Отиди на
Форум "Наука"

Втората Световна Война


Recommended Posts

  • Потребител

Щото пишете глупости, затова...

И сравнявате ябълки не с круши, а с патладжани.

Крайовската спогодба е договор между Царство България и Кралство Румъния. Това е двустранна договорка. Известен натиск на Румъния оказват Германия и СССР, но дотам. Затова този договор е признат от всички Велики сили веднага - и Великобритания, и САЩ. След войната и двете страни сме губещи, договорът не е подписан чрез диктат, поради това си остава в сила.

Унгария получава Трансилвания от Румъния не чрез двустранен договор като нас, а чрез Втория Виенски арбитраж. Той е сключен във Виена, както говори името му и е под диктата на Рибентроп и Чано. Съответно e признат само от Германия и Италия. На Парижката мирна конференция силата на Втория Виенски арбитраж е отменена и Румъния си връща Трансилвания.

Независима Словакия или Първата словашка република е държава, образувана след нахлуването на Германия в остатъка от Чехословакия. Съответно е призната само от Германия и сателитите й. След края на ВСВ, се отменят Мюнхенските споразумения и Първия Виенски арбитраж, възстановява се държавата Чехословакия, която се третира като победител от Съюзниците. Държавата Словакия, която е победена е непризната и унищожена. Поради това, Унгария няма как да претендира за нещо от държава-победител, дори я орязват още леко в някои погранични територии.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 585
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Военно дело

Стоедине, ти се възмущаваше, че руснаците ще правят исторически филм по пропаганда. Е американците (и не само те) това го правят отдавна. А какво да кажем за "филмовия шедьовър "Списъка на Шиндлер", при който един алчен и страхлив нацсист който само за да вземе парите на жертвите ги спасява е направен герой.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружин, аз не съм се възмущавал, а изразих учудване от тяхната наглост. Пак те питам правиш ли разлика между худ. филм и научна литература? "Подвига" на 28-те панфиловци е доказана лъжа още в края на 40-те години, но режима решава да използва тази манипулация за своя изгода. А това, че янките също имат подобни истории не се и съмнявам, но не съм попаднал на информация за това. Прочетох новината за панфиловци и я споделих, защото наистина ми прозвуча много оруелски...

Редактирано от Стоедин
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много ми е забавно като стане така. Напишеш нещо, скочат ти веднага няколко другаря, замерят те с някакви несвързани въпроси, тези и пр. и когато с цялата си глупост започнеш търпеливо да им обясняваш, те просто изчезват. А въпросите които им задаваш винаги си остават увиснали във въздуха, защото другарите само питат, те не отговарят:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това също не го разбирам! Уж на български си пишем, а се изгубих в превода.

Роги(Роджи?), ти писа Да, но спогодбата е подписана "полулегално", по-малко от 24 часа от началото на войната. Факт! не искам да обиждам никого, но в доста форуми и обикновени дискусии чувам за "териториалните придобивки на България, по времето на третия райх". Ще се съгласите ли с мен, че такива просто няма, а аз те питах какво имаш предвид, защото спогодбата е подписана 1 година след началото на войната. Ти не изясни какво имаш предвид, а сега чакаш нещо от мен. И как така е полулегална тази спогодба не разбрах. Би ли уточнил?

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Просто, искам да ти кажа, че руснаците не правят нищо, което не се прави и в другите страни. Изразявам учудването си, че се възмущаваш толкова силно, че руснаците лъжат, след като ВСИЧКИ лъжат.

Такъв е света, лъжата е по вкусна и от меда. Ето, американците измислят подвизи на чернокожа ескадрила, френския учебник по история на ВСВ се нарича "От победа към победа"...

И понеже виждам, че обичаш пропагандното кино, особено руското, заповядай от мен за теб.

http://www.zamunda.net/banan?id=445857&hit=1

1431623805_druzhina-2.jpg

Ако не ти се сваля от замунда, гледай го онлайн.

https://my-hit.org/serial/2306/

Филма е истински шедьовър. Благородно им завиждам на братушките, че правят такива сериали. В филма си има всичко за патриотичното възпитание на младите хора и любов към родината. Има много екшън, който привлича младите момчета, невинна красавица, зли врагове, смели патриоти които защитават родината, гнусни предатели, подли врагове...

Направо се просълзих, когато един от героите каза, че който с меч нападне на Русия от меч ще загине.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружин, да не ровиш някой американски учебник или енциклопедия, за да ми докажеш, че и янките лъжат? :)

А относно филм и научен труд разликата установи ли я? :)

Не е истина колко съм добър! Познах, че из читанките ровиш, но само страната не познах:)


А с тези филми пак не разбирам какво ми доказваш? Аз ти пиша за Жданов и лъжите за панфиловци, теб на фентази те избива:)

Редактирано от Стоедин
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Нещо много важно за филма. В него има двама свещенници, като и двамата са положителни персонажи. Това е важно, християнството е нещо добро и хубаво, така и трябва да бъде. Жените са представени в лицето на Лада като красиви, чисти и непорочни, изпълнени с любов към семейството си, и нуждаещи се от закрилата му- така и трябва да бъде! И не мога да повярвам като пиша това! Брата на момичето е загрижен за нея, ти къде си видял такова нещо в американски филми? И най важното, в филма няма педераси!!! И още по страшното, добрите не се борят за "свобода и демокрация", а за своята родина и своя владетел !!! Филма следва незабавно да бъде забранен в България, Европа и САЩ, като ретрограден.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

B неделя гледах някой научен канал нашионал или дисковери не си спомням, за гръцката съпротива по време на ВСВ. Там между многото архивни и други кадри стигнаха до окупацията на гърция от немците и за гладът който настъпва след това, и събирането и депортиране на евреите. Барабар с немците като равностойни в зверщините споменаха и българите които окупирали северна гърция и с нещо не са били по-хуманни от немците.....Така излезе от текстът....Хммммм :elvis: :elvis: :elvis:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само не разбрах какво му не харесвате на Оскар Шиндлер, че и в типичните за форума конспирации трябваше да улитат някои хора. Човекът си е обявен за праведник даже, че и е погребан в Израел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моя е издънката, досега смятах, че спогодбата е от 39-та. Все пак договарящите се страни се канят да се присъединят към тристранния пакт, затова наричам договора "полулегален". Придобивката ни е оставена след войната и на практика ни превръща в страна получила някаква територия от цялата патаклама, а аз като българин се радвам на това. За другите "придобивки" ще спомена следното - Райха и кралство Югославия също имат доволно добри отношения, даже последната се присъединява към пакта. Ако не беше извършен преврат там, дали щяхме да "администрираме" Македония и Моравия? Между другото някой ще развие ли темата, за чий ... нашите административни и военни органи се изтеглят от Македония, Моравия и най-вече Беломорието? Срещал съм тезата, че СССР ни обявява война заради изтеглянето на нашите части оттам, но дали е фантасмагория или пък има нещо интересно в тази следа, засега не мога да кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Моя е издънката, досега смятах, че спогодбата е от 39-та. Все пак договарящите се страни се канят да се присъединят към тристранния пакт, затова наричам договора "полулегален". Придобивката ни е оставена след войната и на практика ни превръща в страна получила някаква територия от цялата патаклама, а аз като българин се радвам на това. За другите "придобивки" ще спомена следното - Райха и кралство Югославия също имат доволно добри отношения, даже последната се присъединява към пакта. Ако не беше извършен преврат там, дали щяхме да "администрираме" Македония и Моравия? Между другото някой ще развие ли темата, за чий ... нашите административни и военни органи се изтеглят от Македония, Моравия и най-вече Беломорието? Срещал съм тезата, че СССР ни обявява война заради изтеглянето на нашите части оттам, но дали е фантасмагория или пък има нещо интересно в тази следа, засега не мога да кажа.

Ще се опитам да отговоря, въпреки че това ще бъде твърде спекулативно от моя страна.

1. Ако не беше извършен преврат в Югославия вероятно по примера с Румъния щеше да се сключи двустранна спогодба под давление на Хитлер и да ни се възстанови владението на т.нар. Западни покрайнини от Дунав до Струмица.

2. СССР ни обявява война преди да се извърши преврата от 9.09.1944г и едва тогава войските ни започват да се изтеглят по заповед на ОФ. Дано не греша, но хронологията на събитията е тази.

3. Виж отговор номер 2:)

Извинявам се, но ще направя още една догатка. Струва ми се силата ти е в средновековието, а не в новата и най-новата история. Причината според мен е твоята пристрасност, която ти пречи да бъдеш обективен и по скоро търсиш доказателства за правотата си, а не истината. По отношение на средновековието, вероятно си необременен и от там по обективен. Поздрави!

Стоедин, предупреждавам те да спреш да пишеш със зелен или червен цвят, тъй като това право е запазено за модераторите и администраторите във форума.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хе, руснаците ни плюят, че сме газили съюзниците им сърби през ВСВ с окупационния корпус, без самите да се замислят, че до преврата на генерала Стоянович, мисля, на края на март 41-ва, сърбите и те са били дружки на Хитлер. Та ясно. Що тогава другарите ме оплюват, видите ли имало принципна разлика между победители и победени- АРЕ МАРШ!

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Крамере, отдавна и при всички народи е традиция мръсното бельо да се крие. Само за информация, германците дават гаранции, че Солун ще бъде югославски, а за беломорието ще видят, защото за него претендират и Югославия, и Италия и България.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Днес в Дневник имаше интересна новина за един от съветските митове за войната(знам, че всяка от воюващите го е правила, но братушките направо се оливат). Героичната саможертва на Панфиловци и думите на комисаря, че не могат да отстъпят, защото зад тях е Москва, а после загиват до един, е измислица от начало до край от трима съветски журналисти. Оказало се, че няколко от възпетите 28 "героя" спрели немското настъпление към Москва с цената на живота си не само не са загинали, а дори след това са преминали на немска служба и са участвали в екзекуции на партизани и болшевики. След края на войната част от "памфиловските герои" са екзекутирани като предатели, но това остава тайна до наши дни. Иронията е, че в момента се снима филм посветен на тези юнаци :) Понякога си мисля, че живея в свят измислен от Оруел...

E знаеш как е при тях сега, руската кино индустрия бълва тонове филми за ВСВ ежегодно, а историите в тях са сравнително еднообразни, или най-интересните отдавна вече имат по няколко римейка. Така че сценаристите постоянно търсят нови и пропагандните булшитове също са си ресурс за тях. Както беше и историята с филма "Мач", в който изкараха, че немците разстреляли отбора на Динамо Киев, а се оказа тъкмо обратното - съветските милиции ги разстрелват, набеждавайки ги тогава за предатели, а днес - вече са герои.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хе, руснаците ни плюят, че сме газили съюзниците им сърби през ВСВ с окупационния корпус, без самите да се замислят, че до преврата на генерала Стоянович, мисля, на края на март 41-ва, сърбите и те са били дружки на Хитлер. Та ясно. Що тогава другарите ме оплюват, видите ли имало принципна разлика между победители и победени- АРЕ МАРШ!

Че те си влизат в Тристранния пакт! След окупацията пък имат правителство на ген. Недич, което си работи с германците по-активно, откоклкото нашите.

Руснаците ни обвиняват направо в предателство, без да се сетят, че ако се беше обявила България срещу Румъния, щеше да бъде окупирана моментално от включените в Тристранния пакт сърби и румънци, най-вероятно и от турците.

То лесно да си победител и да раздаваш присъди, ама ако се анализира внимателно ситуацията ще се види, че България алтерантива не станалото не е имала.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Стоедин! Вярно е, че имам пристрастия, но понеже не ги знаете, не е хубаво да ми лепите оценки на кило. Едно от пристрастията ми в Историята е именно Вермахта. Не зная за Вас, но аз бях много натъжен, когато научих, че любимата ми армия се е втурнала в СССР с около 200-300 000 каруци. Каруца е римска приказка и означава кола теглена от впрегатен добитък. Освен добитъка тя има и шофьор - каруцар се нарича, в България от време на време се води обидно наименование. Някой тук се "изплющя" за "решаващата роля", която би изиграла България с намесата си на Източния фронт. Този колега едва ли е наясно, че цялата ни армия по това време се състои горе долу от числото на каруцарите във Вермахта. Предполагам решаващата ни роля би била да заместим конярите в армията, може би това е имал предвид колегата!? Може би сте прав, че най-много от кралство Югославия щяхме да получим Цариброд, Босилеград и Струмица, но не забравяйте, че към кралството имат аспирации Италия, Унгария и Австрия, които са далеч по-сериозни съюзници на Хитлер от нас. Да не говорим за военната и икономическа тежест на Югославия, сравнена с нашата. Ако не вярвате на мен - моля, прочетете дневника на Филов и бойните отчети на експедиционната група разгромила Гърция през линията "Метаксас". От последната ще научите, че Вермахта с досада и неудовлетворение отбелязва, че ФЛАК и Луфтвафе воюват по-успешно помежду си, отколкото с гърчолята.

Крамер, ако има такива руснаци, значи и те достигат сериозни нива на безграмотност. След окупацията в Югославия възниква такъв бъркоч, че даже германците се отказват да се занимават с племената и народите там, а нашия корпус може смело да претендира, че въвежда в подконтролните му територии някакъв стабилен порядък, което е отбелязано и от редица чужди наблюдатели и хронисти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я да ви задам една гатанка за Сталинград февруари 1943г. Колко немски войника се измъкват от обсадата и се добират живи до своите? Става дума за официална статистика на Вермахта.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Как така бе - Болгарские не сдаются! ;)

Значи оцелелите след операция "Пръстен" са към 20 000 души. По руски данни към 10 000 остават да се бият в града в продължение още на месец. Т.е. от него остава да са издрапали към 10 000 живи германци, така че това е "тавана" на отговора ;)

Най-близките немски линии, до които могат да достигнат по това време са изтласкани вече до Ворошиловград. До там ги чакат към 300 км път през преспите на -30о и то при положение, че не са знаели къде точно са техните, макар че е било близко до акъла да нацелят вярната посока - право на запад. Но разбира се през контролирана от руските войски зона. Та поне половината са изфирясали.

Така че моя отговор е - между 2 000 и 5000.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доста далеч от отговора:)

Няма да бързам с верния отговор, защото съм любопитен дали някой все пак няма да знае и да сподели. Трябва да помисля каква награда заслужава позналия:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дам, усещам, че поради известни лични пристрастия съм позавишил доста цифрите. :) И понеже не съм чел въпросния германски документ със статистиките, няма смисъл да продължавам да налучквам, а ме мързи да ровя из книги и сайтове. Но зависи каква ще е наградата де :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...