Отиди на
Форум "Наука"

Руско-украинската война 2022-2023 година. (2)


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 12 минути, Incorrectus said:

За далекобойните ракети вървят само слухове. Вчера например Пионтковски каза, че по негови източници другата седмица се очакват първите изстрели с GLSDB (да видим). Което веднага осезаемо ще облекчи нещата на фронта. Преди да изтеглят обозите на 200 км., ще дадат много жертви в тила и без действащи жп линии трудно ще снабдяват фронта.

GLSDB изглежда ще пристигнат, инфото за тях и в Ройтерс излезе, позовавайки се на "информирани източници" :) но да видим. Няма да е зле да не се моткат и с танковете, че положението е доста тегаво - орките действително не жалят месо за да напредват.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 5,4k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Incorrectus said:

Дано сте прави. Като гледам как вървят нещата... Пълзят бавно на групи по 9, първо пускат зеките, а отзад с биноклите офицерите наблюдават къде те дават най-много фира, къде имат напредък, къде има картечница и т.н. След тях пускат регулярните, които действат на същия самоубийствен принцип. Напредват упорито като зараза, а имат неизчерпаемо месо. Украинците нямат, оръжията се бавят поради бюрократични и др. причини. Най-оптимистичният вариант за поява на западни самолети е в края на годината, защото обучението на пилоти е бавно. Без самолети танковата атака е рискована. Освен това вече се появиха от различни места податки, че е предлагано Украйна да се лиши от окупираното дотук в полза на примирие/мир. Което би било катастофа за целия нормален свят.

За далекобойните ракети вървят само слухове. Вчера например Пионтковски каза, че по негови източници другата седмица се очакват първите изстрели с GLSDB (да видим). Което веднага осезаемо ще облекчи нещата на фронта. Преди да изтеглят обозите на 200 км., ще дадат много жертви в тила и без действащи жп линии трудно ще снабдяват фронта.

Руското пушечно месо не е неизчерпаемо. Освен това няколко ракети и редът на придвижване на руснаците ще бъде разбит. Съответно те няма да могат да извършат организирано настъпление.

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Новая стратегия Байдена | Теневой флот России | За кого Латинская Америка | Проблемы с паспортами

00:57 СТРАТЕГИЯ БАЙДЕНА НА НОВОМ ЭТАПЕ ВОЙНЫ

05:56 СВОДКА С ФРОНТА

10:04 ОПЕРАТОРЫ БЕСПИЛОТНИКОВ

10:46 СКОЛЬКО ТЕХНИКИ ПОТЕРЯЛА РОССИЯ

11:10 КАК ОБМАНУТЬ УКРАИНСКОЕ ПВО?

12:15 НЕФТЯНОЕ ЭМБАРГО НЕ РАБОТАЕТ?

17:32 ЛАТИНСКАЯ АМЕРИКА И ВОЙНА В УКРАИНЕ

20:40 АВСТРИЯ ВЫСЫЛАЕТ ДИПЛОМАТОВ

21:06 РЕЙТИНГ РОССИИ И ИНДЕКС ДЕМОКРАТИИ

21:55 ВЫДАЧА ЗАГРАНПАСПОРТОВ ОСТАНОВЛЕНА

22:52 ПРИГОВОР ФУРГАЛУ

23:15 КАРТА СТИХИЙНЫХ МЕМОРИАЛОВ ЖЕРТВАМ В ДНЕПРЕ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, skorpion1980 said:

Руското пушечно месо не е неизчерпаемо. Освен това няколко ракети и редът на придвижване на руснаците ще бъде разбит. Съответно те няма да могат да извършат организирано настъпление.

Тези ракети са полезни за струпвания - казарми, складове с оръжие, командни центрове, логистични центрове... Летището Джанкой става достъпно и ще гърми отново и не само то. Руските военни летища са смешни. Самолетите са наредени за обстрел като гъски. Вижте например снимка на Инджирлик - бронирани куполи над самолетите, хангари, наредени в неправилни фигури...

Пионтковски, който повтаря едно и също, от дни е захапал тези ракети. Препотвърждава това, което чухме от цитираното от scaner (Обектив), за особената политика на Байдън да не се ескалира войната. Но ситуацията е уникално лицемерна. Никога не е имало такава война, в която да обстрелват твои градове, а ти да не може да отговориш. Генадий Гудков например има хипотеза, че една от причините Пути да започне войната е злобата към по-високия стандарт на живот на украинците, което е опасно за неговия режим. Е, тук постигна своето, с войната „повиши“ живота в глубинката на нивото на военна Украйна.

  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Incorrectus said:

Тези ракети са полезни за струпвания - казарми, складове с оръжие, командни центрове, логистични центрове... Летището Джанкой става достъпно и ще гърми отново и не само то. Руските военни летища са смешни. Самолетите са наредени за обстрел като гъски. Вижте например снимка на Инджирлик - бронирани куполи над самолетите, хангари, наредени в неправилни фигури...

Пионтковски, който повтаря едно и също, от дни е захапал тези ракети. Препотвърждава това, което чухме от цитираното от scaner (Обектив), за особената политика на Байдън да не се ескалира войната. Но ситуацията е уникално лицемерна. Никога не е имало такава война, в която да обстрелват твои градове, а ти да не може да отговориш. Генадий Гудков например има хипотеза, че една от причините Пути да започне войната е злобата към по-високия стандарт на живот на украинците, което е опасно за неговия режим. Е, тук постигна своето, с войната „повиши“ живота в глубинката на нивото на военна Украйна.

Самолетите в Инджерлик са под ламаренени халета единствените бетони навеси са около полосата , a Джанкой е хеликоптерно летище.  А това с по-високия стандарт се надявам е някаква шега...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Incorrectus said:

Дано сте прави. Като гледам как вървят нещата... Пълзят бавно на групи по 9, първо пускат зеките, а отзад с биноклите офицерите наблюдават къде те дават най-много фира, къде имат напредък, къде има картечница и т.н. След тях пускат регулярните, които действат на същия самоубийствен принцип. Напредват упорито като зараза, а имат неизчерпаемо месо. Украинците нямат, оръжията се бавят поради бюрократични и др. причини. Най-оптимистичният вариант за поява на западни самолети е в края на годината, защото обучението на пилоти е бавно. Без самолети танковата атака е рискована. Освен това вече се появиха от различни места податки, че е предлагано Украйна да се лиши от окупираното дотук в полза на примирие/мир. Което би било катастофа за целия нормален свят.

За далекобойните ракети вървят само слухове. Вчера например Пионтковски каза, че по негови източници другата седмица се очакват първите изстрели с GLSDB (да видим). Което веднага осезаемо ще облекчи нещата на фронта. Преди да изтеглят обозите на 200 км., ще дадат много жертви в тила и без действащи жп линии трудно ще снабдяват фронта.

Това с уж предложението на шефа на ЦРУ за 20% територия срещу мир ми се вижда крайно съмнително откъм достоверност. Март-април-май-юни бих могъл да си го представя, но сега много ме съмнява. Партенка някаква е според мен. В най-лошия случай формално предложение с предварителното съзнаване, че нито една от двете страни няма да се съгласи.

Що се отнася до ситуацията на фронта. Тежко ще е, но според мен са силно преувеличени руските възможности, включително откъм месни ресурси. Неизчерпаемите пандизчии например значително са се поизчерпали и затова на тесния участък, на който действат, вече има и кадрови, и чмобики. Сред украинските военни също има доволно песимистични елементи, разправят за разни мощни групировки около Бахмут и около Кремина, за разни ударни танкови групи, които аха-аха и тръгват на дълбок пробив. Аз не се съмнявам, че там има струпани много войски (и по открити данни се знае, че такива има), но се съмнявам, първо, в тяхната окомплектованост с небоходимото количество техника, и второ, в тяхната цялостна боеспособност. Сиреч, съмнявам се, че тези групировки отговарят на изискванията да бъдат наречени най-общо казано "втори ешелон", който да развие евентуалните успехи на настъпващите в момента. Ако такива възможности действително съществуваха, то защо не бяха използвани при Соледар, където украинското командване проспа ситуацията и се случи класически пробив във фронта? Същия въпрос и за Вугледар - ако наистина има такива сериозни резерви, чакащи на стендбай, то защо там се наложи да бъдат прехвърляни разни части от други направления и то чак след като настъплението на първоначалната групировка се провали? Защо не ги вкараха в боя в първия ден, веднага след като морската пехота успя да влезе в дачите до Вугледар и напъваше да влиза в самия Вугледар? Същия въпрос и за Авдеевка.

Аз лично прогнозирам падане на Бахмут, тежка ситуация за Северск и цялата украинска групировка по това направление, възможно падане на Торецк, Ню Йорк, Авдеевка, възможно трета битка за Лиман, отвличащи атаки от север през границата или по Запорожкия фронт. И това е по моему програма максимум. Дори и да успеят да я постигнат - а след това какво? Ами след това неизчерпаемият ресурс отново ще се изчерпи без да е постигнал практически нищо на стратегическо ниво. Стратегически замисъл аз във всичко това не виждам. Но руснаците така си и работят - виждат се в момента с някакви натрупани сили и айде в настъпление по всички направления.

  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, sir said:

Това с уж предложението на шефа на ЦРУ за 20% територия срещу мир ми се вижда крайно съмнително откъм достоверност. Март-април-май-юни бих могъл да си го представя, но сега много ме съмнява. Партенка някаква е според мен. В най-лошия случай формално предложение с предварителното съзнаване, че нито една от двете страни няма да се съгласи.

Що се отнася до ситуацията на фронта. Тежко ще е, но според мен са силно преувеличени руските възможности, включително откъм месни ресурси. Неизчерпаемите пандизчии например значително са се поизчерпали и затова на тесния участък, на който действат, вече има и кадрови, и чмобики. Сред украинските военни също има доволно песимистични елементи, разправят за разни мощни групировки около Бахмут и около Кремина, за разни ударни танкови групи, които аха-аха и тръгват на дълбок пробив. Аз не се съмнявам, че там има струпани много войски (и по открити данни се знае, че такива има), но се съмнявам, първо, в тяхната окомплектованост с небоходимото количество техника, и второ, в тяхната цялостна боеспособност. Сиреч, съмнявам се, че тези групировки отговарят на изискванията да бъдат наречени най-общо казано "втори ешелон", който да развие евентуалните успехи на настъпващите в момента. Ако такива възможности действително съществуваха, то защо не бяха използвани при Соледар, където украинското командване проспа ситуацията и се случи класически пробив във фронта? Същия въпрос и за Вугледар - ако наистина има такива сериозни резерви, чакащи на стендбай, то защо там се наложи да бъдат прехвърляни разни части от други направления и то чак след като настъплението на първоначалната групировка се провали? Защо не ги вкараха в боя в първия ден, веднага след като морската пехота успя да влезе в дачите до Вугледар и напъваше да влиза в самия Вугледар? Същия въпрос и за Авдеевка.

Аз лично прогнозирам падане на Бахмут, тежка ситуация за Северск и цялата украинска групировка по това направление, възможно падане на Торецк, Ню Йорк, Авдеевка, възможно трета битка за Лиман, отвличащи атаки от север през границата или по Запорожкия фронт. И това е по моему програма максимум. Дори и да успеят да я постигнат - а след това какво? Ами след това неизчерпаемият ресурс отново ще се изчерпи без да е постигнал практически нищо на стратегическо ниво. Стратегически замисъл аз във всичко това не виждам. Но руснаците така си и работят - виждат се в момента с някакви натрупани сили и айде в настъпление по всички направления.

Russian military source tells Novaya Gazeta that Moscow is gearing up for a new offensive

 

 

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Incorrectus said:

Тези ракети са полезни за струпвания - казарми, складове с оръжие, командни центрове, логистични центрове... Летището Джанкой става достъпно и ще гърми отново и не само то. Руските военни летища са смешни. Самолетите са наредени за обстрел като гъски. Вижте например снимка на Инджирлик - бронирани куполи над самолетите, хангари, наредени в неправилни фигури...

Пионтковски, който повтаря едно и също, от дни е захапал тези ракети. Препотвърждава това, което чухме от цитираното от scaner (Обектив), за особената политика на Байдън да не се ескалира войната. Но ситуацията е уникално лицемерна. Никога не е имало такава война, в която да обстрелват твои градове, а ти да не може да отговориш. Генадий Гудков например има хипотеза, че една от причините Пути да започне войната е злобата към по-високия стандарт на живот на украинците, което е опасно за неговия режим. Е, тук постигна своето, с войната „повиши“ живота в глубинката на нивото на военна Украйна.

Колко пък по-висок да е бил стандартът на украинците?! Да речем, че в Русия има много по-големи амплитуди в стандарта на живот между Москва, Санкт Петербург и откакто организира зимната олимпиада Сочи от една страна и останалата част от РФ от друга в сравнение с Украйна и отделните й региони, но като цяло особена разлика в стандарта на живот между двете воюващи страни няма. Виж, Прибалтийските републики са друго нещо, техният стандарт на живот е чувствително по-висок от руския. 

Относно ракетите, няма да гърмят само руски складове, а и руски колони от придвижващи се войници, това е неизбежно. А че помощта на Байдън е половинчата е безспорен факт. Досегашните украински успехи във войната се дължат поне на 70 % на техния боен дух и умения и не повече от 30 % на военната помощ от НАТО, в най-голяма степен от САЩ.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Главное в вечерней сводке Генштаба украинской армии:

1. Армия РФ ведет наступление на Лиманском, Бахмутском, Авдеевском и Новопавловском направлениях. На Волынском, Полесском, Северском и Слобожанском направлениях наступательных группировок россиян не обнаружено.

2. Российские войска нанесли ракетный удар по Барвенково Харьковской области и совершили более 20 обстрелов из РСЗО.

3. Авиация ВСУ нанесла 4 удара по районам сосредоточения россиян и один - по позиции их ЗРК.

-------

Украина создает "гвардию наступления", ездил ли глава ЦРУ в Москву, накроет ли Киев "Железный купол". Итоги

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, новорегистриран3 said:

Не знам кое е смешното. Орките са струпали войски, настъплението им вече си тече повече от две седмици. Въпросът е единствено в това имат ли зад тези изпаднали буряти реално сериозни и боеспособни части в резерв. Съвсем скоро предстои да разберем.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сводка украинского Генштаба на утро 4 февраля. Главное:

1. Россияне продолжают наступление на Лиманском, Бахмутском, Авдеевском и Новопавловском (Угледар) направлениях. Несут большие потери.

2. Отражены атаки в районе Грековки, Невского, Кременной и Дибровы в Луганской области. А также у Верхнекаменского, Парасковиевки, Красной Горы, Бахмута, Ивановского в Донецкой области.

------

ISW, 3 февруари (автоматичен превод)

  • На 3 февруари администрацията на Байдън обяви нов пакет военна помощ за Украйна на стойност 2,2 млрд. долара, включващ прецизни ракети с голям обсег на действие HIMARS.
  • Руският президент Владимир Путин продължи кампанията си срещу определени опозиционни гласове във вътрешното информационно пространство, като същевременно продължи да дава платформа на критично настроени националистически милблогъри.
  • Руските официални лица продължават да поддържат информационната операция, че войната в Украйна е пряка заплаха за руската сигурност, чрез законодателни манипулации.
  • Руските сили продължиха настъпателните операции по линията Сватово-Кремина, като темпото на операциите край Кремина се засили.
  • Руските сили продължиха настъпателните операции в района на Бахмут.
  • Руските сили не постигнаха потвърдени териториални придобивки в Южна Украйна.
  • Според съобщения на западни официални лица руските сили са понесли почти 200 000 жертви във войната в Украйна.
  • Руските официални лица продължават да разчитат на организирани от правителството неправителствени организации, действащи в окупираните територии, за да създадат фалшива подкрепа за руската окупация от страна на обикновените хора.

--------

Руските загуби до днес:

https://t.me/besarabskifront/6156

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, новорегистриран3 said:

Спомням си един виц още от Китайско-Виетнамската война....Раздавали на китайците при обучението дървени пушки за тренировка.....После ги изкарват на фронта и.....и там дървени им раздават. Почнали да роптаят като тези буряти. - Стига сте плакали! Мерзавци! Вие сте толкова много толкова страшни, че стига само да се появите, да дигнете дървените шмайзери и виетнамците веднага ще се предадат, ако не получат инфаркт преждевременно! Така и става. Почва нападението с ура нападат нитайците, дигат АКтата даже и викат тра та, тра та....Ама нишо. Онези виетнамци престъпват срещу тях без да се стъписват...Гледа горкият китаец какво да прави. Онзи виетнамец не се предава, не получава инфарк от страх. Той не може и да отстъпва защото ще го застреля военната полиция/те истински автомати имат/. Какво да прави? Предава се. Хвърля дървената пушка, дига ръце дажи и вика. Пристигат до него трима виетнамци стъпващи на веднъж и го отминават. През това време единият от тях командва, ТАНК, ТАНК, ТАНК!

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 часа, Absurde said:

Самолетите в Инджерлик са под ламаренени халета единствените бетони навеси са около полосата , a Джанкой е хеликоптерно летище.  А това с по-високия стандарт се надявам е някаква шега...

Не знам, явно говорим за различни летища. Освен ако вие не сте били там на живо да видите. А „шегата“ е на Генадий Гудков, както казах.

Преди 14 часа, sir said:

Това с уж предложението на шефа на ЦРУ за 20% територия срещу мир ми се вижда крайно съмнително откъм достоверност. Март-април-май-юни бих могъл да си го представя, но сега много ме съмнява. Партенка някаква е според мен. В най-лошия случай формално предложение с предварителното съзнаване, че нито една от двете страни няма да се съгласи.

От Пионтковски и Юлия Латинина съм го чул. За Путин предложението е изгодно - да задържи окупираното до момента, пропагандата да го обяви за победител, да се готви за нова война за довършване на Украйна и т.н. Според мен проблемът е, че никакви преговори няма да го принудят да върне границата от февруари 2022г., да не говорим за Крим. В някакъв момент ще натиснат Украйна да приеме текуща фронтова граница.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От Александър Коваленко (автоматичен превод):

Настъплението на Запорожския плацдарм...

Неотдавна писах, че за успешно пълноценно настъпление към Запорожкия плацдарм руските окупатори се нуждаят от ресурс, сравним с поне 80 BTGr, които да получават навременна и денонощна логистика. Но към днешна дата там са съсредоточени около 30 BTGr.

И през последните две седмици, откакто написах коментара, картината не се е променила особено.

Гръбнакът на Запорожската групировка остава 19-и и 42-и МСД от 58-и ОВА на Южния военен окръг. При това не мога да кажа, че тези единици могат да се похвалят с някаква феноменална бойна ефективност.

Например частите на 19-и МСД, а именно 429-и и 503-и МСП, разполагат с приблизително 50-60 % от пълния състав на ББМ. Резервоарът в състава на тези БТГР изобщо е рядко срещан звяр. Подобна е картината и в 42-ри ИРД, а именно в 70-то, 71-во и 291-во МСП.

78-о МПСН "Ахма-Север" е повече или по-малко завършено и то само поради причината, че не получава много преднина.

Както и да е, ситуацията е такава, че дори гръбнакът на групировката не е добре оборудван и способен да провежда широкомащабни настъпателни операции.

Друг важен момент е присъствието на 50-ти, 292-ри САП и 291-ви батальон АБР в плацдарма, които на теория би трябвало да подкрепят напълно тази маса с огневата си мощ, но едва ли ще бъдат ефективни в активната фаза на атаката поради... Поради сериозния въпрос за пропорционалното осигуряване на БК.

И тук се връщаме към самото начало на тази статия, а именно към въпроса за навременната и денонощна логистика, която в момента не е на най-високо ниво, а в случай на интензифициране на бойните действия и 3-4-кратно нарастване на потребностите, ще пропадне напълно.

По този начин сегашната групировка на Запорожкия плацдарм позволява на РОВ да провежда предимно отбранителни действия, а ако говорим за настъпление, то фронт от над 100 км с настоящата численост, настоящото оборудване и ниво на поддръжка те не могат да прикрият и прокарат по никакъв начин. Единственото, което могат да приложат, е да концентрират сили в тясна посока, например Орехов или Гуляйполе.

Всъщност Запорожката групировка на РОВ е много по-слаба и уязвима от Донецката и Луганската групировка и затова всякакви планове за настъпление в нейно изпълнение могат да завършат с нещо повече от фиаско. Промените по  фронтовата линия обаче биха могли да бъдат от ограничаващо естество за ВСУ.

t.me/zloyodessit/18253


 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Incorrectus said:

Не знам, явно говорим за различни летища. Освен ако вие не сте били там на живо да видите. А „шегата“ е на Генадий Гудков, както казах.

Ако не вярваш може да ги видиш и през Google Maps ;)  А Гудков е мега достоверен източник на боза... А не чакай ние сериозно ли говорехме 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1.02.2023 г. at 6:56, новорегистриран3 said:

 

Не е забравено насилието на Олга от чеченските кучета. 

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Absurde said:

Ако не вярваш може да ги видиш и през Google Maps ;)  А Гудков е мега достоверен източник на боза... А не чакай ние сериозно ли говорехме 🤣

Абе сложи тук image.jpeg.a14580c2ee6e900debc8351ab18fa92b.jpeg или координатите бре. Рано сутринта не ми се търси.🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Skubi said:

Абе сложи тук image.jpeg.a14580c2ee6e900debc8351ab18fa92b.jpeg или координатите бре. Рано сутринта не ми се търси.🤣

Не можеш да напишеш Инджерлик в Google ли? https://www.google.com/maps/@36.9980083,35.4176527,4825m/data=!3m1!1e3
А това за тая  Олга е фейк ;) 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сколько США тратит на Украину | Путин ищет поддержки | Потери российской армии | Китайский шар-шпион

00:43 ПОМОЩЬ УКРАИНЕ

03:10 СВОДКА С ФРОНТА

04:51 ПОЛИЦИЯ ОТПРАВИТСЯ НА ВОЙНУ

05:21 ПЭТРИОТ ПРИЕДЕТ БЫСТРЕЕ

05:43 ИЗРАИЛЬСКИЕ МИНЫ

06:00 ВОЕННАЯ ИСТОРИЯ В ВУЗАХ

06:34 РОССИЙСКИЕ АЙТИШНИКИ ПОД УГРОЗОЙ

06:54 ПОТЕРИ РОССИЙСКОЙ АРМИИ

07:30 88 ЛЕОПАРДОВ

07:48 КИТАЙСКИЙ ШАР-ШПИОН

09:25 КЛУБ СТРАН-ИЗГОЕВ

12:49 ПОЛИГОН ПЕНТАГОНА

15:45 ПОТОЛОК ЦЕН НА НЕФТЕПРОДУКТЫ

16:00 КИЛОГРАММ МОЛОКА

16:20 МАЙНИНГ В ПСИХИАТРИЧЕСКОЙ КЛИНИКЕ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2.02.2023 г. at 9:44, deaf said:

Гледах снимки от вътрешността на танк Т-72 и "Леопард-2". Руският танк имаше продълговат малък процеп отпред през който водачът да гледа какво става отвън. Немският танк нямаше,но имаше няколко екрана с които може да наблюдава цялата местност около себе си. Тоест,водачът на "Леопарда" може много по-бързо да види вражеският танк и да стреля по него.

Езва ли механник водача на танка ще стреля... Това не му е работата. Да наистина Леопард 2 има доста по голям брониран обем от руските танкове. Всичките имруски  модели танкове Т 72, Т 80 и Т 90 в принцип са еднотипни и корпусите имат почти идентични параметри... Различията са в типа брониранеа различна двигателна и трансмисионна и даже упорна част. Различни са автоматите за зареждане системите са управление на огъня даже управляемото въоръжение е различно. 

Руската танкова школа от времето на ВСВ се придържа към  по-малки физически параметри като височина ширина и дължина на танка, което да прави танка по-труден за прицелване  обект, по-труден за физическо наблюдение и евентуално откриване на бойното поле. Западно европейската школа се придържа към по-големи обеми за по-леко обслужване и битови удобства на танкистите и безопасност при попадение. Последното е малко съмнително защо?! Защото при попадение  примерно с комулативен снаряд се създава свръхналягане и гарантирано екипажа на танка е унищожен но руският танк при това детонира тоест руснаците имат по-малко работа с погребения; просто тогава нищо не остава и не се погребват празни ковчези... При попадение на бронебойни снаряди екипажа и в двата случая се поразва от осколките които дава бронята при пробитие а също се създава и по-високо вътрено налягане, но все пак част от екипажа има шанс и в руски и западни танкове... При попадения да речем на  фугасни и осколочно фугасни снаряди руският танк е по-малко уязвим защото не зависи толкова много от електрониката която бива унищожена при директно попадение тогава се унищожава и част от оптическата. Тоест при такв тип директно попадение остават работещи само част от физическите оптически  прибори, тях ги има и в двата типа танка, западен и руски,  те са по-лесно и по-бързо заменими от електронните  и за западният тип и за руският тип танк,   но при руският тип танкове с остатъчната възможност на непоразените физически оптически приборие по-висок шанса за неизлизане от боя... Това е единственото преимущество на руския танк освен по-малката тежест и по-добрата проходимост в лошо време по безпътица. Преимуществата на западни танк са комфорта, по-качественото електронно оборудване и по добрата информационна среда за бойното поле. А да по-трудното откриване визуално откриване без електронни средства, което си е съмнително качество днес и огневата мощ на руснаците е молко по-висока, по-мощни боеприпаси... Но това вече се нивелира с новите модификации на западните танкове, примерно според информация която ми попадна за новите танкове леопард 2 А - не знам каккъв модел специално договорирани от Унгария с производитела  със ново оръдие което да има възможност за ползване на нов боеприпас равнозначен с руския... Разбира се,  ресурса на оръдие спада под 300 изстрела, в този случай според спецификациите на производите договорено, , което пък като се има в предвид "дълговечноста" на танка в боя си е също огромна възможност, тука проблема е бойната подготовка в мирно време и необходимоста от честа замяна ствола на оръдието което води до оскпяване на експлуатацията, ограничаване на обучението на екипажа и прочие...

Някак така!

Редактирано от Capitainofmarine
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, sir said:

Орките са струпали войски, настъплението им вече си тече повече от две седмици. Въпросът е единствено в това имат ли зад тези изпаднали буряти реално сериозни и боеспособни части в резерв. Съвсем скоро предстои да разберем.

Цитирай

Не знам кое е смешното.

Къде виждаш смях в поста ми? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В Украйна след самита Украйна - ЕС 

Никакви конкретни срокове за членство в ЕС - обтекаемото "накой друг път, навярно след няколко години"...

Журналисты США обратили внимание на то, что в итоговом документе, принятом на саммите, исчезло слово «прогресс» применительно к «борьбе с коррупцией». Его заменили на более обтекаемый термин: «усилия».

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...