Отиди на
Форум "Наука"

Алтернативни версии за египетските пирамиди


Recommended Posts

  • Потребител

Мда...не знам точно как да попитам , че току виж съм си навлякал гнева Му , но все пак:

- от кога точно е вече два пъти постнатия цитат на г-на Глишева , щото Бягството на Синухе по спомен ми се струва , че е над 1000 години след Гиза?

- при кой фараон за първи път се срещат разписвания по стените на пирамидите? Май беше Унас.

- какво ни казва д-р Захи с ,,откритията,, за рампата на Хеопс? Защото като гледам една от схемите му - рампата качва на

6 м. хоризонтално разстояние , 2,5 вертикално...безумие някакво :biggrin:

Изрично подчертаван , че НЕ ВЯРВАМ в извънземна намеса , но кому са нужни подобни ,,доказателства,, и какво точно ,,доказват,, те ?

Зависи от коя хронология гледаш, според Ян Сау примерно, са по-малко от 700. Това разбира се няма голямо значение, тъй като цитата на Глишев, посочва два фундамента, въху които сме стъпили здраво и които бяха подложени на съмнение, а именно:

1- Египтяните строят пирамиди.

2- Пирамидите са гробници.

Относно "текстове на пирамидите", те в действителност се появяват като такива при Унас, но това не означава че нямаме древноегипетски надписи (от същия период), по пирамидите в Гиза или по-ранни, напротив имаме.

Въпросът с рампите го обсъдихме вече и никой не ти е противоречал в изказаните съмнения. Щом казваш че височината е прекалено голяма за разтоянието сигурно е така.

Последно не става ясно кое точно визираш под "подобни "доказателства"".

И накрая, в защита на провъзгласения за идиот Хавас, ще обърна внимание на това, че последния се е постарал да подсигури някакви аргументи, за заявленията си, за разлика от някои други хора (без да визирам Дедото). Дедо ако желаеш можем да обсъдим статията на Хавас, но първо трябва да я прочета.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 133
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Писна ми да се повтарям, но явно трябва:

Ъм... я да прочетем пак, да не излезе, че ти е пищяло напразно. Та как започва изложението?

Сред пирамидите ми съградиха пирамида...

Сред кои пирамиди, какви пирамиди е имало преди това, какви са тези първи пирамиди... да не са онези, които те наподобяват? Пояснете, ако обичате. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мда...не знам точно как да попитам , че току виж съм си навлякал гнева Му , но все пак:

- от кога точно е вече два пъти постнатия цитат на г-на Глишева , щото Бягството на Синухе по спомен ми се струва , че е над 1000 години след Гиза?

- при кой фараон за първи път се срещат разписвания по стените на пирамидите? Май беше Унас.

- какво ни казва д-р Захи с ,,откритията,, за рампата на Хеопс? Защото като гледам една от схемите му - рампата качва на

6 м. хоризонтално разстояние , 2,5 вертикално...безумие някакво :biggrin:

Изрично подчертаван , че НЕ ВЯРВАМ в извънземна намеса , но кому са нужни подобни ,,доказателства,, и какво точно ,,доказват,, те ?

Нищо.

В унгарският превод на Мика Валтари пише, че Херихор казва: от строежа на пирамидите са минали вече 2000 години и светът е стар вече...."

post-5590-046731800 1308766510_thumb.jpg

:book: :book: :book:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно си баба знае, едно си баба пее. Адхокс, защо търсиш отговорите на тези въпроси първо от другите? Опитай се сам да си отговориш на тях. Добро начало е да прочетеш целия цитат, където е отговорено на това което питаш.

Skubi: Мика Валтари е написал исторически роман. Нещо повече, авторът е добре запознат с развитието на египтологията по негово време и не само не я оспорва, ами се опитва да се придържа много точно, към към тази наука.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Павлов вече е отговорил :biggrin: Впрочем, какъв Мика Валтари, изрично споменах, че не става дума за героя на романа му (най-много за прототипа) :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едно си баба знае, едно си баба пее. Адхокс, защо търсиш отговорите на тези въпроси първо от другите? Опитай се сам да си отговориш на тях. Добро начало е да прочетеш целия цитат, където е отговорено на това което питаш.

Skubi: Мика Валтари е написал исторически роман. Нещо повече, авторът е добре запознат с развитието на египтологията по негово време и не само не я оспорва, ами се опитва да се придържа много точно, към към тази наука.

Той самият пише(навярно се е опирал на оригинален превод), че пирамидите са 2000 години стари...

Българският не мога да го изтегля и затова нямам мнение...

:whistling: :whistling: :whistling:

Мика Валтари Синухе

:punk: :punk: :punk:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Литературният герой Синухе на Мика Валтари живее през така известния период "Амарна"(18 династия), а древноегипетския Синухе през 12 династия. Още Мика Валтари не описва живота на древноегипетския Синухе, а на измислен герой, който се оказва царски син.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно, не мога намери оригинален превод, само английската версия....

Но интересно, е че са имали конференция под заглавието The Alpha and Omega of Sinuhe: Reinterpreting a Classical Middle Egyptian Text, при университета Leiden в 2009 година.

http://agyagpap.blogspot.com/2009_11_01_archive.html

:read: :read: :read:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нормално, тази конференция е свързана с епиграфско проучване на древноегипетската приказка. Нищо общо с Мика Валтари и неговия Синухе или Херихор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нормално, тази конференция е свързана с епиграфско проучване на древноегипетската приказка. Нищо общо с Мика Валтари и неговия Синухе или Херихор.

Знам. Което ме смущава, че няма за 2000 години оригинален превод на унгарски?

Па да взема да преведа този който е на български.

Фрагменти къде мога да изтегля?

:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:biggrin: Това, че не са рисували строеж на пирамиди, не значи, че не са знаели как се прави. Имаме едно кастово общество, на върха на което е фараона. В това съсловно общество тези дето пишат, рисуват, пък и фароона не се занимават със зидаро-мазачески работи. Тъй че те не знаят как се прави. Така както и ние дето пишем тука не можем да построим небостъргач (поне не такъв, дето да не падне и без Осама). Не можем да направим и АЕЦ макар да ползваме ток и тези централи да не са дело на извънземни. В АЕЦ-Козлодуй няма по стените издълбана подробна информация как се прави АЕЦ, нито на небостъргачите как се прави небостъргач. През средновековието се строят големи катедрали от масивни блокове, но изображенията и сведенията как е правено са сравнително малко и обикновено не са по стените на катедралите.

Иначе са си запазени сравнително голям брой надписи и папируси, от които да е ясно за какво са служели пирамидите и някои проблеми свързани с тях (имало е доста златце вътре и мераклии да го свият отвън още в древността - обирането на трезор не е открито за пръв път тази година в София).

Тъй че равносметката с извънземните е ясна - изобилие от данни, че пирамидите са дело на египтяните и никакви следи от извънземни - примерно един хеликоптер и една совалка, ама не като картуши, а такива, които са си били в редовна експлоатация. Съмнява ме извънземните да са работили толкова чисто, та нищичко да не остане от тях край пирамидите, при положение, че египетските строители са оставили купища останки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приказката можеш да откриеш в йероглифика из интернет, но до колкото си спомням оригиналите са на йератика. Колкото до българския превод, незнам дали ще го откриеш в интернет, тук има фрагменти които са мой превод, но само малка част от цялата приказка, а и е възможно да съм пообъркал тук таме. Принципно приказката за Синухе влиза в учебните програми на всички университети предлагащи курсове по древноегипетски език, така че ако в Унгария имате такива, значи със сигурност имате и древноегипетската приказка преведена на унгарски език.

Редактирано от В.Павлов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дедо Либен:

"Бягството на Синухе" по спомен ми се струва , че е над 1000 години след Гиза?

В. Павлов

Добро начало е да прочетеш целия цитат, където е отговорено на това което питаш.

Дайте ми го този текст, макар че предусещам за колко литературен текст става дума. Такива има много, както споменах и нито един как аджеба са построени Пирамидите. нямам пердвид наподобяващите пирамиди, а онези... големичките.

И генерално бедтата ви е, че ги наричате извънземни (тези които са построили пирамидите), щом като те доста по-дълго от човеците изобщо са на тази планета.

Искам разработка за галериите ПОД Пирамидите... онези големшките. За жалост спряха проучванията и манипулатора Заки Хауас е първи деен инициатор.

Редактирано от adXok
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аман, тая тема отиде по дяволите. Пишете си в нея за извънземни, за предегиптяни, за космическата навигация в Старото царство и пр. Местя я в Паранауки и й сменям заглавието.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е задължително алтернанивните версии да са паранаучни. Има много интересни археоастрономически хипотези за пирамидите: за шахтите като пътища към определени звезди, за използване на сянката на пирамидата като календар, за това че положението на комплекса отразява идеалното звездно небе...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой ще го даде ли тоя текст за Синухе да видим аджеба кои са били ония първи пирамиди, сред които онзи фарон искал и той да има собствена пирамида... да му построят там.

Аз твърдя:

1. Пирамидите, поне тези с шахтите и с очевидно огромните размери спрямо мижавите по-късни подобия, са технически съоръжения! Реално обаче само "кутията" е останала (камънака).

2. Има толкоз звезди по небесата, че както и да е ориентирана пирамидата някой проход или шахата все "ще удари" в някоя звезда. :)

3. Конфигурацията им наподобява съзвездието Орион, но то е малко като с всички зодиакални знаци спрямо съзвездията, но е ориентация в Космоса спрямо ъгал на виждане на определена конфигурация от звезди в определена точка (планета), при определена нейна фаза на въртене около оста (прецесията на земната ос на въртене като феномен специално за Земята).

Всички сечения на Пирамидата и вътрешната ѝ структура крещят, че си имаме работа с техническо съоръжение, но повечето тук вероятно сте с хуманитарни специалности и ще ви е трудно да схванете едно такова гледище по проблема. Има шахти, кухини, неправилни сечения, ръбове, централно корито (погрешно наричано Саркофаг, при все че човешко тяло в него ще трябва леко да се сгърчи, за да се помести, максимум по диагонала да се позиционира, но това би било твърде авангардно дори за египтяни)

Та така...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
2. Има толкоз звезди по небесата, че както и да е ориентирана пирамидата някой проход или шахата все "ще удари" в някоя звезда. :)

3. Конфигурацията им наподобява съзвездието Орион, но то е малко като с всички зодиакални знаци спрямо съзвездията, но е ориентация в Космоса спрямо ъгал на виждане на определена конфигурация от звезди в определена точка (планета),...

Кажи коя планета и коя звезда? Само тогаватвърденията ти ще имат конкретен смисъл. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е задължително алтернанивните версии да са паранаучни. Има много интересни археоастрономически хипотези за пирамидите: за шахтите като пътища към определени звезди, за използване на сянката на пирамидата като календар, за това че положението на комплекса отразява идеалното звездно небе...

Не е. Но когато върлуваше цензорът и бях написал чисто и просто по математика, че сега в 21. век с най-големи усилия ни са нужни най-малко 8-9 години само за трупане на 2 500 000 камъка....

Изтриха ме....;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Но това не означава автоматично, че на древните египтяни са им помогнали извънземни. Не бива да ги подценяваме, само защото са живяли преди няколко хилядолетия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изключително невежо е твърдението, че са им помагали извънземни. Хора, които могат да пътуват в космоса - да, но извънземни... не, при условие, че тия "извънземни" са били и са много по-отдавна на Земята от невежите човеци, такива каквито се познаваме.

Възниква въпроса: Защото Пирамидите не се използват и днес?

Отговора е прост: Защото тия, които са ги направили нямат нужда от тях, а повечето отдавна са починали. Аз не знам за какво са били ползвани, но знам че геометрията им и положението им имат общо с планетата ни и космоса. Не ме интересуват по принцип тези празни кутии... интересува ме какво има под тях например (предполагаме, че има нещо всъщност). :)

Мисля че през 1996-та бяха забранени проучванията в и под пирамидите. Доколкото помня Заки Хауас беше инициатор на тази забрана, уж заради нова шахта, ала-бала... да останело "евентуалното неоткрито съкровище в Египет", щото екипа беше от германци май тогава. Нещо такова си спомянм като малък, че се разшумя нещо тоз манипулатор.

Геометрията е в основата на всичко. Дори идеята за пространство е възникнала от геометрия (в случая гео-метрия е неточно понятие, а по-скоро трябва да е ефирметрия или вакуум-метрия, но както и да е).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.....Аз не знам за какво са били ползвани, но знам че геометрията им и положението им имат общо с планетата ни и космоса. Не ме интересуват по принцип тези празни кутии... интересува ме какво има под тях например (предполагаме, че има нещо всъщност). :)

Мисля че през 1996-та бяха забранени проучванията в и под пирамидите. Доколкото помня Заки Хауас беше инициатор на тази забрана, уж заради нова шахта, ала-бала... да останело "евентуалното неоткрито съкровище в Египет", щото екипа беше от германци май тогава. Нещо такова си спомянм като малък, че се разшумя нещо тоз манипулатор.

Геометрията е в основата на всичко. Дори идеята за пространство е възникнала от геометрия (в случая гео-метрия е неточно понятие, а по-скоро трябва да е ефирметрия или вакуум-метрия, но както и да е).

Диобре че Захи Хауас не е позволил да се рови под пирамидите, все пак трябва да остане нещо за гледане, като съборят пирамидите в търсене на предполагаеми тунели, египетският туризъм на какво ще се надява?

Захи Хауас предлага множество конкретни находки , свързани с построяването на пирамидите от древните египтяни, това не е манипулация.

А ти си се хванал само за геометричната форма - пирамида = космическо съоръжение - направо "желязна" логика :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приказката можеш да откриеш в йероглифика из интернет, но до колкото си спомням оригиналите са на йератика. Колкото до българския превод, незнам дали ще го откриеш в интернет, тук има фрагменти които са мой превод, но само малка част от цялата приказка, а и е възможно да съм пообъркал тук таме. Принципно приказката за Синухе влиза в учебните програми на всички университети предлагащи курсове по древноегипетски език, така че ако в Унгария имате такива, значи със сигурност имате и древноегипетската приказка преведена на унгарски език.

Мерси за линка, интересно е...

Моля поправете:

"Щастливи сме да ви напомним за единодушно взетото решение на Конференцията ICYE 2009 в Букурещ, Унгария, относно провеждането на Четвъртия конгрес на младите египтолози......"

Будапещ е била конференцията...

:smokeing: :smokeing: :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси за линка, интересно е...

Моля поправете:

"Щастливи сме да ви напомним за единодушно взетото решение на Конференцията ICYE 2009 в Букурещ, Унгария, относно провеждането на Четвъртия конгрес на младите египтолози......"

Будапещ е била конференцията...

:smokeing: :smokeing: :smokeing:

Грешка голяма, благодаря. Вече я поправих.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Харно си вървеше хорото , пък каква стана тя - отидохме в паранауките :tooth:

Да попитам невежествено:Как се отнася към темата прословутата стела и съобщението в нея , че Хеопс е ремонтирал Сфинкса?

И на отговаря , че е късно свидетелство и следователно не трябва да се взема предвид , ще напомня че Манетон още по-късно пише , а сведенията му са с доста висока степен на достоверност дори според съвременните научни виждания по въпроса.

Редактирано от ДеДо Либен
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...