Отиди на
Форум "Наука"

Разделението Изток-Запад през Средновековието


Recommended Posts

  • Потребител
Всъщност, замисляли ли сте се над следното:

Защо Византия и византийското културно пространство никога не генерира кръстоносни походи?

КГ125, Византия започва първия кръстоносен поход в историята. 500 години преди Западна европа.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 537
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Новгород е град държава, да. И то упорито защитаваща правата, свободите и привилегиите си. В тч. и от посегателствата на страшния Александър Невски. И е най-западно ориентирана от всичките руски княжества, търгува чак с Англия.

Възниква обаче въпросът как така "демокрацията" през Средновековието в Русия е представена само от Новгород. В съседните княжества е същата сиромашия откъм природни условия, а и търговията е слаба, но деспотизмът си остава.

И още нещо, имаш ли обяснение защо докато на Запад върви ускорено разкрепостяване на селяните, в Русия е в ход точно обратният процес. Помещическата система достига апогея си при Екатерина Велика (втората половина на ХVІІІ век). Докато например през Х-ХІІ век откъм феодални отношения в Русия нещата са много по-халтави в сравнение с една Франция например.

Ами това е отговорът. липсата на активна търговия, и земеделския характер на производството налага деспотизъм.

В съседните княжества може да са бедни, то и норвегия беше бедна до преди 100 години, но развиват предимно земеделие в тези княжества, не търговия.

В Европа е същото - развиват се търговия, банкерство, лихварство, миньорство, акционерство, занаяти и тн...докато Русия тъне в средновековно земеделие и й трябват селяни да орат и копат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

КГ125, Византия започва първия кръстоносен поход в историята. 500 години преди Западна европа.

Тук си прав - войната с персите, водена от Ираклий. А 300 години по-късно, като превзел град Тарс, Никифор Фока се провикнал: "Оттук виждам куполите на Йерусалим".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ами това е отговорът. липсата на активна търговия, и земеделския характер на производството налага деспотизъм.

В съседните княжества може да са бедни, то и норвегия беше бедна до преди 100 години, но развиват предимно земеделие в тези княжества, не търговия.

В Европа е същото - развиват се търговия, банкерство, лихварство, миньорство, акционерство, занаяти и тн...докато Русия тъне в средновековно земеделие и й трябват селяни да орат и копат.

Добре, а защо Русия си тъне в средновековното земеделие, а не се развива успоредно с останалата част от Европа? Пък и нагоре към Суздалското княжество искрено се чудя какво земеделие може да се развие...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук си прав - войната с персите, водена от Ираклий. А 300 години по-късно, като превзел град Тарс, Никифор Фока се провикнал: "Оттук виждам куполите на Йерусалим".

Дам, точно така. 614 г. срещу Хозрой. Кръстоносен поход на изток.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, а защо Русия си тъне в средновековното земеделие, а не се развива успоредно с останалата част от Европа? Пък и нагоре към Суздалското княжество искрено се чудя какво земеделие може да се развие...

Ами защото има плодородни земи и безкрайни черноземи. Другите, дето нямат условия за земеделие - примерно суров климат, малка територия - са принудени да търсят алтернативи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре, да, да, така е. Но вижте как това нещо не е някак си част от доктрината й, не се прокламира, не се организира "системно", както е при западните?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Добре, да, да, така е. Но вижте как това нещо не е някак си част от доктрината й, не се прокламира, не се организира "системно", както е при западните?

Ами защото императорът е зает с още купища войни. А папата по цял ден си клати краката и призовава за това и онова.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ами защото има плодородни земи и безкрайни черноземи. Другите, дето нямат условия за земеделие - примерно суров климат, малка територия - са принудени да търсят алтернативи.

Добре, сега да завъртим отново нещата. Каква по твоята теоретична схема виждаш икономиката и обществения строй на България в периода 1400-1800 г., ако не бяхме под турска власт? В един от първите постинги аз я бях сравнил с панска Полша, но КГ не беше съгласен с мен, той смяташе, че тя няма да оцелее политически въпреки турците и щеше да бъде погълната от по-голяма сила, като например Австрия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
о артефактите и музиката ги обясняват други науки.

Никоя друга наука обаче не се занимава с манталитета и поведението на хората от различните народи. Затова културологията слага акцентът си там.

Всички останали "нива" на културата са обяснени и изучени от купища науки. остана неизучен само изворът на всичко, първопричината. И идва културологията.

А връзка между музиката на Бах и нагласите на германците няма.

В това последното докато се убедя, ще трябва да чуя много сериозна аргументация. Направо ще отварям тема.

Народопсихологията не се ли занимава с манталитета и поведението на хората от различните народи? ОК, обяснимо е, че се слага акцент там. И за изворът съм съгласен, напълно. Но ВРЪЗКИТЕ, ВРЪЗКИТЕ между извора и последиците, и то в исторически аспект, и в географски и политически също, и то като се има предвид невероятното богатство на човешката история и цивилизация, цялата пъстра конкретика - ТОВА МАЙ ОЩЕ НЕ Е ГЛЕДАНО...

Не съм специалист, очевидно влизам в чужди територии, но в края на краищата - разсъждаваме си тук. Ама май е така...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, сега да завъртим отново нещата. Каква по твоята теоретична схема виждаш икономиката и обществения строй на България в периода 1400-1800 г., ако не бяхме под турска власт? В един от първите постинги аз я бях сравнил с панска Полша, но КГ не беше съгласен с мен, той смяташе, че тя няма да оцелее политически въпреки турците и щеше да бъде погълната от по-голяма сила, като например Австрия.

Това не е теоретична схема. Цялата наука се базира на реални наблюдавани феномени - кой какво прави и какво мисли.

Това са обяснения на реалните факти, не е теоретична схема.

Кой е щял да ни погълне и как и защо честно казано не ме интересува. Това е теоретично и отвлечено занимание за историците етноцентрици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В това последното докато се убедя, ще трябва да чуя много сериозна аргументация. Направо ще отварям тема.

Народопсихологията не се ли занимава с манталитета и поведението на хората от различните народи? ОК, обяснимо е, че се слага акцент там. И за изворът съм съгласен, напълно. Но ВРЪЗКИТЕ, ВРЪЗКИТЕ между извора и последиците, и то в исторически аспект, и в географски и политически също, и то като се има предвид невероятното богатство на човешката история и цивилизация, цялата пъстра конкретика - ТОВА МАЙ ОЩЕ НЕ Е ГЛЕДАНО...

Не съм специалист, очевидно влизам в чужди територии, но в края на краищата - разсъждаваме си тук. Ама май е така...

Ами КГ125, музиката на Бах не създава нагласите на германците. Нагласите на германиците и тяхната култура раждат хора като бах. Ето ти връзките между причина и последица.

Религията не създава култура. КУЛТУРАТА СЪЗДАВА РЕЛИГИИТЕ.

Социализмът не създава култура. КУЛТУРАТА МОДЕЛИРА СОЦИАЛИЗМЪТ по света в различни форми.

Историята не създава култура. КУЛТУРАТА МОДЕЛИРА ИСТОРИЯТА.

Но на теб май именно връзките и причинно-следствената верига ти куцат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В това последното докато се убедя, ще трябва да чуя много сериозна аргументация. Направо ще отварям тема.

Народопсихологията не се ли занимава с манталитета и поведението на хората от различните народи? ОК, обяснимо е, че се слага акцент там. И за изворът съм съгласен, напълно. Но ВРЪЗКИТЕ, ВРЪЗКИТЕ между извора и последиците, и то в исторически аспект, и в географски и политически също, и то като се има предвид невероятното богатство на човешката история и цивилизация, цялата пъстра конкретика - ТОВА МАЙ ОЩЕ НЕ Е ГЛЕДАНО...

Не съм специалист, очевидно влизам в чужди територии, но в края на краищата - разсъждаваме си тук. Ама май е така...

Опитай се да кажеш нещо конкретно. Стига си говорил за конкретики защото нищо не казваш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

нека пак кажа за КГ125.

МУЗИКАТА НА БАХ НЕ СЪЗДАВА НЕМСКАТА КУЛТУРА.

НЕМСКАТА КУЛТУРА СЪЗДАВА БАХ И МУЗИКАТА МУ.

ето ти ги връзките между причина и последица.

ако същият този Бах беше роден в България по същото време нямаше да е Бах. Щеше да е бай Гьорги от Горна Малина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
нека пак кажа за КГ125.

МУЗИКАТА НА БАХ НЕ СЪЗДАВА НЕМСКАТА КУЛТУРА.

НЕМСКАТА КУЛТУРА СЪЗДАВА БАХ И МУЗИКАТА МУ.

ако същият този Бах беше роден в България по същото време нямаше да е Бах. Щеше да е бай Гьорги от Горна Малина.

ето ти ги връзките между причина и последица.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това не е теоретична схема. Цялата наука се базира на реални наблюдавани феномени - кой какво прави и какво мисли.

Това са обяснения на реалните факти, не е теоретична схема.

Кой е щял да ни погълне и как и защо честно казано не ме интересува. Това е теоретично и отвлечено занимание за историците етноцентрици.

ОК, как тогава я виждаш България 1400-1800 г., без да е имало турци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОК, как тогава я виждаш България 1400-1800 г., без да е имало турци.

Ами като Южна Италия, Португалия, Южна Франция, някои гръцки острови в Йонийско море - бедни, ушлумени, комплексирани, колективисти. Всъщност, няма голяма разлика.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Ами като Южна Италия, Португалия, Южна Франция, някои гръцки острови в Йонийско море - бедни, ушлумени, комплексирани, колективисти. Всъщност, няма голяма разлика.

Хм, Южна Франция не е толкова лошо място. В САЩ и Англия не съм бил, ама там съм бил. :) А и до Албигойските войни е една от най-богатите области в Европа. И без религиозно потисничество.

А как природният фактор свързваш с развитието или изоставането на технологиите? Както разбрах, ти твърдиш, че там, където има изобилие от земеделски блага, политическият строй е деспотичен, индивидуализмът е чужд на обществените нрави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, Южна Франция не е толкова лошо място. В САЩ и Англия не съм бил, ама там съм бил. :) А и до Албигойските войни е една от най-богатите области в Европа. И без религиозно потисничество.

А как природният фактор свързваш с развитието или изоставането на технологиите? Както разбрах, ти твърдиш, че там, където има изобилие от земеделски блага, политическият строй е деспотичен, индивидуализмът е чужд на обществените нрави.

Не става въпрос дали е лошо или добро място, има ли хубави гледки или не. Става въпрос каква е културата - колективистична и неравновластна, като в Южна Франция, или индивидуалистична и равновластна като в Исландия.

То и в Кувейт са богати, ама ние гледаме културата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Индивидуализмът е несъвместим със земеделие. Той се заражда при алтернативите на земеделието.

За технологиите влияят други фактори - най-вече страхът или липсата на страх от новото, което се свързва с тревожността.

Всички велики изобретения на запада са дело на спокойната английска култура.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Индивидуализмът е несъвместим със земеделие. Той се заражда при алтернативите на земеделието.

За технологиите влияят други фактори - най-вече страхът или липсата на страх от новото, което се свързва с тревожността.

Всички велики изобретения на запада са дело на спокойната английска култура.

А шумерската култура като каква се определя?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А шумерската култура като каква се определя?

Ако имаме предвид къде се намира - трябва да е тревожна.

Да измислиш едно колело не се изисква богато въображение. То същестува в природата.

писменността също не изисква голямо напрягане. И първобитните са имали начини да изразяват себе си.

Но да измислиш парен двигател - друго си е. Нарича се промишлена революция.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако имаме предвид къде се намира - трябва да е тревожна.

Да измислиш едно колело не се изисква богато въображение. То същестува в природата.

Но да измислиш парен двигател - друго си е.

Математиката, медицината, астрономията, правото, геодезията и т.н. идват оттам, а не от Англия :) И все пак отчитай епохата - 4000 г. пр.Хр. и 1750 г. сл.Хр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Математиката, медицината, астрономията, правото, геодезията и т.н. идват оттам, а не от Англия :) И все пак отчитай епохата - 4000 г. пр.Хр. и 1750 г. сл.Хр.

Е и? Все точни науки. Тревожните народи дават точните науки, защото там има точни и ясни правила, с които избягват несигурността. С правото е същото.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...