Отиди на
Форум "Наука"

хуно-българите


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
За това явно не знаеш, че в арабския не се изписват вокалите; на теб кой ти каза, че етикона е банджар, а не бунджар;

Знам много добре това, знам също, че няма нито един език с произволен правопис, което значи, че и четенето на такива "скрити" вокали и поставянето на диакритичните им заместители НЕ Е ПРОИЗВОЛНО, а си има правила, знам също, че нито ти, нито аз знаем какви са тия правила в арабския, знам също, че твоето "бунджар" е твое четене, защото така ти изнася, знам също, че хора, които не знаят един език, следва да се позовават на мнението и четенето на хора, които го знаят...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 137
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Въпреки ниският коефициент на интелигентност, ще се опитам да издържа до 33 мнения в тоя форум; влизам за първи път и съм втрещен от нивото.

Ако не се лъжа, "нивото" на Тхорн е "шлифовано" в печалноизвестния форум "Бойна слава". Така че ние тук нямаме особени заслуги..........

Link to comment
Share on other sites

Разбира се, че е допринесъл. И защо толкова се засягаш от турмина "компилатор", това не е мръсна дума; арабоезичната средновековна историография е изцяло компилативна...благодаря, за Ширакаци, ще гледам да съм по-прецизен с арменските имена, за да не те дразня...Ако се откажеш от квалификациите по отношение на личността, мога даже и да те поканя за редактор...

Ако прочетеш отново постингите си, ще видиш, че и по-нататък продължаваш тази ехолалия с арменската компилация, така че няма начин никой да не обърне внимание върху симптомите, които манифестираш! Дотук не мога да те възприема като автор, който да бъде удостоен от тази чест да го редактирам, рецензирам, но винаги можеш да ми пуснеш едно ЛС със съответната молба и ясни указания кой си и какво възнаграждение предлагаш! Все пак държа да отбележа, че имаш белетристични заложби и да ти споделя една последна забележка - постингите ти са с форматиран текст, а има лесен начинда премахнеш форматирането и да ги поднесеш в по-приемлив облик! За съдържанието - нямам повече желание да те коригирам! Това са "заготовки", чиято крайна цел най-вероятно е неясна и самия автор, тоест - на теб!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако прочетеш отново постингите си, ще видиш, че и по-нататък продължаваш тази ехолалия с арменската компилация, така че няма начин никой да не обърне внимание върху симптомите, които манифестираш! Дотук не мога да те възприема като автор, който да бъде удостоен от тази чест да го редактирам, рецензирам, но винаги можеш да ми пуснеш едно ЛС със съответната молба и ясни указания кой си и какво възнаграждение предлагаш! Все пак държа да отбележа, че имаш белетристични заложби и да ти споделя една последна забележка - постингите ти са с форматиран текст, а има лесен начинда премахнеш форматирането и да ги поднесеш в по-приемлив облик! За съдържанието - нямам повече желание да те коригирам! Това са "заготовки", чиято крайна цел най-вероятно е неясна и самия автор, тоест - на теб!

Напротив, мойта хипотеза е много ясна, а с текста за кутригурите, който предстои, ще завърша логически задачата. Но нека не спорим за това, възползвам се от твоето добро отношение и от готовността ти да помогнеш и имам конкретен въпрос. Ако можеш отговори ми на него. Елише (така ли трябва да го изписвам) пише за народ "хайландур". Да допуснем (просто да допуснем), че това е указателен етноним, т.е. "ландур", които живеят на земята на "Хай" (прародителя на всички кавказки народи, според Хоренаци и Леонти Мровели). Въпросът ми е, ако това е така, как, според арменският език, звучи точно името (ландур, гандур, хандур)....Как? Предварително ти благодаря за отговора.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прародителят на всички кавказки народи според Хоренаци и Леонти Мровели (и не само според тях) е Торгом , т.е. библейският Тогарма, а не Хайк.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Прародителят на всички кавказки народи според Хоренаци и Леонти Мровели (и не само според тях) е Торгом , т.е. библейският Тогарма, а не Хайк.

бре, бре..машала....за следващият път да подготвиш есе за превземането на Нове от Атила през 447 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знам много добре това, знам също, че няма нито един език с произволен правопис, което значи, че и четенето на такива "скрити" вокали и поставянето на диакритичните им заместители НЕ Е ПРОИЗВОЛНО, а си има правила, знам също, че нито ти, нито аз знаем какви са тия правила в арабския, знам също, че твоето "бунджар" е твое четене, защото така ти изнася, знам също, че хора, които не знаят един език, следва да се позовават на мнението и четенето на хора, които го знаят...

Именно, интерпретаторът на ат-Табари А.М.Ахунов, ги изписва "бунджар" и посочва, че в преписа на Бел`ами, те дори са изписани "булджар"...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

бре, бре..машала....за следващият път да подготвиш есе за превземането на Нове от Атила през 447 г.

Ще бъда откровен с теб - изумява ме просташкото ти самочувствие, с което пишеш по въпроси, по които си бос.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще бъда откровен с теб - изумява ме просташкото ти самочувствие, с което пишеш по въпроси, по които си бос.

Имаме си нов автохтонски герой във форума. Явление преходно, но досадно. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Имаме си нов автохтонски герой във форума. Явление преходно, но досадно. :bigwink:

Ето още един убит летописец! :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ако не се лъжа, "нивото" на Тхорн е "шлифовано" в печалноизвестния форум "Бойна слава". Така че ние тук нямаме особени заслуги..........

Торн и всички други са уважавани и добре дошли тука. :) Форуми като БС и БГ наука не си пречат, дори напротив.

Link to comment
Share on other sites

Напротив, мойта хипотеза е много ясна, а с текста за кутригурите, който предстои, ще завърша логически задачата. Но нека не спорим за това, възползвам се от твоето добро отношение и от готовността ти да помогнеш и имам конкретен въпрос. Ако можеш отговори ми на него. Елише (така ли трябва да го изписвам) пише за народ "хайландур". Да допуснем (просто да допуснем), че това е указателен етноним, т.е. "ландур", които живеят на земята на "Хай" (прародителя на всички кавказки народи, според Хоренаци и Леонти Мровели). Въпросът ми е, ако това е така, как, според арменският език, звучи точно името (ландур, гандур, хандур)....Как? Предварително ти благодаря за отговора.

Добре, щом не се засягаш (не съм имал такава цел!) и държиш на мнението ми, ще ти отговоря! Егише е на руски, а на български е Ехише. Всеки, който заменя арменското гърлено "х" с "л" (например Аспандиат!), а това е правено от лингвисти преди 100 г. е сгрешил, особено когато се касае за исконно арменски имена и думи. Дори и в чуждици и заемки това гърлено "х" не винаги е производно на чуждоезично "л". Защо и как предположи, че "ландур" в "хайландур" идва от латински или от друг неарменски (и/или непрабългарски език?) - ето това за мен е парадоксално! Коренът "дур" кореспондира с "гур", тоест това е прабългарски или не знам какъв точно етнонимичен формант със значение на племе, народ! Някои веднага ще скочат да ме опровергават, че било стрела или куче, или звездата Сириус.... все ми е тая! Еньо например щеше да полудее, когато "видя", че според неговата теория трябва да приемем "бул гур"!!! Прародителят на всички - не, а само на 4 или 7 (мисля?) кавказки и не дотам кавказки народи, е Яфет, тоест Япет, а Торком (източните арменци казват Торгом) е негов син и едва след синът на Торком - Хайк тръгват арменците, които получават етнонима, с който стават известни сред околните народи от сина на Хайк - Армен! Преди 15-20 години бяха публикувани доказателства, че Торком е бил историческа личност и на негово име е бил наречен един малоазийски град-държава Тил-Гариму. Леонтий Мровели, който трябва да изписваме Мъровели е поизменил легендата, но за нея има публикувани достатъчно добри изследвания, така че няма да се спирам, защото изследователите на Библията са едни от най-прецизните учени, които съм срещал и чел. Староарменският език съдържа поне 40 процента субстратни малоазийски, балканско-малоазийски и малоазийско-месопотамски корени! Нали си даваш сметка колко държави и етноси са се появали и изчезвали там. Това са езикови остатъци, които много трудно се обясняват и нямат окончателна етимология и точно смислово съдържание. В зависимост от функцията на лексемата можем да съдим, че става дума за племе или етнографска група в състава на арменския народ! Мога да направя един паралел с термина "хайхором", което означава буквално арменци-римляни. Така са наричани възприелите римска конфесия и отказали се от арменогригрянството! Нямам престава как е изписана думата в оригинала, за да бъда съвсем прецизен, но едва ли можеш да се съмняваш! Тук трябва да обърнеш внимание върху факта, че в арменски език няма "арменци" и "Армения", а "хай" или "хайер" и "Хаястан", така че "хайландур" би трябвало да означава "армено....племе/етн. група"! Надявам се, че ще ти свърши работа и можеш да работиш в тая посока!

Link to comment
Share on other sites

Ето още един убит летописец! :head_hurts_kr:

За човек случайно влязъл в тая тема и изобщо в тоя форум всичко звучи като разговор на луди. Извинявайте, ама това си е! Да оставим настрана че самата тема с разните тохари, глухари, юеджита и прочие, съпоставена с историята на българите, също звучи като разговор на луди не, ами опасно побъркани! Извинявайте, не е насочено срещу никого конкретно, това е просто едно общо, маякар и да ви се струва повърхностно впечатление, но това не значи, че е погрешно.

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

За човек случайно влязъл в тая тема и изобщо в тоя форум всичко звучи като разговор на луди. Извинявайте, ама това си е! Да оставим настрана че самата тема с разните тохари, глухари, юеджита и прочие, съпоставена с историята на българите, също звучи като разговор на луди не, ами опасно побъркани! Извинявайте, не е насочено срещу никого конкретно, това е просто едно общо, маякар и да ви се струва повърхностно впечатление, но това не значи, че е погрешно.

ВладПомак

Общо взето си прав, ВладПомак, но има и доста по-лудички форуми и сайтове. А иначе, по принцип винаги ми е приятно да срещна личности като Летописец, които знаят точно какво искат и как да го получат. Повечето за жалост само си чешат езиците и си пускат пеша, та някой да го настъпи и тогава става страшно... ! Понякога се чудя на модератори и админи - има ли смисъл да се намесват и да коригират цвета на нацията и интелектуалния елит (специално не ги поставям в кавички)! :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Егише е на руски, а на български е Ехише. Всеки, който заменя арменското гърлено "х" с "л" (например Аспандиат!), а това е правено от лингвисти преди 100 г. е сгрешил, особено когато се касае за исконно арменски имена и думи. Дори и в чуждици и заемки това гърлено "х" не винаги е производно на чуждоезично "л".... така че "хайландур" би трябвало да означава "армено....племе/етн. група"!

Днес наистина ми е щастливият ден. Армандо, благодаря ти за информацията, че Елисей е "исконно арменско име". За въпросното "г/х" точно лингвистите и преводачите отпреди 100 и повече години го предават така, а не с "л", както правят съвременните. Но какво ли им пука за това на тукашните арменски "корифеи", за които арменския, на който ги е учила баба им от Анадола, е истинският. :tooth:

Като си тръгнал с народните етимологии за хайландур, остава да обясниш и защо горкият Йелише (а не Ехише) ги нарича "хони". Пък и защо хайландурите да не са всъщност шотландци - highlanders... :tooth:

Link to comment
Share on other sites

Днес наистина ми е щастливият ден. Армандо, благодаря ти за информацията, че Елисей е "исконно арменско име". За въпросното "г/х" точно лингвистите и преводачите отпреди 100 и повече години го предават така, а не с "л", както правят съвременните. Но какво ли им пука за това на тукашните арменски "корифеи", за които арменския, на който ги е учила баба им от Анадола, е истинският. :tooth:

Като си тръгнал с народните етимологии за хайландур, остава да обясниш и защо горкият Йелише (а не Ехише) ги нарича "хони". Пък и защо хайландурите да не са всъщност шотландци - highlanders... :tooth:

Не знам дали ти е известно, Аспандияте, но в арменската антропонимична ономастика има някъде към 30 % етимологично еврейски и 30 % етимологично персийски имена, които просто не са никакви други, а тъкмо исконно арменски... Не си достатъчно способен, за да ме разбереш, съжалявам! Тук темата е за хуно-българите и аз вече дадох една консултация, която за теб е народна етимология, а за Литописец - надявам се! - научна! Иди при братушките им им кажи да сменят тяхното Степан с гръцкото Стефан! Защо там не идеш да им го реконструираш! Не ти ли се струва, че все някога някой трябваше да ти го каже или съвсем си се разпасал?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Не знам дали ти е известно, Аспандияте, но в арменската антропонимична ономастика има някъде към 30 % етимологично еврейски и 30 % етимологично персийски имена, които просто не са никакви други, а тъкмо исконно арменски... Не си достатъчно способен, за да ме разбереш, съжалявам! Тук темата е за хуно-българите и аз вече дадох една консултация, която за теб е народна етимология, а за Литописец - надявам се! - научна! Иди при братушките им им кажи да сменят тяхното Степан с гръцкото Стефан! Защо там не идеш да им го реконструираш! Не ти ли се струва, че все някога някой трябваше да ти го каже или съвсем си се разпасал?

Армандо, мисля, че единствените, които са способни да разберат твоите писания, са в отдел "Шизофренични заболявания" на едно място, разположено до Четвърти километър.

Та я ме светни как еврейското име Елисей (Ехише според тебе), Лазар (бас давам, че за тебе е Хазар и оттам и хазарин може да го изкараш), Мовсес (Мойсей, де) са станали изконно арменски имена. Всъщност може, сега се сещам за вица за Орангутян и Шимпадзе. Пий си хапчетата редовно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Апропо,

какво означава в крайна сметка ''хайландур" ???

Аспандиат, съгласен съм с теб, че арменския антропологичен тип е русият, а не както се опитват да го представят черно-анадолски. Тия тъмните балкански субекти арменци са няква пета порода метиси и имат толкова арменски етнически произход, колкото българските цигани в Испания с българите.

Link to comment
Share on other sites

Армандо, мисля, че единствените, които са способни да разберат твоите писания, са в отдел "Шизофренични заболявания" на едно място, разположено до Четвърти километър.

Та я ме светни как еврейското име Елисей (Ехише според тебе), Лазар (бас давам, че за тебе е Хазар и оттам и хазарин може да го изкараш), Мовсес (Мойсей, де) са станали изконно арменски имена. Всъщност може, сега се сещам за вица за Орангутян и Шимпадзе. Пий си хапчетата редовно.

Аха, значи ти Аспандиате, си реконструирал еврейското име Елисей на един средновековен арменски летописец, който никой и никъде в света не познава под това име. Ехише евреин ли е бил? Дори и да е бил етнически евреин, пак ще бъде считан за арменец, защото е арменогригорянин, но - повтарям!- ти не можеш да го разбереш! Трябваше повечко да внимаваш! Защо ли си го направил и с Каланкатуаци, и със стотиците други подобни примери, които си нацвъкал в писанията си и така учиш студентите? Няма да квалифицирам, но ме предизвикваш да посоча на всички във форума изключително "високата" ти лингвистична подготовка. Значи взимаме един средновековен английски летописец на име Джордж еди-кой си и започваме да го изписваме по гръцкия оригинал Георгиус еди-кой си! Има един сборник, който се казва "Изговор и транскрипция на чуждите имена в българския език", включващ статии, касаещи поне 30 чужди езика, разгледай го и после можеш да потърсиш Владко Мурдаров и да го запознаеш с твоите "концепции". Когато някой някъде по света ги възприеме, ела и ми се обади! Не се излагай така пред хората!!! Осъзнай се! Тук има и други лингвисти, нека те ти обяснят елементарните принципи, след като на времето са ти убягнали! Нека те кажат кой е прав и кой греши, аз не исках да стигам дотук, но щом ти искаш - винаги готов!

Link to comment
Share on other sites

Апропо,

какво означава в крайна сметка ''хайландур" ???

Аспандиат, съгласен съм с теб, че арменския антропологичен тип е русият, а не както се опитват да го представят черно-анадолски. Тия тъмните балкански субекти арменци са няква пета порода метиси и имат толкова арменски етнически произход, колкото българските цигани в Испания с българите.

Ако въпросът ти е към мен, Рицарю, както по-горе обясних нещо близко по смисъл на "армено-българска етническа група или племе в състава на арменския народ". Така, че незнайно защо приписваш такива изказвания на Аспандиат - той е влюбен в арменците, а иначе ксенофобията е грях, мисля! Покай се!

Link to comment
Share on other sites

Ако въпросът ти е към мен, Рицарю, както по-горе обясних нещо близко по смисъл на "армено-българска етническа група или племе в състава на арменския народ". Така, че незнайно защо приписваш такива изказвания на Аспандиат - той е влюбен в арменците, а иначе ксенофобията е грях, мисля! Покай се!

Ксенофобията, а както от известно време й викат - расизъм - е може би от най-първичните естествени поведенчески реакции на вида Хомо сапиенс! Ако я нямаше тая поведенческа реакция, днес нямаше да го има цялото това разнообразие на което се радваме в съвременното човечество.

Арменците са с толкова ясно изразен антропологичен тип, поне арменците в България, че направо е смехотворно да се спори по тоя въпрос - те са типичния кавказоиден (а може би ирански?) тип - много бяла кожа, черни очи и черни коси! И като идеш в Кавказка Армения ще видиш същия тоя тип! А което е русо, синеоко - това е от примесите със скитите/славяните/словените - щото за толкова столетия няма как да е без кръвосмешение, нали? Но нищо лошо - все сме скити, сиреч - първите бели хора на тоя свят!

ВладПомак

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Аха, значи ти Аспандиате, си реконструирал еврейското име Елисей на един средновековен арменски летописец, който никой и никъде в света не познава под това име. Ехише евреин ли е бил? Дори и да е бил етнически евреин, пак ще бъде считан за арменец, защото е арменогригорянин, но - повтарям!- ти не можеш да го разбереш! Трябваше повечко да внимаваш! Защо ли си го направил и с Каланкатуаци, и със стотиците други подобни примери, които си нацвъкал в писанията си и така учиш студентите? Няма да квалифицирам, но ме предизвикваш да посоча на всички във форума изключително "високата" ти лингвистична подготовка. Значи взимаме един средновековен английски летописец на име Джордж еди-кой си и започваме да го изписваме по гръцкия оригинал Георгиус еди-кой си! Има един сборник, който се казва "Изговор и транскрипция на чуждите имена в българския език", включващ статии, касаещи поне 30 чужди езика, разгледай го и после можеш да потърсиш Владко Мурдаров и да го запознаеш с твоите "концепции". Когато някой някъде по света ги възприеме, ела и ми се обади! Не се излагай така пред хората!!! Осъзнай се! Тук има и други лингвисти, нека те ти обяснят елементарните принципи, след като на времето са ти убягнали! Нека те кажат кой е прав и кой греши, аз не исках да стигам дотук, но щом ти искаш - винаги готов!

Дребни ми Армандо, никъде не съм възстановявал еврейско име Елисей - това е наша форма от гръцката форма Елисеос, а то от еврейския първообраз Елише или Елиша. Това че твоето Ехише го изкарваш "изконно арменско име" е просто поредната проява на панарменските ти шизофренни рипания. Вселената може би има край, но панарменските ти дивотии определено не.

Както ти писах и по-горе, лекувай се психически.

П.П. "Дори и да е бил етнически евреин, пак ще бъде считан за арменец, защото е арменогригорянин, но - повтарям!- ти не можеш да го разбереш!" - я вземи обясни на мен, а и на другите хора във форума откога религията е равна на етноса. И ако си арменец, но мюсюлманин, какъв си?

Лекувай се, лекувай се. Най-добре с по-дълъг престой в съответното заведение.

Link to comment
Share on other sites

Дребни ми Армандо, никъде не съм възстановявал еврейско име Елисей - това е наша форма от гръцката форма Елисеос, а то от еврейския първообраз Елише или Елиша. Това че твоето Ехише го изкарваш "изконно арменско име" е просто поредната проява на панарменските ти шизофренни рипания. Вселената може би има край, но панарменските ти дивотии определено не.

Както ти писах и по-горе, лекувай се психически.

П.П. "Дори и да е бил етнически евреин, пак ще бъде считан за арменец, защото е арменогригорянин, но - повтарям!- ти не можеш да го разбереш!" - я вземи обясни на мен, а и на другите хора във форума откога религията е равна на етноса. И ако си арменец, но мюсюлманин, какъв си?

Лекувай се, лекувай се. Най-добре с по-дълъг престой в съответното заведение.

Още по-дребни Аспандиате, не ме занимавай с ненаучната си "лингвистика" - обърни се към специалисти! Тук само в тази тема изписа името на човека по няколко начина, какво повече да говорим! Толкова ти е "квалифицираността" и "професионалния подход"! Когато решиш да превеждаш от един език, има си принципи и норми, които трябва да спазваш! Вместо да се инатиш, вземи, че си признай - сгрешил съм, ще се поправя! Та даже и да поблагодариш не е срамно! За останалото използвай ЛС - не се притеснявай!

Pax! Pax vobiscum!

Редактирано от T.Jonchev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаме си нов автохтонски герой във форума. Явление преходно, но досадно. :bigwink:

Нали ви трябваше четвърти човек за белот в тоя форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето още един убит летописец! :head_hurts_kr:

Книгите не горят....Време е да осъзнаете, че с глотогенетичните ви паралелни светове, нищо не може да помогнете на българската ранна история....Четете летописите, дори да са убити летописците!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...