Отиди на
Форум "Наука"

Находките в Кумран и Свитъците от Мъртво море


Recommended Posts

  • Потребител

Възможна ли е Теория на конспирацията, при която евреите след създаването на новата им държава Израел, да са създали тези свитъци, и да са ги монтирали в пещерите за да бъдат открити! Както знаем Мосад, Рокфелер, Ротшилд и други видни евреи имат достатъчно ресурс и умения за да направят подобни свитъци да изглеждат автентично! Предполагам Мосад няма да разреши въглероден анализ на свитъците, а ако научните среди натиснат за това, лесно могат да направят машинация по въпроса. Доколкото свитъците са "открити" в Израел и доказват присъствието на евреи тук, те могат да служат за един вид законен документ евреите да се заселват и да изселват араби.

От както зачетох темата, това не ми излиза от ума, а щом и още един мисли така ....

Не е било случайна хрумка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Различаване лошо от добро тук е употребено в смисъл на порастване на родения малчо, защото това е част от възпитанието. Когато се научиш да различаваш добро или лошо значи си порастнал.

А тъй като очевидно нахлуването на асирийския цар е интегративна част от туй "пророчество" питам къде е Асирия и къде е царят и по времето на Исус ако тоя пасаж се отнася за него? Продължавам да твърдя,че в цялата случка няма и грам споменаване за Месия.

За шумеро-вавилонски митове като грехопадение или дървото на живота да ти кажа не е мястото тук да разсъждаваме. А в Исая няма такива неща. Та туй показва за пореден път, че точно християните си вземат един ред отнякъде, изтръгват го и от контекста и от текста и му придават съвсем изопачен смисъл.

- ми навсякъде.

А може би евреите са прочели шумеро-вавилонските митове по интернет? Във време, когато международните комуникации не са особено развити идеята, че всеки забравен за хилядолетия ръкопис е бил добре познат на съставителите на библията не говори ли за помощ свише? :tooth: След като тези митове са такъв кредиземноморски хит, защо примерно не са описани от Херодот, а са си лежали векове забравени в земята?

Доколкото разбирам, авторите на Битие са знаели в детайли какво е публикувано от Шумер до Тибет, но Исая си е нямал грам представа какво е пишело в тази книга? :tooth:

Ако формулировката "да ризличава добро от зло" означава порастване, то къде се използва това в Библията? Но пък в Библията се говори за дървото на познанието, чрез което се различава доброто от злото. А за асирийския цар - помисли, кой владее по времето на Христос територията на Асирия от където са нахлували асирийците в Юдея. Който владее територията, от която асирийците на навлизали в Юдея, той е асирийския цар. Това разбира се няма отношение с текста от евангелията. Факта, че на епизода с зачеването на девицата е било отделено такова голямо внимание показва, че към даден момент на този пасаж се е отдавало голямо значение като на знамение за появата на Месията.

При ползването на пасажа се вижда липсата на систематично познание, а че е било попрочетено от тук-там и по същество съвсем недоразбрано. Вярно, че има книги пълни с глупости, но има и други, в които нещата са смислени, но за да се схванат трябва и нещичко да се знае предварително. Затова толкова държа да видя какво си гледал, та да видя какво точно не си разбрал.

В посочения от мен раздел са християнските аргументи.

Е аз не мога ли да добавя свои. Ако смятам да опровергавам някой автор, ще пусна тема и директно ще боравя с цитати от него, а няма да дискутирам с някой недоразбрал негов читател.

И тук и втемата за езичниците дето се оказа че не знаеш и старогръцки.

Гръцкият пък какво общо има с тези ръкописи. Или ти прилагаш правилото на Злостър от "Черното влечуго" - всеки непознат език ти прилича на гръцкия, т.е. на език, който не го знаеш. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А може би евреите са прочели шумеро-вавилонските митове по интернет? Във време, когато международните комуникации не са особено развити идеята, че всеки забравен за хилядолетия ръкопис е бил добре познат на съставителите на библията не говори ли за помощ свише?

Аз лично не бих се осланял на липса на на комуникации и културен обмен в Близкия Изток /от Митанни до Урарту и от Асирия до Елам/. Да не забравяме, че евреите произхождат от номадските семитските племена, кръстосвали Месопотамия и Леванта, и изповядвали сходни обичаи. Пък и нали точно в Ур 'Халдейски', според легендите живее Авраам?

Нещо интересно, което прочетох в подарената ми от братята админи "Месопотамия" на Жан-Жак Гласнер:

В развалините на Нузи /древен хуритски град, на 16 км. от Киркук, Ирак/, основан около 1500 г. пр. н. е. били намерени ок. 20 000 клинописни плочки, даващи обилна информация за правото, търговията и военното дело на града. Архивите на Нузи осветляват хуритските обичаи и закони, които намират изключително близки паралели във Ветхия Завет /кн. 'Битие', 'Второзаконие', 'Рут', '1 Царства'/.

nuzi-tablet_dsc00776.jpg

http://www.biblearchaeology.org/post/2006/02/great-discoveries-in-biblical-archaeology-the-nuzi-tablets.aspx#Article

http://www.visualbiblealive.com/resources.php?encyc_id=3957&img_id=49466&action=encyclopedia&frame=divEncyc

Но мисля че бая се отклонихме от темата за свитъците.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Възможна ли е Теория на конспирацията, при която евреите след създаването на новата им държава Израел, да са създали тези свитъци, и да са ги монтирали в пещерите за да бъдат открити!

Ми не е възможно, по-долу scarecrow ти е дал и линк защо. Не спами интересната и съдържателна тема с глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Например в ислямската традиция се казва, че не Иса е бил разпнат а подобен нему човек, оприличен на него... дали и как - няма никакво значение.

Ако Жизъс е бил разпнат,

Такова лице със сигурност не е разпъвано. :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Във време, когато международните комуникации не са особено развити идеята, че всеки забравен за хилядолетия ръкопис е бил добре познат на съставителите на библията не говори ли за помощ свише? :tooth: След като тези митове са такъв кредиземноморски хит, защо примерно не са описани от Херодот, а са си лежали векове забравени в земята?

Този въпрос го извеждам, защото има сериозен смисъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вобще не спамя! Просто въпроса има различни гледни точки. И понякога очевидни неща хората не виждат, а търсят и дълбаят в измислени легенди. Линка който е дал scarecrow води все към изследвания на израелци.

Е и?

Ти патагонци ли искаш да направят изследването, за да е с по-голяма достоверност? Радиовъглеродният метод на датиране се провежда по сходни методики където и да го направиш. Разбира се малки вариации в калибровката винаги са възможни /те обаче се дължат на апаратурата, а не на МОСАД/.

Ако нямаш нещо смислено за добавяне в темата, препоръчвам ти да запазиш антисемитските съмнения и подозрения за себе си. Иначе ще дойде ред на гумичката, а след това и на органичаването на писането ти в този форум.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Имам чувството, че този исторически извор се използва с ясната цел да се удря по съвременното християнство. Тоест, тълкуването му е политически, а не исторически обагрено.

Колкото до религията, всеки може да си тълкува текста както иска, но в религиозен аспект единствено правилно е тълкуванието на Патриарх Максим.

И имиджа на собствената ти религия най-вече.

Ако спора ще е за имидж на религии, то мястото му не е тук, а в раздел религии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Иначе казано прочита на думата като "девица" явно не е пораждал съмнения за евреите от времето на евангелските събития.

За Матей (1:22-23) конкретно не е съществувало съмнение. Което е собствен аргумент на текста.

Някой трябва да докаже, че пророчествата на Исай и пророчествата на другите пророци са се изпълнили на 100 процента. Тогава ще трябва да се замислим върху точния превод на думите и да възприемем Писанието като научен труд. В противен случай трябва да се остане в сферата на собствения аргумент на текста, където древният автор очевидно без проблем е осмислил пророчеството като отнасящо се за Иисус, наречен Христос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вобще не спамя! Просто въпроса има различни гледни точки. И понякога очевидни неща хората не виждат, а търсят и дълбаят в измислени легенди. Линка който е дал scarecrow води все към изследвания на израелци.

цюрих и тусон не са точно в израел

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз лично не бих се осланял на липса на на комуникации и културен обмен в Близкия Изток /от Митанни до Урарту и от Асирия до Елам/. Да не забравяме, че евреите произхождат от номадските семитските племена, кръстосвали Месопотамия и Леванта, и изповядвали сходни обичаи. Пък и нали точно в Ур 'Халдейски', според легендите живее Авраам?

Нещо интересно, което прочетох в подарената ми от братята админи "Месопотамия" на Жан-Жак Гласнер:

В развалините на Нузи /древен хуритски град, на 16 км. от Киркук, Ирак/, основан около 1500 г. пр. н. е. били намерени ок. 20 000 клинописни плочки, даващи обилна информация за правото, търговията и военното дело на града. Архивите на Нузи осветляват хуритските обичаи и закони, които намират изключително близки паралели във Ветхия

Клинописните плочки са също един голям късмет за науката както и ръкописите от Мъртво море, за които говорим. Обичаите и законите се разглеждат като функция на развитието на дадено общество. Паралели може да се правят и с римските закони. Второзаконието и 12-те таблици да речем са едно архаично право, като и в двата случая са се прилагали доста дълго. Римските юристи обаче безпроблемно възприели концепцията, която при юдеите се подкрепяла от фарисеите на пук на садукеите и законите се пригаждали към новите реалности. Именно с еднаквата степен на обществено развитие се обясняват някои сходни обичаи и всякакви други сходства у напълно изолирани едни от други общества - напр. храмовете на маите и египетските пирамиди. Но това се наблюдава и днес. Напр. в континентална Гърция хората са по-европейски настроени по отношение на нравите, т.е. са по-разхайтени. Докато по островите, където хората са по-изолирани дори в днешния технологичен свят нравите са по-строги.

През античността, дори и в архаичния период е имало някакъв обмен, но той далеч не е във фундаменталните мащаби, в които се представя. Освен това културният обмен не е еднопосочен. Тъй че все нещо би трябвало и другите да са взели от евреите.

А и имаме неща, като напр. идеята за Апокалипсиса и Месията, които съществеват в различни култури - индианците са взели испанците за нещо като очаквания от тях бог, което в известна степен си се оказало така. Вергилий позовавайки се на сибилата на Куме също говори за появата на месия, макар критиците на тази теза да твърдят, че той е говорел за Октавиан. Независимо обаче дали Вергилий е смятал, че става дума за Октавиан, а не за Христос не променя факта, че е имало такава идея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мащабите на културния обмен изобщо не трябва да се поставят под съмнение. Библията е пълна с шумерски и акадски лексикални заемки, включително и Исаия. Например често се употребява думата הֵיכָל heykhal "храм, дворец" < шум. É.GAL "голяма къща" (Исаия 6:1, 39:7 и др).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кухулин,

е много ясно, че е така... все пак все за античната история на една и съща планета става дума, нали. При това на съвсем близки по географски признак места (Ханаан, Месопотамия, Египет).

Например за нелумпенизирания читател (неислямист), Корана е един прост справочник - силно систематизирано четиво. Затова и има "състезания" по наизустяването му (крайна форма на лумпенизация).

Да не говорим, че сред "християните" има такава практика спрямо Новия Завет - едни типично описателни разкази от хора, които идея са си нямали какво и дори как го виждат.

Искрено се надявам един ден човечеството да остави Моисей, Исус, Мохамед и другите древни личности в тяхното си време. Основните истини си важат и без тяхното напомняне и никой не е по-прав или крив от другия. Имали са различна мисия, всеки във своето време.

Ако даден човек си е келеш отвътре, нито юдеизъм, нито християнство, нито мормонство ще му помогне да твори и гради в полза на хората. А такива екземпляри има с милиони. Така биват възпитавани, а още повече пък и религиозните люде.

Винаги съм сравнявал тези три типа съзнания у хората:

1. Войнолюбците

2. Религиозните

3. Спортните (предимно футболни) запалянковци

В дълбок и не чак толкова дълбок аспект между тях няма никаква разлика. (дано няма обидени)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще рече, Г.К. Честъртън е с интелекта на футболен активист?

Но последните ти две изречения и този ми пост се отклоняват от темата, та да не задълбаваме.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кога, най-сетне,църката ще признае,че Ийсус не е бил христианин?!?!

Кога Израил ще признае ,че Кумранската общност(братство или секта)-са ревнители на закона,както и Макавеийските правители!?!

Кога Ватикана ще призае,че ние не исповядваме Иисусма-а Павлизма!?!

Кога ще стане ясно,че днешния ПАПА(римски)е инквизитор(който не вярва-нека проверява)и е участал в потулването на Кумранските свитъци!?!

Кога ще стане ясно,че (отец)Де Во е съпричастен към опита да се фалшифицират свитките от Кумран!?!

Кога ще стане ясно ,че в Кумрман-кръщението го е имло(само че,е било всеки ден)!?

Кога ще стане ясно,че тайната вечеря я е имало в Курман(но тя е била по слънчевия календар,който ние днес използваме)!?!

Кога ще стане ясно,че месианската йдея в Курман е била!?!

АЗ,СЪМ ОРТОДОКС(вярвам в Иисус),НО НЕ ВЯРВАМ В ЦЪРКВАТА(тя е измислица на самозванци (СВЕЩЕННИЦИ)-той никога не говори или прави-палене на свещи,още повече да плащаме за свещи(а в Ерусалимския храм си спомняте нещата-нали!?!)?!!

КОГА ЩЕ ПРИЗНАЕМ-ЧЕ,христианството произлиза от РЕВНИТЕЛИТЕ(на Мойсеевиа закон-както и Макавеийте)!?!

Кога самите Евреии,ще признаят,че Кумранските свитки декларит истинката Еврейска религия!?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
АЗ,СЪМ ОРТОДОКС(вярвам в Иисус),НО НЕ ВЯРВАМ В ЦЪРКВАТА(тя е измислица на самозванци (СВЕЩЕННИЦИ)

Аз също. :good:

И вероятно голям процент от населението на България.

Дали от комунизма сме отвикнали от църквата, дали от служителите им.

Дали заради Богомилите.

Не знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дали от комунизма сме отвикнали от църквата, дали от служителите им.

По досиетата им ще ги познаете :lac:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Кога, най-сетне,църката ще признае,че Ийсус не е бил христианин?!?!

Кога Израил ще признае ,че Кумранската общност(братство или секта)-са ревнители на закона,както и Макавеийските правители!?!

Кога Ватикана ще призае,че ние не исповядваме Иисусма-а Павлизма!?!

Кога ще стане ясно,че днешния ПАПА(римски)е инквизитор(който не вярва-нека проверява)и е участал в потулването на Кумранските свитъци!?!

Кога ще стане ясно,че (отец)Де Во е съпричастен към опита да се фалшифицират свитките от Кумран!?!

Кога ще стане ясно ,че в Кумрман-кръщението го е имло(само че,е било всеки ден)!?

Кога ще стане ясно,че тайната вечеря я е имало в Курман(но тя е била по слънчевия календар,който ние днес използваме)!?!

Кога ще стане ясно,че месианската йдея в Курман е била!?!

АЗ,СЪМ ОРТОДОКС(вярвам в Иисус),НО НЕ ВЯРВАМ В ЦЪРКВАТА(тя е измислица на самозванци (СВЕЩЕННИЦИ)-той никога не говори или прави-палене на свещи,още повече да плащаме за свещи(а в Ерусалимския храм си спомняте нещата-нали!?!)?!!

КОГА ЩЕ ПРИЗНАЕМ-ЧЕ,христианството произлиза от РЕВНИТЕЛИТЕ(на Мойсеевиа закон-както и Макавеийте)!?!

Кога самите Евреии,ще признаят,че Кумранските свитки декларит истинката Еврейска религия!?!

Както казват в Зелениково "Га цъфнат налъмити".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Колеги-съфорумци, да направя и аз едно включване след известен творчески и банкетно-празничен отдих. :)

Начи смятам, че нивото на дискусията продължава да пада. И тоя път не по вина на сър Галахад, който когато не се отпусне в обятията на фиксационното опониране тип faithfull (имам предвид Diablo II) си е един съвсм интелигентен събеседник. А заради някои младежи, които се опитват да превърнат една историческа, археологическа и текстуална дискусия в трибуна за конспирационна и абстрактно окултна метафизика.Чак и досиетата намесихме...Мани досиета, те са в Политика. Освен това репликите продължават в голямата си част да са предимно декларативни.

Все пак благодаря най-вече на Last Roman, Кухулин и scarecrow, че в отсъствието ми са поддържали темата по адекватен начин. alabagatur също е казал нещо доста смислено, макар и по начин, който нямаше да ме накара да му обърна внимание, ако не знаех, че е вярно по същество. Бих му препоръчал да си изглади стила.

Начи Кумранските ръкописи не са фалшификат, това вече го доказаха, и C14 препратката беше едно от първите неща, които сложих тук.

Във време, когато международните комуникации не са особено развити идеята, че всеки забравен за хилядолетия ръкопис е бил добре познат на съставителите на библията не говори ли за помощ свише? След като тези митове са такъв кредиземноморски хит, защо примерно не са описани от Херодот, а са си лежали векове забравени в земята?
- Ми сори, тука сър Галахад за пореден път започва да прилича на Г.К. Честъртън (или кардинал Нюман, или Достоевски примерно :bigwink: ). Мисля, че от споделената бетонирана здраво в гърдите вера ще да е. То бронебойните патрони нема смисъл да се хабят в такива случаи. И от все пак доброто интелектуално ниво (сравнението е комплимент към Галахад)

По същество - сър бодро и напето разсъждава в добре утъпкания коловоз на хилядолетната ортодоксия без да си направи очевадните изводи от два фактора в региона на Палестина:

а( географското местоположение;

б( политическата история

- Освен, че Палестина е на кръстопътя на големите култури на Древния Изток (Египет, Месопотамия, до голяма степен по-старата от тях Анатолия) тя е и на едни повече от достъпни разстояния - виж си картата. Което всъщност прави местната цивилизация първата синкретична култура на древността. Освен местния (западносемитски, аморейски или сиро-ханаански) пласт тук имаме египетски, шумеро-акадски, че дори и западноанатолийски- след заселването на пелешет (פלשת - филистимляните) по крайбрежието, понеже Рамзес III ги е изгонил от Египет.

Особено интересни в това отношение са генеалогическите таблици от първите глави на Битие, където различните персонажи-праотци са всъщност ήρωες επώνυμοι на познатите на древните евреи народи. Тва си е един истински енциклопедичен справочник по етнография честно казано. С типичните за епохата смешни гафове, които обаче не го обезценяват. Естествено, въпреки претенцията да разказва за произхода на цялото човечество от едно семейство след глобален потоп, боговдъхновеният автор (автори? :) ) е попропуснал някои сериозни и многобройни етнически групи, като индийци, китайци, американски индианци, бантунегри и австралийски аборигени. Нема ги тех, докато потомците на Ной са населявали земята сигурно са еволюирали от избягалите от ковчега примати дето не са понесли Ной да ги поучава :tooth: . Щото наистина не е имало начин тогава да се знае за тях. Толкова за наитието свише. Библията е един чудесен и наистина информативен пълен с грешки източник и най-голямото удоволствие е да му отсяваш зърното от плявата. Не споря, че остава много зърно... Сено обаче не ям, не съм добиче.

- Дифузията на предмети и идеи е била винаги много по-лесна от разпространението и поддържането на политическа власт. И докато месопотамски цилиндрични печати (минали през Палестина) се откриват в Египет още през V-IV хилядолетие пр. н.е. (културите Буто-Маади и Бадари-Накада), то в периода предшестващ знаменателната епоха когато хабиру (העברים) излизат от палатките и кошарите и се заселват в градовете (построени от други) Сирия-Палестина е вече не в цивилизационен а в чисто политически план провинция. При Саргон Велики ( ок. 2270– 2215 г. пр. н.е. ) Акадската империя стига до Ебла. Архивът от Ебла е също толкова важен за етнографското разбиране на Битие, колкото и споменатият от Last Roman архив от Нузи. Все пак един от езиците на документите редом с шумерския е този на предците на по-късните евреи. Като го прегледаш ела пак ми разправяй за намеса свише и как било възможно. Мисля ще го направиш обаче, знам си стоката :). Новото царство на Египет пък през XVIII (ок. 1550-1292 г. пр. н.е.) и XIX (1292-1186 г. пр. н.е.) династии стига до Кадеш в Сирия и дори прекрачва Ефрат.А още преди размествнията, предизвикани от морските народи мешавицата е била такава, че в Кадешката битка (1274 г. пр. н.е.) на страната на хетите участват мизи - прототраки (!!?). То и аз се присмях отначало наскоро, ама като проведох с един пич дискусия далеч по-обогатяваща от полемиката с религиозен отенък и бях принуден да се съглася. Та толкова и за нуждата от интернет кабел до палатката на Авраам....

- Това, че ръкописите били "заровени в земята" и трябвало глас от небето да нашепва на битиеписателите шумерските легенди също е щуротия. По онова време тази литература не е била предмет на археологията а жива културна традиция. Подобно на непрекъсналата и до днес такава в Древна Индия, където произведения с хилядолетна давност са копирани и разпространявани до наши дни. И запазеният корпус от текстове си е истински океан. Същото щеше да е и тук с писанията от Месопотамия и Египет, ако не се бяха намесили именно юдаисти, християни и мюсюлмани. Тоест религиозно мотивирани личности, които унищожават по идейни причини литературата на конкурентите и запазват от нея само тенденциозно подбрани и тенденциозно изтълкувани за собствените си цели откъси. При Сасанидите и зороастрийците ги избива на таквиз изпълнения. Та след това и остава само заровеното в земята.

Дори през античната епоха част от шумерската литература си е била относително добре позната. Примерно Клавдий Елиан (Claudius Aelianus - ок. 175 – 235) в За природата на животните (De Natura Animalium,Περὶ Ζῴων Ἰδιότητος ), XII, 21 разказва за добре познатия ни Гилгамеш (Γίλγαμος - откъси от него са запазени в гръцки препис): в Claudii Aeliani De natura animalium libri XVII: Varia historia, Epistolae...;Leipzig, B.G. Teubner, 1864 : ιβ , 21,30 : p. 303 - долу). не привеждам откъс, щото PDF-ът на Гугъл е без OCR слой.

И понеже все пак говорим за Ръкописите от Кумран, един занимателен момент е, че в тях също са запазени реминисценции за епизод от шумерския епос - битката между Гилгамеш и Хумбаба (Таблички IV и V, най-хубаво е да се прочетат по изданието Andrew R. George - The Babylonian Gilgamesh Epic: Introduction, Critical Edition and Cuneiform Texts Vol. 1&2, Oxford-New York, Oxford University Press, 2003.

Те са в т.нар. Книга на Гигантите (הספר של ענקים) или 4QEnGiants . В 4 QEnGiants а ar (4Q203), фрагмент 3 е споменато името на Хумбаба (ḩwbbyš) :

ואדכוחובבשחברוה
, в превод:
his friends ... Hobabes and adkw

а в 4QEnGiants ar b (4Q 530), col. II, ред 1-2:

... וגלגמיס על מות נפשנא[ …] וכל חברוהי [ואו]היה אחוי אנון {.}מא די אמר לה
, в превод:
...concerning the death of our souls […] and all his friends. [And ’O]hyah

made know to them that which had said to him Gilgamesh. And...

4QEnGiants с, фрагмент 17, ред 12:

ג]לגמיש אמר[ח]למכה
в превод:
[… Gi]lgamesh, tell your [d]ream […]

е споменат Гилгамеш (glgmš). И двамата са обрисувани като предпотопни гиганти (исполини- נפילין , като споменатите в

Битие: 6:4 В ония дни се намираха исполините на земята; а при това, след като Божиите синове влизаха при човешките дъщери, и те им раждаха синове, тези бяха ония силни и прочути старовременни мъже.

Цитатите са от The Dead Sea Scrolls Study Edition, Leiden-New York-Köln, Brill, 1999, pp. 408-410 и 1062-1066.

Та ето това е едно любопитно включване по темата: Кумранските ръкописи като междинно звено в литературата на Древния Изток между шумеро-акадския епос и античността. Херодот с това не се занимава, щото не тва му е работата. Пише основно за гръко-персийските войни, а Египет и Вавилон видял замалко, описал накратко...

А за асирийския цар - помисли, кой владее по времето на Христос територията на Асирия от където са нахлували асирийците в Юдея. Който владее територията, от която асирийците на навлизали в Юдея, той е асирийския цар.

Да ти кажа с тая нова екзегетика по Галахад ти утепа рибата. Това даже християнските тълкуватели ("светите отци")не са се сетили. Ама ползвайки тая методология мога да кажа, че Асирийския цар е Саддам Хюсеин и ше съм точно толкова прав колкото и ти. Тоест ветар и мъгла...

При ползването на пасажа се вижда липсата на систематично познание, а че е било попрочетено от тук-там и по същество съвсем недоразбрано

Ето тука съм ти привел целия пасаж от Библията ти. И то е ясно как се развива действието, нама да се повтарям. Омръзна ми това циклене. То за християните явно всеки дето не твърди според догмата не е разбрал нещо даже да вика на бялото бяло. Ей туй не ви харесвам и тва прави при вас и блестящите умове да се оплитат в локуми (вж Галахад, Честъртън и Достоевски примерно).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Факта, че на епизода с зачеването на девицата е било отделено такова голямо внимание показва, че към даден момент на този пасаж се е отдавало голямо значение като на знамение за появата на Месията.
- Никво чак толкоз голямо значение не му се отдава. Споменат е само като илюстрация за авторитета на "пророка", като се твърди, че е предсказал нещо, което читателите са знаели като извършил се исторически факт. Сега има в Исая Втори (Девтероисая) и месиански пасажи безспорно. Примерно глава 11. Ама тва има малко общо както с малчугана от Исая, така и с Исус. Аз лично не съм видял света да се е разоръжил 2000 години след тоз юнак.Ако беше, иди дойди. Ама не е. :tooth:

всеки непознат език ти прилича на гръцкия, т.е. на език, който не го знаеш

Ми да ти кажа учителя ми по старогръцки повечето могат само да си мечтаят да го имат. Да речем, че е известен , а напоследък и преуспял човек. Не че му бях от най-добрите ученици.

Исам обаче да призная, че това с гръцкия ти си беше заяждане, което няма място в един интелигентен спор и държа да ти се извиня публично. Единственото ми оправдание е , че когато почнеш да спориш за вярата си я защитаваш дотам неавторитетно (с предъвкване на едни и същи джвачки до безкрай и без адекватни аргументи каквито безспорно имаш акъла да дадеш ако се понапънеш), че на моменти почва наистина да дразни. Обещавам да съм по-търпелив.

На КГ125 отговорих по-горе. Има си отличен културно-исторически бекграунд. А и редом с ценните данни в Библията бъка и с големи гафове. За тях обаче ако някой иска, да отваря отделна тема. Имахме тука случай

Имам чувството, че този исторически извор се използва с ясната цел да се удря по съвременното християнство. Тоест, тълкуването му е политически, а не исторически обагрено.

Ми според мен ако си изтеглиш книжките от линковете дето съм дал в 1 постинг и четеш, четеш, четеш до откат паралелно с Библията, ще видиш че тука единствената политика е църковната- да се омаловажава действителното значение на паралелите. Да кажа, че покрай Нова година поработихме по сайта и линковете са се посбъгнали, но ще ги оправя тия дни. И двамата с Галахад да теглите и да четете. А после да разправяте за удряне и ясни цели.

Всъщност една от главните задачи на темата е точно тази: да разкрие заемките на християнството от кумранската идеология. И да се усетят умонатсроенията сред евреите от Втория храм, родили християнството на бял свят. За целта обаче трабва да пиша дълъг и обстоен материал, който ще глътне много време и сили. Щото аз не действам като Сър да си говоря без да препращам. Пък имам преди тва и други интереси и проекти за писаници. Няма да си развалям графика. Затова моля за търпение. Когато е готово, тогава.

индианците са взели испанците за нещо като очаквания от тях бог, което в известна степен си се оказало така. Вергилий позовавайки се на сибилата на Куме също говори за появата на месия, макар критиците на тази теза да твърдят, че той е говорел за Октавиан.
и това доказва, че Исус е месия? Нито испанците са Кетцалкоатъл, нито Октавиан е вкарал човечеството в златния век. Сещам се още един дето не е.... :)

Опс, почвам и аз да разводнявам....

Момчета, дайте оттук нататък да караме по-сериозно. С позовавания, препратки и сериозни доводи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Линковете към литературата от първия пост са вече наред. Може да се тегли.

Искам само да предупредя, че покрай вихрещата се в Щатите в момента истерия Megaupload е затворен официално от федералните, а Filesonic се е самозатворил от шубе. Затова и линкове към тези сървъри няма да работят. Ще се опитам да потърся алтернативи. Който иска да сваля и да чете, обаче е добре да побърза. Щото може скоро нещата да се влошат още. Който не му се сваля и не му се чете ще му е лесно.Ще изнася проповеди. През последните 1200 горини в тази област няма нищо ново по същество. :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...