Отиди на
Форум "Наука"

Знакът ІYI е Ю, като Юпитер


Recommended Posts

  • Потребители

Още един знаещ повече от Махмуд Кашгарски. :)

Впрочем на мен не ми е чак толкова интересно дали това е тамгата на Кайъ. По интересно ми е, защо от стотиците знаци, откривани на територията на ПБЦ, точно този се смята в масовото съзнание едва ли не за неин герб.

На мен ми се струва, че към момента няма приемлива теория, която да обясни какво са означавали тези знаци, в каква среда са възникнали, били ли са въобще писменост.

Знаците са си знаци, не писменост, от времето на Бешевлиев доминира схващането, че са продължение на съответната сарматска традиция, а със сигурност една голяма част от тях са родови или на майстори, някои са придобили по-широк смисъл. Това е толкоз просто и логично. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

И за мен е логично, но е факт, че един от тези неясни знаци, а именно IYI почнаха да го пишат и по оградите. Иронията е, че ние нямаме представа що за знак е това, а виж - Ертогрул например вероятно е знаел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И за мен е логично, но е факт, че един от тези неясни знаци, а именно IYI почнаха да го пишат и по оградите. Иронията е, че ние нямаме представа що за знак е това, а виж - Ертогрул например вероятно е знаел.

Здрасти!

Това, че някои са се захапали за този символ, знак, тагма си е тяхна работа. Че има учени, умни хора които се опитват да идеогилизират присвояването му, е друга работа. Па кой какво си вярва...Виж въпросът спрямо това, че има ли Бог или не. Едни го пишат с голяма а други с малка буква.

Но това (не искам да се само цитирам), че този знак от изображенията в древният египет, през европа, азия е стигнал чак до великденските острови означава, че е един много древен символ. Ако разгледа човек контекста в който е изобразяван винаги има нещо общо със свято място, човек, чин, божесво...

post-70473-1124971712.gifpost-70473-1124971712.gifpost-70473-1124971712.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Знакът IYI е емблема на ФК "Тангра" Плиска.

Знакът се среща навсякъде където славният клуб на народната летяща конница е жънал победи за радост на феновете си.

В Саркел е остала от историческият финал на турнира "Копа Тюркана" за купата "Авитохол- Ашина".Мачът се играе между нашите и местният шампион ФК "Бар Мицва" Саркел.

Самият мач не завършва защото при резултат един на един, съдията /тюрк мръсен/ не свири чист гола за нашият отбор, в последвалата битка на терена нашите багатури добре наритват и обилно оплюват съдията а нахлулите ултраси от фен клуб "Луд Таркан" Мадара дори оскубват част от плитките му , превръщайки го по този начин в първият тюрк с чумбас :punk:

...................

Религиозните символи са много по устойчиви във времето в сравнение със родовите, административните, графитите и тн.

Християнската религия пък има много голям опит в приобщаване на езически религиозни символи и обичаи с цел по лесното си налагане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

само че "туй нещо" на племето Кайъ не е баш като "онуй нещо" на племето булгарлъ.

Ами Дончева-Петкова дава "туй нещо" на Кайъ (буквално същото) като знак използван в ПБЦ. Явно е нещо различно от IYI, ама какво е значело Божа работа!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако знака е тЮркски, то по табличката в книгата на Клящорный С.Г. "Памятники древнетюркской письменсти и этнокультурная история Центральной Азии", 2006, стр.161, по скоро ще е Л, а с пречуни два края - Р.post-549-1277750508,7827_thumb.jpg

Що се отнася до Т, то е един друг знак (на прикачената снимка в края). Ще рече, че няма как да е първата буква на Тангра. :vertag:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...