Отиди на
Форум "Наука"

Изключителност на българите


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Споделете, моля, кои са "съвсем другите фактори".

Неработещи институции, превзети от свързани с криминалния свят играчи, които и няма как да проработят, докато не бъдат тотално реформирани, за което няма нито политическа воля, нито политически ноу-хау, нито обществена енергия, нито дори разбиране, че това е необходимо. Няма и консенсус по каквото и да било, вкл. много по-ежедневни проблеми от нуждата държавноста и всички нейни структури, принципи и механизми да се изградят отново, а подборът на кадри да става меритократично и на базата на доказан личен интегритет.

Това в култура, която се основава на корумпиращи шуробаджанашки (лични услуги, персонални назначения, грижа предимно за широкото семейство и приятелския кръг) отношения няма как да се случи.

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 173
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 6 часа, Втори след княза said:

Не мога да разбера защо сте така ангажирани с това, да бъдем привързани към някого,

Не усещаш ли,че този въпрос стои с пълна сила и за Свръхсилите? 🙂 Защо им е на САЩ да привързват съюзници към себе се? Защо не действат сами? Да разпуснат НАНО,(в този пакт САЩ имат прерогативни права,тоест те го командват) и да действат сами...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, dora said:

Неработещи институции, превзети от свързани с криминалния свят играчи, които и няма как да проработят, докато не бъдат тотално реформирани, за което няма нито политическа воля, нито политически ноу-хау, нито обществена енергия, нито дори разбиране, че това е необходимо. Няма и консенсус по каквоти и да било.

Ех, и аз също съм за социализъм. Малкото изключителни българи след Десети са от тогава. Но и част са от Рушителите на съвременна България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Втори след княза said:

Дразни ви и стремежа ми да открия нещо, в което българите сме добри.

Нищо подобно.

Хората като цяло са еднакви, затова никоя нация не може да претендира за изключителност на хората.
Виж обществата и културите вече може да се изключителни. Като бяхме млади често си повтаряхме
"купонът е такъв, каквъто си ги напарвиш". Същото и за общесвтото: то е такова, каквото си го направиш.

Има общества, които са изградили и постигнали много. А има и такива, които единстено копаят и продават
суровини, след което харчат изкарание пари за танкове и нападения на съседите си.

Ние на кои искаме да приличаме? И какво правим по въпроса.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, dora said:

Неработещи институции, превзети от свързани с криминалния свят играчи, които и няма как да проработят, докато не бъдат тотално реформирани, за което няма нито политическа воля, нито политически ноу-хау, нито обществена енергия, нито дори разбиране, че това е необходимо. Няма и консенсус по каквото и да било, вкл. много по-ежедневни проблеми от нуждата държавноста и всички нейни структури, принципи и механизми да се изградят отново, а подборът на кадри да става меритократично и на базата на доказан личен интегритет.

Звучи твърде песимистично, но принципно си права.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, deaf said:

Не усещаш ли,че този въпрос стои с пълна сила и за Свръхсилите? 🙂 Защо им е на САЩ да привързват съюзници към себе се? Защо не действат сами? Да разпуснат НАНО,(в този пакт САЩ имат прерогативни права,тоест те го командват) и да действат сами...

Не са ми проблем другите. 

Преди 2 минути, gmladenov said:

Ние на кои искаме да приличаме? И какво правим по въпроса.

Ако въпросът е към мен- подчиниха ни и правим това, което е изгодно на Посолството. Няма да забравя, как с едно позвъняване от там НС прекратява отпуската си за да прави ненужни закони. Ненужни, защото по случая с Дебора и с настоящата база на закони ще осъдят адекватно извършителя.

Та. Няма лошо да приличаш на Мъск, а какво правиш е твой проблем. Аз предпочитам да има социална справедливост и социализъм, но освен да го пиша в този форум и да гласувам, друго не правя.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

подчиниха ни и правим това, което е изгодно на Посолството

Не. Комунистите в Кремъл и тези на "Дондуков" в България загубиха играта (Студената война)...

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Втори след княза said:

Ако въпросът е към мен- подчиниха ни и правим това, което е изгодно на Посолството.

Като минат 45 години на подчинение, излизаш на улицата и почваш да викаш "45 години стигат".
Така махнахме предишното подчинение. Сполука със следващото. 🙄

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Втори след княза said:

Не са ми проблем другите. 

Ако въпросът е към мен- подчиниха ни и правим това, което е изгодно на Посолството. Няма да забравя, как с едно позвъняване от там НС прекратява отпуската си за да прави ненужни закони. Ненужни, защото по случая с Дебора и с настоящата база на закони ще осъдят адекватно извършителя.

Та. Няма лошо да приличаш на Мъск, а какво правиш е твой проблем. Аз предпочитам да има социална справедливост и социализъм, но освен да го пиша в този форум и да гласувам, друго не правя.

Имаш абсолютното право да изразяваш позицията си пишейки и гласувайки, но се опасявам, че това със социализма и социалната справедливост няма как да се случи, защото всъщност никога не се е случвало. Беше тоталитарно общество със съответната аристокрация. И не заради някаква конкретна БГ изключителност. Да кажем, че и хомосапиенса е подвластен на естествения подбор, който в случая важи и на нива общества. При тези обстоятелства равенството е трудно постижимо.

Ако искаме да подобрим обществото си трябва да започнем от образованието и възпитанието на младите, в изграждането на здрава ценностна система с отговорност и мисъл за другия. Нужна е воля и време. И няма да изградим социализма, но да, едно по-справедливо общество.

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, gmladenov said:

Като минат 45 години на подчинение, излизаш на улицата и почваш да викаш "45 години стигат".
Така махнахме предишното подчинение. Сполука със следващото. 🙄

Махнал си .. трънки  :)

Даже и 10 паметника да събориш  все ще е същата  :)

Сега ми обясни, че нещо не вдявам, как със новото, ама най-най-голямо подчинение ще избием старото?  В момента двете подчинения са се наместили много добре на гърба ни. То и трето се задава откъм Анадола  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Exhemus said:

как със новото, ама най-най-голямо подчинение ще избием старото?

Няма смисъл да се дискутира със съфорумец за когото СССР и САЩ са една и съща държава... Какъв ли е твоят вътрешен психически свят,който възприема всичко във външният свят за еднакво? 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 23 часа, Втори след княза said:

стремежа ми да открия нещо, в което българите сме добри.

Българите сме изключително добри, когато воюваме, стига да имаме ясна цел и лидер.

Примерите са много, този е от най-характерните:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Нишка_операция_(1944)

Втора Българска армия, под командването на генерал Стойчев, разбива с минимални загуби елитна СС дивизия на Вермахта -1500 убити и ранени от българска страна срещу 9000 от немска.

Ето какво пише Антон Страшимиров за тази черта на българите в книгата си "Книга за Българите", издадена през 1918:

2024-02-06_135403.jpg.2a71ec570b05654738c78b8931362059.jpg

2024-02-06_140408.jpg.f40bebdcc91c25d925336d6ba6a6f924.jpg

 

https://www.strumski.com/books/a_strashimirov_kniga_za_bulgarite_1918.pdf

"поставете българина на ясно, на светло"

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Б. Киров said:

Българите сме изключително добри, когато воюваме, стига да имаме ясна цел и лидер.

Примерите са много, този е от най-характерните:

https://bg.wikipedia.org/wiki/Нишка_операция_(1944)

Втора Българска армия, под командването на генерал Стойчев, разбива с минимални загуби елитна СС дивизия на Вермахта -1500 убити и ранени от българска страна срещу 9000 от немска.

Ето какво пише Антон Страшимиров за тази черта на българите в книгата си "Книга за Българите", издадена през 1918:

2024-02-06_135403.jpg.2a71ec570b05654738c78b8931362059.jpg

2024-02-06_140408.jpg.f40bebdcc91c25d925336d6ba6a6f924.jpg

 

https://www.strumski.com/books/a_strashimirov_kniga_za_bulgarite_1918.pdf

"поставете българина на ясно, на светло"

Не съм сигурна, че това още важни. Говорим за времената на всеобщ ентусиазъм от създаването на нова държава.

Имам чувството, че онзи народ там и този народ днес са различни народи...

И да чукна на дърво никога да не ни се налага да доказваме добре ли воюваме или не...

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, dora said:

Говорим за времената на всеобщ ентусиазъм от създаването на нова държава.

В цитата от книгата на Страшимиров той излиза от сферата на войната и извежда една по-широка перспектива на качествата на народа ни, а именно:

"Строго и ясно определена работа при предварително установени ръководители ще бъде от българите безусловно изпълнена - поне доколкото е изпълнима. Но щом тази зададена работа се изпълни, и ако веднага не се създаде нова задача, у българите взема връх отрицателната черта...възразяват, критикуват, готови са да се карат... завист, злоба, почти безпричинна отмъстителност..."

Това, според мен, обяснява защо и днес повечето българи в чужбина успяват да се адаптират и прогресират... и защо бягат. Просто навън те намират истинската си същност в "строго и ясна определена работа с предварително установени ръководители". И това в добре уредени общности с ясни правила, при които има развитие.

За съжаление обществото ни е във втората описана от Страшимиров фаза: "и ако веднага не се създаде нова задача, у българите взема връх отрицателната черта...възразяват, критикуват, готови са да се карат... завист, злоба, почти безпричинна отмъстителност..."

От доста време сме в това безвремие. Дефектът не е в "матриала", според мен, дефектът е в лидерството.

За доказването на военните качества, да чукнем на дърво дано не се наложи.

 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Б. Киров said:

Но щом тази зададена работа се изпълни, и ако веднага не се създаде нова задача, у българите взема връх отрицателната черта...

Такава беше фатмашката логика в комунистическата казарма и е приложима само за варварски народи като руския... Той Страшимиров не е далеч биографично от тази логика...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, deaf said:

Такава беше фатмашката логика в комунистическата казарма

Браво, ти си титан на мисълта, къде си ти, къде е някакъв си фатмак Антон Страшимиров. Да ти имам самочувствието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, deaf said:

Такава беше фатмашката логика в комунистическата казарма и е приложима само за варварски народи като руския... Той Страшимиров не е далеч биографично от тази логика...

Едва ли само в комунистическата казарма е такава логиката. Демокрация и армия са несъвместими понятия. Армията е задължително тоталитарна, за да може командата да слезе светкавично от най-високото ниво до най ниското и да се изпълни. Иначе не е армия, а стадо. Част от обучението е да се изпълняват безмислени фатмашки команди без възражение.

Във връзка с написаното от г-н Киров. Бил съм в казармата две години и един ден. Една година в школа за запасни офицери, една година командир на взвод. В момента съм старши лейтенант.

Ще застрелям всеки прекрачил границата ни като агресор без оглед на етническа и идеологическа принадлежност ! Извънземните също !

Гена на войници си го носим и предполагам всеки го е усещал в себе си, но наистина не дай си боже да се налага да го проявяваме.

Щастливи са нашите поколения, че не са преживели война !

  • Харесва ми! 2
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Б. Киров said:

Но щом тази зададена работа се изпълни, и ако веднага не се създаде нова задача

 

Преди 39 минути, Раб Божи said:

само в комунистическата казарма е такава логиката.

Само в комунистическа казарма,(при комунизма няма армия),действаше тази извратена логика – не оставяй нито минута свободно време на войника,(понеже може да стане страшно и ще вземе да се разбунтува срещу режима).

В нормалните,тоест армиите на цивилизованите държави,командирът на военна част има свободата да я ръководи по свое усмотрение и често без да чака заповед от висшестоящите началници.

  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, deaf said:

 

Само в комунистическа казарма,(при комунизма няма армия),действаше тази извратена логика – не оставяй нито минута свободно време на войника.

В нормалните,тоест армиите на цивилизованите държави,

Има един шедьовър на филмовото изкуство - " Форест Гъмп ". Завиждам ти, ако не си го гледал. Та, там има една сцена с Том Хенкс и фатмак от цивилизована армия. Спуквал съм се от смях. Виж сега, не може да лягаме и да ставаме с "комунизъм", "фашизъм", "Русия", "САЩ", "неолиберализъм", "консерватизъм" и т.н. Не казвам, че не трябва да сме ангажирани към случващото се, всеки с разбиранията си, но !

Изпокарахме се българите и много ни е разделено обществото. Идеята на всичко, което написах до тук е да сме по концентрирани в собствената си градинка и по-толерантни един дъм друг.

Това е всичко ! ;)

  • Харесва ми! 2
  • Неясен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 5.02.2024 г. at 18:01, Втори след княза said:

Има и една особеност, която бих споделил: Дъжите се като изключителна, като някой, който е отделен от плебса.

Не знам защо оставате с това впечатление, пиша добронамерено, излагам аргументи и когато задавам въпрос, се опитвам да разбера дали изхождаме от една и съща понятийна система. Напр. какво значи "изключителни"? Генетично изключителни? Или какво визирате, когато казвате, че нещо ни се е случило в ЕС. Какво значи "случило"? Няма как нещо просто така да ни се случи, защото членството в ЕС е доброволно, тоест ние доброволно сме се съгласили да участваме в междуправителствена/регионална организация. Най-общо, в обичайната понятийна система нещо да ни се "случи", означава ненадейно да ни сполети нещо, което извън наш контрол (природно бедствие, война в нашия регион, в която не сме страна). Това и пояснявам, за да може пък вие да се аргументирате и да разбера какво имате предвид и защо.

Не че не мога да направя хипотеза какво иска да каже този или онзи участник, но дискусионно е далеч по-справедливо, ако той има шанс да се поясни и да посочи аргументи.

Кой е този "плебс"? В този форум всички пишем по свое желание и всички сме абсолютно равнопоставени. Затова и никога не си позволявам да пиша ad hominem. Вижте горното. Да си правя хипотези за този или онзи по частична информация и без да му давам възможност за пояснение или отговор подкопава принципа на равнопоставеност.

Винаги мисля и за читателите. Постингите тук остават много време и могат да бъдат четени години след като с вас водим тази дискусия. Какво полезно ще си извади читателят след година, две, пет, от нещо, което съм написала тук, ако то не е конструктивно? Нищо. Тогава какъв е смисълът изобщо да го пиша? Ами, няма смисъл.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Б. Киров said:

добре уредени общности с ясни правила, при които има развитие

Всъщност самото развитие зависи от формулирането на ясни правила. Напр. какво е важно и кога, какво е маловажно и защо, какво е приоритетно сега, какво може да бъде отложено във времето, какво изисква дълготрайна работа, с какво се измерва приносът, как се овъзмездява той, напр. бива ли забелязан и поощряван. Развитието изксква ясна визия къде сме в момента, къде искаме да бъдем кога, съпроводена със SWOT анализ, който се актуализира непрекъснато с времето и действията по целия път се осъществяват с някаква степен на консенсус. Това без ясни правила няма как да се получи.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, dora said:

Всъщност самото развитие зависи от формулирането на ясни правила. Напр. какво е важно и кога, какво е маловажно и защо, какво е приоритетно сега, какво може да бъде отложено във времето, какво изисква дълготрайна работа, с какво се измерва приносът, как се овъзмездява той, напр. бива ли забелязан и поощряван. Развитието изксква ясна визия къде сме в момента, къде искаме да бъдем кога, съпроводена със SWOT анализ, който се актуализира непрекъснато с времето и действията по целия път се осъществяват с някаква степен на консенсус. Това без ясни правила няма как да се получи.

Точно за това цитирах Страшимиров "поставете българина на ясно, на светло"; това е единствения начин да бъде използвана конструктивно енергията на нацията. Ако няма приоритети, съвсем ясно формулирани и общоприети за такива, какво можем да очакваме? Повече от това, което и сега получаваме.

По времето на Страшимиров е имало една свръхзадача за България - национално обединение на българските земи и тя е била, къде успешно, къде не, следвана неотклонно от българите. Според мен, закачването за опашката на Оста е било провал и късогледство, там някъде е сбъркан приоритетът, и то не по принцип, а от късогледство и недостиг на стратегическо мислене у тогавашния елит.

Влизането в ЕС не може да бъде вече приоритет, това отдавна е факт, нито влизането в еврозоната. Липсва визия за най-важните приоритети на българското общество, което е особено видно в партийните дебати, партийните елити не дебатират истински за важните цели на България. Затова все по-малко хора отиват да гласуват.

Преди 4 часа, deaf said:

Само в комунистическа казарма,(при комунизма няма армия),действаше тази извратена логика – не оставяй нито минута свободно време на войника,(понеже може да стане страшно и ще вземе да се разбунтува срещу режима).

Да четеш така написаното от Страшимиров е меко казано израз на функционална неграмотност. Естествено, че той не коментира армейския живот, макар че дава военен пример. Той говори за нещо съвсем друго, което коментирам по-горе в този пост.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.02.2024 г. at 14:48, Б. Киров said:

закачването за опашката на Оста е било провал

За милионен път – България е нямала друг избор. Ако беше се присъединила към Съюзниците,пак щеше да бъде окупирана от СССР. И нямаше да получи Добруджа...

On 7.02.2024 г. at 14:48, Б. Киров said:

Липсва визия за най-важните приоритети на българското общество,

Първата задача е да бъдат свалени от власт и държавата да бъде прочистена от русофилите и комунистите. Без това да стане,не може да се осъществят никакви "визии"... Каква визия можете да реализирате с "другарката" Корнелия Нинова,която се поклони на паметника на Тодор Живков в Правец?! Другите властващи са същите "маскари"...

Но да приемем хипотетично,че русофилите и комунистите са отстранени от властта и на власт да дошли нормални лидери. Лично за мен тогава целта на България трябва да е постепенно отвързване от зависимостта от левичарската Германия и внимателно съюзяване със САЩ и Англосаксноският свят... Апропо,Западът вече се е разделил на две – от едната страна е Англосаксонският свят,а от другата – Германия и някои европейски държави...

  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

темата доста се политизира, а това не беше целта й.

Както и да е, отдавна си плачеше за заключване.

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...