Отиди на
Форум "Наука"

Изключителност на българите


Recommended Posts

  • Потребител

Бай Тошо предлага на бай Брежньо България да се присъедини към СССР - изключителен случай, за пръв път империя отказва на друг народ да бъде "анексиран" .. доброволно

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 173
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

А може ли да се каже, че българите сме изключителни в спорта? 

Дали само ми се струва, но в индивидуалните спортове се представяме по- добре от колективните. То е двуяко, може да не сме склонни за съвместни дейности, а може другите да са по- привикнали на съобразяване или както писа колегата на подчинение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вместо да се занимаваме с отчаяно търсене на зрънце от нещичко, където сме "изключителни", ето един малък пример за мислене:

 

Намерете си някой да ви го преведе ако единствения чужд език който знаете е руский.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Кибик said:

Вместо да се занимаваме с отчаяно търсене на зрънце от нещичко, където сме "изключителни", ето един малък пример за мислене

Коментарът ти ме наведе на следните размисли.

Художествените произведения са основен източник на митотворчеството. Разказите за Херкулес и Илиадата за елините, Изгубеният рай за англичаните, Под игото за българите, Евангелските притчи за протестантите

Обаче за да стане национален мит, трябва да добие национално значение. В много произведения има находчиви мисли. В Нюзрум също. Такива има и в Най- добрият човек когото познавам и Прокурорът. Обаче те не са формиращи национален мит. Времеубежище изобщо не ще е от основополагащите- няма епична мощ.

За САЩ в предишен етап се смяташе, че основополагащ мит е "Хъкълбери Фин". Сега, като погледнах техния вариант на нашето "Голямото четене" ТУК, Марк Твен e на 17 място с Том Сойер. На първо място (у нас е Под игото) при тях е "Да убиеш присмехулник", като книгите финалисти са 5 на брой, от които едната е Властелинът на пръстените, а другите 4 и последващите- дамски. Предполагам, че читателската им аудитория е предимно женска, а мъжете гледат телевизия и то за отмора. 

Като имаме предвид, че националните митове се формират и от филмови образи, трябва да отчитеме, че те са толкова динамични, че влиянието им е краткотрайно. Нузрум е от 2012 г, а толкова неща се случиха по- сетне. Кои ли са били харесваните филми там преди това и след това? Сигурно са много и допускам на първо място Хари Потър и други приказни сюжети. Няма лошо, Крали Марко е също екшън герой. Допускам, че влиянието на Коса- 1979 и Рамбо 1982 е било също голямо. Ами поредицата за Джеймс Бонд? Дето у нас я въртят като метчик за обръщане на резбата? Съгласен съм, че във всяко произведение име нещо ценно, но великите произведения изобилстват от ценности.

Та, незнайни са пътищата на художественото въздействие за формиране на националния мит, откриващ тъкмо националната специфика за изключително място. Дори не може да се каже дали произведението прави нравите или нравите са дали повод на големите автори за епохални произведения.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

Коментарът ти ме наведе на следните размисли.

Художествените произведения са основен източник на митотворчеството. Разказите за Херкулес и Илиадата за елините, Изгубеният рай за англичаните, Под игото за българите, Евангелските притчи за протестантите

Обаче за да стане национален мит, трябва да добие национално значение. В много произведения има находчиви мисли. В Нюзрум също. Такива има и в Най- добрият човек когото познавам и Прокурорът. Обаче те не са формиращи национален мит. Времеубежище изобщо не ще е от основополагащите- няма епична мощ.

За САЩ в предишен етап се смяташе, че основополагащ мит е "Хъкълбери Фин". Сега, като погледнах техния вариант на нашето "Голямото четене" ТУК, Марк Твен e на 17 място с Том Сойер. На първо място (у нас е Под игото) при тях е "Да убиеш присмехулник", като книгите финалисти са 5 на брой, от които едната е Властелинът на пръстените, а другите 4 и последващите- дамски. Предполагам, че читателската им аудитория е предимно женска, а мъжете гледат телевизия и то за отмора. 

Като имаме предвид, че националните митове се формират и от филмови образи, трябва да отчитеме, че те са толкова динамични, че влиянието им е краткотрайно. Нузрум е от 2012 г, а толкова неща се случиха по- сетне. Кои ли са били харесваните филми там преди това и след това? Сигурно са много и допускам на първо място Хари Потър и други приказни сюжети. Няма лошо, Крали Марко е също екшън герой. Допускам, че влиянието на Коса- 1979 и Рамбо 1982 е било също голямо. Ами поредицата за Джеймс Бонд? Дето у нас я въртят като метчик за обръщане на резбата? Съгласен съм, че във всяко произведение име нещо ценно, но великите произведения изобилстват от ценности.

Та, незнайни са пътищата на художественото въздействие за формиране на националния мит, откриващ тъкмо националната специфика за изключително място. Дори не може да се каже дали произведението прави нравите или нравите са дали повод на големите автори за епохални произведения.

 

OK, вместо да търсте пропагандата (не знам може би е някакво професионално изкрививяване), мисълта беше че преди да почнем да се бием в гърдите колко сме изключителни и велики, да вземем да прочетем статистиките и класациите по страни, там много точно си пише кои сме какво сме и какво представляваме. Малко скромност и смиреност би била доста уместна.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Кибик said:

OK, вместо да търсте пропагандата (не знам може би е някакво професионално изкрививяване), мисълта беше че преди да почнем да се бием в гърдите колко сме изключителни и велики, да вземем да прочетем статистиките и класациите по страни, там много точно си пише кои сме какво сме и какво представляваме. Малко скромност и смиреност би била доста уместна.

То, ясно, че българите не сме еднакви. Със сигурност има изключителни и по- като нас. Ама то и в кварталната градинка има едни, дето цакат белота и други, дето кибичат и  дето им викат "Кибиците мълчат". Дори на сцената има главни, второстепенни, миманс, масовка. Обаче все са актьори. Сега на едни казват "актори", деятели. Така че, добре е да се издига самочувствието на българина, а не да се натиска за врата или тегли за петата. Да вдъхнем дълбоко и да се преборим за мястото си под слънцето на тая хубава родна земя. :) 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

То, ясно, че българите не сме еднакви. Със сигурност има изключителни и по- като нас. Ама то и в кварталната градинка има едни, дето цакат белота и други, дето кибичат и  дето им викат "Кибиците мълчат". Дори на сцената има главни, второстепенни, миманс, масовка. Обаче все са актьори. Сега на едни казват "актори", деятели. Така че, добре е да се издига самочувствието на българина, а не да се натиска за врата или тегли за петата. Да вдъхнем дълбоко и да се преборим за мястото си под слънцето на тая хубава родна земя. :) 

 

Не съм съгласен, трябва да знаем точно къде сме се позиционирали сами и да си даваме сметка къде изоставаме и къде сме добри. Само така може да искаме да вземаме мерки. Всяка седмица разните публицистични предавания трябва да дават данни за тези статистики.

Иначе разбира се може да се вика "Булгааар Булгаааар" като Бай Ганьо или Копейкин и сие, но от това има само вреда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поредна тема инспирирана на Изток от Рая.ЗА пореден път много хора подценяват България .Те броят бългатрска армия 23 200 човека  ,българска полиция(милиция)  60 000 ,това били въопръжените3 хора.Да ама не ,поне1,5 милиона хора минали през казарми и умеещи ,да боравим с оръжие има едно нещом БЛРС  ,където и хора неходили в казарма пак са се научили ,да боравят с огнестрелни оръжия.Чакаме нашите близки дружки РФ и Сърбия  ,да ни нападнат ,за  да ги отстрелваме за вреден дивеч.На който русин му се умира ,добре дошъл в България срещу НАС,ще те върнем 1917.

Редактирано от todorg
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Кибик said:

Не съм съгласен, трябва да знаем точно къде сме се позиционирали сами и да си даваме сметка къде изоставаме и къде сме добри. Само така може да искаме да вземаме мерки.

Съгласен съм за това, че трябва да се познаваме в какво изоставаме и къде сме добре. Да имаме вярна оценка с какво можем да се справим. Обаче около тази територия има една друга- на възможните, вероятни умения и достижения. Не само човек във всяка възраст опитва и често успешно я заема, но и групи хора, а и нации. Има хора, които започват да рисуват в късна възраст. Не защото са си давали сметка, че там са добри, а защото са се осмелили да се надмогнат, да пренебрегнат надеждното и потърсят авантюра. Едни няма да успеят, но други ще успеят. Повтарям, не защото знаят, че там са успешни, а защото са се осмелили да бъдат други, да научат какво могат извън зоната на комфорт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, todorg said:

Чакаме нашите близки дружки РФ и Сърбия  ,да ни нападнат ,за  да ги отстрелваме за вреден дивеч.На който русин му се умира ,добре дошъл в България срещу НАС,ще те върнем 1917.

Доколкото схващам, смяташ, че българската изключителност във военното дело е жива. Нали? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Втори след княза said:

Съгласен съм за това, че трябва да се познаваме в какво изоставаме и къде сме добре. Да имаме вярна оценка с какво можем да се справим. Обаче около тази територия има една друга- на възможните, вероятни умения и достижения. Не само човек във всяка възраст опитва и често успешно я заема, но и групи хора, а и нации. Има хора, които започват да рисуват в късна възраст. Не защото са си давали сметка, че там са добри, а защото са се осмелили да се надмогнат, да пренебрегнат надеждното и потърсят авантюра. Едни няма да успеят, но други ще успеят. Повтарям, не защото знаят, че там са успешни, а защото са се осмелили да бъдат други, да научат какво могат извън зоната на комфорт.

Дори и сега след емиграции  и прочие глупости  ,НИЕ БЪЛГАРИТЕ можем ,да извадим поне 1 милионна армия срещу враговете ни.Самостоятелно въорожаване.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, todorg said:

Дори и сега след емиграции  и прочие глупости  ,НИЕ БЪЛГАРИТЕ можем ,да извадим поне 1 милионна армия срещу враговете ни.Самостоятелно въорожаване.

Имаш ли някакви данни за българи, участници в руско-украинската война? Колко са на едната и колко на другата страна?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Втори след княза said:

Имаш ли някакви данни за българи, участници в руско-украинската война? Колко са на едната и колко на другата страна?

Не нямам ,но усещам ,че ти имаш?Удари цифрите като свинско месо у тезгях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, todorg said:

Не нямам

И аз. Имаше един, но като му припари отиде във Виена. Значи, българите не смятаме за национално важно да се намесваме в братски битки. Това е добро. Друго оценяваме като поприще за изключителност.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Втори след княза said:

Съгласен съм за това, че трябва да се познаваме в какво изоставаме и къде сме добре. Да имаме вярна оценка с какво можем да се справим. Обаче около тази територия има една друга- на възможните, вероятни умения и достижения. Не само човек във всяка възраст опитва и често успешно я заема, но и групи хора, а и нации. Има хора, които започват да рисуват в късна възраст. Не защото са си давали сметка, че там са добри, а защото са се осмелили да се надмогнат, да пренебрегнат надеждното и потърсят авантюра. Едни няма да успеят, но други ще успеят. Повтарям, не защото знаят, че там са успешни, а защото са се осмелили да бъдат други, да научат какво могат извън зоната на комфорт.

 

хахаха, напълно съм съгласен другарю мистър Втори

:)

Една хубава авантюра извън зоната на комфорт ми идва наум. Да поканим 5-6 хамерикански морски бази, два три корпуса  хамерикански морски пехотинци и да дадем военните литища за пет-шест ескадрили хамерикански стелтове.

Мисля че бих приветствал една такава авантюра.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кибик said:

 

хахаха, напълно съм съгласен другарю мистър Втори

:)

Една хубава авантюра извън зоната на комфорт ми идва наум. Да поканим 5-6 хамерикански морски бази, два три корпуса  хамерикански морски пехотинци и да дадем военните литища за пет-шест ескадрили хамерикански стелтове.

Мисля че бих приветствал една такава авантюра.

Закачалки- всякакви. Откачалки също. Има наистина хора, които искат да видят какво е да си дадат дyпето или дъщерята за търговия с плът. НПО се борят да не правят такива грешки. Но откачалки- всякакви.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

Закачалки- всякакви. Откачалки също.

Ама що така бе миме? Нали искахме авантюри? Приключения и изключителност. Една такава авантюра би ни направила доста изключителни.

Само давам пример, че всяка монета има две страни.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Втори след княза said:

И аз. Имаше един, но като му припари отиде във Виена. Значи, българите не смятаме за национално важно да се намесваме в братски битки. Това е добро. Друго оценяваме като поприще за изключителност.

Има един израз извадено от контекст, ти го, правиш с цялата си наглост ,няма майтап ,ще те докладвам на службите за национална сигурност ,имам сериозно подозрение  ,че си на хранилка от руските фашисти в Кремъл.Аз към Българи нашата Родина тегля всеки  ,мой пост ти не Русия и само Русия.Иди нахуй РФ и Путинн и хуйлон Путин и так дале.

Редактирано от todorg
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, todorg said:

Има един израз извадено от контекст, ти го, правиш с цялата си наглост ,няма майтап ,ще те докладвам на службите за национална сигурност ,имам сериозно подозрение  ,че си на хранилка от руските фашисти в Кремъл.Аз към Българи нашата Родина тегля всеки  ,мой пост ти не Русия и само Русия.Иди нахуй РФ и Путинн и хуйлон Путин и так дале.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изключителни или не, родили сме се българи и ще си останем такива, дори и да ни изстрелят на Марс, което е малко вероятно. От тази гледна точка е абсурдно да изживеем живота си,страдащи от национални комплекси. 
Това с бай ви Ганя, дето най-често се споменава ми е любимото. Е добре, чели сме го Алеко, но предполагам, особено в този форум все сме попрочели и нещо от Дикенс, Юго, Руските класици и т.н. Бай Ганьо е простоват симпатяга в сравнение с някои персонажи от световната литература. Нито простащината, нито човешката низост са български патент.

Ако говорим за някаква изключителност, аз например, когато се почувствам угнетен и погнусен от българската действителност си пускам някой клип на тия велики жени - “ Мистерията на българските гласове” , “ Трио българка” , “ Хор Ангелите” и т.н или от известните индивидуални изпълнителки. Нищо, че съм рокаджия. Някои от тези клипове имат стотици хиляди гледания и хиляди потресаващи коментари от цял свят. Ще цитирам един само, беше на английски : “ Когато слушам това изпълнение се гордея, че съм българин,макар, че всъщност съм германец “

Това е изключително !

 

Редактирано от Раб Божи
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, todorg said:

ще те докладвам на службите за национална сигурност ,имам сериозно подозрение  ,че си на хранилка от руските фашисти в Кремъл.

Да постъпим според високите критерии на правораздаването. Ти ми казваш по кои членове от НК ще ме  докладваш, а аз си търся адвокат.

Това, което правиш е такава долна простотия, че наистина се страхувам. С такива престъпни методи се слиза надолу и назад. Не се върви нагоре и напред. Така лошотията надделява, а почтеността бива потъпкана.

Настоявам за достойнство и чест. За престъпление по кой член от НК ще ме докладваш?

Редактирано от Втори след княза
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...