Отиди на
Форум "Наука"

Комплексните общества и техните проблеми. Как виждате бъдещето им?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ами така. Вероятно защото кубинците имат сигуни 10 долара на месец и живеят в онази безстресова сигурност на социалистическата мизерия.

А да питам аз на свой ред - защо има квартал Малката Хавана в Маями?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 225
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Аз това го знам, ама на КГ125 хич не му изнася и сега като си изпусне нервите за пореден път ще ни прати в Куба и ще ме пита "чий го диря в прогнилия Запад".

Не, ще те попитам без да изпускам нищо - защо японците не емигрират в Куба? Тази прекрасна страна с най-дълга продъижителност на живота?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

BTW седя и се чудя. Дали да се доверим на статистиката на Кастро, дали да не се доверим. "Доверявам се, не се доверявам, доверявам се, не се доверявам. "

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, ще те попитам без да изпускам нищо - защо японците не емигрират в Куба? Тази прекрасна страна с най-дълга продъижителност на живота?

Защото драги ми КГ125, проблемът не е в Япония, а в японската култура.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

BTW седя и се чудя. Дали да се доверим на статистиката на Кастро, дали да не се доверим. "Доверявам се, не се доверявам, доверявам се, не се доверявам. "

това не е статитика на кастро, а на Севтовната здравна организация.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Бе то и в наште ромски махали цари един безкраен праздник, ама.......

http://www.youtube.com/watch?v=-5F-u73hSSY...feature=related

Я всеки да си сложи ръката на сърцето и да каже кое предпочита?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бе то и в наште ромски махали цари един безкраен праздник, ама.......

Я всеки да си сложи ръката на сърцето и да каже кое предпочита?

Не е въпросът кой какво предпочита, а как се самоопределят ромите, кубинците и тн. Т.е какво мислят те самите за себе си. не какво мислим ние за тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бе то и в наште ромски махали цари един безкраен праздник, ама.......

Я всеки да си сложи ръката на сърцето и да каже кое предпочита?

Аз чакам да чуя как американският върховен капитализъм с огромните си разходи за здравеопазване и най-добрите лекари на света постига същата продължителност на живота като в прогнилата, западнала, комунистическа и тоталитарна Куба, а ти ми пускаш филмчета от хаванските улици.

Много се въртиш КГ125, а това нали знаеш как се приема в БГ.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това не е статитика на кастро, а на Севтовната здравна организация.

OK, нека е на СЗО. Тя отде взима данните си?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Господа етноцентици-костовисти, днес не ви беше ден. Да се надяваме утре да сте по-убедителни.

Сега какво се очаква - да кажа, не на вас, комунисти, не ви беше ден ли? :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега какво се очаква - да кажа, не на вас, комунисти, не ви беше ден ли? :crazy_pilot:

аз не знам в този форум да има комунсти. Ако има....да се покажат :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защото драги ми КГ125, проблемът не е в Япония, а в японската култура.

В тази тема съм описал японската култура и цивилизация (вижте третия постинг!):

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=...amp;#entry16974

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ISTORIK,

Описанието ти на Япония ми хареса.

:):):) Ц...

Та какво мислиш е бъдещето на западната цивилизация, икономика и общество в близък план - 50г.?

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Хора, чудя ви се на търпението да се опитвате все още да водите смислен разговор (или дори заядлив разговор, макар че заяждането е доста по-мотивиращо за форумните прояви по принцип) с КГ. Той е доказал хиляди пъти и на не знам вече колко форума, че просто не е способен да погледне отвъд доста тесния си умствен хоризонт и това е. Но пък на инат бие всички, не може да се отрече.

Единственият смисъл от това да се пробвате да му обясните нещо е, че се споменаха някои нещица, които са доста интересни и подтикват случайни минувачи като мен да се поразтърсят малко за собствено ограмотяване.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
ISTORIK, ти... какво, мислиш, е бъдещето на западната цивилизация, икономика и общество в близък план - 50 г.?

Не знам, не съм футуролог. Според мен, това общество трябва да се промени и то ще се промени, но ми е трудно да предскажа - кога и - в каква посока.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Живата материя е компромис между течност и кристал, между промяна и постоянство. Важно е обществото да може да се променя и в същото време да съхравява основните човешки ценности. Печели тази система, която по-добре развива и употребява човешкия потенциал. Това означава равен достъп до образование, възможност за реализация според способностите и съответното възнаграждение. Следователно става въпрос за мотивация, за справедливост.

Колкото по-несправедливо е едно общество, толкова по-немотивирани са неговите членове да го възпроизвеждат и защитават от разруха. Втората българска държава пада точно за това.

Йерархия или мрежа?

Имаме три власти съответстващи на трите възможности да накарате някой да свърши нещо.

1С пищов в ръка.

2С банкнота.

3 С добра дума и авторитет.

Съответствията са:

1Политическа власт

а) изпълнителна

б) законодателна

в) правоохранителна система-пищовът

2Икономическа власт

3 Духовна власт, медии и т.н.

В най примитивните общества тези власти са трудно разграничими.

Духовната власт под формата на вярвания и традиции е и законодателна.

Обичайното право се променя много трудно и обществото притежава индивида.

Йерархията не е особено развита .

След тези първобитни общества следват йерархични насилнически, при които имаме срастване на трите власти и концентрацията им във пирамидална структора. Власт имащите са богопоставени или самите те са божества.

Царят- жрец. Тези общества не са динамични. Те са консервативни и не се променят без външна намеса или природна катастрофа.Следват общества с относително разделение на политическата от духовната власт и т.н. и т.н.

Този процес на разделение на властите не е завършил. Освен това, политическата и духовната власт в развитите демокрации вече не са наследствени, а икономическата се унаследява частично, защото нуждата от професионален мениджмънт налага тя да се делегира на знаещите и можещите.Не е справедливо един работещ, високо квалифициран

мениджър или учен,за цял живот да не могат да се доберат до тази власт и обществено влияние , което получава един посредствен индивид било като дарение или наследство от някого. Унаследяването на която и да е от властите е

скандален архаизъм, който ,обаче, се оправдава с какви ли не теории. Бившият тоталитарен режим също си беше създал система за унаследяване на привилегиите. Срастването на властите при него бе очевадно .

Та мисълта ми е ,че комплексните общества нямат бъдеще поради опасността от срастване отново на трите власти и замяна на йерархията от ценности с йерархия от институции и чиновници.Просто трябва да се намери модел, който сам да си намира мярата без сериозни сътресения, защото живота е компромис между промяна и постоянство.

:v:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Хора, чудя ви се на търпението да се опитвате все още да водите смислен разговор (или дори заядлив разговор, макар че заяждането е доста по-мотивиращо за форумните прояви по принцип) с КГ. Той е доказал хиляди пъти и на не знам вече колко форума, че просто не е способен да погледне отвъд доста тесния си умствен хоризонт и това е. Но пък на инат бие всички, не може да се отрече.

Единственият смисъл от това да се пробвате да му обясните нещо е, че се споменаха някои нещица, които са доста интересни и подтикват случайни минувачи като мен да се поразтърсят малко за собствено ограмотяване.

Еее, ти пък сега. Ся че съм инат инат съм, ма чак па толкоз. :mrgreen: Кои точно неща имаш предвид?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Та мисълта ми е ,че комплексните общества нямат бъдеще поради опасността от срастване отново на трите власти и замяна на йерархията от ценности с йерархия от институции и чиновници.Просто трябва да се намери модел, който сам да си намира мярата без сериозни сътресения, защото живота е компромис между промяна и постоянство.

:v:

Но какво всъщност разбираме под "комплексни общества?" Кога обществата не са били комплексни?? Или не-комплексни?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но какво всъщност разбираме под "комплексни общества?" Кога обществата не са били комплексни?? Или не-комплексни?

Мога само за пореден път да предложа използването на търсачка и ключовите думи "complex" и "societies".

Задаващият постояно въпроси може после да съобщи резултатите от проучването си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ех, Невски, Невски.......

Не ти ли иде на ум, че въпросът има по-друг смисъл? В контескта на това, че човекът каза, че според него нямали бъдеще. Не ги ли свързваш с другите въпроси?

И не смяташ ли, че може пък да оспорвам самата тази конструкция?

Комплелксни, демек сложни - в сравнение с какво? С някакви земеделски и непроизвеждащи излишък общности от миналото. Демек с първобитните.

Спекулативно, политкоректно и смешно....

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...