Отиди на
Форум "Наука"

Паметник на Съветската армия в Борисовата градина


Recommended Posts

  • Потребители

Пловдивският Альоша може да стане и цар Александър ІІІ, който, изглежда, е имал нещо против Съединението ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 509
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Пловдивският Альоша може да стане и цар Александър ІІІ, който, изглежда, е имал нещо против Съединението ;)

Не. Пловдивския Альоша ще си го вземите в София. И без това е правен от витошки гранит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И в София не го щем. Предложението за чакъла май е най-добро.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не. Пловдивския Альоша ще си го вземите в София. И без това е правен от витошки гранит.

Дайте го тука. И безтова си имаме парк на комунистическите монументи. Ще отворим филиал на братските соц. паментици...

:w00t: :w00t: :w00t:Мементо парк Будапещ

сериозно. Ако искате ще ви свържа с притежателите му.

:punk: :punk: :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не. Пловдивския Альоша ще си го вземите в София. И без това е правен от витошки гранит.

Ами като са тръгнали да вземат софиянци, за вземат и нашия - русенския. Никак няма да им се разсърдя! ;)

Иначе, в Уикито прочетох, че в Плевен са успели да демонтират техния през 1991 г.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D0%A1%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B8%D1%8F_%D0%B2_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сакън! Това не го разгласявай много-много, че внукът ще вземе и него да си "възстанови"... :w00t: :w00t: :w00t:

За другото съм изцяло съгласен.

Там, например, е мястото на един национален исторически музей.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нашата Татовина (киреч България по времето на Тато) е създала чудесен опит за отстраняване на подобни произведения. Сещате се, че Варна по времето на Сталин е носела името на Вожда на народите (както и яз. Искър"). И то няма начин да носи името на вожда и да няма негов паметник.

1133.jpg

Да ама др. Сталин се споминал и вятъра се сменил. Та една вечер докато варненците-сталинисти спели спокойния си сън, краката на статуята били резнати и тя била махната. И сега в Морската градина на Варна няма статуя на др. Сталин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Абе за соц-историята на никого не бива да му е жал.

По принцип пръв бих ридал за това как забравяме миналото си, но в случая с комунистическото минало си имам едно на ум. Има едно чудесно понятие - damnatio memoriae, проклятие над паметта. Някога римляните са подлагали на такова посмъртно наказание най-омразните тирани. Звучи на пръв поглед вандалско (и опасно), а всъщност е много разумно. Като помислим - комунистите също са го практикували. Целта е видимите (и унизителни) следи от ненавижданото минало да се разкарат, за да не остават нито травмиращи, нито носталгични спомени - докато обществото не се успокои. На един по-късен етап, когато обществото се е поуспокоило след дадена голяма промяна, следите от миналото донякъде губят политическото си значение и добиват чисто историческо. Тогава вече това минало може и трябва да бъде припомняно и изучавано (за да не се повтори, разбира се), но не и преди това.

Христоматиен пример са четиридесетте години на Моисеевите евреи в пустинята. Трябвало е две поколения да отминат преди народът да забрави Египет - от една страна заради травмата на робството, от друга - заради нездравата носталгия по "пълните котли с месо в Египет".

От четиридесет години в пустинята се нуждаем и ние. По-далеч от спомените и мислите зо социалистическите времена. Без техни паметници, без носталгия и без омраза към тях. Една бърза лустрация преди това щеше да ни дойде добре, но, уви, разминахме се с нея. Всъщност ние все още сме на границата на Египет. Недалеч от робството, от спомена за пълните котли с месо, от паметниците (обелискът на Братската могила в Борисовата градина наистина е египетски). Когато най-сетне се отървем от героите на соц-времената (нямам предвид с жестокости, а с лустрация), тогава ще дойде и моментът за истинската damnatio memoriae, за истинските ни четиридесет години в пустинята. И чак след това България евентуално ще бъде свободна и ще може да започне да изследва и социалистическото си минало, и днешния никакъв период без излишни страсти.

За съжаление, закъснели сме с двайсет години и по всичко изглежда, че половинчатостта ни ни обрича на още изоставане. От дълги "преходи" и от носталгични чувства край оцелелеите паметници на режима нацията ни няма никаква полза. Даже напротив. Вече трябваше да сме насред пустинята. Без паметници. Без номенклатурни псевдомоисеевци. Без носталгия. Без търпимост към посредствеността.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

post-2642-096393200 1295774082_thumb.jpg post-2642-085611300 1295774092_thumb.jpg

Ако се махне Руснака със шмайзера, на негово място Рашидовци, Чапкъновци, Старчевци, Минековци и техните ученици ще спретнат някакъв паметник-дзвер, от рода на горепоказаните. Нито таланти, нито пари имаме, за да направим нещо по-качествено от съществуващия паметник. Нищо чудно на негово място да вдигнат някой Мол. Може и да се появи някой с реституционни претенции. Най-много да направят паркинг, както стана с Мавзолея.

Като събориха построеното на блок 1 в АЕЦ „Белене”, докъде я докараха? До един гьол. Така ще стане и с парка около Паметника. Недай си, боже, да почнат да се съдят чие е мястото.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мястото е безспорна публична държавна собственост. А ако българската държава не съумее да се върне към класиката и допусне агресивната квазиинтелигенция да твори за сметка на хората модернизми - то да, по-добре да си стоят старите. По-са разбираеми.

Ех, не разбираше от изкуство социалистическата власт.... Т. Живков малко от малко ако имаше усет, авторите на горните две неща трябваше да ги...

Но - огледало на времето, 100%.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А, не, Рашидовци, Чапкъновци и Старчевци не бива да има.

Не е баш вярно, че нямаме таланти. Кадърни скулптори ще се намерят, а не е вярно и че нямаме пари - я как винаги имаме пари като е за глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам гадното усещане, че К.Гербов е много прав за бъдещето на това апетитно място, ако се махне паметника. Ще се радвате, ако там се прострои поне паркинг да облекчи малко положението...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предлагам парите за това да се вземат от пенсионния фонд на НОИ. Така "справедливо" ще бъдат наказани и хората, които са го строили! :doh:

Та не разбрах,'Щекн Ичр', в Стара Загора имате ли такъв паметник? Вярно ли е, че жените там са много красиви?

И градът и жените им са хубави верно е.За съжаление все по служба отивам и все за кратко.

Щекн Ичр, понеже скоро вероятно ще ми се наложи да остана около 3 дни в Стара Загора, я сподели комплексът ,,Сребърното езеро" над Стара Загора ,заслужава ли си?

Нахвалиха ми ресторанта.

Иначе по темата-

паметникът на окупаторите от Чурвената армия трябва да се демонтира от центъра на София и да се хпремести в един Музей на тоталитаризма.

не считам, че в момвента, на този етап именно този паметник е най-наболелия и належащ за решаване проблем пред нас Българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, не, Рашидовци, Чапкъновци и Старчевци не бива да има.

Не е баш вярно, че нямаме таланти. Кадърни скулптори ще се намерят, а не е вярно и че нямаме пари - я как винаги имаме пари като е за глупости.

Пари има верно е. Крадат се така законосъобразно и лесно :mad::lac: , чрез келяви нормативни актове като Закона за обществените поръчки/ЗОП/ например. :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И градът и жените им са хубави верно е.За съжаление все по служба отивам и все за кратко.

Щекн Ичр, понеже скоро вероятно ще ми се наложи да остана около 3 дни в Стара Загора, я сподели комплексът ,,Сребърното езеро" над Стара Загора ,заслужава ли си?

Нахвалиха ми ресторанта.

За ресторанта незнам. Обаче ти препоръчвам за видиш Историческия музей, много е хубав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе по темата-

паметникът на окупаторите от Чурвената армия трябва да се демонтира от центъра на София и да се хпремести в един Музей на тоталитаризма.

не считам, че в момвента, на този етап именно този паметник е най-наболелия и належащ за решаване проблем пред нас Българите.

FYI

http://www.terrorhaza.hu/en/museum/first_page.html

:post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712: :post-70473-1124971712:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дайте го тука. И безтова си имаме парк на комунистическите монументи. Ще отворим филиал на братските соц. паментици...

:w00t: :w00t: :w00t:Мементо парк Будапещ

сериозно. Ако искате ще ви свържа с притежателите му.

:punk: :punk: :punk:

Има и други кандидати

http://www.hsnovini.com/?p=13649

Това си е идея - градът на социализма да стане град-музей

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има много красиви старозагорки, истина е. Правило ми е впечатление един синеок, кръглолик тип, много приятни.

Като сме го почнали за паметници, много ми е тъпо лично на мен за изоставения мегасоцстроеж на пъпа на Шумен. Такъв красив град, толкова история и природни хубости, и тая лудост на центъра. Ако разполагах със средства и власт за решения, щях първо това да разкарам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има много красиви старозагорки, истина е. Правило ми е впечатление един синеок, кръглолик тип, много приятни.

Като сме го почнали за паметници, много ми е тъпо лично на мен за изоставения мегасоцстроеж на пъпа на Шумен. Такъв красив град, толкова история и природни хубости, и тая лудост на центъра. Ако разполагах със средства и власт за решения, щях първо това да разкарам.

Заралийките са опасни моми освен, че са много хубави. Колегите във форума да внимават, а не само да точат... мераци! :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заралийките са опасни моми освен,

:Oo: май не съм забелязала такова нещо.. :blush:

Правило ми е впечатление един синеок, кръглолик тип, много приятни.

Доколкото съм чела,след Освобождението когато градът се строи отново тук се заселват хора от цяла България - Родопите,Северна България тъй,че заслугата е обща :biggrin:

За паметник на Съветската армия не знам,но има на антифашистките борци

3350.jpg

Тука обаче не съм идвала,за съжаление

http://www.bgvakancia.com/zabelejitelnosti-v-bulgaria/index.php?act=article&aid=708

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От четиридесет години в пустинята се нуждаем и ние. По-далеч от спомените и мислите зо социалистическите времена. Без техни паметници, без носталгия и без омраза към тях.

Спомените и мислите на хората не могат да бъдат забранени. Все още............

Но друго ме натъжи. Не мога да разбера, да смеля, да осъзная дивата идеята за това, че някакъв камък (бил той и паметник) може да бъде причина или повод за носталгия или за социални катаклизми, недай си боже. Наистина не разбирам как се вписва подобна идея в нормалното човешко съзнание.

Далеч не паметниците, особено този, обект на настоящата дискусия, предизвикват мисли и желания, а животът в една недостойна и срамна действителност, подобна на описаната тук, например:

СКАНДАЛНО: МАЙКА И ДЪЩЕРЯ ПОЖЕЛАХА ДА СЕ САМОУБИЯТ

9 януари 2011, 18:37

Майка и дъщеря искат заедно да сложат край на живота си. Причината е немотията. Двете живеят в невероятна бедност във "Виетнамските общежития" в столичния квартал "Красна поляна".

Майката разказва пред репортер от предаването „Нека говорят”, че работи към охранителната фирма „Егида”. „Получавам заплата от 10-15 лева, последния месец получих 30 стотинки. Не може повече така”, разказва жената с газов пистолет в ръка. По думите й няма никакво значение, дали пистолетът е газов или не, тъй като възнамерява да стреля от упор. Дъщерята е ученичка горен клас и ходи без пари на училище.

Майката разказва, че се е женила два пъти. Първият й съпруг бил режисьор. Когато станало ясно, че не може да има деца от него, той я напуснал. Вторият й съпруг също я напуснал, но този път тя била в седмия месец бременна.

По думите й и дъщеря й искала да се самоубие. „Много пъти съм я спирала, а тя ми казваше: „Аз съм сама в тоя живот, ти не можеш да ми помогнеш”.

Майката разказва още, че празниците изкарали с 20 лева, които им дал роднина. Купили си картофена салата.

Тя е на мнение, че двете ще се борят още, но ако не стигнат до някакво решение, първо тя ще сложи край на живота си. И се надява дъщеря й да си намери някой богат човек. /БЛИЦ

http://www.blitz.bg/news/article/96411

Какво ще правят нашите деца, за да забравят този срам? Кои паметници ще събарят?

Или може би не е предвидено да ги има? Децата имам предвид.

Относно паметника. Аз бях забравил за него. Наистина. Свързвах го със скейтбордове и велосипеди, но не и с политика. До момента, до който преди месец отново не се появиха някави хора, решили да привлекат вниманието по метода на катъра насред селския мегдан........... Става дума за пари естествено. Пари за новопръкналите се катъри.

Но българският народ е твърде уморен. Той е СМЪРТНО изморен. И това просто не го вълнува...........

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но българският народ е твърде уморен. Той е СМЪРТНО изморен. И това просто не го вълнува...........

Теб някой, някога да те упълномощавал да говориш от името на българския народ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...