Отиди на
Форум "Наука"

Доказателства за почитането на Тангра


Recommended Posts

  • Потребител

Така както и гръцкото είδωλον значи и "образ, външен вид, форма". :smokeing:

Основното и най-старо значение на тюрк. kep е "форма, модел, калъп, пример", защото от нея се е образувала служебната дума kebi "подобен на, приличащ на, с вид на", a значението "дреха" е вторично - това е обяснено в стандартната литература. Обърни се към някой речник или граматика за справка.

Тази мистична тюркска дума все повече значения придобива. Че с лингвистиката чудеса могат да се направят - слагаш букви, махаш букви, променяш звуци, измисляш си форма като само слагаш една * отпред, основно значение, вторично значение, това е просто несериозно Само един въпрос - кога за пръв път е регистрирана тюркската дума "кер" в което и да е нейно значение и кога прабългарската дума "кап" в което и да е нейно значение. Питам за "кап" а не за "капище"

Мисля че тук има прекалено много теоритични възстановки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Тази мистична тюркска дума все повече значения придобива. Че с лингвистиката чудеса могат да се направят - слагаш букви, махаш букви, променяш звуци, измисляш си форма като само слагаш една * отпред, основно значение, вторично значение, това е просто несериозно Само един въпрос - кога за пръв път е регистрирана тюркската дума "кер" в което и да е нейно значение и кога прабългарската дума "кап" в което и да е нейно значение. Питам за "кап" а не за "капище"

Мисля че тук има прекалено много теоритични възстановки.

Най -лекото определение е еквилибристичен лингвизъм , но може да завършва и на -нанизам...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Думата "капище" се е използвала в старобългарския език (писмено засвидетелствани форми) в две значения:

1. Статуя на божество.

2. Езически храм.

При всички случаи, думата индикира за наличието на храмове (светилища) и статуи на богове ("от сребро и злато") в езическа България.

След всичко написано дотук, вече не смея да говоря за произхода на думата. Явно има по-добри познавачи на този проблем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
При всички случаи, думата индикира за наличието на храмове (светилища) и статуи на богове ("от сребро и злато") в езическа България.

Сигурно ли е, че това сведение за статуи от сребро и злато в Супрасълския сборник има връзка с България?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сигурно ли е, че това сведение за статуи от сребро и злато в Супрасълския сборник има връзка с България?

Не смятам, че в случая материалът на статуите е от значение. В други източници (Презвитер Козма) се говори за статуи от камък и дърво. В трети за фигури от мед. Вероятно е имало и едното и другото.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Не смятам, че в случая материалът на статуите е от значение. В други източници (Презвитер Козма) се говори за статуи от камък и дърво. В трети за фигури от мед. Вероятно е имало и едното и другото.

Питам, защото ми изглежда странно да има такова сведение точно в Супрасълския сборник. А иначе "злато и сребро" може наистина да е стандартен израз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другого,мина ми през акъла,че мистериозната конструкция "ТАГГРА(N)" би могла да се раздели на "ТАГ" и "ГРА(N)",като "ТАГ" да идва от "ОМОYPТАГ",а пък "ГРА(N)" да е част от друга дума,може би някой ще даде идея за такава дума?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А за това, познават ли българските учени тюркофили тюркската култура или не -сигурно я познават, само дето имат малко пропуски, като това, че на тюркски Тангра се пише така:post-5334-1266603382.jpg а не IYI.

Здрасти!

А на Великденските острови така:

post-5590-1266663274_thumb.jpg

post-5590-1266663290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно къде се покриха тюркофилите тангристи? Тука бяха зададени конкретни въпроси във връзка с култа към Тангра. Аз доколко можах, удари едно рамо, както се вика, ама се надявах, някой да ни просвети малко повече в тангриските мистери.

Имам един въпрос, към тангристите - искам да пренеса жертва на Тангра, ама във Филибето си нямаме улични кучета, но имаме много котки, та въпросът ми е, поради липса на черно куче, Тангра ще приеме ли черна котка? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Питам, защото ми изглежда странно да има такова сведение точно в Супрасълския сборник. А иначе "злато и сребро" може наистина да е стандартен израз.

Този сборник (менелогий за месец март) съдържа само преводни текстове от гръцки - жития, слова. Съдържанието му няма нищо общо с историческата действителност в България по онова време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Интересно къде се покриха тюркофилите тангристи? Тука бяха зададени конкретни въпроси във връзка с култа към Тангра. Аз доколко можах, удари едно рамо, както се вика, ама се надявах, някой да ни просвети малко повече в тангриските мистери.

Имам един въпрос, към тангристите - искам да пренеса жертва на Тангра, ама във Филибето си нямаме улични кучета, но имаме много котки, та въпросът ми е, поради липса на черно куче, Тангра ще приеме ли черна котка? :post-20645-1121105496:

Здрасти!

Не.

:whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В краен случай, за да не отиде котката зян /ако Тангра не одобри жертвоприношението/, предлагам да се сготви по традиционен италиански начин:

http://www.monitor.bg/article?id=233084

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
В краен случай, за да не отиде котката зян /ако Тангра не одобри жертвоприношението/, предлагам да се сготви по традиционен италиански начин:

http://www.monitor.bg/article?id=233084

Здрасти!

Ами то отдавна се знае, че талианците плюскат котешко......

:tooth::tooth::tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Интересно къде се покриха тюркофилите тангристи? Тука бяха зададени конкретни въпроси във връзка с култа към Тангра. Аз доколко можах, удари едно рамо, както се вика, ама се надявах, някой да ни просвети малко повече в тангриските мистери.

Имам един въпрос, към тангристите - искам да пренеса жертва на Тангра, ама във Филибето си нямаме улични кучета, но имаме много котки, та въпросът ми е, поради липса на черно куче, Тангра ще приеме ли черна котка? :post-20645-1121105496:

Главният жрец на Тангра проф. Добрев нещо е замлъкнал напоследък. Жалко, много хубаво беше като ни въвеждаше в тайните на тенгризЪма. Ето например толкова години вече минаха, непрекъснато се говори за култа към Умай, все някакви изображения се цитират, а досега нищо съществено... Все си мислех, че професор Добрев крие в ръкава нещо по-така...лингвистично?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я кажете точно какво представлява това нещо Тангризъм, че нещо не схващам. Според Хофарт и явно според П.Добрев имало Тюркски Тенгризъм и хунски Тенгризъм, който бил фактически арийски тенгризъм от Централна Азия.!!!??? "Дъщерята на Шана" пък била хунска, но съ дебел ирански слой и месопотамски слой. Но същевременно Тангра не идвало от Дингир, и иранския слой бил от най древни времена когато хунун били до Китай, а не е слой от волжките българи!

Въпроса за хуните се поставя директно свързан с Хунун, а не с Хоните от Бактра. Също така, тенгристите и тюрките имали Шамани, но никой не се говори за това, че това е индо-арийска дума, а Буда или неговите ученици в Балх са наричани Шаман!!!

СЪщевременно ми е чудно как така Религията (примерно Християнство, Зороастризъм) може да е по висше нещо от тюркските или други вярвания при които се почитат природните стихии! При положение, че Религиите са учения, които с времето се постепенно отдалечават от първоначалните си корени, които са свързани с почитане на природните стихии, то Религиите явно са по-лошия вариант от директното почитане на животни, стихии, планети и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
То се оказа, че подобна тема има отпреди година някъде:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=5942&hl=надпис

Да и в нея са се писали почти същите неща. :)

Във форума има тема за Тенгри и тенгризма в раздел религии, на края съм добавил няколко източника

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=7246&st=0

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...