Отиди на
Форум "Наука"

Старобългарски, старославянски, църковнославянски


Recommended Posts

  • Потребители

Много просто, а и по-горе вече е обяснено.

"Български" е езикът на българите, а не на някакви други.

"Старобългарски" пак би трябвало да е език конкретно на българите в по-стар етап на съществуването им.

Езикът, който наричаме "старобългарски" обаче не е употребяван само от българите и първата му фиксирана книжовна употреба не е в България.

Следователно е по-точно да говорим за "старославянски".

По първата точка:

Относно къде и кога е изпозлзван езика, аз не знам, защото нямам необходимите знания да преценя доколко езикът от архаичноморавските текстове и древнобългарския (изполваният в България) са едни и същи езици, но имам твърде големи съмнения че в моравските текстове присъстват типичните българизми (гърцизми като "събота" и други, китаизми като суфикса "чии/чия"), които присъстват в по-късните руски и сръбски текстове/редакции (ще ти дам източници за последното - ако проявиш желание, и ако си забравил че сърбите се християнизират в пределите на българската държава, по времето когато се християнизират и българите). Така че ако съмненията ми/предположенията ми са вярни , то имаме самостоятелен език, оформен на българска почва, различен от езика моравските архаични текстове, които език става основа за други езици (демек имаме "първо използване на език-майка").

По вторатата точка: Латинският език като писмен език е употребяван от почти всички централно и западноевройпейски народи (в по-малка или по-голяма степен; с малки изменения, с никакви, или по-големи такива) - следва ли че името "латински" не е научно и политическото коректно, и трябва да заменено със "европейски", "европейски романски", "древноромански", "административен романски" или друго?

http://www.promacedonia.org/pdf/mirchev_starobalgarski_ezik.pdf

http://bme-pb.blogspot.com/2008/04/blog-post_12.html

http://www.promacedonia.org/pdf/mirchev_starobylgarski.html

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 352
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

По първата точка:

Относно къде и кога е изпозлзван езика, аз не знам, защото нямам необходимите знания да преценя доколко езикът от архаичноморавските текстове и древнобългарския (изполваният в България) са едни и същи езици, но имам твърде големи съмнения че в моравските текстове присъстват типичните българизми (гърцизми като "събота" и други, китаизми като суфикса "чии/чия"), които присъстват в по-късните руски и сръбски текстове/редакции (ще ти дам източници за последното - ако проявиш желание, и ако си забравил че сърбите се християнизират в пределите на българската държава, по времето когато се християнизират и българите). Така че ако съмненията ми/предположенията ми са вярни , то имаме самостоятелен език, оформен на българска почва, различен от езика моравските архаични текстове, които език става основа за други езици (демек имаме "първо използване на език-майка").

Както бях обяснил преди време в тази или в друга подобна тема на един участник, който не харесваше термина старобългарски, той е въведен не защото езикът е бил употребяван само от българите и на територията на тогавашна България, а защото фонетичните особености на "староцърковнославянския" език са най-близки до тези на новобългарския. Колкото до моравските текстове, те съдържат известен брой моравизми, които обаче не са последователно прокарани. Т. е. те са били вкарани при преписване на моравска почва на текст, чиито особености пак са били южнославянски или български.

От друга страна още през средните векове "староцърковнославянският" език е бил наричан "български", както и глаголицата - "българска" азбука.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...