Отиди на
Форум "Наука"

Какво е това животно?


krastinal

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Въобще не те бъзикам. Паякът е безкрайно полезно животно, освен суеверието. Аз даже ги оставям, но ако е прекалено голям го дебна с празна полуотворена кибритена кутийка, лепвам я отгоре му, затварям я като чекмедже, нали и после го пускам навън на тревата да са оправя. Хлебарката вече ... там само химическа война до смърт.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Паяците са добри метеоролози. Ако мрежата им е голяма, времето ще бъде хубаво. Ако мрежата им е малка, очаквайте застудяване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре. Приемаме, че не е от тия отровните (кръстоносец, черен домашен (май така се наричаше онзи с торбичката), черна вдовица, тарантула). В такъв случай, ако реша да го хвана в кибритена кутийка и ми забоде челюстите си, може ли да ми причини нещо ? Обрив, шок, температура, гадене, повръщане или нямат отрова тия домашни, скачащи и градински паяци ?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ухапването от някои паяци предизвиква сърбеж и зачервяване и излиза някаква подутинка, нещо малко по-голямо от ухапаното от комар. Паяк може да те гризне и докато спиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси за информацията. Това съм го чувал и преди от баба ми. Интересно ми беше дали имат отрова, ама и да имат, явно е слаба за човека.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мисля, че снощи имах сблъсък с някаква тегенария :)

Сивкаво-белезникав паяк, май с две по-тъмни ленти на гърба. Тялото вероятно имаше сантиметър, краката - към десетина сантиметра. Не много бърз, но ми се видя чудовищно голям. Беше се намъкнал в банята ми, изхвърлих го на двора. Корубана, направо Унголиант :) Класически случай - бъркам си аз в носа в кухнята, чувам писък откъм банята и гаджето сочи звяра с пръст. С такъв размер бедър паякът май също е бил женски :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Чак ми хрумна някаква глупост по тоя повод.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това беше и идеята, извинявайте за спама :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

12 бедра е доста преувеличено - точно на 50% . :grin:

Ми той глишев като я чуе тая дума и веднага иска двойно ::):):):):)

и аз sorry за спама :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
  • 5 месеца по късно...
  • Потребител

Попадна ми една статийка. част от животните са ми познати, но някои не. хайде задружно да ги определим! ;)

Най-големите страшилища на Австралия
Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Биология

А какво е това животно?

10152009_507882372651762_500440236411870

Те, т'ва не е ли кожокрил /Cynocephalidae/

Обаче, дали е филипински или малайски ... малко е трудно да се каже от тази снимка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.iflscience.com/plants-and-animals/hungry-snake-picked-wrong-dinner

Моля специалистите да дадат малко повече данни и обяснения за тази гигантска стоножка ли е, дявол знае какво е, която явно живее в нашите ширини (поне според горепосочената статия).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

http://www.iflscience.com/plants-and-animals/hungry-snake-picked-wrong-dinner

Моля специалистите да дадат малко повече данни и обяснения за тази гигантска стоножка ли е, дявол знае какво е, която явно живее в нашите ширини (поне според горепосочената статия).

Това е сколопендра /Scolopendra cingulata/.

Малко инфо от Уики'то: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B0

Нещо интересно, което до скоро не беше известно: младите пепелянки се хранят основно със сколопендри.

Това звучвеше като виц в очите на специалистите, докато в последните няколко години не се появиха фотографии на диви пепелянчици хранещи се със сколопендри.

Аз лично, съм имал късмета да го видя веднъж (дано имам слука и да го видя пак, на живо в природата!).

пп:

ама то си пише всичко в статията - вида на членестоногото, вида на змията и още няколко интересни неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е сколопендра /Scolopendra cingulata/.

Малко инфо от Уики'то: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B0

Нещо интересно, което до скоро не беше известно: младите пепелянки се хранят основно със сколопендри.

Това звучвеше като виц в очите на специалистите, докато в последните няколко години не се появиха фотографии на диви пепелянчици хранещи се със сколопендри.

Аз лично, съм имал късмета да го видя веднъж (дано имам слука и да го видя пак, на живо в природата!).

пп:

ама то си пише всичко в статията - вида на членестоногото, вида на змията и още няколко интересни неща.

Е, друго си нашите специалисти да го пътвърдят, че какво ли не се пише из нета. Това, което ме интересува е в кои точно области на България се среща тази стоножка и до колко опасна е ако те ухапе (включително и какво трябва да се прави в такива случаи). А, и какво поведение трябва да имаме ако се срещнем с нея, защото пише, че е агресивна - т.е това означава ли, че и да не може да ме изяде щото съм бая по-голям, все пак няма да ме нападне поради... лош нрав. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...