Отиди на
Форум "Наука"

Споразумение между Светослав Тертер и Токту?


Recommended Posts

  • Потребител

Днес четох статията на Пламен Павлов за Чака. Това ме наведе на мисълта дали пък всъщност в резултат на заговор Чака не е детрониран - преврат, който е дело както на Токту, така и на Светослав. Това не знам дали е точно така, но през 1330 година при Велбъжд се появяват и татари-съюзници. Може ли това да означава договор между България и Златната орда още през 1300 година. Не знам дали казвам нещо ново, но как мислите:)?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Когато му дава главата на Чака татарите дават земи на България.За по-дългосрочен договор едва ли става дума.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Днес четох статията на Пламен Павлов за Чака. Това ме наведе на мисълта дали пък всъщност в резултат на заговор Чака не е детрониран - преврат, който е дело както на Токту, така и на Светослав.

Някъде бях чел точно такава теза, но не помня кой беше авторът.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вероятно след смъртта на Теодор Светослав. Земята е дадена не на държавата, а на владетеля. Най-късно след прекъсването на династията на Тертерите при възцаряването на Шишман. Това са предположения, защото липсват ясни сведения или поне аз не съм добре запознат с такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
А кога губим Бесарабия?При Михаил Шишман или по-късно?

Малко инфо:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=7540&hl=

Пост # 10

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко инфо:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=7540&hl=

Пост # 10

Да, много добре. През 1365 г. Йоан Александър нанася контраудар срещу унгарците /нахлули и завзели Видин в с.г./, като изгонва унгарското протеже в "Молдова" /Източен Бесарабъ/. Ето това е т.нар. "образуване" на Молдова в 1365 г., яваващо се в признаване от Унгария на загубата на територията си. Другия вариант е в периода 1359-1365 г. Йоан Александър да подкрепя Богдан, като унгарците най-накрая капитулират и признават загубата на Молдова. А похода срещу Видин от с.г. да е само отмъщение на унгарците за ролята на българския цар в молдовския крах на унг. крал Людовик І Анжуйски. Най-вероятно Йоан Александър е предоставил това, което се е давало на отвъддунавски български първенци от 1330 г. нататък - вътрешна автономия, въздигане в ранг на съуправителство /съвладетелство/ на България, но само в рамките на техните земи, титли велик войвода и самодържец /като съвладетели на тази част от царството/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Днес четох статията на Пламен Павлов за Чака. Това ме наведе на мисълта дали пък всъщност в резултат на заговор Чака не е детрониран - преврат, който е дело както на Токту, така и на Светослав. Това не знам дали е точно така, но през 1330 година при Велбъжд се появяват и татари-съюзници. Може ли това да означава договор между България и Златната орда още през 1300 година. Не знам дали казвам нещо ново, но как мислите:)?

Чака и Токту са врагове. Чака завзема Търново не като татарски вожд, а като зет на Георги І. Затова и виз. автори сочат, че тъй като Т. Светослав бил не зет, а син, то в един момент счел, че има повече права върху трона и детронирал Чака. За амбициите на Т. Светослав спомогнал външно-политическия натиск от страна на Токту. Тъй че свалянето на Чака не било някакво антитатарско освободително въстание, а един Тертеровец детронирал друг Тертеровец в угода на татарския хан.

Що се отнася до синът на Чака, то той заедно с отряд татари постъпил на служба като наемник при Видинските феодали Шишмановци. Тъй че татарите, които помагат на Шишмановци са от хората на Чака.

Що се отнася до Бесарабските владения на Т. Светослав, то сведението е мъгливо. Но тъй като Т. Светослав е ликвидирал един опасен враг е възможно да са му отстъпени някои от земите контролирани от Ногай, тъй като привържениците на Чака вече са станали врагове и на бълг. цар.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Що се отнася до Бесарабските владения на Т. Светослав, то сведението е мъгливо. Но тъй като Т. Светослав е ликвидирал един опасен враг е възможно да са му отстъпени някои от земите контролирани от Ногай, тъй като привържениците на Чака вече са станали врагове и на бълг. цар.

Всъщност, Галахад, кое сведение сочи, че Т.Светослав може да е получил земи северно от Дунав? В "История на България", том 3, това се дава като факт и е отразено на картата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мисля, че заключението се прави от генуезските и венецианските портолани, които отбелязват крепостта Акерман в устието на Днестър като българска и съответно прилежащите и земи в Бесарабия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Мисля, че заключението се прави от генуезските и венецианските портолани, които отбелязват крепостта Акерман в устието на Днестър като българска и съответно прилежащите и земи в Бесарабия.

Благодарско :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодарско :good:

Из Сведения на ал-Умари за “Златната орда” и България през тридесетте години на ХІV в.

"… когато той се завърна от тази страна /”Златната орда”/, която той обиколил при своето пътешествие и в която той, стигайки далече, се добрал до Акчакерман /Маврокастро, Акерман, дн. Белгород Днестровский/ и Булгарската страна."

Тук съставителя указва на източната граница на империята България. Това е при гр. Акерман /дн. Белгород Днестровски/.

източник: арабски

"Документи за политическата история на средновековна България ХІІ-ХІV век" Иван Лазаров, Иван Тютюнджиев, Пламен Павлов, изд. къща Аста, Велико Търново, 1993 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не пречи крепостта и преди това да си е била българска, няма данни че се е предала на татарите, те по принцип са били зле с обсадите на силни крепости, грабели са предимно нивите и селата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не пречи крепостта и преди това да си е била българска, няма данни че се е предала на татарите, те по принцип са били зле с обсадите на силни крепости, грабели са предимно нивите и селата.

В смисъл, че е била българска и преди Т. Светослав ли? Или е била българска преди 30-те г. на ХІV в.? Да, нали се говори тук, че Токту дава земи на Т. Светослав, така че поне от него време, ако не и преди това, е била българска гранична крепост.

http://pics.livejournal.com/xronofam/pic/001103cr

Белгород - Днестр

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че е била българска и преди Светослав. Въпроса е дали се е предала на татарите, а преди те да дойдат мисля че няма спорове дали е била българска, няма на кой друг да е била.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
През 1365 г. Йоан Александър нанася контраудар срещу унгарците /нахлули и завзели Видин в с.г./

Това не е ли станало през 1369г.?

Чудя се също защо не сме могли да използваме татарите срещу турците и да опитаме да им се противопоставим по-адекватно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е ли станало през 1369г.?

Чудя се също защо не сме могли да използваме татарите срещу турците и да опитаме да им се противопоставим по-адекватно?

1365 г. унгарците завземат Видин

1365 г. Богдан І се отцепва от Унгария и оттогава се смята за "образувано" самостоятелно /от унгарците/ княжество Молдова.

1369 г. Йоан Александър отвоюва Видин и Йоан Страцимир се връща там.

Забележи още нещо обаче. Не е ли огледално отражение на горното?

1330 г. - Бесарабъ се отцепва от Унгария /битка при Посада/ и "образуване" на самостоятелно /от унгарците/ воеводство Блахия.

1330 г. - битка при Велбъжд от една страна са Михаил ІІІ Шишман и Йоан І Бесарабъ, от друга страна Стефан Дечански с отряд немци /разбирай, папско, унгарско рамо/.

Ако това не са огледални удари-контраудари между две империи Свещената Римска империя /чрез Унгария/ и България, не знам какво трябва да е!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всъщност, Галахад, кое сведение сочи, че Т.Светослав може да е получил земи северно от Дунав? В "История на България", том 3, това се дава като факт и е отразено на картата.

Беше във връзка с някакво титулуване, като се оказва, че не е много ясно дали става дума за бълг. владетел, за добр. деспот или за някой друг. Но не го запомних къде точно го гледах, защото не улових много връзката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
...не е много ясно дали става дума за бълг. владетел, за добр. деспот или за някой друг...

Карвунските деспоти са си български владетели. Всъщност искаш да кажеш, че си срещнал документ за наличие на "добруджански" /т.нар./ деспоти отпреди 1321 г., от времето на Теодор Светослав?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Карвунското деспотство се обособява вероятно още по времето на Георги Тертер І.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Днес четох статията на Пламен Павлов за Чака. Това ме наведе на мисълта дали пък всъщност в резултат на заговор Чака не е детрониран - преврат, който е дело както на Токту, така и на Светослав. Това не знам дали е точно така, но през 1330 година при Велбъжд се появяват и татари-съюзници. Може ли това да означава договор между България и Златната орда още през 1300 година. Не знам дали казвам нещо ново, но как мислите:)?

Чака никога не е сядал на българския престол, за да бъде детрониран..Пламен Павлов е направил обзор на източниците, а там ясно се споменава: 1) Кой е българския цар (източникът на арабеската); 2. Кой е този, който е завзел Търново с помощта на Чака (от Георги Пахимер)..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...