Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

В този смисъл, повечето доктрини, религиозни, или философски, или политически и икономически, са в пряка връзка с условията на средата.

това личи ако се направи един преглед на историята на религиите. В условията на равновластие, равнопоставеност мъж-жена, характерни за неолитните общества на ловци и събирачи, и онези на древните демокрации из гърция, равновластните общества на скандинавия, старогерманските племена, и тн. съществуват сравнително слаби социални напрежения, конфликти и неправди. Съответно и религиите са такива - боговете са суетни, игриви, докачливи, ревниви, прибягва се до тях, за да се измоли някаква конкретна облага в сегашния живот, примерно победа във войната, успешен лов, здраве и тн.

в обществата, в които се развива активно земеделие обаче, нещата се променят. отключва се цял низ от промени, които водят до рязко покачване на социалните неправди, несправедливости и тн. животът става бреме, тежест, мъка.

старите религии вече не могат да дадат отговори. има нужда от нов тип религии, които да обяснят защо животът е мъка и бреме, но в същото време и да дадат надежда, че спасение има все пак. и така се появявя християнството, юдаизмът, религията на древен египет, персийските култове и тн. - религии от тов тип, които вече обясняват смисъла на живота, бъркат надълбоко, дават надежда за задгробен живот и спасение след смъртта и тн.

Така тези религии обясняват мъката, и й придават смисъл. Хората страдат, защото са извършили някакъв грях, и затова са наказани. Но колкото повече страдания понесат, толкова по-блажен живот ги чака след това.

и всичко това е резултат от промяна в начина на живот, в начина на препитание, и всичко, което следва от това.

нещо подобно е и комунизмът. той се развива в точно определени социални условия на неправда, несправедливост, свързан е с тях и те му дават смисъл да убеждава. и той е популярен именно в страни, където тези условия на социална и икономическа несправедливост или недоволство са особено изразени.

в този ред на мисли, аз виждам нещо общо между религията и комунизма.

и в двата случая това са някакви средства, начини, обществото да се справи със социалните патологии, които изпитва, и затова те са особено популярни най-вече именно в бедни страни.

в днешните богати и задоволени общества, нито комунизмът, нито религията, са на особена почит. интересът и към двете е западнал.

но има и една разлика.

докато религията дава надежда за спасение след смъртта, ако сме покорни днес, и налага пасивност,

то комунизмът е точно обратното - обещава спасение и подобрение тук и сега, члез революция, на земята.

И тъй като това са две противоположни тенденции, едната учи на пасивност и примирение, а другата може да се наложи само чрез активна дейност и борба, е нормално да са в конфликт.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 239
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Комунизъм има само в Русия, Китай и Куба. Навсякъде другаде е наложен с помощта на тези тримата.

ами и трите държави отговарят на тези критерии. То достатъчни са само първите две, които заемат половината свят като територия и население.

но в редица бедни държави от третия свят комунизмът е изключително популярен сред бедното население, което доминира, и не е нужно много да се рекламира, за да се захласнат по него тълпите.

тово е много важен фактор.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Популярен е силно казано - бедното, както го наричаш ти население в тези страни не знае на кой свят е, камо ли какво е това. Факт е, че третият свят не успя да се комунизира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Популярен е силно казано - бедното, както го наричаш ти население в тези страни не знае на кой свят е, камо ли какво е това. Факт е, че третият свят не успя да се комунизира.

но е факт, че в повечето страни от третия свят имаше комунистически организации, които се стремяха да наложат комунизъм, което накара там да се наложат диктаторски режими, които да спрат настъплението му, поради което той не успя да се наложи - пример чили, испания, аржентина, конго. В други успяха - куба, русия, китай.

както е и факт, че именно бедните слоеве от населението симпатизират на комунистите.

населението бедно не го наричам аз.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е факт. Факт е кресливата реторика на комунистите, че те защитават, видите ли, бедните :) А комунистически организации имаше къде ли не, те никнеха като гъбки, организирани от една организация на име Коминтерн.

А след началото на ВСВ - вече в контекста на Студената война..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Не е факт. Факт е кресливата реторика на комунистите, че те защитават, видите ли, бедните :) А комунистически организации имаше къде ли не, те никнеха като гъбки, организирани от една организация на име Коминтерн.

А след началото на ВСВ - вече в контекста на Студената война..

ами именно, нали точно това ти казвам. те твърдят, че защитават бедните, и затова бедните тръгват след тях, защото им вярваха. колкото повече бедни в страната, толкоз по-лесно за комунистите. кое не е факт.

ако няма бедни, кой ще твърдят, че защитават комунистите?

то и във франция имаше компартия, ама де е франция, де е куба.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имаше във Франция. До 1968 г. После имаше креатура на СССР. То и в САЩ имаше, имаше си и водач. Гюс Хол.

На бедните в третия свят, който им влезе в селото, той командва. Националната полуинтелигенция на тия страни, която винаги е прегръщала ясните идеи, се литкаше по това, докато не се раздели на две след взимането на властта - комунистическа номенклатура и прецакана национална полуинтелигенция. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Имаше във Франция. До 1968 г. После имаше креатура на СССР. То и в САЩ имаше, имаше си и водач. Гюс Хол.

На бедните в третия свят, който им влезе в селото, той командва. Националната полуинтелигенция на тия страни, която винаги е прегръщала ясните идеи, се литкаше по това, докато не се раздели на две след взимането на властта - комунистическа номенклатура и прецакана национална полуинтелигенция. ;)

едно е франция или сащ, където по-малко хора жадуват за социална справедливост, или ако я искат, знаят как става - чрез стачки,

друго е куба или салвадор, където доминират бедни, необразовани, безправни маси.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В Куба комунизмът не е никак популярен ;) Справка плавателния канал до Малката Хавана. Кубинците просто ги излъгват, че само ще махнат Батиста... Пък то май по-добре да си е бил останал. Поне така казваха през 80-тте някои кубинци..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В Куба комунизмът не е никак популярен ;) Справка плавателния канал до Малката Хавана. Кубинците просто ги излъгват, че само ще махнат Батиста... Пък то май по-добре да си е бил останал. Поне така казваха през 80-тте някои кубинци..

ами ти или не разбираш, или се правиш, че не разбираш, защото си инат.

не е популярен днес, след 50 години мизерия.

но е бил популярен сред бедното население, което доминира, през 50-те, и тази му популярност улесни неговото налагане.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Оправи малко тона и не звучи така всезнаещо.

Не е популярен сред народите. Това е пропагандедн мит от времето на всевластието му. Чети "Социализмът в Троян" на Иван Хаджийски.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Оправи малко тона.

Не е популярен сред народите. Това е пропагандедн мит от времето на всевластието му. Чети "Социализмът в Троян" на Иван Хаджийски.

Напротив, именно в страните, в които има бедност се вихрят наволя комунистически идеи, или поне бедните им симпатирилат. или казана по друг начи, на комунистическите активисти им е по-лесно да увлекат (измамят) бедното население, отколкото богатото, защото, не днес, а преди 40-50 години, бедните са виждали в тези идеи шанс за социлна справедливост.

ценузра; от пиночетистки тип.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво точнои имаш предвид под "бедните им симпатизират"?

ПП

За последен път предупреждавам да не дава квалификации, а да говориш по същество.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Какво точнои имаш предвид под "бедните им симпатизират"?

ПП

За последен път предупреждавам да не дава квалификации, а да говориш по същество.

ами това, че за един комунистически агитатор е по-лесно да измами, подлъже, привлече на своя страна бедните, отколкото богатите. освен това, почти всички леви фронтове набират доброволци от бедното население - това го има в чили, аржентина, никарагуа, куба, мексико, салвадор и тн.

бедността и мизерията е хранителната среда на комунистическата идеология.

това не е мое заключение, а самите САЩ стигат до него, когато ликвидират своя слуга Трухильо. Диктатурата му е била толкова брутална, че сащ са подозирали, че това ще породи разцъфване на марксистки организии вътре в страната под влияние на съседна куба.

пс: че какво лошо казах, за да ме цензурираш?

преди една седмица, като прочетох статията Цървули и ботуши, реших да ида на блога на автора. написах му с какво не съм съгласен, писах само за чалгата.

И моментално ми спряха достъпа до блог.бг. всеки ден опитвам, но и досега не мога да вляза там, дори собствения си блог не мога да отворя.

малко в повече ми идва цензурата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Съжалявам за спирането на достъпа ти, всеки собственик си преценява какво и кого да спира. Може да е, а може да не е прав.

Цензурата на всеки идва в повече. Няколко пъти те помолих да не правиш лични квалификации, все тая, че спрямо мен го правиш, влошава дискусията и затова ти обръщам внимание. И дума не е ставало за цензура на мнение, смятам знаеш. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Съжалявам за спирането на достъпа ти, всеки собственик си преценява какво и кого да спира. Може да е, а може да не е прав.

Цензурата на всеки идва в повече. Няколко пъти те помолих да не правиш лични квалификации, все тая, че спрямо мен го правиш, влошава дискусията и затова ти обръщам внимание. И дума не е ставало за цензура на мнение, смятам знаеш. :)

Ами съжалявам за квалификациите, не са умишлени. Много съм емоционален в търсенето на истината и понякога се изпускам. Все пак, обръщай ми внимание, и знай, че нищо лично няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
:) :) Разбира се. Забравих вече :)

имам два въпроса:

- как се правят цитати тук?

- как да си направя такова зеленичко като твойто, дето се появява отдолу на всеки пост?

Благодаря, обригаду :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато пишеш, ползваш опцията Разширен отговор. Там има допълнителни опции, аналогични с тези на уърда. Червеното негласно е модераторски патент.

Това долу е подпис. За него обаче забравих как става, гръмни ме не помня. Ще бъдеш информиран.

А именно: Горе вдясно влизаш в "Контролен панел" оттам вляво в средата има опции за подпис. Пишеш го подписа и това е.

Цитати вече наистина не знам :))

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Когато пишеш, ползваш опцията Разширен отговор. Там има допълнителни опции, аналогични с тези на уърда. Червеното негласно е модераторски патент.

Това долу е подпис. За него обаче забравих как става, гръмни ме не помня. Ще бъдеш информиран.

А именно: Горе вдясно влизаш в "Контролен панел" оттам вляво в средата има опции за подпис. Пишеш го подписа и това е.

Цитати вече наистина не знам :))

Благодаря ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така ли, след като Борис забранява партиите? Хм интересно.

Такива книги не ми пробутвай, писани от някакви сини агитатори и пропагандатори, аде нема нужда.

Ми те и двамата са починали през 60-тте, кви агитатори?!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми те и двамата са починали през 60-тте, кви агитатори?!!

Ами царски агитатори.

За изборите, които визираш, тези за общински съветници през 1937, те са бойкотирани от опозицията. Избирателната система е много добра, има вот за жените, както и мажоритарен елемент, но това далеч не е достатъчно. Важно е как са проведени изборите. С бойкот от страна на опозицията.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...