Отиди на
Форум "Наука"

Електричество в древността


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки
В тези раздели пиша рядко, но има какво да се пише. Питам - познато ли е било електричеството през древността?
Няма много запазени артефакти, които да доказват, че електричеството е било познато или се е ползвало, но ве пак има разни...
Първото за което се сещам е "Багдатската батерия". Глинен съд (тип гърненце) с височина около 20 см, в които се поставя по-тясна медна тръба с тапа /дъно/, а в тръбата - желязна пръччка. Уплътненията се правят с асфалт. Надежден материал за такива неща, ползва(ше) се и у нас в Никополските батерии. И неизвестен електролит, но с винен оцет батерията би работила. Тези неюа ги казвам по памет, може да има несъответствия с нещата които ще дам като линкове и снимки.
Ако не е батерия, за какво се е ползвало това нещо?
А ако е батерия тогaва пък за какво?
Доколкото знам един такъв експонат се съхранява в музей в Багдад, а друг в музей в Германия
Няма съмненние, че древните (тук визирам всички цивилизации, не само Шумери, Египтяни, Олмети, Толтеки) са разполагали с по-голямо познание, отколкото си мислим, примери за това - много.
Почти е сигурно, че Колумб не е първият пресякъл океан /експедициите на Тур Хайердал го дооказват/, че древните са можели да правят неща дето летят (балони с топъл въздух), владеели са до съвършенство технологии за обработката на някои материали но тук говорим за електричеството иначе има подобна тема. Извън Батерията има поще, но засега това.
И малко снимки
ael3.jpgael4.jpgbattery1a.JPG
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Проблема при изследванията и теориите за тая "батерия" ми се струва, че е именно в неистовото напъване да се докаже, че е батерия а не нещо друго ;)

Какво електричество ще успее да произведе тая джаджа, дори и да кажем че са знаели как да я задействат? Май имаше съвременен експеримент с реплика на батерията и доколкото помня не успя да възпроизведе и 1 волт електричество. И по-важния въпрос - дори и все пак да е използвано това електричество - за какво? Къде са крушките, кабелите и машините от древността? Костите на динозаврите отпреди 200 милиона години ги намерихме, ама електрическите джаджи отпреди 2 хиляди г. не успяхме :) с изключение на това единствено мистериозно гърненце разбира се.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ти може да си прав. И аз не твърдя, че може, но имам контрапункт за всяко твърдение без да споря, а по-скоро като дискусия.

Задействането е като я напълниш с оцет и може би солена вода. Може би. Обемът на медната тръба и околния. Може и само с един вид електролит. Като малък съм си правил батерии от какво ли не (картоф, медни и цинкови листчета и помежду им влажна салфетка със солена вода), без да им меря напрежението и слушалка от телефон го отчиташе (пука и то силничко /тези слушалки бяха много чувствителни и съм хваюал мног малки токове с тях/).. И даже магнитна стрелка (самоделен компас) - един вид мой си галванометър също.

Ниското напрежение се решава като се навържат много единици (батерии) последователно, а ако имаме нужда от големина на тока - паралелно. Или с по-големи батерии.

Но ако се е ползвало за галванизиране - електролитно покриване на сребърна статуетка със златен слой (от съдържащ злато разтвор), може да е достатъчно.


Та зависи за какво се ползва. За крушките - по-нататък, но кабели (нека ги наречем проводници) може да сме намирали без да знаем че са такива. Някакви странни артефакти /медни орнаменти/, не е нужно да са с изолация, гъвкави, преносими... И изобщо тогавашната електрика не е нужно да има качествата и ефективността на сегашната.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Крушки... Ако говорим за електрическо осветление - веднага след батериите (волтовия стълб) е открита и волтовата дъга. Ток с достатъчно голяма сила прескача прескача между електроди и свети ярко. Първоначално само трябва да се допрат и разделят електродите.


Самият електролит май също се променя. Може целта да е била да оправят вкуса на вкиснатото вино :icon_rolleyes:

Абсолютно сериозно - може. Да правят някакъв скъп еликсир за богоравнитв. Просто дават накъсо изводите и готово. Още по-интензивно почва...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази Багдатка все още е хипотеза че е била или се ползвала като батерия. Максимум 0.5 Волта напрежение от една бройка, все пак за галвано-приложения може и да е достатъчно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Крушки... Ако говорим за електрическо осветление - веднага след батериите (волтовия стълб) е открита и волтовата дъга. Ток с достатъчно голяма сила прескача прескача между електроди и свети ярко. Първоначално само трябва да се допрат и разделят електродите.

Волтова дъга, или по-скоро към искров разряд може да се запали и от достатъъчно високо напрежение - искрата просто прескача. Също става за осветление и ще бъдат преодолени някои неудобства като бързото разрушаване на електродите и/или необхотимостта електродите да "вибрирар" за да се поддържа стабилно светене (или някой прислужник плавно и прецизно да поддържа тъката чрез нагласяне на единия електрод :) ).

Неудобство тук обаче ще е необходимостта от високо напрежение, което ще изисква над 2 000 последователно навързани такива батерии.

Тази Багдатка все още е хипотеза че е била или се ползвала като батерия. Максимум 0.5 Волта напрежение от една бройка, все пак за галвано-приложения може и да е достатъчно.

Да, най-вероятно, според мен

Неудобство тук обаче ще е необходимостта от високо напрежение, което ще изисква над 2 000 последователно навързани такива батерии.

Това пък неудобство се решава с електростатичен генератор.

Ако древните са имали познанията, това /някои вид/ би им било изцяло по силите. И тук мога да бъда лесно оборен с аргумента, че не е намерен, но от такова съоръжение може да останат само металните колци...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ок, ако за всяка една древна "крушка" на принципа на волтовата дъга са трябвали към 2000 такива батерии, защо до днес е оцеляла само една? Разбира се винаги е възможно всичко останало да е изпогубено или разкостено за да се използва за други цели, но от всички останали изобретения или съоръжения на античността обикновено имаме останали чертежи или поне достатъчно артефакти за да направим заключение, че са били в масово производство. А пък точно най-важното - каквото ще се явява електрическата инсталация - най-оскъдно представена сред артефактите и съвсем никак в изворите и описанията. Освен това няма никакви податки към началото на новата ера да има някакъв революционен технологически или цивилизационен напредък поради откриването на електричеството - всичко си върви пак на горе естествено, но бавно и мудно както и преди и след това ;) докато "втория" път когато откриваме електричеството при Фарадей за нула време (на фона на 7-те хиляди години цивилизация) хората се изстреляха в космоса :)

Иначе съм съгласен с това което казвате, въпросните експерименти действително доказват, че е можело да се направи. Но по никакъв начин не доказват, че е било направено в действителност тогава. А разликата е съществена ;) Иначе винаги може да твърдиш, че всевъзможни датирани от древността медни отломки са били реотани или части от ел.батерии, както и арменците да твърдят че липсата на такива у тях доказва че са били на безжични в древността ;) а един перко дори беше изтърсил, че обикновенат стрела (за лък) не била случайно откритие на хората, а всъщност символизирала вектор на лазерен лъч :lightbulb:

Така че, с други думи - по-спокойно с теориите ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Исках да кажа, че над 2 000 биха дали стабилна дъга от напрежение, без да се налага "механичното" поддържане.. Както и да е де...

Наистина трябва по-спокойно с теориите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои открития във физиката и химията ,както и механизми са използвани ограничено за демонстриране на чудеса в храмовете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някои открития във физиката и химията ,както и механизми са използвани ограничено за демонстриране на чудеса в храмовете.

Именно...Сега да седнем да се питаме , след като парната машина е била позната на Хирон , защо два-три века по-късно примерно римляните не са излетели в космоса.

Единични открития , които поради общото технологично развитие не могат да бъдат нито докрай разбрани , нито практически използвани.

Между другото батериите са няколко десетки , просто две са изложени в музей.И прекрасно могат да обяснят намираните чат-пат позлатени украшения , при които дебелината на златното покритие , както и начина на полагането му си остават загадка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За галванизация на накити,също може да са я използвали.Не е задължително да познават електричеството за да използват свойствата му.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

А сега по-интересното. На какво ви прилича това? По-долните картинки:

fd_lamp.jpg

egyptray.gif


temple-of-dendra-egypt.jpg?w=547


Продължавам нататък... Пиша аз, и затова решавам коя теза да застъпвам, запазвам си правото един вид. Повтарям - не убеждавам в нищо. Дали самият аз вярвам е друг въпрос. Очаквам дори и други по-земни предположения.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

на египетските изображения, които си дал, това са лотоси /според официалното тълкуване/:

http://www.unduecoercion.com/2013/01/the-dendera-light_24.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лотоси... обаче изглеждат толкова технологично , че направо бъркат в здравето на египтолозите (щото дават почва на ония алтернативните да се развихрят яко :haha: )

Между другото тия ,,лотоси,, се срещат в тоя си вид само в храма в Дендера и определено им трябва по-сериозно обяснение.

Иначе още Фл.Петри пише за необикновенно технологично ниво при египтяните при пробиване на цилиндрични отвори в твърди скали.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

това че лотосът на съвременния човек му прилича на нещо друго си е проблем на съвременния човек. Иначе докато няма ясни археологически доказателства за евентуалните технологични постижения на древните, е хубаво да не се спекулира излишно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Добре, съгласен съм. Но продължавам.

На снимката виждаети круксова тръба. С такава Котрад Рьонтген бе открил лъчите си. Вижда се газов разряд /те са искали вакуум да получат хората де/. Иска повече напрежение и по-малко сила.

573px-Crookes_tube_two_views.jpg


Малтийският кръст вътре не е нужен аксесоар, той не е електрод, от изолационен материал е (слюда) служи да докаже "катодните лъчи" (електроните всъщност са това - разходящ електронен сноп) чрез хвърлената сянка.

Ето една без такъв

crookes.jpg

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здрасти!

Че друго не са си правили онези скучаещи английски и други лордове, прекаляващи с афганистанският опиум.

Всякакви глупости, теории са си измисляли. Па кат не им пасвало. Нови.

Наполеончо е първият който носи цяла тайфа от грамотни хора за да грабят само качество а не всякакви фалшификати от базарите.....

Впрочем, впечатляващо е, че под онези огромни "крушки" седят хора и....бачкат.

Помислил ли си е някой, че когато са рисували що са рисували или дялали що са дялали, с какво и кака са си осветявали? Защото няма и най-малко остатъци от сажди върху стените?

Което има е вече от сегашните човеци....

И сега я има тази професия, във всяка кино или ТВ студия. Осветител.... :gathering2::gathering2::gathering2:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Много ясно, че тези неща не ги измислям аз, но доколкото гледам...

Стъблата на лотосите няма да казвам на какво ми приличат - ясно е предполагам, крачетата... Ако пък има нещо вярно, точно там следва да е другият електрод, даже на керамичен изолатор за височко напрежение ми мяса...

Истината е, че дори не съм си помислял да погледна / да прочета какво има в нета по този въпрос (но сега ще го направя) и кои са авторите на тези теории.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И още малко а круксовата тръба, понеже не си спомням в споменах ли я в "Електровакуумни прибори" - светенето на стъклото е луминисценция - от бомбардировката с ускорени електрони ("катодните лъчи"). При спиране обече ускорените електроните излъчват рентгеновите лъчи и именно тях открива Рьонтген. Какъв вид излъчване са и как точно ги открива мисля е предмет на друга тема- Ако някъде е вече е писано - извинявам се, ако не е - не е било важно за електровакуумните прибори, където единствено може да съм споменал.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От какъв зор па трябва да има сажди? Къде са саждите в църквите и катедралите? Или и тях през средновековието са ги осветявали с луминисцентни лампи?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мисля, че става въпрос за състав на мазилката, а не за видими като в кюнец..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...