Отиди на
Форум "Наука"

Походите на имп. Константин V Копроним


Recommended Posts

  • Потребител
Отделен въпрос е как с 5-10 000 ще пометеш най-великата армия в света, №1 винаги, във всичко и навсякъде, пък било и в планински проход, от засада???

Бе обичам да си бележиш автоголове... :grin:

Относно остатъците от Крумовата армия - може и да е така, но това не отговаря на въпроса на Аспандиат и Митака - откъде след година и нещо се появяват едни много конници? Много добър тоя Крум, клонирал ги е сигурно или може да е сменил пола на жените-българки... :happy:

Виж, Исаве, най-великата армия на света е точно римската, поради факта, че е защитавала територия на държава, която в продължение на 1 500 години е Велика сила (300 г. пр. Хр. - 1200 сл. Хр.) В тази връзка, дори и да загуби сражение или война, винаги идва време за реванш, от който никой не се е отървал. И перси, и араби са начуквали яко канчетата на римляните, но и след персите, и след арабите, римската армия продължава да си върши работата и да защитава държавата, докато на онези империите отдавна ги няма ;)

И да се разберем - никъде не пише конници! Хиляда пъти ви обяснявах, че през декември-януари няма как 30 000 коня да бъдат изхранени ей-така. През средните векове никой не е разполагал с такова число конници. Въобще пък да оставим тежкото въоръжение настрана. При всички положение идва реч за смесена армия (пехота и конници) с обоз.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 86
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Преди всичко - не зная какво общо има Версиникия с Копроним, но нейсе...

Не само, че го твърдя, давам ти и жокер, да го осмислиш - ти сега убеждаваш всички, че "агиографиите" на партийни величия списвани от ИИ на БКП, са по-исторически правдиви от историята списвана от ИИ към БАН? Леко пресолявам манджата, но то е за да се позамислиш! Продължителят на Теофан, разглеждайки (после и Генезий го преписва) проблемите между Рангаве и Лъв Арменец дава и двете тълкувания! Другите хронологии или не коментират това, или просто отразяват оттеглянето на Лъв и последвалите събития по възкачването му на престола! Но с уговорката, че войската му го въздига, а той е оставен извън крепостните стени от Рангаве... Дали, защо и как е отстъпил Лъв Арменец е сериозен въпрос, но това не отхвърля възможността Лъв просто да е проявил разум и да си е спестил резила! Като е толкова силен и велик, що не е излязъл на война с Крум преди смъртта му? А се е опитвал, типично по византийски, да си реши проблема с коварно убийство? :flowers:

Лъв бие на два пъти същите войници, но след смъртта на Крум, трудно ли ти е да осъзнаеш разликата! :frusty2:

Апропо, според ПТ, "владетелят на българите се възгордял от предишната победа и отново опустошавал съседната област", та затова Лъв му спретнал битката при Месемврия! Тоест Омуртаг може някъде да е победил тоя велик Лъв преди това, въпреки че ние великодушно приемаме, че става дума за победата при Версиникия...? А пък тая битка при Месемврия е един хубав пример, как ромеите не пожелали да дадат сражение "в равното" а прибегнали до хитрост и засада НОЩЕМ, нъл тъй? Нещата не са черно-бели, драги Графе! :flowers:

Ами на Спандян и Романа офтопикът за вашата хипотетична сердикийска армия не им пречи, но кое-какво-кога за Версиникия им пречат. А тези събития от 813 г. са в пряка връзка с кампанията от 811 г. Както и събитията от 807-809 г. тоже имат отношение към проблемите свързани с 811 г.

Но аз ще се опитам да изправя тази несправедливост.

Няма значение, че Лъв бие българите след смъртта на Крум - българската армия е същата, която преди това е колила римляните. Но вие, представителите на варварските общества, вечно имате един-единствен проблем - когато звездният час на някой ваш владетел отмине и той се гътне, започват легендите: ама какво щеше да стане, ако той беше жив...

Бие ги два пъти - единият път при Месемврия, другият път... хм... е, па нЕма да ти кажа - писал съм го в темата за 811 г. Връщай се и започвай да се ограмотяваш ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Буртодизон, и к'во?

Поласкан съм, че си обърнал внимание на незначителни неща в забележките ми - това просто доказва правотата ми за нещата, на които няма как да отговориш!

Няма значение, че Лъв бие българите след смъртта на Крум - българската армия е същата, която преди това е колила римляните. Но вие, представителите на варварските общества, вечно имате един-единствен проблем - когато звездният час на някой ваш владетел отмине и той се гътне, започват легендите: ама какво щеше да стане, ако той беше жив...

Това не просто е нелепо, това е несериозно! Ти, естествено, ще ми припомниш какви победи е спечелила СЪЩАТА ромейска войска, която е оставил Василий II, при неговите наследници Константин VIII или Роман III??? Оная великата, римска и №1, войска?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде, бе... ще ти припомням?!? Аз на теб, Исаве, никога нищо не съм ти припомнял, защото каквото кажа (напиша), ти го виждаш (чуваш) за първи път! Този път нЕма, Вуте, нЕма да се правя на дидаскалос и да ви светя в тъмнината. Започваш да се ограмотяваш сам - мен няма да ме търсите да ви снасям информация, пък след това да ме замеряте с лайна, при условие, че аз съм ви давал храната, за да наситите бедните си и необразовани душици.

Само ще ти спомена, че 20 години след смъртта на Василий II, римската държава все още се... разширява. Армията я заеби - тя може да си позволи и куриозни поражения от времето на... ха... що пък да ти казвам, но, айде - от мен да мине - на онзи, дето другият му разтривал краката и му се кълнял във вярност, пък... айдееее - стига ти толкоз ;) Сам се справяй!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Графе, аз лично останах с впечатление, че след бързата смърт на Аплакис неговите хора побягват, и едва след това се случват другите събития. Тоест, ромеите са неуверени, а след смъртта на Аплакис директно побягват.

Да не забравяме, че ромеи и българи някакво време стоят един срещу друг, но никой не смее да нападне. Аплакис казва и нещо важно "Докога ще чакаме и ще гинем". Май е имало някакви сблъсъци преди битката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айде, бе... ще ти припомням?!? Аз на теб, Исаве, никога нищо не съм ти припомнял, защото каквото кажа (напиша), ти го виждаш (чуваш) за първи път! Този път нЕма, Вуте, нЕма да се правя на дидаскалос и да ви светя в тъмнината. Започваш да се ограмотяваш сам - мен няма да ме търсите да ви снасям информация, пък след това да ме замеряте с лайна, при условие, че аз съм ви давал храната, за да наситите бедните си и необразовани душици.

Само ще ти спомена, че 20 години след смъртта на Василий II, римската държава все още се... разширява. Армията я заеби - тя може да си позволи и куриозни поражения от времето на... ха... що пък да ти казвам, но, айде - от мен да мине - на онзи, дето другият му разтривал краката и му се кълнял във вярност, пък... айдееее - стига ти толкоз ;) Сам се справяй!

Аз пък ще ти напомня, че цели 100 години след смъртта на Крум България продължава да се разширява... :grin:

Иначе за армията си прав - може и куриозно да губи от разни врагове, може и да губи от засада посред нощ и т.н. ... Аз няма да издребнявам като теб!

Следващият път, като застанеш близо до собствената гол-линия, внимавай повечко... :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Модератор История

В интерес на истината винаги съм си мислил че Версиникия е незаслужено подценена битка.Дори по важна от 811 година в стратегически план /но не и в психологически/.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Между другото на някой да му е известно в последно време да  е излизала книга посветена специално на походите на Копроним?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпроса е, че малко след Версиникия Крум умира и така и не се възползваме от постигнатите стратегически перспективи в резултат на кампанията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 19.09.2014 г. at 15:12, monte christo said:

Хиляда пъти ви обяснявах, че през декември-януари няма как 30 000 коня да бъдат изхранени ей-така. През средните векове никой не е разполагал с такова число конници.

 

През средните векове къде? Ами тези? Или това не го броиш за Средновековие? ;)

mongol.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 1 час, Warlord said:

Въпроса е, че малко след Версиникия Крум умира и така и не се възползваме от постигнатите стратегически перспективи в резултат на кампанията.

Омуртаг сключва изгоден мир който име връзка с успеха при Версиникия.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...