Отиди на
Форум "Наука"

Капитализмът наистина убива


Recommended Posts

article-1267953-093DDCFC000005DC-146_468

Ей това момиче, след като 200 пъти са отказали да я наемат на работа се е самоубило.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1267953/Job-seeker-Vicky-Harrison-commits-suicide-rejected-200-jobs.html

А някои разправят как наличието на безработица не било лошо нещо, как инфлацията била дори полезна. Не бих се учудил ако кажат, че и някое друго самоубийство е полезно.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И комунизма убива и фашизма също.
Това, че момичето е било с разклатено ментално здраве въобще нема общо с капитализма. Смешен си със тия темички и провокации.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

съжалявам за момичето и всички други като нея

практиката обаче показва, че това са психически лабилни хора, които така или иначе рано или късно им се случва нещо

също така практиката показва, че някой щом не го одобряват за 200 работи, значи нещо желанията и възможностите му се разминават, това са подробности разбира се

има хора, които са обречени да умрат, с капитализъм или без него

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Съжалявам за момичето!

Антоне, имаш избор - ходи да живееш или стани гражданин на Куба, Беларус, Китай /там не е познатия ни социализъм ама нейсе/ или още по-брутално - в Северна Корея..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ЩурМаан:Адолф Хитлер - най-великият икономист в световната история :grin::grin::grin:

Да влиза Еркюл и да започва веселбата.

p,s,изключително идиотска тема , апропо.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това не е жълта преса, а сериозен анализ.

Защо не протестират в провинцията? Това се питат градските чеда по
улиците на София с нескрит упрек в гласа. И наистина, провинциалните
градчета на България са смълчани, няма вувузели и гняв, никой не
протестира по улиците им. И не защото хората там са доволни. Няколко са
причините за тази оглушителна тишина. На първо място - страхът. Страх,
че местният феодал може да те уволни заради политически убеждения.
Препитанието на голяма част от активното население в провинциалните
градове зависи от местната власт, в която са представени най-различни
партии. Често общините се явяват комай единственият работодател. Като в
Антоново, например. Или в Бяла Слатина. Опасно е да заложиш прехраната
на семейството си в град, в който всички се познават. И да няма натиск,
пасивността е по подразбиране. За мястото на всеки чакат поне още трима.

И тук стигаме до втората причина, която е неразривно свързана с първата - бедността.



Загубата на работа е равносилна на глад



Отделно
от това бедният човек няма мисъл за възвишени ценности - като свобода,
равенство, братство, демократични принципи и правова държава.
Единствената му грижа е как да закърпи месеца без заеми. Само
посегателството срещу този екзистенц минимум може да го накара да
забрави страха, както се случи с протестите срещу безобразните сметки за
тока миналата зима. Тогава бе поставено под въпрос самото оцеляване на
хората.

Третата причина да няма протести в провинцията е
застаряващото население. А революциите са привилегия на младостта. В
годините на прехода малките градчета постепенно се превърнаха в тъжни
хосписи, напуснати от работоспособното си население. Превърнаха се във
фабрики за гурбетчии - строители и болногледачи на Запад. Младежите,
доколкото ги има, също бързат да ги напуснат след навършване на
пълнолетие - кой в търсене на по-добра заплата, кой за да учи в
университет. Малцина се връщат. Немалко гинат от порока на безвластието и
скуката - наркотиците. В някои градове на Северозапада цели класове "се
боцкат". Без преувеличение. Властта нехае за мащабите на бедствието.
Расте цяло обречено поколение.

Преобладаващото възрастно население в малките градове на България се страхува от революции и нестабилност.



Не разбира подскоците на младежта по софийските жълти павета



Недоумява
за какво се борят. Чисто поколенчески старите нямат особено доверие в
младите. Все им иде да им бутнат по една мотичка в ръката, вместо да
подрипват бадева по площадите. А и цялата тази врява и "артистизъм" за
тях е неразбираемо хулиганство. Единственото, от което се вълнуват
бабите, е увеличението на пенсиите. Правителството на Орешарски им го
обещава. Защо да го свалят тогава? За тях десетте лева върху парите за
старост са по-важни от някакъв си там Пеевски. "Предишните да не бяха
по-добри?!", свиват те рамене. Към скептицизма на възрастта им се добавя
и предаността към Партията, при която са си живели по-добре. Дори не
осъзнават, че тая Партия отдавна не съществува. Те не разбират
принципите на демокрацията, а и няма за кога да свикват, че оттук
нататък трябва сами да отвоюват правата си. Чакат - кой дъщерята от
Италия, кой внуците от София, и държавата - да ги оправи. Молят се да не
се разболеят, че няма кой да ги гледа, а болниците в българската
провинция отдавна са се превърнали в заведения за еднолична търговия.

Най-лесното
е да упрекнем тези хора, че не протестират. Че не разбират колко е
важно да се сложи прът в колелото на мафията, която ги докара до това
положение. Съчувствам им, разбирам ги, макар да ме гневят. Знам колко
заети са с оцеляването си, за да се посветят на абстрактни каузи като
"солидарност" и "справедливост". А пък и нали сега БСП щяла да намалява
тока... Нищо че същата тая БСП преди време им го увеличи, като подари
със закон огромни печалби на производителите на зелени енергии.

И
все пак да не им се сърдят градските чеда от жълтите павета, които също
носят своите вини. Когато тълпи от хора останаха на улицата в годините
на прехода, когато зимата гладуваха във ВМЗ-Сопот и Мадан, когато
затваряха болниците в провинцията, градските революционери не показаха
особена активност. Сега берем горчивите плодове на подлото разединение.

Ето го резултата от 23 години демокрация и капитализъм. Искаме да стане по добре, а стана както винаги.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине, какво точно искаш от живота? Би ли ми обяснил, ако не те мързи как си представяш идеала за България? Капитализма те боде, разбирам, но каква е алтернативата според теб? Извинявай за многото въпроси, но се чудя атакистите за какво се борите, аджеба...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето каква е истината, не само - у нас...

post-471-0-55594700-1376327590_thumb.jpg

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Най-лесното е да упрекнем тези хора, че не протестират. Че не разбират колко е важно да се сложи прът в колелото на мафията, която ги докара до това положение.

Някой може ли да ми обясни по какъв начин протестиращите пречат на мафията. И по какъв начин смятат, че ще попречат и на следващото правителство, ако това вземе, че подаде оставка и последват нови избори.
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Едва ли някой ще може да ти даде смислен отговор. А аз не веднъж съм казвал, че системата ни е прецакана, а не това или онова правителство. В този ред на мисли няма как да не подозирам протестиращите сега в продажност, защото те не са за промяна на системата. Пропагандната машина прокара една удобна разделителна линия между хубавите и симпатичните от едната страна и социално онеправданите от друга, които видиш ли през февруари се бунтували за единия хляб, аз обаче помня, а и всеки, който не е с промит мозък може да провери, че точно онеправданите се бореха за промяна на системата и за някакви ценности, а не за хляба, докато целта на сегашните е запазване на статуквото, защото тяхното единствено искане е да се продължи с принципа "стани да седна" (едни и същи мутри да продължат да си сменят местата в парламента).

Редактирано от boilad
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като прочета няколко подобни мнения едно след друго и усещам как ме налазва едно човеконенавистничество...

До къде се докара народа!? Дърева и Райчев напълно са му промили акъла. Все повече започвам да разбирам Невски, защо е толкова остър и критичен.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Съжалявам за момичето!

Антоне, имаш избор - ходи да живееш или стани гражданин на Куба, Беларус, Китай /там не е познатия ни социализъм ама нейсе/ или още по-брутално - в Северна Корея..

Имам избори и той е да стоя в България и да се боря за смяна на икономическата и политическата система със система, която е съвременно творение, в крак с процесите от последните столетия. Днешната система е изключително остаряла, дала е на света много, но ако продължаваме да я практикуваме ще се озовем в свят, в който една изключително малка клика от хора ще притежава на практика всичко ценно, а останалата част от хората едвам ще свързват двата края. Това става благодарение на спекулативния капитал, на лихварството и на кризите, предизвикани от тази клика.

Вярно, че комунизма също е сравнително нова система, но тя е напълно погрешна икономически заради изцяло премахнатия личен интерес и политически заради желанието да бъдат унищожени народите по света и от тях да се сформира един съветски човек. Така че много моля да не ме пращате в комунистически държави, които дори не са и особено комунистически. Не съм комунист, анти-комунист съм. И за разлика от повечето от вас, които се пишете анти-комунисти, бих бил анти-комунист не само на думи, но и на дела, стига да имах властта.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дърева и Райчев напълно са му промили акъла.

Аз нямам нужда да робувам на "авторитети". За разлика от платената станишева клика, ние истинските социалисти се гордеем със свободомислието си и винаги и при всякакъв повод ще отричаме човеконенавистната идеология на неолиберализма. Защо казвам човеконенавистна ли? Всеки с малко акъл може да види как се превъзнасят добродетели като алчност, аграсивност, безскрупулност в система в която действа правилото на по-големия глупак. Без капчица свян елитаризма е поставен по-горе над всякакви егалитарни щения. А самия егалитаризъм е превърнат в архивраг.

СВОБОДА, РАВЕНСТВО, БРАТСТВО!

Редактирано от boilad
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Искам да кажа, че в страната цари бедност, мизерия, много хора едва оцеляват. Има заплати по 300 лв и пенсии по 140 лв. И на фона на тези остри социални проблеми, когато дори работещите са бедни, се появяват някакви защитници на капитализма, които ни уверяват че това е нормално. Според тези хора всеки който не е успял да се уреди в живота е мързелив, нарочно не ще да работи (и поради това е безработен или с малка заплата), прост, тъп и необразован е. Най важното е, че е беден защото не желае да се образова и не работи достатъчно усърдно.

Само че, това е пътя към латинска америка, където имаме малка прослойка свръх богати, мижава средна класа и огромна беднота. Ако този път са избрали за България, не мерси, аз там не ща да ходя. Предпочитам да живея в общество с значителна средна класа, и добре заплатена работническа класа. Лумпени разбира се винаги е имало, без тях не може. Въпроса е, колко са като % и защо са станали такива.

Дали работническата класа обеднява и се лумпенизира защото е масово необразована и мързелива, или (както аз мисля) едни "правилни" хора, наречени олигарси са решили да вземат и техните пари.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Искам да кажа, че в страната цари бедност, мизерия, много хора едва оцеляват. Има заплати по 300 лв и пенсии по 140 лв. И на фона на тези остри социални проблеми, когато дори работещите са бедни, се появяват някакви защитници на капитализма, които ни уверяват че това е нормално. Според тези хора всеки който не е успял да се уреди в живота е мързелив, нарочно не ще да работи (и поради това е безработен или с малка заплата), прост, тъп и необразован е. Най важното е, че е беден защото не желае да се образова и не работи достатъчно усърдно.

Само че, това е пътя към латинска америка, където имаме малка прослойка свръх богати, мижава средна класа и огромна беднота. Ако този път са избрали за България, не мерси, аз там не ща да ходя. Предпочитам да живея в общество с значителна средна класа, и добре заплатена работническа класа. Лумпени разбира се винаги е имало, без тях не може. Въпроса е, колко са като % и защо са станали такива.

Дали работническата класа обеднява и се лумпенизира защото е масово необразована и мързелива, или (както аз мисля) едни "правилни" хора, наречени олигарси са решили да вземат и техните пари.

Днешната система се характеризира с това, че голяма част от икономическия и политико-социалния живот в държавата е оставен на самотек. Либерализъм, всеки да прави каквото пожелае. Смятам, че би било доста полезно ако управляващите си вършеха работата и мислеха как и какво да направят, че живота на българина да се подобри. Примерно да направят кампания за превантивна диагностика на населението. Много от българите не ходят на изследвания и после хващат всякакви болести. Примери много. Просто управляващите да мислят какво би било добре и да го пропагандират. Обаче в момента действа системата на индивидуализма, всеки сам да се оправя. Примерно транс-мазнините. Това са изключително вредни мазнини, срещу които държавата не прави нищо. Нито ги забранява, нито образова народа относно вредните им ефекти. Капитализъм, не е хубаво държавата да се меси в делата на капиталиста. Някои вредни вещества се забраняват в краен случай, когато общественото осъзнаване е достигнало критична маса и когато дори подкупа не помага.

Link to comment
Share on other sites

Не е така Антоне. Държавата се намесва. Само че, в полза на капиталиста.

Да. Признавам си, че ако не изповядвах идеологията, която изповядвам, а бях средностатистически либерал, демократ, капиталист, почти със сигурност щях да приема подкуп, ако бях на някаква държавна позиция, за да си затворя очите за нещо вредно или за да прокарам лобистки закон. Естествено щях да се самозалъгвам, че действието ми е полезно за обществото, за демокрацията, за свободния пазар за да ми е по-спокойна съвестта. Сигурен съм че Костов, да кажем, не го гризе съвестта от това, че е разпродавал държавни предприятия за жълти стотинки. Той смята, че това е бил правилния път.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Държавата се намесва. Само че, в полза на капиталиста.

Точно така, пък нека си разправят, че Станишев бил социалист. Социалист е колкото са социалисти Костов, царя и Борисов. Лошото е, че някои хора бързо забравят. Аз обаче помня кой промени трудовото законодателство в ущърб на работниците (за класа прослужени години става въпрос) и кой въведе всеобхватния плосък данък. Същите тези отново са на власт, обаче никой не протестира срещу това. Протестират за идеали, не за хляб, затова сутрин кусат банички, а една баничка надвишава цената на хляба, надвили са си на масрафа дет се вика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това не е жълта преса, а сериозен анализ.

Ето го резултата от 23 години демокрация и капитализъм. Искаме да стане по добре, а стана както винаги.

До колкото си спомням, в тоз форум актуалната политика е забранена. Ма да, ти можеш да си правиш каквото си искаш, но аз ще следя!!! Много съм добър в това! Както казват чесите, давай си позор! Не че ще го разбереш, ти си си застинал на едно ниво пазят те и ти е добре :)....хмм. Ти за това ли.......съществуваш?

Абе дай някаква идея! Щурмана даде, тема създадох, ама не пише там. И за теб ще създам, ма си кух към идеи (ИМХО)! С копи-пейст не става и никога не е ставало!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Бог да прости момичето.

Няма безгрешна система. Има обаче по-малко погрешни и повече погрешни системи. Колкото по-крайна е дадена система, толкова по-грешна е. "Капитализмът", тоест съществуването на частна инициатива, собственост и пазар не убива сам по себе си; убиват неговите крайности или неговите болестни състояния. У нас няма нормален пазар на труда, а има корупция и мафия. А и още стотици проблеми, включително и в нагласата на мнозинството граждани. Убиват корупцията и мафията.

"Социализмът", тоест липсата на частна инициатива, собственост и пазар със сигурност убива много повече хора, защото е погрешен в самата си основа. А и никога няма да се върне - дори тези, дето се правят на уж социалисти, всъщност не го искат. Те искат също капитализъм, но не нормален, а корумпиран, изгоден само за тях. Убиващ.

Единственото постижимо у нас е да се лекува капитализмът от болести, тоест от корупция и мафия. Само тогава хора като това момиче няма да имат причини да се самоубиват (или поне ще имат много по-малко такива причини).

А това лекуване на капитализма става само по един начин: с недоволства. С протести. Защото няма друг начин да се уплаши мафията, която е взела властта за себе си и задушава всяка частна инициатива. Държавата в момента работи против малките търговци, но в интерес на малка група едри риби, които колят и бесят. Затова почти никой нормален търговец не може да наеме служители с достатъчни заплати.

Ясно е, че в провинцията хората масово са твърде принизени и уплашени. В София работим и в тяхна полза, когато протестираме. Това трябва да бъде разбрано ясно: в София протестираме, за да не се самоубиват такива момичета.

Още веднъж: Бог да прости.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бог да го прости момичето. Винаги е тъжно, когато един млад живот се прекъсне по толкова нелеп начин...

Що се отнася до темата, да, капитализмът убива, примерно в САЩ хората превъртат и стрелят, в Япония получават инфаркти от претоварване и пр. Въпросът тук е, другите познати ни политически системи дали убиват и колко, ако може да си позволим да сложим количествени критерии. Чини ми се, че и фашизмът, и националсоциализмът, и особено комунизмът не убиват по-малко, а напротив - доста повече.

Разбира се, всеки има правото да интерпретира тази лична трагедия съобразно разбиранията си за обществен порядък: британският капиталист ще каже, че нещо има сбъркано в момичето, щом толкова пъти са й отказвали работа, британският левичар ще каже, че не й е оказана достатъчна подкрепа и е била оставена на произвола на съдбата от социалните системи, британският националист ще каже, че имигрантите са иззели работата на коренното население и трагедията е логична последица от това. А истината? Тя е може би някъде по средата...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, всеки има правото да интерпретира тази лична трагедия съобразно разбиранията си за обществен порядък: британският капиталист ще каже, че нещо има сбъркано в момичето, щом толкова пъти са й отказвали работа, британският левичар ще каже, че не й е оказана достатъчна подкрепа и е била оставена на произвола на съдбата от социалните системи, британският националист ще каже, че имигрантите са иззели работата на коренното население и трагедията е логична последица от това. А истината? Тя е може би някъде по средата...

а истината е, че ако беше почнала работа сигурно щеше да получи нервна криза при първата забележка и повишен тон от шефа

всяко самоубийство е трагедия, а пресата особено в УК го преекспонира

така например преди няколко дни някакъв индийски зъболекар в Лийдс се самоубил, защото NHS го гонили затова, че не си описва нещата като хората, имало оплакване и разследване и заплашили че ще го докладват на GDC и лицензът ще му бъде отнет

хубаво де ама аз познавам друг зъболекар, на който му беше отнет лиценза, загуби 2 къщи и една частна практика и се прибра насран в ЮАР, откъдето оригинално е

нито се е самоубил, нито е ходил на психиатър

мога да продължа да давам такива примери до безкрай, но истината е, че повечето тежки психически травми се случват при vulnerable personality, а поводът за травмата не е толкова важен

бог да прости момичето и стига сме дълбали там

и недейте политизира по темата, простестиращите - вие не протестирате за такива момичета, протестирате заради себе си, защото не ви харесва, че БГ е в политически пат и всичко, което олицетворява порочните политически практики пак е на власт, такива момичета ще има винаги независимо от това кой е на власт и коя е държавата, специаално това момиче се е самоубило през 2010г. в Англия, а не заради политиките на Орешарски

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...