Отиди на
Форум "Наука"

Изключителност на българите


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 10 часа, Втори след княза said:

Нация без национални митове започва да приема чужди. Такива като спанака на Моряка Попай.

Само че нали знаеш,че легендата за суперхраната спанак се появява в резултат на научна грешка? Един учен прави класация на храните съдържащи най-много желязо,но допуска печатна грешка,(грешно е сложил запетая в числото),която грешка изстрелва спанака на върха. Ученият бързо вижда грешката си публикува опровержение,но вече е късно – информацията за "железният" спанак тръгва по света. И въпреки това режисьорът прави анимацията с Попай,което не е много умно...

Преди 23 минути, Втори след княза said:

Смяташ, че трябва да сме послушни верноподанници

Всъщност това е самата истина. Погледнете назад в историята и ще видите,че всички силни нации и империи са били силни,понеже хората послушно са изпълнявали нарежданията на лидерите си/държавата. Пример днес са САЩ. Тук в България повечето българи са инати и темерути,но когато отидат в Щатите,послушно изпълняват каквото им наредят. Така се става силна нация.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 173
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 28 минути, Втори след княза said:

За да сме наясно, дали правилно съм разбрал? Смяташ, че трябва да сме послушни верноподанници в рамките на ЕС и НАТО и да не си въобразяваме изключителност. Нали така?

Под изключителност разбирате изключването ни от НАТО и ЕС?

Смятам че САМО участвайки в съюзи като споменатите имаме шанс да УЧАСТВАМЕ във формирането на световната политика и икономика.

Извън тези съюзи сме лесна плячка на по-мощни "федераций". Мисля че има достатъчно ПРЕСНИ ПРИМЕРИ, бих казал съвсем актуални.

И разбира се никой няма и да си помисли да се поинтересува за нашето ценно мнение по каквото и да е ако сме извън тези съюзи.

 

 

 

 

Редактирано от Кибик
  • Харесва ми! 3
  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, skorpion1980 said:

Втори след княза, Вазов е писал само за тези, които са му съвременници

Не е вярно. Одата Паисий.

Спирам да коментирам Мамарчев. Представете си елинското многобожие- всички си почитат божеството на местната река, после почитат някои по- значими божества, митовете за които са разпространени. Митът (разказът) за Георги Мамарчев е от вашия пантеон. Раковски е по- значим мит от споменатия и съм го приел.

От моя пантеон е Георги Димитров и Димитър Благоев, но не държа да ги приемате. То изисква съгласуване на идеите с начина на живот, който си е уникален.

Преди 7 минути, Кибик said:

Под изключителност разбирате изключването ни от НАТО и ЕС?

Не съм и помислял да вложа в "изключителност" такова съдържание, но ми харесва как ги свързвате вие. :) 

Преди 6 минути, Кибик said:

Смятам че САМО участвайки в съюзи като споменатите имаме шанс да УЧАСТВАМЕ във формирането на световната политика и икономика.

Извън тези съюзи сме лесна плячка на по-мощни "федераций". Мисля че има достатъчно ПРЕСНИ ПРИМЕРИ, бих казал съвсем актуални.

И разбира се никой няма и да си помисли да се поинтересува за нашето ценно мнение по каквото и да е ако сме извън тези съюзи.

Пояснението ме удовлетворява. Благодаря.

 

Редактирано от Втори след княза
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Кибик said:

Смятам че САМО участвайки в съюзи като споменатите имаме шанс да УЧАСТВАМЕ във формирането на световната политика и икономика.

+1000

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Членството ни в ЕС и НАТО изобщо не трябва да се поставя под съмнение, но е крайно време България да си промени поведението, да спре с наведената дипломация, да не дава нищо даром и винаги да иска определени неща в замяна тогава, когато гласът й е решаващ за дадена политика. За жалост школуваните ни по съветски модел политици са наведени към Вашинтон и Брюксел по начина, по който предшествениците им бяха наведени към Москва. Това неумение да се прави разлика между партньорство и слугинаж е  причината да сме на опашката на ЕС, въпреки че там има поне 7-8 държави с по-нисък икономически потенциал от нас. Без него несъмнено щеше да е много по-зле, но това не бива да ни успокоява и като граждани сме длъжни да търсим отговорност от всички управлявали и управляващи през тези 17 години евлочленство защо изоставаме толкова от страни като Словакия, Прибалтийските републики, Хърватия и др. Ето този избор на политици клиентелисти, експерти по наведената дипломация, също ни прави изключителни в лошия смисъл.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

За да сме наясно, дали правилно съм разбрал? Смяташ, че трябва да сме послушни верноподанници в рамките на ЕС и НАТО и да не си въобразяваме изключителност. Нали така?

Ти май никога няма да го схванеш. НАТО и ЕС не са ни началници. Ние сме част от тях. Ние вземаме решения наравно с другите, гласа ни в ЕС и а същата тежест като на всяка от останалите страни. Ако решим да се пънем като русофил пред фактите, то България може да блокира в голяма степен нормалната работа на съюза. И това е възможно единствено защото ние не сме нещо подчинено, което задължително слуша (както е било по времето на СССР), а сме равни с останалите. За толкова много години откакто сме част от двата съюза дори не си се потрудил да научиш нещо важно за тях за да имаш адекватна база за сравнение между преди и сега. 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 4
  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има една арабска поговорка "Силният е силен със съюзниците си". Тоест,Свръхсилите ако искат да са свръхсилни имат нужда от съюзници,включително и от малки държави като България. Путин това не го разбира. Тръгна сам срещу всички... И ще си строши главата.

Отношенията между Свръхсилите и малките държави са много сложни. Те са като "трудна любов". И именно затова са интересни. Често пъти не може да се разбере кой командва – силната или слабата държава. Текат постоянни уговорки и спорове между тях,което не е нещо лошо.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, deaf said:

Има една арабска поговорка "Силният е силен със съюзниците си". Тоест,Свръхсилите ако искат да са свръхсилни имат нужда от съюзници,включително и от малки държави като България. Путин това не го разбира. Тръгна сам срещу всички... И ще си строши главата.

Отношенията между Свръхсилите и малките държави са много сложни. Те са като "трудна любов". И именно затова са интересни. Често пъти не може да се разбере кой командва – силната или слабата държава. Текат постоянни уговорки и спорове между тях,което не е нещо лошо.

Русия винаги е изоставала от големите западни държави в отношенията си с малките държави. Това, което не само Путин, но и много други руски държавници преди него не са осъзнавали е, че малките държави не са глобална заплаха за големите и затова са гледали и гледат да ги превръщат в свои съюзници, а не в свои сателити, какъвто е руският принцип на взаимоотношения с малките държави. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, skorpion1980 said:

Русия винаги е изоставала от големите западни държави в отношенията си с малките държави. Това, което не само Путин, но и много други руски държавници преди него не са осъзнавали е, че малките държави не са глобална заплаха за големите и затова са гледали и гледат да ги превръщат в свои съюзници, а не в свои сателити, какъвто е руският принцип на взаимоотношения с малките държави. 

Моля, спазвайте темата. Ще докладвам за спам.

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, gmladenov said:

+1000

Другия вариант е да се намери и имплементира някакъв извънземен ноу-хау, за да се направи технологичен скок, така че големите играчи да заприличат на диваци спрямо нас......но, нереалистичен е този сценарий. Затова ЕС и НАТО са най-нормалните съюзи в, които участваме и към чиито политики се стремим.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, БатеВаньо said:

Другия вариант е да се намери и имплементира някакъв извънземен ноу-хау, за да се направи технологичен скок, така че големите играчи да заприличат на диваци спрямо нас......но, нереалистичен е този сценарий. Затова ЕС и НАТО са най-нормалните съюзи в, които участваме и към чиито политики се стремим.

Когато Атила/Авитохол напада Рим. Не кого да е, а столицата на света, той е дивак спрямо най- големия играч. Въпреки това е бил смел и е вярвал, че неговото божество го подкрепя с по- големи сили отколкото имат римляните. Аспарух също застава СРЕЩУ големия играч. Заради това са исторически личности. Подлогите остават безименни

Забравих и Спартак! :) 

Редактирано от Втори след княза
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Втори след княза said:

Когато Атила/Авитохол напада Рим. Не кого да е, а столицата на света, той е дивак спрямо най- големия играч. Въпреки това е бил смел и е вярвал, че неговото божество го подкрепя с по- големи сили отколкото имат римляните. Аспарух също застава СРЕЩУ големия играч. Заради това са исторически личности. Подлогите остават безименни

Забравих и Спартак! :) 

Нали знаеш, че след ВПН идват тъмните векове. От днешна гледна точка това не е нещо към което да се стремим според мен.

  • Харесва ми! 1
  • Тъжен 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, БатеВаньо said:

Нали знаеш, че след ВПН идват тъмните векове. От днешна гледна точка това не е нещо към което да се стремим според мен.

За съжаление, тъмни векове за България са тези, когато е дял от някаква империя. Имаме каменни постройки от "варварски времена", имаме църкви от времето на цар Петър, но не и от Василий Българоубиец. Имаме текстове от времето на Иван Александър, но не и от времето на  Мехмед Завоевателя. Пазарите верно безкрайни. От Сирия до Испания и от Мароко до Вавилон, но без българска реч. Кои векове са тъмни за България? И защо Людмила/Фол да са грешници задето твърдят, че Боянската църква и Земенската църква са предтечи на ренесанс, удушен от една империя?

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Втори след княза said:

За съжаление, тъмни векове за България са тези, когато е дял от някаква империя. Имаме каменни постройки от "варварски времена", имаме църкви от времето на цар Петър, но не и от Василий Българоубиец. Имаме текстове от времето на Иван Александър, но не и от времето на  Мехмед Завоевателя. Пазарите верно безкрайни. От Сирия до Испания и от Мароко до Вавилон, но без българска реч. Кои векове са тъмни за България? И защо Людмила/Фол да са грешници задето твърдят, че Боянската църква и Земенската църква са предтечи на ренесанс, удушен от една империя?

Тъй, тъй, а да споменете нещо за червената руско-комунистическа империя? Нещо за осъждане там да се намери?

Или тогава е било само "пред нас са блеснали житата".

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Кибик said:

Тъй, тъй, а да споменете нещо за червената руско-комунистическа империя? Нещо за осъждане там да се намери?

Или тогава е било само "пред нас са блеснали житата".

Тогава фирмите бяха български и на български език. Многобройните издателства пускаха книги от български автори, които се четат и днес. Архитектурата и строителството направиха забележителни сгради. Предполагам живееш в една от тях и не си си купил нещо американско с басейн. Има и още.

  • ХаХа 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Самочувствието за изключителност не е генетично, от кръвта. То е социално и културно. Монголите нямат чувство за изключителност, но Чингисхан има. Той ги повежда и създават най- голямата империя в света до вчера. Българите преди Паисий нямат самочувствие. Той припомня, че сме имали царе и имаме право на самочувствие. В съвремието, самочувствието се погубва от унизяването и простите примери като Бойко и Тодор Колев. Вече не става дума, че сме имали царе, а че сме породени от склави=роби. Че нямаме род и език. Защо го правят чуждите- ясно, защо го правят нашите? Това е въпросът. Повечето защото са податливи да се навеждат=дупят пред по- силния.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

Когато Атила/Авитохол напада Рим. Не кого да е, а столицата на света, той е дивак спрямо най- големия играч.

Но само след две-три поколения диваците на Атила стават...римляни. Също и дивите (пра)българи на Аспарух след двеста години приемат християнството и византийската,тоест европейската култура...

Преди 12 минути, Втори след княза said:

Чингисхан има. Той ги повежда и създават най- голямата империя в света до вчера.

Римската империя е имала градове. Империята на Чингис хан – пустош.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Втори след княза said:

Тогава фирмите бяха български и на български език. Многобройните издателства пускаха книги от български автори, които се четат и днес. Архитектурата и строителството направиха забележителни сгради. Предполагам живееш в една от тях и не си си купил нещо американско с басейн. Има и още.

Архитектурата? Имате пред вид панелните гробници? Или Асамблеята знаме на мира? Хахаха.

А литературата: работници с червени потници.

В днешно време:

https://forbesbulgaria.com/2023/05/24/чудото-на-георги-господинов-с-награда/

 

Романът “Времеубежище” на Георги Господинов отбеляза исторически успех за българската литература, като спечели международната литературна награда “Букър”. Наградата от 50 хил. британски лири ще бъде поделена между писателя и преводача на романа на английски Анджела Родел.

Редактирано от Кибик
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, deaf said:

Римската империя е имала градове. Империята на Чингис хан – пустош.

Да не сме толкова строги. Моголите, преки наследници на Тимур посторояват Тадж Махал.

Преди 2 часа, Кибик said:

Архитектурата? Имате пред вид панелните гробници?

Притеснявах се, да не напишеш, че имаш къща с басейн в Малинова долина или Манастирски ливади, но напразно съм се безпокоял. Живееш в панелка, която принизяваш, като да ти е подарък от тъста... "Абе, даде ни апартамент, ама в Люлин". Не се безпокой, аз също съм в панелен апартамент от преди Десети. Просто ония в Малинова и Манастирски са изключителните, аз си знам, че съм втори.

Преди 2 часа, Кибик said:

Или Асамблеята знаме на мира?

Има простима проява на невежество. Вероятно имаш предвид монумента, защото "Знаме на мира" е форма на фестивал.

Преди 2 часа, Кибик said:

А литературата: работници с червени потници.

Допускам не си чел Вежинов, Станев, Хайтов, ама то в наше време кой чете?! За Коралов може и да не си чувал, карай да върви. Стефан Цанев поне и Левчев знаеш, ама първият малко се изложи след Десети с Хрониките.

Това, че Г. Господинов стигна до Букър заедно с А. Родел е повод за гордост. Има известно съмнение, че ако не беше преводачката, нямаше да преуспее, но така е, по условие само текстове на езика на журито участват. АББА и те на английски пееха, а с български език няма нито пазар, нито шанс. Ама то и от "изключителните" нации не винаги успяват да стигнат наградите, те нещата при конкурсите са с малко неясни критерии. Не съм чел Времеубежище, не ща да си намирам убежище в "Преди Десети". Гледам напред, като Бърни Сандърс, който вярва в социализма в столицата на либерализма. Някои пък намират времеубежище във вълненията със СДС и не са се отървали от тях. Ще виждат комунисти докато са живи. 

Карай да върви. И те не са и няма да станат изключителни, заспали в убежище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Втори след княза said:

Да не сме толкова строги. Моголите, преки наследници на Тимур посторояват Тадж Махал.

Само вмятам, че моголите бидейки и наследници на Тимур не биха могли да сторят нищо без местните. Освен това колкото те са променили покорения Индостан, дваж повече покорените са променили тях. И че без културата, технологиите, познанията и опита на местните надали биха могли да сътворят нещо такова. 

А и помисли в днешна Индия, Пакистан и Бангладеш колко дръпнати си виждал? Нали монголците все пак са с едни специфични очи, за разлика от жителите на днешен Индустан. Те просто са се претопили и изчезнали сред морето от местно население до днес. 

Редактирано от Димитър Йорданов
  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Втори след княза said:

Това, че Г. Господинов стигна до Букър заедно с А. Родел е повод за гордост. Има известно съмнение, че ако не беше преводачката, нямаше да преуспее, но така е, по условие само текстове на езика на журито участват. АББА и те на английски пееха, а с български език няма нито пазар, нито шанс.

 

Другаря Господинов е бестселър и във Франция и в Италия, дори и в "държава" като Сърбия. Не ще да е само преводачката, поздравления за добрата работа.

https://forbesbulgaria.com/2022/09/17/естествен-развой/

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Димитър Йорданов said:

Само вмятам, че моголите бидейки и наследници на Тимур не биха могли да сторят нищо без местните.

Тъй е. И римляните заговорили гръцки, а ползвали и местни каменоделци. Дори джамии по нашенско са от български строители. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Кибик said:

Другаря Господинов

Намекваш нещо за хора, които помежду си се наричат "другарю"? :) 

Прочее, пъртина не е проправена и Господинов наистина е изключителен, няма кой да го задмине.

Дано помогне на млади
за други награди!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Втори след княза said:

Намекваш нещо за хора, които помежду си се наричат "другарю"? :) 

Прочее, пъртина не е проправена и Господинов наистина е изключителен, няма кой да го задмине.

Дано помогне на млади
за други награди!

Господин Господинов не върви някак, може и Мосю Господинов да се пише.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Втори след княза said:

За съжаление, тъмни векове за България са тези, когато е дял от някаква империя.

Вече сме били васали на Москва и когато времената станаха по-свободни, хората скандираха
"45 години стигат". Тъмни времена наистина.

Засега никой не казва "17 години стигат", въпреки че най-свободно може да излезе на площада
и да почне да скандира. Значи хората като цяло нямат против да сме в ЕС.

Аз лично не виждам нищо лошо в това да сме част от европейското семейство. Каква е ползата
от самоцелна независимост, освен да се бием в гърдите, че сме независими.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...