Отиди на
Форум "Наука"

100 г. от Балканската война


Recommended Posts

  • Потребител

Офф топик-вижте говорил съм с гърци,турци,румънци и "македонци".

Ако няма негативизъм от наша страна или лично от моя се държат много добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 697
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

За какво е виновен Цар Борис Трети?

За мен е най-успешния български политик след Стефан Стамболов през новата ни история.

как за какво - за същото като всички Кобурги, има война, той пак избира губещите ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

От което спечелихме южна Добруджа в крайна сметка.

Само заради това си струват всички български страдания през ВСВ+социализма.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

И прозападна политика да водеше Борис, одма минавахме в съветския лагер, защото познай от три пъти какво ще подарят на СССР западните съюзници...

Не виждам връзка с горното ми съобщение..

В които и лагер да минем, е по-добре да сме на страната на победителите, а не на победените.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е така.

Ако бяхме като Гърция твърд съюзник на западните съюзници нито Хитлер,нито Сталин щяха да ни върнат през 1940 южна Добруджа.

А и след 1944 нямаше да си я върнем,даже да се спасим от комунизма.

А и най-вероятно пак щеше да има просъветско правителство в България,независимо на коя страна сме били преди Германия да ни окупира през 1940.

Но и в този случай няма да ни върнат южна Добруджа-нямат вече причина да го правят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

с или без южна добруджа моят живот си е все същия

дреме ми за южна добруджа

но това, че живея в държава загубила 3 поредни войни, пълна с вайкащо се население, на което все някой му е виновен ми пречи ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

но как така Сърбия ще допусне балканска федерация с ценър София - Абсурд;

Типичен отговор за шоп?:)

( Ти шоп ли си? Аз съм тракиец)

Можем да видим колко са сърбите, и колко несърбите на териториите на Бивша Югославия (Югорепубликите) и на България, и да сметнем колко/кои от тях имат предпочитания към Белград:

Черногорци и сърби версус останалите (май)?

Физически няма как сърби и черногорци да "продиктуват" и наложат нещо на българите и останалите народи..

/Ако не знаеш или си забравил да кажа или напомня фактите: българите сме повече от сърбите; България като територия е по-голяма от тази на Сърбия, а българите и македонците сме повече от сърбите и черногорците ;).

ДЕМЕК СЪРБИТЕ НЕ БИХА ИМАЛИ РЕШАВАЩИЯТ ГЛАС (ТАКЪВ ЗА ДА НАЛАГАТ ДИКТАТ) В ЕДНА ХИПОТЕТИЧНА БАЛКАНСКА ФЕДЕРАЦИЯ/

Всички забравят, че България се опитва да влезе в Антантата, но просто никой не й дава загубеното две години преди това.

Важното е на кой пакт България "влиза", а не в кой пакт България "не влиза"..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

опитвала се била да влезе в антантата и ако може и тасос и самотраки да й дадат и самотраки подарък за фредо престъпника ..

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Оставете го Борис, може друга тема да се отвори.

Дръжте се към темата.

Самотраки не са искали Радославов и си-е, като са решавали къде ще ходим... А и кой би могъл да знае през 1914 г. кой ще победи и главно, че войната ще стане световна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

дай линкчета и текстове какво са искали Радославов и сие ...

щото нещо не ти вярвам ...

а не ти вярвам, защото нищо не са искали ...

те са гледали какво предлагат и като са им казали, че им предлагат македония, евентуално с бонуси и са решили, че са ударили тотото ...

искаш като си в позиция на сила, БГ е изпаднала победена държава, управлявана от реваншист-престъпник ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мъча се да се сетя де беше.. авторът ги упрекваше защо са говорели за хинтерланди на Кавала, като са им я давали и после са щели да я вземат и без друго...

Ама кат не помня де беше.... в една историческа книга беше, не спомени а историографска. Ще се сетя ако не ще видя в Балканските войни на Адрей Тошев или в книгатана Г.Марков

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Типичен отговор за шоп? :)

( Ти шоп ли си? Аз съм тракиец)

Можем да видим колко са сърбите, и колко несърбите на териториите на Бивша Югославия (Югорепубликите) и на България, и да сметнем колко/кои от тях имат предпочитания към Белград:

Черногорци и сърби версус останалите (май)?

Физически няма как сърби и черногорци да "продиктуват" и наложат нещо на българите и останалите народи..

/Ако не знаеш или си забравил да кажа или напомня фактите: българите сме повече от сърбите; България като територия е по-голяма от тази на Сърбия, а българите и македонците сме повече от сърбите и черногорците ;).

ДЕМЕК СЪРБИТЕ НЕ БИХА ИМАЛИ РЕШАВАЩИЯТ ГЛАС (ТАКЪВ ЗА ДА НАЛАГАТ ДИКТАТ) В ЕДНА ХИПОТЕТИЧНА БАЛКАНСКА ФЕДЕРАЦИЯ/

Шоп съм н 1/2.

Забравяш, че :

1/ тия въпроси не се решават нито в България, нито в Сърбия, а Сърбия е много добре поставена пред Съюзниците. ;

2/ за какъв дявол ни е тая федерация????

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

А, добре

Забравяш, че :

1/ тия въпроси не се решават нито в България, нито в Сърбия, а Сърбия е много добре поставена пред Съюзниците. ;

2/ за какъв дявол ни е тая федерация???

Не мисля, че аз забравям.. Мисля че ти не разбираш.

1) Сърбия е поставена "много добре" пред съюзниците, но хипотетичната прозападна България, би могла да бъде поставена също "толкова добре" пред съюзниците

2) ???

Питаш ме какви са опциите и възможностите, при Балканска федерация с център в София, или с решаваш глас на България?

Дадох един възможен отговор на този въпрос по-горе, но щом не си "чатнал" него , то мисля, че никакви отговори на въпроса ти не могат да ти бъдат дадени от друг!

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само ще кажа, че като изключа мнението на Александър Невски за връщането на Южна Добруджа, което е откровена простотия и грубиятщина, всичко друго написано по тая тема от същия Невски и Ник 1 е истина и трябва да си го кажем и да си го знаем...

А тя е...през 1911-1912г. е справяме зле при дипломатическата подготовка на Балканската война....

В хода на войната се допускат мнотго грешки....Вместо да се направят жизненоважните кореции във външната политика, през пролетта и лятотот грешките се мултиплицират, изпадаме в изолация и прибързано атакуваме и ....ставаме ажгресори / за пред света /....;

С две думи КГ 125, моля те свали си розовите очила.......

мога да кажа, че отговорност /думата е отговорност, а не вина, защото тя е доктринален наказателно-правен термин / е не само на Цар Фердинанд, но и на генералитета и на цялата общественост...Която през май 1913г. ламти за война......Да емоционално подбудени, заради окупацията на Македония и дивашките репресии срещу българите там / да припомня само българските училища, читалища и църкви са затворени , а свещениците прокудени още в края на Балканската война от териториите заети от сръбски и гръцки войски /....

Но справедливият гнява, не оправдава глупостите, които вършим и които ни обричат като нация и държава.....

това което става на 16.06.1913г. е откровена политическа и стратегическа грешка и лудост от наша страна......

;

Мисля си че Невски заслужава някакво форумно наказание / дберно и временно /, заради откровено обидните думи за Южна Добруджа.......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Съдържанието на „Тайното допълнение”, цитирано тук, е взето от Уикипедия. Написано е: „Сърбия признава правото на България към териториите на изток от Родопите и река Струма, България признава правото на Сърбия да се тези, разположени на север и запад от Шар-планина.” В този текст има някаква правописна грешка при „правото на Сърбия да се тези”.

В „Българската държавност в актове и документи” текстът е: „Сърбия признава на България правото на териториите на изток от Родопите и река Струма; България признава правото на Сърбия върху тия, разположени на север и запад от Шар-планина.”

Интересно е, обаче, че в Енциклопедия България, т. 1, в статията „Българо-сръбски договор 1912” е записано нещо, което го няма горе. Казано е: „Сърбия признава на България правото на териториите на изток от Родопите и река Струма до линията Мидия-Енос...”

Не знам кое е истина. Все пак статията от енциклопедията не е писана от случайни хора. Но ако действително в оригиналния договор е фигурирало, че България се е договорила със Сърбия да не минава линията Мидия-Енос, то насочването на българската армия към Чаталджа е нарушение на предварителния договор, което е дало възможност и Сърбия да наруши своите задължения.

В Карнегиевия доклад се цитира следната част от протокола на заседанието на Скупщината в Сърбия, състояло се на 23 октомври/5 ноември 1912 година (в оригиналния текст погрешно е посочено 1913 г.):

Г-н Милорад Драшкович: „...За България нарушаването на примирието и удължаването на войната означава падането на Одрин, най-важната крепост на Балканите след Цариград. За България това означава към едното море, което тя вече има, да се прибавят други две морета, както и постоянната изолация на Цариград. Но какво значение има това за нас днес? Какво ще получим ние като компенсация за изпълненото желание на българите придобиването на Одрин, на Тракия и на три морета?"

Глас от дясната страна на парламента: „Ние ще си получим Македония."

Г-н Драшкович: „... Но господа от мнозинството, ние вече сме си я получили, ние сме я придобили."

Анастас Петрович: „А договорът?"

Г-н Драшкович: „Ако искате Сърбия да изпълни договора, накарайте най-напред България да го стори. Но вие освобождавате България от едно задължение, което тя е приела по договор, докато в същото време считате Сърбия отговорна за задължение, което тя никога не е приела предварително."

Анастас Петрович: „Това именно е обстоятелството, както целият свят признава, което дава на правителството неговите най-реални права върху Македония."

Г-н Драшкович: „Ние не сме помагали на онези, които признават това обстоятелство; но помогнахме на България, която не го признава."

Вижда се, че първо България е нарушила договора със Сърбия в своя изгода, което е накарало и сърбите да го нарушат - и те в своя изгода.

Защо българските офицери след Люлебургаз започват да говорят за край на войната? Изглежда те са считали, че вече са достигнали поставената цел. Която обаче след това е променена. От кого?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е така - това мнение на сръбските депутати не е коректно и представлява част от тяхната теза. Какво от договора е нарушила България?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Щях да отговоря,но не е това темата.

Само ще кажа,че в една масова игра(почти няма играчи под 18 години) хиляди българи и "македонци" се мразехме,а после се харесахме.

Абе много беше странно-една огромна омраза се превърна в най-малкото съюз.

За броени дни.

Драги Gloster,

Честно казано не ми е известно някъде в Европа и Азия да съществуват по-антагонистични и изключващи се национални/етнонационални концепции от македонизма - в актуалния му вариант и българизма (българщината)..

Докато има етноси и етноционални даържави и политики свързани/правени във връзка с тях, аз не виждам как могат да се избегнат противоречията, конфликтите и/или антагонизма.между държавите и хората ангажирани с политиката

Илюстрирам със скорошен прост пример:

Президентът на БЮРМ, беше казал в Австралия, преди година, сред диаспората:

"няма егейци, няма пиринци, има македонци (етнически)"

Ти ако беше македонец от Пиринско/или немакедонец с македонски корени, какво би отговорил?

"Да добре, баба ми дядо ми не са българи (въпреки че казваха така), нека да са македонци, майка ми и баша ми също, и аз съм македонец, не съм българин"

Или

"Що не си го на....ш", или "що не пиеш хапчетата бе пич"? :)

Алтернативно: за тези които смятат/вярват че има средновековен македонски етнос (това е заложено в актуалата версия на македонизмът, и във вярванията на болшинството на хората в БЮРМ мисля, който вариант не приема версията ни деетнизацията/ренегатството, демек версията ни за "братовчедството") - твърденията ни за това че в Македония са живяли/живеят* българи, са също толкова шокиращи и травмиращи, и са заплаха

*В Пиринска Македония

.....

О да, балканците нямаме проблем да се сближаваме по човешки, защото сме ( "една култура - една "нация"), - изключвам джипситата, а с македонците сме "братовчеди"

С македонците сме "братовчеди" /"една кръв"-демек/.

Можем да се мешаме, да правим бизнес, да говорим за политици и политика (аз си чат-пат говоря с един битолчанин ), или да ходим по круъчми, по чалага барове (чалгатата- любовта на балканеца), или да гледаме турски, или български сапунки, или попфолк канали, но опре ли до етнонацинала политика / и в личен план до история/ - нещата между македонци и българи могат да загрубяват и ескалират драстично..

/Ако четеш "утрински вестник": в него се вижда спектър от леко-фобски статии, до крайно шовинистични= антибългарски/

Аз лично харесвам българските турци (сериозен съм)

и съм краен сърбофоб (пак съм сериозен)

Македонците ги съжалявам..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами виж говорил съм с много граждани на БЮРМ.

Повечето не се мислят за "антични македонци",а за "македонски славяни".

Това за античните много по-малко го вярват,отколкото си мислим.

А сърбите въобще не ги подкрепят за това-и те ги считат за "македонски славяни".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Въобще не е така. Договорът не може да бъде нарушаван. Дори в него да се разглежда случай на неизпълнение /което в тази клауза липсва/ и как се постъпва тогава, това отново не значи, е самият договор позволява собственото си неизпъленение.

За протокола и дискусията:

Драги, лежиш на една погрешна (и с нищо не аргументирана от теб) постановка че "договорът е нарушен".

Не, договорът не е нарушен от сърбите - ( във връзката която дискутираме), и ще ти го обясня пак защо - като на юрист, и надявам се като на човек който може да прилага елементарна логика при свързването на факти и събития::

НЯМА КЛАУЗА, КОЯТО ДА КАЗВА КОГА СЪРБИТЕ ( СРЪБСКИТЕ ВОЙСКИ ТРЯБВА ДА СЕ НАПУСНАТ СПОРНИТЕ ТЕРИТОРИИ И ДА ИЗПЪЛНЯТ ЧЛЕНЪТ ОТ ТАЙНАТА СПОГОБА.

НЯМА СРОК ИЛИ ДАТА!,

КОГАТО НЯМА ДАТА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НЕЩО СИ - ВСЯКА СТРАНА ПРАВИ (МОЖЕ ДА ПРАВИ) СОВСТВЕНИ ТЪЛКУВАНИЯ И ДОРИ ДА СЕ ПРАВИ НА БОЛНА ИЛИ НА ОСЪСТВАЩА (или както е този случай е записано - следва да споровете по тълкуванията и изпълнението следва да се решат от РУСИЯ)

НАДЯВАМ СЕ ЧЕ ТОЗИ СПОР Е ПРИКЛЮЧЕН.

Каква е ролята на сърбите в този казус - аз ти обясних, ама човек като теб, чете ли и разбира ли нещо, което е извън негово виждане (неговото мнение)?!!

СЪРБИТЕ И ГЪРЦИТЕ ХИТРЕЯТ и СИ КРОЯТ СВОИТЕ ПЛАНОВЕ, таман някой да им се върже, и да реши да ги нападне, за го изкарат нарушил договора и да го поставят в невъзможно и крайно неизгодно положение пред Русия и Великите Сили.

ПС. аз съм против обобщенията за вината на" БЪЛГАРИЯ".ВИНАТА Е НА ФЕРДИНАНД, КОИТО ПРЕДАВА ( НАЙ_ВЕРОЯТНО СПОРЕД

МЕН ЗА ПАРИ ИЛИ ОБЕЩАНИЯ ОТ АВСТРОУНГАРИЯ) УСИЛИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ПОЛИТИЦИ ДА НАМЕРЯТ РЕШЕНИЕ ОТ РУСИЯ..

Защото ти обвиняваше РУСИЯ (таман пои БГ комплексраски мисля - вижте темата на алвасарейро): Ще ти кажа нещо което сигурно не подозираш САЗОНОВ пък и Неклюдов ТЪЧЕ НА МНОГО СТАНОВЕ като пчеличка, за да закара българите и сърбите на арбитраж, и за постигане на мир и мирно решение за Балканите!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само ще кажа, че като изключа мнението на Александър Невски за връщането на Южна Добруджа, което е откровена простотия и грубиятщина, всичко друго написано по тая тема от същия Невски и Ник 1 е истина и трябва да си го кажем и да си го знаем...

А тя е...през 1911-1912г. е справяме зле при дипломатическата подготовка на Балканската война....

В хода на войната се допускат мнотго грешки....Вместо да се направят жизненоважните кореции във външната политика, през пролетта и лятотот грешките се мултиплицират, изпадаме в изолация и прибързано атакуваме и ....ставаме ажгресори / за пред света /....;

С две думи КГ 125, моля те свали си розовите очила.......

мога да кажа, че отговорност /думата е отговорност, а не вина, защото тя е доктринален наказателно-правен термин / е не само на Цар Фердинанд, но и на генералитета и на цялата общественост...Която през май 1913г. ламти за война......Да емоционално подбудени, заради окупацията на Македония и дивашките репресии срещу българите там / да припомня само българските училища, читалища и църкви са затворени , а свещениците прокудени още в края на Балканската война от териториите заети от сръбски и гръцки войски /....

Но справедливият гнява, не оправдава глупостите, които вършим и които ни обричат като нация и държава.....

това което става на 16.06.1913г. е откровена политическа и стратегическа грешка и лудост от наша страна......

Това е така, но зад това не бива да изпускаме и факта, че България е жертва на заговор на съседите си поне от мига, в който става ясно кой каква част фактически е заел.

Не бива да се изпуска и факта, че България не иска нещо по-различно от това, което вече е договорено в договора. Да, прави го с грешки и нескопосано, така, както подготвя и самата война.

Част от тези грешки е и това, че България остава някои от сериозните решения на Русия.

Тя пък, която е постигнала голям дипломатически пробив в свой интересе относно Балканския съюз, се опитва да търси баланса, забравяйки обаче за това кой народ на каква територия живее. С това се получава така, че тя губи България като съюзник, и вместо влиянието й да стига на 40 км. от Проливите, свършва на Кюстенджа.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За протокола и дискусията:

Драги, лежиш на една погрешна (и с нищо не аргументирана от теб) постановка че "договорът е нарушен".

Не, договорът не е нарушен от сърбите - ( във връзката която дискутираме), и ще ти го обясня пак защо - като на юрист, и надявам се като на човек който може да прилага елементарна логика при свързването на факти и събития::

НЯМА КЛАУЗА, КОЯТО ДА КАЗВА КОГА СЪРБИТЕ ( СРЪБСКИТЕ ВОЙСКИ ТРЯБВА ДА СЕ НАПУСНАТ СПОРНИТЕ ТЕРИТОРИИ И ДА ИЗПЪЛНЯТ ЧЛЕНЪТ ОТ ТАЙНАТА СПОГОБА.

НЯМА СРОК ИЛИ ДАТА!,

КОГАТО НЯМА ДАТА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА НЕЩО СИ - ВСЯКА СТРАНА ПРАВИ (МОЖЕ ДА ПРАВИ) СОВСТВЕНИ ТЪЛКУВАНИЯ И ДОРИ ДА СЕ ПРАВИ НА БОЛНА ИЛИ НА ОСЪСТВАЩА (или както е този случай е записано - следва да споровете по тълкуванията и изпълнението следва да се решат от РУСИЯ)

НАДЯВАМ СЕ ЧЕ ТОЗИ СПОР Е ПРИКЛЮЧЕН.

Каква е ролята на сърбите в този казус - аз ти обясних, ама човек като теб, чете ли и разбира ли нещо, което е извън негово виждане (неговото мнение)?!!

СЪРБИТЕ И ГЪРЦИТЕ ХИТРЕЯТ и СИ КРОЯТ СВОИТЕ ПЛАНОВЕ, таман някой да им се върже, и да реши да ги нападне, за го изкарат нарушил договора и да го поставят в невъзможно и крайно неизгодно положение пред Русия и Великите Сили.

ПС. аз съм против обобщенията за вината на" БЪЛГАРИЯ".ВИНАТА Е НА ФЕРДИНАНД, КОИТО ПРЕДАВА ( НАЙ_ВЕРОЯТНО СПОРЕД

МЕН ЗА ПАРИ ИЛИ ОБЕЩАНИЯ ОТ АВСТРОУНГАРИЯ) УСИЛИЯТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ПОЛИТИЦИ ДА НАМЕРЯТ РЕШЕНИЕ ОТ РУСИЯ..

Защото ти обвиняваше РУСИЯ (таман пои БГ комплексраски мисля - вижте темата на алвасарейро): Ще ти кажа нещо което сигурно не подозираш САЗОНОВ пък и Неклюдов ТЪЧЕ НА МНОГО СТАНОВЕ като пчеличка, за да закара българите и сърбите на арбитраж, и за постигане на мир и мирно решение за Балканите!

Ще те помоля да не бъдеш така остър - не е хубаво, не е редно и е довело неведнъж до форумни неприятности. И аз съм го правил, за съжаление, но е най-добре да не се прави

Не обвинявам Русия в друго, а в несправяне с положението - също както и България. Това едно. Сазонов тъче на сто стана, но той се опитва да тъче от гледна точка на това да се опита да помири сърбите и българите с оглед на новосъздаденото от фактическата окупация на Безспорната зона фактическо положение. Как изглежда това в българските очи мисля е ясно на всеки.

Според мен договорът Е нарушен.

Наистина си прав, че няма срок в който Сърбия да освободи Безспорната зона. Но какъв е проблемът тя да го направи? Какви са основанията й да седи там??

Тя започва масови репресии срещу всяка българска проява в Македония. В Скупщината депутатите открито заявяват, че те вече са я взели и ясно и точно говорят за ревизия на договора.

Когато в един договор няма срок, задължението започва да тече след поканата. България кани Сърбия да уредеят нещата, вместо това тя и Гърция се укрепяват военно в областите, които са заети.

Специално от сръбска страна имаме флагрантно нарушение на договора. От българска имаме пълна некадърност - защо?

Защото България се опитва да реши дипломатически проблем с военни средства, като се опитва да изтика сърбите и гърците от позициите, които са заели, за да подобри в своя полза фактическото положение.

Грешка ли е? Грешка е. Но ако Румъния не беше свършила работата, нямаше да е грешка чак такава, защото щеше да създаде ново status quо, след като православните ни братя толкова много държат на него.

Не бива да се забравя и това, че правителството е поставено пред свършен факт от Фердинанд и Савов, че то спира атаките, че се правят опити за примирие, при което българските парламентьори по фронта са били убивани директно както са си с белите знамена.

И какво излиза в края на краищата? Русия губи Балканите завинаги. Дори в момента на най-върховни свои геополитически успехи, след десетилетия, тя ще има само България и Румъния...

А трябваше просто да остави на Бълагрия една безспорна по договора зона, твърдо обосновавайки правото й върху нея, което, смятам, е факт за всички.

В никой случай не искам да оправдая некадърната политика на България, но да видя всичките аспекти на положението - да.

От комунизма стои постулата, че България била виновна, защото провалила дипломацията. Дали България щеше нещо да постигне, ако не беше атакувала?

Съседите вече са се били събрали и дори Русия нямаше да ги спре.

Спомни си как и Сърбия, и Румъния пренебрегват Сазонов, когато не им изнася.

Но си прав - България дава чудничък повод на Сърбия и Гърция и на Румъния да я изкарат агресор.

Драмата е в отражението на всичко това върху народа...

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Но си прав - България дава чудничък повод на Сърбия и Гърция и на Румъния да я изкарат агресор.

няма нужда да я изкарват тя по дефиниция е такъв и от тук насетне е бита карта ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

О да, балканците нямаме проблем да се сближаваме по човешки, защото сме ( "една култура - една "нация"), - изключвам джипситата, а с македонците сме "братовчеди"

С македонците сме "братовчеди" /"една кръв"-демек/.

Можем да се мешаме, да правим бизнес, да говорим за политици и политика (аз си чат-пат говоря с един битолчанин ), или да ходим по круъчми, по чалага барове (чалгатата- любовта на балканеца), или да гледаме турски, или български сапунки, или попфолк канали, но опре ли до етнонацинала политика / и в личен план до история/ - нещата между македонци и българи могат да загрубяват и ескалират драстично..

/Ако четеш "утрински вестник": в него се вижда спектър от леко-фобски статии, до крайно шовинистични= антибългарски/

Аз лично харесвам българските турци (сериозен съм)

и съм краен сърбофоб (пак съм сериозен)

Македонците ги съжалявам..

Не виждам причини да комуникираме със съседите на махленско ниво.

Бях свидетел как български бизнесмен при съвсем неформална среща в кръчма комуникираше със сръбски такъв на английски език.

Аз освен сърбофоб съм и гръкофоб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
От комунизма стои постулата, че България била виновна, защото провалила дипломацията. Дали България щеше нещо да постигне, ако не беше атакувала?

да - или една тъпа война по-малко, или поне ако има война БГ щеше да го играе тя от потърпевшата страна, а други щяха да бъдат лошите ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не виждам причини да комуникираме със съседите на махленско ниво.

Бях свидетел как български бизнесмен при съвсем неформална среща в кръчма комуникираше със сръбски такъв на английски език.

E?

ти явно не схвана досега, че аз от твоите лаконични изреченя не мога да разбера какво точно ми съобщаващ, ама както и да е..

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...