Отиди на
Форум "Наука"

Защо Швейцария има най-ниската криминална статистика в света


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Отговорът е прост - всеки има в дома си оръжие. Не само има, но има отдавна, от поколения. И не само от поколения, ами всеки швейцарец е задължен да има оръжие, (sic!)а на най-големия стрелкови конкурс в света, който се провежда там всяка година, както и на разните обучения по стрелба, държавата плаща патроните!

http://www.ebaumsworld.com/video/watch/80848701/

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щвейцария постепенно става пенсионерски пансион. Там също имат демографски проблем. Вечер след 19 часа рядко ще срещнеш човек на улицата / говоря за Женева/. Докато се настаним в хотела, докато се поразходим насам-натам и се оказа че няма къде да вечеряме В хотела ни казаха че в Щвейцария не "харесват" нещо еврото и трудно ще намерим къде да си купим нещо с евра..а банките познайте до колко часа работят. Посъветваха ни да отидем към гарата, там имало "денонощен" магазин, който работел по-до късно, да, едвам го хванахме, работел до 20.30 часа. Масовите заведения само в събота работели "по-докъсно". Всичко това е още един фактор за ниската престъпност

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Вярно е. Но и преди години, когато не беше пенсионерски пансион, престъпността пак беше най-ниската.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Интересна тема.. На линковете по-долу има инфо за Швейцария относно милитаризирането на населението и правото на швейцареца да носи оръжие...

http://ide.li/article4353.html

http://ide.li/article4305.html

Извинения ако вече съм ги давал или предавал инфото накратко...

Тук е по-общо

http://ide.li/country_Switzerland.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

аз лично съм голям застъпник на това всеки вкъщи да си има оръжие ...

изводът направен в първия пост обаче е доста неверен ...

в САЩ е бъкано с оръжие особено в южните щати а там престъпността е висока ...

и то при положение, че ако някой ти е нахълтал в имота, като гръмнеш най-вероятно ще те оправдаят ...

причините са по-комплексни, предположението, че оръжието е първостепенен фактор е повърхностно ...

наскоро бях в корнуол за 2 седмици, там почти никой няма оръжие, престъпността е изключително ниска, сравнена с повечето места в англия ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Притежанието на оръжие няма пряка връзка с нивата на престъпността. В редица държави по света населението е бъкано с оръжие и престъпността е също брутално висока. Причините за престъпността дори не са икономически. Те са предимно културни и дори въпрос на гени и хормони. Има сериозни проучвания по тази тема.

Има едно интересно проучване публикувано вчера, което обясняваше защо повечето общества са станали моногамни, при положение, че традиционно полигамията е по-разпространена. Обяснението беше, че в полигамните общества има по-висока престъпност - жените не достигат, което кара мъжете, останали без партньор, да буйстват.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
и то при положение, че ако някой ти е нахълтал в имота, като гръмнеш най-вероятно ще те оправдаят ...

Това е доста ключов момент. В България и да имаш цял арсенал не можеш да го използваш за да се пазиш с него от престъпността. На скоро даваха по тв за хората от Модерно предградие, където дворовете и имотите им се тарашат всеки ден от мангалски набези, дори имало случаи да пребият болен старец с катетър насред двора му заради някакви железа. Та един бивш граничар стрелял с пушката си за да разкара тълпа черни мародери от двора си, уцелил един от тях в крака и сега те ще го съдят и най-лошото - вече е сигурно, че ще отнесе някаква присъда или глоба, само не се знае каква точно - заради това че е влязъл крадец в двора му и той не е седял да го гледа как си краде квото му е кеф. Полицията от местното 9-то районно (също така разполагаща с достатъчно оръжие) въобще не е и нужно да споменавам предполагам, че през тва време са си драпали топките, както и по време на всички останали инциденти в квартала.

Така че - първо организацията, законите, правосъдието и чак тогава оръжието ще може да гарантира обща сигурност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
и то при положение, че ако някой ти е нахълтал в имота, като гръмнеш най-вероятно ще те оправдаят ...

това много ми напомня на салазаровия семеен кодекс от 40те - говорим за фашистки военен режим - ако хванеш жена ти да ти изневерява и я застреляш, те оправдават. Дивотии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе...до манталитет си е. И ценности. И може би ред и социална политика в дадена държава.

В САЩ само ядрени оръжия нямат в домовете си и пак бъка от престъпления.

Иначе, аз като фен на стрелбата нямам нищо против всеки да има оръжие в домът си. Аз си имам :sneaky2:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъжна гледка е, когато престъпността се шири при все че уж има държавни органи 'гарантиращи' обществения ред. Нещо повече - не стига че те не си вършат работата, въпреки че се издържат от нашите данъци, ами пречат и на теб да упражниш правото си на самозащита.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Те престъпниците са особено ценни за нашите политици - гласуват срещу кебапчета. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е препоръчително да притежаваме оръжие защото ще се изпотрепем за нула време - много ни е мек спусъка. Не може да залитнем към някой модел просто защото някъде бачка. Едва ли точно швейцарците или реднековете от Тексас ще са ни референция по въпроса, имаме си друга културна мая (алвата да си каже тежката тук) и бит. За мен, трябва да се изгражда положителен културенен модел, тоест обратното на сегашния. И най-вече властите да си вършат работата, което ще им гарантира респект, както и на гражданите.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...