Отиди на
Форум "Наука"

Паметник на Съветската армия в Борисовата градина


Recommended Posts

  • Потребители

Теб някой, някога да те упълномощавал да говориш от името на българския народ?

Говоря от свое собствено име, Ка40.

Говоря за това, което виждам и което чувствам.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 509
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Тя действителността е недостойна по съвсем други причини! Но това е друга тема! Темата за обезглавената нация която за лидери ражда само тикви!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Паметникът на Съветската армия вече е "в крак с времето". :biggrin:

Цялата галерия тук: http://www.dnevnik.bg/photos/2011/06/18/1108523_fotogaleriia_pametnikut_na_suvetskata_armiia_veche_e_v/?pic=3#picture

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нормалните хора казват на такива прояви „вандализъм”.

Принципно си прав. Но само принципно.

Понякога, когато нещата не могат да се случат по нормален начин, хората се обръщат към вандализма.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я, освежили са паметника. На 10-та снимка дядо Мраз с бинокъл БИ-8 и "Шпагин" трепе коча с лопатата, на 12-та мацката зад Батман пред американското знаме държи бирено шише. :tooth:

Редактирано от kramer
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Забележете, че на никого не хрумва (не да си Боже!!!) да оцветява класическите паметници, като този на император Александър Втори или други...

Те са си класически, красиви и пр. както си му е реда. Този на съветската армия има по-"хард" вид и с това предизвиква..

Е, ще го заснемат, ще го изчистят, няма страшно... :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има пълна прилика с това:

post-2642-078434000 1308400130_thumb.jpg post-2642-006050200 1308400140_thumb.jpg

Нормалните хора казват на такива прояви „вандализъм”.

Донякъде да, но и наличието на такива модернистични скулптори също е вандализъм.. :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Я, освежили са паметника. На 10-та снимка дядо Мраз с бинокъл БИ-8 и "Шпагин" трепе коча с лопатата, на 12-та мацката зад Батман пред американското знаме държи бирено шише. :tooth:

Всъщност има много идея и мисъл вложена, явно авторът/ите са наблюдавали паметника и са обмисляли сериозно какво да направят.

П.П. Моят фаворит е Супермен. :laugh:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е да постарали са се.

Горкия руски народ.... воюва, а първо го изобразиха в някаква комунистическа суперменска светлина, сега се бъзикат с него...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Определено да се премести, напр. в един музей на социализма, не казвам да се разруши, но не и да стърчи в центъра на столицата.

Руснаците винаги ще са недоволни, те си мислят че България им е длъжна и трябва да им се кланя постоянно.

Завинаги сме им длъжници, заради освобождаването от турско робство - ако не е била Русия, сега аз и ти щяхме да сме с рязани патлаци, ако изобщо ни имаше.А пък ако турците отново ни напънат, кой ще ни спасява тогава, САЩ ли?

Освен това в последните етапи на ВСВ сме били съюзници със СССР и млатим яко хитлеристите при Драва, така че тоя паметник в Парка на Свободата(а не в Борисовата градина, както си се объркал) напълно резонно трябва да си остане там.

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Определено завинаги сме им длъжници, особено за освобождаването от турско робство - ако не е била Русия, сега аз и ти щяхме да сме с рязани патлаци, ако изобщо ни имаше.А пък ако турците отново ни напънат, кой ще ни спасява тогава, САЩ ли?

Освен това в последните етапи на ВСВ сме били съюзници със СССР и млатим яко хитлеристите при Драва, така че тоя паметник в Парка на Свободата(а не в Борисовата градина, както си се объркал) напълно резонно трябва да си остане там.

Мисля, че много елементарно представяш нещата. Изключително елементарно!

Също си мисля, че бъркаш руската освободителна царска армия със съветската армия.

П.П. Я ми кажи как руснаците помогнаха на сърбите за Косово, че не мога да се сетя. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Този паметник, Зитко, съдържа в себе си много сталинизъм и много комунизъм.

Нещо не виждам на него българските войници, които са воювали заедно с руските на Драва? Вместо това виждам българския народ представен от работник и селянка, в прегръдката на вдигналия Шапгина съветвки войник... Много доминантно.

Това му е проблема на този паметник, не самото му съществуване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че много елементарно представяш нещата. Изключително елементарно!

Също си мисля, че бъркаш руската освободителна царска армия със съветската армия.

П.П. Я ми кажи как руснаците помогнаха на сърбите за Косово, че не мога да се сетя. :tooth:

Е ти опитай да ги представиш по-сложно, да видим какво ще се получи.

А за съветската армия съм го написал - съюзници сме в последния етап на войната и млатим заедно "фашагите" на Драва, поне от обща култура би трябвало да го знаеш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Този паметник, Зитко, съдържа в себе си много сталинизъм и много комунизъм.

Нещо не виждам на него българските войници, които са воювали заедно с руските на Драва? Вместо това виждам българския народ представен от работник и селянка, в прегръдката на вдигналия Шапгина съветвки войник... Много доминантно.

Това му е проблема на този паметник, не самото му съществуване.

Ами точно символиката си е много резонна - благодарение на Съветската армия в България успяваме набързо да сформираме боеспособна българска армия и да направим нещо достойно за Европа във ВСВ, а именно да помогнем за освобождаването на редица европейски държави от хитлеритска окупация.

А по отношение на Сталин - ако не беше той, сега България щеше да е доста поорязана на територия, ако изобщо съществуваше, не мислиш ли?Така че сталинизмът и комунизмът у нас по-скоро укрепват държавността, отколкото вредят.А сега, по време на "демокрацията", де факто сме натовски протекторат, със символична армийка и с развяващо се турско знаме в самия център на София, пред бившия Партиен дом.

И още нещо - кой предотврати назряващата война с Турция по време на възродителния процес?

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А за съветската армия съм го написал - съюзници сме в последния етап на войната и млатим заедно "фашагите" на Драва, поне от обща култура би трябвало да го знаеш?

Знам го, но това е нещо като "съюзници по неволя". :tooth:

А, че ти очевидно получаваш удоволствени изживявания от този факт, си е твой проблем.

Ами точно символиката си е много резонна - благодарение на Съветската армия в България успяваме набързо да сформираме боеспособна българска армия и да направим нещо достойно за Европа във ВСВ, а именно да помогнем за освобождаването на редица европейски държави от хитлеритска окупация.

А по отношение на Сталин - ако не беше той, сега България щеше да е доста поорязана на територия, ако изобщо съществуваше, не мислиш ли?Така че сталинизмът и комунизмът у нас по-скоро укрепват държавността, отколкото вредят.А сега, по време на "демокрацията", де факто сме натовски протекторат, със символична армийка и с развяващо се турско знаме в самия център на София, пред бившия Партиен дом.

И още нещо - кой предотврати войната с Турция по време на възродителния процес?

Аха, "благодарение на Съветската армия в България успяваме набързо да сформираме боеспособна българска армия" т.е. преди сме я нямали, така ли? Без коментар! Поне отдай уважение на безсмислените жертви, благодарение на дебилитета на партизанските командири!

И "сталинизмът и комунизмът у нас укрепват държавността"?!?

Ех, Зитко, Зитко...

Това е бедата на българския национализъм - комунистите станаха националисти!

Ужас! Ако това го видят някои мои роднини, ще се преобърнат в гроба!

Редактирано от Михов
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вместо това виждам българския народ представен от работник и селянка, в прегръдката на вдигналия Шапгина съветвки войник... Много доминантно.

Аз съм питал по много поводи старите съвременници на въпросните събирия.

Ако не беше минал Дунава нашият по-голям славянски брат със шпагина и да ни подсигури за втори път държавност, Англия и Америка щяха така да ни разпарчетосат, че днес щяхме да пресичаме чужди граници на път за Варна или Боровец.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм питал по много поводи старите съвременници на въпросните събирия.

Ако не беше минал Дунава нашият по-голям славянски брат със шпагина и да ни подсигури за втори път държавност, Англия и Америка щяха така да ни разпарчетосат, че днес щяхме да пресичаме чужди граници на път за Варна или Боровец.

Исторически факт е, че СССР не позволява промени в българските граници. Също исторически факт е, че въпреки, че воювахме и подпомагахме всячески СССР, а преди това не влязохме във война с него, точно този СССР ни отказа статута на "съвоюваща" страна!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

П.П. Я ми кажи как руснаците помогнаха на сърбите за Косово, че не мога да се сетя. :tooth:

Сърбите още по вемето на Тито обърнаха гръб на СССР и се ориентираха към САЩ - въртеха си амерички филми то тв-то, вместо руски, Югославия дори не е сред основателите на СИВ, участва се по-късно като асоцииран член,каквито са Мексико, Никарагуа, Иемен, Ирак и Финландия. И нещо още по-важно - Югославия никога не е била член на Варшавския договор, което е ясна демострация, че не са разчитали изобщо на СССР, от какъв зор тогава руснаците да им помагат за Косово?

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А защо пък да им помагат, сърбите още по вемето на Тито обърнаха гръб на СССР и се ориентираха към САЩ - въртеха си амерички филми то тв-то, вместо руски, Югославия дори не е сред основателите на СИВ, включва се по-късно като асоцииран членов,каквито са, например, Мексико, Никарагуа, Иемен, Ирак и Финландия. И нещо още по-важно - Югославия никога не е била дори член на Варшавския договор, което е ясна демострация, че не са разчитали изобщо на СССР, от какъв зор тогава руснаците да им помагат за Косово?

Пич, ако не знаеш, от 1 юли 1991 г. Варшавският договор е официално мъртъв. А де факто от доста преди това.

Имаше нови съюзи, нови клетви, славянска солидарност и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз съм питал по много поводи старите съвременници на въпросните събирия.

Ако не беше минал Дунава нашият по-голям славянски брат със шпагина и да ни подсигури за втори път държавност, Англия и Америка щяха така да ни разпарчетосат, че днес щяхме да пресичаме чужди граници на път за Варна или Боровец.

Съгласен!

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пич, ако не знаеш, от 1 юли 1991 г. Варшавският договор е официално мъртъв. А де факто от доста преди това.

Имаше нови съюзи, нови клетви, славянска солидарност и т.н.

Случайно знам за това, спокойно.Но до влизането ни в НАТО, можехме да разчитаме на военна помощ от Русия и евентуален нов военен договор между двете държави, но ние се ориентирахме към НАТО, така че сега на практика зависим от благоволението на САЩ - ако Турция предяви някакви аспирации към България, чии интереси Щатите ще подкрепят, нашите или турските, как мислиш?

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А други елементаризми знаеш ли?

Смешна история!

Не е никак смешна. Я виж съдбата на Северен Кипър.

НАТО само щв констатира новата граница.

http://www.youtube.com/watch?v=OycCBjB5zqg&feature=related

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е!

Добре, че е СССР да ни брани!

А НАТО са изроди и половина! Вероятно са творение на Костов. Той пък е циганин и антибългарин. Разпродаде страната за жълти стотинки, а можехме да вземем квадрилиони за тази благословена собственост!

П.П. Хайде да си говорим за Паметника, а?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Г-н Глишев, къде сте, в поста на този съфорумник се наблюдава флейм, няма ли да предприемете някакви санкции?

Стига. Паметника на Съветската армия освободителка трябва да ни обединява, не да ни разединява.

Когато една нация склони да започне да руши паметниците на миналото си, то тя стартира обратното броене на своята погибел...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...