Отиди на
Форум "Наука"

Протест срещу "Свидетели на Йехова" в Бургас.


Recommended Posts

  • Потребители

Аз цели 14 години живях в общество, където се знаеше кое е правилното и кое има право човек да прави.

Не вярвам в това! Не искам хора да бъдат наказвани, само защото не са "правилните" и не вършат "правилните" неща...

След горното изявление на др. Михов, аз съм в шаш!

Не разбирам как, след подобна декларация, човек може да се изказва в защита на организация (тоталитарна секта), която ИМЕННО открито заявява претенциите си, че знае кое е "правилно" и кое "не е правилно".

И нещо повече - организация, която наказва своите членове, за това че не вършат "правилните" неща.

Очевидно наблюдаваме някакъв парадокс или странно раздвоение на личността.................. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 142
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Организациите са организации и имат устави (или нещо подобно), държавите особенно правовите имат Конституция. Нека да я спазваме. И от мен таквиз "организации" бягат кат дявол от тамян,, без да съм християнин ;). Както и да е, ама това наистина са лумпени! Аз пък бях при палежа на Партийния дом. Е не съвсем протестирах, но си тръгнах. На другата сутрин заминах за пещерските гори на палатка и един от "комсомолците" във факултета исказа мнение, че затова бягам. Е фраснах го! 2 години по-голям с повече перки (от моята гимназия!), ама самата мисъл, че с насилие се "върши работа", ми е не само чужда и непонятна, а бих се борил с/у нея, не с фраскане разбира се (е други години бяха, други са сега). Нека си се върнем към правилата, нека накараме и другите да ги следват. А по тоз начин наистина може да" произведем" нови "мъченици". И вместо да испишем вежди да избодем очи.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби, помня едни протести преди две години в София, когато първо (платени) лумпени опорочиха действията и второ, това даде повод на полицията да разгони, да изпоарестува, да бие и да заплашва истинските протестиращи. Повечето от тях бяха студенти и ученици в горните класове. Един по-възрастен мъж почина в полицията. Един дванайсетокласник беше преживял шок, когато беше качен в полицейска кола и заплашван там с оръжие.

Тогава стана така, че уж много решителните и смели момчета (демек лумпените) нито защитиха останалите протестиращи от полицията, нито се сблъскаха с нея, нито попаднаха сред арестуваните.

Публична тайна е, че момченцата с кубинките от футболните агитки и от националистическите групички, които се въртят около радикалните партии, си имат тартори, които пък имат вземане-даване с МВР и от време на време свършват по някоя услуга за ченгетата. Самите дребни риби бягат от чичко Ушев като дявол от тамян, освен когато бъдат свикани "на акция", каже им се, че няма да ядат бой и им се дадат по няколко кинта. От тези "храбреци" не стават нито граждани, нито протестиращи за каквато и да е кауза. Тяхната цел са бирата, водката и адреналинът без риск за самите тях, а целта на полицията е да ги използва за опорочаване на всеки потенциално успешен протест.

Психологията им е стадна - сами са страхливи. Особено по време на протести или мачове се случва по няколко такива кретенчета да се нахвърлят върху жени, деца, беззащитни наркомани, добре изглеждащи мъже (моментално набедени в хомосексуализъм) или чужденци. Полицията много рядко или направо никога не действа ефективно срещу тях - закъснява, държи се вяло, много рядко размахва пръст.

Тези същества не служат на никаква кауза, дори популистка. Те са евтини наемници за калабалък срещу възможността за някоя двулитровка, малко викане и шутове в нечия глава (стига да не е тяхната). Обикновено са между 16 и 30-годишни, но има и по-възрастни. Като правило необразовани, често от проблемни семейства, с лични и професионални неуспехи, но има и изключения - които не са най-възрастните сред тях. В главите им има смес от футболни пристрастия, безадресна агресия, страст към нискокачествен алкохол, никакви ясни битови, морални или политически разбирания, ниско лично самочувствие, примитивно схващан национализъм и още по-примитивна представа за чичко Хитлер.

На мен разказваш. Когато тук в 2006 година, ченгетата даже и рег, номерата си свалиха за да не могат ги идентицифират после....И с кобри бият и по глава стреляха с гумени гюлета.....Сега ги събират и почват да ги съдят. Но не шефовете....

Затова казвам, че и протестът си има своеобразна кореография, и ако я спазват няма тежки или смъртни последици....

:punk: :punk: :punk:

Редактирано от Skubi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И вместо да испишем вежди да избодем очи.

В този културен форум няма хора, които да призовават за физическа разправа с когото и да било. Предполагам, че дори и децата от ВМРО не са желали подобно развитие, въпреки ежедневните провокации от страна на тоталитарната секта, за които разбрахме от СМИ.

Въпросът е какво правим ние, за да защитим своите близки и съграждани от религиозните тоталитаристи! Чакам предложения!

Или смятате, че те нямат нужда от защита?

Типично по български, а? Чакаме да дойде някой друг (цар, пъдар) от некъде си, за да ни "оправи"?

През това време се свиваме вкъщи, до полите на жените и се надяваме, ако може да се размине някак си, като, между другото, философстваме задълбочено..............

Повдига ми се...........

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Истината е, че най-голяма полза от ситуацията ще извлекат йеховистите. Ще сплотят редиците, ще получават медийно съчувствие, може дори и помощ от правозащитни организации. Да проповядват те няма да се откажат, а пълнолетните хора, които отиват при тях, струва ми се, нямаме право да ги съдим. Те си решават какво правят. И го правят доброволно.

Не мога да разбера и ВМРО, как може да плануват протест със свещи, цветя и венци, чинно строени пред въпросният храм и то в деня, в който Свидетелите на Йехова празнуват смъртта на Христос? В случая те се явяват по-големи поддръжници на Яхве (Сатаната) от самите йеховисти.

http://www.youtube.com/watch?v=h4gEwQzbSAs&feature=channel_video_title

http://www.youtube.com/watch?v=cjp5MBDYih8&feature=channel_video_title

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът е какво правим ние, за да защитим своите близки и съграждани от религиозните тоталитаристи! Чакам предложения!

Както Кенеди каза на времето.....Какво правиш ТИ за да защитиш тази част на обществото която не може още да се защити от примамката на подобни секти....

:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Както Кенеди каза на времето.....Какво правиш ТИ за да защитиш тази част на обществото която не може още да се защити от примамката на подобни секти....

:good::good::good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След горното изявление на др. Михов, аз съм в шаш!

Не разбирам как, след подобна декларация, човек може да се изказва в защита на организация (тоталитарна секта), която ИМЕННО открито заявява претенциите си, че знае кое е "правилно" и кое "не е правилно".

И нещо повече - организация, която наказва своите членове, за това че не вършат "правилните" неща.

Очевидно наблюдаваме някакъв парадокс или странно раздвоение на личността.................. :crazy_pilot:

Не разбираш? Очаквано.

Не защитавам сектата, защитавам правото на човек да не става обект на самоуправство от страна на лумпенчета, изживяващи се като борци за народни правдини.

П.П. Не очаквам да го разбереш, така че, съвсем любезно може да не ми отговаряш...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

П.П. Не очаквам да го разбереш, така че, съвсем любезно може да не ми отговаряш...

Няма страшно, Михов. Няма да ти отговарям.

Запази спокойствие, приятелю. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма страшно, Михов. Няма да ти отговарям.

Запази спокойствие, приятелю. :biggrin:

Че то какво ли да кажеш :post-20645-1121105496:

Само ми е чудно, като подкрепяш такива действия, дали утре като има нещо подобно ще отидеш или просто само ще стоиш отстрани и ще викаш ""евала"

Редактирано от Ka40
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпросът е какво правим ние, за да защитим своите близки и съграждани от религиозните тоталитаристи! Чакам предложения!

Или смятате, че те нямат нужда от защита? Типично по български, а? Чакаме да дойде някой друг (цар, пъдар) от некъде си, за да ни "оправи"?

През това време се свиваме вкъщи, до полите на жените и се надяваме, ако може да се размине някак си, като, между другото, философстваме задълбочено..............

Спрямо йеховистите нищо реално не може да се направи. Въпреки, че през 1994 г. им е отказана регистрация в България като вероизповедание, "Свидетелите на Йехова" се регистрират по закона за лицата и семейството като неправителствена организация под името на фирма „Пролетна природа”, която е с предмет на дейност – търговия на картини.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата е жестоко освинена. Вместо да се наблегне на факта на лумпенщината, се наблегна на вредата от сектите. Съгласен съм, сектите са вредни. Лумпенщината е стократно по-вредна.

Е, в случая казвам жива и здрава да е лумпенщината.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, в случая казвам жива и здрава да е лумпенщината.

Аз говоря за шефовете на тези групи....Всичко почва някъде тук.

http://www.keptelenseg.hu/keptelenseg/b-kozep-7980

И като почнат да канализират това поведение в политически и или икономически цели тогава....

Лумпенщината самостоятелно не е вид държание ами отношение към болшинството....Но е парник за хулиганизъм...

:mad: :mad: :mad:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Спрямо йеховистите нищо реално не може да се направи. Въпреки, че през 1994 г. им е отказана регистрация в България като вероизповедание, "Свидетелите на Йехова" се регистрират по закона за лицата и семейството като неправителствена организация под името на фирма „Пролетна природа”, която е с предмет на дейност – търговия на картини.

Тъй ли?! Искаш да кажеш, че това не е официално регистрирано изповедание? Хм...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Регистрирани са. Случайно съм получавал информационни брошури на православния център, воден от д-р Десислава Панайотова и там фигурират в един бая дълъг списък на регистрирани вероизповедания.

А докато е жива и здрава, лумпенщината загробва България. От лумпен гражданин не става.

Редактирано от glishev
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тъй ли?! Искаш да кажеш, че това не е официално регистрирано изповедание? Хм...

Регистрирани са в СГС, понеже България има едно от най-либералното законодателств в тази сфера.

"Свидетелите на Йехова" сa регистрирaни по закона за лицата и семейството в Софийски градски съд като неправителствена организация под името на фирма „Пролетна природа”, зедно със такива куриози като „Добрата църква в Сливен” със 100 души членство и пет евангелистки църкви на адреса на адвокатска кантора.

То Дирекцията по вероизповедания за това не ще да си направи страница. :sneaky2:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В такъв случай нямат право да извършват религиозна дейност. Могат само, ако са регистрирани като изповедание, а не като сдружение с нестопанска цел. "Пролетна природа...", хе.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В такъв случай нямат право да извършват религиозна дейност. Могат само, ако са регистрирани като изповедание, а не като сдружение с нестопанска цел. "Пролетна природа...", хе.

Mи хайде, юристе, подавай сигнал. Аз ли да те уча как се прави;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Mи хайде, юристе, подавай сигнал. Аз ли да те уча как се прави;)

Сигнал до прокуратурата може да подаде всеки дееспособен български гражданин, а не само юристите. :biggrin:

И ако посоченото е вярно, т.е имат само регистрация като сдружение с нестопанска цел, то КГ е прав, че те не могат да упражняват религиознна дейност и изобщо да извършват каквато и да е дейност по пропагандиране на изповядваната от тях религия. Важното в случая е дали има подадедни сигнали и дали изпълнителната власт и прокуратурата, осъществяваща и функции по контрол за законосъобразност са направили нещо. И ако има такива сигнали и нищо не е направено, виновни за ексцесиите не са само лумпените, а преди всичко държавата поради бездействие на съответните й органи.

Защото където има по-малко държава, там винаги има повече лумпени.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

където има по-малко държава, там винаги има повече лумпени.

Именно! Това е и цялата същина на проблема. И разни общественоопасни организации, бих добавил. Да не говорим, ако има установени опити за незаконно привличане на членове, на малолетни, или пък просто за нарушение на чл.7 от Закона за вероизповеданията.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В интерес на истината у нас действително не се обръща достатъчно внимание на сигналите за дейността на секти. Което води до гняв, напрежение и саморазправи - и дава възможност на футболните агитки да се месят като слон в стъкларски магазин. Държавата хич я няма. Нито избягва възможността за насилие, нито го преустановява, когато започне.

От което нито сектантите, нито хулиганите ще ми станат по-мили. Просто трябва да добавим съда и полицията в кюпа с мърльовци.

Изобщо, България е класически случай на безобразие, повдигнато на куб. Някакви сектанти се опитват да се регистрират. Не става по един начин - става по друг. Отварят "офис", който се оказва действащ храм в нарушение на параграфа, по който са регистрирани. Започват да облъчват подрастващи и лабилни от околността. Местните закономерно са недоволни и недоверчиви. Сектата определено подработва новите си членове да си променят начина на живот, а понякога - и да й приписват имущество. Местните почват да се оплакват на институциите, които си питат ушите. Никакъв интерес от съда. Накрая псевдопатриотарите и лумпените се хващат за ръчичка, избиват зъбите на няколко сектанти и сами услужливо качват зрелището в Тубата. В резултат целият свят е убеден,

че горките сектанти са мъченици, а българите - черни дяволи.

Кой изобщо излиза чист от тая ситуация? Според мен - никой. Сектата си е крива по презумпция, вредите от нея са ясни: незаконна дейност, облъчване на умовете. Съдът и полицията също са криви поради бездействие, което води и до възможност за действие на сектантите, и до насилие. И местните са криви, задето са наивни и се връзват на секти, вместо абсолютно да ги отсвирват. Лумпените са криви, задето вършат безобразия и съсипват името на страната. За съжаление, те са видимият връх на проклетия айсберг. И пак България се оказва кофти място.

Между другото, чест прави на няколко малки православни енорийски центъра, че непрекъснато подават жалби срещу секти. Например в София енорията "Св. св. Кирил и Методий" подаваше няколко пъти жалби срещу опитите на (нерегистрираните) сциентолози да разпространяват своя литература и сигнали за незаконна религиозна пропаганда от страна на "Свидетелите". Онези се опитаха да съдят д-р Панайотова, която е нещо като директор на енорийския център, но удариха на камък и дейността им беше силно ограничена. Но трябва да се действа постоянно. Разбира се, тук енориите могат да разчитат на подкрепа не само от Софийската митрополия, а и направо от Синода, който определено има интерес от намаляването на сектантската пропаганда. В Бургас Синод няма, но все пак го има местният митрополит Йоаникий. Бас хващам, че местното ВМРО не се е и опитало да се свърже с владиката, за да може той чрез някоя енория да подгони сектантите по параграф и алинея и да се избегне трошенето. Ураджиите или нямат акъл и за пет пари, или просто се радват на възможността да повдигат малко джангър - разбира се, без да мислят за последиците и за името на страната ни.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Интересно, името на страната страда от такива действия, това е факт. Но страда ли от наличието на такива секти? Не толкова..... Шантав свят.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Mи хайде, юристе, подавай сигнал. Аз ли да те уча как се прави;)

Те досега ако не са се самосезирали, нещата са толкова сериозни, че сигнали няма да ги оправят.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глишев,

аз мисля, че главен виновник е държавата. Лумпени винаги е имало (дори и в древен Рим и в гръцките градове, дори и в градовете на божествените фараони, че и преди това) и винаги ще има. Те са ясни и мисля, че няма здравомислещ човек, който да ги подкрепя и да им се възхищава или да определя действията им като "правилни". Но освен лумпени, гарантирам ти, че има и съвсем нормални хора от семейства на лица, които са били облъчени от тези секти и съответно манипулирани. И на тези обикновени хора също им минава през ума да поступат сектантите.

Но защо им минава това през ум? Защото освен субективното усещане за възмездие на пострадалия индивид, държавата чрез нейните органи не прави нищо по въпроса в рамките на определеното от закона. Какво в крайна сметка е съвременната държава? Поне белите държави (нали уж и ние сме евпорейци) са обществен договор между гражданите, за да създадем нещо, което да е над нас и което има няколко основни функции. Една от тях е да гаранитира обществения ред и мир чрез поредица от правила (закони) и спазването им дори чрез създадените от нас органи на принуда - полиция, съд, прокуратура, армия и т.н. Всеки от тези органи със своя компетентност и сфера на действие.

И когато нито един от тези органи или половината от тях не си вършат работата се оказва, че има закони, но няма законност - т.е няма обещания обществен ред и мир. Ние защо плащаме тези данъци? Ами именно по силата на клаузите на този обществен договор, за да издържаме посочените органи, за да си вършат те работата. Иначе, другата възможност е саморганизация на обществото на частни начала. както започва да се случва на редица изоставени и от бога и от държавата населени места. Но самоорганизация е опасно нещо, защото там няма общи правила. И е благодатно място за развитие на антиобществената същност на лумпените.

ПП - и в случая, според мен по-правилно е да упрекваме прокуратурата, а не съда. Ако прокуратурата не си е свършила работата по подадените сигнали, съдът не може нищо да направи, защото няма такива правомощия.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те досега ако не са се самосезирали, нещата са толкова сериозни, че сигнали няма да ги оправят.

Нашата прокуратура освен да се занимава в политически поръчки, май с нищо друго не се занимава сериозно... Или не й дават да го прави.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...