Отиди на
Форум "Наука"

Еврейският холокост в окупираните земи 1943 - година


nik1

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Не е възможно България да остане в кръга на английските интереси, освен ако по някакъв начин не бъде бързо окупирана от англичаните през 1943 г.

Общ език с Русия;

Близост на народите;

Отсъствие на реален излаз на Средиземно море и проливите;

Пълно пренебрежение от страна на Англия и САЩ по отношение на България в чисто културно и психологическо отношение.

Варварски имидж на страната пред англосаксонския свят.

Пряка морска връзка с СССР, близост до границите през Северна Добруджа.

Познайте от три пъти, кого ще търгуват Англия и САЩ срещу Гърция и Турция и Югославия?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 189
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

От името на целия форумен екип заедно с админите, правя търженствена декларация, че всички ние си посипваме главите с пепел, настъргано индийско орехче, суроватка на прах или кой каквото иска, и заявавам, че всите българи са виновни и трижди проклети до 70-то коляно за предаването на 11 000 евреи на германците.

С надеждата Ник1 да се чувства удовлетворен.

П.П. И една лична декларация:

Пет пари не давам за изтеглилите късата клечка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Познайте от три пъти, кого ще търгуват Англия и САЩ срещу Гърция и Турция и Югославия?

С една забележка:

"Въпросът" ти е формулиран погрешно/некоректно.

Обяснявам:

1) Турция няма защо да бъде "търгувана", защото не е на "пазара".

2) Дилемата Гърция да бъде ли "търгувана" за България? не стои в хипотетчината постановка, която предложих; Правилният въпрос следва да е какво би "предложила" Русия (СССР) на Запада заради България, или по-точно От какво би се отказала Русия (СССР) заради България?

Хм-хм..След като си "изграем" на гатанки, аз да попитам (ти казваш какво да правим , аз питам "дали можеш да кажеш") Защо не опиташ ти самия да познаеш от "три пъти", дали СССР (Русия) би се отказала от Полша, заради България?

3) Разбира се, хипотетично (и в хипотетичната постановка), Югославия би могла да бъде тази "монета", която СССР би се съгласил да "отстъпи"/"даде" на Запада заради България, но смятам че това е подвъпросно (пак хипотетчино, ако се налагаше "изобщо" да се търгува Югославия).

Да питам в тази връзка: Ти защо си сигурен, че СССР би се отказал от Югославия, заради България?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нашето правителство тогава въобще не се е опитвало да ни търгува като тикви на пазар. Номерът е бил да се продадем колкото се може по-високо. И съответните опити са правени - за последно мисията в Кайро. Не можем да виним никого че не са успели.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е. И България и Полша не са поставяни на една маса за търгуване. В региона - да - България и Румъния срещу Гърция и Югославия.

През 1940 г. СССР и Германия са в съюз. Кого да избере държавичката ни, като немците са на дунава, дават македония, а руснаците носят незабавен комунизъм...

Въобще - лесно се мятат обвинения. Те са част от различни политически натиски и атаки срещу България от края на войната насам и нямат нищо общо с историческия обективизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Познайте от три пъти, кого ще търгуват Англия и САЩ срещу Гърция и Турция и Югославия?

С една забележка:

"Въпросът" ти е формулиран погрешно/некоректно.

Обяснявам:

1) Турция няма защо да бъде "търгувана", защото не е на "пазара".

2) Дилемата Гърция да бъде ли "търгувана" за България? не стои в хипотетчината постановка, която предложих; Правилният въпрос следва да е какво би "предложила" Русия (СССР) на Запада заради България, или по-точно От какво би се отказала Русия (СССР) заради България?

Хм-хм..След като си "изграем" на гатанки, аз да попитам (ти казваш какво да правим , аз питам "дали можеш да кажеш") Защо не опиташ ти самия да познаеш от "три пъти", дали СССР (Русия) би се отказала от Полша, заради България?

3) Разбира се, хипотетично (и в хипотетичната постановка), Югославия би могла да бъде тази "монета", която СССР би се съгласил да "отстъпи"/"даде" на Запада заради България, но смятам че това е подвъпросно (пак хипотетчино, ако се налагаше "изобщо" да се търгува Югославия).

Да питам в тази връзка: Ти защо си сигурен, че СССР би се отказал от Югославия, заради България?

За Турция си прав. Нищо не пречи на Сталин да беше поискал влияние и там, но нямаше да го получи, защото отива много на юг и на изток.

Ми СССР се отказва от Югославия. С конфликт, но се отказва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И хич не са страшни да

Ромчо, в 1943 година Хитлер нищо не би могъл да направи по въпроса с окупирането на България , и е почти сигурно че не би искал да променя статуквото на Балканите (освен ако не приемем че би предпочел да се самоубие, изтегляйки войски от Източния фронт и Африка, за да ни накаже, за това че не разбираме расовия въпрос :)).

---

Мнението ми е по въпроса е:

Няма никакво "германско теле" под вола. Позицията на Филов е проста и цинична, и тя се изразява така: "Правя всичко каквото казва и смята Борис Трети (той подържа тази политика демек, и за която ти спомена по-горе), за да оцелея като министър -председател.., Това включва и депортацията на евреите от новите територии, за които Борис е дал "благословията си"..

Много е интерес обаче въпросът какво би станало ако Борис през 1943 година беше спрял да се движи по течението, и беше отворил удобно затворените очи, за това какво се случва с Германската Армия, и за това какви са перспективите на Германия срешу пробудените гиганти..

Нямахме този источриски късмет и шанс. Казвам "късмет", защото назначаването едно прозападно правителсто (с Мушанов начело например) би дало шанс да се пренапише българската история, и би дало шанс на българската кауза в Македония, където българите бяха деетнизирани забележи - не с "твърдения" че са сърби; а с най-страшните такива (обвинения) по време на Коминистическа Титова Югославия: обвиненията че са "фашисти" (българите са фашисти)..

Едно друго мнение в продължение и допълнение на това(от мен, ако има значение):

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=10784&view=findpost&p=176404

Цитирам само една част:

В България нямаше прозападна опозиция по време на войната; Страната не беше прозападно ориентирана; България седна на масата на преговорите на загубилита страна. Не знаем как би се развил македонския въпрос и изобщо съдбата на България, ако тези постановки бяха други.

Ето хипотетичен вариант: на конференцията Х се ревашава в тази конфигурация (Гърция и България - бивщи противници на Райха), да бъдат в сферата на Английските интереси.

Друг вариант: Чърчил решава (неговото мнение натежава) инвазията да се извърши през Балканите..

Друг варинт: прозападно настоената бивша опозиция има тежест и място в бъдещото управление (в Полша тя е избита при завладяването и ликвидирането на Полша от СССР и Германия през 1939 година)

Друг вариант: Югославия , ставайки част от тристранния пакт - влиза във война със Великите сили, и другите момчета

След войната Югославия престава да съществува. Македония става свободна страна (свободна от Югославия) "народнодемократична" или "не" (няма значение), и се сближава с България - нещо естествено.

Друг вариант - създава се славянска федерация от страни с българско участие (вкл Софийска България), в която на македонските българи се признава правотото им да са българи, да се самоопределят (хипотетчен случай, при който българите сме от "добрите", а не "сме фашисти и окупатори").

Първо германците през 43 и 44 могат да си правят, каквото си поискат с нас. Дадох ти примера по-горе, след падането на Мусолини и обръщането на курса на Италия към съюзниците, същата е окупирана от германците и всички евреи, до които се докопват са депортирани. Още повече пример у дома през 44 г. Когато българската армия се изтегля от Македония, тя е заета от германците.

Предвид това да заявяваш, че германците нямат възможност 43г. да ни окупират ако България се откаже от тях и обърне курса, е очевидна лъжа и отказване да се приеме реалността тогава, за да направиш "твоята теза" възможна!

Е очевидно неможе.

Негово Величество търси контакти със западните съюзници, за обръщане на курса и за окупацията на страната от американски войски. Обаче не става и това е.

Имали смисъл да напомням, че западните съюзници пращат войски да освобождават Западна Европа едва 44 г., а пък камо ли да тръгнат за нас 43г. Това е реалността.

Сега ако Югославия била на страната на тристранния пакт, то с още 10 "ако" и България може да стане империя на три континента :post-20645-1121105496: . Това не е реалността 43г.!

Никой от съюзниците не би ни дал Македония и Беломорието дори да бяхме на тяхна страна от началото щото сърбите и гърците са с тях от начало. Това е реалността.

В края на войната "нашите" и "чуждите" не са тези, които са били с германците и не, а тези които остават с запада и тези, които остават с СССР.

И пак повтарям за всички. Какво точно се прави с евреите знаят много малко хора в Германия. Докато червената армия не стига до концлагерите, никой не знае че се избиват масово. Предполага се че работят там, както и някой наистина го правят.

Това, което се случва с евреите е оптималния вариант. Да жалко е че 11 хил. човека са депортирани. Но при твърда съпротива германците или окупират страната или най-малко поставят крайно дясно правителство и депортират всички евреи и нямаше да има 50 хил. спасени български евреи. И тогава никой нямаше да пита за 61 хил. депортирани еврей от България. Що щот сме били окупирана страна. Обаче ние сме били съюзна страна и сме имали възможност да лавираме, не за всичко разбира се, и това ни е дало възможност да спасим 50 хил.

Ако просто правителството и Негово Величество са били антисемити са щели да депортират всички евреи и толкоз. В крайна сметка решенията тогава се вземат от горе. И те решават да депортират евреите от новите земи, предвид германския натиск. И те решават да спасят евреите от старите земи. Щото депортирането на първите дава възможност за шикалкавене и задържане и в крайна сметка до спасяването на другите. И всичко това в обстановката на ВСВ.

Това е! Които иска да търси ангели, които иска да търси дяволи. Винаги ще се намерят и от двата вида.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Първо германците през 43 и 44 могат да си правят, каквото си поискат с нас.

Недобра демагогия, или не знам как да нарека това

Германците имат 20-хилядна войска в България, и по-многочислени контингенти в Гърция и Сърбия, които в слуая би трябвало да бъдат изтеглени от тези страни, и да бъдат хвърлени във война с 600 000 -та българска армия.

Или: Германците могат да правят всичко, ако приемем че са луди, но нищо не им гарантира успеха на начинанието и плановете (ако налудничевия им план е да ни окупират заради това че неразбираме расовия въпрос)

Забележка: Ти надмина Резуновците, ама както и да , не съм се съмнявал в твояите възможности и "гении". Едните искат да дискридитират на всяка цена Сталин и СССР, такива като теб искат на всяка цена да оправдят нещо си;Двете страни на една монета да обаче на това в нуката се се казва реваншизъм, екстремизъм, маргиналност..:

Дадох ти примера по-горе, след падането на Мусолини и обръщането на курса на Италия към съюзниците, същата е окупирана от германците и всички евреи, до които се докопват са депортирани.

Недобра демаогия , този път е ясно какво е това Ситуацията и слуая са съвсем различна - в военен аспекти, в политически/геополитически/военнополитически аспекти.

е повече пример у дома през 44 г. Когато българската армия се изтегля от Македония, тя е заета от германците.

Пак така, недобра демагогия; Не могат да се правят сравнения; Илюстрираш случай на изтегляне на германските войски, при общо отстъпление, заради преместване на жизненоважния за Германия източен фронт на Запад;

Предвид това да заявяваш, че германците нямат възможност 43г. да ни окупират ако България се откаже от тях и обърне курса, е очевидна лъжа и отказване да се приеме реалността тогава, за да направиш "твоята теза" възможна!

Е очевидно неможе.

Лъжливо обвинение Казах още в предишния си пост че имат възможнст, ако са решили да се самоубиват

Негово Величество търси контакти със западните съюзници, за обръщане на курса и за окупацията на страната от американски войски. Обаче не става и това е.

Колко ли е "търсил", щом не е станало? Ако така си беше търсил жена, нямаше да се ожени сигурно (щеще да си остане девствен)

Имали смисъл да напомням, че западните съюзници пращат войски да освобождават Западна Европа едва 44 г., а пък камо ли да тръгнат за нас 43г. Това е реалността.

Объркал си се с "реалността" Виж кога съюзниците дебаркират в Сицилия;

И не визирам 1943 година, 1944 година също става..

Сега ако Югославия била на страната на тристранния пакт, то с още 10 "ако" и България може да стане империя на три континента :post-20645-1121105496: . Това не е реалността 43г.!

В онова си съобщение не визирам 1943 година,; Дискутирахме цялостаната политика - от 1941 година нататък;

Съвсем конктеретен съм: "Правилната" в далечен план политика ("правилна", и "рационална", "добра" за българската кауза, и за България) е на въоръжен неутралитет (подобно на Холандия, или Люксембург), разбира се, последван от Германска окупация на България.

Защо така смятам.. Мисля че и да обясня ти пак няма да разбереш (защото не искаш, както и "резуновците" не искат да видят истината)

Никой от съюзниците не би ни дал Македония и Беломорието дори да бяхме на тяхна страна от началото щото сърбите и гърците са с тях от начало. Това е реалността.

Демагогия. Никъде не говоря за даване на Македония на България, и не го мисля:Присъединяването на Македония към България не е в хипотетичните "опции", които съм предпожил.

В края на войната "нашите" и "чуждите" не са тези, които са били с германците и не, а тези които остават с запада и тези, които остават с СССР.

Това няма връзка с дискусията, и спора

И пак повтарям за всички. Какво точно се прави с евреите знаят много малко хора в Германия. Докато червената армия не стига до концлагерите, никой не знае че се избиват масово. Предполага се че работят там, както и някой наистина го правят.

това също няма връзка

Това, което се случва с евреите е оптималния вариант. Да жалко е че 11 хил. човека са депортирани. Но при твърда съпротива германците или окупират страната или най-малко поставят крайно дясно правителство и депортират всички евреи и нямаше да има 50 хил. спасени български евреи.

Това за мен са пълни глупости,както обясних вече

Е ако искаш ти го портряй (колко искаш), аз пък - пак ще ти отговарям със същото..

Ако просто правителството и Негово Величество са били антисемити са щели да депортират всички евреи и толкоз.

Аз да съм казал че са антисемити?

В крайна сметка решенията тогава се вземат от горе.

И те решават да депортират евреите от новите земи, предвид германския натиск. И те решават да спасят евреите от старите земи. Щото депортирането на първите дава възможност за шикалкавене и задържане и в крайна сметка до спасяването на другите. И всичко това в обстановката на ВСВ.

За това нямаме голям спор, обаче ти за съжаление не си разбрал нищо извън тази догма. Хванал си се за нея като удавник за сламка (като "царист" ли, що ли?)

--

ПС.

Някои от най-големите патриоти , в, и на България - македонците, (хората от корени в Македония, яли всички "дървета") с десно-консервативни политически нагласи, смятат българите е трябвало да "избесят" Кобургите. Аз съм десен (крайно десен - икономически), не съм македонец, обаче започвам да смятам същото..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не схванах, това златно правило само за евреите ли важи? Ок, цинично е да пращаш хора в лагерите на смъртта, но питам се аз, къде беше цяла европа когато гърци и сърби колеха българи? Седяха и с благ поглед гледаха ставащото. Да, реалността е цинична, и груба. Как си го представяте да тръгнем против германците? Това са тотални безумия. Нас никой не ни поддържа, нито Западаните държави, нито СССР. Ами, че нали германците моментално ще дадът половината мизия на Румъния, а половин Тракия на Турция, за да ги подкрепи.

Ти разсъждаваш по либералному. Има добри (евреите) и лоши (немците), и ние българите трябва с всички сили да се бием на страната на доброто. Да България ще е разорена, да убитите ще са стотици хиляди, ползата ни от победата ще е нулева. Няма да получим абсолютно нищо за нашата саможертва. НО ще сме участвали на страната на добрите!!! Това е най важното, да си с добрите от началото до победния край ! Да де, ама живота не е захаросан евтин роман.

Пич, моята е ясна:

Ако падна на нивото на палачите си, или стана като тях (например сърбите) - каузата ми е дискредитирана

Вие младите и хората, дето май нямате нито казузи, нито принципи - му мислете!..Същото се отнася и за перебоядисаните сини (като гледам има и такива които пишат във форума)

Златното правило не е "шоколад" или "либералност" (може и така да е), а е нещо универсално, и проверено (затова се нарича правило):

Фердинанд искаше да лапа до безкрай (вече бяхме взели лъвския пай), не изчака арбитража, ама започнавойна с Гърция , и Сърбия (Събрия добре, ама защо с Гърция, след като бяхме прилапали всички полугръцки територии извън Атика )и ни хвърли в такова салтомортале, че си чупихме врата, и после ядохме толкова бой, колкото никой не е ял..

Борис реши да скача на целия цивилизован свят, та никои не искаше да се застъпи за нас (никои не го интересуваше и най-малко), когато македонските българи ги отродяваха..

Сърбите много скачаха, ама най-накрая изядоха дървото..

/Само съжалявам, че българските самолети не бомбрадираха Белград заедно със самолетите на НАТО; сигурен съм че ако сърбите бяха на наше място, биха бамбардирали София!/;

Аз лично, смятам, и не само аз, че Сърбия трябва да бъде поделена меджу Хърватско и България;

/демек "боя и не е свършил" /

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

От името на целия форумен екип заедно с админите, правя търженствена декларация, че всички ние си посипваме главите с пепел, настъргано индийско орехче, суроватка на прах или кой каквото иска, и заявавам, че всите българи са виновни и трижди проклети до 70-то коляно за предаването на 11 000 евреи на германците.

С надеждата Ник1 да се чувства удовлетворен.

П.П. И една лична декларация:

Пет пари не давам за изтеглилите късата клечка.

Ако ти намираш действията на Борис за "правилни", и политиката за "правилна", можеш да говориш само от свое име..Казвам демек, "редно" е да не правиш изявления от името на всички българи, и да не вменяваш вина на всички българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

****

Щото това е реалността тогава или си съюзник на Германия и правиш каквото ти казват (с малки възможности за лавиране) или те окупират и правят абсолютно каквото си поискат!

Мислиш ли?

Спасяване на евреите в Дания

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Датските евреи са ясни, хайде да дадем пример от датски територии, които уж са датски, поне като временна администация, уж не са - поне като окончателен статус. Щото това е важно, при това много! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БГ извършва депортация-геноцид в окупираните от нея територии в Северна Гърция по време на ВСВ...

какво е ставало в окупираните от немците територии или в окупираните от италианците територии ... дали е имало избор или не ... няма нищо общо с темата ...

а подскоците до небесата са свързани с това, че този исторически факт ... се заобикаля из учебниците и на никой не му е приятен ...

много по интересно е да се обсъжда как е било изтребено половината население на солун от немците, защото е било еврейско ... докато в БГ са спасявали евреите ...

и сега да се върнем на първия пост ... осъдени няма да има ... толкоз ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

осъдени няма да има ... толкоз ...

Е, как да няма осъдени?

Кой изобщо оцелява? "Палачите" като Филов на смърт, "спасителите" като Пешев на 15 години затвор "за фашистка дейност и антисемитизъм", макар и да не ги излежават. Прошка няма за никого! Дали за "виновни" като княз Кирил, дали за демократи като Константин Муравиев - прошка няма!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Някои обощения на последните тезите , и личното ми мнение и забележки:

Тезата германците са щели да ни окупират, ако не им дадем евреите от новите територии, остава "висяща" и неаргументирана..Евреите от старите територии не заминават за Треблинка, и никои не ни окупира.

/Тезата трудно може може да се докаже или отхвърли/

Тезата че имало вероятност германците да ни окупират заради това за мен е също подвъпросна.

Тезата на Стотинка (Ром) че геноцидът е допустим от морална гледна точка, когато тези които го провеждат, имат разбирането за неговата правилност, рационалност, и полезност оправдава всички видове генозид, етноцид, тоталитаризъм и кво ли не.. (Ясно е де- пак побългарихме нещата, демек направихме двоен стандарт)

--

КГ125 зададе един интересен въпрос, можело ли е да бъдат спасени евреите от новите територии?

Аз бих задал въпроса правени ли са опити от Борис да бъдат спасени евреите от новите територии?

Мнението ми е:

Евреите от новите територии са можели да бъдат "изтъргувани"/"купени" (както всичко на този свят), или поне - можело е да бъде направен опит да бъдат "изтъргувани"/"изкупени" с имотите и парите, които българското правителство (България) конфискува от тях..(демек, "ето ви нашия принос за победата")

--

В тази връзка":

http://www.promacedonia.org/rami/h_bojadzhiev_evrei.html#2.

Това е текстът на телеграмата № 1769 на Лютер до германската легация в София: „Взимайки предвид разискването тук, нареждам да влезете във връзка с българското правителство и разговаряте по депортацията на евреите в съгласие с мерките, взети от българските власти. Ние сме готови да приемем тези евреи. Предстоящата депортация на евреите от Румъния ще улесни технически двете операции. За да се улесни законното разпореждане с имотите на депортираните евреи, препоръчва се последните да бъдат лишени от поданство. С оглед на имуществата, които евреите ще оставят в България, и големите разноски, които ще се поемат от Райха, предлага се те (българите — б. м.) да участват в разноските (по превоза — б. м.) в размер на 250 райхсмарки на човек. Според начина на реагиране към това искане можете да добавите, че ние сме готови да поставим на тяхно (българско — б. м.) разположение един от нашите специалисти по еврейските въпроси, който работи в чужбина.

--

От статията "Унищожените евреи" от Иван Генов (същият Иван Генов,който написа статията за Лиляна Паница, цитирана преди)

http://www.mediatimesreview.com/june04/jewish6.php

"С изселването на евреите българското правителство преследва преди всичко материални интереси, изразяващи се в намерението имуществото на изселените евреи да бъде предоставено на надеждни българи, с което последните ще бъдат задоволени и едновременно с това размирните евреи в новите български територии да бъдат подменени с българи. Няма съмнение, че българското правителство е готово да изсели евреите, живеещи в стара България."

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

БГ извършва депортация-геноцид в окупираните от нея територии в Северна Гърция по време на ВСВ...

БГ не е окупирала тези територии! Те са си окупирани от Германия във войните с/у Гърция и Югославия в които България не е участвала! Тези територии обаче са дадени за администриране на България, но малко или много там е имало германски части.

Някак си лесно депортацията става геноцид. Да България е извършила тази депортация, но не и самия геноцид. Глупаво е да спорим могли ли са били да бъдат 'изтъргувани' тези животи. Сигурно са могли с 5-6 дивизии на Източния фронт или със средства способстващи избиването на две три дивизии на Съюзниците. Сто пъти се повтори, че тези клети души не са били български граждани, как тогаз да се спасят? Дава се за пример Дания, но там самите граждани спасяват евреите си, както и тук, но тук участва активно и Правителството, което не може да се каже за Дания. Ако цената на окупацията на България е била тези евреи, да струвало си е да се приеме. И не само окупация, тя може да стане и с изцяло фашистки преврат и детрониране на царя, както и с отстраняване на всички нефашистки елементи в лагерите, а заедно с тях и евреите БГ граждани, както и пращане на войски на изток. Желаещи е имало, възможности тоже, съпротивата е била прекалено слаба, е те тогаз щяхме да видим де зимуват раците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

БГ не е окупирала тези територии! Те са си окупирани от Германия във войните с/у Гърция и Югославия в които България не е участвала! Тези територии обаче са дадени за администриране на България, но малко или много там е имало германски части.

Някак си лесно депортацията става геноцид. Да България е извършила тази депортация, но не и самия геноцид. Глупаво е да спорим могли ли са били да бъдат 'изтъргувани' тези животи. Сигурно са могли с 5-6 дивизии на Източния фронт или със средства способстващи избиването на две три дивизии на Съюзниците. Сто пъти се повтори, че тези клети души не са били български граждани, как тогаз да се спасят? Дава се за пример Дания, но там самите граждани спасяват евреите си, както и тук, но тук участва активно и Правителството, което не може да се каже за Дания. Ако цената на окупацията на България е била тези евреи, да струвало си е да се приеме. И не само окупация, тя може да стане и с изцяло фашистки преврат и детрониране на царя, както и с отстраняване на всички нефашистки елементи в лагерите, а заедно с тях и евреите БГ граждани, както и пращане на войски на изток. Желаещи е имало, възможности тоже, съпротивата е била прекалено слаба, е те тогаз щяхме да видим де зимуват раците.

Някак си лесно депортацията става геноцид. Да България е извършила тази депортация, но не и самия геноцид.

Депортацията към местата за изтребление е част от целия процес на холокоста, така че смятам организаторите, и извършилите депортацията се явяват участници или съчастници в геноцида..

Никой от преките организаторите и участници (от германска страна, и българска страна) на депортацията, не е съден от международен трибунал като веоннопрестъпник, или за престъпления срещу човечеството..

Глупаво е да спорим могли ли са били да бъдат 'изтъргувани' тези животи.

Предполагам отговаряш точно на мен.. Какво е "глупавото"?

Сигурно са могли с 5-6 дивизии на Източния фронт или със средства способстващи избиването на две три дивизии на Съюзниците.

Предложим съм друг вариант, що не коментираш него?

Сто пъти се повтори, че тези клети души не са били български граждани, как тогаз да се спасят

Ей така на: като се "купят" (или предположат поне - за опита) с пари.. С техните пари, и парите от техните имоти, които държавата на която не са граждани слага ръка, Или алтернативно - като се купят с парите на българите, които са готови да за тях.

Варианти, разни С ОПИТВАНЕ И ПИТАНЕ ДО ЦАРИГРАД СЕ СТИГА - САМО МЕРАК ДА ИМА,

И ЗА ПИТАНЕ НЕ ОКУПИРАТ] - както се казва. Има политици, има адвокати, можело е да се измисли някакво предложение в писмен вид (НЕ Е НАПРАВЕННО, НАЛИ НЕ БЪРКАМ?), само че мерака е бил друг (ДА СЕ ЛАПНАТ ПАРИТЕ НА ЕВРЕИТЕ)

Ако цената на окупацията на България е била тези евреи, да струвало си е да се приеме.

Тази хипотеза няма как да се докаже.

ЕДНА ТЕЗА ОБАЧЕ Е ПРОВЕРЕНА ОТ НАРОДНАТА МЪДРОСТ - ЗА ПИТАНЕ НЕ ОКУПИРАТ

Не съм се съмнявал в това каква позиция ще вземеш и коя хипотеза ще приемеш, благодаря че не ме разочарова!

И не само окупация, тя може да стане и с изцяло фашистки преврат и детрониране на царя, както и с отстраняване на всички нефашистки елементи в лагерите, а заедно с тях и евреите БГ граждани, както и пращане на войски на изток. Желаещи е имало, възможности тоже, съпротивата е била прекалено слаба, е те тогаз щяхме да видим де зимуват раците.

А така, виж ми по горния пост!

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ник1, в тоя свят няма златни правила и справедливи каузи. Има само закона на Охо Бохо- справедливо е когато племе на Охо Бохо яде чуждо племе, несправедливо е когато чуждо племе яде племе на Охо Бохо. Нашата цел е да си върнем Македония и Беломорието, всичко останало е подчинено и функция на това ни желание. Много е лесно да си морален съдник когато войната вече е свършила.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ник1, в тоя свят няма златни правила и справедливи каузи.

Това е само твое мнение.

Нашата цел е да си върнем Македония и Беломорието, всичко останало е подчинено и функция на това ни желание

Има си и други начини, както пиша по-горе..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ник, не ме карай да сканирам цялата книга с документи от архивите, от която избирателно вадиш само части от телеграмите на немските дипломати до Берлин...

България не е имала правно основание да възрази на немското искане за Македония. Имала е обаче пълен суверенитет над старите предели и там, където го е имала ясно е показала каква е била истинската й същност през войната.

Впрочем запазването на суверенитета й там е станало с цената на съюза с немците. Така е то с малките народи..

Наскоро с един Приятел евреин обсъждахме как ако този съюз го нямаше и ако Лист беше влязъл тук със сила, можеше да не се роди не само той, ами и аз. А ако пък Югославия беше останала в Тристранния пакт, това би било абсолютно сигурно.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Открийте 10 те разлики в картинките по долу.

Българската версия по въпроса за новите земи и немската версия.

post-70-076996300 1319276817_thumb.jpg

post-70-064442800 1319276842_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Общо взето, подкрепям уважаемият съфорумник nik1.

Следните мои разсъждения може би са за разделът "историческо моделиране".

Да допуснем, че е била придадена гласност на депортацията на евреите от новоприсъединените земи. Например Лиляна Паница да бе отишла не само при еврейските първенци, но и при екзарх Стефан. Или пък еврейските първенци да не се бяха успокоявали, че точно техният ред още не е дошъл.

И тъй, ако на депортацията на евреите от новоприсъединените земи бе придадена гласност навреме, нима нямаше пак да се намерят честни депутати, които да протестират? Нима екзарх Стефан нямаше със същата непоколебимост да призовава в защита на евреите? Нима Елин Пелин щеше да се затрае?

Според мене, щеше да се създаде подобна ситуация на онази от реалната история, която щеше да даде на Царят повод да "спаси" и евреите от новоприсъединените земи. Германците щяха да преглътнат намаляването на доставките на суровина със 20 хиляди единици, така както в реалната история са преглътнали такова намаление с 8-9 хиляди.

Царство България е имало тогава суверинитет над старите си и новите си територии в еднаква степен. Вярно е, че новите територии са били завоювани от германското армия. Но пък и за старите територии може да се каже, че по силата на обстоятелствата са били пощадени от германското армия. Суверинитетът на малките държави над териториите си обикновено отстъпва пред волята на великите сили, особено по време на война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Колеги, я си спомнете от началото на ВСВ Германия да е завлядяла територия и да я е споделила с друга държава. Не говоря за придобивки преди 1 септември 1939г. /Щото дотогава е имало, там, подялбата на Чехословакия, пактът Молотов-Рибентроп и той е пак преди 01.09.39г./.

Територия, отвоювана с кръвта на германския войник? За Франция не говоря, понеже там Мусолини се включва в 23.59 часа в Савойските Алпи. И то като воюваща страна :biggrin: .Както и за румънците на Източния фронт, ма те с бая аскер за нещо неспечелено.

Ние сме единствената облагодетелствана държава без да пролее капка кръв /някой ще каже Хърватско получава независимост, да, получава я след краха ня Югославия, до тогава не съществуват/.

И с тия придобивки бая някак си нескромно ще звучи, нали така, да хапем ръката, която ни ги е дала. Даже нагло. Та за това казвам виртуоз е бил Борис III, виртуоз...

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Действително е така, това е много точно наблюдение. Той не е безгрешен и идеален, но е гъвкав като самурайски меч в ситуация, която му е тотално наложена отвън.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...