Отиди на
Форум "Наука"

Психология на ясновидството


Recommended Posts

  • Потребител

Аз лично за пръв път срещам такава гледна точка, че Ванга вижда в инфрачервения спектър. :)

Симпатично мнение. :)

Иначе останалото което каза Малум 2 е буквално една не малка част от истината за Ванга

Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 218
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

и като 'вижда' в инфрачервения спектър, това по какъв начин обяснява 'пророческите' й дарби?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Даже се съмнявам че, ще успееш да намериш и едно пълно изследване върху Ванга.

Няма нищо смущаващо, че някой от неща казал Ванга се сбъдват при някои хора. Колкото повече предсказания правиш толкова повече се увеличава вероятността част от тях да се сбъднат.

Вземи лист и хартия и напиши 50 предсказания, които се отнася за период от година аз ти гарантирам, че не малко от тях ще се сбъднат. Ако удължиш периода на 5 години - ще се сбъднат повечето. Ако отнесеш тези предсказания, към 50 000 човека ( като за по-голям ефект съобразяваш всяко предсказание с техните лични потребности, нужди, и с твои логични предположения относно бъдещето на тези хора), ти гарантирам, че някои от тях ще бъдат шокирани от твоята точност и до последния си ден ще вярват, че ти имаш невероятна дарба. След което славата вече си дава свето. Ето защо ясновдидството въпреки, че няма нито един ясновидец преминал успешно елементарен тест доказващ уменията му продължава да съществува и до наши дни. Статистика и психология - учените отдавна са разбрали тайната на това умение или изкуство както го наричат други.

Аз също мога да ти направя уникален сеанс и ако не си,чел статията ми, а си мисля, че дори и да си я чел, определено че се шашнеш от точността на предсказанията ми въпреки, че дарба нямам а ще използвам нищо друго освен психологически приоми и статистика.

Сега може би разбираш, защо някои от пророчествата на Ванга се славят с невероятна точност.

Ще ти кажа един виц:

Момче заговаря непознато момиче на улицата:
Момчето: - Здрасти аз съм ясновидец!
Момичето: - То няма такива неща
Момчето: - Добре, дай да видим дали няма такива неща! Намисли си едно число от 1 до 100
Момичето: - Хмм добре, намислих си.
Момчето: - 24? Нали?
Момичето: - Не може да бъде как позна? Това е просто невероятно!!
Момчето: - Няма значение, как познах. Ще дойдеш ли сега с мен на кино/вечеря?
Момичето: - Амиии... добре
Извод:
Този трик с ясновидството, който използва момчето действа едва при 1% от случаите, но когато подейства си заслужава! :):)

Малко или много имам някаква представа от теория на вероятностите, статистически методи и други. Знам как работят и степента на точност на предвижданите резултати.

Но аз не говоря за сбъдване на пророчества в бъдещето.

Говоря за случаите, когато Ванга успешното и с голяма точност е успявала да преразкаже случки от миналото на клиента.

Това е притеснителното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко или много имам някаква представа от теория на вероятностите, статистически методи и други. Знам как работят и степента на точност на предвижданите резултати.

Но аз не говоря за сбъдване на пророчества в бъдещето.

Говоря за случаите, когато Ванга успешното и с голяма точност е успявала да преразкаже случки от миналото на клиента.

Това е притеснителното.

Ако искаш прочети статийката, в началото на темата - там перфектно съм написал как се постига този ефект.

Няма нищо притеснително. Както казах, няма именит, известен човек който да е посетил Ванга а преди това българските власти да не са водили предварителен разговор с него.

Дадох пример с руския журналист, който умишлено, но уж случайно се изпуснал при един такъв предварителен разговор пред българските власти, че има проблеми с единият тестис. След, което Ванга му казала точно това, докато истината била, че журналистът реално няма такъв проблем, а умишлено ползва тази фалшива история за да провери възможностите на Ванга.

Не се съмнявай, че Ванга е получавала точна информация, кой с какви проблеми и с какви питания отива при нея.

Освен това, повечето ясновидци използват един психологически приом който действа по следният начин:

Ясновидецът започва да подпитва за живота, битието, проблемите на клиента, но подпитва тъй, че едва ли не той добре знае отговорите на тези въпроси, но просто иска тук там някое бегло, странично разяснение. В малко по-късен етап ясновидецът перифразира цялата информация с негови думи като добавя тук там някое съвсем логично заключение, обобщава тази информация и я подава на клиента с твърдост и авторитет в смисълът обаче, че ясновидецът разполага с тази информация и фактите за клиента благодарение на мистичната си дарба. Клиентът просто, забравя, не съзнава, че почти цялата информация е дал именно той. Знам, че звучи странно, но е абсолютно точно така както ти казвам. Този ефект често шокира клиентите когато им се предостави запис на сеанса и им се насочи вниманието именно върху този трик. Тогава се чувстват доста глупаво

Причината за този психологически бъг има много общо със селективното мислене у човека, а и предварителната нагласа, че ясновидецът е доказан експерт в една мистична непозната за клиентът област. Когато, човек отива за сеанс с такава нагласа, той се предоверява, критичното мислене изключва, а от там е въпрос на практика един такъв човек да бъде лесно манипулиран, да му бъдат лесно внушено, че ясновидецът притежава уникална дарба и умения.

С думи трудно ще успея да те убедя в правотата си, затова мога да ти препоръчам следното: прочети статията в началото на темата след което, когато видиш запис на сеанс - можеш да намериш такива, обърни внимание на приомите, които съм описал и до същ ще различиш казано от мен във всеки сеанс който изгледаш. Същото важи и за Ванга.

Сещам се за част от един неин сеанс.

Ванга: " Кой е Тично? - клиентът обаче не познава никакъв Тинчо и мълчи и се чуди какво става

Ванга: " Тончо, Тони, Антон, кой той? - клиентът пак мълчи - не познава такъв

Ванга: " Абе Георги бе.. кой Георги, как е той - е най накрая клиентът се сети, че познава някой си Георги и започна да обяснява на Ванга.

Да обърнем обаче по -сериозно внимание - Ванга използва имената Тинчо, Тончо, Тони, Антон, Георги - Каква е вероятността човек да не познава човек с някое от тези имена и изключително човек си името Георги, което едно от най-популярните български имена, а може би и най-популярното? Ванга не споменава кой е Гоерги - Съсед, приятел, роднина, колега? Нека клиентът сам интерпретира нещата , той ще си кажа за кого си мисли и кой е неговият Георги :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Четох статия + още други две твои статии твоя блог.

Звучат много убедително и определено ми харесаха. Поздравления!

. . .

Да се върнем към темата и по-точно към последния пост...

Съмнявам се системно Ванга да е получавала информация от службите.

Може да е имало един - два изолирани случаи, но това едва ли е било практика, а по-скоро действия на някой неособено високопоставен служител. Просто звучи адски невероятно атеистично и скептично настроените управляващи на БГ през осемдесетте, да разпоредят на специалните служби изкуствено да вдигат рейтинга на една обикновена врачка. Не виждам причини да се провежда подобна политика.

*

Другото, което ми звучи неубедително е твърдението, че тя е някакъв невероятно добър психолог и/или манипулатор. Ако прегледаме няколко видео клипа с нея, ясно си личи, че тя е била една проста жена.

От по-горните постове оставам с впечатление, че факултетът по психология към софийския университет много е пропуснал, като не е я поканил за лектор.

* * *

Когато разпитват Ванга, как получава информация за клиентите си, тя отговаря, че чува гласове. Предполагам, че казва истината..

Интересно ми е, какво и как е провокирало появата на подобни явления в главата на и....

* * *

С една дума - странен е случаят Ванга.

Ако човек е непредубеден, много от конвенционалните обяснения не пасват на нейния случай.

Поздрави, Б.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Четох статия + още други две твои статии твоя блог.

Звучат много убедително и определено ми харесаха. Поздравления!

. . .

Да се върнем към темата и по-точно към последния пост...

Съмнявам се системно Ванга да е получавала информация от службите.

Може да е имало един - два изолирани случаи, но това едва ли е било практика, а по-скоро действия на някой неособено високопоставен служител. Просто звучи адски невероятно атеистично и скептично настроените управляващи на БГ през осемдесетте, да разпоредят на специалните служби изкуствено да вдигат рейтинга на една обикновена врачка. Не виждам причини да се провежда подобна политика.

*

Другото, което ми звучи неубедително е твърдението, че тя е някакъв невероятно добър психолог и/или манипулатор. Ако прегледаме няколко видео клипа с нея, ясно си личи, че тя е била една проста жена.

От по-горните постове оставам с впечатление, че факултетът по психология към софийския университет много е пропуснал, като не е я поканил за лектор.

* * *

Когато разпитват Ванга, как получава информация за клиентите си, тя отговаря, че чува гласове. Предполагам, че казва истината..

Интересно ми е, какво и как е провокирало появата на подобни явления в главата на и....

* * *

С една дума - странен е случаят Ванга.

Ако човек е непредубеден, много от конвенционалните обяснения не пасват на нейния случай.

Поздрави, Б.

Ванга далеч, не е била академичен психолог и разбира се не е притежавала знанията които притежава един такъв в дисциплината. Обаче, ще ти кажа, че познавам личности завършили психология, на които просто им липсва "усет" именно поради което, въпреки знанията си трудно могат направят един елементарен психологически профил на човекът срещу тях.

Що се отнася до Ванга, то тя определено е притежавала този "усет" който чрез годините практика и срещите с хиляди хора се е развил, като изключителен остър

Що се отнася до твърдението ти, че Ванга е била една проста женичка - да никак не е била образована, но е била невероятно любознателна. Ванга е обожавала е да слуша радио с часове и силно се е впечатлява от предаванията засягащи модерните за времето си научни открития - това разбира се ви никакъв случаи не означава, че Ванга е била невероятно умна, но разкрива факта, че Ванга е искала да учи и знае, която потребност просто липсва при изключително елементарните и глупавите хора.

Дали Ванга е чувала гласове е знаела само тя - това може да е просто поредната нейна интерпретация, а може би тези гласове наистина да са съществували като симптом на едно патологично състояние - има някои твърдения, че Ванга е халюцинирала слухово и зрително, а такива симптоми са силно характерни за болните от шизофрения. Хей не твърдя, че Ванга е била шизофреник :) макар, че кой знае....

Що се отнася до твоите съмнения относно мнението ми, че ДС са съдействали по един или друг начин на Ванга, само ще ти кажа следните факти:

Първо, през онези години за до отидеш до Петрич или където и да е било, се е изисквало пътен листи - тоест разрешение. Особено щом стане въпрос, че някой има желание да пътува до Петрич, нещата са били пределно ясни - човекът отива при Ванга. В този смисъл, често се е случвало властите да извършат едно "леко" проучване с какви мотиви човекът отива при Ванга.

Втори отидеш ли при Ванга - в къщата човек на държавна сигурност, пред портата човек на държавна сигурност, сред тълпата чакащи няколко човека на държавна сигурност.

Във стаят за сеанс телефон. Знае се, че телефонът е бил една от най използваните вещи от Ванга.

Личното ми мнение е, че случаят на Ванга е съвсем обясним, но поради факта, че жената не е сред живите, болшинството ще продължи да глада на нея, като на феномен, като на жена притежавала мистични способности.

Освен това мога да ти гарантирам, че ако (примерно говоря) някой от потомците на Проф. Лозанов изведнъж извади на бял сват секретен документ от онова време разкриващ точните резултати от някога направени научни тестове способностите на Ванга и резултатите недвусмислено разкриват, че Ванга не е притежавала нито едно от мистичните умения, които хората и преписват, то общественото мнение спрямо Ванга и способностите и няма да се промени. Болшинството няма да приемат тези резултати и няма да съобразят мнението си с тях.

Защо е така? Смея да твърдя, че за повечето хора е характерно, че веднъж човек заключи ли дадено мнение пред себе си, остава последователен, често така, че никакви последващи факти и доказателства не оказват влияние на неговите вече направени изводи. Малко са тези, които биха си самопризнали, че направеното заключение от тях, което не веднъж са защитавали е явно плод на неосведоменост или наивност. В този смисъл легендите за Ванга ще си съществуват, каквото и да стане.

Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

стига бе, какви са тея бабини деветини?

Е, не са "бабини деветини" ... осмини или шестнасетстини!? :grin:

Змиите виждат ли в ИЧ?.. Виждат! Факт: последен изстива мозъкът на жертвата й - животното-храна (5-10мин) и това е достатъчно да бъде погълнато откъм главата (да не пречи вЪлната :grin: .. на равномерното и праволинейно гълтане... Много от Големите Учени се чудят, защо така!)

Тънката (изтънена) кожна ципа е в контакт с мозъка - фотографския образ се записва с ИЧвълни (в Чов. мозък се записват със светлинни вълни). И, понеже Човек е продукт на еволюция, то непременно притежава ген, който носи информация за възможностите на "кожното" виждане. Разбира се, за да се справи с доста по-усложнените задачки на чов. организъм, този ген е вече във връзка с други процеси, но ... кво пречи да се стимулира при голям психически (и/или физически) шок.

Знаеш (ако не знаеш, аз знам) йогите успяват да проследяват мислено "разнасяне" на топлината по тялото си и ... да управляват (подпомагат) този процес за темпериране на целия организъм.

Екстрасензорно е възприемането на "студ-топло" с дланите на ръцете, когато се поднесат към човек, оплакващ се от здравословни проблеми. И с нарочно насочване към равновесие на топло-студено - успява да темперира "болното" място - Което при здрави организми бързо премахва временното неразположение (особено ако неразположението е от стрес). Не е нужно човек да е екстрасенз - всички го могат това, стига да могат да се съсредоточават за по-дълго време (това също може да се тренира).

Това го пиша, шото бая хора из форума твърдят, че науката не обръщала внимание на екстра-способностите на отделни хора и ги обявява за окултна обяснителна дейност. Е, ако имаме правилната работна хипотеза , то доста от- на пръв поглед- необяснимите неща, започват да намират обяснение ... без притеснения, че ще се накърнят чувствата на Големите Учени...

За липса на голямата фонтанела при Ванга - това е факт (може би не цялата, но голяма част от нея). Че си е изгубила зрението е също факт.

За това, че разпитва и тогава прави изводи - е проучено от тогавашната "власт" - защото моделът "феномен"-(предсказващ бъдеще, ясновидство) противоречи на диалектическия материализъм - точно в такъв "час" (по упражнения, като студент) ни го разказа специалист философ и психолог, силно заинтересуван от метода на Лозанов и участник в проверката на сеансите.(Ванга, като феномен, е била изисквана за изследвания от Щатите и от Съветския съюз, но - не са я дали).

В този, по-горен смисъл, за обявеното от официалната наука за окултно - с хипотезата успешно се решават и тия проблеми, и ... не звучат чак толкоз далеч от способностите на живото. :grin: .. (Нищо, че имате алергия от нея - това не съм го казал! :fool: )

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не съм. Преди много години го закъсах сериозно със здравето и роднини и приятели ми проглушиха ушите със съвети да отида при нея на принципа, че удавникът се хваща и за сламка, но аз реших, че евентуалната полза е твърде съмнителна в сравнение със сигурните вреди от пътуването до Петрич и не отидох.

Обаче съм чела няколко книги за Ванга, интересна е биографията и. Ванга е ходила на училище, даже в училище за слепи, не е толкова неука, колкото се разправя.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е разкажи, какво се случи?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Той пита за това какво се е случило, за фактите, а не за твоята интепретация. От по горните постове става ясно, че е много лесно човек да бъде убеден и да остане с впечетлението, че ясновидеца е познал без да е така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заболя майка ми. Болки в стомахът или поне някъде там. Както си е редът лекарите проверки, може жлъчка, апендисит циста в матката...

Първо на ултразвук, после на томограф. Има някаква циста, но това е рутин операция според докторът....

А майка ми /цял живот предчустваше събития/, казва няма да я бъде. Само това казваше, докторите грешът...

Жена ми за да е по-сигурно реши да отида при Ванга. Както трябва сложи бучките захар без да знае майка ми....

На следващата ми командировка отидох в Рупите. От българските колеги знаех, че на идващи от чужбина не трябва да се регистрират и чакат датата си.

Рупите е интересно място. Всички посетители сякаш бях в някоя северна страна. Пристигат хората, тихи, учтиви, любезни, тихо разговарят помежду си. Е, нали всеки с белята си и това всякаш по-сближава хората. Ванга още почиваше, но имаше до оградата един мъж от нейните хора. Той се распореждаше, нещо като портиер и на него се обадих, че ида от унгария.

-Добре.-каза той.

-Бъди на близо защото, Тя ще те повика. Най добре тука до мен.

Пристигна Ванга и седна зад една маса поставена до оградата на къщата. Почнаха подредилите се хора да отиват при нея. Доколкото си спомням за един клиент, 10-15 минути имаше. На мен предварително ми казаха да не се разправям много-много ами да задавам въпросите си кратки. Бях купил Берешови капки защото някъде четох, че не е добре със сърцето и понеже не обичам без подарък да гостувам бях купил за една кура.

По едно време се разписка,ама с ужасен крещящ тон на една жена, която като попарена избяга, че тя е лоша, на нея няма да гледа и да се маха веднага от главата и...

После извика:

-Оня от унгария къде е. Да дойде.

Още преди да я поздравя, преди да успея да седна ми каза, че защо и нося капки, когато Тя си знае какви билки и действат добре на здравето, но ми благодари и ги прие. После и дадох бучките. Тя ги взе, и ми каза:

-Майка ти е много болна.

-Какво ще има занапред? Люлка или ковчег? /понеже жена ми точно тогава беше бременна на 4 месеца със синът ми./

-Ковчег. Ковчег. Няма да доживее внучката да види. Хайде, подреди нещата.

И толко.

Дойдох си, и казах на жената. Вярва и не и се вярва.

На следващаща неделя когато майка ми влезе в болницата , я поставиха в женският отдел.

Но когато се събуди, беше вече в онкологията. Тогава и тя усъзна, че това е рак, и казваше на жена ми, че лекарите нищо не са и направили. После дойде хирургът и каза, че саркомата е била така разпросранена по гръбначният стълб и на всякъде, че фактически не може да се оперира. Дотогава всички изследвания показваха циста в матака, което ежедневно и ваденето и е пучти рутинно. Даже и кемотерапия не и преписаха, защото онкологът който повикали по времето на операцията със свободни очи видял и казал, че повече от 2-3 месеца няма да доживее. Така се получи, че благодаревие на Ванга с жената бяхме подготвени на последващита е се събития. И успяхме да осигурим домашно гледане на майка ми, която почти доживя раждането на синът ми. Почина в ръцете ми.

Така беше.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И кое от тази история те кара да си мислиш, че е показала някакви ясновидски способности!

Сега питъш или възкликваш?

Прочети я още няколко пъти. спри се на кулминационите точки и задай си въпросите възникващи там.

Ако не успееш, в следващият кръг ще ти помогна. Но може някой друг да намери отговорите...

:head_hurts_kr::head_hurts_kr::head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бих казал няколко думи за т.нар. феномен Ванга.

Ясно е, че този феномен (след като Ванга вече е не е между живите) вече не може да бъде изследван с някакви научни методи (доколкото въобще съществуват методи за изследване на подобни феномени).

Съществува обаче и друг експериментален подход - ако да се манипулират толкова много хора е толкова лесно, то тогава може да се пробва тази манипулация да бъде повторена. Нека не забряваме, че тя и била и нездряща, което определено не е в полза на един манипулатор.

Бих обърнал внимание на друго - интепретацията на феномена Ванга от гледна точка на антропологията. До сега не съм срещал подобна интерпертация.

Няколко специфични особености дават възможност да се направят някои изводи. Накратко и най-общо те са следните:

- Феномена на призоваването - мистично преживяване (по нейно описание) на свръхестестевна личност, която и се появява и й нарежда че от тук насетне ще гледа за живи и умрели.

- Изпадане в транс - независимо, че това не е било постоянно.

- Общуване с духове на умрелите.

- Помощ при лечение - основно тя се е занимавала със здравословните проблеми на хората.

- Помощ при зачеване - описан е един твърде специфичен ритуал на зачеване, който тя е прилагала.

По тези признаци може да се направи извод, че от гледна точка на антропологията, феноменът Ванга в най-голяма степен има аналогии с феномена на шаманизма.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Прави ми впечатление, че в историята на Скуби липсват най-често задаваните насочващи въпроси описани в статията. С една дума, Ванга излиза от зададените рамки на модела на теорията.

Както вече писах, наличието на един факт противоречащ на дадена теория, я дискредитира до частна хипотеза.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бих казал няколко думи за т.нар. феномен Ванга.

Ясно е, че този феномен (след като Ванга вече е не е между живите) вече не може да бъде изследван с някакви научни методи (доколкото въобще съществуват методи за изследване на подобни феномени).

Съществува обаче и друг експериментален подход - ако да се манипулират толкова много хора е толкова лесно, то тогава може да се пробва тази манипулация да бъде повторена. Нека не забряваме, че тя и била и нездряща, което определено не е в полза на един манипулатор.

Бих обърнал внимание на друго - интепретацията на феномена Ванга от гледна точка на антропологията. До сега не съм срещал подобна интерпертация.

Няколко специфични особености дават възможност да се направят някои изводи. Накратко и най-общо те са следните:

- Феномена на призоваването - мистично преживяване (по нейно описание) на свръхестестевна личност, която и се появява и й нарежда че от тук насетне ще гледа за живи и умрели.

- Изпадане в транс - независимо, че това не е било постоянно.

- Общуване с духове на умрелите.

- Помощ при лечение - основно тя се е занимавала със здравословните проблеми на хората.

- Помощ при зачеване - описан е един твърде специфичен ритуал на зачеване, който тя е прилагала.

По тези признаци може да се направи извод, че от гледна точка на антропологията, феноменът Ванга в най-голяма степен има аналогии с феномена на шаманизма.

Няма нужда от такива опити/експерименти, защото такива примери има твърде много.

Тереза Капуто

Силвия Браун

Сай Баба

Изброените имат далеч по-голяма маса почитатели, клиенти в сравнение с Ванга

А що се отнася дали имат мистични способности - въобще няма да си правя труда да коментирам.

И да такива феномени, могат да бъдат тествани и то чрез много елементарни методи, чиито резултати са недвусмислени. Ако те интересува повече потърси информация за Дежеймс Ранди и неговата фондация, който предлага 1000 000$ на всеки който докаже при предварително уговорени условия от двете страни всякакви окултни или паранормални способности. В тубата можеш да видиш и някои от неговите методи с който е разкрил в измама не един мошеник парадиращ със специални дарби.

Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прави ми впечатление, че в историята на Скуби липсват най-често задаваните насочващи въпроси описани в статията. С една дума, Ванга излиза от зададените рамки на модела на теорията.

Както вече писах, наличието на един факт противоречащ на дадена теория, я дискредитира до частна хипотеза.

Историята на Скуби е историята на Скуби.

Някой може да разкаже, че е виждал, как Ванга лети :) сигурно има хора, които твърдят това, въобще не би ме изненадало.

Сега сериозно ще ти кажа нещо много интересно.

Бях говорил с един скептик, именно в тази посока, че често хората посетили даден "феномен" разказват невероятни истории съдържащи, често някои смущаващи за мен факти.

Тогава той ми изпрати видео материал съдържащ негов експеримент.

В първата, част бе изложен разказът на една дама, която обясняваше за невероятните неща която е чула по време на сеанс с ясновидец. Разказва за факти, които и по мое мнение не биха могли да се обяснят лесно.

В следваща част обаче, бе представен запис на самият сеанс със скрита камера. Тогава разбрах, че на истории на хора посетили ясновидци не трябва да се вярва. Не, че те умишлено лъжат какво се е случило, но просто те вече са част от илюзията,

След време реших и аз да направя този опит.

Покани за експеримента двама човека, мой приятел непоклатим скептик и моя позната, която определено имаше интерес към подобни теми и така да кажа тя си вярваше в тези неща.

И двамата влязоха при определена ясновидка със скрита камера, след което преди да погледна записа исках да чуя какви са мненията им. Скептикът ми каза - "хитрува, научква и ми каза неща, които по-скоро бяха смешни

Разказът на моята вярваща позната обаче бе по-различен. Тя на широко ми разказа колко е впечатлена от уменията на ясновидката и как и е познала разни неща които няма от къде да знае. Понеже имах проблеми със записа - беше в някакъв странен формат, не можах да го гледам същия ден.

След няколко дни., отново помолих скептикът да ми разкаже за впечатленията си:

мнението му бе същото - "нищо не познава, каза ми пълни глупости."

Мнението на моята позната вярваща бе същото като преди, с малката разлика, че тя спомена дори някои нови факти и заключения ( в сравнение с първият разказ) в подкрепа необикновените умения на ясновидката.

:) След което изгледах записът всичко си дойде на мястото. Нищо шокиращо нямаше, освен поредното доказателство за мен колко лесно могат да бъдат манипулирани хората и колко е лесно да им създадеш желаните от теб впечатления.

Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прави ми впечатление, че в историята на Скуби липсват най-често задаваните насочващи въпроси описани в статията. С една дума, Ванга излиза от зададените рамки на модела на теорията.

Както вече писах, наличието на един факт противоречащ на дадена теория, я дискредитира до частна хипотеза.

Не мисля, че излиза от рамките. Това което тя казва веднага е, че майка му е много болна. Като се има предвид, че хората ходят там за такива работи, това сигурно уцелва в не малка част от случайте. Ако не уцели може да се промени на предсказание, което може да се избегне или да се случи. Пък и не знаем какво друго е казал Скуби на нейния човек. Казал му е че идва от Унгария, но какви са били точните думи не знаем. Може да е вметнал, че идва от Унгария да пита за майка си. В последвалия разговор, той сам пита дали ще е люлка или ковчег. При така развилият се разговор е ясно, че майката е много болна и ковчега е с голяма вероятост. И това е всичко. Аз лично не вижам нищо което дори да ме наведе на мислълта, че става дума за ясновидски способности. Ако не беше Ванга, а някой без такава слава, дори и Скуби нямаше да си помисли, че има нещо свръхестествено. Друго щеше да бъде ако той не беше казвал абсолютно нищо на никого и тя беше познала с подробности. Например кога точно ще почине майката или каква точно е болката и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че излиза от рамките. Това което тя казва веднага е, че майка му е много болна. Като се има предвид, че хората ходят там за такива работи, това сигурно уцелва в не малка част от случайте. Ако не уцели може да се промени на предсказание, което може да се избегне или да се случи. Пък и не знаем какво друго е казал Скуби на нейния човек. Казал му е че идва от Унгария, но какви са били точните думи не знаем. Може да е вметнал, че идва от Унгария да пита за майка си. В последвалия разговор, той сам пита дали ще е люлка или ковчег. При така развилият се разговор е ясно, че майката е много болна и ковчега е с голяма вероятост. И това е всичко. Аз лично не вижам нищо което дори да ме наведе на мислълта, че става дума за ясновидски способности. Ако не беше Ванга, а някой без такава слава, дори и Скуби нямаше да си помисли, че има нещо свръхестествено. Друго щеше да бъде ако той не беше казвал абсолютно нищо на никого и тя беше познала с подробности. Например кога точно ще почине майката или каква точно е болката и т.н.

В този смисъл искам да препоръчам на тези които искат да видят истинската страна на ясновидството следният забавен тест.

Отидете при ясновидец - колкото се може по-прочут и доказан. Седнете за сеанс, но не лице в лице с ясновидецът а странично на него, така, че да не може да Ви гледа право в очите.

Съвсем културно го помолете да Ви каже, какво има да Ви каже, за миналото и бъдещето.

След което обаче, мълчите плътно. Няма да отговаряте на никакви въпроси, никакви кимане с глава, никакви сигнали чрез езика на тялото. Стоите си кротки гледате в страни от ясновидеца и слушате. без да отговаряте на никакви въпроси. Понеже в един момент ясновидецът ще се види в чудо понеже няма за какво да се хване и ще не ще, ще започне да упорства като Ви пита разни неща, тогава Вие, повтарям съвсем културно му/и кажете, че не желаете да отговаряте на въпросите понеже не желаете да предопределите важната за Вас информация, която искате да чуете и затова предпочитате просто да слушате. Ако направите така както ви казвам, малко преди да бъдете отпратени/изгонени ще разберете колко са ненадарени тези хора.

В крайна сметка последната възможност на ясновидеца ( и както става в 90% от случаите) е като последен шанс да Ви развърже езика е да Ви подкара с някоя личностна характеристика стил Бертрам Форер - " Оо виждам, че си бунтар, но си и скромен, понякога си лош понякога добър, честен си, хубав си но не знам си какво си. - ако и тук останете безмълвен сеансът директно приключва. :)

Редактирано от ivanxii
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...