Отиди на
Форум "Наука"

Скито-сарматските военно-племенни обединения, известни с политонима хуни


Recommended Posts

  • Мнения 1,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител

Съвсем не е ясно Приск колко езика е чувал. Той свободно използва като синоними названията хуни, скити и варвари, така че и относно езиците може да не е много коректен. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Скитите,бидейки сборище от различни народи--освен своя......"

Той поставя хуните като част от скитите,но с различен език....Да.но все пак изброените езици са 4.

Преди 30 минути, resavsky said:

Тоест хунския и скитския са два различни езици.

Е,кой твърди обратното?От това трябва ли да следва,че под скити има в предвид само географско понятие,след като разграничава и техен отделен език?...

То тарапаната трябва да е била голяма,и трудно да се схваща точно кой какъв е,но поне езиците не би трябвало да бърка,тоест да разграничи отделните езици....

Дори смея да предположа,че Приск е  поназнайвал езика,който нарича скитски, и затова започва с него.

Или поне тоз език е бил по разпространения ....Но определено скитите си имат свой език,каквото и да означава това.......

Аеций чий език беше научил?Хунски или скитски?Знае ли се точно?

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре де!?!?

Има ли някаква друга вероятност ,освен скитския и хунския езици,да отговарят на  славянски и унгарски????

Достатъчно ми беше да погледна картата с езици на Европа днес,за да стигна до това заключение!

Ще  ме хокате ли много??

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Бобо said:

Има ли някаква друга вероятност ,освен скитския и хунския езици,да отговарят на  славянски и унгарски????

Няма друго обяснение. А готският отговаря на румънски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Last roman said:

няма никаква обосновка да правиш подобен паралел/

Разсъждавам така-Скитски език-устойчив във времето от Херодот до Приск-не се знае колко преди това ,и колко след това.

Предполагаемо много носители,поне според историческите данни-впредвид това,че скитите са многобройни,въпреки,че едва ли говорят един език.Все пак има преобладаващ ,предполагам-говорен от огромен брой хора,въпреки че вероятно в разновидности.....въриантите са много и детайли не знам,но би трябвало да е в общи линии така.

Този език би трябвало да е жив и днес.Кои са вероятните му носители?....

Ами първо-дай да ги потърсим там-дето винаги са били!

Хунски език-никакви данни за него до Атила и след това.Приск,според мен представя хуните като скити,а не обратното!

Този език се появява ,и изчезва.Както и въпросните хуни.Обаче,дето викат полицаите-престъпника винаги се връща на местопрестъплението.?Понякога -за да направи самопризнания-както е и случая  с маджарите,въпреки,че при такова широкоизвестно престъпление,с толкова широк обществен отзвук-кандидатите за слава са много....Маджарите,с езика си обаче,са ми едни от основните заподозрени...

Случая с готския и латинския-няма кво да го ровим-половинн европа говори латински езици,другата немски/въпреки,че балтийските са ми по на сърце,като еквивалент на готския...

 

Това спокойно може да го приемете като нездрави фантазии,но очертават една рамка коята за мен е приемлива за търсене на решения.

От тук насетне трябва да се уточнят историческите детайли,и дали те се вписват в тази рамка.Всеки детайл съответно може да разшири или намали тази рамка,или дори да я унищожи.

Обаче аз съм слаб по детайлите,щото ме мързи да четъ!?

 

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

я дай примери за 'скитски език' по Херодотово вртеме и през 3-4 век. Защо смяташ че е 'устойчив' и неизменен? Просто нявмаме данни за подобен извод.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, Last roman said:

я дай примери за 'скитски език' по Херодотово вртеме и през 3-4 век. Защо смяташ че е 'устойчив' и неизменен? Просто нявмаме данни за подобен извод.

Ами,ако искаш  конкретен писмен извор за езика  и устойчивостта му,едва ли ще намеря такъв.Обаче-дай да видим някои исторически факти,и какви изводи могат да се направят от тях!

Анахарсис-скитски филоф,наследник на властта.Убит,щото изпълнил на родна земя някакъв гръцки обряд.Това може и да е просто извинение,за убийството,а истинската причина да е разчистване на път към властта,но факта,че подобно нещо може да послужи като извинение,си е сам по себе си достатъчен.

О дальнейшей судьбе философа и его гибели нам известно из трудов Геродота. Путь возвращавшегося домой Анахарсиса лежал через остров Кизик, жителями которого как раз отмечался праздник в честь Матери Богов. Торжественный обряд произвел на скифа настолько сильное впечатление, что он дал обет совершить точно такой же в случае благополучного возвращения. Добравшись до родных берегов, он направился в Гилею – покрытую лесами местность, считавшуюся священной. Увесив себя крохотными изображениями греческой богини и вооружившись медными тарелками, он стал повторять ночной обряд, увиденный у эллинов. За этим занятием его застал агент скифского правителя Савлия и поспешил с докладом. Прибывший на место царь – родной брат Анахарсиса – лично убедился в том, что тот осквернил священное место обрядом в честь чужих божеств. Жизнь любимца греков оборвала выпущенная из лука стрела.

/Само на руски го намирам.../

Дай да видим и Херодот кво казва за Скитите

 

Дарий навлиза дълбоко навътре в степите, подмамен от „партизанската“ тактика на скитите, които избягват открито сражение и неизменно отстъпват, държейки се на един ден разстояние от персите, като изгарят подире си всичко, заравят кладенците и изворите, крият добитъка.

Това продължило толкова дълго и нескончаемо, че Дарий изпратил един вестоносец на кон при Идантирс, царя на скитите, със следното послание: „Чудновати човече, защо постоянно ми бягаш, когато можеш да спреш с това бродене, да застанеш на едно място и да влезеш в сражение, ако се мислиш годен да премериш сили с войските ми. Или, ако признаеш, че си по-слаб, спри тогава този бяг и ела с дарове за своя господар, със земя и вода[1], да се разберем.“

Ето как отговорил на това послание царят на скитите Идантирс: „Такъв съм аз, персиецо. Пред никого досега не съм побягвал от страх и днес също не бягам от теб, нито върша нещо по-различно от онова, на което съм свикнал в мирно време. Ще ти обясня и защо не ти давам веднага битка. То е, защото ние, скитите, нито поселища имаме, нито посеви, та да препираме от страх да не ги завземете и опустошите, да ги браним от вас с бой. Но ако непременно трябва да се стига, и то по-скоро, дотам, ние имаме царски гробници, на дедите ни. Хайде, намерете ги и се опитайте само да посегнете на тях, та да видите ще се бием ли, няма ли да се бием. А дотогава, освен ако не си наумим друго, бъди сигурен, че няма да влезем в сражение. За влизането в бой — толкова, а за господарите, знай, че за такива смятам единствено Зевс, моя прародител, и Хестия, скитската царица. Вместо земята и водата, за които говориш, ще ти изпратя други по-подходящи — като за тебе дарове. Накрая, в отговор на това, дето се нарече мой господар, аз казвам: «Ще съжаляваш!»“

Читать далее: ввв

.....Тези хора си пазят културата,традициите и ценностите си-затова и предположих  устойчивост на езика....

Разбира се-това е относително,но какво му остава на човек при липса на достатъчно исторически данни,освен чистата логика,която да направи връзка между съществуващите такива....

Къде успешна,къде не.....

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

все пак говорим за период от около 10 века. А и скитите са изметени от сарматите някъде между 2 и 1 век пр. н. е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Last roman said:

все пак говорим за период от около 10 века. А и скитите са изметени от сарматите някъде между 2 и 1 век пр. н. е.

Ами....не знам доколко са изметени.Приск говори за скити,царски скити и т.н.,не за сармати.Архаизира?-възможно,но твърде удобно,за да е причина да отхвърлим какъвто и да е континуитет...

А и самите сармати ....не са ли  роднини на скитите.Смяна на династии,нови пришълци-добре...,поомешване-добре,ма чак измитане?!?....

А и според самия Херодот,ако не се лъжа -скитите са чак до Китай,така ,че тез сармати може да са си и чисти херодотови скити...

Виж-самата държава на на Атила не е точно негово дело.Той е просто последния клин ,който държи моста,но самия" мост" е една идея,която народите от източна европа развиват от древността.Самата легенда за меча на Арес е точно това.Аз лично приемам Атиловата империя като конкурент на Римската,но не като територия,а като начин на живот,ценности,и т. н.

Това за мен е и причината за "основаването" на аспарухова България./тука обаче с някои подробности/

Виж при Приск има един разказ за шута на Бледа/ако не се бъркам/,който избягал в РИ

Та Бледа много се ядосал!И какъв въпрос задал на шута,след като му го върнали?!-

-"С какво Римската империя е по-добра от моята държава?!"

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 34 минути, Бобо said:

Ами....не знам доколко са изметени.Приск говори за скити,царски скити и т.н.,не за сармати.Архаизира?-възможно,но твърде удобно,за да е причина да отхвърлим какъвто и да е континуитет...

А и самите сармати ....не са ли  роднини на скитите.Смяна на династии,нови пришълци-добре...,поомешване-добре,ма чак измитане?!?....

А и според самия Херодот,ако не се лъжа -скитите са чак до Китай,така ,че тез сармати може да са си и чисти херодотови скити...

Виж-самата държава на на Атила не е точно негово дело.Той е просто последния клин ,който държи моста,но самия" мост" е една идея,която народите от източна европа развиват от древността.Самата легенда за меча на Арес е точно това.Аз лично приемам Атиловата империя като конкурент на Римската,но не като територия,а като начин на живот,ценности,и т. н.

Това за мен е и причината за "основаването" на аспарухова България./тука обаче с някои подробности/

Виж при Приск има един разказ за шута на Бледа/ако не се бъркам/,който избягал в РИ

Та Бледа много се ядосал!И какъв въпрос задал на шута,след като му го върнали?!-

-"С какво Римската империя е по-добра от моята държава?!"

Много си се филмирал брат... кочината на Атила конкурент на Романия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Бобо said:

Хунски език-никакви данни за него до Атила и след това.Приск,според мен представя хуните като скити,а не обратното!

Този език се появява ,и изчезва.Както и въпросните хуни.Обаче,дето викат полицаите-престъпника винаги се връща на местопрестъплението.?Понякога -за да направи самопризнания-както е и случая  с маджарите,въпреки,че при такова широкоизвестно престъпление,с толкова широк обществен отзвук-кандидатите за слава са много....Маджарите,с езика си обаче,са ми едни от основните заподозрени...

Как да няма данни. Същият тоя Приск, на когото се позоваваш избирателно, дава такива. Ама нещо не ми звучат по маджарски тия данни. Или пък Приск се е объркал, ама пък как така ще се обърка тоя тънък спец по езиците... :(

А за готския кой те излъга, че бил германски. Нали уж да сме гледали там, където били. Готите в Германия и Скандинавия ли са или в Румъния? И от тук както много добре знаем: готи сиреч гети сиреч дако-гети сиреч власи сиреч румънци. Извод: готски = румънски.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Бобо said:

Разсъждавам така-Скитски език-устойчив във времето от Херодот до Приск-не се знае колко преди това ,и колко след това.

Предполагаемо много носители,поне според историческите данни-впредвид това,че скитите са многобройни,въпреки,че едва ли говорят един език.Все пак има преобладаващ ,предполагам-говорен от огромен брой хора,въпреки че вероятно в разновидности.....въриантите са много и детайли не знам,но би трябвало да е в общи линии така. 

Този език би трябвало да е жив и днес.Кои са вероятните му носители?.... 

Ами първо-дай да ги потърсим там-дето винаги са били! 

Хунски език-никакви данни за него до Атила и след това.Приск,според мен представя хуните като скити,а не обратното! 

Този език се появява ,и изчезва.Както и въпросните хуни.Обаче,дето викат полицаите-престъпника винаги се връща на местопрестъплението.?Понякога -за да направи самопризнания-както е и случая  с маджарите,въпреки,че при такова широкоизвестно престъпление,с толкова широк обществен отзвук-кандидатите за слава са много....Маджарите,с езика си обаче,са ми едни от основните заподозрени... 

 

....

Обаче аз съм слаб по детайлите,щото ме мързи да четъ!?

 


Очевидно е че не четеш много, но много смело си се заел да твориш история и да ровиш в нея. Без четене обаче няма да стане, щото само с питане и смели и неосвателни теории най-много да досадиш на тези които питаш. 

Теоретично съществува верояноста хунския език да е бил маджарски, но вероятността клони към нула. Просто хуните и маджарите са от различни епохи, като и едните и другите са ясно проследими в хрониките. Хуните след края на Атила се разпръскват, като поне три големи техни групи се заселват южно от Дунав в Северна България и в Добруджа. По тия земи обаче няма никакви следи от маджарски език.

Маджарите пък знаем кога правят опит да воюват за първи път с България и кога се заселват в Панония. Има си сведения за тези неща. 
....

Проблема с езика на хуните опира до това, че ако те са някакъв вид сармати, тоест накакъв вид степни "ирански" племена от рода на хоните, скитите и савроматите, то до каква степен езикът им е бил класически ирански от рода на староперсийски, авестийски или согдийски, и до каква степен е бил по-близо до европейските скитски и прото-славянски диалекти. Според трите известни хунски думи е бил по-близо до протославянските езици.   

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:


Очевидно е че не четеш много, но много смело си се заел да твориш история и да ровиш в нея. Без четене обаче няма да стане, щото само с питане и смели и неосвателни теории най-много да досадиш на тези които питаш. 

Теоретично съществува верояноста хунския език да е бил маджарски, но вероятността клони към нула. Просто хуните и маджарите са от различни епохи, като и едните и другите са ясно проследими в хрониките. Хуните след края на Атила се разпръскват, като поне три големи техни групи се заселват южно от Дунав в Северна България и в Добруджа. По тия земи обаче няма никакви следи от маджарски език.

Маджарите пък знаем кога правят опит да воюват за първи път с България и кога се заселват в Панония. Има си сведения за тези неща. 
....

Проблема с езика на хуните опира до това, че ако те са някакъв вид сармати, тоест накакъв вид степни "ирански" племена от рода на хоните, скитите и савроматите, то до каква степен езикът им е бил класически ирански от рода на староперсийски, авестийски или согдийски, и до каква степен е бил по-близо до европейските скитски и прото-славянски диалекти. Според трите известни хунски думи е бил по-близо до протославянските езици.   

Оффф,и аз се уморявам....!Трите известни думи хунски ли са,или скитски?Знае ли се със сигурност какви са?

По трудно е да намериш правилния въпрос,отколкото да дадеш правилен отговор....!

ПП Доколкото ми е известно в съюза на Атила има и угри.Те не остават в европа-няма ги.....Всеки си отива по родните земи....Приск говори за 4 езика!Вероятно не е разграничавал диалектите.Тоест- смело можем да предположим 4 НЕСХОДНИ помежду си езика!Някой угрофински език е много вероятен!...Според мен ,разбира се...затова поставих така въпроса-Не градя теории....

 

 

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.07.2018 г. at 16:41, Бобо said:

"Скитите,бидейки сборище от различни народи--освен своя......"

Той поставя хуните като част от скитите,но с различен език....Да.но все пак изброените езици са 4.

Е,кой твърди обратното?От това трябва ли да следва,че под скити има в предвид само географско понятие,след като разграничава и техен отделен език?...

То тарапаната трябва да е била голяма,и трудно да се схваща точно кой какъв е,но поне езиците не би трябвало да бърка,тоест да разграничи отделните езици....

Дори смея да предположа,че Приск е  поназнайвал езика,който нарича скитски, и затова започва с него.

Или поне тоз език е бил по разпространения ....Но определено скитите си имат свой език,каквото и да означава това.......

Аеций чий език беше научил?Хунски или скитски?Знае ли се точно?

Хунски. А Приск се е объркал, щото по лагерите на хуните освен горепосочените,хуни и готи, са щъкали сармати или алани,балти или бъдещи славяни,траки разни,гърци и латинци,да не говорим,че не се знае хуните колко различни народи са довели,според погребалния обряд само с трупополагане различаваме две основни групи и още две подобни,отделно имаме и гробове с изгаряне дето не са славянски а се водят хунски,да ме поправи Маготин ако бъркам ама не ми се рови сега а,да не забравя и някой и друг кавказец. То затова имаме толкова различни хаплогрупи.

 

On 24.07.2018 г. at 23:07, Бобо said:

Добре де!?!?

Има ли някаква друга вероятност ,освен скитския и хунския езици,да отговарят на  славянски и унгарски????

Достатъчно ми беше да погледна картата с езици на Европа днес,за да стигна до това заключение!

Ще  ме хокате ли много??

Не. Славянски още няма тепърва ще се оформя,а унгарски изключено.

Преди 13 часа, Бобо said:

Обичам да ме подценявят!?

Така,де-не стигнах до горното заключение по логиката която си мислиш ,че следвам.

Напротив.По моята логика го слагам германски,въпреки и с грф/мноооого съмнително/?

Ти само помисли какви езици се говорят днес в европа и кои са евентуално хунски и скитски./Ако смяташ,че това са мъртви езици-просто допусни обратното/и следвай логиката.

Ако са ти в повече допусканията-не се притеснявай!Чисто научен метод са си!?

Кой слагаш гемански? Куца ти логиката.

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, Бобо said:

Ами....не знам доколко са изметени.Приск говори за скити,царски скити и т.н.,не за сармати.Архаизира?-възможно,но твърде удобно,за да е причина да отхвърлим какъвто и да е континуитет...

А и самите сармати ....не са ли  роднини на скитите.Смяна на династии,нови пришълци-добре...,поомешване-добре,ма чак измитане?!?....

А и според самия Херодот,ако не се лъжа -скитите са чак до Китай,така ,че тез сармати може да са си и чисти херодотови скити...

Виж-самата държава на на Атила не е точно негово дело.Той е просто последния клин ,който държи моста,но самия" мост" е една идея,която народите от източна европа развиват от древността.Самата легенда за меча на Арес е точно това.Аз лично приемам Атиловата империя като конкурент на Римската,но не като територия,а като начин на живот,ценности,и т. н.

Това за мен е и причината за "основаването" на аспарухова България./тука обаче с някои подробности/

Виж при Приск има един разказ за шута на Бледа/ако не се бъркам/,който избягал в РИ

Та Бледа много се ядосал!И какъв въпрос задал на шута,след като му го върнали?!-

-"С какво Римската империя е по-добра от моята държава?!"

Долу горе е така,само дето под скити се разбират местните номади под името скити, а техните братовчеди сарматите ги покоряват доста преди описаните събития.Самите сармати вече се преименуват на алани. Иначе да,скити или ираноезични за по-правилно има до Китай.Разни саки,юезчи, или тохари и псевдотохари и усуни,и кангюи, и още много други,на някой даже не им знаем името. Та същите арий като поданици на сюнно пердашат Китай и после се оттеглят на запад,като най-вероятно имат участие при класическите хуни ама дали е точно така ще покажат разкопките. А скити е събирателно на европейските индоарий,и така ги различават от новопристигналите хуни. И да империята на Атила променя света на древността с нови идеи и начин на живот и променя историята. 

Коя е тази причина?

Преди 10 часа, decapitator said:

Много си се филмирал брат... кочината на Атила конкурент на Романия

Баш си е конкурен и гробокопач,откъде и да го погледнеш.Романия е бледа сянка на минало величие,просто от Рим не е останало почти нищо.

 

Преди 7 часа, Бобо said:

Давай ги,за да си разширя,или свия рамката.Или просто да я разрушим.

Май не схващате.....!.Аз нищо не твърдя.Аз питам-и сега съвсем избирателно ще се позова на себе си-

"Добре де!?!?

Има ли някаква друга вероятност ,освен скитския и хунския езици,да отговарят на  славянски и унгарски????"

И последователно обясних как стигнах до горния ВЪПРОС!!!!!!!!....НЕ ТВЪРДЕНИЕ!!!!!!!!-ВЪПРОС!!!!!

А сега ми покажи другите вероятности за това какъв е бил езика на хуните.Готите ги остъй!Изчел съм сичко дет сте писали тука  за тях.ВСИЧКО.....!

 

Не. Може да се каже,че славянския отроче на хунския, но няма да е вярно защото в генезиса му освен тоя хунски присъстват и германски и балтски и сарматски и латински и други. Унгарски е невъзможно, няма никаква близост и общи думи, да не говорим за разликата във времето. Хунския е някакъв индоевропейски, какъв ? Никой няма идея,според запазените думи е индоевропейски ,това е. Ако потърсиш наследниците на хуните на какъв език говорят ,ами освен нас други няма. Ние говорим индоевропейски като някой думи са без аналог сред славянските езици,имаме думи с различен произход които не се срещат сред другите славяни,като същевременно имаме славянски думи със същото значение. Това говори за двуезичие в миналото, а също и това,че вече трудно ще се установи кой думи са преминали от българите към другите славяни и кой са самобитни славянски. Всъщност българския е различен по доста показатели от другите славянски езици ама кой от кой е заемал не е ясно. Титлите ни са азиатски както и организацията. Та извода дето се налага е, хуните са подчинили местните племена и от това обединение произлизат нов език и народи, близки по език но не и по произход.

 

Преди 3 часа, Бобо said:

Оффф,и аз се уморявам....!Трите известни думи хунски ли са,или скитски?Знае ли се със сигурност какви са?

По трудно е да намериш правилния въпрос,отколкото да дадеш правилен отговор....!

ПП Доколкото ми е известно в съюза на Атила има и угри.Те не остават в европа-няма ги.....Всеки си отива по родните земи....Приск говори за 4 езика!Вероятно не е разграничавал диалектите.Тоест- смело можем да предположим 4 НЕСХОДНИ помежду си езика!Някой угрофински език е много вероятен!...Според мен ,разбира се...затова поставих така въпроса-Не градя теории....

 

 

Сега ако дадеш и пример за угрофински заемки ще бъде чудесно,щото според учените май няма.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хунския казваш.....

Аз мисля,че е скитския,каквото и да означава това.

Приск е пределно ясен-поне в преводите които аз съм срещал-ОСВЕН СВОЯ ЕЗИК,употребяват И......

Скитския е най разпространен в държавата на Атила!Би трябвало днешния славянски да е негово отроче!.....????

ПП

Итука искам да сложа един акцент-много странно Приск не казва ....освен скитски,използват и.....,а казва"освен своя ВАРВАРСКИ"....Значи- тука имаме едно по-друго отношение!!!!Другите езици са му по-безинтересни,но този е варварски.Може и да е просто съвпадение заради словореда,но според мен ,тука личи лично отношение!

Този език определено е познат на Приск!!!!!

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Някой може ли да ми даде подробна информация за акацирите.Приск ги нарича хуните акацири,а Уикито ми дава една информация за тях......Майко  мила....!Траки?!?Направо си излиза,че хуните са някви траки.

Сега на въпроса ми-поредния!...Верно ,че заприлича "малко" на монолог,но ....за протокола-

Някой чел ли е Херодот,и какво точно казва той за скитите-народ ли са,къде са,колко са?

Неговата ли математика куца,или мойта представа за света?

Защо скитите не са втория по големина народ,след индийския?

Link to comment
Share on other sites

И къде са го учили другия език. В училище, в университета?

как може цял народ да употребява чужд език, ....

Езиците са близки, затова и се знаят от двата народа

това пише и овидий - скити гети говорят ОБЩИЯ си език. за него той изглежда общ, както за Пабло Малдини българския и украинския изглеждат еднакви

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 8 часа, Бобо said:

Някой може ли да ми даде подробна информация за акацирите.Приск ги нарича хуните акацири,а Уикито ми дава една информация за тях......Майко  мила....!Траки?!?Направо си излиза,че хуните са някви траки.

с четене от 'уйки' далеч ще стигнеш. Иначе това е някаква нова глупост - да изкарат акацирите - траки. Само дето тея уж 'траки' нещо хич не се обичали с 'трака' Атила /тяхната предателска кожица/ :)))

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, Last roman said:

с четене от 'уйки' далеч ще стигнеш. Иначе това е някаква нова глупост - да изкарат акацирите - траки. Само дето тея уж 'траки' нещо хич не се обичали с 'трака' Атила /тяхната предателска кожица/ :)))

 

Просто отбелязах...в уикито пише и ,че езиците били 3,а приск ясно казва 4!.. Другия въпрос ми е интересен.Скитите не трябва ли да са повече,и то мнооооого повече от траките????

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

уикито не е достоверен източник, май френд. Особено българската му версия, където всеки може да си пише каквото му е на душата и няма особено строг контрол. В смисъл след пролазването на автохтонската паплач, нашата уикипедия заприлича доста на македонската такава /което безспорно е доказателство за родство полюс комплекс за малоценност/. Освен това скити през 5 век няма. Има разнородни племена, живеещи в тази област, които античните автори по навик наричат скити. :)

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 28.07.2018 г. at 8:19, Last roman said:

уикито не е достоверен източник, май френд. Особено българската му версия, където всеки може да си пише каквото му е на душата и няма особено строг контрол. В смисъл след пролазването на автохтонската паплач, нашата уикипедия заприлича доста на македонската такава /което безспорно е доказателство за родство полюс комплекс за малоценност/. Освен това скити през 5 век няма. Има разнородни племена, живеещи в тази област, които античните автори по навик наричат скити. :)

 

Ще ми обясните ли какво значи автохтонен?!?!?Не трябва ли новите ни историци,които твърдят ,че сме скитосармати да се нарекат автохтонска паплач?.....Все пак,една част от Малка Скития е в пределите на държавата ни????

Колкото до това,че скити през 5ти век няма,съм съгласен с тебе-то и гърци по това време няма...!!!!Има някакви ромеи,дето говорят гръцки!😜

Сега ще сложа една карта,дето много ме заинтригува.Картата показва къде е разпространена тамбурата.....Сигурно няма да ви хареса отклонението,но поемам риска...😊

Tambura map

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Бобо said:

Колкото до това,че скити през 5ти век няма,съм съгласен с тебе-то и гърци по това време няма...!!!!Има някакви ромеи,дето говорят гръцки!😜

В Чаталарския надпис българите пишат, че изправят армията си срещу грикус, тоест гърци е имало по онова време.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...