Отиди на
Форум "Наука"

Юруците


Recommended Posts

  • Потребител

Не знам дали е за тук въпроса ми,но не намерих по-подходяща категория.

Може ли някой да ми даде някаква информация за юруците?

Като култура,обичаи и пр.

Знам само ,че са били номади преди,а сега например в с.Борино( до Доспат)били живели техни потомци.

Благодаря предварително:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

http://www.bulgariandog.com/temp/008.html

"След завладяването на Балканския п-ов от османските Турци, в южните му части се заселват анадолски пастири - номади(Юруци), дошли от областта Стара Лидия. През лятото те пасели стадата си в Родопите и Пирин, а през зимата се връщали край Бяло море. Част от тях се установили там, а останалите на няколко "вълни" се завърнали в Мала Азия. ..."

Това е планински номадски народ, сходен по бит с каракачаните. Занимавали са се главно с овцевъдство, като са пасяли стадата си по планината; имали са и домове и, без да са примитивни, са били устроени на предфеодален, родов принцип. Мюсюлмани, приели исляма по предните земи, някъде в Мала Азия. Вероятно идват в България с турците.

Загадъчен народ.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
http://www.bulgariandog.com/temp/008.html

"След завладяването на Балканския п-ов от османските Турци, в южните му части се заселват анадолски пастири - номади(Юруци), дошли от областта Стара Лидия. През лятото те пасели стадата си в Родопите и Пирин, а през зимата се връщали край Бяло море. Част от тях се установили там, а останалите на няколко "вълни" се завърнали в Мала Азия. ..."

Това е планински номадски народ, сходен по бит с каракачаните. Занимавали са се главно с овцевъдство, като са пасяли стадата си по планината; имали са и домове и, без да са примитивни, са били устроени на предфеодален, родов принцип. Мюсюлмани, приели исляма по предните земи, някъде в Мала Азия. Вероятно идват в България с турците.

Загадъчен народ.

Даа...интересно. :post-70473-1124971712: Благодаря за отговора.

Ще отида да видя за какво става въпрос това лято :plane:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Юруците са нещо като каракачаните но ислямизирани,много интересно ,че заедно с българите, които са имали кралица Екатерина ,последни са паднали под османско робство ,в края на 15 и началото на 16-ти.

Повече можеш да научиш в книгите на Петър Коледаров и К. Венедикова "Българите в Мала Азия",аз я четох през 99-та ,так,че си спомням ,някои неща доста мъгляво,но още тогава се замислих над автохтонството и на това ,че траките след индийците са втория по големина народ.Това не е мегаломания-страшно от 2-рия ,ще станем скоро предпоследния изчезващ народ!

Ето ти и едно линкче http://ziezi.tripod.com/anadol/

Книгата е издадена отдавна ,мисля през98-ма , потърси я на белия свят.

страшно интересно е това което пише в една пасхална хроника от 7-ми век.Там пише ,че кападокийците също са имали писменост.Сега свържи тия неща с житието на Св.Климент Охридски,Св.Кирил и Методий ,с това ,че Юстиниан е прехвърлил 200хил. славяни и ще почнеш да вярваш не само в чудеса ,но и автохтонизъм. :biggrin: :biggrin: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Не се притеснявайте да пишете в тази категория. Всичко, което се отнася до обичаи, вярвания, фолклор, традиционен костюм, архитектура и други подобни са предмет на етнографските изследвания. :book: :book: :book::vertag: :vertag: :vertag: Така че правилно си постнал своя въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

"Юруците"

Автор: Алексей Кальонски

Обем: 472 стр.

Издател: ИК "Просвета"

Издадена: 2007

ISBN: 9789540120454

Страхотно историко-географско проучване има и леки етнографски елементи.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Здравейте, търся информация от доста време за рода ми и попаднах на тази тема. Фамилията ми е Юруков и идва от Благоевградско. Рода е армънски като етнос - традиционно наричан власи. По-горе стана дума, че юруците са мюсюлмани, но рода ми е християнски. Не знам дали има връзка, но фамилията е доста стара. Знам, че има 6-7 рода с тази фамилия у нас. Два са турски родове и фамилията е станала Юрукови след възродителния процес.

Преди време си направих ДНК изследване на произхода на NatGeo. Излезе, че маркера в ДНК-то ми е доста стар и е показано, че около 15000 е дошъл на балканите. От него произтичат по-късни маркери като тези на славяните и келтите, които са тръгнали обаче към Азия и Северна Европа. Така практически излиза, че около 12-13000 преди да можем да говорим за зараждане на армъните кто етнос, пра-дедите ми са били на балканите и се водя за местно население :)

Бях направил група във фейса с няколко стотин хора с тази фамилия, но нещо май я изтриха.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Привет:)

Фамилията ти може да идва и от прякор, или от местност, или махала, или пък от ангажименти на някои от предците ти с тези хора. Не е задължително да е свързана с пряк произход. Особено ако е с аромънски, сиреч не-юрушки произход.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За юруците, които населявали няколко средногорски села панагюрският краевед Петър Карапетров е написал много ласкава характеристика в „Материали за описвание града Панагюрище и околните му села“ 1893 г.:

" Юруците (днес с. Боримечково, бел. ред.),....Както преди освобождението, така и сега, тия турци са били и са най-честните, работните и мирни хора в Татар-Пазарджишкото Окръжие. Те са лозари, скотовъдци, ловци, орачи и мнозина търгуват с жива стока и с бало (един вид дебел шаек), което жените им сами работеха. Юрушките жени, както и българките, са работни и освен полските работи, както казах, те приготвят не само бало, ами и чорапи, и платно, и всичко щото е потребно за в къщи, тогава когато по други места туркините не могат дори да се закърпят. Колкото и да е богат някой юрук, той няма повече от една жена. Мнозина от юруците са Бекташи . В същност юруците като че са първите, някогашните османови турци. Тяхната честност е дори пословична . Някои казват, че юруците са преселени от къде Солун, ала те сами не знаят от къде са дошли тука, нито как са се заселили. Макар и да имат работа все с българи, юруците никога не могат да научат български, поне колко-годе. Желателно е да се вземеха мерки за неизселването на тия работни, честни и мирни хора, които са предадени само на работата си. Причината за изселването им, което следва постепенно, била, както те сами казват, че българите от съседните села им чинили много пакости по ниви, ливади, лозя и по овощните им дървета, па не само че уж не били наказвани, ами не били спрени за в бъдеще да им не чинят вреди....."

http://elbook.eu/epopeia/index.php?bid=2&id=6

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И двете думи са турски и са от един турски корен yür- "вървя" - yürüyüş "поход" -> юруш, yürük "чергар" -> юрук. Тук е и бълг. глагол юрвам, юрна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И двете думи са турски и са от един турски корен yür- "вървя" - yürüyüş "поход" -> юруш, yürük "чергар" -> юрук. Тук е и бълг. глагол юрвам, юрна.

Мерси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А може би името на рода ти произлиза от значението на думата урук. Повечето фамилни имена  както казва КГ произхождат  от някой прякор. Това обикновено е някаква физическа черта. Например Чолакови, Узунови и други. Но голяма част от българските и не само българските имена произлизат от различни занаяти. Моята фамилия например произлиза от занаят практикуван от моят прадядо. А той е бил майстор ножар.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...