Отиди на
Форум "Наука"

Българите в арменските хроники


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 23 минути, БатеВаньо said:

Добре де. Как така хем влъндур, хем вннтр, хем булкар? Кое от трите е етнонима? Как може в едно изречение да има влъндур (означаващо българи) и булкар(означаващо българи)? Каквъв ще е превода? - българите на българина Вунд? И след като и Вунд (от бъдещото название на местноста на влъндурите или ванандурите, които стават нандори, което е пак българи) означава българин, следва да е "българите на българския българин".

 

Според мен смисъл много няма.

Нали за това го написах. Само едното е. Чете се като:

Унугундурите на българина Аспарух. Или Кутригурите на Българина Котраг.

А в хрониката е Влъндур на булкара Вунд. Влъндър на българина Вунд.  Предполагат, че са ония българи Огхондор (Woghkhondor) Блкар.

Според мен Влъндур не значи българи. Българи е втората дума Булкара. Влъндур е определение, като и унугундури и като Кучи, булгар, Дучи булгар и т.н. Българин си значи според мен само Булкара. Булгхарите. Така ги наричат.

Цитирай

В неговите дни, като се обединили, народите на булгхарите  и хазирите начело с царя си

Не казват, като се обединили нандори някакви с хазарите. А си казват българи. Влъндур е някакво определение.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 152
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор антропология

Сега, да теглим чертата, арменската география е изключително необикновено съчинение. Можем да забележим,  че в него времето тече с различна скорост в различните региони- докато в трансилвания е 12 век, в съседна тракия е още трети, а в прикавказието - 5-ти. През всичкото време аспарух се крие на остров певки, в делтата на дунав, където очевидно е 7-ми век и всичкото това в една физична плоскост, където времето е полудяло - а си излязъл от трансилвания, а си минал от 13-ти век в 3-ти. Пътуването в пространството е и пътуване във времето, акто всички тези реалии съжителстват помежду си, предимно мирно, но понякога дори воюват помежду си, независимо от очевидната времева разлика. Нещо много се е било объркало в източна европа по това време, струва ми се. от физична гледна точка. нищо чудно, че прабългарите някак си са се дублирали и опеторили, наричани с пет различни имена, живеещи в 10 различни места и осем времеви локации - много са шетали тези хора и така е станало накрая. Че чак са воювали със себе си по едно време (схватката утигури-кутригури). Има и някаква оптическа илюзия при тях, като част от темпоралните трансгресии - гледани от север изглеждат многобройни и непобедими, а гледани от юг - малки и незначителни. Смайващо. Все едно хазарите са ги гледали от едната страна на далекоспопа, а арменците - от другата. Това нещо не случайно се казва "Пътеводител".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, miroki said:

Според мен Влъндур не значи българи. Българи е втората дума Булкара. Влъндур е определение, като и унугундури и като Кучи, булгар, Дучи булгар и т.н. Българин си значи според мен само Булкара. Булгхарите. Така ги наричат.

Еми нали това ти написах впоследствие:

Преди 31 минути, D3loFF said:

П.П.

Единствения смисъл, който мога да вкарам на следното изречение е:

по-късно вследствие на преселението на Влъндур на булкара Вунд, които се установили по тези места, бил наречен по неговото име Вананд

по-късно вследствие на преселението на аланите на българина Вунд, които се установили по тези места, бил наречен по неговото име Вананд

по-късно вследствие на преселението на аланите под ръководството на българина Вунд, които се установили по тези места, бил наречен по негово име Нандор (български)

Нещо такова в общи линии може да му се придаде смисъл.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, D3loFF said:

Пълно мазало, нали? 😄

Аз не знам дали го има всичкото това в едно изречение, понеже отново не виждам оригинален текст, ами си играем да разгадаваме вече направени преводи. Ако някой го има оригиналното изречение отнякъде ще е много хубаво.

П.П.

Единствения смисъл, който мога да вкарам на следното изречение е:

по-късно вследствие на преселението на Влъндур на булкара Вунд, които се установили по тези места, бил наречен по неговото име Вананд

по-късно вследствие на преселението на аланите на българина Вунд, които се установили по тези места, бил наречен по неговото име Вананд

по-късно вследствие на преселението на аланите под ръководството на българина Вунд, които се установили по тези места, бил наречен по негово име Нандор (български)

Нещо такова в общи линии може да му се придаде смисъл.

Пропусна още едно:

Вананд е името дадено върху Вунд. Човека се казва Вунд и са кръстили на него областа. Но не са я кръстили Вундия, както бихме искали, а Вананд, вероятно по техни си принципи. Това си е директно записано. Не е написано на тяхното име. А неговото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, miroki said:

Пропусна още едно:

Вананд е името дадено върху Вунд. Човека се казва Вунд и са кръстили на него областа. Но не са я кръстили Вундия, както бихме искали, а Вананд, вероятно по техни си принципи. Това си е директно записано. Не е написано на тяхното име. А неговото.

Може да са я кръстили на потеклото му. Вунд е българин. Почти всички български държави и държавици се казват по един и същи начин - България. Това е традиция при българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, D3loFF said:

Може да са я кръстили на потеклото му. Вунд е българин. Почти всички български държави и държавици се казват по един и същи начин - България. Това е традиция при българите.

Ами виж и имената на селата така ги дават:

Цитирай

И имената на селата, които били дадени според имената на братята и потомците му, са останали и до днес

На неговото име е написано. Не на неговият народ. И областта остава така да се нарича дори и когато става арменска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Южняк said:

Сега, да теглим чертата, арменската география е изключително необикновено съчинение. Можем да забележим,  че в него времето тече с различна скорост в различните региони- докато в трансилвания е 12 век, в съседна тракия е още трети, а в прикавказието - 5-ти. През всичкото време аспарух се крие на остров певки, в делтата на дунав, където очевидно е 7-ми век и всичкото това в една физична плоскост, където времето е полудяло - а си излязъл от трансилвания, а си минал от 13-ти век в 3-ти. Пътуването в пространството е и пътуване във времето, акто всички тези реалии съжителстват помежду си, предимно мирно, но понякога дори воюват помежду си, независимо от очевидната времева разлика. Нещо много се е било объркало в източна европа по това време, струва ми се. от физична гледна точка. нищо чудно, че прабългарите някак си са се дублирали и опеторили, наричани с пет различни имена, живеещи в 10 различни места и осем времеви локации - много са шетали тези хора и така е станало накрая. Че чак са воювали със себе си по едно време (схватката утигури-кутригури). Има и някаква оптическа илюзия при тях, като част от темпоралните трансгресии - гледани от север изглеждат многобройни и непобедими, а гледани от юг - малки и незначителни. Смайващо. Все едно хазарите са ги гледали от едната страна на далекоспопа, а арменците - от другата. Това нещо не случайно се казва "Пътеводител".

Никога не съм бил фен на толкова романтизирано литературно описание на исторически събития и анализи. Много пълнеж малко смисъл. Хахах, шегувам се, разбира се, но да не забравяме, че на Айнщайн дисертацията е била една страница. Карал го е по същество човека. 😃

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами понеже в Обалстта Ванасд живеят българи, понякога Ванандци става за синоним на Българи.  Или така искат някои автори. Аз никога не съм приравнявал тези определения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, miroki said:

Ами виж и имената на селата така ги дават:

На неговото име е написано. Не на неговият народ. И областта остава така да се нарича дори и когато става арменска.

Е да ама Вунд и Вананд аз не виждам как се свързват етимологически, освен ако:

1. Ако Вананд е Нандор - по потеклото му на Вунд, че е българин и това го отхвърлим, тогава може да е следното:

2. Вананд = Ванат = Банат (да като в Румъния) - от титлата "бан".

3. Просто не е се е казвал Вунд или това е лоша транскрипция на името. Може да се е казвал Ванд и от там Вананд. Но, ако се е казвал Ванд това вече си клони към мнооого арменско име.

П.П. Това са всичките възможни обяснения, за които аз се сещам. 

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, D3loFF said:

Е да ама Вунд и Вананд аз не виждам как се свързват етимологически, освен ако:

1. Ако Вананд е Нандор - по потеклото му на Вунд, че е българин и това го отхвърлим, тогава може да е следното:

2. Вананд = Ванат = Банат (да като в Румъния) - от титлата "бан".

3. Просто не е се е казвал Вунд или това е лоша транскрипция на името. Може да се е казвал Ванд и от там Вананд. Но, ако се е казвал Ванд това вече си клони към мнооого арменско име.

Влъндур на булкара Вунд - влъндур на "българина" Вунд.

 

Тоест влъндур не са българи, а само Вунд е такъв. При това полужение българи може и да не е етноним. Защо ще споменават, че само Вунд е българин?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, БатеВаньо said:

Влъндур на булкара Вунд - влъндур на "българина" Вунд.

 

Тоест влъндур не са българи, а само Вунд е такъв. При това полужение българи може и да не е етноним. Защо ще споменават, че само Вунд е българин?

Че ти мислиш, че българи е етноним ли?

П.П.

Доста вероятно е българи да не е етноним поради скитския им характер и почти сто-процентовия факт, че са най-вероятно отделена част от по-голям народ в Скития или продължение на друг такъв.

А, относно това защо ще споменават, че Вунд е българин. Еми такива пояснения не са рядкост в едно-времешните текстове. Може да е и защото, ако той е водил алани да се поясни, че вожда е българин не аланин.

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Автоматичен превод: :)

 

Վղընդուր Բուլղարայ Վնդայ

Vghŭndur Bulgharay Vndayi

Вгъндур Български Вндай

 

 

 

Преди 3 часа, miroki said:

Нали за това го написах. Само едното е. Чете се като:

Унугундурите на българина Аспарух. Или Кутригурите на Българина Котраг.

А в хрониката е Влъндур на булкара Вунд. Влъндър на българина Вунд.  Предполагат, че са ония българи Огхондор (Woghkhondor) Блкар.

Според мен Влъндур не значи българи. Българи е втората дума Булкара. Влъндур е определение, като и унугундури и като Кучи, булгар, Дучи булгар и т.н. Българин си значи според мен само Булкара. Булгхарите. Така ги наричат.

Не казват, като се обединили нандори някакви с хазарите. А си казват българи. Влъндур е някакво определение.

В неговите дни, като се обединили, народите на булгхарите  и хазирите начело с царя си

 

 

Според Голийски виж за какво иде реч тука:

"

Нееднократно споменатият вече Мовсес Хоренаци съобщава, че Валарш II загива в битка с нахлулите откъм север хазири (т.е. хазари) и барсили. Първоначално той ги отблъсва в сражение при бреговете на река Кура, но когато предприема контраудар северно от Кавказкия хребет, е смъртоносно поразен от изкусен стрелец с лък. През 1267 г. същия разказ предава кажи-речи дословно и арменският енциклопедист Вардан Аревелци. В неговия текст обаче има една важна разлика – вместо БАРСИЛИ срещаме БЪЛГАРИ:

„В неговите дни, като се обединили, народите на БУЛГХАРИТЕ и ХАЗИРИТЕ начело с царя си Внасеп Сурхап, стигнали до реката Кура с безбройна войска, която, като я сразил в бой, Валарш преследвал отвъд вратата Чорай, обаче внезапно умрял, ударен от стрела, след като царувал 20 години“.

"

Сега, не знам как Вардан Арвеладзе е решил да сложи знак за равенство между Барсили и Българи.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да, вероятно за това не синхронизират владетелите.  А другият който е изчукан на колона, излиза, че е новият ли?

...

Това допълнително подкопава и останалите извори. Но не можем да искаме кой знае какво от извор писан 1881г.  Той няма как да е надежден.

Сбор от събития за конкретен регион. Наподобяващ азбучника, но вместо по букви е по региони. Най-учуден бях, че липсваше името на императора. По него щеше да се определи поне една част от разказа. И вметката за Кир която ни праща 5 век пр.н.е.

Това което отговаря на Теофан, е, че реката се отделя над Меотидското езеро. И че по някое време Аспарух е стигнал онгъла.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Всъщност *безценно произведение* като информация. Сега ще кажа само едно - достатъчно ясно определя локацията, това ни стига. В случая с Аспарух и прабългарите ясно е определило "планината на българите". Няма памир, няма кавказ - Ергени́

 

image.png.c219abd2a970c27d86661b7e0e1995c2.png

 

Това е "памирът" и "кавказът" на българите. И до днес си се нарича конската планина и в това @sir е напълно прав. Много интересно. Ледът се пука. В географско отношение пътеводителят е безупречен, за разлика от темпорално. И не мога да разбера, дори няма място за спор - какъв имеон, какъв памир, какъв кавказ, какви хималаи и дори какъв Буг (което аз мислех по едно време, че хипийската "планина" в нашия случай е Буг.), след като указанията на географа са ясни и явни, няма дори място за спор къде е.  Това е краят на кълбото и веднъж установено, можем да го разплетем цялото. Като оф-топик - кръстосан прочит с кагана Йосиф показва, че хазарите са непосредствено вдясно от тях, нищо чудно тая "крепост" да е тоно в делтата на Волга; има тонове литература изписана за връзката хазари-хвалини най-малкото поради това, че каспийско море ту е хазарско, ту е хвалинско, че и до днес така. Но тука има много повече от идентификация на хазарите - товя е потенциално ядро за разплитане на българската плетка. спирам до тук. П.С. - върпеки, че "сър" (не знам как да му изчитам ника правилно, сер, сир, сър, кир, кур - де да го знам), ми е поомръзнал от непровокираното си тролене, е неизбежно прав, като казва, че Ергенийските възвишения са "планината на българите" и е прав дори да се ядосва, че никой не обръща внимания на географския елемент и рподължават да търсят тая планина от буг до памир.. Просто съм обективен по отношение на инфото, а и по отношение на форумците - последното, за разлика от него. Но съветвам силно форумците да препрочетат източниците вкл арменските внимателно, както и коментарите на сир/кир или каквото се е кръстил там, защото човекът е прав.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз, лично в sir не се съмнявам. Мненията му са проводник на здравия разум и винаги са добре аргументирани.

Но, ергени=конската планина създава допълнителни въпроси. Локацията според Теофан не е същата. Хуногурите ако е едно и също с хуногондурите също разбърква локацията. Ако Аспарух и хуногундурите резидират покрай Ергени, как ще ги различим от хазарите? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко ми е странно на мен. Иначе невъзможни неща няма. Обаче ми харесаха имената на селата. Много Булги има.

Там почти всичко е кота нула и в депресия. Само частта до Кавказ има възвишения да 150 метра. Снимка от Ергени/Елиста/Степной, най-високата част:

AF1QipMCRcR1Jn14kM570oEvWIZRK7M_J_mKxpbV

За по-голяма ясното топографската карта:

txu-oclc-6519747-nl38-5.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, miroki said:

Малко ми е странно на мен. Иначе невъзможни неща няма. Обаче ми харесаха имената на селата. Много Булги има.

Там почти всичко е кота нула и в депресия. Само частта до Кавказ има възвишения да 150 метра. Снимка от Ергени/Елиста/Степной, най-високата част:

AF1QipMCRcR1Jn14kM570oEvWIZRK7M_J_mKxpbV

За по-голяма ясното топографската карта:

txu-oclc-6519747-nl38-5.jpg

 

 

Имаш предвид балки?

балка = малка долина или по-точно голямо дере.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

и аз мисля, че има предвид балки - естенствени земни валове и оврази, причинени, най общо, от съществували някога реки,  дълги понякога с десетки километри, с които е изпълнена конската планина и е най-типичната и черта  - това като махнем курганите там, които пък местните наричат бугор. Това е бил част от "чара" на "планината" - естествени окопи, които са я правели специфична за лесна защита с плозване на местния релеф, който е уникален. Чудя се как са наричали населението на  балките, хората, които са живеели в тях и са се пазели от враговете си чрез тях. Чакай сега да видим - балки=> балкове? не, балчиклии? о, не това е жителите на балчик, не на конската бпланина, пардон . Балканци? ааа, не това пък се ние, не може така. Хм. балкарци? Балкари? О....чакай....хм...а? Какво?

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

сега да видим що за слово е това "балка" Татарско, без съмнение? Нъцки.

 

"Прежде оубо словене не имеха балком и рахатом бехом. Хау, бехт ехти". А. Шегувам се. 

image.png

 

image.png

 

Славизъм, значи.от индо-европейски произход, запазен в славянските езици. с известна еволюция и в южнославянските...

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гашун-Булг, Оран-Булг, Аршан-Булг, Бага-Чонос, Харбулук, Бургуста, Алтн-Булг, Оргакин и др.  По-настрани стават руски имена.

Може и от балка да е но... имената са двусричкови и останалите.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, miroki said:

Гашун-Булг, Оран-Булг, Аршан-Булг, Бага-Чонос, Харбулук, Бургуста, Алтн-Булг, Оргакин и др.  По-настрани стават руски имена.

Може и от балка да е но... имената са двусричкови и останалите.

 

балка Хара булук, р. Хара-Булук (от калм. булг – «ключ, источник, родник»

Цаган Булг (от калм. булг – «ключ, источник, родник»

 

buluk = bulg, което май ще да е извор.

 

А балка и булук са засечени в едно име - "балка Хара булук" -което се превежда като река/дере Хара извор. Но, въпросът е какво от това? :)

 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, БатеВаньо said:

Аз, лично в sir не се съмнявам. Мненията му са проводник на здравия разум и винаги са добре аргументирани.

Но, ергени=конската планина създава допълнителни въпроси. Локацията според Теофан не е същата. Хуногурите ако е едно и също с хуногондурите също разбърква локацията. Ако Аспарух и хуногундурите резидират покрай Ергени, как ще ги различим от хазарите? 

 

Захарий Митиленски (Захарий Ретор). „Сирийска хроника“ (частично съхранена в преработена версия от 569 г. на сирийския монах Псевдо-Захарий).

„Страната Базгун, със свой език, стига и се простира до Каспийските порти  и до морето, до Портите [които са] в земята на хуните. И отвъд портите са бургарите със свой език, народ езически и варварски, и те имат градове; и аланите, и те имат пет града; и хората от племето Даду, които живеят в планините, имат крепости. Унногур, народ живеещ в шатри, Огор, Сабир, Бургар, Хортригор, Авар, Хасар, Дирмар, Сарургур, Багарсик, Хулас, Абдел, Ефталит – тези тринадесет народа живеят в шатри и се прехранват от месото на добитък, риба, дивеч и от война...“

Ето как ще ги различим. Като засечем няколко различни източника.

Доколкото си спомням имаше друг извор исторически, в който се казваше, точно къде са българските градове и къщи и спрямо тях шатрите/юртите (на изток, ако не бъркам по спомен, може и да бъркам) на останалите, но сега не мога да се сетя кой беше документа. Ясно си го спомням, трябва да се поровим да го намерим.

Редактирано от D3loFF
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 2 часа, К.ГЕРБОВ said:

1280px-__1.thumb.jpg.8ed867991e199458c246e3d06a9e2f6a.jpg

https://ru.wikipedia.org/wiki/Ергени 

.thumb.png.a7690204b7034de225eb6ed8e8d2c61a.png

Карта, поясняваща арменските хроники и картата по Птолемей.

Има налични днк образци от регион 6, ранносредновековие. Също 12, 5 и 3. По това време, до 9-ти век, понтийската степ е залята с кавказки компонент, от днестър до ставропол. археологическите етикети са различни но образците си приличат, по връзката си със зап. Кавказ. Независимо какво ще прочетете другаде, до 10-ти век, в понта далекоизточен компонент няма ни един. нула. Просто няма такъв, дори тоя дето го размяташе генефан за висше доказателство, да го приемем, че е от тая епоха (в литературата се води, че не е) той и тоя е с 30-40% далечен изток. Това е голям проблем, особено за образците от ставрополкия регион, където би следало да се прескачат хуни и авари, или смк, която я откраднаха от бълг. археолози и сега я водят хазарска - и там няма; флегонтов и райх бяха написали, дори го бях постнал някъде, от 70 образци от региона, 59-сарматски, 4 славянски, 2-3 германски и 2 потелнциално хунски или аварски. Това е положението, останалото е от лукавия, лъжа, дезинформация на килограми и демагогия. От това, което е публикувано досега, положението е горното. Или с други думи, при всички положения някои от хипотезите за произхода на прабългарите ще претърпят корекции, по посока европа и зап. евразия; дали и как ще ги възприемат археолози и историци, не мога да гадая.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...