Отиди на
Форум "Наука"

Атанас Ламбрев: "ЗА БЪЛГАРСКОТО РУСОФИЛСТВО - РАЗМИСЛИ ПО СТАТИЯТА НА КАЛИН ЯНАКИЕВ"


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 минути, Atom said:

Да допуснем, че т.н. Запад е несправедлив и има един куп кусури. Абе едно голямо Зло.  От къде накъде обаче ще се разчита точно Русия да накаже злото, да изправи кусурите и да замести несправедливостите с един по-справедлив свят. 

Напълно си прав ... както си прав и за това, че русофилията е нерационална вяра. Точно защото са
нерационални, русофилите се осланят на Русия.

Иначе какво може да предложи една олигархична дикатура като Русия на съвеременното западно
общество (с всичките му кусури).

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 113
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 25 минути, Atom said:

Аз обаче не го разбирам и ми се вижда дълбоко ирационално

Логиката отсъства, но вижданията на Дора  и Младенов изглежда са правилни. :) Какво остава? Неполиткоректно  казано - ощетени са от еволюцията, или "чипът  е повреден" (в някои случаи би могъл да се оправи, в други не) 

Редактирано от nik1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, nik1 said:

Неполиткоректно  казано - ощетени са от еволюцията, или чипът  е повреден ...

Откакто е почнала войната аз се опитвам да свикина с мисълта, че колкото и явна и обективна
да изглежда дадена истина, винаги ще се намерят хора да я отрекат. Така сме устроени явно.
Всички сме хорица и страдаме от някакви заблуди.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Atom said:

 

И двамата имате почти сходни тези. Предполагам, че има нещо вярно в това което пишете и то наистина е част от мотивацията на путинистите.  Аз обаче не го разбирам и ми се вижда дълбоко ирационално.  Да допуснем, че т.н. Запад е несправедлив и има един куп кусури. Абе едно голямо Зло.  От къде накъде обаче ще се разчита точно Русия да накаже злото, да изправи кусурите и да замести несправедливостите с един по-справедлив свят.  Какво предлага Русия и с какво е по-различна от "Запада"?  Някакъв по-добър и справедлив икономически модел? - няма такова нещо.  Някаква по-различна култура, различна от "западната"? - и такова нещо няма.

Как Русия може да предложи комфорт, било културен или икономически? Руският икономически модел е най-лошото от лошото на същия този запад.  А културата? Махаме западното от руската култура и какво ще остане в нея - едно голямо Нищо.

Иррационално е, така е. Човекът обаче не е rational actor, или само частично е.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 часа, новорегистриран3 said:

А Тръмп искаше да промени това...

Тръмп не е само това.

Друг е въпросът как ще стане връщането на историята с 30 години назад, когато съперникът Китай е страна от 3-тия свят, ЕС се току се въздига като икономическа сила, а пост-съветския блок е на дъното.
Та точно меинстрийма на САЩ през тези 30  години правеше неотклоно и направи комунистически Китай, това което е - световна свръхсила, икономически гигант и "световна работилница" (помните ли кои и кога даде статут на облагодетелствана нация на Китай)

Реиндустриализация на САЩ и борба с американските корпоративни олигарси?  О боже.. Та днес дори търговците на чорапи в САЩ купуват от Китай и печелят от продажбите в САЩ. И дори производителите на детски играчки се изнасят към Китай. Всъщност реиндиоструализацията може да извърши ,ако стандартът на живот в САЩ спадне и заплатите спаднат 2 два пъти, но това никой политик няма да го каже. Будуна" в цял свята  се връзва на популиски приказки и сказки за величието - това всеки политик го знае и вижда, и много политици го използват -Тръмп е от тях.

Както и да е..


Тръмп не е само това. В доктрината му "Америка фърст" и водената политика има една основна теза - Америка да се договаря самостоятелно с всяка страна, от позиция на силата и превъзходството на САЩ. Нищо лошо, даже нормално., ако бяхме американци и живеехме в САЩ

Само, че когато политиката се прилага буквално към ЕС ( образно казано се симпатизира или дори цели разбиване на ЕС, на отделни  държави, вижте и наглсаите и изявленията на Тръмп за Брекзита,) - мен това не ме устройва.

ЕС не е само икономически съюз , а и политически (нали имаме Парламент, ЕС-правителство,и министри/комисари?) и като икономически  може да провежда политики (санкциите срещу Русия са такава).

ЕС на нас (и на източноеврпейците) ни е спасителен пояс, и не заради това, че можем да пътуваме, търгуваме или работим и изкарваме пари, а защото е единственото , с което можем да протовопоставим на Империята на Злото. (визирам хибридната война, която тя води срещу нас и "пленаването" на държавата ни от Империята на злото)

Не твърдя, че винаги ще е ефективно. 
ЕС например не можа да направи нищо сериозно срещу Северен Поток-2 и  срещу руско-турския поток., защото две страни Германия и България, предодоха "фронта" и гласуваха за Северен поток-2 (България и Германия) .

ЕС, и ЕП нямаше и няма силите да се изчисти от корумпираните политици (от Русия най - вече, тя е главният, най-сериозния и с "най-тежък" портфейл  "корумпист" - щедро предлагащ от "меда", и те и се лепят като мухи на лайно) 

Вебер продължава да защитава корумпето и мутрата, банкянския "пинокио"   Борисов.
Социалистите в ЕП - руската долна душа и комунистически бушляк Станишев, които гласува против обявяването на Русия за тероиристична държава, (въпреки че  Русия праска родия му Херсон и убива гражданите там).
Либералите защитават  санкционирания по Магнитски мегаруско прокси Пеевски..

----------------------------

За такива като Дефчо: Няма вечни приятели (о харесвам Тръмп, защото е богат, успял и има красива жена!), има вечни интереси.
Ще харесам и "чумата" (както я наричат в САЩ) Клинтън, ако работи в интересите ми..

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 4
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Снимка от вчера - погребват новороденото, което руснаците убиха онзи ден с ракета с директно попадение в болницата. На вниманието на "балансиращите" идиоти - към тях се присъедини и Станишев днес, Радев, Нинова, онези които не мога да ги нарека сънародници, защото означава да призная, че съм съучастник в престъпление. И онези, които протестират срещу войната, срещу заплащане, но не протестират срещу агресора, който убива.
Бог вижда всичко и наказанието му идва.
Путин ли нападна Украйна, или Зеленски Русия?
Над 250 хиляди души загубиха живота си. Малко ли ви е? Покварата на тези кремлинофили е толкова дълбока, че за тях няма никакво значение броя на жертвите или разрушенията.. И милион да бъдат все тая. И ядрена бомба да използва и убие милиони - пак ще го подкрепят.
Когато суеверието се превърна в болест, заплащваща устоите на обществото.

 

317500524_10160568729044430_2890440865257224778_n.jpg

  • Тъжен 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, dora said:

- Руският език се разбира от повечето българи, за разлика от езика на която и да било от западноевропейските държави (или велики сили), чийто език следва да се изучава. Това като цяло означава, че и преди, и за немалко хора сега, е много по-лесно да четат руски, отколкото френски или немски източници. Езикът, доколкото е заложена способност и инструмент на потребността ни от общуване, играе немалка роля за усещане за близост - по-близък се чувстваш с този, когото разбираш.

Да, при нормални условия това е така - чувстваш се по-близък с този, когото разбираш.

Но в настоящата крайно ненормална ситуация единствената нормална реакция е точно обратната - да се чувстваш все по-отчужден от този, когото разбираш.

Все по-отчужден и все по-отвратен от тези, които някога наричахме с умиление "братушките"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Шпага said:

Да, при нормални условия това е така - чувстваш се по-близък с този, когото разбираш.

Но в настоящата крайно ненормална ситуация единствената нормална реакция е точно обратната - да се чувстваш все по-отчужден от този, когото разбираш.

Все по-отчужден и все по-отвратен от тези, които някога наричахме с умиление "братушките"...

Само ако има вероятност да си преодолееш confirmation bias-a, който те кара да пренебрегваш всяка информация, която противоречи на разбиранията ти, докато все по-дълбоко се вкопаваш в тази, която ги легитимира, а ако такава няма, си я самофабрикуваш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, dora said:

по-близък се чувстваш с този, когото разбираш.

Човек се чувства близък с този,който го разбира благосклонно. Дори и ако говорят на различни езици...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

търговците на чорапи в САЩ купуват от Китай и печелят от продажбите в САЩ.

Къде отиват печалбите им след това? Нали все нещо купуват или инвестират с тях?

Ако производител на чорапи се върне в САЩ,ще загуби само търговеца на чорапи,щото неговата спекулативна печалба,ще отиде за заплатите на американските работници произвеждащи чорапи. Много сте зле руските тролове,що се отнася до икономика. 🙂

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 часа, dora said:

Няколко неспоменати съображения:

- Руският език се разбира от повечето българи, за разлика от езика на която и да било от западноевропейските държави (или велики сили), чийто език следва да се изучава. Това като цяло означава, че и преди, и за немалко хора сега, е много по-лесно да четат руски, отколкото френски или немски източници. Езикът, доколкото е заложена способност и инструмент на потребността ни от общуване, играе немалка роля за усещане за близост - по-близък се чувстваш с този, когото разбираш.


Нормално е човек  комуникира с нормални руснаци на руски, и да откаже да комуникира с не-нормални. Да чувства близост към едните, и пропаст към другите. Както нормално го прави  с хора, имащи българския език за майчин ( когато комуникира на български)..

Ако този механизъм действа при путинифилите -русофили, то ще е потвържднение на тезата ми че русофилите са продукт на човешката деволюция. Ставаме по- глупави, вместо по-умни и рационални, и процентът на глупавите расте, В едно екологично общество на ловци и събирачи - действат по-силно естествените закони на подбора; в цивилизцията, те спират да действат в същата сила - не е необходимо хората да са "смарт", за оцеляват.

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, deaf said:

 

Ако производител на чорапи се върне в САЩ,ще загуби само търговеца на чорапи,щото неговата спекулативна печалба,ще отиде за заплатите на американските работници произвеждащи чорапи. 

Много си тъп. Като галош си :)

Производителят ще се върне в САЩ само ако печалбата му от производството  в САЩ е по-голяма от тяази която получавав  в Китай. Заплатите в Китай са 5 пъти по-ниски от тези в САЩ, другите разходи  (материали, електричество, данъчци- вероятно са два пъти по-ниски в К,итай, отколкото в САЩ

 

Цитирай

Много сте зле руските тролове,що се отнася до икономика.

 

Смотано тролче, руски трол е на майка ти сина! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, nik1 said:

Производителят ще се върне в САЩ само ако печалбата му от производството  в САЩ е по-голяма от тяази която получавав  в Китай.

Да де,производителя и покрай него и търговеца... Разбираш ли,че на американския клиент и работник с нищо не му пречи факта,че някои американски компании имат производства в Китай?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

Човек се чувства близък с този,който го разбира благосклонно. Дори и ако говорят на различни езици...

Това "благосклонно" по принцип ли е, или касае конкретно Русия?

Ако е по принцип - ок, ако касае Русия - това на основата на каква обективна, научна методология е установено?

Защо питам, защото е ясно, че в момента в България тече своеобразен сблъсък на лични наративи. В което не би имало нещо лошо, ако (благодарение и на социалните медии) той не се превръщаше в допълнителен радикализиращ, рушащ и крехкото чувство за принадлежност към някаква общност, фактор.

Затова и на мен в размяна на лични наративи не ми се участва - опасявам се и че вашият и моят са напълно различни, и това е въпрос на лична и семейна история, нещо, което наследяваме като исторически опит. Моите роднини, моето семейство, е било част от онзи интелектуален елит преди втората световна война, който - без да е имал никаква връзка с политическата класа, е бил избиван, преследван, малтретиран, затварян, шантажиран, най-общо казано тормозен след окупацията на Съветската армия и така дори до средата на осемдесетте, с отмъстителност за неясно какво, тоест с непрекъснат с десетилетия терор за налагане на правилната политическа линия, та чак до децата и внуците. Тоест при все симпатиите ми към руската култура и многото ми приятели руснаци, не бих могла да питая каквито и да било симпатии към СССР или руската държава, защото я считам за унищожител на България.

Но ако излезем от този наратив и се върнем на това, което би могло да  бъде обективно доказано относно "благосклонността", една приятелка преди време го систематизира, ще си позволя да го използвам донякъде, без да я цитирам, за да не я въвличам:

- Предателството на Русия с отзоваването на руските офицери от българската войска след Съединението;

- Детронирането на княз Батенберг от офицери русофили, опитите на Русия чрез русофилската опозиция да намери повод за окупация на България;

-  “Политиката на Русия е Македония да не стане никога българска” (думи на руския посланик в Цариград Зиновиев), натиска на Зиновиев българските владици в Македония да бъдат сменени със сръбски.

- Отрицателното отношение на Русия към Илинденско-Преображенското въстание.

- Бомбардировката на Варна от руски кораби на14 октомври 1915.

- Участието на 47-и самостоятелен корпус срещу българските войски, освобождаващи Добруджа през 1916.

- Участието на руски войски на Южния фронт в Македония през 1916. С тяхна помощ сърбите превземат Битоля.

- Бомбардировката на Балчик от руски кораби на 13 декември 1916;

- Участието на руски, сръбски, френски и италиански войски в битката при завоя на Черна на 9 май 1917.

- Септемврийският метеж от септември 1923, организиран по нареждане на Русия.

- Атентатът в катедралата “Св. Неделя” по нареждане на Москва.

- Идеята за “македонска” и “добруджанска” нация, прокарвана през 30-те години чрез българските комунисти.

- Обявяването от СССР на война на България на 5 септември 1944

- Избиването на 30 000 души от националния политически, икономически и духовен елит в първите два месеца

- Принуждаването на македонските българи да се пишат македонци.

- Депортацията в Югославия на бежанците от Гръцка Македония.

- Сърбоманска пропаганда в Пиринска македония, готвенето на бъдеща федерация заедно с Югославия под давление на Москва.

- Принуждаването на България да забрави за гръцкия геноцид в Беломорска Македония и Западна тракия.

- Насилствената колективизация

и т.н. Тук някъде бе пуснат и филмът "Второто освобождение".

Късата историческа памет е най-големият проблем на България, защото никъде в гореизброеното няма и знак за "благосклонност", напротив. През целия 20 век Русия е най-голямата опасност за националата сигурност на България. Днес продължава да е, оттам и иррационалността на вярванията в противното.

 

 

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 4
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, dora said:

това на основата на каква обективна, научна методология е установено?

Майката прощава всичко на детето си,дори и когато не го разбира. Това имах предвид под благосклонност...

"Нито обичай,нито мрази някой народ" – Фридрих Ницше

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, deaf said:

Майката прощава всичко на детето си,дори и когато не го разбира. Това имах предвид под благосклонност...

"Нито обичай,нито мрази някой народ" – Фридрих Ницше

Да де, но Русия не ни е майка. Майка - ако използваме подобна метафора, ни е България. Дори и да и намираме кусури понякога, друга майка нямаме.

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

Много си тъп. Като галош си :)

Производителят ще се върне в САЩ само ако печалбата му от производството  в САЩ е по-голяма от тяази която получавав  в Китай. Заплатите в Китай са 5 пъти по-ниски от тези в САЩ, другите разходи  (материали, електричество, данъчци- вероятно са два пъти по-ниски в К,итай, отколкото в САЩ

 

 

Смотано тролче, руски трол е на майка ти сина! :)

Хора, недейте така (пиша формално до вас, nik1, но реално до всички).

Трябва да можем да си говорим, просто трябва. Ние сме един народ, а в последните поне 10 години сме подложени на целенасочени хибридни усилия да загубим каквото и да било чувство за общност, да бъдем деморализирани, да се чувстваме сами и изоставени и от обществото си, и от държавата си, и едни от други. Да считаме и света около себе си, и политическото устройство, и дори останалите хора, за антагонистични нам. За да може от някъде да дойде спасителят на бял кон, напр. Путин (който ще ни отърве от лошия запад, ще ни накара да излезем от НАТО), (или който и да било радикален мислител с връзка с организираната престъпност - както става това с радикализирането на младежите в Западна Европа) и да ни открадне за себе си - борбата за ума и сърцето. Че той вече ни е откраднал, така като гледам. Губим съпротивителните си сили като общество така.

Затова моля, нека си говорим. Ей на, вижда се, че у хората има добро, много добро. Което сред толкова лошотия, толкова безнадежност вече е дотолкова нетърпеливо да излезе на бял свят, че просто се моли да му се даде шанс да се реализира (хлапето Сашко, доброволците, които помагат на бежанците). Нека го пазим това добро, а? Знам, че не е лесно, но е възможно - и затова пиша точно до вас, nik1.

Гледам от доста врме как тук по темите от нищо се размятат обидни реплики едни към други и ми става мъчно за нас си защо си правим това едни на други.

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, dora said:

Затова моля, нека си говорим. Ей на, вижда се, че у хората има добро, много добро. Което сред толкова лошотия, толкова безнадежност вече е дотолкова нетърпеливо да излезе на бял свят, че просто се моли да му се даде шанс да се реализира (хлапето Сашко, доброволците, които помагат на бежанците). Нека го пазим това добро, а? Знам, че не е лесно, но е възможно - и затова пиша точно до вас, nik1.

Гледам от доста врме как тук по темите от нищо се размятат обидни реплики едни към други и ми става мъчно за нас си защо си правим това едни на други.

А също помагам, но на украинците (с дарения за стотици левове и то имайки предвид че съм наемен служител с обикновена заплата) и не се смятам за човек, който прави лошо. За помощта към българи съм скептичен -  работа на държавата (правителството) е  да им помага - по закон, (а и по конституция сме социална държава), а аз си плащам данъците,

За останалото,  мога да ти отговоря на лични..

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, nik1 said:

А също помагам, но на украинците (с дарения за стотици левове и то имайки предвид че съм наемен служител с обикновена заплата) и не се смятам за човек, който прави лошо. За помощта към българи съм скептичен -  работа на държавата (правителството) е  да им помага - по закон, (а и по конституция сме социална държава), а аз си плащам данъците,

За останалото,  мога да ти отговоря на лични..

 

Имах предвид потребността на хората - съвсем естествената потребност - да изпитват емпатия, да помагат. Дори точно с това - с дарения, с непосредствена доброволческа помощ, с това, че толкова сме петимни за добро, че войната у едни отключи най-лошото, а у други - способността им да последват сърцето си, правейки безвъзмездно добро другиму. Трябва да я запазим тази енергия, да й повярваме, да си повярваме дори едни на други, че сме добри хора. Иначе ще се разпаднем като общество, а то това се търси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, dora said:

Имах предвид потребността на хората - съвсем естествената потребност - да изпитват емпатия, да помагат. Дори точно с това - с дарения, с непосредствена доброволческа помощ, с това, че толкова сме петимни за добро, че войната у едни отключи най-лошото, а у други - способността им да последват сърцето си, правейки безвъзмездно добро другиму. Трябва да я запазим тази енергия, да й повярваме, да си повярваме дори едни на други, че сме добри хора. Иначе ще се разпаднем като общество, а то това се търси.

Според вижданията ми ние сме "разпаднато" общество , което тепърва трябва  да се събира..Как  това ще стане (скоро или в обозрим срок)- не знам.


Емпатичното мислене (заедно с толерантноста) е културна особеност, която тепърва трябва да  се възпитава в поколенията (да се "изтиква" по-нагоре в стълбицата на ценностите).

Апорпо: Това че в училище децата не се учат на такова поведение и мислене, не е образователен проблем, а културен., Училището препредвва  културните модели на учителите, на тези които са писали програмите и учебниците - на децата. То просто повтаря и трансмитира културните особености и модели

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, nik1 said:

Според вижданията ми ние сме "разпаднато" общество , което тепърва трябва  да се събира..Как  това ще стане (скоро или в обозрим срок)- не знам.


Емпатичното мислене (заедно с толерантноста) е културна особеност, която тепърва трябва да  се възпитава в поколенията (да се "изтиква" по-нагоре в стълбицата на ценностите).

Апорпо: Това че в училище децата не се учат на такова поведение и мислене, не е образователен проблем, а културен., Училището препредвва  културните модели на учителите, на тези които са писали програмите и учебниците - на децата. То просто повтаря и трансмитира културните особености и модели

Какво да кажа, ами хайде. С малки стъпки, като например да не се поддаваме на желанието да се обиждаме едни други. Да си направим едно островче с добри обноски. После още едно островче - и така, докато се види, че доброто може и от само себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, dora said:

Какво да кажа, ами хайде. С малки стъпки, като например да не се поддаваме на желанието да се обиждаме едни други. Да си направим едно островче с добри обноски. После още едно островче - и така, докато се види, че доброто може и от само себе си.

Ако призивът е към шерифа - ОК , ха-ха-ха, съгласен съм..

Иначе не май става. Някой  потребител отново ще реши да троли друг, и ще стане отново мазало :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, nik1 said:

Ако призивът е към шерифа - ОК , ха-ха-ха, съгласен съм..

Иначе не май става. Някой  потребител отново ще реши да троли друг, и ще стане отново мазало :)

Става. С игнор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 29.11.2022 г. at 23:17, nik1 said:

Логиката отсъства, но вижданията на Дора  и Младенов изглежда са правилни. :) Какво остава? Неполиткоректно  казано - ощетени са от еволюцията, или "чипът  е повреден" (в някои случаи би могъл да се оправи, в други не) 

Не мисля, че става въпрос за "хардуерен проблем" (че част от българите са ощетени от еволюцията).  Проблемът е чисто софтуерен.  По-горе писах, че софтуерът ни може да се раздели на базов (операционна система) и надстройка - приложни програми.  Това, че българите виждат причината за собствените си несполуки някъде навън (в случая Запада, САЩ и т.н.), но не и в самите себе си не ме учудва.  Културата ни е силно външно-причинна и нещо подобно може да се очаква.  С други думи на базово ниво вече има предпоставки за подобно нещо. Това обаче само по себе си не е достатъчно. Външни причини могат да се търсят на много места, както  може да има и много "спасители" от неприятностите.

Освен културните особености към базовия софтуер може да се причисли още езика и религията.  Българският език е от славянската група и е близък до руския. В България и в Русия масовото вероизповедание е православието.  На пръв поглед изглежда, че сме намерили обяснението, но това е само на пръв поглед.  В случая войната е между Русия и Украйна, а украинският език също е от славянската група, а и в Украйна православието също е водещо вероизповедание. Т.е. тези два фактора би трябвало да се изключат или най-малкото да не им се отдава чак толкова голямо значение.

Остават приложните програми. Тук  трябва да се търси основно в националния разказ и националната митология и според мен именно тук е проблема.  Външната причинност е заложена в културния ни модел, но тя се усилва още повече от националния ни разказ и от националната митология. Пак там е заложена  и ролята на Русия като "спасител".  

С други думи ирационалната русофилия не е ефект от еволюцията или биологията. Тя не е предопределена и от "базовия ни софтуер". Там обаче има достатъчно силни предпоставки - културата на външна причинност, близостта на български и руски и общото преобладаващо вероизповедание. Решаващи обаче са ролите на националния разказ и националната митология. Именно последните благодарение на образователната система и наслагвайки се върху базовата матрица (език, култура, религия) култивират ирационално русофилство.  Ако към тях се прибави и текущата руска пропаганда стигаме до обожествяването или догмата за непогрешимост на Путин. 

Редактирано от Atom
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, Atom said:

Не мисля, че става въпрос за "хардуерен проблем" (че част от българите са ощетени от еволюцията).  Проблемът е чисто софтуерен.  По-горе писах, че софтуерът ни може да се раздели на базов (операционна система) и надстройка - приложни програми.  Това, че българите виждат причината за собствените си несполуки някъде навън (в случая Запада, САЩ и т.н.), но не и в самите себе си не ме учудва.  Културата ни е силно външно-причинна и нещо подобно може да се очаква.  С други думи на базово ниво вече има предпоставки за подобно нещо. Това обаче само по себе си не е достатъчно. Външни причини могат да се търсят на много места, както  може да има и много "спасители" от неприятностите.

Освен културните особености към базовия софтуер може да се причисли още езика и религията.  Българският език е от славянската група и е близък до руския. В България и в Русия масовото вероизповедание е православието.  На пръв поглед изглежда, че сме намерили обяснението, но това е само на пръв поглед.  В случая войната е между Русия и Украйна, а украинският език също е от славянската група, а и в Украйна православието също е водещо вероизповедание. Т.е. тези два фактора би трябвало да се изключат или най-малкото да не им се отдава чак толкова голямо значение.

Остават приложните програми. Тук  трябва да се търси основно в националния разказ и националната митология и според мен именно тук е проблема.  Външната причинност е заложена в културния ни модел, но тя се усилва още повече от националния ни разказ и от националната митология. Пак там е заложена  и ролята на Русия като "спасител".  

С други думи ирационалната русофилия не е ефект от еволюцията или биологията. Тя не е предопределена и от "базовия ни софтуер". Там обаче има достатъчно силни предпоставки - културата на външна причинност, близостта на български и руски и общото преобладаващо вероизповедание. Решаващи обаче са ролите на националния разказ и националната митология. Именно последните благодарение на образователната система и наслагвайки се върху базовата матрица (език, култура, религия) култивират ирационално русофилство.  Ако към тях се прибави и текущата руска пропаганда стигаме до обожествяването или догмата за непогрешимост на Путин. 

Има го и това, но  проблемът пак може да е хардуерен. Може да кажем, че това в случаите, в които няма място (като хардуер) за запис повече от една програма , или  пък - няма ресурси (като хардуер) да се изпълнява повече от една програма.
(Това е хипотеза, тя, както и "чисто софтурната", подлежат на проверки)

Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...