Отиди на
Форум "Наука"

Държавният архив на второто българско царство


Recommended Posts

  • Потребители

Ами много са противоречиви изворите miroki. Има един град Булгар, пък той бил град на сакалиба. Според други имало там и някакви булг(х)ари пък на Балканите няма булг(х)ари а бурджани, има и вътрешни булгари (явно различни от тия булг(х)арите край Итил) има и едни булг(х)ари живеещи в планина Булгхария (Карпатите?), които били баш ромеи... тегаво е с тия арабски извори. А те са основни.

Имаше по подробно описание на пътуването но нещо не го намрима в нета.

И аз нищо повече не мога да намеря. Интересно ще е ако има и някаква по-обширна версия.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 122
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

е първото описание за братята в изворите , забравихте ли ги и тях

има и според арабските и индийските данни и за ходене на траки до Индия и с Дионис преди да го направят бог. и т.н. но тука се смесват с Тракийският модел и някои не го харесват. аз нещо виждам много преплетена връзката , защото и северозападно и югоизточно от Каспийско море се водят Траки , пък после на същите места Българи Болгар и Балх, които пък после се преселили на северозапад в Кавказ и станала велика България.

сега да тръгна да ровя пак изворите и да преписвам всичко там ,(понеже не се копва не става)

в момета само това намерих от мои писания за копиране

Става дума за ГИБИ-2 185

http://kroraina.com/NI/izvori/GIBI_II/0 ... ki/185.jpg

всички страници.

http://kroraina.com/NI/izvori/GIBI_II/0 ... irineiski/

Тука е описано, че има Хуни и Котригури (Българи) западно от Азовско море, както и отсам (югозападно, към Константинопол) Тян Шан в Азия

Утре ще ровя да намеря нещо. Но ако не одобрявате това на Анасасий от изворите с преселението и братята където точно се описва къде се създава волжка България, то на него май лежи и сегашната Българска история , така, че , и тя пада тогава.

Но имаше и други описания къде са живяли Българи там дори било и с името кутригури.

сега ми е късно да рова извори.

Видяхте ли татарстанки колко са "монголоидни" :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами главно това са правили. Българите не са имали хронографската традиция на византийците. При тях пък основните исторически трудове са правени по поръчка на управляващите династии.

Запазени са някои средновековни жития на светии и в тях, слава богу, откриваме исторически сведения за Калоян, Йоан Асен, Йоан Александър... Излиза, че Патриарх Евтимий, например, не е имал никакъв интерес да спретне нещо за случващото се при падането на Търново под властта на османците и не го е направил. Иначе няма логика да има толкова много жития и похвални слова, дело на Евтимий, а да няма нещо чисто светско.

Изключение от евангелията и псалтирите е Манасиевата хроника. Защо, обаче, в средата на ХІV в. е направен превод на съчинението на византийския писател Константин Манасий, в което само на едно място се споменават българите, и към него са добавени откъси от българската история, взети от византийската хроника на Йоан Зонара? Какво пречеше цар Александър да намери кадърни книжовници да му напишат истинска, собствена, българска история? Изглежда след толкова ми ти века Българска държава, в дворцовата библиотека (ако е имало такава) не е имало налице нито един оригинален ръкопис със светска тематика!

Няма логика да обясняваме липсата на оригинални документи единствено с унищожаването им. Така много съчинения от ХІІІ-ХV в. бяха изкарани, че уж са били преписвани от по-стари книги. Ама къде са тези стари книги? Излиза, че преписвачите са ги унищожили, след като са направили преписите!

Не само, че българите и техните царе не са имали интерес към историята, но дори те са мразели историята и по-точно собствената си история. А колоната на Омуртаг се е озовала в Търново като се е ... телепортирала.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не само, че българите и техните царе не са имали интерес към историята, но дори те са мразели историята и по-точно собствената си история. А колоната на Омуртаг се е озовала в Търново като се е ... телепортирала.

То това едната страна , но не говорим само за нашето съхранение , както казахме има много български държавни печати , с които са се подпечатвали чуждестрана кореспонденция , ако отговорите ги няма у нас, то поне щеше да ги има изпратените писма някъде. До сега има ли намерено такова писмо в някоя държава.

Защото става Туинпийкс, някой ни прави на балами нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То това едната страна , но не говорим само за нашето съхранение , както казахме има много български държавни печати , с които са се подпечатвали чуждестрана кореспонденция , ако отговорите ги няма у нас, то поне щеше да ги има изпратените писма някъде. До сега има ли намерено такова писмо в някоя държава.

Защото става Туинпийкс, някой ни прави на балами нещо.

Кореспонденцията между Калоян и Инокентий какво е? Но има една малка особеност - печатите от по-ценни метали не винаги си оставали на документа по понятни причини. Друг проблем е, че по време на ВБЦ намаля употребата на оловни печати. А най-лошото е, че най-много писма отиват в рамките на страната или на най-близки съседи. А лошото е, че и архивите на всичките ни съседи доста са пострадали от турците.

Разбира се го има и обратното - намерен е оловен печат на лат. император Робер на Царевец. Но на практика се получава, че имаме византийски и дори арабски наръчници как да са обръщенията в писмата до владетелите или архиереите на България, а писма запазени уви няма... А даже има напътствие как да се пише писмо до такива като деспот Добротица (в смисъл, че освен титлата трябва да му има името, докато на деспотите, дето на се "варвари" им се слага само титлата).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Терорът, геноцидът и манипулацията за историята и мястото на българите в историята не е от вчера.

Елемаг , заговори за телепортация и това веднага ми навя асоциации със "Седморката на Блейк" , където ако искаха някого да анихилират го изпращаха в открития космос.

Някой е изпратил в космическото пространство всички най-важни факти за българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Стига, де. Кой е тоя някой? Как го доказваш това? Какво пък е толкова важно на българите, че някой да им се занимава със заличаване на старата, подчертавам, история/?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тука да не би някой да иска да каже , че другото дето е до Волга и се нарича Държава Българя , не го е имало??

И не е Било наследник на велика България??

Ако може дайте малко по конкретни въпроси . Защото ще се окаже че пред кремъл няма църква.

Дори и с Бъларите в Италия за които нямаме данни сме роднини, както и с българите мюсулмани от България , дето половината не знаят , че са Българи, които никога не са били Турци.(една част вероятно са били)

Аз говоря , че там може да има книжнина , нищо че по време на Сталин нарочно са минавали през Българските гробища да няма паметни плочи.

някой от вас иждал ли е татарин?

А някой от Вас виждал ли е хората от Татарстан , как изглеждат. Знаете ли, че нямат разлика от нас?

И сега има татари в България и имат дръпнати очи.

Проверете колко са дръпнати татарстанци

http://inkazan.ru/miss-tatarstan-smenilas/

и открийте разликите с Българите , е ако можете...

Някак се не приемам ДНЕС да се сравняват очи, "дръпнати" или недръпнати, или други анатомични части като исторически аргумент. В Русия съм срещал съм хора с типични татарски имена, които са синеоки и по-руси от поляците и скандинавците.

Съвсем отделен е въпросът за самосъзнанието. Той пък съвсем няма връзка с външните физически белязи на човека.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е нормално е страната (Татарстан) все пак на половина почи живеят руснаци т.н. Татари.

те са ги нарекли татари за да не се мислят за Българи това е проблема, нещо като при нас след приемане на исляма от част от Българите , и сега не знаят, че са Българи , някои знаят обаче.

Някои твърдяха, че са наследници на монголите от нашествията. Та затова обърнах внимание и всички видяхте , че няма разлика от нас. и няма прилика с никакви монголи.

Но се отклоняваме много, темата е за архивите и искам да попитам след проведените археологически разкопки , да ли не са успели да намерят още нещо , че наскоро твърдяха че със сателит са намерили и къде се намира дворцовият комплекс. Там няма начин да няма някакви доказателсвтва.

Дори и да няма писание и кореспонденция между двете страни. Че някой наблегна снощи точно на това. А може те да имат писано за нас и събития, тъй-като са били в тясна връзка с арабските държавите на юг поне до падането от Иван грозни. но иамт историа поне до 1580г.

Някой ако има арабски источници да каже да ли пише за Волжска България.

Аз знам, че пише за нея в ГИБИ-2. Хроникит на Анастасий. Но като страна приела исляма съм повече от убеден, че има материал за нея в арабските писания. Както и на съседните държави.

Но е по-интересното дали може да се намери нещо за нашето минало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Относно архивите.

За Средновековна България могат да се намерят маса нови и напълно неизвестни неща в руските архиви. Това обаче не се прави.

В руските архиви работят бългаи, които се занимават предимно с нова и най-нова история.

Значи или нямаме специалисти по Средновековието или те не са заинтересовани да свършат някаква работа за две пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Е нормално е страната (Татарстан) все пак на половина почи живеят руснаци т.н. Татари.

те са ги нарекли татари за да не се мислят за Българи това е проблема, нещо като при нас след приемане на исляма от част от Българите , и сега не знаят, че са Българи , някои знаят обаче.

Някои твърдяха, че са наследници на монголите от нашествията. Та затова обърнах внимание и всички видяхте , че няма разлика от нас. и няма прилика с никакви монголи.

Но се отклоняваме много, темата е за архивите и искам да попитам след проведените археологически разкопки , да ли не са успели да намерят още нещо , че наскоро твърдяха че със сателит са намерили и къде се намира дворцовият комплекс. Там няма начин да няма някакви доказателсвтва.

Дори и да няма писание и кореспонденция между двете страни. Че някой наблегна снощи точно на това. А може те да имат писано за нас и събития, тъй-като са били в тясна връзка с арабските държавите на юг поне до падането от Иван грозни. но иамт историа поне до 1580г.

Някой ако има арабски источници да каже да ли пише за Волжска България.

Аз знам, че пише за нея в ГИБИ-2. Хроникит на Анастасий. Но като страна приела исляма съм повече от убеден, че има материал за нея в арабските писания. Както и на съседните държави.

Но е по-интересното дали може да се намери нещо за нашето минало.

В съврменен Татарстан поне част от населението има монголоидни черти.Но имайте предвид че много трудно днешното население на Казан може да се приеме за директен наследник на волжските българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тука да не би някой да иска да каже , че другото дето е до Волга и се нарича Държава Българя , не го е имало??

И не е Било наследник на велика България??

Ако може дайте малко по конкретни въпроси . Защото ще се окаже че пред кремъл няма църква.

Дори и с Бъларите в Италия за които нямаме данни сме роднини, както и с българите мюсулмани от България , дето половината не знаят , че са Българи, които никога не са били Турци.(една част вероятно са били)

Аз говоря , че там може да има книжнина , нищо че по време на Сталин нарочно са минавали през Българските гробища да няма паметни плочи.

някой от вас иждал ли е татарин?

А някой от Вас виждал ли е хората от Татарстан , как изглеждат. Знаете ли, че нямат разлика от нас?

И сега има татари в България и имат дръпнати очи.

Проверете колко са дръпнати татарстанци

http://inkazan.ru/miss-tatarstan-smenilas/

и открийте разликите с Българите , е ако можете...

Имаме расови разлики с казанците от снимките, мисля..Европеидите на снимките са определено от северен тип (нордиди, северни понтиди, ...); някои момичета имат смесени черти (малките носове са или лапаноидни или монголоидни остатъци). Ние, дунавските българи сме класически понтиди.

Мен ме удивляват точно европеидните черти на казанските татарки..Аджеба, така ли изглеждали средновековните волжски българи (и българки), есегели и берсили?..Ургофините в древността май трябва да са били повечко лапаноиди (смесена раса), отколкото типични европеиди?..Тогава откъде са тези европеидни черти?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

откъде-откъде? Не зядълбавайте по раси и генетики, те нищо интересно няма да ви кажат. Като попрочетеш оплакванията по руските хроники от казанските нападения през 13-16 век, как татарите нахлули и отвлекли хиляди роби, как руснаците обсаждали Казан и освободили хляди християнски роби и безкрайни повторения на същата история и ще установиш, че значителна част от казанския генотип е с руски гени, каквото и да означава това. А това повечето днешни турци генетично са малоазийци и балканци, прави ли ги близки? \за историята е важна културата и самосъзнанието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

откъде-откъде? Не зядълбавайте по раси и генетики, те нищо интересно няма да ви кажат. Като попрочетеш оплакванията по руските хроники от казанските нападения през 13-16 век, как татарите нахлули и отвлекли хиляди роби, как руснаците обсаждали Казан и освободили хляди християнски роби и безкрайни повторения на същата история и ще установиш, че значителна част от казанския генотип е с руски гени, каквото и да означава това. А това повечето днешни турци генетично са малоазийци и балканци, прави ли ги близки? \за историята е важна културата и самосъзнанието.

Що "откъде накъде"? Откъде, накъдето..Ти пък що мислиш че европеидния компонент при казанците е паднал от небето, а този на българите (коренното население, демек) от 13 век е изчезнал в небитието? Това което мислиш е погрешно, защото не се базира на фактите..

Как точно разбра, че каназанския "генотип е с руски гени", след като казанците с различна раса от руските раси? Знае се отдавна че дон-сурския тип характерен за малка част от русите (или, по точно нордпонтидния), и които е характерен за татарите ,и мишарите, и,..., не е собствено руски (славянски демек)..Не е и угрофински (въпреки че имаше едно такова старо мнение)..Мненията сега са няколко:

или расовия тип е принадлежал на старо ираноезично население;

или е се е получил при смесване кавказиди със средноазиатско население,

или е смес на кавказидната раса със алани (да, алани, и това не е мое виждане, или на Ж.Войников)

или расата се е получила след понтизация (на местна почва) на кавказидната раса.

-

Ако искаш източнициите ще ти ги представя!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля, че при Втората българска държава съществува някакъв държавен архив, при който се водят най-малкото записки и въобще се работи. Разбира се, изводите ми са косвени и не мога да ги подкрепя с конкретни доказателства. Изхождам от факта, че в края на XII началото на XIII в. живее един юнак на име Никита Акоминат от град Хом, Мала Азия- по-познат ни като Никата Хониат. Та този ми ти Никита пише своята хроника, години след въстнието на Петър и Асен и случващите се около това събитя, на които той е пряк свидетел. От друга страна съществува блестящата дипломатическа личност на Георги Акрополит (лично мнение), творил през втората половина на XIII в. и посетил на два пъти България. И двамата пишат за горе-долу едни и същи събитя случващи се в края на XII началото на XIII в. Разликата обаче е, че Акрополит дава много по-точни като хронология събития от Никита Хониат, специално по българските теми. Това ме навежда на мисълта, че като един далновиден дипломат Акрополит не само добре се е подготвил за съседите, но е имал на разположение и някакви български "архивни" записки, които е ползвал. Пак искам да отбележа, че това е личното ми мнение без да мога да го докажа с точни факти били те наративни или пък артефакти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно архивите.

За Средновековна България могат да се намерят маса нови и напълно неизвестни неща в руските архиви. Това обаче не се прави.

В руските архиви работят бългаи, които се занимават предимно с нова и най-нова история.

Значи или нямаме специалисти по Средновековието или те не са заинтересовани да свършат някаква работа за две пари.

Е, дай някакъв пример все пак за тези нови и напълно неизвестни неща,че ми стана интересно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Епа аз специално искам да видя миниатюрите от "Илюстрования летописен свод от XVI в." (Лицевой летописный свод XVI века), в които фигурират Иван Асен II, Борил и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Той се продава съвсем свободно. Разкошно издание, 5600 рубли.

Тоз том, който ме интересува още не е издаден :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Независимо дали са дръпнати очите на сегашните обитатели на региона където са Велики Болгар или Биляр това не променя въпроса за евентуалния архив на Волжка България. Или по-скоро за липсата му, което е доста интересно при положение, ме волжките българи доста рано установяват контакт с арабите и дори се опитват да приобщят русите към исляма.

За документите от времето на ПБЦ и ВБЦ предполагам сте забелязали, че планирам да пусна отделна страница (за сега има за Охр. архиепископия и Търн. патриаршия). За съжаление не става толкова бързо, колкото ми се иска. Има и ред структурни въпроси, които трябва да се обмислят. Предполагам, че сте забелязали в чуждестранните електронни или книжни сборници с документи, че там фигурират въобще всякакви актове свързани със съотв. държава - като напр. папските послания. Тъй че ако ще се търси аналог на някои чужди сайтове и книги, то тогава ще трябва да се вкарат и преписките на бълг. владетели и патриарси с папите и царигр. патриарси, което поне що се отнася до времето на Симеон и Калоян е нещо доста обемничко. Разбира се тези, тъй като ги има в нета в ИБИ ще останат за накрая. Но при положение, че румънците да речем са нахакали преписката на Калоян и Инокентий само защото бълг. владетел се титулува, че бил шеф и на власите, ако ще се прави нещо като кодифициране на документите, то е въпрос на време да се наложи да бъдат включени и те.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
  • Потребител
On 31.07.2008 г. at 15:43, bggeneral said:

Второто Българско царство просъществува около два века. За това време знаем че се е водела оживена дипломатическа кореспонденция, знаем че администрацията е била подобна на Византийската и знаем също, че манастирите са никнели като гъби и са били щедро дарявани. Всичко това предполага мноооооого документи. Ако предположим че са се съхранявали в царската и болярските канцеларии, би било невъзможно за 200 години всичко да се е съхранявало там. Също така не ми се вярва да са изхвърляли всичко. Значи някъде трябва да е имало архив!!! Къде е този архив? В някой манастир? Изгорял през вековете?

А не е ли възможно в смутните времена да е скрит някъде? Някъде извън Търново? Тогава се е пишело на кожи и на пергамент, ако е скрит, би трябвало нещичко да е отцеляло. Какво казват наличните източници по въпроса?

Какво мислите по въпроса?

Романтичната ми душа :) отказва да приеме, че всичко е затрито и разпиляно. АМИ АКО...? Ами ако част от книжнината е скрита и чака да бъде намерена, но никой не я търси, защото сме убедени, че е затрита?

Има доста легенди за скрити книги, скритото съкровище на Иван Шишман, скритата хазна на ВБЦ и т.н. Дори една от версиите на легендата за изгорената патриаршеска библиотека казва, че е открита в зазидана малка стаичка. Общото между всички тях е скриването. Този устойчив мотив показва, че на средновековния българин не му е била чужда идеята да скрие това, което му е скъпо, за да го запази до момента, в който дойде/ се върне да си го вземе. Още повече че към момента на падането на Търново никой не е и предполагал, че ще бъде завзета цяла България и то за 5 века.

В хода на тази логика предлагам хипотетично да приемем, че има оцеляла скрита книжнина и да поразсъждаваме къде би могла да е базирайки се на достигналите до нас легенди, историческата реалност и обикновената човешка логика.

Като начало можем да диференцираме наличната към онзи момент книжнина, кандидат за скриване:

1. Архива на ВБЦ. Можем да го разделим на имотен, данъчен, административен и дипломатически, тъй като предвид различния си характер едва ли е бил събран на едно място.

2. Царската библиотека

3. Патриаршеската библиотека

4. Библиотеката на Търновската книжовна школа. Тук визирам мястото, което е било седалище на книжовната школа и където са се създавали/ преписвали книги. 

5. Лични архиви и библиотеки на аристократи.

Ще продължа с легендите, ако всичко това представлява интерес за участниците във форума.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...