Отиди на
Форум "Наука"

Протест срещу "Свидетели на Йехова" в Бургас.


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Това че гамените са опасни се знае от всички, но в случая това че йеховистите са станали жертва на насилие никак не ги онивинява и не ги прави по приемливи. Навремето Хитлер покрай всички останали е убивал и комунисти, но това не ги прави света вода ненапита, нито оправдава ГУЛАГ.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 142
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

но Ленин с 4 000 000 марки почва да прави ревлюцията. толкова получава от германия.....

:crazy_pilot: :crazy_pilot: :crazy_pilot:

Eдин момент, сега не е само чичко Ленин, а Троцки откъде пристига и какви парички ??? Не бяха ли парички на анкъл сам Рокфелер ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Ka40

Всъщност е забранено, прочети законите

Кое точно е забранено? Раздаването на листовки, които ако искаш взимаш, ако не искаш - невзимаш? Или религиозната дейност? Кое точно е забранено.

Чл. 7. (1) Свободата на вероизповедание не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други лица.

Чл. 7. (5) Религиозните общности и институции не могат да включват в дейността си малолетни лица, освен с изричното съгласие на техните родители или настойници. Непълнолетните лица могат да бъдат включвани в дейността на религиозните общности и институции, освен ако има изричното несъгласие на техните родители или попечители.

А на улицата отпред? А в кафенето? А в алеята от жилището ти до магазина? Много е лесно да прехвърлиш отговорноста на директора, полицията, държавата, родителите и изобщо всеки друг освен теб. Обаче ти сам използва думата "общество". Член ли си и ти на обществото? Какви са твоите задължения?

Основното задължение на всеки един индивид е да спазва закона. Утре, някой ще реши че ти си заплаха за него или просто не го кефиш и ще ти чупи главата. Това ли искаш?

Ами всъщност да, точно това искам. Ако аз съм фанатизиран престъпник, и срещу мен са проведени голям брой мирни протести, а "законът" не им обърне грам внимание, някой трябва да ме спре. И от сегашната ми позиция на НЕпрестъпник го считам за морално задължение, а не просто право!

Освен това забелязвам, че много избирателно ме цитираш. Пропусна точно най-важната част "И когато директора, полицията, държавата, родителите или който и да е друг не му пука, не му е в задълженията, е безотговорен или просто не му стигат силите или възможностите, какво трябва да се направи и кой трябва да го направи?"! Няма как да не го забележа и да не те попитам "Ти да не си член на тази организация?". Говориш все едно мирни протести срещу тях никога не е имало, направо до бой се е стигнало.

Мислиш ли, че можеш да ми покажеш дори един незаконен хотел с някакво по-различно от "слух" доказателство?

Всеки един хотел построен на плажната ивица е незаконен. А за Стария Несебър мисля че е излишно да се коментира.

Съжалявам, приятелю, но живея доста далеч от морето и не съм запознат. Би ли могъл да ми помогнеш с някакви документи или закони?

Каква точно заплаха е незаконния хотел за децата?

Ами да речем именно с това че е незаконен. А по-страшното е че има хора, на които не им пука че е незаконен и че се толелира неспазването на закона.

Нека да направим разграничение. Престъпления винаги е имало, винаги ще има, и ги има и ще ги има навсякъде. Пак ли опираме до въпроса, защо хората са се надигнали срещу точно това, а не срещу друго престъпление? Или въпроса ти вече е, защо хората не са се надигнали срещу всички престъпления наведнъж? Нали знаеш какво означава това? Подсказка, нарича се революция (или престъпление срещу народа, в зависимост кой накрая пише историята). Преди 20-тина годинки преживяхме една и всички виждаме до какво ни доведе!

най-много ме кефят хора като теб, които казват "като си такъв бабаит защо не...." и дават веднага пример с някоя икономически, политически или физически силна групировка. Отговора е "Защото ме е страх". Защото не ми е по силите

Значи тъй като ни е страх, не ние по силите или просто не ни дреме, ще се правим че истинските проблеми не съществуват.

Не, приятелю, просто ще се насочим към проблемите, с които можем да се справим. Не мога да се справя с всички проблеми на света, но с тези, с които мога, считам, че трябва.

Обаче че група дебили, които са се събрали да се молят, това ни е най-големия кахър.

"група дебили, които са се събрали да се молят"?!?! Пак ще те попитам, ти да не си член на сектата? Много удобно пропусна всичко написано против тях и изтъкна, че само се молили. И да, вече мога спокойно да ги наричам секта и престъпници. След последния ми пост бистрихме темата с познати и някои споделиха, че децата им са носили техни листовки в къщи.

А ти какво си направил?

Достатъчно, за да знам, че от тези акции файда няма и всичко е чист популизъм.

Ето тук най-много грешиш. Файда има, въпроса е, че в случая не е ясно за кого. Демократичните ни обективни медии вече ги изкараха едва ли не мъченици.

Редактирано от Thimotty
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей мама му стара, тука няколко пича съвсем сериозно се опитват да ме убедят, че шепата лумпени едва ли не са защитили националният интерес!!!

Ако е така, ако наистина хората мислят така - тежко й на тази държава, тежко му на този народ. Взех да разбирам какво има предвид Алеко! Дебелащината, пишман-бабаитщината тук е героизъм.

Всъщност това, че тия сектанти манипулират членовете си е вашата гледна точка. Хората са пълнолетни, дееспособни и ако желаят ще дарят апартамента си на сектата, ако желаят ще зарежат висшето си образование и ще проповядват! Това си е техен избор. Съжалявам баламурниците, които го правят, но това си е техен избор. Ако има зарибявка на непълнолетни е съвсем друга работа. Всяка религия допуска дарителството.

Медалът, разбира се има и друга страна - кой допусна обособяването на този своего рода молитвен храм, кой допусна строителството точно на това място и т.н. Разбира се, на "героите" и през ум не им идва да ошамарят реалните виновници за настоящото положение, а именно тогавашната местна управа, защото ще гризнат едно твърде дебело дръвце.

Смешна история, показателна за това докъде сме стигнали или къде винаги сме били...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ами Михов, прочети сам коментарите http://www.blitz.bg/news/article/105895

И кво праи ся? Обявяваме българския народ за мърша и гледаме от високо? Влизаме в положение на йеховистите и стоварваме цялата вина на хулиганите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@Михов, шепа лумпени са, ако го направят в тъмното нощем, много срещу малко, когато никой не може да ги види. Когато това е посред бял ден, по време на демонстрация точно срещу тази секта, пред камерите, вече не е съвпадение. Едва ли вярваш, че са били там случайно, и ей така са решили да се посбият. Аз поне не го вярвам, за мен е организирано. Но дори и да е просто случайно, за мен в случая целите на организаторите и потенциалните провокатори в случая съвпадат, независимо от разликата в мотивите им.

Съжалявам баламурниците, които го правят, но това си е техен избор. Надявам се, че с това си изказване не подкрепяш телефонните измамници, които на практика правят същото, но малко по директно. Има огромна разлика между това да дариш доброволно и да бъдеш "подтикнат" от майстори манипулативни оратори.

И да, аз поне за себе си имам достатъчно доказателства, че се занимават и с деца. От тази гледна точка морално подкрепям изцяло "лумпени"-те.

Дали бих се включил в протеста? - Твърдо да.

Дали бих се включил в боя? - Не знам, не съм от най-смелите или яките, зависи от момента.

Дали бих се включил в боя, ако моето дете ми донесе такава листовка? - Не се съмнявам дори за миг!

Редактирано от Thimotty
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами Михов, прочети сам коментарите http://www.blitz.bg/news/article/105895

И кво праи ся? Обявяваме българския народ за мърша и гледаме от високо? Влизаме в положение на йеховистите и стоварваме цялата вина на хулиганите?

Ами не мога да си мисля нещо хубаво за хора, които одобряват това. Съжалявам!

Днес пребиха едни хора, чиято вяра са решили, че не е правилната. Преди време пребиха едни момчета в един трамвай - http://www.vevesti.com/%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D1%87%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D0%BE%D0%B9-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83-%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B8-%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B8, защото са решили, че левичарските им възгледи не са правилните. Мой приятел го пребиха, подобни на ония хубостници, на спирката пред хотел Плиска, само защото шалчето на футболния му отбор не е правилното...

Аз не харесвам сектанти, не харесвам левичари, не харесвам и отбора на моя приятел. Това обаче не ми пречи да смятам подобни постъпки за гнусни, варварски, елементарни и най-важното - без всякакъв реален ефект!

Искам да живея в страна, където шепа младежи с качулки да не раздават правосъдие по свое усмотрение. Особено върху беззащитни хора. Защото те върху такива го правят.

Това не е някакъв подвиг. Не е героизъм.

Апропо, ако от ВМРО наистина искаха цивилизован протест, можеха да направят жива верига от сутринта около сградата и да не допускат отвън хора в "храма" им за сбирката. Ето, това е сравнително цивилизован протест. И тогава и полицията да се намеси и да ги разпръсне ще изглеждат моралните победители, ще алармират обществото. Но такъв протест изисква време, хора, изисква отдаденост на каузата. Много по-лесно е с биячите. Те за 5-6 минути могат да напукат десетина глави. Щеше да е смешно, ако не беше тъжно...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И да, аз поне за себе си имам достатъчно доказателства, че се занимават и с деца. От тази гледна точка морално подкрепям изцяло "лумпени"-те.

Ти за себе си имаш достатъчно доказателства, а по-много селски дискотеки например (селски не като локация, а като манталитет на посетителите) много биячи имат достатъчно основания, че някой ги гледа накриво, нарочно ги е настъпил, блъснал или е гледал гаждето им. И айде бой! По много селски стадиони (селски не като локация, а като манталитет на феновете) много "ултраси" имат достатъчно основания, че другите заслужват бой, бомби, дори смърт. И пеят и скандират смърт. Хайде холан, и аз живея в тази страна. Хората от "протеста", от стадиона, а и тези от дискотеката са едни и същи. До голяма степен физически, а метафорично - съвсем.

Дали бих се включил в протеста? - Твърдо да.

Дали бих се включил в боя? - Не знам, не съм от най-смелите или яките, зависи от момента.

Дали бих се включил в боя, ако моето дете ми донесе такава листовка? - Не се съмнявам дори за миг!

Знаеш ли, участвал съм в бой на сектанти през далечната 1994 г. И не се гордея с това. Бях млад тогава и привърженик на доста радикални идеологии. Когато човек порасне, когато има отговорности, когато започне да мисли, а не само да чувства както през младежките си години, светът става друг.

Аз цели 14 години живях в общество, където се знаеше кое е правилното и кое има право човек да прави. Не вярвам в това! Не искам хора да бъдат наказвани, само защото не са "правилните" и не вършат "правилните" неща...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оооо не ме разбирай погрешно, принципно съм твърдо против насилието. Едва ли има някой във форума на друго мнение, независимо от позицията му конкретно за тази ситуация. Въпроса е, че винаги има изключения. Това е едно от тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Оооо не ме разбирай погрешно, принципно съм твърдо против насилието. Едва ли има някой във форума на друго мнение, независимо от позицията му конкретно за тази ситуация. Въпроса е, че винаги има изключения. Това е едно от тях.

Добре, а като това е едно от тях, я ме светни какво всъщност ще се промени след цялата вакханалия?

Светни ме, защото аз не се сещам какво.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, а като това е едно от тях, я ме светни какво всъщност ще се промени след цялата вакханалия?

Светни ме, защото аз не се сещам какво.

Ами, най-малко ще се насочи по-голямо внимание към проблема. Макар да спорим за морала или легитимността на действията на едната страна в конфликта, почти единодушни са мненията на хората относно другата страна. Както и за бездействието по проблема на съответните органи.

Второ - следващия път ще се включат повече хора. Дори да е само на мирен протест - със сигурност ще са повече.

Трето - привлича вниманието на голяма част от обществото, която до сега не е знаела за този проблем. Повече заинтересовани = по-голям шанс да се намери друго решение, различно от физическото насилие.

Четвърто - макар и много много малко вероятно, потърпевшите могат да си вземат някаква поука. Всъщност и двете страни могат да се поучат от ситуацията, най-малкото като имат предвид какво може да се случи, или да разберат след време какви са резултатите от подобни прояви.

Пето, шесто... доста още мога да изброявам.

Редактирано от Thimotty
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами, най-малко ще се насочи по-голямо внимание към проблема. Макар да спорим за морала или легитимността на действията на едната страна в конфликта, почти единодушни са мненията на хората относно другата страна. Както и за бездействието по проблема на съответните органи.

То внимание има по много наболели проблеми. Слушах медиите внимателно, заради малоумните действия на "патриотите", Свидетелите направо може да се каже, че получават съчувствие. Органите не могат да забранят на група хора да се събират и да са съмишленици, дори да не ги регистрират официално като вероизповедание.

Второ - следващия път ще се включат повече хора. Дори да е само на мирен протест - със сигурност ще са повече.

И каква полза? Дори и 1 млн. да се включат, йеховистите няма да се откажат. Те и сега знаят, че вероятно няколко милиона от населението на България не ги харесва.

Трето - привлича вниманието на голяма част от обществото, която до сега не е знаела за този проблем. Повече заинтересовани = по-голям шанс да се намери друго решение, различно от физическото насилие.

За този проблем знаят всички. Със сигурност. Е, и?

Четвърто - макар и много много малко вероятно, потърпевшите могат да си вземат някаква поука. Всъщност и двете страни могат да се поучат от ситуацията, най-малкото като имат предвид какво може да се случи, или да разберат след време какви са резултатите от подобни прояви.

Това е такава утопия, че просто не си струва коментар. Няма да стане, казвам ти го със сигурност.

Истината е, че най-голяма полза от ситуацията ще извлекат йеховистите. Ще сплотят редиците, ще получават медийно съчувствие, може дори и помощ от правозащитни организации. Да проповядват те няма да се откажат, а пълнолетните хора, които отиват при тях, струва ми се, нямаме право да ги съдим. Те си решават какво правят. И го правят доброволно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами, най-малко ще се насочи по-голямо внимание към проблема. Макар да спорим за морала или легитимността на действията на едната страна в конфликта, почти единодушни са мненията на хората относно другата страна. Както и за бездействието по проблема на съответните органи.

То внимание има по много наболели проблеми. Слушах медиите внимателно, заради малоумните действия на "патриотите", Свидетелите направо може да се каже, че получават съчувствие. Органите не могат да забранят на група хора да се събират и да са съмишленици, дори да не ги регистрират официално като вероизповедание.

Моля те, не започвай и ти с "другите проблеми". Включително и благонадеждността на родните медии.

Да, прав си, за момента ситуацията може да нанесе повече вреда отколкото полза, но в перспектива не е така. Нека ти дам пример: Навремето Левски (или който и да е друг партизанин минал в нелегалност) са нанесли повече вреда за момента. Извършвани са много зверства (тогава законни действия) за да бъдат заловени. Но в крайна сметка сега ги наричаме герои и се приема, че са допринесли много за нашата свобода. Разбира се не сравнявам мотивите им, нито значимостта им със сегашната ситуация, но смятам че и сега са наложителни радикални мерки. Нека не гадаем как ще се отрази в бъдеще тази ситуация.

Второ - следващия път ще се включат повече хора. Дори да е само на мирен протест - със сигурност ще са повече.

И каква полза? Дори и 1 млн. да се включат, йеховистите няма да се откажат. Те и сега знаят, че вероятно няколко милиона от населението на България не ги харесва.

Никой не си прави илюзията, че ще се откажат. Но, при по-голям брой подобни ситуации, държавата ще се принуди да вземе мерки. Няма да е веднага, но накрая няма да има избор.

Трето - привлича вниманието на голяма част от обществото, която до сега не е знаела за този проблем. Повече заинтересовани = по-голям шанс да се намери друго решение, различно от физическото насилие.

За този проблем знаят всички. Със сигурност. Е, и?

Аз пък ти гарантирам, че много не знаят. Не и специално за тази секта. Не и каква е точно опасността. В крайна сметка от години се говори за телефонните измами по всички телевизии, но все още има хора, които се връзват. И там крайния резултат е доброволно даване на паричките. Не ми казвай, че го одобряваш. Колкото повече шум толкова по-добре.

Четвърто - макар и много много малко вероятно, потърпевшите могат да си вземат някаква поука. Всъщност и двете страни могат да се поучат от ситуацията, най-малкото като имат предвид какво може да се случи, или да разберат след време какви са резултатите от подобни прояви.

Това е такава утопия, че просто не си струва коментар. Няма да стане, казвам ти го със сигурност.

За поуката съм съгласен. За опита натрупан от наблюдение на резултатите не.

Истината е, че най-голяма полза от ситуацията ще извлекат йеховистите. Ще сплотят редиците, ще получават медийно съчувствие, може дори и помощ от правозащитни организации. Да проповядват те няма да се откажат, а пълнолетните хора, които отиват при тях, струва ми се, нямаме право да ги съдим. Те си решават какво правят. И го правят доброволно. Само ако наистина го правят доброволно. В случая не е. Да се възползваш от по ниския интелект на някого или от наивността му, за мен, е много по-лошо от възползване чрез физическо насилие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Темата е жестоко освинена. Вместо да се наблегне на факта на лумпенщината, се наблегна на вредата от сектите. Съгласен съм, сектите са вредни. Лумпенщината е стократно по-вредна.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мормоните наистина са кауза пердута. "Свидетелите" все пак са вредни, но могат да бъдат ограничени, а сциентолозите са крайно неприятни.

Лумпените в панделата, а сектантите - лишени от регистрация, викам аз. И вълкът гладен, и агнето изядено, та да мирне тая държава.

До Глишев, Михов, Ка40 и останалите правилни другарки и другари от форума: Абе, Вие наистина ли не разбирате за какво става дума? Глишев даже ни предлага "лишаване от регистрация"............... Човек не знае да се смее ли, или да плаче.

За Ваше сведение в продължение на почти 15 години българската държава отказваше да регистрира тоталитарната секта "Свидетели на Яхова", именно защото нейните отвратителни практики бяха добре известни на всички и у нас, и в чужбина. Даже се учудвам колко дълго издържаха нашите посерковци.

Накрая естествено клекнаха под натиска на Големия брат. Своя принос даде и Съдът по правата на човека в Страсбург.........

Който не вярва, да отвори страницата на ДД и да си направи труда да прочете съответните менторски доклади за спазването на правата на човека в България от предишни години.

До регистрацията на сектата, която Глишев иска да отменя, България е постоянен обект на критики, че нарушава правото на свободно вероизповедание. Във всеки доклад, на всеки подходящ международен форум, на всяка среща на високо равнище Големият брат трие сол на главата на България защо още не е регистрирала сектата "Свидетели на Яхова"!

Ами накрая я регистрираха...........

Направи ми впечатление и друго "недемократично" изказване на потребителя Глишев. Според него, "сциентолозите са крайно неприятни".

Сигурно е така. Но сега се сетих, че Големият брат от години критикува Германия, защо не ще да регистрира вероизповеданието на тези добри хора в Берлин - засега без резултат. Зер германците също нарушават правата на сциентолозите.............

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така че нас не ние грижа, кой как разполага с имуществото си. Ако иска да го дари на Свидетели на Йехова, ако иска на Свидетели на Тангра или Свидетели на Орфей, ако иска на Българската православна църква (що ли си мисля, че нашите попове ще го лапнат като топъл хляб.

Знам такива случаи със старостилци. Баба на преклонна възраст да завещае апартамента си на Църквата на Триадицкия епископ Фотий, светиня му. Е и какво е престъплението тук? Даже има полза – надеждата и вярата в собственото спасение се засилва.

Особено това се прави от бездетни вярващи или такива, които са изгубили всякаква връзка с децата си.

Това което правят Свидетелите на Йехова е мисионерство – религиозна пропаганда – спиране на хора по улиците, звънене по апартаменти и т. н. т.

Въпросът е, че това е агресивна пропаганда. Пропаганда правят и други вероизповедания и секти, но не така агресивно – например да продават религиозна литература да пускат обявления за служби и религиозни филми. Всяка църква е задължена да мисионерства. Сигурен съм, че ако утре и Католическата църква започне да прави такава агресивна религиозна пропаганда, резултатът ще е същият. Но има договореност между Православната и Католическите църкви да не мисионерстват сред инославното (православно или католическо) паство в чуждия религиозен диоцез.

Традиционните църкви отдавна са се отказали да вербуват нови привърженици по този начин, не че някога не са го правили. Те затова и са силни – защото в една отминала епоха са се занимавали много активно с мисионерство (църковна пропаганда).

Какво е това? Отказ от мисионерство? Какви са конвенционалните методи на мисионерството? Докъде свършват позволените методи за вербуване и откъде започват престъпните? Църквата е длъжна да вербува нови членове на конгрегацията си за да оправдае проповедническата и просветителската си роля.

А конкретно за Свидетелите на Йехова- не са ми симпатични – още повече и заради отказа от кръвопреливане и отказа от носене на военна служба.

Редактирано от Panzergrenadier
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, а като това е едно от тях, я ме светни какво всъщност ще се промени след цялата вакханалия?

Светни ме, защото аз не се сещам какво.

Нищо не се промени. В същност, сега сектантите ще се изживяват като мъченици за "правата" си вяра, особено тези, които са отнесли по някой тупаник.

Пак повтарям тезата си, че държавата е тази, която вместо да се изживява само като събирач на пари, трябва да влезе във функциите си и да създаде една регулация, с която се забанява публично пропаганда на такива религиозно сектантски идеи. Ако с дистанционното избирам даден канал, може да се приеме, че избирам и давам съгласието си да бъда обливан с рекламните тъпотии на съответния канал, то не така стои въпроса, когато някакви ми тропат по вратата в къщи или ме дърпат на улицата (която е публична собственост) и ми говорят или ми пробутват някакви листи за прослава на този или онзи. В такъв случай на лице е грубо вмешателство в моя личен живот и накърняваме на правото ми на свободен избор. И в такива случаи да се налагат жестоки (а не символични) глоби - т.е не някакво друго наказание, а икономически санкции, защото това е в основата на тези секти и там най-много ги боли. А и икономическите санкции не създават мъченици.

Ако пропагандата е върху малолетни или непълнолетни - вече може да се помисли и за сериозно инкриминиране на деянието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Hе съм против сектите. Демокрация е. Знаете разликата между диктатура и демокрацията е, че при първата всичко можеш да правиш на воля-което ти е разрешено, при демокрацията всичко можеш да правиш на воля което не е забранено....

Престъпни ли са някои дела в обществото? Да. Тогава? Да направят свясни закони във връзка с вербуването на маловръстни, или проповядване на идеи, мироглед публично, итн........Да си направят ред в законите и няма да има нужда от такива прояви. Оснвовно за публичният ред отговарят подъниците сами и после въоражените сили на държавата.

Да борави чрез насилие е монопол на държават. Никой друг няма право на това. Иначе, иначе знаем какво може да стане.....

:hmmm: :hmmm: :hmmm:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чл. 7. (1) Свободата на вероизповедание не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други лица.

Чл. 7. (5) Религиозните общности и институции не могат да включват в дейността си малолетни лица, освен с изричното съгласие на техните родители или настойници. Непълнолетните лица могат да бъдат включвани в дейността на религиозните общности и институции, освен ако има изричното несъгласие на техните родители или попечители.

по чл.7.ал.1 - тъй наречената "патриотична" партия ВМРО или оторизирани от нея лица да заведат дело срещу Свидетелите на Йехова като изрично покажат с кои точни техни действия нарушават националната сигурност, обществения ред, народното здраве, морала или правата и свободите на другите лица. И като казвам народното здраве, това че някой отказва да му бъде осигурена медицинска помощ не лично негов проблем и избор и не е твоя грижа нито моя. Между другото, предписанията за дълги пости на БПЦ също могат да се разглеждат като посегателство върху народното здраве. Също ВМРО може да сезира Прокуратурата като са посочени конкретните нарушения на Закона. Това направено ли е?

по чл. 7 ал. 5 - родителите и настойниците да заведат дело срещу сектата. А ВМРО като една истинска патриотична оргиназация, да им осигури правна помощ и обществена подкрапа. Това направено ли е?

Пропусна точно най-важната част "И когато директора, полицията, държавата, родителите или който и да е друг не му пука, не му е в задълженията, е безотговорен или просто не му стигат силите или възможностите, какво трябва да се направи и кой трябва да го направи?"!

Управлението на национално и на местно ниво се определя от теб и от още 6 500 000 като теб и мен. Като не ти харесва управлението - сменяш управляващите, ако сред толкова партии не намериш такава, която да ти хареса - сам си правиш партия. Това е механизмът на въздействие в една държава, за която искаме да се спазват законите.

Няма как да не го забележа и да не те попитам "Ти да не си член на тази организация?". Говориш все едно мирни протести срещу тях никога не е имало, направо до бой се е стигнало. Ако това ще те успокои, бил съм години наред във ВМРО :w00t: така че малко по-кротко. Ти където отиваш, аз от там идвам.

Редактирано от Ka40
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Знаеш ли, участвал съм в бой на сектанти през далечната 1994 г. И не се гордея с това. Бях млад тогава и привърженик на доста радикални идеологии. Когато човек порасне, когато има отговорности, когато започне да мисли, а не само да чувства както през младежките си години, светът става друг.

това ми звучи много, ама много, познато :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Hе съм против сектите. Демокрация е. Знаете разликата между диктатура и демокрацията е, че при първата всичко можеш да правиш на воля-което ти е разрешено, при демокрацията всичко можеш да правиш на воля което не е забранено....

Престъпни ли са някои дела в обществото? Да. Тогава? Да направят свясни закони във връзка с вербуването на маловръстни, или проповядване на идеи, мироглед публично, итн........Да си направят ред в законите и няма да има нужда от такива прояви. Оснвовно за публичният ред отговарят подъниците сами и после въоражените сили на държавата.

Да борави чрез насилие е монопол на държават. Никой друг няма право на това. Иначе, иначе знаем какво може да стане.....

:hmmm: :hmmm: :hmmm:

Навсякъде по света "ограничено "насилие" (гражданско неподчинение) е неизменна част от всеки протест (демонстрация).

За да усети силния, властимащият, че демонстрантите са излезли не само да се разходят и да подишат чист въздух по улиците, а да поискат държавата да отстъпи и да им върне отнети права или да отмени антисоциални актове, всеки истински профсъюз в белите държави издава брошури и обучава младежи за ариаргарда на протестите, в който те се запознават със актуалните защитните и нападателни средства на полицията и как може да се предодвратяват изтегляне на демонстрант, увреждане на демонстриращи или вклиняване в редиците им.

В България липстват традиции и култура за извършване на протест, който да респектира властта. Не зная от кога датира това овчедушно стоене на едно място и спорадично провикване - Ууу! Убийци! докато полицията по даден по радиостанция знак се спускат и изтеглят без реакция от тълпата нужният им брой "демонтранти" без това да има някакви последствия. Това обезмисля протеста, неговите цели и е прелюдия към отлив и обезверение към по-нататъчни действия.

Така, че не трябва да наричаме "лумпени" борците против социалните бичове, поне докато гражданскоото неподчинение като метод на противопоставяне срещу "държавната диктатура" не придобие прийомите на западноевропейските демокрации, подобни прояви на саможертва не трябва да се анатемосват, а да се отглеждат и възпитават по евро-образец.

Редактирано от budget
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нека не смесваме нещата. Тук не сме чак такива наивници. Има огромна разлика между гражданското неподчинение и насилието срещу някакво малцинство (в случая - религиозно).

Никой не оспорва, че "Свидетели на Йехова" не са никак симпатична общност. Но да им чупиш вратата, да ги риташ и замеряш не е гражданско неподчинение, а чиста лумпениада. Гражданско неподчинение е да не разпуснеш протест, когато полицията го изиска. Полицаят е държавен служител, често въоръжен, във всеки случай подготвен за възможността за насилие. Докато богомолци, събрали се на служба, не са подготвени за насилие. Ще припомня, че на "Свидетелите" изповеданието им забранява да се самозащитават - което за мен означава, че освен другото, участниците в трошенето и вандалщината са и страхливци. Някой по-горе правилно посочи, че същите момчетии никога не биха се осмелили да се държат така извън квартала си.

В случая нямаме никакво гражданско неподчинение и нека не се заблуждаваме по този въпрос. Има една тайфа хулигани, които нарушават частна собственост, нападат хора, нанасят телесни повреди и материални щети, без да са пропорционално провокирани. Ако тези хора извършваха акт на неподчинение, то щяха да се сблъскат с полицията, а не с онези сектанти.

Не, побоят и трошенето не са същото като охраната на собствения имот с оръжие. Второто може да мине за самоуправство, но според мен по-скоро е самозащита и е оправдано. Докато картинките, които видяхме от Бургас, са само и единствено проява на осъдителна и опасна простащина.

Дори сектата да е вредна (а тя наистина е и за разлика от лумпените имам представа защо), не уличните побоища са начинът да й се противодейства. За тия неща си има закон, полиция и най-вече съвършено различни начини за протест. Разбира се, хулиганщината няма нищо общо с истинската култура на протеста.

Нито пък някой разумно протестиращ ще се втурне срещу човек, който не се защитава или не напада.

Културата на протеста и на гражданското неподчинение понякога изисква сблъсък с полицията или самозащита срещу насилие и само това, а не тупаници по хора, които не участват в насилие. Всичко друго е хулиганство и е нетърпимо. Всеки нормален гражданин би трябвало в случая с бургаските лумпени да се притече на помощ на сектантите в случая с побоя, ако ще и да иска изгонването на сектата от България.

Лумпените са си лумпени. Те нито се интересуват от някаква идея зад насилието, нито разбират, че с неадекватните си и жестоки действия всъщност вредят на уж "своята" кауза. Там, където има лумпенизация на протеста, там самата кауза на този протест бива злепоставена.

Всеки опит да се представи бургаското събитие като "гражданско неподчинение", "протест", "взимане на нещата в свои ръце", "защита на кауза", "борба срещу социални бичове" или "изява на гражданско съзнание" е подмяна на истината. Става дума за най-обикновено престъпление. За действие на лумпени, простаци и хулигани. Участниците в това действие нямат никаква правота зад себе си. Нито социална, нито морална, нито национална, нито религиозна, а най-малко законова. И трябва да си излежат дължимото.

Пак казвам - това няма нищо общо с факта, че самата секта е действително вредна.

Всеки, който одобри тези действия, съчувства на вредни за обществото лумпени и най-вероятно също има чисто лумпенски склонности.

Българите или ще сме цивилизована нация, или ще сме диваци. Среден път няма.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди всичко.

Второ. Ако го няма на някой сайт на анархисти или други, мога да ти потърся и преведа, правилата на протест по които по принцип трябва да действат и милиционерите.

Например в паднал или лежащ човек не се тъпчи, рита.

Не може да се тегли, влачи по земята причинявайки излишни болки.

Трябва да се информира затова защо ще бъде арестуван.

Когато те арестуват, трябва да викъш, че ще кооперираш в аресуването.

Когато те отвличат, да викаш, крещиш името и местожитието си, тоест с всички средства да информираш околната среда за задържаването ти.

Имаш право да мълчиш и сами при наличие на адвокат да говориш. Трябва да ти разрешат да телефонираш на свои близки.

Ако те задържат продължително време, трябва да те информират защо.

и тнт.

Тази информация би трябвало да знаят всички тези които организирват, обявяват протест, стачка....

Иначе застрашавят здравето на редица официални и не официални лица.....

:punk: :punk: :punk:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Скуби, помня едни протести преди две години в София, когато първо (платени) лумпени опорочиха действията и второ, това даде повод на полицията да разгони, да изпоарестува, да бие и да заплашва истинските протестиращи. Повечето от тях бяха студенти и ученици в горните класове. Един по-възрастен мъж почина в полицията. Един дванайсетокласник беше преживял шок, когато беше качен в полицейска кола и заплашван там с оръжие.

Тогава стана така, че уж много решителните и смели момчета (демек лумпените) нито защитиха останалите протестиращи от полицията, нито се сблъскаха с нея, нито попаднаха сред арестуваните.

Публична тайна е, че момченцата с кубинките от футболните агитки и от националистическите групички, които се въртят около радикалните партии, си имат тартори, които пък имат вземане-даване с МВР и от време на време свършват по някоя услуга за ченгетата. Самите дребни риби бягат от чичко Ушев като дявол от тамян, освен когато бъдат свикани "на акция", каже им се, че няма да ядат бой и им се дадат по няколко кинта. От тези "храбреци" не стават нито граждани, нито протестиращи за каквато и да е кауза. Тяхната цел са бирата, водката и адреналинът без риск за самите тях, а целта на полицията е да ги използва за опорочаване на всеки потенциално успешен протест.

Психологията им е стадна - сами са страхливи. Особено по време на протести или мачове се случва по няколко такива кретенчета да се нахвърлят върху жени, деца, беззащитни наркомани, добре изглеждащи мъже (моментално набедени в хомосексуализъм) или чужденци. Полицията много рядко или направо никога не действа ефективно срещу тях - закъснява, държи се вяло, много рядко размахва пръст.

Тези същества не служат на никаква кауза, дори популистка. Те са евтини наемници за калабалък срещу възможността за някоя двулитровка, малко викане и шутове в нечия глава (стига да не е тяхната). Обикновено са между 16 и 30-годишни, но има и по-възрастни. Като правило необразовани, често от проблемни семейства, с лични и професионални неуспехи, но има и изключения - които не са най-възрастните сред тях. В главите им има смес от футболни пристрастия, безадресна агресия, страст към нискокачествен алкохол, никакви ясни битови, морални или политически разбирания, ниско лично самочувствие, примитивно схващан национализъм и още по-примитивна представа за чичко Хитлер.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...