Отиди на
Форум "Наука"

Еврейският холокост в окупираните земи 1943 - година


nik1

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ако ти намираш действията на Борис за "правилни", и политиката за "правилна", можеш да говориш само от свое име..Казвам демек, "редно" е да не правиш изявления от името на всички българи, и да не вменяваш вина на всички българи.

Никой няма такива "правомощия". Не виждам Аспандиат да прави това.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 189
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Явно книгите за Хари Потър дават отражение върху човешкото мислене! С малко магия и всичко лошо може да бъде решено.

Щели сме да изтъргуваме евреите от новите земи за тяхната собственост! И кво си мислиш, че притежават битолските и пиротските евреи? Че с това да се подкупят германците!

Тя цялата ни държава е обвързана с договори, с които се изнасят суровини, най-вече храни за Германия и то с очевидна изгода за немците. А ние ще ги купуваме с няколко хиляди марки. Продължавам да отхвърлям, че немците ядът доматите с колци. Глей, кво просто, лесно и евтино решение, как никой не се сетил? Язък!

Измишльотини на пет годишен.

Да замени България евреите от Битоля с българи?????? Да се засили българското???????

Ало, през ВСВ няма нужда да се засилва българското в Битоля, тя си е българска, даже съпротивата на българската власт в лицето на комунистите в Македония отказват отначало да се съпротивляват. После почват съпротива, но като признават БКП а не титовите югославски комунисти.

И пак повтарям българите не са правили никакъв геноцид, и никой в този момент в света нито руснаци, нито амеркианци, нито англичани, нито българи знаят, че евреите се избиват в нацистките лагери. Ние ги депортираме под немски натиск. Същите български власти с действията си и политиката си спасяват 50 хил. евреи.

Не не ми е тезата, че се оправдавало българското обединение с геноцид.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Ник, не ме карай да сканирам цялата книга с документи от архивите, от която избирателно вадиш само части от телеграмите на немските дипломати до Берлин...

България не е имала правно основание да възрази на немското искане за Македония. Имала е обаче пълен суверенитет над старите предели и там, където го е имала ясно е показала каква е била истинската й същност през войната.

Впрочем запазването на суверенитета й там е станало с цената на съюза с немците. Така е то с малките народи..

Наскоро с един Приятел евреин обсъждахме как ако този съюз го нямаше и ако Лист беше влязъл тук със сила, можеше да не се роди не само той, ами и аз. А ако пък Югославия беше останала в Тристранния пакт, това би било абсолютно сигурно.

Ами дай тогава да ги видим тези документи?

После ще правим разбори и анализи..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Германците, особено тогава, са трудни за подкупване хора... Не става то току така.

Не говоря за подкупване, а за преговаряне и договаряне!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Явно книгите за Хари Потър дават отражение върху човешкото мислене! С малко магия и всичко лошо може да бъде решено.

Щели сме да изтъргуваме евреите от новите земи за тяхната собственост! И кво си мислиш, че притежават битолските и пиротските евреи? Че с това да се подкупят германците!

Тя цялата ни държава е обвързана с договори, с които се изнасят суровини, най-вече храни за Германия и то с очевидна изгода за немците. А ние ще ги купуваме с няколко хиляди марки. Продължавам да отхвърлям, че немците ядът доматите с колци. Глей, кво просто, лесно и евтино решение, как никой не се сетил? Язък!

Измишльотини на пет годишен.

Да замени България евреите от Битоля с българи?????? Да се засили българското???????

Ало, през ВСВ няма нужда да се засилва българското в Битоля, тя си е българска, даже съпротивата на българската власт в лицето на комунистите в Македония отказват отначало да се съпротивляват. После почват съпротива, но като признават БКП а не титовите югославски комунисти.

И пак повтарям българите не са правили никакъв геноцид, и никой в този момент в света нито руснаци, нито амеркианци, нито англичани, нито българи знаят, че евреите се избиват в нацистките лагери. Ние ги депортираме под немски натиск. Същите български власти с действията си и политиката си спасяват 50 хил. евреи.

Не не ми е тезата, че се оправдавало българското обединение с геноцид.

"Никой" не се е "сетил" че може да се дпреговаря и договаря, защото явно този, който е трябвало да се досети, е бил от ромската "ентелегенция".. Най-ентелегентно е било да се "прилапат" парите, авоарите и имотите на евреите (колкото и да били тези пари) явно, ачик-ачик, както казвате

Какво казваш, никой от българска страна не знае че се унищожават евреите?!?

Казваш че нито Борис, и изобщо никой в българското правителство си и в българия (ратниците) няма предтсва за какво се депортират евреите в Гермнания, и какво се случва с тях?!?Ти изобщо чуваш ли се какви глупости пропонираш?!?

Габровски казва "всички под ножа"..

а Царя.."Дано имат късмет да се отърват"..

Джеврев споделя: “През 1942 година, на път за Курило, срещнахме 50-60 човека, които павираха пътя. Негово величество слезе от колата. Надзирателят на групата го позна и изкомандва. Работата спря. Царят даде свободно и се разприказва с хората към половин и повече часа. Когато тръгнахме, въздъхна и каза: “Тия всички са евреи. Но дано имат късмет да се отърват, защото никак не ми харесва на мен тази работа. Но няма как...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Никой" не се е "сетил" че може да се дпреговаря и договаря, защото явно този, който е трябвало да се досети, е бил от ромската "ентелегенция".. Най-ентелегентно е било да се "прилапат" парите, авоарите и имотите на евреите (колкото и да били тези пари) явно, ачик-ачик, както казвате

Какво казваш, никой от българска страна не знае че се унищожават евреите?!?

Казваш че нито Борис, и изобщо никой в българското правителство си и в българия (ратниците) няма предтсва за какво се депортират евреите в Гермнания, и какво се случва с тях?!?Ти изобщо чуваш ли се какви глупости пропонираш?!?

Габровски казва "всички под ножа"..

а Царя.."Дано имат късмет да се отърват"..

Джеврев споделя: “През 1942 година, на път за Курило, срещнахме 50-60 човека, които павираха пътя. Негово величество слезе от колата. Надзирателят на групата го позна и изкомандва. Работата спря. Царят даде свободно и се разприказва с хората към половин и повече часа. Когато тръгнахме, въздъхна и каза: “Тия всички са евреи. Но дано имат късмет да се отърват, защото никак не ми харесва на мен тази работа. Но няма как...

Първо спри да вярваш на писанията на евреи комунисти! Като се почне от Маркс и се стигне до българските такива, по който и да е въпрос.

Второ имотите и авоарите на евреите са отнети и повечето са натъпкани в гета и трудови лагери. Няма защо да се депортират, за да им се "прилапа" имуществото, щото по-голямата част е взето.

Трето няма да приема твоите ревплюционни открития в историята на холокоста, които нито израелски, нито руски, нито американски историци не са направили. Извинявай за което! Да никой не знае, че масово се избиват евреите докато червената армия не стига до лагерите, освен някой немци. Знам че ние българите все сме в челните редици на знаещите, ама чак пък толкоз. И като озкараш някакъв цитат от някаде и кво си мислиш, че си доказъл. Пък направо и генерални изводи правиш. Ако знаеш аз колко пъти съм употребявал израза всичко под ножа.

Четвърто преди няколко години американските евреи наградиха Н.В. Цар симеон, за приноса на баща му за спасяването на българските евреи. Ако вината за депортацията на евреите от новите земи бе на Цар Борис, то тогава просто щеха да си замълчат. Не да го награждават. Ама както винаги те евреите незнаят за холокоста, ние знаем по-добре.

Пето наистина ми станаха крайно досадни твоите напъни да се правиш на разбивач на митове в българската история и да показваш, и другата страна. Само че се в духа на митологизирането, просто с обратен знак, и не където трябва.

Пиши си каквото искаш в тая тема, аз повече няма да ти отговарям.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ти не ми казвай какво да правя, защото си ми никой, и защото аз не ти казвам какво да правиш..

Второ имотите и авоарите на евреите са отнети и повечето са натъпкани в гета и трудови лагери. Няма защо да се депортират, за да им се "прилапа" имуществото, щото по-голямата част е взето.

За какви лагери в 1941-42 година бълнуваш?!

Изобщо имаш някаква представа за какво говориш, или си решил да пишеш фентъзи романи?!! Хората са депортирани, след като са взети от къщите им; а депоратцията в бългасрки лагери и и разселването им в средата на 42 година!

Трето няма да приема твоите ревплюционни открития в историята на холокоста, които нито израелски, нито руски, нито американски историци не са направили.Трето няма да приема твоите ревплюционни открития в историята на холокоста, които нито израелски, нито руски, нито американски историци не са направили. Извинявай за което! Да никой не знае, че масово се избиват евреите докато червената армия не стига до лагерите, освен някой немци. Знам че ние българите все сме в челните редици на знаещите, ама чак пък толкоз. И като озкараш някакъв цитат от някаде и кво си мислиш, че си доказъл. Пък направо и генерални изводи правиш. Ако знаеш аз колко пъти съм употребявал израза всичко под ножа.

Аз твоите източници за "нереволюционните открития" на историците от русия, и израел не ги видях. Как ти вярвам, след изписаните от теб тенденциозно "оправдателни" фентъзи истории?

Казваш само неколцина германци знаели за лагерите, и за това какво става там, и/или само неколцина германци са знаели какво ще е съдбата на евреите и как ще се "решава" еврейския въпрос!?! Ц-ц-ц-ц-ц, колко ли са били ограничени умствено, тези германци , да се чуди човек..

Ахаа, употребявал си изразът "под ножа", къде, в какви повод, и "кой" под ножа? В качеството си на министър сигурно?

или в Народното Събрание по повод съдбата някой етнос!?

Пето наистина ми станаха крайно досадни твоите напъни да се правиш на разбивач на митове в българската история и да показваш, и другата страна. Само че се в духа на митологизирането, просто с обратен знак, и не където трябва.

Пиши си каквото искаш в тая тема, аз повече няма да ти отговарям.

Да де, да, "кой ми изцапа гащите отзад"..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз продължавам да не разбирам от какъв зор е трябвало да спасяваме евреи от окупирани от немците територии, които не само че не са етнически българи, ами и едва ли някои от тях е можел да говори български дори. За какво? Един подобен скандал заплашва да развали съюза ни с немците и да предизвика всякакви тежки последици след това.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз не знам как да ти отговоря на този въпрос, но се радвам че го задаваш..

/приказките "германците са ни виновни", "това ни е виновно", "онова ни е виновно" са само за лузъри както се казва, и аз се радвам че не си от тях, всъщност подозирах го отдавна де!:)/.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Директно казвам, че някой хора грубо и целенасочено заблуждават форума, твърдейки и то демагогтвайки, че на германците (освен на неколцина), на българските власти, изобщо не може да им е идвало на ума че е "окончателното решение" за евреите е щяло да бъде нещо повече от ваканция на европейските евреи в източна европа, а "руските" и "американските" историци смятат, че всичко е било някава мистифицкация, обвита с пелена до 1945 година.

Ето ви за ванзеенската конференция: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D0%BD%D0%B7%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8F

Ето какво пишат и английските историци:

http://www1.yadvashem.org/yv/ru/pdf/yad_vashem_studies/browning.pdf

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На лъжата краката са къси

Колко е било в "мистикация" това какво е ставало в лагерите, става ясно от дневника на Филов:

"Днес ме посети Redard за връзка с изселването на еврейските деца в Палестина... Стана дума за евреите от новите земи, които изселваме. Той предложи да телеграфира да ги приемат и тях всички в Палестина. Възразих му, че вече е много късно, понеже те след няколко дена тръгват. На въпроса му къде отиват, отговорих: "В Полша". "Това значи, че те отиват на смърт", каза той. Обясних, че това е пресилено и те ще бъдат използвани като работници, каквито и ние изпращаме. Отговори, че това не е същото и че с евреите се постъпва нечовечно (...) Казах му какво вредно влияние упражняват у нас евреите и че и ние имаме право да се защищаваме..."

Ако не знаете кой е този т.н. Redard, питайте мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Слуховете за окончателноте решение на еврейския въпрос достигат западните съюзници в края на 42 - началото на 43.

Има предположения, но не се знае точно какво става. Просто в такъв случай те щяха да бомбардират лагерите и да саботират изтреблението.

Евреите се изселват за нас. Германците държат на пълна дискретност. Целта е да не се предизвиква съпротива при депортацията. Дори карат депортираните евреи да пишат писма на своите роднини, че си живеят много добре. Целта е да се създава дори желание сред евреите по места за депортацията.

Сега евреите от новите земи дори и в списъка от Ванзее не са писани към България.

България приема бежанци и евреи и цигани не само от загубените територии населени с българи, но и от други страни, преди ВСВ.

Евреите от новите земи, не проявяват в масовия случай лоялност към нашата страна, нещо повече доста от тях работят за югославските комунисти. Всички знаем какво правиха сърбите в Македония преди ВСВ, всички са знаели какво ще правят сърбите в Македония ако се върнат. Е като масово евреите в Македония подкрепят сърбите, което значи че подкрепят изтреблението и концлагерите на българите. Как искаш да се хвърли България да ги защитава, като те работят срещу българското. Да рискуваме германците да не ни дадът Македония и Беломорието, което официално само са под наша администрация или италианците да я вземат половината Македония, щото те напират за това и са по-лоялен съюзник от нас. Значи да го направим всичко това, за да не изселим хора, които стягат въжето за нас.

Е да виновни сме, че не сме мазохисти.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да вметна, че евреите са били на страната на турците при Руско-туркста война 1877/78, и не са желаели независима България. Оределено те са губели при стесняването на пазарите и намаляване на връзките с останалата диаспора.

Пускаха се вече връзки за кланетата на българи в Стара и Нова Загора от турците и чия страна са взели евреите, което допринася за първите антиеврейски погроми от българска страна, когато нещата се объщат.

Евреите са били много влиятелни в Турция, не само пряко, но и чрез така наречените дьонмета - поислямчени евреи от сектата на Сабатй Цви, които тайно продължават да изповядат юдаизма. Говори се, че Сюлейман паша бил дьонме, като голяма част от Младотурците, което спасява София от опожаряване при настъплението на руските войски. София е била известен еврейски център и еврейския равин използва влиянието си, впрочем българите в София тогава са били малцинство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Kaкви антиеврейски погроми?

Ами такива,като турците бягат, голяма част от евреите в Стара Загора и Нова Загора бягат с тях, зщото знаят какво ги чака. Имуществото на малцината останали е разграбено от българите, мисля че има и избити евреи освен турци там.

В Стара и Нова Загора са изклани от турците поне 3000 българи от града и бежанци от околните села от настъпващата турска армия. Много повече, отколкото в Батак, което българската историческа наука неизвестно зашо не споменава.

Евреите са отказали да спасят бегълците българи в своите къщи, техният кватрал не е бил обект на грабеж и опожаряване. Но когато турците бягат, евреите крият турци по домовете си, което съответно предизвикава отмъщението на българите.

Между другото, това е един друг момент, които евреите се опитват да накарат българите да се чувстват виновни. Все те невинните жертви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Евреите по нашите земи подкрепят и са лоялни към Османската империя и при освобождението и преди това в борбата за него. Това е нормално и естествено. Османската империя първо ги приема и второ реално има по-добро отношение към тях в сравнение с доста европейски държави. Това предизвиква и антиеврейски чувства у българите, което на места води и до инциденти, но масови погроми чак няма. С времето евреите, които остават в свободна България, разбира се променят отношението си и стават лоялни граждани и приемат страната ни за тяхна родина. Това отнема няколко деситилетия, в които тези чувства и от двете страни да се уталожат. Това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Евреите по нашите земи подкрепят и са лоялни към Османската империя и при освобождението и преди това в борбата за него. Това е нормално и естествено. Османската империя първо ги приема и второ реално има по-добро отношение към тях в сравнение с доста европейски държави. Това предизвиква и антиеврейски чувства у българите, което на места води и до инциденти, но масови погроми чак няма. С времето евреите, които остават в свободна България, разбира се променят отношението си и стават лоялни граждани и приемат страната ни за тяхна родина. Това отнема няколко деситилетия, в които тези чувства и от двете страни да се уталожат. Това е.

Тъй, значи, евреите не искали да си развалят отношенията с турците, когато колели българи пред очите им, а ние е трябвало да се опълчим на немците, и то при положение, че широката публика е мислила, че само ги изселват в Източните земи.

Разбира се, евреите представляват много голяма ценност, а българите нямат значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Каквото и да е станало в Стара Загора, това е местен инцидент. Съжителството на българи, евреи, арменци, турци и др. си върви от 1400 г. и общо взето каквито и политически конюнктури да налагат натрапването на една или друга теза, ще продължи да си върви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На темата "Беломорски евреи" и депортацията им през ВСВ има няколко пасажа от очевидци и преки изпълнители в книгата "Българският беломорски Флот", излезе преди около пет години, мисля.Там изрично се споменава, че именно българската цивилна администрация ги събира по къщите, българските военни участват пасивно, само присъстват като караулни команди, държат ги по няколко дена в общи помещения гладни и без постелки и ги предават на есесовската охрана на гарите.

Но...няма откъде новодошлите български власти да знаят кой е евреин и кой не е. Освен ако не проверяват мъжете по скрити белези за еврейска принадлежност...Беломорските евреи са издавани на българската администрация и полиция от местните гърци.Именно беломорските гърци най-добре знаят кои са конкурентите им в търговията, и други по-тънки професии. Това е стара вражда. Гърци и еврей не се търпят помежду си от векове. делят еднакви поминъци и се конкурират. И до днес в Гърция е пълно с арабски противници, намерили убежище заради антисемитизма си. А и Гърция така е все още с отнети от САЩ права за безвизово пътуване, въпреки че е членка на ЕС.Може би заради днешни заплахи от тероризъм. Но антиеврейските настроения там и в миналото и сега са силни.

Също и във Франция еврейският въпрос е комплициран. И там на много места местното френско население издава на собствената си администрация и полиция еврейските семейства, домове и имущества,и те си ги събират, пращат по гарите и във вагоните ги броят като добитък, подписвали са протоколи и есесовците ги откарвали където е планирано. Това е една много черна страница във френската история, напоследък започнали да я споменават през зъби във френската историография. Но до истинското покаяние на официален Париж, мисля все още не се е стигнало.За гръцко покаяние по въпроса надали и някои в Атина мисли. Особено пък в днешни дни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На темата "Беломорски евреи" и депортацията им през ВСВ има няколко пасажа от очевидци и преки изпълнители в книгата "Българският беломорски Флот", излезе преди около пет години, мисля.Там изрично се споменава, че именно българската цивилна администрация ги събира по къщите, българските военни участват пасивно, само присъстват като караулни команди, държат ги по няколко дена в общи помещения гладни и без постелки и ги предават на есесовската охрана на гарите.

Но...няма откъде новодошлите български власти да знаят кой е евреин и кой не е. Освен ако не проверяват мъжете по скрити белези за еврейска принадлежност...Беломорските евреи са издавани на българската администрация и полиция от местните гърци.Именно беломорските гърци най-добре знаят кои са конкурентите им в търговията, и други по-тънки професии. Това е стара вражда. Гърци и еврей не се търпят помежду си от векове. делят еднакви поминъци и се конкурират. И до днес в Гърция е пълно с арабски противници, намерили убежище заради антисемитизма си. А и Гърция така е все още с отнети от САЩ права за безвизово пътуване, въпреки че е членка на ЕС.Може би заради днешни заплахи от тероризъм. Но антиеврейските настроения там и в миналото и сега са силни.

Също и във Франция еврейският въпрос е комплициран. И там на много места местното френско население издава на собствената си администрация и полиция еврейските семейства, домове и имущества,и те си ги събират, пращат по гарите и във вагоните ги броят като добитък, подписвали са протоколи и есесовците ги откарвали където е планирано. Това е една много черна страница във френската история, напоследък започнали да я споменават през зъби във френската историография. Но до истинското покаяние на официален Париж, мисля все още не се е стигнало.За гръцко покаяние по въпроса надали и някои в Атина мисли. Особено пък в днешни дни.

не всички страни членки на ЕС пътуват безвизово до САЩ но Гърция е една от тях ...

по отношение на другото ти в постинга ... да евреите са издавани от местните ... винаги навсякъде по света става така ... евреите никой не ги обича ... и винаги се намира кой да ги предаде ...

това не е проблем само на евреите или само на гърция или на франция ... такъв е проблем и имало при всякакъв вид чистки провеждани от новата власт била тя окупационна, колонизаторска или революционна ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...