Отиди на
Форум "Наука"

Комплекси у някои от българите


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

+ ;). Ама нали наскоро го златисваха. Агейн ;).

преди 10 години го златисаха за визитата на Путин.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А комплекси от чия страна е казусът паметник на загиналите турци на Шипка?

Това е приключил казус. Впрочем има място за паметник на загиналите турци в България - това е в Добруджа, защото през 196-17 г. те са се били заедно с нас срещу румънците и то именно там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А комплекси от чия страна е казусът паметник на загиналите турци на Шипка?

Кой знай колоко турци са загинали там? Може повечето от войниците да са били босняци, албанци, помаци или набрани от други нации из империята....И само офицерите да са били турци.....

Наистина кой знае за етническият състав на турската армия?

:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дедо Либене, това дето го пускаш...прекръстили го в началото на ПСВ с указ на Фердо...

Тук на четящия трябва да светне лампичката - да се преименува храм, дето народът го е строил с левчетата си години на ред, непрокопсаникът - хоп, щото бил на руски светец, давай ...сменил му името. То е като да сменяш името на кораб - носи нещастие...

...после при вечния заподозрян Стамболийски му върнали името....внушава се видите ли някаква аналогия...

плитко...елементарно...

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един въпрос на непосветен - а новият патриарх може ли да избере друг катедрален храм за патриаршески ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е приключил казус. Впрочем има място за паметник на загиналите турци в България - това е в Добруджа, защото през 196-17 г. те са се били заедно с нас срещу румънците и то именно там.

Мисълта ми бе друга, не целях конкретизиране. Става въпрос за субективизмът. Примерно вчера четох как българите два пъти спират арабите и за това сме голяма работа и сме спасили Европа. От друга страна, ако не бяхме ние, вероятно други щяха да ги спрат. А ако не ги бяха спряли света можеше да е по-хубав, дори за тези, които тогава са смятали, че са спечелили нещо. В същото време други нации се гордеят за това, че са спрели нас да не завладеем този или онзи континент и си го пишат като заслуги заради които трябва да им благодарим. В крайна сметка ценността на едно историческо събитие се оказва сведена единствено до личното облагодетелстване. Това е объркващо...

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А субективизма какво е? Че твоите постове просто са залети от него.

И къде си чел, че два пъти българите са спирали арабите? Ако обичаш давай източниците а не праскай така през просото. Това дето си го написал в БС му казваха източник: "чух една жена на пазара". И не ни заливай с личните си трактовки, поне един път помолих. Следващия път няма да моля! Какво точно имаш да кажеш по темата? Ако си наясно (в което се съмнявам), просто го напиши.

Аман от спам!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

През 718 г. пред стените на Константинопол Тервел нанася поражение на арабите, като избива 30 000 от тях, което поставя край на войната и арабската инвазия в Европа.

Имам чувството mitaca, че имаш някаква професионална деформация!? Фактологията на която държиш в случая според мен е на заден план. Темата е за комплексите, а не за конкретни битки, хора и дати. Става въпрос за начина на възприемане на абстрактни понятия и свързаните с тях исторически събития, независимо от периода и географията. Зависимо е от народопсихологията и моралните ценности. Ако автора на темата счита, че "комплексите у някой от българите" се изразява единствено в повода да напише темата, то аз му се извинявам, че съм бил офтопик.

mitaca, може да ми посочиш кое в постовете ми в темата е спам, за да мога да се защитя. Ако съм виновен очаквам да бъда наказан, ако ли не - очаквам извинение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Един въпрос на непосветен - а новият патриарх може ли да избере друг катедрален храм за патриаршески ?

Софийската катедрала е "Света Неделя", а "Александър Невски" просто е най-голямата софийска черква. Примерно както в Рим най-голяма е ватиканската базилика "Свети Петър", но катедралата на Рим е латеранската архибазилика "Св. Йоан".

Катедрала означава храма в който е катедрата на местния епископ, а не "голяма черква".

Иначе като правя сметка кой ще е новия патриарх, неговата катедрала изглежда ще е Шесто Главно на КДС.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето това е спам.

Мисълта ми бе друга, не целях конкретизиране. Става въпрос за субективизмът. Примерно вчера четох как българите два пъти спират арабите и за това сме голяма работа и сме спасили Европа. От друга страна, ако не бяхме ние, вероятно други щяха да ги спрат. А ако не ги бяха спряли света можеше да е по-хубав, дори за тези, които тогава са смятали, че са спечелили нещо. В същото време други нации се гордеят за това, че са спрели нас да не завладеем този или онзи континент и си го пишат като заслуги заради които трябва да им благодарим. В крайна сметка ценността на едно историческо събитие се оказва сведена единствено до личното облагодетелстване. Това е объркващо...

Историята си е история. Това какво е могло да стане се нарича историческо моделиране и си имам цял раздел за него. Какво е могло да стане и какъв е щял да бъде света никак не се връзва с темата. Още повече, че и това е субективизъм. Ако мислиш, че субективизма е комплекс на българите (само), пиши за него, въпреки, че не зная да има такъв комплекс.

А това:

В крайна сметка ценността на едно историческо събитие се оказва сведена единствено до личното облагодетелстване.

Освен, е е силно.....субективно не е вярно. А и по темата не е.

Това също е спам.

През 718 г. пред стените на Константинопол Тервел нанася поражение на арабите, като избива 30 000 от тях, което поставя край на войната и арабската инвазия в Европа.

Имам чувството mitaca, че имаш някаква професионална деформация!? Фактологията на която държиш в случая според мен е на заден план. Темата е за комплексите, а не за конкретни битки, хора и дати. Става въпрос за начина на възприемане на абстрактни понятия и свързаните с тях исторически събития, независимо от периода и географията. Зависимо е от народопсихологията и моралните ценности. Ако автора на темата счита, че "комплексите у някой от българите" се изразява единствено в повода да напише темата, то аз му се извинявам, че съм бил офтопик.

mitaca, може да ми посочиш кое в постовете ми в темата е спам, за да мога да се защитя. Ако съм виновен очаквам да бъда наказан, ако ли не - очаквам извинение.

Това е ясно, а кое е второто спиране на арабите от българите?

Имах предвид, че не може да пишеш вчера четох как българите два пъти спират арабите и от това да формулираш, т'е' да градиш тезата си (а тя каква е?). А фактологията никога не е на заден план, щото, ако няма факти и дока-ва всичко е празно словоблудстване или точно спам

Става въпрос за начина на възприемане на абстрактни понятия и свързаните с тях исторически събития, независимо от периода и географията. Зависимо е от народопсихологията и моралните ценности

За това ли става въпрос? Не, не мисля. Алвата е написал за какво става въпрос. И мисля, че в горното изречение си объркал причината със следствиетто.

В интерес на истината не ми знаеш професията, за да търсиш професионална деформация.

Извинение не получаваш, ако така продължаваш ще пледирам за наказание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Един въпрос на непосветен - а новият патриарх може ли да избере друг катедрален храм за патриаршески ?

Не. По Устав на БПЦ: "Чл. 14. Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" има статут на ставропигиален храм". Ставропигия (на гръцки: σταυροπήγια, от σταυρός — "кръст" и πηγνύω — "забивам") означава манастир или църква, които са под пряката юрисдикция на върховната църковна власт в една страна. "Св. Александър Невски" получава този статут след дълги дебати през 1924 г. и е единствената църква с подобен статут у нас (другите са манастири и Софийската духовна семинария), т.е. по устав "Св. Александър Невски" е главният храм. За да се промени това положение, трябва да се промени устава, а това не зависи от патриарха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Софийската катедрала е "Света Неделя", а "Александър Невски" просто е най-голямата софийска черква. Примерно както в Рим най-голяма е ватиканската базилика "Свети Петър", но катедралата на Рим е латеранската архибазилика "Св. Йоан".

Катедрала означава храма в който е катедрата на местния епископ, а не "голяма черква".

Иначе като правя сметка кой ще е новия патриарх, неговата катедрала изглежда ще е Шесто Главно на КДС.

Не. По Устав на БПЦ: "Чл. 14. Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" има статут на ставропигиален храм". Ставропигия (на гръцки: σταυροπήγια, от σταυρός — "кръст" и πηγνύω — "забивам") означава манастир или църква, които са под пряката юрисдикция на върховната църковна власт в една страна. "Св. Александър Невски" получава този статут след дълги дебати през 1924 г. и е единствената църква с подобен статут у нас (другите са манастири и Софийската духовна семинария), т.е. по устав "Св. Александър Невски" е главният храм. За да се промени това положение, трябва да се промени устава, а това не зависи от патриарха.

Благодаря за отговорите

означава манастир или църква, които са под пряката юрисдикция на върховната църковна власт в една страна.

Това обвързва ли богослуженията на патриарха с този храм? В уикито пише следното :

Храмът е провъзгласен за патриаршеска катедрала през 1953 г., а през 1955 е обявен за паметник на културата с национално значение[
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето това е спам.

Историята си е история. Това какво е могло да стане се нарича историческо моделиране и си имам цял раздел за него. Какво е могло да стане и какъв е щял да бъде света никак не се връзва с темата. Още повече, че и това е субективизъм. Ако мислиш, че субективизма е комплекс на българите (само), пиши за него, въпреки, че не зная да има такъв комплекс.

А това:

В крайна сметка ценността на едно историческо събитие се оказва сведена единствено до личното облагодетелстване.

Освен, е е силно.....субективно не е вярно. А и по темата не е.

Това също е спам.

Това е ясно, а кое е второто спиране на арабите от българите?

Имах предвид, че не може да пишеш вчера четох как българите два пъти спират арабите и от това да формулираш, т'е' да градиш тезата си (а тя каква е?). А фактологията никога не е на заден план, щото, ако няма факти и дока-ва всичко е празно словоблудстване или точно спам

Става въпрос за начина на възприемане на абстрактни понятия и свързаните с тях исторически събития, независимо от периода и географията. Зависимо е от народопсихологията и моралните ценности

За това ли става въпрос? Не, не мисля. Алвата е написал за какво става въпрос. И мисля, че в горното изречение си объркал причината със следствието.

В интерес на истината не ми знаеш професията, за да търсиш професионална деформация.

Извинение не получаваш, ако така продължаваш ще пледирам за наказание.

Абе mitaca, от коментара ти разбирам, че въобще не си разбрал какво пиша и написаното от мен изобщо не е спам. ИЗОБЩО не се занимавам с историческо моделиране и ИЗОБЩО не мога да бъда обвинен в субективизъм, след като разглеждам всички възможности, без да давам превес на едни над други като по-правилни. Аз разглеждам онова, което се вижда и от заглавието - комплексите - и когато опитвам да посоча първоизточник на такива, опирайки се на ценностната система, която ти подминаваш в постовете ми, опитвайки да охарактеризирам стойността на понятия като победа, успех и спасяване, то аз съм точно по темата.

Под професионална деформация имах предвид участието ти във форума. Очевидно за провокирането на комплекси е нужно да има повод, но съвсем не е нужно да е точно един или два, за да им пиша годините. Пак повтарям, името на храм-паметник няма как да охарактеризира комплексите, още повече, че те са не един и два, и не съм съгласен с теб, че Алвата смята обратното. Ако той ме поправи, тогава ще му се извиня, вече го написах.

След такова едностранно третиране на постовете ми, то аз вече основателно очаквам твоето извинение за това, че ги наричаш спам.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...