Отиди на
Форум "Наука"

Юруците

Recommended Posts

• Потребител

Не знам дали е за тук въпроса ми,но не намерих по-подходяща категория.

Може ли някой да ми даде някаква информация за юруците?

Като култура,обичаи и пр.

Знам само ,че са били номади преди,а сега например в с.Борино( до Доспат)били живели техни потомци.

Благодаря предварително:)

• Глобален Модератор

http://www.bulgariandog.com/temp/008.html

"След завладяването на Балканския п-ов от османските Турци, в южните му части се заселват анадолски пастири - номади(Юруци), дошли от областта Стара Лидия. През лятото те пасели стадата си в Родопите и Пирин, а през зимата се връщали край Бяло море. Част от тях се установили там, а останалите на няколко "вълни" се завърнали в Мала Азия. ..."

Това е планински номадски народ, сходен по бит с каракачаните. Занимавали са се главно с овцевъдство, като са пасяли стадата си по планината; имали са и домове и, без да са примитивни, са били устроени на предфеодален, родов принцип. Мюсюлмани, приели исляма по предните земи, някъде в Мала Азия. Вероятно идват в България с турците.

Загадъчен народ.

Редактирано от КГ125

• Потребител
http://www.bulgariandog.com/temp/008.html

"След завладяването на Балканския п-ов от османските Турци, в южните му части се заселват анадолски пастири - номади(Юруци), дошли от областта Стара Лидия. През лятото те пасели стадата си в Родопите и Пирин, а през зимата се връщали край Бяло море. Част от тях се установили там, а останалите на няколко "вълни" се завърнали в Мала Азия. ..."

Това е планински номадски народ, сходен по бит с каракачаните. Занимавали са се главно с овцевъдство, като са пасяли стадата си по планината; имали са и домове и, без да са примитивни, са били устроени на предфеодален, родов принцип. Мюсюлмани, приели исляма по предните земи, някъде в Мала Азия. Вероятно идват в България с турците.

Загадъчен народ.

Даа...интересно. :post-70473-1124971712: Благодаря за отговора.

Ще отида да видя за какво става въпрос това лято :plane:

• Потребители

Юруците са нещо като каракачаните но ислямизирани,много интересно ,че заедно с българите, които са имали кралица Екатерина ,последни са паднали под османско робство ,в края на 15 и началото на 16-ти.

Повече можеш да научиш в книгите на Петър Коледаров и К. Венедикова "Българите в Мала Азия",аз я четох през 99-та ,так,че си спомням ,някои неща доста мъгляво,но още тогава се замислих над автохтонството и на това ,че траките след индийците са втория по големина народ.Това не е мегаломания-страшно от 2-рия ,ще станем скоро предпоследния изчезващ народ!

Ето ти и едно линкче http://ziezi.tripod.com/anadol/

Книгата е издадена отдавна ,мисля през98-ма , потърси я на белия свят.

страшно интересно е това което пише в една пасхална хроника от 7-ми век.Там пише ,че кападокийците също са имали писменост.Сега свържи тия неща с житието на Св.Климент Охридски,Св.Кирил и Методий ,с това ,че Юстиниан е прехвърлил 200хил. славяни и ще почнеш да вярваш не само в чудеса ,но и автохтонизъм. :biggrin: :biggrin: :post-70473-1124971712:

• 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Не се притеснявайте да пишете в тази категория. Всичко, което се отнася до обичаи, вярвания, фолклор, традиционен костюм, архитектура и други подобни са предмет на етнографските изследвания. :book: :book: :book::vertag: :vertag: :vertag: Така че правилно си постнал своя въпрос.

• 8 месеца по късно...
  • Потребител

"Юруците"

Автор: Алексей Кальонски

Обем: 472 стр.

Издател: ИК "Просвета"

Издадена: 2007

ISBN: 9789540120454

Страхотно историко-географско проучване има и леки етнографски елементи.

• 3 years later...
  • Потребител

Здравейте, търся информация от доста време за рода ми и попаднах на тази тема. Фамилията ми е Юруков и идва от Благоевградско. Рода е армънски като етнос - традиционно наричан власи. По-горе стана дума, че юруците са мюсюлмани, но рода ми е християнски. Не знам дали има връзка, но фамилията е доста стара. Знам, че има 6-7 рода с тази фамилия у нас. Два са турски родове и фамилията е станала Юрукови след възродителния процес.

Преди време си направих ДНК изследване на произхода на NatGeo. Излезе, че маркера в ДНК-то ми е доста стар и е показано, че около 15000 е дошъл на балканите. От него произтичат по-късни маркери като тези на славяните и келтите, които са тръгнали обаче към Азия и Северна Европа. Така практически излиза, че около 12-13000 преди да можем да говорим за зараждане на армъните кто етнос, пра-дедите ми са били на балканите и се водя за местно население :)

Бях направил група във фейса с няколко стотин хора с тази фамилия, но нещо май я изтриха.

• Глобален Модератор

Привет:)

Фамилията ти може да идва и от прякор, или от местност, или махала, или пък от ангажименти на някои от предците ти с тези хора. Не е задължително да е свързана с пряк произход. Особено ако е с аромънски, сиреч не-юрушки произход.

Редактирано от КГ125

• Потребител

И двете думи са турски и са от един турски корен yür- "вървя" - yürüyüş "поход" -> юруш, yürük "чергар" -> юрук. Тук е и бълг. глагол юрвам, юрна.

• Потребител

И двете думи са турски и са от един турски корен yür- "вървя" - yürüyüş "поход" -> юруш, yürük "чергар" -> юрук. Тук е и бълг. глагол юрвам, юрна.

Мерси.

• Потребители

А може би името на рода ти произлиза от значението на думата урук. Повечето фамилни имена  както казва КГ произхождат  от някой прякор. Това обикновено е някаква физическа черта. Например Чолакови, Узунови и други. Но голяма част от българските и не само българските имена произлизат от различни занаяти. Моята фамилия например произлиза от занаят практикуван от моят прадядо. А той е бил майстор ножар.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...