Отиди на
Форум "Наука"

Изключителност на българите


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 14 часа, Втори след княза said:

деята е, че всички сме различни, уникални, по своему изключителни. Само че е нужно да го открием за да го развием. Та да не сме деветата дупка на ЕС и на света.

Това, написах, е необходимо, не може да се обходи, заобиколи, но как да стане? За това пиша.

Всъщност, проблемът не е толкова философски, колкото прагматичен. В икономически смисъл това се нарича "competitive advantage". Какво е това, което България може да предложи на основата на някакви идиосинкратични обстоятелства, развили се конкретно там. Това вече го използвахме с българските програмисти, които през деветдесетте години бяха основния "износ" на държавата. Причината: по време на СИВ България се специализира в индустриалния шпионаж, свързан с компютърните технологии, първият "Правец" беше краден "Макинтош". Това създаде нужда хората, на които им върви математиката, да бъдат потиквани да се занимават с програмиране; България създаде едно поколение програмисти, което после "изнесе", тоест, когато установиха, че нямат база за развитие в България, те заминаха в чужбина.

Дълго време тази репутация на България й помагаше, напр. да привлича чуждестранни компании, които да използват българските програмисти. Докато те не установиха, че такива все по-трудно се намират, или поне далеч не на това ниво, и се пренасочиха към други държави (Индия, a в Източна Европа - Полша, Чехия, примерно. Защото докато ние губехме кадри, Полша и Чехия, на които това не беше СИВ специализация, наваксаха, че и ни изпревариха значително - по предвиждания, софтуерната индустрия в Полша през 2023-4 ще бъде 7,5 милиарда долара, а в България - 0,4 милиарда...).

В този смисъл, не е въпросът какво България ще "произведе" вследстие на дадено решение, профилиращо я в дадена посока. А какво от това ще успее да задържи у дома.

Къде е "competitive advantage" на България сега? Зависи. Има успешни компании, но те се развиват и работят не защото са в България, а въпреки.

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 173
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Да кажем, че във връзка с темата има някаква изключителност на местоположението ни от геополитическа гледна точка. За съжаление, май само сме страдали от позиционирането си на този красив кръстопът.

Първо да се изповядам, че любимите ми музиканти, актьори, писатели и т.н. са британци и американци, демек англосакси, което по никакъв начин не ме прави русофоб, което пък по никакъв начин не ме прави путинист.

Та, за съжаление България е мост /мостче/, на който изтокът и западът играят дърпане на въже от време оно.За да не си ожулят лепкавите пръстчета го правят с БГ наемници. Не зная как да се излезе от този омагьосан кръг, да разчистим тая сволоч или булшит /което ви допада/ от моста и да пуснем урегулирано двупосочно движение със съответната маркировка, пътни знаци и светофар /задължително/.

Да си събираме парсата от мостчето ръйш ли, да щракаме с охранени пръстчета и да се чувстваме изключително добре ! :)
Мечтите са безплатни !


 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Раб Божи said:

България е мост /

Не. България е на границата и пази границата на цивилизованият свят,(тоест Запада),от варварския свят на изток.

Преди 12 минути, Раб Божи said:

Да си събираме парсата от мостчето

Това е фаталната стратегическа грешка на някои български управници. Че може да се договорят с варварския свят. Не може. България или е с цивилизования свят,или умира. Справка,"онези" 45 години...

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, deaf said:

Не. България е на границата и пази границата на цивилизованият свят,(тоест Запада),от варварския свят на изток.

Това е фаталната стратегическа грешка на някои български управници. Че може да се договорят с варварския свят. Не може. България или е с цивилизования свят,или умира. Справка,"онези" 45 години...

Е, май аз го политизирах въпроса, ама Чайковски, Рахманинов, Менделеев варвари ли са ?! Предполагам, че родината им визираш под варварски свят. Що се отнася до онези 45 години, бях на първия митинг на 18ти ноември на “Александър Невски”

Не понасям никаква форма на тоталитаризъм и диктат. Водолей съм :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Раб Божи said:

Да кажем, че във връзка с темата има някаква изключителност на местоположението ни от геополитическа гледна точка. За съжаление, май само сме страдали от позиционирането си на този красив кръстопът.

Първо да се изповядам, че любимите ми музиканти, актьори, писатели и т.н. са британци и американци, демек англосакси, което по никакъв начин не ме прави русофоб, което пък по никакъв начин не ме прави путинист.

Та, за съжаление България е мост /мостче/, на който изтокът и западът играят дърпане на въже от време оно.За да не си ожулят лепкавите пръстчета го правят с БГ наемници. Не зная как да се излезе от този омагьосан кръг, да разчистим тая сволоч или булшит /което ви допада/ от моста и да пуснем урегулирано двупосочно движение със съответната маркировка, пътни знаци и светофар /задължително/.

Да си събираме парсата от мостчето ръйш ли, да щракаме с охранени пръстчета и да се чувстваме изключително добре ! :)
Мечтите са безплатни !


 

Всъщност не е толкова сложно. Като категорично изберем страна. Проблемът с нашите правителства е че се опитват да седнат едновременно на два стола. Ефектът от това, според българската поговорка, е ясен.

  • Харесва ми! 3
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, dora said:

Всъщност не е толкова сложно. Като категорично изберем страна.

Нямали сме избор. През 20-ти век единственият "избор" е бил Германия,ако не сме искали да попаднем в ръцете на варварите...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, deaf said:

Нямали сме избор. През 20-ти век единственият "избор" е бил Германия,ако не сме искали да попаднем в ръцете на варварите...

Хъм, защо да сме нямали? Имахме избор дали да се присъединим към ЕС или не, поне оттам тръгна стринга? Или нещо не съм прочела правилно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, dora said:

Хъм, защо да сме нямали? Имахме избор дали да се присъединим към ЕС или не, поне оттам тръгна стринга? Или нещо не съм прочела правилно?

Не  съм имал предвид, че не трябва да сме в ЕС или, че трябва да излезем от ЕС. Считам, че България трябва да бъде в ЕС, защото не може да се конкурира с ЕС и останалите играчи. Тоест заради държавен интерес, а не от емоционални подбуди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 часа, deaf said:

Нямали сме избор. През 20-ти век единственият "избор" е бил Германия,ако не сме искали да попаднем в ръцете на варварите...

Много е спорна тази теза, Турция през ВСВ е нейното опровержение, тя запазва неутралитет през цялото време, като поддържа интензивни икономически отношения и дипломатически връзки както с Германия, така и със Съюзниците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Б. Киров said:

запазва неутралитет

Защото географията и мощта и позволява... Така е и със Швейцария. След ВСВ Съюзниците искат са поставят на подсъдимата скамейка Швейцария заради сътрудничеството и с нацистка Германия,но се отказват понеже швейцарците предлагат да налеят много пари за възстановяването на Франция и Британия. Един вид Швейцария се е откупила...

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, deaf said:

Защото географията и мощта и позволява... Така е и със Швейцария.

За географията донякъде съм съгласен, но не съвсем. България започва да се обвързва с германската икономика много преди географията да има такова значение, фактически след преврата на кръга Звено /който е проюгославски и профренски/ и последвалото го 10-годишно еднолично управление от безпартиен парламент под ръката на Царя. Тогава става голямото преобръщане в работещия банков капитал в българската икономика - от предимно френски, капиталът е заменен от германски и това тласка България в орбитата на Хитлер. Военната сила на Царството по онова време не е малка и е съизмерима с тази на Турция, България държи 300 000 щика армия, добре оборудвана и тренирана с грамотно и образовано офицерство, така че не би била лесен залък за преглъщане от Вермахта, каквато не е била и за Червената армия.

При Швейцария не толкова географията, а това, че е банков център на Европа я спасява от военна интервенция, всички си съхраняват там парите, как да тръгнат срещу банкера си.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мога да разбера защо сте така ангажирани с това, да бъдем привързани към някого, сега към Запада. Като че ли не можем да им подражаваме в доброто и да сме независими. Разбирам лъвиците, които искат да са непременно под покровителството на мъжкар, готови да рискуват живота си за него, но мъжките не искат да са в чуждо стадо, а да са независими. Явно на герба няма лъвове с яйчица, а само с водопровод. Трябва да проверя.

Дразни ви и стремежа ми да открия нещо, в което българите сме добри. Как да ви кажа, ако погледнете Флоренция през Възраждането, не ви ли учудва как са се родили толкова гении в една нищожна държава? Не се ли питате как е станало? Скачате срещу ми, а игнорирате, че и по телевизиите се търси българската опора- някакви канатици и елбетици на ония двамата сурикати, сега ще има и Обичам България 2 сезон. Разни хора, а търсим особеното, изключителното, това не е ли добро?

Но аз колко неща не разбирам, така че едно, две + безкрайност си е пак безкрайност.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, Втори след княза said:

 

Дразни ви и стремежа ми да открия нещо, в което българите сме добри.

Аз те разбирам !

Източна Римска Империя, Латинска Империя, Османска Империя, Руска Империя, Трети Райх, СССР. Къде са ?

Можеби, българите сме добри в това да оцеляваме напук на всичко. Дебели и инати тикви, но сме тук !  :) 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.02.2024 г. at 4:04, Раб Божи said:

Да кажем, че във връзка с темата има някаква изключителност на местоположението ни от геополитическа гледна точка. За съжаление, май само сме страдали от позиционирането си на този красив кръстопът.

Първо да се изповядам, че любимите ми музиканти, актьори, писатели и т.н. са британци и американци, демек англосакси, което по никакъв начин не ме прави русофоб, което пък по никакъв начин не ме прави путинист.

Та, за съжаление България е мост /мостче/, на който изтокът и западът играят дърпане на въже от време оно.За да не си ожулят лепкавите пръстчета го правят с БГ наемници. Не зная как да се излезе от този омагьосан кръг, да разчистим тая сволоч или булшит /което ви допада/ от моста и да пуснем урегулирано двупосочно движение със съответната маркировка, пътни знаци и светофар /задължително/.

Да си събираме парсата от мостчето ръйш ли, да щракаме с охранени пръстчета и да се чувстваме изключително добре ! :)
Мечтите са безплатни !


 

Мисля. че това с дърпането на въжето е точно така, само че от едната страна дърпат най-развитите в света страни, които активно се опитват да ни направят богати като тях, от другата страна дърпа един мракобесен фашистки агресивно имперски диктаторски режим.

Който хич не си подбира средствата.

 

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Раб Божи said:

Източна Римска Империя, Латинска Империя, Османска Империя, Руска Империя, Трети Райх, СССР. Къде са ?

Империите имат значително по-кратък живот в сравнение с националните държави...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Втори след княза said:

Дразни ви и стремежа ми да открия нещо, в което българите сме добри. Как да ви кажа, ако погледнете Флоренция през Възраждането, не ви ли учудва как са се родили толкова гении в една нищожна държава? Не се ли питате как е станало? Скачате срещу ми, а игнорирате, че и по телевизиите се търси българската опора- някакви канатици и елбетици на ония двамата сурикати, сега ще има и Обичам България 2 сезон. Разни хора, а търсим особеното, изключителното, това не е ли добро?

Защо мислите, че това дразни някого?

Разцветът на Флоренция през Възраждането се дължи на исторически и икономически обстоятелства, които не могат да бъдат повторени другаде и със сигурност не в друго време; в основата на това стоят огромните богатства и политическо влияние на определени личности, напр. Борджиите, които стават меценати на изкуствата. За развитието на Флоренция роля изиграва един предприемчив и несметно богат елит, който има и политическа и религиозна подкрепа.

Имаме и ролята на църквата, и обстоятелството, че между творците съществува огромна конкуренция. Имаме и обстоятелството, че онова общество не е егалитарно, има огромна разлика между бедни и богати, огромна концентрация на пари и влияние в много тясна прослойка хора, образованите са много малко.

В този форум е имало много теми, които разглеждат дадено "икономическо чудо". Има ли в България условия за икономическо чудо? Не мисля, и причините за това не са икономически или геополитически, а свързани със съвсем други фактори.

 

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, dora said:

Защо мислите, че това дразни някого?

Разцветът на Флоренция през Възраждането се дължи на исторически и икономически обстоятелства, които не могат да бъдат повторени другаде и със сигурност не в друго време; в основата на това стоят огромните богатства и политическо влияние на определени личности, напр. Борджиите, които стават меценати на изкуствата.

 

До колкото знам в Османската империя, всяка народност си е имала определена задача. Например поради вярата турците не са се занимавали с банкерство, лихварство и тнт. Това са го правили евреите. Гърците с религията и образоването. Албанците са били яничарите, башибозука черногорците и тнт. За българите това съм чел, че най големите търговци и производители на зеленчуци. В Исатбул е имало повече заможни бъргари от който и да е български грат за времето....Така, че доста добре си е бачкала системата докато не се е  открил нефтът на територията на империята и затова решили МОГЪЩИТЕ СИЛИ, че Турция трябва да се разбие....  Добри търговци и производители сме били на зеленчук....

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, dora said:

Защо мислите, че това дразни някого?

Заплашван съм

Обяснението ви за Флоренция е коректно и съм съгласен, с изключение на казаното, че образованите са малко. Смятам, че ако образованите са малко, няма да  я има конкуренцията за която пишете. Другото, след като се знае е постижимо, но никой не може да го повтори.

Преди 2 часа, dora said:

Има ли в България условия за икономическо чудо? Не мисля, и причините за това не са икономически или геополитически, а свързани със съвсем други фактори.

Въз основа на какво не вярвате? Споделете, моля, кои са "съвсем другите фактори".

Има и една особеност, която бих споделил: Дъжите се като изключителна, като някой, който е отделен от плебса. Какво би станало, "Ако до всяко изключително същество застане поне още едно, знаете ли какво прави това, най малко хиляда и сто". Май не вярвате? :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Skubi said:

Добри търговци и производители сме били на зеленчук....

и аз към против мнението на ник deaf  

On 29.01.2024 г. at 11:08, deaf said:

До Първата световна война масово българите са мислели,че червените домати са отровни и са яли само зелени домати. 😆 Ето един нашенски мит,който ни прави изключителни...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Кибик said:

Мисля. че това с дърпането на въжето е точно така, само че от едната страна дърпат най-развитите в света страни, които активно се опитват да ни направят богати като тях, от другата страна дърпа един мракобесен фашистки агресивно имперски диктаторски режим.

Който хич не си подбира средствата.

 

Не мисля, че и едните, и другите си падат по благотворителност. Освен това не само Русия е на изток, а и написах-урегулирано движение със светофар.

Пиша от източен таблет. Телефонът ми е източен, телевизорът ми е източен и колата ми е източна. Имам и катана и два броя танто на библиотеката, но няма да си направя сепуку, ако не сте съгласни с мнението ми. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Раб Божи said:

Не мисля, че и едните, и другите си падат по благотворителност. Освен това не само Русия е на изток, а и написах-урегулирано движение със светофар.

Пиша от източен таблет. Телефонът ми е източен, телевизорът ми е източен и колата ми е източна. Имам и катана и два броя танто на библиотеката, но няма да си направя сепуку, ако не сте съгласни с мнението ми. :)

Не съм чувал китайци да имат такива традиции като сепуку.

Китай е също така тоталитарен еднопартиен режим. Също с капиталистическа икономика (донякъде). Не толкова агресивен, но все пак нали можете да класифицирате как се нарича един обществен строй с тоталитарна политическа ситема и капиталистическа икономика?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, Втори след княза said:

и аз към против мнението на ник deaf  

В нета можете да намерите информация за червените и зелените домати в България...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, deaf said:

В нета можете да намерите информация за червените и зелените домати в България...

Може и да си прав, но цитирането данни ме карат да не се съгласявам. По- интересното е, че имаш унизителни представи за българите. 

Ето от уики .ру и . en

Уже в XIX веке в немецком Ботаническом словаре 1811 года о помидорах сообщается следующее: «Хотя томат и считается ядовитым растением…в Португалии и Богемии даже делают из него соусы, отличающиеся крайне приятным кисловатым вкусом»[4].

The tomato was introduced to cultivation in the Middle East by John Barker, British consul in Aleppo c. 1799 to 1825.[21][22] Nineteenth century descriptions of its consumption are uniformly as an ingredient in a cooked dish. In 1881, it is described as only eaten in the region "within the last forty years".[23]

На Запад може да са яли доматите с колците, а българските  градинари в Бечко да са садили домати за чушки с сос. Знае ли човек?!

У нас влиза в състава на кьополу. Думата не е от 1914 г. Ползва се и за лютеница, айвар, пинджур и пр. стари имена.

Изобщо имам възвисяващ възглед за народа ни. Някои все гледат да ни представят за прости, мислейки, че самите се издигат така. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Втори след княза said:

Не мога да разбера защо сте така ангажирани с това, да бъдем привързани към някого ...

ЕС е съюз на независими държави. Какво е предимството да сме извън този съюз?

Ти явно смяташ, че ние сме пионка на големите. Но ако сме необвързани няма ли сме пионка?
Ще тропнем (необвързано) по масата и САЩ, ЕС и Русия ще треперят от нас ли, що ли?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...