Отиди на
Форум "Наука"

Лекция: „Началото на българската държавност – един нов поглед”


Recommended Posts

Значи първите оцелели трябва да са били варненци или бургасци.

Варненци, варненци и то от Франгата, защото жителите там още носят по косите и брадите си водораслите от ковчегокрушението, а и сега нерядко прибягват до Арарат, за да почетат Праотеца свой!

Редактирано от проф. Добрев
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 144
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Разочарован съм.

Да се датира държавата ни според Именника е все едно да се датираме според Хронографа, тогава с Зиези скачаме в библейски води и спокойно можем да си прибавим не петстотин а десет хиляди години към историята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, предполагах, че Антоан би защитил някаква по-убедителна теза. По Именника нещата са си отчасти фентъзи. Много често пропускаме, че Именникът се вписва изцяло в полулегендарния жанр Catalogus regum, който обикновено включва абсолютно непроследими владетели и митични прадеди.

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мда...хората не от разни ,,каталогуси" , а от народни песни от 19 век си направиха история , че и съответната туристическа индустрия , пък ние сме седнали да разсъждаваме върху разни фентъзи романи :tooth:

Я марш в 681 година и незнайната тюркска орда , от която сме се пръкнали.

Редактирано от glishev
Погрешно щракнах плюсчето. Кой каквото ще да прави, има си научни принципи. А "я марш" ще пишеш до някой роднина.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък бих защитил тезата, с изключение на първите два легендарни периода. Какво фентъзи има в Именника? Съвсем читав извор.

1. Текстът на Константин от Апамея (който впрочем може да служи и за аргумент в спора по темата за мащабите на сблъсъка край Онгъла и да подкрепи тезата за сериозно държавно образувание) говори ясно за държава България. Не виждам смисъл с него да се слага началото, защото той просто говори за факта на съществуване на държавата. Ако датираме от него напред, ще значи, например след 1000 г. някой да добара някое интервю по проблемите на Гърция и да каже, че последната съществува от датата на интервюто.

2. Именникът е поименен списък на владетели. Не на друго, а на владетели. При това хронологичен списък - брои годините и казва изрично - "515 години оттатък Дунава (с остригани глави", което очевидно е символ на някакъв статус). Това е документ, който описва време и владетели.

3. След първите двама легендарни, всички други са реални и доказани от историята. Тогава единственият въпрос е как ще тълкуваме първите двама и са ли те Атила и Ирник съответно. Може да се приеме тезата, че под тези две наистина неясни имена се крият минали периоди и обвити в легендарност за автора на именника имена от старата история. Но оттук следва, че авторът именно с идея за най-ранните владетели на българите описва тази легендарност.

Следователно, ако приеме този 450 годишен отрязък като символизирани от първите двама владетели период за чиста монета, то първата година, от която има удостоверена от извор идея за българска държавност наистина е 165 г.; Ако ли пък не - може от тези 515 г. да се вадят 400, или 450, или да се датират директно реалните Атила и Ирник (ако тях приемем за Авитохол и Ернах, макар, че отде накъде Атила = Авитохол? И що за странно звучащо име е това?>).

Така или инач, остава важното - държавната традиция е сериозна и се наблюдава у българите дори и отпреди Кубрат.

В този смисъл беше лекцията, съчетана с някои доста адекватни социлогически и ако щете и политологически съображения за държавността при варварите, в частност при българите.

Атила живее от 406 до 453 г. Ако този "Авитохол" изобразява него, придавайки му легендарност и евентуално търсене на легитимация (ако българите са били в неговите сили), то тогава значи първата идея върви с него и последващият му син Ирник.

Но защо текстът свързва легендарността с:

1/ точни цифри - 515; той значи брои съвсем реално легендарните 300+150 години;

и по-важното

2/ родът му Дуло - освен ако не допуснем, че нарочно побългаряват Атила в Именника, това е някой от този род.

Посочването на родовете говори за родова аристокрация и за идентификация на владетелите с нея, т.е за класическия за този вид държави белег - владетелски род.

Та, не знам дали това е Атила. Много би помогнало един читав езиков анализ да каже е ли възможно Атила да премине в Авитохол?

Впрочем посочването на родовете още веднъж говори в полза на достоверността на именника - в него са посочени само родове, които се засичат и с Омуртаговите напдиси, т.е. това е било още тогава, към момента на съставянето на документа трайна и ясна идея. Българската владетелска аристокрация очевидно е константа в дълъг период от време, оттатък и отсам Дунава.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мда...хората не от разни ,,каталогуси" , а от народни песни от 19 век си направиха история , че и съответната туристическа индустрия , пък ние сме седнали да разсъждаваме върху разни фентъзи романи :tooth:

Я марш в 681 година и незнайната тюркска орда , от която сме се пръкнали.

Точно така....На много хорица би се харесало да ни бунат някъде в дива азия между горските кози да пасем трева.....или поне да дъвчим кожа...

boripari_anyagismeret_ea_1_boripar_tortenete_v11.pdf - Adobe Reader.bmp

Само тогава незнам защо най-доброкачесваната кожа се е казвала векове наред БУЛГАР...

Значи ако намериш тази дума където и да е в окръжните цивилизации означава, че са търгували с една държава която се е казвала БУЛГАР и е имала изквючително високока(чествена продукция....

:good: :good: :good:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, предполагах, че Антоан би защитил някаква по-убедителна теза. По Именника нещата са си отчасти фентъзи. Много често пропускаме, че Именникът се вписва изцяло в полулегендарния жанр Catalogus regum, който обикновено включва абсолютно непроследими владетели и митични прадеди.

Не, "засича се" с другите извори, описва реални хора, единствено може да се разсъждава кои са или какво са Авитохол и Ирник. "Засичат се" и родовете.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз предполагам, че става въпрос, за династия (родово име), и затова има толкова годин в началото. И имената може да са такива.

Нека си припомним, че подобен случай (с повече години управление от нормално житейските) има и в Китайската Империя. Има и случаи на прикриване смърт и продължаване от наследник, което в случая пак е родово име. Все едно властта на Асеневци или нещо подобно.

А и не изключвам, защото съм срещал подобни коментари (не приемам, като мое мнение по въпроса, просто не изключвам) Че в древността е имало знаещи които са живели повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дедо Либене, я марш обратно да учиш история като ще си говорим на "я марш" :biggrin:

КГ, именно първите двама владетели правят Именника крайно несигурен източник за периода преди Кубрат и Аспарух. Самият текст е запазен на място, което показва голямо объркване у скриптора.

Скуби, това с висококачествените кожи какво общо има с обсъждания въпрос :)

Редактирано от glishev
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не може дълголетието на първите двама да е аргумент в полза на фантастичност на целия текст, при толкова конкретима и то доказана историческа таква, в него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз и не казвам, че целият текст е фантастичен. Твърдя, че конкретно частта преди Аспарух е неизползваема. Даже съм го и написал така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби, това с висококачествените кожи какво общо има с обсъждания въпрос :)

Aми освен куманските пергаменти всичко останало трябва винаги да се гледа със съмнение. Включително и Библията. Нали Ной и още няколко други също са живуркали около 400-600 години....

Но. единствени писмени документи от които има по стотици хиляди пръснати по всички музеи в света са глинените плочи от Ирак. И са проученир преведени едва 10% от тях. Интересно, че американците и други не успяха да спасят артефактите. Или ги "стопанисаха"? Скитските например са напълно разграбени. Значи благодарение на материалът тези са запазили инвентарите на мнаго царе....Не са изгорели в пожарите.

Не по поръка писани лъжи, (и на времето са лъгали, фалшифицирали доста) ами, инвемтар. И ако случайно арабин или персианец учил се в София открие в някой такъв инвертар за добавка на кожа за царя от най-доброто качесто БОЛГАР за толкова и толкова пари....

Какво ще каже?

Или лингвистите, разгледа ли ли са старите езици как са казвали те доброкачествената кожа...

Според теб ще се публикува ли? Щом като и ние самите, слушайки анкетата първата реакция е подигравката....

Кво сакаме тогава от нашите доброжелатели...:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз и не казвам, че целият текст е фантастичен. Твърдя, че конкретно частта преди Аспарух е неизползваема. Даже съм го и написал така.

Че що? За Кубрат е съвсем реална, за Гостун също. Съвсем реално - 2 г., наместник. Кой ще измисля такова нещо? Остава само за първите двама.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Както и да е, явно не се изразявам достатъчно ясно :v:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...... реалните Атила и Ирник (ако тях приемем за Авитохол и Ернах, макар, че отде накъде Атила = Авитохол? И що за странно звучащо име е това?>).

......

При германците Атила е Етцел, при нас явно е станал Авитохол чрез някакви гръцко прабългарско славянски транскрибции участвали в писането на Именника.

Лично аз нямам нищо против да си припишем цялата Атилова империя като част от Българската история, но дори и при цялата ми ентусиазирана хунофилия ми е ясно че това е малко вероятно и Атила и Ернах са прибавени в Именника най вероятно с цел да се легитимира СВБ като правоприемник и наследник на Атиловата държава на базата на някаква вероятна обща история, език и произход.

Въпреки че датата на възцаряването на Ирник в именника почти съвпада с отделянето на Ернах като самостоятелен владетел в Малка Скития а какво е станало с хуните на Ернах след смъртта му не се знае....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Както и да е, явно не се изразявам достатъчно ясно :v:

А, що, ясно казваш :) Но не смятам, че частта пред Гостун е неизползваема. Останалите са напълно реални, значи тази трябва да се разгадава какво представлява:

а/ маркира ранни и неясни за автора периоди;

б/ представлява просто легендирана версия, изтегляне назад, на пъврите двама владетели (били те Атила и сина му или не; били българите държавно организирани при тях като част от структурите им или не - версията за всебългарский характер на хуните я оставям, естествено);

Такова изтегляне назад може да е по две съображения:

б/а/ - легендиране на владетелите;

б/б/ - съзнателно изтегляне на датата на държавността назад - демек - "вижте колко ни е старо царството". Именникът е съставян през 8-ми век някъде, защото свършва с Умор, т.е. със 766 г.

Кой го е съствил? Не знаем. Може да е държавната власт, някой от владетелите, може да е някой хронист български. Ако е първия вариант, може да се допусне, че е съставян с цел някаква легитимност. Тогава за какво им е да се изтеглят назад във времето? По примера на "византийската" Библия може би; или да покажат някому, че и тяхната държава е стара и древна.

Ако е хронист, то тогава съображенията му може да са и други.

Може това да е свързано с някаква българска предхристиянска митология, типична за много народи - и за легендарните им царе.

Тези хипотези могат да се разглеждат, както и други, но кое е важното?

Важното е, че това е паметник, маркиращ държавна традиция, сочещ основните й белези.

И че тя почва (макар тези явления никога да не "почват" внезапно, а да са плавен исторически процес, белязан от юридически или документално обобщаващи го събития, като обявяването на държава, сключването на договор, или съставяне на извор) - та, в този смисъл "почва" поне от началото на 5-ти век, ако не и 450 г. по-рано.

Лекторът говори за държавната традиция на "варварските кралства" от ранното средновековие и преди него и вписва българското сред тях. Ако погледнем по-широко Азия от Китай до Иран, там такива процеси са цяла историческа гора.

Държавността не е била непозната в Азия, така, че логично е българите, като един доста изявен народ там, да не са останали встрани от този процес.

Та, вместо да го накъсваме на фантастична и реална версия, може би може да се осмисли именника в цялост, разбира се, имайки предвид, че по отношение на първите две имена минаваме на ниво версии и варианти..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При германците Атила е Етцел, при нас явно е станал Авитохол чрез някакви гръцко прабългарско славянски транскрибции участвали в писането на Именника.

Лично аз нямам нищо против да си припишем цялата Атилова империя като част от Българската история, но дори и при цялата ми ентусиазирана хунофилия ми е ясно че това е малко вероятно и Атила и Ернах са прибавени в Именника най вероятно с цел да се легитимира СВБ като правоприемник и наследник на Атиловата държава на базата на някаква вероятна обща история, език и произход.

Въпреки че датата на възцаряването на Ирник в именника почти съвпада с отделянето на Ернах като самостоятелен владетел в Малка Скития а какво е станало с хуните на Ернах след смъртта му не се знае....

Там може да се умува много. Но първо трябва да се види дали това:

/Атила/ при нас явно е станал Авитохол чрез някакви гръцко прабългарско славянски транскрибции участвали в писането на Именника.
е изобщо езиково възможно.

Нямам думата обаче по тоз въпрос, требат си експерти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Експерти казват, че не може да е Атила.

Имам исторически аргумент в полза на тая теза - ако е Атила и авторите искат да черят легитимност от него, няма смисъл да го изтеглят назад с 450 г. от реалното му време - той е добре известна фигура и се знае кога е живял.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Именникът е съставян през 8-ми век някъде, защото свършва с Умор, т.е. със 766 г.

Важно е да допълня. Попълването на този именник, е съвсем нормално да е ставало, като окачването на снимките на сегашните президенти да речем. Тоест, да е правено по етапно с времето и е нормално да има много преписи, но и да допълват на едно място (т.е. оригинала ще е съставен). Така, че е възможно да не е правен праз 8 ми век , а тогава да е спряно писането по него просто.

Ако приемем, че авторът му е преписал в неговото си време , т.е. 8 ми век от оригинала, тогава може да се каже че е правен 8 ми век (неговият екземпляр), но ще е по-вярно преписал 8 ми век. Именника после може да е продължил, но нямаме преписи от после, да не говорим за оригинала. Ако неговият край беше края на ПБЦ има някаква логика, но така просто изглежда като, че някой се е докопал до него и преписал по някое време (8 ми век). Разбира се и варианта, че е менте си има своята почва.

В крайна сметка разбра ли се как се казва този именник.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

По-скоро е съставен през 8-ми век, или не е продължил. Кой го знае.

Антоан Тонев се спира на "Именник на българските владетели" и това е най-удачно. Иначе в преписите няма заглавие.

Може да е писан от Умор в някакъв опит за легитимация... Кой знае.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може да е писан от Умор в някакъв опит за легитимация... Кой знае.

Умор май са го уморили с мухоморки. laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ти кажи закономерно ли е в езиково отношение Атила да стане на Авитохол, или не е?

Да ти го обяснят Raven и останалите последни мохикани на тюркската кауза пердута. Ако не успеят, ориентирай се овреме към "откритията" на Б.Джонов, който твърди, че Приск не знаел, че Атила се казвал Авитохол, въпреки че водил лично преговори с него. Ако това не ти дойде нанагорно, консултирай се с другаря Шервашидзе, от когото да разбереш, че Авитохол означавало Лудия, Шантавия, Гадът, като Селим Страшни и Иван Грозни. laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...