Отиди на
Форум "Наука"

Защо Русия започва Освободителната война


Recommended Posts

  • Потребител

поляците са си поляци. Тяхната война с Русия е дълга и сложна. Украинците са си руснаци. Нещо като нашите македонци. Ти го гледаш диалект, а той за език претендира.

Тез макета навсякъде пасват...Оргиналните украинци са козаци, а те са малко по-сложно от маке чудо :). http://www.armymuseum.ru/kaz1_e.html :

Incidentally, this exodus of freedom-loving people from medieval Russia to the land of the Cossacks is the foundation for the official Russian historians' assertion that Cossackdom originated in that period, and that the Cossacks were nothing more than the hordes of Russian peasants who had run away from their masters, the Russian boyars. On this ground some Russian politicians of the later Imperial period refused to recognize the Cossacks as separate and distinct from the Russians proper as an ethnical group. At the present moment, however, this theory is supported only by the most reactionary circles of the Russian emigration, who in this respect are in perfect accord with the Kremlin. All other historians and political leaders recognize that the Cossacks, as an independent ethnic and political entity, existed long before this exodus of the freedom loving element from Muskovite Russia and the Poland of the Nobles. It should be noted, in passing, that the very word "Kazak" (Cossack) means, in Tartar "The Freeman."

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 210
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

отношението е най-дружелюбно. Все пак сме братя славяни.

Вицове има много за това...Например: Л.И.Брежнев и Т.Живков по време на лов намерили имане. Леонид Илич казва:"Тодоре, сега да делим по братски", а ТЖ жално предлага:"Не може ли по равно...".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

поляците са си поляци. Тяхната война с Русия е дълга и сложна. Украинците са си руснаци. Нещо като нашите македонци. Ти го гледаш диалект, а той за език претендира.

Интересно се говори за киевски рус, московски рус....

Това е подгрупа на славяните?:read:

ама туй ,че украинците са руснаци не бих го проповядвъл в киевска кръчма след 2-3 водки....

:biggrin::biggrin::biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Те и много българи, без да са пили не биха казали на славянски език, че са славяни.

Много мъже казват на жените „мила”, „скъпа”, „колкото те обичам”, а само гледат да заведат гаджето в леглото. Абе всички мъже са мръсници!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те и много българи, без да са пили не биха казали на славянски език, че са славяни.

Много мъже казват на жените „мила", „скъпа", „колкото те обичам", а само гледат да заведат гаджето в леглото. Абе всички мъже са мръсници!

Имаше един англиски филм в който цитираха анонимно проучване в англия за въпросът с изневеряването....

40-45% от английските бащи отглеждат деца с които нямат нищо генетично общо и не знаят това.

:bigwink::bigwink::bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Що ли? Ми отвореняците го обясняват лесно - стремежа към Цариград.

Но отворковците сега не могат по никакъв начин да обяснят що американците в днешния конфликт в Украина наричат украинците "kind of Russian", т.е. "вид руснаци".

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Стремеж към Цариград, ревизия на Кримската война, отслабване на Османската империя... Разбира се и освобождение на България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Освобождение на България!? Това е най-малкия проблем! Русия освен всичко друго иска и реванш за кримската война. Ако искаше И освобождение на България, нямаше да позволи такова....'орязване' на Берлинския конгрес. Както и зависимост на българското княжество от Портата. Да не говорим за т.нар. Източна Румелия и освободените части върнати в османската Империя. Бисмарк си го е написал в мемоарите, не е очаквал, че Русия ще 'клекне' пред Австро-Унгария, когато той е дал карт бланш. Русия не 'клеква' пред Дунавската Империя разбира се, но осъзнавайки, какво е сторила (огромна и потенциално мощна (и като територии и като население), относително компактна д-ва, която няма да 'пее' в руския хор, защото може и сама да поеме диригентската палка ;)! Разбира се на Балканите. И последващите събития, го доказват. Опозиция на Съединението, детронирането на Батенберг, позицията след ПБВ и особено поведението по време и след ВБВ.

Получава се много интересно! Велика сила (по това време), воюва разбира се за свои интереси (така както правят и другите, и това е напълно нормално). Постига свръх целите си на бойното поле и не е готова за това. Но си запазва интереса, нарочно губейки на зелената маса, това дето е спечелила на бойното поле. Идеята за Заддунайская губерния очевидно е била много силна, както и краха на очакванията!? И са взели мерки и то ...какви!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Един велик писател на тази Велика сила, още преди да е завършила Руско-турската освободителна война е написал:

„…Русия никога досега не е имала и няма да има такива ненавистници, завистници, клеветници и даже явни врагове, каквито ще станат всички тези славянски племена веднага след като Русия ги освободи и Европа се съгласи да ги признае за освободени! И нека да не ми възразяват, да не оспорват, да не ми крещят, че преувеличавам и че ненавиждам славяните. Напротив, аз много обичам славяните, но аз няма и да се защитавам, защото знам, че всичко ще се сбъдне точно така, както го казвам, и не поради уж долния, неблагодарен характер на славяните, съвсем не - в този смисъл характерът им е като на всички останали - а именно защото на този свят такива неща иначе не могат да стават. Няма да се разпростирам, но знам, че изобщо не трябва да искаме от славяните благодарност и за това трябва да се приготвим отсега. След освобождението те ще започнат своя нов живот, именно с това, че ще измолят от Европа, от Англия или Германия, например, гаранции и покровителство за своята свобода, и макар, че Русия също ще е в оркестъра на европейските държави, те ще го направят имено под предлог за защита от Русия. Те непременно ще започнат с това, че ако не открито и гласно, то вътрешно, ще си заявяват и ще се убеждават, че не само не дължат на Русия и най-малката благодарност, а напротив, при сключването на мира чрез намесата на европейския оркестър те едва са се спасили от властолюбието на Русия, и ако не се била намесила Европа, отнемайки ги от Турция, Русия е щяла да ги погълне веднага – имайки предвид разширяването на границите и създаването на велика Всеславянска империя на поробените славяни, от хитрото и варварско великоруско племе. Особено приятно за освободените славяни ще бъде да се изказват и да тръбят по целия свет, че те са образовани племена, притежаващи най-висока европейска култура, докато Русия е страна варварска, тя е мрачен северен великан, нямащ даже чиста славянска кръв и е гонител и ненавистник на европейската цивилизация. Разбира се, от самото начало при тях ще се появят конституционно управление, парламент, отговорни министри, оратори, речи. Това ще ги утешава и възхищава извънредно много. Те ще се опияняват, четейки за себе си в парижките и лондонските вестници и телеграми, известяващи на целия свят, че след продължителна парламентарна буря в България най-сетне правителството е паднало и либералното мнозинство е съставило ново... Русия трябва да се подготви сериозно, че всичките тези освободени славяни с опиянение ще се втурнат в Европа и ще се заразят от европейските форми - политически и социални, докато загубят своята самоличност. По този начин те ще трябва да преживеят целия дълъг период на европеизма, преди да постигнат нещо значимо като славяни и да добият сред човечеството призвание като самобитно славянско племе. Тези земляци вечно ще се карат помежду си, вечно ще си завиждат един на друг и ще интригантстват един срещу друг .”

http://www.pereplet.ru/text/dost25aug08.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А тази статия на Раковски, достоверен източник ли се води?

1.jpg

Преселение в Русия

Русчук, 1-й март 1886 г.
Захарий Стоянов
Заб. - Ний препечатваме буквално брошурата на Раковский, като спазваме и нейното оригинално правописание и език.
З. С.

Архив на Г. С. Раковски. Т. І. Писма и ръкописи на Раковски. Събрал и подготвил за печат Г. Димов. София, 1952, 642 с.

Архив на Г. С. Раковски. Т. ІІ. Писма до Раковски. (1841-1860). С обяснителни бележки и под редакцията на Н. Трайков. Подготвил за печат В. Н. Трайков. София, 1957, 915 с.
Архив на Г. С. Раковски. Т. ІІІ. Писма до Раковски. (1861). Под редакцията на Н. Трайков.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещата са много прости. И се състоят в думата освобождение. Ако наистина е освобождение и постигната СВОБОДА за българската държава, значи че тя ще взема решения в своя собствен интерес. А той понякога ще е антирусия не заради запада, а просто защото това и е интереса на България. Е то това е свобода.

И отдавна тази сметка е платена с ужасяващи лихви най-вече със 70 годишната окупация от 44г. с тоталното демографско,икономическо и морално разорение у нас следствие наложените ужасяващи нови обществено-икономически системи. Толкоз!

Те сърбите нонстоп пропагандират, че са освободили Вардарска Македония от турците също и е така, ама какво следва от това, и доста просръбски ориентирани там го вярват. Ама от страни като погледнеш...

Разбира се брошурата е факт! Ти как си мислиш се приема от всеки нормален българин факт на руско-османските замени на население, които пряко засягат българските земи? Стотици хиляди българи се изселват, а на тяхно място идват стотици хиляди татари и черкези (адиги, чеченци, дагистанци) озверели от антихристиянски фанатизъм, който вилнеят та чак местните турци тука ги е страх да излизат по тъмно! Как мислиш се приема това от българите тук? Половината кланета по въстанията са правени не от турци, а от черкезки башибозуци, отвличат деца в робство и т.н. И всичко това, за да си оправя Руската империя демографията в Предкавказието и Причерноморието.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз знам, че е факт. Просто я поднасям тактично, за да не би някой достатъчно добре възпитан момък да се почувства прекалено неудобно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...намкви си брошури..нам си кво...Ми щото Горчаков е обсебен от старчески маразъм,това е причината да се оакат нещата след Сан-Стефано.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Евалата на ГЕРБОВ, че е пуснал откъса от "великия писател" Достоевски, който показва не само каква шизофрения се е вихрела в мозъка на "великия писател", но и е илюстрация на типичното мислене на руския империалист-примат. Каквото мислене впрочем имат голяма част от съвременните ватенки в Монголо-Русия.

Та значи.

Русия никога досега не е имала и няма да има такива ненавистници, завистници, клеветници и даже явни врагове, каквито ще станат всички тези славянски племена веднага след като Русия ги освободи и Европа се съгласи да ги признае за освободени!

Любопитно "великият писател" дали е наясно, че в Задунайската губерния Дондуков-Корсаков и Каулбарс се държат като деребеи и простаци, които си мислят, че след като са били освободили българите, те трябва да целуват ръката и г.за на царя-батюшка. Явно за "великия писател" империалист е в реда на нещата българите да козируват во веки веков.

Те непременно ще започнат с това, че ако не открито и гласно, то вътрешно, ще си заявяват и ще се убеждават, че не само не дължат на Русия и най-малката благодарност, а напротив, при сключването на мира чрез намесата на европейския оркестър те едва са се спасили от властолюбието на Русия, и ако не се била намесила Европа, отнемайки ги от Турция, Русия е щяла да ги погълне веднага – имайки предвид разширяването на границите и създаването на велика Всеславянска империя на поробените славяни, от хитрото и варварско великоруско племе.

Ако Русия имаше повече мозък, а не само кръв, "великият писател" и великоруски империалист щеше да проумее, че каквото посееш, такова отношение ще пожънеш. Интересно защо "великият писател" не се сеща за онзи манифест от 1774 г. на Екатерина, която планира възстановяването на Византия като руски протекторат и в нея да влязат всичките балкански народи като верни слуги на императрицата-зоофилка.

Особено приятно за освободените славяни ще бъде да се изказват и да тръбят по целия свет, че те са образовани племена, притежаващи най-висока европейска култура, докато Русия е страна варварска, тя е мрачен северен великан, нямащ даже чиста славянска кръв и е гонител и ненавистник на европейската цивилизация.

Хубаво е, че сам е проумял трагичната разлика между едни чехи или хървати и собствената тъмна маса от суеверни неграмотни мужици, които до 1861 г. бивали продавани като добитък и роби от сънародниците си помешчици.

Впрочем историята си прави понякога злобни шеги, използвайки като нагледен материал славяните. От едни славяни, попаднали под немска власт, историята е произвела цивилизовани европейци като чехите. От други, попаднали под монголска власт, историята е произвела руснаци.

И отново евалата на ГЕРБОВ за този откъс. Защото покрай събитията в Украйна и Крим бях почнал да ставам малко нещо русофил, но набързо отрезвях и си спомних, че вълкът козината си мени, но нрава - никога.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

май няма да доживея момента да прочета безпристрастно и обективно мнение по тази тема.:)))

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето нещо кратко и безпристрастно- Русия, както и всяка друга държава, можеща да си позволи лукса да води имперска политика, води често пъти агресивна политика, в която са водещи интересите и, ни повече, ни по-малко. Ние надали щяхме да сме светци, ако бяхме на тяхно място. Всичко това важи и за колониалните империи от 19 в., и за САЩ, и за което подобно се сети човек. И да, освобождението ни не е било безкористно, но надали друг "освободител" щеше да постъпи по различно, такъв е животът. Това което е важното в случая е, че с тази война се слага началото на съвременната независима българска държава. И още не съм си получил отговора на въпроса за Екатерина Велика :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Евалата на ГЕРБОВ, че е пуснал откъса от "великия писател" Достоевски, който показва не само каква шизофрения се е вихрела в мозъка на "великия писател", но и е илюстрация на типичното мислене на руския империалист-примат. Каквото мислене впрочем имат голяма част от съвременните ватенки в Монголо-Русия.

Та значи.

Любопитно "великият писател" дали е наясно, че в Задунайската губерния Дондуков-Корсаков и Каулбарс се държат като деребеи и простаци, които си мислят, че след като са били освободили българите, те трябва да целуват ръката и г.за на царя-батюшка. Явно за "великия писател" империалист е в реда на нещата българите да козируват во веки веков.

Ако Русия имаше повече мозък, а не само кръв, "великият писател" и великоруски империалист щеше да проумее, че каквото посееш, такова отношение ще пожънеш. Интересно защо "великият писател" не се сеща за онзи манифест от 1774 г. на Екатерина, която планира възстановяването на Византия като руски протекторат и в нея да влязат всичките балкански народи като верни слуги на императрицата-зоофилка.

Хубаво е, че сам е проумял трагичната разлика между едни чехи или хървати и собствената тъмна маса от суеверни неграмотни мужици, които до 1861 г. бивали продавани като добитък и роби от сънародниците си помешчици.

Впрочем историята си прави понякога злобни шеги, използвайки като нагледен материал славяните. От едни славяни, попаднали под немска власт, историята е произвела цивилизовани европейци като чехите. От други, попаднали под монголска власт, историята е произвела руснаци.

И отново евалата на ГЕРБОВ за този откъс. Защото покрай събитията в Украйна и Крим бях почнал да ставам малко нещо русофил, но набързо отрезвях и си спомних, че вълкът козината си мени, но нрава - никога.

+ Знам, че Спандю не ми е фен, а по-скоро обратното, но аз съм му фен ;)!

май няма да доживея момента да прочета безпристрастно и обективно мнение по тази тема. :)))

Зависи! Какво разбираш под безпристрастно и обективно? Дай твоята версия?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето нещо кратко и безпристрастно- Русия, както и всяка друга държава, можеща да си позволи лукса да води имперска политика, води често пъти агресивна политика, в която са водещи интересите и, ни повече, ни по-малко. Ние надали щяхме да сме светци, ако бяхме на тяхно място. Всичко това важи и за колониалните империи от 19 в., и за САЩ, и за което подобно се сети човек. И да, освобождението ни не е било безкористно, но надали друг "освободител" щеше да постъпи по различно, такъв е животът. Това което е важното в случая е, че с тази война се слага началото на съвременната независима българска държава. И още не съм си получил отговора на въпроса за Екатерина Велика :)

Да, определено е така! И важи и до днес, с малки корекции. До да махнем днес, че това ще е политика! Но не разбирам, защо трябва да превъзнасяме Русия за Освобождението Во Беки Веков?

Мина времето на "Кат' Русия няма втора/най-могъща на света/тя е нашата опора...". Никога не е била най-могъща, а че няма втора е вярно, но в определен контекст ;). А че не е била никога наша опора е ясно на всички запознати с историята. Напротив, 'играла' е почти винаги с/у освободената от самата нея д-ва. още преди Берлинския конгрес е разбрала, че е направила....хмммм грешка. Времената са били други, ако беше два века по-рано, сега или щяхме да сме част от тях, или щяхме да дигаме въстание след въстание с/у руското управление. Аз не смятам, че сме част от 'славянското' море, но така да бъде, но защо примерно поляците, които са славяни никога не се примиряват с това Русия да ги управлява? А те са си чисти славяни! Защо чехите, които са свърх консервативни не желаят да говорят руски и приемат всеки говорящ руски за мафиот (не се отнася за украински, колкото да ме убеждава Романа, че това е един език!). Те пак са славяни! За Хърватска и Словения да не пиша!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С Достоевски за да обясняваме руското мислене, това е все едно със Стивън Кинг да се мъчим да обясним американския начин на мислене.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че защо пък Екатерина да е била зоофилка, не си спомням да съм чел нещо такова.

Еми аз съм чел - с коне и мечки. С младите и здрави гвардейци отделно. Мастурбирането също отделно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

изобщо не виждам смисъл темата да продължава поради факта, че всеки си избива комплексите в нея. Което е жалко.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Тъй, понеже темата от освободителната война пак отиде към съвременна политика, аз лично ще трия всякакви мнения отнасящи се до събития след 1878.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тъй, понеже темата от освободителната война пак отиде към съвременна политика, аз лично ще трия всякакви мнения отнасящи се до събития след 1878.

Почвай от другаря ГЕРБОВ тогава!

А на Стинката +++++++++

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...