Отиди на
Форум "Наука"

Демография и градове в България през 7-14 век


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ами ОК, значи днешен Пловдив е 102 кв. км. приблизително.

Старият да е бил, щом казвате, 20% от площта на града - 20 кв. км.

Сега да видим гъстотата на населението - един град като Исперих, да кажем, има площ 35 кв.км. и население от 9000 човека. Или 257 човека на кв.км.

Взимам град като този, защото е съставен от едно и двуетажни къщи, както би бил един средновековен град.

Той обаче едва ли е така разпрострян по отношение на размера на отделните имоти, така, че бихме могли да ги "посгъстим малко" до, да кажем 400 човека. 400х20=8000. Със хинтерланда, хайде кажете ги 10-15 000.

Може би не е точна сметката, но определено мисля, че площта на града и коректно установената гъстота на населението ще ни даде данните.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 410
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Тая сметка нещо ми се вижда много странна. Значи - сметаме Пловдив, ама се оказва, че не смятаме Пловдив, а Исперих. Въпреки че смятаме Исперих - излиза, че сме изчислили населението на Пловдив.

Не е ли по-просто като ще вадим някакви 20%, да ги сложим към населението на Пловдив?

375 374 / 5 = 75074,8

Леле, какво стана. :doh:

Ако гъстотата на къщите в средновековните градове беше като тази в Исперих, то пожарите през Средновековието въобще нямаше да са толкова опустошителни, та да заминават цели квартали, че и градове.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами за гъстотата имам трудност точно сега да я посоча, а сравнението с Исперих и Пловдив са, защото търсех някакъв модел за град без високо строителство, за да видим гъстотата му.

Не може механично да се съкращава сегашното население, защото заради високото строителство сегашната гъстота е по-голяма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

каква е причината за демогравските промени-турското нашествие. коментирах,че хейлин съобщава,че след изтеглянето си на север отъ дунав ,той заселил опбезлюдените си земи и си направил нова армията си с населението отвъд дунав.

бакшев като пише за кипровац и насеклението,какво казва,че те затваряли проходите на планината с порти и татарите не могли да ги нападнат. е,ако затвориш портите само татарски нашествениуци ли спираш.тези от османски произход не са ли и те хора. какво означава това ,че имаш една автономно защитавана и обособена област,която е във планината. там е останало населението. равнинбите са обезлюдени породаи постоянните татарски и не само ограбвания(унгарски ,турски и т.н.) населението се е оттеглило в планината ,а по голямата му част се е изтеглило с Витяза във влашко.

за софия- ами иамме сведенията от 16 век на френски пътрешественик за войнуганските села около София. От 16 век ,и всички изброени села са и днес налични окиоло сифия,като голяма част вече са и част от урбса. да отворя скоба и да поясня,че за урбс или към града се счита и население далече извън крепостните му стени ,до 60-100 км .

ако отворите картата или гугъл ще видите същите тези села изброени в 16 век като войнугански. всичките са на по 2.5-4 км едно от други и днес и тогава. те не са създадени от османците ,а са остатък и свидетел на величието на българия . е колко са живели в тази свободна васална западно българска територия тогава след като селата са едни и същи и от тези села са създадени 60 или 40 % на църквите от българско

за видинско ами че това е най-населената територия в античността ,нан всеки два км има кастели кастели прочутата кастра марис от хунско време е там .рациария9арчар) е столица и там са работилниците на цял диоцез . насищането на римски пътища налични и днес е може би по голямо и от италия

след това е част от европа случайно ли баба вида е запазена вида и подсказва и вида на всичко по нашите земи при пренасянето на мощите на иван рилски от търново край свищов излизат милиони със техните първенци пак в свищов има търговско училище кой български град може да се похвали днес свищов е малък град вие дори не сте го споменали сред средновековните градове, а това е нове столица на тодорчо . е и понеже днес е 50 хил то значи ли че тогава е бил 500 души

така е като само модератори пишат по зададени необявени в правилата на форума шаблони колкото и да го сечете все кусо ще излиза

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

бакшев като пише за кипровац и насеклението,какво казва,че те затваряли проходите на планината с порти и татарите не могли да ги нападнат.

Натане, приятелю , ако позволиш една бележка - Бакшев, не е БАКШЕВ , а е БАКШИЧ !

Дай да не интерполираме историята , ала Божовски . Това ич , него прави ни най-малко и капка сърбин , тогава Белград си е бил български , в смисъл с население с българско самосъзнание.

Разделението с което сме свикнали на ЕВ<ОВ и ИЧ е така да се каже късно литературно произведение от 18-19 в. .

С останалото съм напълно съгласен - Видин и областта през XIV г. е имал около 800 000 население .

Link to comment
Share on other sites

Значи във Видинско тогава не може да живеят 600 000, ама в един град като Париж не е никакъв проблем? ...

Не е проблем.И 10 милиона в Москва пак не са проблем. Проблем е обаче за Видинско и по-горе съм обяснил що.Сега очаквам да искараш и Каспичан 17 милиона понеже Ню Йорк е толкова.

Тебе освен някакви неадекватни сравнения и безпределна вяра на катоилишкия "извор" друго не те вълнува? Ок вярвай си безкритично -аз казах и мисля доказах, че региона и днес камо ли тогава няма потенциал да изхрани толкова народ. И не щото мястото е малко,а щото е земеделски регион с голям процент изключително рядконаселени планонски и полупланински терени.Я кажи ти вярваш ли на Хевродот,че траките са втори по многобройност след индийците?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не знам защо толкова подценявате територията на Видинското царство.Това е много повече от днешна Северозападна България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не е проблем.И 10 милиона в Москва пак не са проблем.

:tooth: Ти изби рибата в Москва-река. Средновековна Москва била 10мл. Да не говорим за 17мл. на средновековен Ню-Йорк. :tooth:

Париж не може през среднововието да е толкова голам, както и Видин през социализма по простата причина, че по това време се намират на края на географията. През Средновековието не се знае за Америка и Франция е просто на края на картата далеч от пътя на подправките и коприната. България в соцпериода е държава-концлагер. Това не е като под турско дето са си купували мебели от Виена. В соцпериода не гардероб, ами кутия цигари не можеше да се поръчат от Виена. Е, на базата на какво да се развивят Видин и Париж в тези периоди? Това е въпросът.

Ако се направи моста през Дунава и когато Турция влезе в Европа, чак тогава може да очакваме развитие нагоре за Видин. Селищата се развиват от пътищата минаващи през тях, а не от спрягането на врели-некипели. Има път - расте, секва трафика - намаля. Това е положението.

А глупостите които си написал доказват единствено, че от време на време по форумите се появяват и весели неща. За Ню-Йорк май ще трябва да махнеш всички нули, та да му излезе населението през средните векове. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

Някъде да съм споменал,че става дума за средновековна Москва? Исках да ти намекна,че за да имаш население трябва да има и икономика ,която да го изхранва.Или с други думи населението е функция на икономиката,а не обратното.България през соца викаш била концлагер? Верно е ама традицията почва по-отдавна ако си си направил труда да прочетеш въпросите на Борис 1 към папата.Да, прав си за значението на търговията,борсите и лихварството за едно съсредоточаване и изхранване на едно по-голямо население.Сега чакам да ми обясниш и най-вече докажеш тяхното наличие по Срацимирово време щото аз мога да ти докажа за търговия с грозде и жито и нищо повече.Защото Видин от време оно е бил военно-административно-църковен център,но не и някакво икономическо чудо, а икономиката на Москва днес има по-голям брутен продукт от този на цяла България и за това там живеят 10 и половина милиона души -схващаш ли кое след кое следва?

П.С.Ресавски дай тия митични граници на видинското царство понеже за "великата" крепост Флорентин ми е писнало да слушам глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някъде да съм споменал,че става дума за средновековна Москва?

Ами това следва от логиката ти на аргументиране - във Видинското царство не е имало 600 000 защото след това имало период в който нямало и 200 000. И след като даде данните за Москва и Ню Йорк реших, че ги даваш за Средновековието (максимум с една нула по-малко). Иначе Москва и Ню-Йорк меко казано не са в по-благодатен район. Но те са се развили поради наличието на фактори, благодарение на които когато ги е имало във Видинско то е било в по-добро положение от соца.

Та какво е положението през Средните векове. В Европа си мислят, че Земята е тепсия, а Франция и Англия са на края на тази тепсия. Центровете на този свят са на юг и изток - Цариград, Рим, Йерусалим, Багдад, Кайро... От там идат коприната, подправките, предметите на лукса. Всичко това за да стигне до Москва или Париж минава или през морето или през България. Ние нямаме свободни градове, но пък търговските пътища минават от тук. Затова едва ли е случайно, че запазените грамоти дадени на търговци и търг. договори са кажи речи толкова, колкото дадените на манастирите. А манастирите у нас са били много повече от свободните градове в Европа.

Та как стои въпроса със Видин - имаме си специална грамота на Страцимир дадена на търговците от Брашов. И това е единствената запазена грамота на Страцимир. Имаме и сведения на пътешествениците. Пътя от интересния юг към останалата Европа по суша минава през Дунава, вкл. и през Видин.

Още по-важен е самият Дунав. По време на развития феодализъм държавите са миниатюрни и водния път е от огромно значение за цялата централна Европа. Видин се е оказал в положение като дедо ти да е имал нива край магистралата.

И накрая, ама не и по значение. Великото преселение на народите не спира през VІІІв. От изток идат кумани, печенеги, татари и какви ли още не. Тъй като на север от Дунава е опасно и зле укрепено, на юг от Дунава е било като за днешен българин да иде в Зап. Европа (сиреч тука може да има нива на 20км. от Пловдив, ама отива да бере домати в Гърция или ягоди в Англия).

Ню Йорк. Бингото за него е, че е на източния бряг, а метпополиите му са се падали все на изток. Западния бряг също не е толкова по-лош, но дивия запад е далеч от търг. пътища със Зап. Европа.

Москва. Просперира чисто политически, без някакви съществени геогр., природни, стопански или други дадености. Москва-река определено не Нил, край който в годината излизат 2 реколти. Реалния възход започва заради топлите отношения на тамошните князе с татарите. Благодарение на политическия и военен възход тя сломила дори основния си конкурент - търговската Новгородска република. И си се развива на принципа, че столицата богатее за сметка на подчинените княжества или както е казал др. Маркс, Русия е просто една уголемена Москва.

Париж се развива като столица, но то става паралелно с процеса на централизация на Франция, Великите геогр. открития и придобитите покрай тях колонии. Сега по-скоро папкат благодарение на белите парици скътани през славните колониални години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Галахад, нещата, които пишеш за България, са си чиста проба wishful thinking, за съжаление.

Link to comment
Share on other sites

Ами това следва от логиката ти на аргументиране - във Видинското царство не е имало 600 000 защото след това имало период в който нямало и 200 000.....

Виж кво аз съм от тука знам и терена и икономиката и митовете и легендите и колко хора са могли да се съберат и ако искаш се изяж от яд но през соца в региона бяха хвърлени колосални средства за развитие на промишленост и то не толкова тежка колкото средна и лека и тоя град такова струпване на селяни не е виждал никога и в огромна в сравнение със средновековната територия и огромна гъстота (блок vs. средновековна къща) пак събра едва 70 000 души с риск да погълне и близките села които никога не са били част от града.Освен това с тия общи приказки и наизуст няма как да знаеш,че в самия град е имало доста блата поради подпочвени води които са отводнени чак през 20 век и едно струпване на население за каквото мечтаеш в средновековието би породило страшни епидемии най-малкото от малария и т.н.Ако не ми докажеш ,че тук е бил някакъв свръхтърговски и лихварски център поне като Венеция и Генуа (а с една грамота това няма как да стане) по добре замълчи и спри да говориш глупости.

Като сложим и изключително резкия континентален климат -30 зимата и +40 лятото, което пък трябва да се комбинира с миниледниковия период през средновековието, ниските добиви от по няма и 100 кила жито от декар тогава, феновете на 600 000 или трябва да увеличат неколкократно територията на така нареченото Видинско "царство" или да докажат,че е било нещо от ранга на Венеция и Генуа като търговско-лихварско средище щото поне 450 000 от тия 600 000 трябва да са се изхранвали от каперство по Дунава или да са карали на фотосинтеза, което е едно на ръка понеже трябва да са имали и крила за да се съберат в съществуващите селища.

А пък ако си позволим да екстраполираме тая гъстота на население и за Търновското царство то една България от поне 5-6 милиона не ни мърда, което пък би било някакъв демографски абсурд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Виж кво аз съм от тука знам и терена и икономиката и митовете и легендите и колко хора са могли да се съберат и ако искаш се изяж от яд но през соца в региона бяха хвърлени колосални средства за развитие на промишленост и то не толкова тежка колкото средна и лека и тоя град такова струпване на селяни не е виждал никога и в огромна в сравнение със средновековната територия и огромна гъстота (блок vs. средновековна къща) пак събра едва 70 000 души с риск да погълне и близките села които никога не са били част от града.Освен това с тия общи приказки и наизуст няма как да знаеш,че в самия град е имало доста блата поради подпочвени води които са отводнени чак през 20 век и едно струпване на население за каквото мечтаеш в средновековието би породило страшни епидемии най-малкото от малария и т.н.Ако не ми докажеш ,че тук е бил някакъв свръхтърговски и лихварски център поне като Венеция и Генуа (а с една грамота това няма как да стане) по добре замълчи и спри да говориш глупости.

Венеция също е изградена сред лагуната, за сметка на западането на намиращата се на доста по-добър терен Аквилея. Айде поразсъждавай дали венецианци са били толкова тъпи, та да си оставят хубавия (макар поразрушен като много други град) и да се забият в лагуната? Може да поумуваш и защо Петър І си прави столица точно на такъв терен, вместо да си развива Москва до перспективните ти 10мл.? Илио твърдиш, че климата в Москва и Питер е по-благ от този във Видин? Демографската бройка е динамична величина, но факторите, които оказват влияние върху нея са вечни.

Соцтворенията са си номанклатурно-доносническа простотия, от които обикновено резултата е нулев. Така след като от простотия обезлюдиха региона на Странджа-Сакар после направиха една още по-тъпа програма да връщат хората там, която се провали тотално. Те ето че другарите могат да превърнат от един не много населен район пустиня, но не могат после да го населят обратно.

Пътищата през Видин са засвитетелствани многократно в различни независими извори. Заселването на групи като татари и алани също е засвидетелствано. Има я търговската грамота, има ги монетите. Като ставаще дума за Париж обаче и чедодейното му уголемяване така и не се появиха някакви смислени фактори. Да, днес Лондон е голям, ама по улиците има народ, дето въобще не може да мине за коренно население плод на продължаващ векове местен прираст. Днешния Лондон е нарастнал така, както и средновековния Видин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чакай малко, че съвсем се обърках! Ту за града си говорим, ту за държавата и нещо се май се разминаваме. Града вероятно до 20 век не е надхвърлял 10 000, нали? За ВБЦ можем да допуснем, че е между 5 000 и 10 000, нали? Съгласен ли си? Сега въпроса с границите на царство Видин е деликатен и спорен, най-малко защото те са динамична величина, а не статична, нали? Тук повечето от нас визират граници клонящи към макс, а ти говориш непрекъснато за Видин и региона. Двете неща са много различни!

1. Ти отхвърляш възможността цифрата 600 000 да е вярна, но документа е за вътрешна употреба и едно подобно преувеличаване е напълно лишено от разум. Питаше за това колко време отнема едно покръстване, нали? Ами зависи от обстоятелствата, а те в случая са били форсмажорни. Покръстването е било най вероятно по някъква съкратена процедура и колективно най-вече. Завеждат цялото село до Дунава да речем, вкарват ги в реката, прочитат им една молитва и айде честито ви кръщене! :) Разсъждавам логически, но не претендирам да е било точнотака. Има зрънце логика обаче, нали?

2. Границите:Окръзите в Румъния-Долж и Мехединци са разположени край Дунав и имат към началото на 21 век 12 града, ок. 12 хил. кв.км и ок. 1 200 000 души.

В България: Видинска и Монтанска области са общо над 300 000 души и ок 6 600 кв.км.

В Сърбия: Борски окръг и Зайчарски окръг са с население ок. 300 000 и територия ок. 7 100кв.км

Общо:население ок. 1 800 000 души и територия ок. 26 000 кв.км, ако приемем, че това е територията на Видинското царство мога да се съглася, че 200 000 е нормално като население за 14 век, но според мен това са силно занижени граници, а вероятно за теб са силно завишени.

Не съм вкл. Врачанска област( 3 600кв.км и ок. 240хил.д.), а част от нея или цялата дори е била в пределите на Видин, не съм вкл. земите до Карпатите(още един румънски окръг-Горж ок. 5 600кв.км. и 400 хил.д.), не съм вкл. и част от Браничевски окръг, а вероятно и целия е бил част от царството за определен период.

Link to comment
Share on other sites

В 1926г. градът е бил 20 000 души.В най-презрелия соц -над 70 000.

Е ти данни за Видинския санджак от 1875 год:

Българи - 290 996 души

Турци - 40 984 души

Власи - 29 380 души

Цигани - мохамедани - 5 566 души

Цигани - християни - 4 096 души

Евреи - 2 018 души

Татари, чергези, гърци, италианци, немци, арменци, каракачани, куцовласи, гагаузи - 10 000 души.

Ако говорим за днешно население - само за Видинска област населението е 120 000. Като сложим силно оптимистично Монтанска и Врачанска достигаме до 500 000 души.

За границите на владението на Иван Срацимр ползвам ето тази карта:

250px-Vidin_14.jpg

За достоверността на католишкия извор можеш да направиш паралел с 8-те душио извършвали кръщението за да видиш дали е възможно това.

Много наедро ги включваш тия окръзи - добре,че не си стигнал до Урал. Сега е редно да дадеш и някакви доказателства,че са били в границите на владенията на Срацимир.

П.С.Има ли някаква карта на Видинския Санджак щото броя на българите ми се види силно завишен, но като нямам карта не мога да направя извод?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Погледни тези окръзи в Румъния. Те са между Дунав и Карпатите и лежат срещу земите на юг в пределите на Видинското царство. Има описаниеот епохата на българска държава със столица Видин, през средата на която тече Дунав. Факт. Остави Хиндукуш, Урал и пр. Карпатите са естествена граница и са на един хвърлей в случач от Дунав и Видин, нали? Не Урал, а Карпатите, какво толкова се шашкаш?

За покръстването ти казах каква е моята хипотеза. Вероятно е колективно, масово кръщене на поняколко стотин и дори хиляди наведнъж. За 50 дена 8 човека трябва да кръстят по 500 човека средно, за да се получи 200 000 души. Какъв е проблема? За 8-10 часа на ден се падат по ок. 50-60 човека на час. Абсолютно възможно, ако се кръстят наведнъж по няколко.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Е ти данни за Видинския санджак от 1875 год:

Българи - 290 996 души

Ако говорим за днешно население - само за Видинска област населението е 120 000.

Ами аз доколкото мога да смятам 290 996 е май 2 1/2 пъти повече от 120 000, т.е. не виждам да е прогресирал окръга в днешно време, а направо си е оредял 2 двойно. А и както се вижда дори без панелни блокове само българите в санджака покриват половината от необходимите ни 600 000.

А освен за милионното население за Москва и Ню-Йорк през средновековието сега с радост научих, че и Северин е върнат на Видинска област. :tooth:

А за дейността на 8-те души така и не мога да разбера какво се чудиш. Не четеш ли вестници и не гледаш ли телевизия?

50 роми се покръстиха в с. Салманово

Даже и за мач е останало време след това. Само дето във Видинско унгарските войници са осигурявали кандидатите за кръщаването, та после отците жестоко си изпатили заради подхода им при преминаването в лоното на католицизма на мастните. Но до тогава войниците са осигурявали по-голяма бройка дневно от доброволно явилите се роми.

Link to comment
Share on other sites

Не ме разсмивай,а докажи,че тия територии са били в царството.Много кефи това "по-средата тече Дунав".Нещо на спътникови снимки ми напомня. Особенно в частта на меренето на растоянието при високи води на Дунав на отсрещния местещ се бряг и прилежащите без съмнение гъстонаселени блата - не,че меренето в планнинската част отсам е по-лесно предвид развитата инфраструктура на западна Стара планина и още по-голямата гъстота на населението.

А как са целували кръста? Един по един или няколко на веднъж? И как си го представяш това кръщаване? Обявяват по телевизият да се съберат всички на централния площад? Тия 8 католишки попове трябва да са имали хеликоптери за превоз и рефлексите на Супермен да изпокръстят толкова народ.

Link to comment
Share on other sites

Ами аз доколкото мога да смятам 290 996 е май 2 1/2 пъти повече от 120 000, т.е. не виждам да е прогресирал окръга в днешно време, а направо си е оредял 2 двойно. А и както се вижда дори без панелни блокове само българите в санджака покриват половината от необходимите ни 600 000.

Вече изтъкнах,че нямам карта на санджака и дали се припокрива с днешната област.

Защото през 1926 населението на Видинска околия е 87113 така,че докато не се уточнят границите на санджака не скачай от радост.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Добре, а сега ти ми отговори как е ставала технологията на покръстването -аз доколкото знам това е доста дълга процедура (поне 10-15 минути по православен обряд) и изрично ти посочих,че дори само по една минута да са кръщавали човек тия 8 души няма как да кръстят толкова народ.След това искам да ми разположиш тия 600 хиляди души в региона по местоживеене да видим къде ще ги настаниш след като и в ден днешен няма 200 000.А също и да ги изхраниш щото както казах терена е в голяма степен планински и полупланински.То и днес повече влахундерите се занимават с мочурищата и риболова ма нищо чудно макар и да съм балканджия по произход прадедите ми да са били пирати по Дунава. Цъкни гуглето и виж колко е рядко населена по-голямата част от региона па тогава вервай на католишките глупости.

Мойто момче, то не става само с цъкване в гуглето и Уикито, от които, както виждам си черпиш знанията. Да си виждал някога средновековни руски илюстрации за кръщението на Киевска Русия, на който цели тълпи народ са били вкарвани в реката вместо в купел и раз-два са били кръщавани групово?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хуне, двата ти постинга скрих аз - заради груб език. За езика те предупредих два пъти, втория път на ЛС. Поведение като това, което демонстрираш, не се толерира тук. Ни кой няма да си губи времето да те редактира и да те учи на по-добри обноски. Свиквай да ползваш по-неутрален тон. Б. мод.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Натане, приятелю , ако позволиш една бележка - Бакшев, не е БАКШЕВ , а е БАКШИЧ !

Дай да не интерполираме историята , ала Божовски . Това ич , него прави ни най-малко и капка сърбин , тогава Белград си е бил български , в смисъл с население с българско самосъзнание.

Разделението с което сме свикнали на ЕВ<ОВ и ИЧ е така да се каже късно литературно произведение от 18-19 в. .

С останалото съм напълно съгласен - Видин и областта през XIV г. е имал около 800 000 население .

здравей приятелю Рицар,

Прав си това с ич е голема шашма.свързано е с обезличаване и налагане на рушкия на запад от средна гора . ич у руснаците означаволо произход ,царевич и т.н. ски било за македонци и други славни поляци . Берон,Богориди,Фружин,Шишман и др. под треба да са "влашки" . А иначе за сметките този от Кипровчанин Бакшич дори като слага по 4 лица в къща през 1640 г изкарва София стохиляден град ! А в една къяа са живеели поне тройно п-овече 10-14 чиляка ,че и повече,доста повече. Имало 1500 свещеника . Колкото и бавно да покръстват по сто човека на седмица да покръстват за една седмица са 150 000. Дори от бройката свещеници може да екстраполираме население. Колко души на свещеник са днес .

"Този архиепископ има под своя власт в своята епархия 1500 свещеници извън манастирите и църквите, които нямат свещеници ..."

За населението.

"Къщи на схизматици има повече от 6 хиляди, които ще сторят повече от 25 хиляди души.

Има много къщи арменци, които също имат свои църкви; те дори са разделени помежду си, едни други смятат за еретици. Ще да има около 200 къщи, които ще имат повече или по-малко от 1600 души.

Къщи на турци или повече от 8 хиляди, което прави повече от 30 хиляди души, а може би ще са и повече; не се осмелихме да питаме турците, а само направихме сметка така на око.

Къщи на евреи ще да има повече от 4000 семейства, обитават заедно, както в Италия, и ще има повече от 15 хиляди души; имат много синагоги и училища и богати, защото всички стоки се намират в ръцете на евреите, те са преголеми лихвари. Не им се забранява нищо, защото плащат на султана много и сами не се мешат с другите народности. За да плащат данъка си, помагат взаимно. "

Ето това е крупен кеф .Пак от София "Между българите има и (жители) от гръцка народност, понеже градът е търговски и обитават мнозина гърци своите семейства, техните тръжица са отделно."

Гърците станали български граждани.Население от гръцка народност са станали българи защото имат изгода,на гръцки келепир. Гърците като хора които са винаги с властта са описани и от апокрифната ни литература,а така са и не само описани но и изобразени от западноевропейци,които ги представят облечени като турци на своите географски карти.

И една случайна проверка.Колко души има едно днешно село в Дунавската равнина.

Ето колко са при Бакшич в 1640 г -860 ,без децата."Днес 22 септември 1640 година. Посетих село Маринополци, разположено в равнината близо до хълма и недалече от Търново, място преплодородно с жита, вино и добитък. Има една църква, посветена на Пресвета Троица, почти цялата открита и без врати, направена от дърво, дълга 13 стъпки и широка 6. В нея няма нито олтар, нито образ или някаква икона на светии, само една маса, на която ядяха павликяните. Има 860 души, а с децата ще бъдат още повече, по народност павликяни или славяни и мнозина от тях не са още покръстени"

post-4727-070049100 1285736662_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Територята на Видинското царство е приблизително от Железни врати до река Искър /или може дори до река Вит/ като със сигурност има и някакви територии на север от Дунав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българите през XVI век. По документи от наши и чужди архиви

Елена Грозданова, Стефан Андреев

http://www.promacedonia.org/eg_sa/eg_sa_8.html

"Извън това, че осигурявало последен приют на покосените от чума софиянци, през XVI и следващите векове с. Малашевци било известно и като войнуганско село. Значителен брой войнуци били регистрирани и в останалите софийски села, а именно: Долни и Горни Лозен, Слатина, Чепинци, Кумарица, Сеславци, Пролеша, Връбница, Мрамор, Бистрица, Требич, Желява, Куманица (дн. Кубратово), Редина, Доброславци, Гниляне, Волуяк, Царичина, Биримирци, Кътина, Хераково, Балша, Костинброд, Войнеговци, Челопечене, Илиянци, Подуяне, Погледец, Гурмазово, Пасарел, Пожарево, Гургулят, Кациляне, Иваняне, Бояна, Макоцево, Шияковци, Маслово, Драгалевци, Понор, Петърч, Опицвет, Кремиковци, Негован, Подгумер, Банкя, Златуша, Обрадовци, Белица, Храбърско, Горубляне, Световрачене, Земен, Кривина, Краево, Новосел (дн. гр. Елин Пелин), Мировяне, Вердикал, Локорско и др., много от които днес присъединени към голяма София. 31. ТУРСКИ извори за българската история. Т. 5, 197—222.

Войнугански били по това време и спадащите към Софийска и съседните й кази села Зимевица, Заселе, Лесковдол, Желен, Луково, Брезе, Загъжене, Гинци, Церово, Шума, Манастирище, Бракьовци, Меча поляна, Искрец, Дреново, Лакатник, Добърчин, Церецел, Чибаовци, Дръмша, Губислав, Раяновци, Мургаш, Василовци, Върдоловци, Туден, Бърля, Годеч, Смолча, Равна, Радуловци, Летница, Неделище, Ябланица и др.32. ТУРСКИ извори за българската история. Т. 5, , 222—242. "

Това са села които и днес са си в същите землища отстоящи на не повече от 2.5 км едно от друго.Много от тях днес са квартали на столицата под същите имена-Връбница,Подуене и т.н. Или те още преди 500 г са били в максимално насищане на територия с обработваема земя която е могла да ги издържа .И тогава ,както и до преди да се индустриализаира този район,някъде в средата на 20 век това население се е издържало от своя селскостопански труд и е достигнала своята популационна наситеност ,която както виждане от разположението на селата ,е една и съща за последните 500 г.А тези села не са изградени от турците тъе са наследени от средновековната българска държава . Съвсем правилен ще бъде извода,че населението и тогава и сега е било приблизително еднакво.Като изключиме екстремните ситуации с чумни епидемии може да сме сигурни от този списък,че населението при безчумни епидемии е гравитирало към средни нива еднакви и дори по големи от днес (за днес трябва да вземем 1945 г. за запазен поминък)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Територята на Видинското царство е приблизително от Железни врати до река Искър /или може дори до река Вит/ като със сигурност има и някакви територии на север от Дунав.

Границите на Видинския санджак са следните: от север р. Дунав от устието на р. Цибрица до Оршова; османската администрация смята за свои всички острови в Дунав и дори някои блата във Влашко. На запад граници са планините Мироч, Велики Гребен, Лели Йован, Велики крш, Стобори, Кучай, Саманяц. Оттам на юг границата пресича р. Моравица и достига р. Морава под устието на Сува река, обхваща десните й притоци и достига до Свърлишка планина. Оттук пресича р. Търговишки Тимок и след това Стара планина през прохода Свети Никола, достига до западната част на Чипровската планина, опира до планините Язова и Широка и оттук се спуска към р. Аунав, като обхваща левите притоци на р. Цибрица. Видинският санджак е с площ от

11 000 кв. км. Главните му центрове са Видин, Кладово, Оршова и Баня,

като при това първите три са и гранични пунктове. Граничната система на османската държава по р. Аунав е завършена през втората половина на XV в., като Видин е изходна база за действия в посока север и северозапад.

http://www.vidin-online.com/istoria/osmanskovladichestvo/vidinskisandjak15v.php

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...