Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Знае ли някой от къде идва думата Могила?

На мен ми се струва, че е от МО-ГАРА - Моя Гора, Моя Планина!!!

на персийски имаме:

mahoor - A rising ground, a hill.

tall (atlal) - A hill. A heap

tappeh - A hill, a mound.

на хинди:

ḍhū'lā - A mound of earth, usually about four feet high

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми защо! Защото нямам време да ставам лингвист и да чета дебели буквари. Думите ме интересуват, доколкото лингвистите не са си свършили работата и не са популяризирали произхода на думите ни! Нямам време, защото сега чета по-интересни и полезни книги! :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми защо! Защото нямам време да ставам лингвист и да чета дебели буквари. Думите ме интересуват, доколкото лингвистите не са си свършили работата и не са популяризирали произхода на думите ни! Нямам време, защото сега чета по-интересни и полезни книги! :book:

Или казано по-яно: нямам време и желание да се образовам по дисциплината, която се опитвам да критикувам. :laugh:

За съжаление форумите са пълни с подобни 'гаражни гении', които нямат базови познания, но са с големи претенции относно материята, която подлагат на съмнение. Съмнение, дължащо се единствено на невежеството им.

И такава е тенденцията не само в областта на историята и лингвистиката, но и в редица природни науки - напр. биология, физика, математика:)))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо не вземеш да прочетеш някой буквар по сравнително езикознание, вместо да се ровиш напосоки из речниците?

Чакай да позная... Щото е по-трудно!

Познах ли, познах ли, познах ли?...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Или казано по-яно: нямам време и желание да се образовам по дисциплината, която се опитвам да критикувам. :laugh:

За съжаление форумите са пълни с подобни 'гаражни гении', които нямат базови познания, но са с големи претенции относно материята, която подлагат на съмнение. Съмнение, дължащо се единствено на невежеството им.

И такава е тенденцията не само в областта на историята и лингвистиката, но и в редица природни науки - напр. биология, физика, математика:)))

Не! Както ясно съм казал липсва ми време. Желанието е налице. А дисциплината я критикувам, доколкото в учебниците пише единствено, че старобългарския език е славянски език от ИЕ група и нищо повече. Това е вярно, но както знаем има и подробности! А относно прабългарския "тюркски" език за който пишат енциклопедиите, какво да говоря!? Добре ще е с темата да се занимават хора които получават пари за това, но ако те нямат желание и смелост, работата все пак ще бъде свършена, но по-бавно и по-трудно от неспециалисти.

Чакай да позная... Щото е по-трудно!

Познах ли, познах ли, познах ли?...

Така е трудно е. За това не споря. По-лесно ми е да погледна за 5 минути в някой интернет речник, отколкото да отделя часове или дни за подробното прочитане на хартиен речник! Проблема на книгите е, че нямат търсачки! :)

...

В крайна сметка много често един цирков акробат може да е много по-добър от някой професионални спортисти. При това почти винаги има по-добър контакт с публиката.

...

Както и да е! Ако някой има желание да ме просветли от де идва думата Могила ще се радвам да го направи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така е трудно е. За това не споря. По-лесно ми е да погледна за 5 минути в някой интернет речник, отколкото да отделя часове или дни за подробното прочитане на хартиен речник! Проблема на книгите е, че нямат търсачки! :)

Много повече време щеше да спестиш, ако вместо многобройни 5-минутни търсения в речници беше прочел веднъж за 10-20 минути десетина страници в някой буквар и се беше убедил колко безсмислени са тези търсения, та повече да не се занимаваш с тях. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много повече време щеше да спестиш, ако вместо многобройни 5-минутни търсения в речници беше прочел веднъж за 10-20 минути десетина страници в някой буквар и се беше убедил колко безсмислени са тези търсения, та повече да не се занимаваш с тях. :)

Никак не са безмислени. Как иначе щях да разбера, че нашите Кукери имат връзка с Кукурите от Индия и Непал! Ако бях лингвист, който е учил някаква индийска филология може би щях да я знам думата. Но не съм, и съответно нямам в наличност 10, 20 или повече буквари по темата. Тия буквари освен, че струват много пари, може и да не съдържат всички думи които те интересуват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знае ли някой от къде идва думата Могила?

На мен ми се струва, че е от МО-ГАРА - Моя Гора, Моя Планина!!!

на персийски имаме:

mahoor - A rising ground, a hill.

tall (atlal) - A hill. A heap

tappeh - A hill, a mound.

на хинди:

ḍhū'lā - A mound of earth, usually about four feet high

В русском тоже есть это слово. Наверное это общеславянское слово. Вот что могу написать о происхождении этого слова еще:

Происходит от праслав. формы, от которой в числе прочего произошли: др.-русск. могыла «могильный холм», сербск.-церк.-слав. могыла (греч. βουνός), русск. могила, укр. могила «(могильный) холм, курган», болг. могила «курган», сербохорв. го̀мила, мо̀гила, словенск. gomíla «куча земли», чешск., словацк. mohyla «могила», польск. mogiła «(могильный) холм, курган», полабск. müǵålа «могила». Первонач. знач. было «холм». Вероятно, родственно алб. gamule ж. «куча земли и травы», mágulë «холм», рум. măgură
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А относно прабългарския "тюркски" език за който пишат енциклопедиите, какво да говоря!?

Неа, во всяком случае, это слово никакого отношения к тюркскому языку не имеет. У слово могила прослеживаются даже общеиндоевропейские корни.

Редактирано от SSlava
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
На мен ми се струва, че е от МО-ГАРА - Моя Гора, Моя Планина!!!

А вот насчет этого надо подумать. Членение на слоги слова как бы?

Ну вот у нас тоже членить пытаются. Якобы все, где га - это движение. Короче нога - слог га это движение. Волга - стог га - это тоже движение, Гора - или гара - якобы движение к Ра какому-то. Вообще-то, в самом деле, слог га го в индоевропейском языке тоже означал некое движение. Взять то же санскритское слово га - значит идти, или английское го - тоже идти. А вот насчет этого ра - чето крайне сомнительно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за инфото. Значи се оказва, че наистина има ИЕ връзка с персийското mahoor. А за румънското Магура и не предполагах!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря за инфото. Значи се оказва, че наистина има ИЕ връзка с персийското mahoor. А за румънското Магура и не предполагах!

Не е необходимо да си лингвист, за да знаеш, че думите в езиците на всички ИЕ народи има сходни корени. Това обаче по никакъв начин не доказва, че българите са произлязли от персите, например, или че са взаимствали определени думи от тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

бу-гор

1.небольшой холм, горка, любое возвышение на поверхности чего-либо

2.важный человек, большой начальник, босс

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

бу-гор

1.небольшой холм, горка, любое возвышение на поверхности чего-либо

2.важный человек, большой начальник, босс

ШИШ-КА

1. шишарка, плод на иглолистно дърво.

2. важный человек, большой начальник, босс

Второто значение съвпада.

Давайте да дадем и други думи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ШИШ-КА

1. шишарка, плод на иглолистно дърво.

2. важный человек, большой начальник, босс

Второто значение съвпада.

Давайте да дадем и други думи.

Кат си толкоз ентелегентен не давай други думи, а обясни произхода на руското БУГОР! Покажи твойта ентелегентност до де стига!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кат си толкоз ентелегентен не давай други думи, а обясни произхода на руското БУГОР! Покажи твойта ентелегентност до де стига!

Дальнейшая этимология: Родственно лтш. bau~gurs "возвышение, холм", bugurai~ns "бугристый", bauga "поплавок на рыбачьей сети", лтш. budzis "шишка, желвак"; далее, вероятно, др.-инд. bhugnas "гнутый"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Кат си толкоз ентелегентен не давай други думи, а обясни произхода на руското БУГОР! Покажи твойта ентелегентност до де стига!

Могилата изяснихме ли я вече "откъде идва"?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Могила = Моггила = Мангила => Мангалия!!!

До 1940 г. града има многобройно българско население.[1] Туристическите атракции на Мангалия включват скитска гробница, открита през 1959 г. В нея са намерени фрагменти от папирус на гръцки – първия подобен документ в Румъния.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Могила = Моггила = Мангила => Мангалия!!!

Живот и здраве май месец ще се замъкна до Мангалия, та ще проверя дали е пълно с мангили/могили :w00t::)))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Знае ли някой от къде идва думата Могила?

На мен ми се струва, че е от МО-ГАРА - Моя Гора, Моя Планина!!!

на персийски имаме:

mahoor - A rising ground, a hill.

tall (atlal) - A hill. A heap

tappeh - A hill, a mound.

на хинди:

ḍhū'lā - A mound of earth, usually about four feet high

Могила е със значение 'старинно гробище'.

Интерес представлява и следното:

1) Могикан, могиканин (мохикан) - представител на измряло североамериканско индийско племе.

2) Чрез разпад на 'могила' се получава 'МОСООЛА' => 'MOGOLA'.

Може би връх Мусала (там са трите енергийни центъра), а също и Могол - титла, давана на някогашните монголски владетели.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тази тема не е за никакви енергийни центрова под и над Рила и за никакви мохикани. Въздържай се от такива чисти спамове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знае ли някой от къде идва думата Могила?

На мен ми се струва, че е от МО-ГАРА - Моя Гора, Моя Планина!!!

на персийски имаме:

mahoor - A rising ground, a hill.

tall (atlal) - A hill. A heap

tappeh - A hill, a mound.

на хинди:

ḍhū'lā - A mound of earth, usually about four feet high

Погледни в ЭССЯ-XIX, 1992, 115-119. Има пет страници анализ, но етимологията остава неясна. Една от най-вероятните хипотези наистина е средноиранска заемка в праславянския език, само че етимонът е друг: *magu-ula "хълм на магите" > *mogyla "хълм".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Мог-"/"маг-" е стар славянски корен с първоначално значение 'силен', 'могъщ'.

Последно "мог-" или "маг-"? :laugh:

Относно първоначалното значение на *mogti една от модерните хипотези е "тегля", оттам и чисто славянска етимология на *mogyla "струпани камъни", но не много убедителна.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...