Отиди на
Форум "Наука"

Кой е първият град, изграден по времето на Българската държава?


Recommended Posts

  • Потребители

И въпреки , че е живял и умрял в България е изпълнил гнусната си кауза ,за която е бил изпратен от Австро-Унгария - да обере , унищожи и подмени съкровищните паметници от България. Крайно време е нещата да се назоват с истинските им имена. Ако не беше този продажен чехословак, можехме да знаем още доста за родната ни история. Сега ще трябва да ходим по Афганските чукари да си/ни търсят историята :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 130
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Не съм казал, че не го знам. Даже си имам копирано нещичко от него, но е на хартия.

Не си бил казал. А това кой го каза предния пост:

"Не ще и дума обаче, оригинален подход - хвалиш списание, което е толкова велико, че направо не съм чувал за него"

Явно в единия от двата случай лъжеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не си бил казал. А това кой го каза предния пост:

"Не ще и дума обаче, оригинален подход - хвалиш списание, което е толкова велико, че направо не съм чувал за него"

Явно в единия от двата случай лъжеш.

Ставаше въпрос за начина ти на аргументация. Ти не знаеш дали съм чувал за това списание (освен ако не си научил от някой от постингите ми, че има такова списание и откровено да лъжеш), но твърдиш, че не съм чувал за него, което означава, че списанието не е никак известно. Което не се връзва с целта ти да докажеш, че списанието е велико. Това е абсурден начин на доказване. Чети те и се чудя последните две десетилетия учат ли ви изобщо на нещо в това училище?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Спорите за смешни неща , нима не знаете, че за всичко извън София не се намират как да е пари. Как може да си представите, че някой от София ще допусне археология във Варна на високо ниво... Та те са завзели Черноморието Софиянци и повечето хотели са техни и изтласкаха бизнеса със седалище в София (не само заради данъците)А вие си представяте , че ще допуснат велика археология във Варна.

Освен това за всички е ясно, че стените са пречили да се разрасне тогава малкият град и се е гласувало и се е взело решение крепостните стени да се съборят и от тях до колкото знам е изградена най-голямата църквата във Варна. Мисля, че с част от камъните е направена и вълноломната стена на пристанището.

Сега им археоложки експедиции във Варна и региона , пък дали са от Варненски археолози или други знаете, както горе казах защо.

А Плиска и Преслав както и митрополията се водят Варненски район, не Софийски.

Тази година имаше няколко находки , на Вили и храмове непосредствено до Варна, Джанавара и други, погребения антични които се иззеха с пръстта и т.н. нека някой археолог каже какво е намерено наскоро , че аз не съм. Всички знаят, че града е построен върху антики , и няма как да се проучват , освен изключително при строежи.

За сега не е предвидено за съжаление метро , че да намерим антиките.

Единственото което виждам, че не е проучено е могилите между Аксаково и Игнатиево, едната от които е внушителна. И още тъпея защо не е разкопана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам защо се бъркат понятията на някой древен град да си личи да е такъв с това археолозите да имат пари за пилеене. Когато е била съборена цитаделата България все още е имала развито местно самоуправление. Получава се така, че някои селища се радват на добро управление защото там живеят граждани, които заслужават такова. И се получава така, че примерно някои планински селца, без кой знае какво велико и славно минало са съхранили ред характерни обекти, които днес придават уникален вид на селището и благоприятстват за развитието на местния туризъм. Други пък градове, значими и известни в древността като София и Варна са били тъй управлявани, че са обърнати на доста безлични селища. А готови примери е имало много - Рим да речем се е разраснал много повече от София и Варна (взети заедно), но е успял да запази и форумите, и стените. А това си е и една сериозна инвестиция - може да се закарат туристи, които да седят няколко дни и да има какво да разглеждат, като по този начин правят оборот на града и способстват за процъфтяването на местната икономика. Иначе не се и съмнявам, че ако египтяните от 20в. бяха бутнали пирамидите от получените камъни можеше да се направят не една, а няколко джамии и вълнолома. Дали обаче това щеше да се отрази по-добре на днешната египетска икономика?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е , Хисаря си запазиха стените, както казваш малките градове имат едно и си го пазят. А в Кайро пясък много , не са успели да им попречат, преди да усетят парите от тях :)

Ааа някой не харесва да му казват истината в очите и минус са ми забили , май ми е първият във форума :)

както се казва, а сефте.

Смешно е , но на самите факти минуси няма как да с слагат (иначе с удоволствие бих ударил един голям минус на управата ни, можем само да си ги коригираме Ние заедно. От нас зависи това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хисаря си запазиха стените, както казваш малките градове имат едно и си го пазят.

Ами то нали и Варна беше малък град, дето за да се разрастне и застрои се наложило да се бутне стената. В крайна сметка след цялото бутане е останало почти нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти на град около 25 000 до 50 000 голям ли му казваш а сега 400 000

Там е разликата, че не е имало място за разрастване , а някои не са имали нужда от събаряне защото или са имали ценности (от културна гледна точка) , но по скоро не са се разраснали , иначе и сега щеше Хисаря да се е разраснал извън крепостта да речем до 200 000 души. (извинявам се но малко ми изглежда особено мнението ти, нещо иронично ли де да знам...аз се изказах в твоя подкрепа пък ти нещо него приемаш ли...)

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това няма как да не ви го покажа. Във връзка с по-предното ми мнение е Извинявайте, че не е по темата. Все пак се намира във Варна :)

http://www.varnenchikmuseum.com/

вижте предпоследният ред удебелен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами Рим, Москва, Петербург и Истамбул се е разрастнала меко казано много повече (направо са между половин и две Българии), но стените са си останали и сега хиляди туристи от цял свят ходят да ги гледат.

А за линковете много не разбрах за какво са. Заради това ли:

Втората тракийска могила на територията на парка – Мурадовата, е била команден наблюдателен пункт на султан Мурад II.

.....

До момента не са правени археологически разкопки на тази втора могила.

Или може би идеята е да се покаже, че ако е нямало пари за лазкопки на втората могила, това съвсем не означава, че не са хвърлени на вятъра много повече от необходимото за "мавзолей" (без да има погребан там барем редови участник в похода), като същевременно пък проучената (от иманяри) първа гробница се е сдобила със странна околна среда. Или както вече казах, едно е дали липсват средства за проучвания, а съвсем друго е колко успешно могат да се пилеят държавни пари от нашите научни дейци. Разбира се от приложените линкове не може да не се набие на очи, че щедрото пилеене на пари във Варна е свързано със създаването на фалшификати. Имаме "Дръзки", който не е "Дръзки", а само е от същата серия. То е същото, ако имаш някаква тениска серийно производство, каквато и някоя звезда си е купила и да твърдиш, че това в гардероба ти е тениската на тази звезда. Другото е мавзолея, в който има копие на саркофага от Полша. Не че няма черквица - претендент там да е погребано тялото на краля (изключая главата).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щях да ходя днеска там и гледах кога работи. Исках точно тракийската могила да видя , че вътре не съм влизал , но се оказа, че вече не е тракийка :)

Ставаше въпрос, че е филиал на военният музей в София(това пише на предпоследният ред), а не на военният музей във Варна, това доста добре показва кой командва и е във връзка с постепенното занижаване нивото на археологията във Варна в случая и изтегляне към София, но е така и в други градове. Това има връзка и с това кой е разрешел и раздаването на пари там. Но има много дарения от чужбина , точно за него и има политически характер така, че парите за там по-добре да не ги коментираме. Дръзки е бил в окаяно състояние и затова е неговият двойник.(мисля, че Смели беше)поне да се види как е изглеждал той си е автентичен и е от същото време, не е фалшификат , просто не е торпилирал турският кораб. Аз между другото искам на всякъде където намерят антики и ги занесат в София , поне да правят копие та да се гледат , хората като ходят, сега е запустяло на много места заради това.

Съгласен съм за това, че е било по-добре да се запазят стените. Носят пари разбира се , но сме си получили задължително разоръжаване по Сан-Стефанския договор и Берлинския конгреси е трябвало да си съборим турските укрепления, както и Русенската тогава е махната съвсем, една порта има само оцеляла заради водопровода.

Освен това Варненската крепост е била доста порутена тогава.

Но наистина жалко щеше да е по-красив града, с крепост, поне малко запазени. Щеше и да е доходоносно. Дори и да са заели с това ценното място.

Ето Созопол си я вдигнаха на ново. И е красиво , е Варненската няма да има зъбери защото е модернизирана по Турско време с оръдия и отвори(амбразури ли се казваха) за пушки. Но пак щеше да е красиво.

Да като ходих в Рим наистина е красиво , и там не смеят като във Варна да събарят сгради защото по някое време са строили върху им и забраняват новите строежи до разкопаване на антиките :)

Поне аз и във Варна и в Рим видях такива.

И още веднъж , напълно те подкрепям, че е по-хубаво със стени да е града, на едно мнение сме тука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Искам да питам за Никулицел.

И конкретно към КАЧО , приемаш ли интерпретациите относно датировката на построяване на Големия дворец в Плиска от Г. Атанасов ???

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да като ходих в Рим наистина е красиво , и там не смеят като във Варна да събарят сгради защото по някое време са строили върху им и забраняват новите строежи до разкопаване на антиките :)

Поне аз и във Варна и в Рим видях такива.

И още веднъж , напълно те подкрепям, че е по-хубаво със стени да е града, на едно мнение сме тука.

Само стените са й кусура на Варна, Мироки! То улици няма!

Градове като Разград, Русе и Плевен изглеждат много по-добре.

Дори и в центъра на Варна вечер е тъмно като в....да не казвам какво. И да има стени, няма да ги видим. Качили някави светещи котви по дърветата, но няма кой да прибере боклука. Трагедия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде да не отиваме до такива подробности, не хваля града. Имаше питане защо няма стени отговорих. Сега да тръгваме срещу Варна? Аз да не съм вратар да ловя топки. :) Имаше питане защо археологията закуцяла и това отговорих , все пак за това са форумите , има питащи и отговарящи. и честични си сменяме местата това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз лично считам, че във Видин е постигнат разумния компромис - запазени са портите с част от крепостната стена, както и градския замък "Баба Вида". Това придава индивидуален облик на града и не е случайно, че снимки от Видин присъстват във всеки уважаващ себе си гид за България. Докато не направят моста, май това в момента е основния ресурс на града.

Вярно е, че и Видин не е кой знае колко добре проучен, но определено е запазвано и правено, та градът макар и да не е имал кой знае колко повече от останалите да е важен обект за културния туризъм. А това е важно, защото днес много от факторите, които са го правели в миналото голям и значим град ги няма.

А за българските улици - това си е някакъв национален феномен. Аз никъде другаде не съм виждал такива разнебитени улици. Като включа телевидора и се окаже че върви някакъв филм, аз се ориентирам дали е сниман у нас по улиците - ако тротоарите и пътното платно са с релефа на Балкана и са осеяни с боклуци, тукашен е, ако са равни и чисти, даже да е български филм - сниман е в чужбина. Важи и за пътищата - дали границата е премита се разбира лесно в зависимост от това, дали автомобила спира да пропада, респ. започва да спропада в дупки. Но опасявам се, че точно тази национална уникалност не работи хич добре за икономиката на страната.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е какъв е проблема да има и град /да го кажем населено място/ и река с име Варна?Още повече вижте какво пише на Кампаган от втората половина на 8 век.Избягъл във Варна.Е няма как да избяга в реката.

Напълно възможно е реката обозначена като "Врана" на долната карта да е търсената в случая. Не знаем доколко Камчия и Луда Камчия са били считани за една и съща речна система по онова време! Обезлесяването на водосборните райони и намаляването на притока на реките в резултат може да са изменили значимостта им за древните обитатели спрямо нас...

Ето и въпросната карта:

http://bg.wikipedia.org/wiki/Файл:Kamcia_Map_of_the_Bassin.jpg

Врана=Варна с метатеза? :unsure:

Ето ви и една карта на региона около Търговище за да се ориентирате:

http://odzg.tlan.org/map_tg_oblast.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

post-549-040951900 1287517079_thumb.jpg

Доколкото разбирам, в идеята, че Онгъла е при Варна е заложено, че "блатата" са езерото, има го и морето, а горите е това към Добрич. В този случай "река Варна" се явява оттокът на езерото. Във всичко това има един проблем - нямаме укрепен лагер като Никулцелския или Плисковския. А едва ли идеята на Аспарух да се крият в горите на толкова ограничен участък. Ако беше станало така, византийците щяха да се справят доста по-бързо, лесно и успешно.

Византийците обхождат в по-късно време през Дунава заради противодесантните валове, но ако Варна е столица, то флота им е достатъчно силен да я атакува по море.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На заграденото място има 3 крепости сега. Петрича Разделна, по-рано питах за нея тука в този форум). долу ,ляво в заградената карта. Варненската , и една при Аксаково която сега е още дървета и скоро открита, поне за обществото. Има и една от юг вероятно на Джанавара , но засега е манастирски комплекс. Една около Дружба (курорта ) се спрягаше, но не знам за резултати от проучвания.

А за Видин е уникално , направили са булевард на мястото на стената и сега си личи заради него и от спътника , само хем свързва портите, и малко се вижда северозападно от цитаделата. Но не забравяйте , че предалите се крепости османците не са ги събаряли, другите до основи. една от запазените е Видин, Белоградчик, Лютица(бял град), за други не се сещам. Не се брои предаване след битка в разгара де :)

Така че Видин има уникалността само да ремонтира и поддържа оригинално запазената крепост. Последно миналата година ходих и се очаровах отново , че не бях ходил от дете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На заграденото място има 3 крепости сега. Петрича Разделна, по-рано питах за нея тука в този форум). долу ,ляво в заградената карта. Варненската , и една при Аксаково която сега е още дървета и скоро открита, поне за обществото. Има и една от юг вероятно на Джанавара , но засега е манастирски комплекс. Една около Дружба (курорта ) се спрягаше, но не знам за резултати от проучвания.

Става дума за доста големи землени укрепления, с които тези трудно ще се мерят. За да е там онгъла трябва голямо укрепление, което да поема голяма маса народ. След това вече са малки, тъй като след създаването на ПБЦ градската и крепостна мрежа в Мизия е възстановена, което позволява населението да се пръсне и да се защитава по места.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Единственото което се сещам сега е Белославската крепост, то няма такава май на картата , има пещери и данни за нея съм чувал , но сега се сетих за нея(Май го пишеше в един доклад за община Аврен), и точно там е била реката , ние и казваме р.Провадийска , но сега е прокопан канал и е свързваща част от Варненското и Белославското езеро. Видим е от спътника(Google Earth) за ориентир. там и блата има и гора (момино плато), но да се има в предвид че Белославското сега е много малко езеро , като правят канала и се източва и слиза нивото му, така, че ниските площи около него са били под вода в много голям район. Като се има в предвид че до село Тръстиково надморското ниво и сега е 0 метра и се отводнява.

http://varna.info.bg/varna_lake.htm

а ето кое са наричали река Варна споменатият канал само, че от към морето (изходът на езерото което е било река тогава с 1,4м сега е по-ниско варненското езеро).

http://www.shipsbg.info/phpbb/viewtopic.php?p=89&sid=af94f1fe0ab82c1cd6bcace8a6fd8c7f

Ако видя повече подробности за онгъла може да се сетя нещо още.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Извинявайте, че "изтупвам от прахта" тая тема, но скоро разглеждах през Гугъл Ърт района на Плиска и на Велики Преслав и се замислих защо "аулът на Омуртаг" е командирован чак в Чаталар (Хан Крум), при положение,че в Преслав има и мост, и аул, и точно положение на река??? Кому е било нужно :"изфабрикуването" на Аул на мястото на военна казарма върху руините на готски религиозен комплекс???? От друга страна - относно Кабиюк и могилите до конезавода - те не са "по посоките на света" ( СЗ-ЮИ ориентация) и заграждат правоъгълник, който заслужава внимание! Вътрешния град на Плиска не е изследван в своята цялост, ако се доверим на аероснимките на Гугъл, очевидни са следите от основи на крепостни стени и масивни сгради северно от разкопките, видими основи на двукорабна църква източно от Голямата Базилика и т.н. ...

Плисковско поле.bmp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А по време на Омуртаг дали е имало.

Все пак при Хан Крум аулът, е по-близо до Плиска от колкото, ако е в Преслав например.

Другия вариант би бил Симеон да гради новия град на мястото на аула на Омуртаг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисълта ми беше, че при Чаталар няма аул, а просто казарма, отстои далеч от реката и т.н. .... А в надписа не е посочено колко е далеч от Плиска!

За мен Симеон очевидно е доразвивал аула на Омуртаг!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Картата е от 2010 г.

Сега там има още малко копано. (също и в споменатия участък)

...

Иначе аула е възможно да е в Плиска и където и да е другаде. Но не е коректно да се ползва за ориентир Плиска, преди да е построен. Особено при положение, че и на въпросното място не са само казарми. Тракийски, готски, български и др. следи, както и доста църкви в това число.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%83%D0%BB_%D0%BD%D0%B0_%D1%85%D0%B0%D0%BD_%D0%9E%D0%BC%D1%83%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%B3

А както и казармите, които са до моста непосредствено до реката, така и споменатите постройки в линка са близо до Камчия на 1 км.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...