Отиди на
Форум "Наука"

Трагедията в село Згориград -1 май 1966 година


Recommended Posts

  • Потребители

http://bnt.bg/bg/news/view/38207/flameCandle70x80px.swf

Пробив на хвостохранилище става причина за една от най-големите трагедии в най-новата история на България.

На 1 май 1966 година дигата на хвостохранилището на мина „Плакалница" във Врачанския балкан се къса и село Згориград и крайните квартали на Враца са залети от 450 хиляди кубични метра кал и вода.

Официално тогава се оповестява за 107 загинали, по-късно става ясно, че жертвите на наводнението, както го наричат местните хора, са над 500, ранените 2000, разрушени са над 150 къщи.

В този ден Цветана Кръстева от село Згориград остава кръгъл сирак, мътните води отнесли майка й, баща й, брат й, баба и дядо.

Цеца Кръстева, с. Згориград: - Това е нещо, което няма да се забрави, не само от моето поколение и не само от хората, които са засегнати като мен. Починаха много хора, лошо е, че се случи точно на празник, а управата на мината не искаше да оповести за това, че имаше проблеми с хвостохранилището. Всичко се пазеше в тайна. По време на наводнението загубих цялото си семейство, по-скоро си спомням суматохата, скръбта на хората, ходенето по гробища.

Подобна трагедия се случва през 1985 година в италианския град Тезеро. Едва преди две години там научават за съдбата на село Згориград и двете селища се побратимяват.

Цеца Кръстева, с. Згориград: - Когато идваха на гости хората от Тезеро, много съжаляваха, че не са знаели за случилото се при нас, иначе биха се поучили, но тогава не се даваше гласност.

Сега за трегедията в миньорското село напомня само белокаменният ангел върху паметника на загиналите. Пред който винаги има букет свежи цветя.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В социалистическите времена, за да се създаде илюзия за безметежно-щастлив живот не се даваше много информация за катастрофи и нещастия (сега пък е обратното , възприемат се като поредната сензация).

Друг пример е катастрофата край Китен, за нея разбрах наскоро. На това място съм била на почивка много лета, няма никакъв знак за това, което се е случило:

http://www.factor-bs.com/news-9998.html

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За пръв път чувам за това нещо! Интересно, че доста слухове за самолетната катастрофа с музикантите и др. такива стигаха бързо до хората и някои бяха доста точни, а и се коментираха години след като са станали, но за това нещо никога не съм чувал да се говори. Може би защото е по-назад във времето. Чувал съм за Горуня, за пробива на вода на Хаинбоаз (1948 г.!) и за други нашумели "тайни" истории, но за тази - нищо....

Какво загубено време и какви загубени власти!

Отварям в-к "Работническо дело", който беше около 20 стр. Накрая, между програмата за телевизията и спорта, имаше малко каре:

"Партията и правителството изказват съболезнования на близките на пострадалите от трагедията с Белослваския канал."

Толкоз. Или:

Вчера на гара Буново е станал железопътен инцидент. Има пострадали граждани.

Над Белославския канал се обръша претоварен понтонен мост, загиват около 100 души мисля. На гара Буново всички знаете какво стана.

Ей такива бяха, криеха всичко като мишки... Когато днес се заливаме с информация, не е зле да се замислим за ония стерилизирани времена...

ПП

Новината за бомбата на Буново още на следващия ден беше на "Свободна Европа" или "Гласът на Америка", ама нашите - не, та не. Според мен и те не знаеха за какво го правят. Страх от паника, страх от това, че имагинерната им власт ще се разпадне, че и при тях може да има проблеми...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колко ли още такива катастрофи и аварии са се случвали в България, за които не знаем? Не знам дали тогава са съобщавали за аварии в чужбина, и дали са извличали някаква поука от това -

1968 химкомбинат Битерфелд, ГДР

1976 химкомбинат Севезо, Италия

1984 химкомбинат Бхопал, Индия - около 20 000 жертви, около половин милион ранени... Химическата Хирошима...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Те аварии стават, дори и в развитите страни,където службите за безопасност на труда и аварийната безопаснот си гледат работата. Тук драмата е,че такава трагедия е скрита...

Всъщност, НИК1, имаш грешка в заглавието - Загоричане ли е или Згориград?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За огромно съжаление спокойния живот през социализма не е реалност, а лъжа. Крадяха се луканки, дънки от просторите и компоти от избите, ама хората си мислят, че тогава кражби е нямало. Имало е, ама хората са били по-бедни и какво да им откраднеш, ако не дреболии? Как да ви откраднат тогава видеото или цветния телевизор, като нямаше? Но когато балонът на илюзиите взе да се пука, социализма рухна. Друг е въпросът, че българите са сред тези, дето най-трудно стоплят. та от малкото, до голямото. Те за чернобил колко време се мъчеха да крият, на какво остава, че се обърнал мост или се пукнала стена на водохранилище. А за номенклатурата човешкия живот е нищо когато става дума за вечното управление на Партията.

Редактирано от Galahad
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, не, много по-спокойно беше, поради простата причина, че милицията не си поплюваше хич и не се притесняваше от нищо. Работеше си системата добре, но с грешни приоритети...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Охоо, ама то станало на 1-ви май!!!

Значи тука са проверявали 100 версии, вкл. за диверсия и вредителство точно на този ден и пр... Кой знае какво има в архивите на ДС. Не е минало без присъди тука на директора на мината и на разни длъжностни лица, имало е 100% дело, което, разбира се, е била секретно...

Странно място е Враца през комунизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Първи май да.Сигурен ли си че НЕ Е диверсия.Присъди да имало е,знаеш ли какви са присъдите когато нещо подобно се случи скоро щот аз не знам.Да крадяха се дънки,луканки,чистачки но не убиваха за 2 лева.Ако пък се наложеше цялата махала се събираше да лови крадеца,сега съседа гледа през шпионката но си трае,що ли.Айде със здраве

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Първи май да.Сигурен ли си че НЕ Е диверсия.Присъди да имало е,знаеш ли какви са присъдите когато нещо подобно се случи скоро щот аз не знам.Да крадяха се дънки,луканки,чистачки но не убиваха за 2 лева.Ако пък се наложеше цялата махала се събираше да лови крадеца,сега съседа гледа през шпионката но си трае,що ли.Айде със здраве

Споко, де. Възможно е и това, макар, че е много малко вероятно. Защо точно там, защо точно по това време?

Но разбира се, нормално е такава версия да се провери също. По-горе съм писал без грам ирония. Единствената ми критика е към липсата на информация, за останалото всяка държава би реагирала така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Насаждането на негативни новини в съзнанието е във вреда на този, който ги слуша. Това, че се завоалират инциденти е нещо наистина позитивно, защото така се маха негативната енергия!!! В това отношение съвременните телевизии са пълен боклук!

Трябва да правим разлика, обаче, между скрита информация и скрита информация. Така например скриването на радиацията след Чернобил е определено негативно явление - така здравето на голямо количество българи е съсипано, просто заради скритата информация.

Също така негативно явление ще има, ако не са взети необходимите мерки, за предотвратяване на подобни инциденти в бъдеще. Но явно не са си взели поука! Знам случай за мост на който се е появило дупка с диаметър около метър. Не копка, а изцяло дупка, през която се вижда реката (е става дума за плитка рекичка).

Galahad, кой вообще си е мислил, че е нямало кражби - да не би родителите ти да са те заблуждавали? Добре беше известно например, че чистачките си винаги трябва да ги прибираш в колата, защото иначе ще изчезнат. И коли се крадяха, ама чат пак и не "професионално", както вече се прави сега. А това, че се крадеше от държавните предприятия - то това си беше "начин на живот" (също така прекрасно известен на абсолютно всички).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не са малко случаите когато са намирали виновника за подобни аварии и са го наказвали с цялата строгост на закона. Включително и с разстрел. На последната страница на в. "Работническо дело" публикуваха кратки съобшения които завършваха с "присъдата е изпълнена".

Колкото за замазването, това е противоположно на днешната вулгарна журналистика, която едва ли не със злорадство съобщава за нещастие след нещастие.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, отвреме навреме се случваше и това. За такова нещо смъртна присъда можеше да има само при диверсия и вредителство, но строгостта беше голяма, че и не много виновни заминаваха също. Но не съобщаваха по новините за случките въобще. Не беше прието.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Естествено, нали при социализма такива неща не може да има...

Макар, че и тогава имаше случаи на убийци измъкнали се от правосъдието и то без да са някакви големци - единият бивш митничар - застрелял жена си от упрор в окото - и бил наказан - изгонен е от системата на митниците та трябваше да работи като учител горкият, а другият си беше учител - преподавал ми е някога даже - просто връзки си имат хората. А, да - тези неща се случват през комунизма, в провинциален град с 5000 човека. Чисто като сега си беше, информация нямаше само.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

О, това вероятно е от късния комунизъм. Пред това измъкване няма, освен в някои много, много драстични и спорни случаи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Естествено, нали при социализма такива неща не може да има...

Макар, че и тогава имаше случаи на убийци измъкнали се от правосъдието и то без да са някакви големци - единият бивш митничар - застрелял жена си от упрор в окото - и бил наказан - изгонен е от системата на митниците та трябваше да работи като учител горкият, а другият си беше учител - преподавал ми е някога даже - просто връзки си имат хората. А, да - тези неща се случват през комунизма, в провинциален град с 5000 човека. Чисто като сега си беше, информация нямаше само.

Да много неща ги е имало като сега - примерно за споменатата от теб битова престъпност. Но някои неща сега са в пъти повече: наркоманите, ПТП-тата. Но и това може би не е от строя, а по обективни причини - сега времената са по-динамични. Но може и други да са факторите - като "подкрепата" на телевизията.

Това да се скриват негативните новини е много правилна стратегия от елементарна психологическа точка. Когато навън бошува буря, например, то си влизаш вкъщи и чакаш да премине. Същото е и с новините - като ти се набиват все лоши случки, то това те подтиска и ти ставаш по-въздържан към съобствената си работа - после ще говорим за технологичен напредък, ама на върба в сряда.

Когато пътуваш по пътищата - то винаги изпитваш подсъзнателен страх (нали на пътищата умират много хора), което пък може да доведе до неадекватна реакция при необичайни ситуации (и така и ти да станеш жертва по пътищата, затваряйки "верижната реакция").

За наркоманите нещата са си в още по-директна връзка. По телевизията "Проблем, всеки трети ученик е опитвал дрога!!!" и тогава учениците си казват: "Защо да не опиташ, щом толкова много хора го правят?".

Това е мое лично мнение от неспециалист. Ако някой професионално занимаващ се с психология прочете това, то неща да коментира - дали аргументите ми са правилни.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

О, това вероятно е от късния комунизъм. Пред това измъкване няма, освен в някои много, много драстични и спорни случаи.

Ми 60-те и 70-те години, не е баш късен...

Да много неща...

...да коментира - дали аргументите ми са правилни.

Нямах предвид, че сега е прекрасно, но не мисля, че е редно и нормално да се живее в инфрмационно затъмнение. В такъв смисъл, мисля, че сега е по-добре. Отделен въпрос е, че медиите и сега се управляват и то доста по умело.

Аз също не съм психолог, така че сме равнопоставени, само дето ще наспамим технологична тема...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Днес се прекалява. Отваряш вестника и се почва, мъж уби жена си, крадци обрали дом, тежка катастрофа отнема н броя човешки животи, политици крадът, няма наказани, раждаемостта намалява, пенсиите малки, хората живеят в мизерия и прочее. Това създава атмосфера на страх и обреченост. Хората живеят с мисълта че всичко около тях се разпада. По света гърмят атомни централи които ни заразяват, хора умират от отровни краставици, глад и мизерия в страната, престъпления, крадливи ненаказуеми политици. Никаква надежда за бъдещето , всичко е лошо, гадно и се разпада. Естествено никой не мисли за бъдещето, защото такова няма, младите които не са си изградили имунитет към жълтата преса са най засегнати. Младия човек се изгражда като личност чрез подражание, на родителите, на това което вижда. И какво му набиват в съзнанието? Фолк певици с курвенско държание, за чиято простотия се носят легенди. И младите подражават. За престъпници, мутри, Азисовци, крадливи политици, ... и младите подражават.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това е същото, като информационното затъмнение едно време. "Вестникът не е за новини, а за формиране на твоето и на обществото мнение", казваше мъдрият ми учител по история някога...

Затова единствената възможност на умния човек е, всред изобилието от информация да вижда между редовете и да не се остава да го водят за ръка, а да мисли!

"Мисли, мисли, мисли!!!" - казваше героят на един филм след като въжето му се скъса и той почна да се отдалечава от космическия си кораб :))

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...