Отиди на
Форум "Наука"

Един символ, подобен на IYI ?


Recommended Posts

  • Потребител

"Така нареченото" аули твърдо е едно - την αὐλήν. Дали е малко, не знам, не ми е ясен този суфикс.

Така, за закуска реших да проверя каква е работата. Това е някаква форма на винителен падеж, а не умалителен суфикс.

Ancient Greek nouns: First declension

Изход 40:33

και έστησε την αυλήν κύκλω της σκηνής

и огради двор наоколо скинията

Лука 11:21

ὅταν ὁ ἰσχυρὸς καθωπλισμένος φυλάσσῃ τὴν ἑαυτοῦ αὐλήν

когато силният отбраня с оръжие своя дом

Значи, за никакви малки аули не може да се говори, поне според Теофан, АВР и производните им.

А не ви ли хрумва че "Аули" може да е име на населено място?

Всички системно го наричат "аули-то на (безбожния, бля бля) Крум". Освен това, навсякъде е изписано с малка буква, а останалите селища са с голяма. Да не говорим, че в такъв случай много Авлита са се радвали на владетелското внимание през вековете.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 200
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Аз за всеки случай ще се повторя, може пък да се пробие ината и да продължим някаква интересна дискусия.

Кавказката дума аул има тюркски произход и е много късна. Едва ли може да се открие сведение за кавказки аул преди XV в.

Тюркската дума аул също е много късна. Едва ли може да се открие в тази форма преди XII в.

Прабългарската (?) дума аули е ранна, използва се още в VIII в.

Прабългарската (?) дума аули поразително съвпада с гръцката дума аули.

Горното съвпадение е фонетично, морфологично и семантично.

Значи, кряка като патка, плува като патка, прилича на патка, живее в езерото с патките... дали пък не е вълк? :hmmm:

Възможно е и употреба в друго значение на думата аул - квартал.В дагестанските селища понякога живеят няколко рода и те са обособени в различни квартали

Ето няколко описания на селища:

"Кази-юрт - селение в Северной Кумыкии. основанное князем Кази Темировым во второй половине XVIII в., на месте старой переправы через Сулак. Кази-Юрт делился на кварталы Колтук-Аул, Терек-аул, Али-Гиши-аул. Селение прекратило существование в период Великой Отечественной Войны, когда мужчины были на фронте. Согласно воспоминаниям старожилов, после наводнения местные жители хотели возродить село, но их насильно переселили в селения Львовский-1 и Люксембург. В современном Кази-Юрте преобладают аварцы-каратинцы.

Оттирмен-аул - отсёлок селения Тарки, прекратил своё существование при депортации тарковских кумыков в чеченские сёла Хасавюртовского и Бабаюртовского районов."

"Тарки - столица кумыкских шамхалов; местными жителями и рядом источников отождествляется с названием первопрестольной хазар.

Кахулай-Торкали - отселок Тарков, где еще в XVII в. обосновались потомки Ихай-бия Тарковского; в середине и конце ХIХ века здесь жили князь Исмаил-бек Тарковский и его потомки. Ныне один из поселков Махачкалы.

Альбурикент - один из отселков Тарков, где еще в XVII в. обосновались князь Альбури (сын Эльдар-шамхала Тарковского) и его потомки. В ХIХ веке здесь жили чанка-беки Байдарбиевы. Ныне один из поселков Махачкалы.

Гент-ал (букв. «пригород, то, что за стенами крепости», видимо, Тарков) - территория, ныне занимаемая 4, 5 поселками вплоть до озера Ак-гель.

Эрмели-аул (букв. «армянский квартал», но надо иметь ввиду, что в старину у кумыков этим термином называли христиан, независимо от их этнической принадлежности) - обозначен на склоне Тарки у въезда в Тарки со стороны с. Кяхулай-Торкали. "

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В надписите това АУЛИ е чисто и просто гръцката дума αὐλή, която е заета в латински като aula. Означава "двор" в най-общ смисъл. И двете форми се срещат в новобългарски като авлия и аула.

Между другото в случая може да става дума за латинската дума aula (в някой (днес изчезнал) балканоромански говор от района на Северна България) и затова да се употребява изразът "така наречена там".

Още една латинска дума - conuentus - се среща като приписана на местното население в Северна България - като κομνέντον у Лъв Дякон и Теофан, която означавала "събрание" на местния език. Това е значението и на латинската дума.

Ако родният говор на информанта на Теофан или на каменоделеца на надписа е бил от балканоромански тип, очевидно не е гръцки и затова ще пишат "така наречена". От това не следва автоматично да се търси някаква връзка с кавказки, славянски или башкирски кирпичени аули.

Редактирано от Perkūnas
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Тогава Кухулин остава въпроса защо Теофан знае как Крум нарича дворците си а не знае и не споменава името на неговата столица където се намират същите тези дворци?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би защото името на столицата е било същото като на столицата на Атила, на Кубрат, на Чингиз хан, на аварите.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тогава Кухулин остава въпроса защо Теофан знае как Крум нарича дворците си а не знае и не споменава името на неговата столица където се намират същите тези дворци?

Питаш ме мен, затова ще ти кажа как мисля аз. Този тип въпроси са напълно безполезни и излизат извън рамките на науката история. Иначе възможни отговори много:

- не е сметнал за необходимо да спомене;

- яд го е било на Крумовата победа и не е споменал;

- радвал се е на Никифоровата брутална тъпота и не е споменал;

- забравил е да спомене;

- забравил е името и го е мързяло да търси (бил е възрастен вече);

- името на аули-то не е било известно на ромеите;

...

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гарване какво знаем всъщност за столицата на Атила?

Същото което знаем и застолиците на Кубрат или Чингиз хан /преди Каракорум/ - тоест нищо.

Няма столици, няма градове, има повече или по малко временни сезонни градища, аули или лагери.

Няма традиция за строене на постоянни градове тъй като няма уседналост или е в начална фаза /сезонни градища/, поради това и няма традиция за наименуване на населените места.

Поради това и няма останала прабългарска топонимика с редки изключения а първатани столица е останала известна със славянското си наименование, прабългарите просто са я наричали "централният аул" примерно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Старата песен че Плиска била славянско селище.Да ама археолозите въобще не са убедени в това.Аз пък не съм убеден че иде реч за първата столица.Такива едни работи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Питаш ме мен, затова ще ти кажа как мисля аз. Този тип въпроси са напълно безполезни и излизат извън рамките на науката история. Иначе възможни отговори много:

- не е сметнал за необходимо да спомене;

- яд го е било на Крумовата победа и не е споменал;

- радвал се е на Никифоровата брутална тъпота и не е споменал;

- забравил е да спомене;

- забравил е името и го е мързяло да търси (бил е възрастен вече);

- името на аули-то не е било известно на ромеите;

...

...

Е хубаво работа византийците да не знаят името на двестагодишната столица на изконния си враг.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гарване какво знаем всъщност за столицата на Атила?

Аз се сещам само за едно подробно описание в изворите на стените от дървета и затрупани с пръст и отгоре пък сети дървета и с изрязани върхове да растат по-гъсти, както и отстоянието на поселенията в близост звуков сигнал, от където уж Карл взел златото събирано с години.

Т.е. било постоянно място.

Може да послужи като ориентир. Ако се сетя точно в кой ГИБИ или ЛИБИ беше, ще пиша.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е хубаво работа византийците да не знаят името на двестагодишната столица на изконния си враг.

Еми какво да ти кажа. Който и отговор да си избереш, все е непроверим. Няма признаци, че византийците са знаели името. Няма сведения, че изобщо е била именувана. Няма сигурни сведения, че е била постоянна столица от 100+ години. Последното евентуално би могло да се подкрепи от ранния градеж на двореца, но засега май е само предположение сред археолозите.

Изобщо, като няма - няма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък не съм убеден че иде реч за първата столица.Такива едни работи.

Самата постановка е грешна. В този период не можем да твърдим нищо с кой знае каква сигурност, следователно трябва да се сравняват хипотези. Ако твърдиш, че Никифор не е опожарил Плиска, трябва да кажеш какво според теб е опожарил и какви са доказателствата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Akol,

Не сте разглеждали думата в аспекта акол.

означавар заградено място, (за животни) или за опазване от зверове, подслон.

post-5590-022697300 1317360500_thumb.jpgpost-5590-046153700 1317360510_thumb.jpgpost-5590-080222400 1317360521_thumb.jpgpost-5590-094412500 1317360531_thumb.jpgpost-5590-032128100 1317360543_thumb.jpgpost-5590-037612100 1317360556_thumb.jpg

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Akol,

Не сте разглеждали думата в аспекта акол.

означавар заградено място, (за животни) или за опазване от зверове, подслон.

Привет, Скуби. Според Рона-Таш унгарската дума akol има славянски произход, т.е. няма как да се възползваме от нея в конкретния случай.

András Róna-Tas, Hungarians and Europe in the early Middle Ages: an introduction to early Hungarian history, 1999, стр. 111

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Разглеждайки сайта на РИМ Варна,

http://archaeo.museumvarna.com/bg/category/list?category_id=7&id=8

видях един прелюбопитен артефакт, тип "висулка" или медальон със символа |Y| от едната страна и с още един символ от другата страна на медальона, изглежда наистина |Y| не е просто някаква тамга, ами има някакво по-специално значение, след като го има и на медальони... :hmmm:

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Привет, Скуби. Според Рона-Таш унгарската дума akol има славянски произход, т.е. няма как да се възползваме от нея в конкретния случай.

András Róna-Tas, Hungarians and Europe in the early Middle Ages: an introduction to early Hungarian history, 1999, стр. 111

Те ако ги гледаш тези според тях 99% от унгарските думи са от славянски, немски произход.

Та пустите им унгарци па не разбират нито славянски нито немски....:tooth: Защо?

Но ако гледаш Цуцор-Фогараши с коренът на думата ак- почват всички тези думи които означават, преграда, ограда, клин, тяло врязващо се в друго, забиващо се, задълбаващо се. Още санксрит aç или anç (сечене), agh (рязане) kak (сечене), хеленско ach, корените на латинско acuo, acies, acus, acinaces , немското Axt, Ecke, Egge, Angel, hacken..... :punk: :punk: :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те ако ги гледаш тези според тях 99% от унгарските думи са от славянски, немски произход.

Та пустите им унгарци па не разбират нито славянски нито немски....:tooth: Защо?

Но ако гледаш Цуцор-Фогараши с коренът на думата ак- почват всички тези думи които означават, преграда, ограда, клин, тяло врязващо се в друго, забиващо се, задълбаващо се. Още санксрит aç или anç (сечене), agh (рязане) kak (сечене), хеленско ach, корените на латинско acuo, acies, acus, acinaces , немското Axt, Ecke, Egge, Angel, hacken..... :punk: :punk: :punk:

Няма значение дали е заемка от санскрит или от славянски, и при двата варианта липсва връзка с дискусията.

Иначе, лично аз предпочитам да се доверя на Рона-Таш, отколкото на някакъв неизвестен за мен човек, писал преди два века. Не познавам изобщо унгарската фонетика и морфология, но akol "заградено място" < kosel "ограда" с елизия и протеза ми звучи достатъчно добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма значение дали е заемка от санскрит или от славянски, и при двата варианта липсва връзка с дискусията.

Иначе, лично аз предпочитам да се доверя на Рона-Таш, отколкото на някакъв неизвестен за мен човек, писал преди два века. Не познавам изобщо унгарската фонетика и морфология, но akol "заградено място" < kosel "ограда" с елизия и протеза ми звучи достатъчно добре.

Прав си. Докато се води спич за заградено с дървета място с, или без покрив названо аул или кой знае как няма нищо общо с думата акол....

Цуцор-Фогараши са двама лингвисти проклинати като епископът Ариан заради проучване на на връзката на корените на унгарските думи с корените на думите на съседните и не само съседни езици. И излезли на различно заключение от това, което и за сега преповядва, фин-угорска(?) школа.

:117: :117: :117:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

За много години на всички фенове на историята ни!Бъдете здрави и си носете новите дрехи!

Нова Година нова теория,за българите!

"прабългарската тамга" включена в Дионисиевите мистерии ...

Наздраве!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

колега, това откритие вече го пуснахме в съответната тема:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10839

:bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно и други са го забелязали това :)

800x600-2_98970.jpeg

Много готин задник си показал @макебулгар :))))) ...да не те накажат. Следващата дестинация на шаманите-темплиери трябва да е в Японско море да търсят манголските ни (подводни)корени!:))))

Редактирано от last_godo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

колега, това откритие вече го пуснахме в съответната тема:

http://nauka.bg/foru...showtopic=10839

:bigwink:

Само си представих как Офчаров намира подобна мозайка под някаква изгоряла юрта в безкрайната монголска степ с този жречески символ на Тангра(да се свети името Му) и как донася пръв между първите мечтаната новина на цяла плеяда исторически работници ...но уви(отново ще останем с езиковедските напъни на русняшки туркути и български туркофилий) ... Видях как сте коментирали мистериите на Хан Дормуз(Дионисий ):)))))))

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...