Отиди на
Форум "Наука"

Терорист ли е Владо Черноземски?


Recommended Posts

  • Потребител

Разбира се, всеки има право на мнение, но Глостъре, аз не мога да те разбера. Ти какво искаш, списък и статистики от личните архиви на сръбския крал ли?! Да не мислиш, че той лично е излизал да трепе българи? Това е безумие.

Делото на Владо Черноземски е много над убийството на един изверг. Човекът се е саможертвал в името на една светла кауза и тази кауза е свободата и правото на независим живот. Той дори не е бил македонски българин - родом е от Велинград. Имал е и семейство. Но е живял живот, отдаден на кауза, родена от времето и от предхождащите го исторически събития. И не е само той. По онова време са действали крайно - чрез атентати и убийства, понеже с кротки просби и тихи стенания нищо не е станало. Но борбата е била В ИМЕТО НА НАРОДА, което оправдава това убийство. Ако Александър не беше изрод, държавата му нямаше да бъде воняща на смърт и извращения яма, в това никой не може да ме убеди. И още нещо - българите никога не са се борили за нещо чуждо и никога безпочвеното отмъщение не ни е било привично, което смятам, че изчерпва въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така не се решава нищо.Георги Димитров като го убиха(Сталин) дойде Червенков-по-лошо.

С Тито щеше да е същото.

:whistling: Ако Г.Димитров имаше присъда, дали Червенков щеше да го наследи? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, всеки има право на мнение, но Глостъре, аз не мога да те разбера. Ти какво искаш, списък и статистики от личните архиви на сръбския крал ли?! Да не мислиш, че той лично е излизал да трепе българи? Това е безумие.

Делото на Владо Черноземски е много над убийството на един изверг. Човекът се е саможертвал в името на една светла кауза и тази кауза е свободата и правото на независим живот. Той дори не е бил македонски българин - родом е от Велинград. Имал е и семейство. Но е живял живот, отдаден на кауза, родена от времето и от предхождащите го исторически събития. И не е само той. По онова време са действали крайно - чрез атентати и убийства, понеже с кротки просби и тихи стенания нищо не е станало. Но борбата е била В ИМЕТО НА НАРОДА, което оправдава това убийство. Ако Александър не беше изрод, държавата му нямаше да бъде воняща на смърт и извращения яма, в това никой не може да ме убеди. И още нещо - българите никога не са се борили за нещо чуждо и никога безпочвеното отмъщение не ни е било привично, което смятам, че изчерпва въпроса.

Работата е там,че така не се решава нищо.Не е светла кауза за мен да убиеш някого-даже да става дума за Хитлер или Сталин.

Нима реално е помогнал на Македония.Такова действие само може да зисили терора над българите там.

Да не говорим,че ВМРО по-това време върши всякакви безобразия и убива български политици също.

И изобщо не и пука дали ще пострадат невинните.

Ами тези действия водят само до ответни действия.

Ако е бил такъв националист-да отиде на границата и да гръмне два три сръбски граничара преди да го убият.

Това вече е донякъде героизъм и истинска война.Пък може и повече хора да се съберат.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами то и ние трябваше да обесим на площада Тодор Живков по примера на съседката, ама не го направихме, а си го кретахме и още не можем да се отървем от гнусните му скапани приемници. А Вълко Червенков в моята класация за изроди се нарежда на едно от първите места.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали е война както казваш.При война се прави така.

Поне при "освободителна война".

ВМРО е много по-добре да се занимават с чети,отколкото да убиват,който им падне.

А гърменето на сръбски граничари не е самоцел.

Ако се предадът-няма да ги гръмнат.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Работата е там,че така не се решава нищо.Не е светла кауза за мен да убиеш някого-даже да става дума за Хитлер или Сталин.

Нима реално е помогнал на Македония.Такова действие само може да зисили терора над българите там.

Да не говорим,че ВМРО по-това време върши всякакви безобразия и убива български политици също.

И изобщо не и пука дали ще пострадат невинните.

Ами тези действия водят само до ответни действия.

Ако е бил такъв националист-да отиде на границата и да гръмне два три сръбски граничара преди да го убият.

Това вече е донякъде героизъм и истинска война.Пък може и повече хора да се съберат.

Ок, ами помогнал е - отървал е населението от един изстъпник и съм убедена, че доста хора са се радвали като са го разбрали. Иначе да, съгласна съм, че често пъти подобни действия водят до още по-голям тормоз над невинното население - имаме много такива примери в историята от онова време - ноо... това е то съдба ли, какво, нея не можем да коментираме :)

Всъщност има още нещо, което май сме пропуснали. Атентатът срещу сръбския крал има една друга цел и тя е да се привлече вниманието на света (т.е Европата) към проблемите на потиснатите от Югославия народи. Именно поради тази причина се избира мястото и времето на събитието - посещението във Франция - много шум, много хора. И още - Борис III много се притеснявал, че ВМРО ще изпълнят смъртната присъда по време на някое от посещенията на сърбина в България, но Иван Михайлов категорично отхвърлил именно поради причината, която ти каза - очернянето на страната и тн и тн.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нищо не се постига така.

А ВМРО имат десетки политически убийства-повечето на българи и на фракционери от самата ВМРО.

Тази енергия да я бяха насочили в чети поне-поне интелигенцията нямаше да се отврати от ВМРО,а да ги подкрепи.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това става след като Коминтерна прави опит да проникне във ВМРО и да я ползва за целите си. Почва една тъмна македонска история след 1919 г...

Очевидец ми разправяше как се гонели македонците из София да се стрелят - един като побягнал и се заврял под един аквариум с риби в един магазин, но атентаторите го гръмнали там, нейде из Пиротска...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ок, ами помогнал е - отървал е населението от един изстъпник и съм убедена, че доста хора са се радвали като са го разбрали. Иначе да, съгласна съм, че често пъти подобни действия водят до още по-голям тормоз над невинното население - имаме много такива примери в историята от онова време - ноо... това е то съдба ли, какво, нея не можем да коментираме :)

Всъщност има още нещо, което май сме пропуснали. Атентатът срещу сръбския крал има една друга цел и тя е да се привлече вниманието на света (т.е Европата) към проблемите на потиснатите от Югославия народи. Именно поради тази причина се избира мястото и времето на събитието - посещението във Франция - много шум, много хора. И още - Борис III много се притеснявал, че ВМРО ще изпълнят смъртната присъда по време на някое от посещенията на сърбина в България, но Иван Михайлов категорично отхвърлил именно поради причината, която ти каза - очернянето на страната и тн и тн.

Постигнат е обратния ефект.Никой не е одобрил това убийство от европейските правителства.

А ВМРО много добре са знаели,че ще последва по-голям терор над българското население.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това става след като Коминтерна прави опит да проникне във ВМРО и да я ползва за целите си. Почва една тъмна македонска история след 1919 г...

Очевидец ми разправяше как се гонели македонците из София да се стрелят - един като побягнал и се заврял под един аквариум с риби в един магазин, но атентаторите го гръмнали там, нейде из Пиротска...

Реално част от ВМРО сама се ориентира към Коминтерна.И почва яко фракционерство и избиване в самата нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Постигнат е обратния ефект.Никой не е одобрил това убийство от европейските правителства.

А ВМРО много добре са знаели,че ще последва по-голям терор над българското население.

Какво да ти кажа, днес от разстоянието на годините и цялостния поглед върху отдавна отминалите събития ние можем да кажем какво е постигнато и какво не, тогава хората едва ли са можели да го сторят, никой не е виждал в бъдещето. :)

Трябва да се придържаме към принципното разглеждане на въпроса:

Невинен човек ли е бил мишената на Владо Черноземски?

За мен не, за теб очевидно да - от тук идват и разликите в мненията ни. Аз имам навика да гледам по-романтично на нещата и затова за мен мотивите на Черноземски са бетон откъдето и да ги погледнеш.

И аз не подкрепям разцеплението във ВМРО, за мен то е най-голямата глупост, но...

Иначе и моят прадядо се е стрелял по улиците на София и не само в ролята си на деец на ВМРО, но и на офицер на царя, представяте ли си колко са го любели комунистите по-късно. А прапрадядо ми пък е осъждан два пъти на смърт, от турците и сърбите, но е имал щастието и късмета да ги избегне и да се премести нелегално в София. Много са го били по тъмниците и са го карали да се нарича "сърбин", нещо, което е отказал да стори :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не мисля,че крал Александър е бил невинен.

Определено е диктатор,но и нашия цар Борис Трети също е макар и мек такъв.

Ако някой го беше гръмнал,например грък,защото преди 20 години българите убили бащата на гърка-за нас това няма да е справедливо,а тероризъм.

Крал Александър може и дори да е бил по-голям диктатор от Борис Трети,но това пак не оправдава напълно убийството му.

През това време в целия свят е пълно с диктатори.Грозна гледка са,но грозна гледка е и всички да бъдат гръмната насред улиците.

А ако Александър не беше диктатор,а конституционен крал нямаше ли пак да го убие ВМРО?

Показност са търсили точно-за ВМРО е без значение реалните прегрешения в този период.

Та те убиват няколко български политика-това не е ли осъдително?

Повечето от БЗНС.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Глостъре, умно момче си, но понякога такива глупсти говориш! Как може да сравниш Александър с Борис....

БЗНС.. визираш вероятно Александър Димитров. Той е бил пътя на БЗНС към диктатурата и към отварянето на вратите на болшевизма.

И изобщо, след 1919 г. в България почва една тиха гражданска война... Как да съдим Величко Велянов, на когото баща му и детето му са убити в сръбски затвор?! Синът му е бил на 9 години само... Какво прави дете в сръбски затвор и как умира там? Или старец..

На война като на война, каквото повикало, такова се обадило.

Българите, казано образно, "нищо не са направили" на сърбите.....

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не мисля,че крал Александър е бил невинен.

Определено е диктатор,но и нашия цар Борис Трети също е макар и мек такъв.

Ако някой го беше гръмнал,например грък,защото преди 20 години българите убили бащата на гърка-за нас това няма да е справедливо,а тероризъм.

Крал Александър може и дори да е бил по-голям диктатор от Борис Трети,но това пак не оправдава напълно убийството му.

През това време в целия свят е пълно с диктатори.Грозна гледка са,но грозна гледка е и всички да бъдат гръмната насред улиците.

Не мисля, че си много прав. В исторята винаги има потърпевши и извършители, много ясно, че аз няма да тълкувам убийството на сръбския крал, както биха го направили сърбите. Къде се е чуло подобно нещо? И ние смятаме битката при с. Ключ за една от най-големите трагедии в историята ни, но за гърците тя е велика победа?!

Та дори по въпроса за фашизма и комунизма в света няма единно мнение!!

Ти или много надценяваш морала на хората, или се много заблуден :biggrin:

Народът ни правилно си го е казал - като не щеш мира - на ти секира!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глостъре, признавам, за няколко часа си надрънкал толкова глупости, колкото Б.Б. едва успява да смогне да надрънка в свое половинчасово интервю...

Мдааа, лЕберализмът определено не е моята Доктрина...

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глостъре, умно момче си, но понякога такива глупсти говориш! Как може да сравниш Александър с Борис....

БЗНС.. визираш вероятно Александър Димитров. Той е бил пътя на БЗНС към диктатурата и към отварянето на вратите на болшевизма.

И изобщо, след 1919 г. в България почва една тиха гражданска война... Как да съдим Величко Велянов, на когото баща му и детето му са убити в сръбски затвор?! Синът му е бил на 9 години само... Какво прави дете в сръбски затвор и как умира там? Или старец..

На война като на война, каквото повикало, такова се обадило.

Българите, казано образно, "нищо не са направили" на сърбите.....

Александър го сравних с Борис Трети само по-това,че е диктатор и разширява страната си.

Не по-други неща.

БЗНС-нали не очакваш да изброя всички политици на БЗНС гръмнати от ВМРО или убити по-времето на терора на Цанков?

Та те са десетки.

И БЗНС изобщо не е отваряла вратите към болшевизма,тя ги е затваряла.

Ако не беше БЗНС през 1919 БКП щеше да спечели изборите-следва веднага трета национална катастрофа и може би Варна-румънска.Ако не най-малкото пълно разорение....

Гражданска война-но не интензивна.Разбира се БЗНС са прекалили,но после Цанков им го връща стократно така да се каже.

Да аз съдя Величко Велянов.Ми то и Стамболов са го убили недоволни македонци.

Да не би да са умряли в български затвор по-времето на БЗНС?

Не са.

Не може да се поставя Македония пред България-Стамболийски е мислел повече за България-това ли му е грехът.

Ами и аз на неговото място щях да изкореня ВМРО-даже меко е пипал.Но след него десните не пипат меко и наистина разтурват ВМРО за 10 години.Не може една организация да прави каквото си иска на българска територия и да съсипва международния ни образ.

България има полза от съюз с Югославия през 20те и 30те.ВМРО са против това.

Ами щом са против държавната политика-какво очакват?

Реално ВМРО е през този период като БКП-не може да ги толерираш.

А убийството на Стамболийски е най-дивашкото в цялата нова българска история убийство на политик.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че си много прав. В исторята винаги има потърпевши и извършители, много ясно, че аз няма да тълкувам убийството на сръбския крал, както биха го направили сърбите. Къде се е чуло подобно нещо? И ние смятаме битката при с. Ключ за една от най-големите трагедии в историята ни, но за гърците тя е велика победа?!

Та дори по въпроса за фашизма и комунизма в света няма единно мнение!!

Ти или много надценяваш морала на хората, или се много заблуден :biggrin:

Народът ни правилно си го е казал - като не щеш мира - на ти секира!

Работата е там,че при оценка на историята трябва да сме обективни.

Незнам какво вие мислите за гърци и сърби,но за мен ДНЕС и двата народа са братски и именно това ме задължава да бъда обективен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Глостъре, признавам, за няколко часа си надрънкал толкова глупости, колкото Б.Б. едва успява да смогне да надрънка в свое половинчасово интервю...

Мдааа, лЕберализмът определено не е моята Доктрина...

Хайде да критикуваш конкретно,за да ти отговоря...

Това си е мое мнение,така или иначе.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Gloster: Първо, Стамболов си го е казал най-добре - "или всички заедно свободни, или всички заедно под робство". Казваш, България е по-важна от Македония. Но особено по онова време, Македония си е била част от българската територия. Знаеш ли колко рязка граница е била между българите, живеещи в Княжеството и другите в поробената македонска област? И какво им е било например на хората в пограничните части? Теб те бият и те тормозят, а на три крачки от границата сънародниците ти се разхождат свободни. Обикновените хорица не са можели да повярват на думи като тия - "вие трайте, не сте важни, сбогом"

Естествено, че всеки си има приоритети, но Стамболийски директно пробутва Македония на Югославия, имаше някакво изказване, че от тая земя само зло сме видели и не ни трябвала. А хорицата участвали в 5 последователни войни с една-единствена надежда... погледни малко и народопсихологията, като искаш да си супер обективен. Между другото и Стамболов също е убит от македонци. Крайните фанатизирани изстъпления и аз не ги одобрявам, да, Стамболийски е убит зверски. Но това е, дейците на ВМРО поставят делото над собствения си живот, какво остава за живота на другите.

А всъщност, кое ни е "братското" днес? Днешното време не предполага да има братя и не-братя. Попитай някой нормален обикновен грък и ще видиш колко сме братски и как всеобщо ни мразят в червата. Е, освен онези гърци, които умират да любят български жени, но това пък утроява омразата на дебелите гъркини към нас... :biggrin: Днес в общата картине всички сме европейци и това изчерпва въпроса с отношиенията ни, националностите ни като че ли не са от особено значение, когато гледаме нещата от съвременния ъгъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Македония не може да се върне по-този начин,а и по-никой начин.

Стамболийски е мислел трезво.Македония е просто загубена.

В противен случай губиме още и още и още....

Стига толкова.Каквото имаме-това си остава наше.

Стамболийски е върнал България на дипломатическата сцена на Европа.

Разбира се всичко това е почти загубено от некадърната външна политика на Цанков,затова нещата не стигат по-далеч.

БЗНС не е пробутало Македония на Югославия-тя вече я е взела.

Ако мислим трезво ще разберем,че не можем да си позволим да сме против Югославия и трябва да се съюзим с нея и Турция против Гърция.

От всякъде сме орязани,но не можем да сме против всички съседи.Съюзът с Югославия е тогава отличен дипломатически ход.

За омразата-това е голям мит.За съжаление днес ние мразим много повече всичките си съседи,отколкото те нас.

Виждал съм в социална мрежа как гърци и сърби говорят с уважение за нас(и то без да предполагат,че някой българин ги чете,разговора е вътрешен)-а ние им отвръщаме само с омраза.

Сърбите и хърватите-които водеха доскоро война-се наричат братя.Направо бях смаян.

Дори когато се карат-пак добавят накрая "брате".И това масово-направо не повярвах на очите си.

Сърбите също ни наричат нас така,ние тях почти никога......

Няма народ на балканите,който днес да ни уважава повече от гърците.

Да видиш десетки гърци да казват-"Да живее България.Македония е българска" си е доста добре.....

Никога не съм виждал българин да каже пред друг българин-"Да живее Гърция",а и пред гърците го казваме рядко....

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

доста съм попътувал в съседните на България страни и определено тези, които ни се кефят най-много са турците и албанците /сети се сам защо/. Сърбите откровено не ни обичат, гърците ни презират. Братята македонци по принцип ни гледат накриво /е неофициално става веселба и с тях/. Румънците като цяло са добродушно индиферентни, макар да ни смятат за цигани /както и ние тях/. Та така е на балканите.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...