Отиди на
Форум "Наука"

Скито-сарматските военно-племенни обединения, известни с политонима хуни


Recommended Posts

  • Модератор История

Е между Атила и аварите има цял един век дистанция.Доста време е.А и Атила не опустошава толкова много Балканския полуостров а по скоро днешна Западна Европа.Той вероятно затова е толкова популярен.Аварите правят от сравнително гъсто населения полуостров буквално пустиня с наистина жестоки инвазии но никой на Запад не ги помни.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
1 hour ago, resavsky said:

Има учени които смята че след смъртта на Атила основния хунски масив се оттегля по средното течение на Днепър.

Смятат на база на какво? На голи предположения. Последното, което знаем за тях е, че са на юг от Дунава. Денгизих се прави на много отворен и аланът на ромейска служба Аспар му вижда сметката. Ернах е по-кротък и си седи тихо и мирно в Добруджа най-вероятно като ромейски федерат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 32 минути, resavsky said:

Е между Атила и аварите има цял един век дистанция.Доста време е.А и Атила не опустошава толкова много Балканския полуостров а по скоро днешна Западна Европа.Той вероятно затова е толкова популярен.Аварите правят от сравнително гъсто населения полуостров буквално пустиня с наистина жестоки инвазии но никой на Запад не ги помни.

Хуните са направили страшни опустошения именно на Балканите, но практически с еднократно нашествие. А аварите вилнеят около половин век почти постоянно. Това е разликата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 22 минути, resavsky said:

На база на археологическа данни.Некрополи и т.н.

Би ми било интересно, защото аз не съм чувал въобще за това. Къде се дяват хуните в края на 5 век ми е загадка.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 6 минути, Thorn said:

Хуните са направили страшни опустошения именно на Балканите, но практически с еднократно нашествие. А аварите вилнеят около половин век почти постоянно. Това е разликата.

Аз поне не знам някой град на Балканите в резултат на хунската инвазия да е така унищожен до степен че в него да бъде преустановен живота.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
1 hour ago, Thorn said:

Би ми било интересно, защото аз не съм чувал въобще за това. Къде се дяват хуните в края на 5 век ми е загадка.

Потърси повече материал за Новогригориевка.Вероятно там отива Ернах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хуните - част 1https://www.zapiski.info/528/Хуните-част-1

Археологическото наследство на хуните

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 3 часа, bulgaroid said:

Ами не е, тука има цяла тема по въпроса защо така и кой как превежда. 

 

Е, хайде сега - обичайният негативизъм, подозрения и обвинения на Рицаря. На него все фалшификации му се привиждат. Този превод на Теофан е неточен и това си е отбелязано изрично в предговора на Бодянский.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, bulgaroid said:

Котлите не са доказателство.

И кое тогава е доказателството? Или те не са доказателство, щото май-май нещо ги е хванала липсата из Българско?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Котлите са запазена мярка на хуните.Нещо като автограф.И фактът на тяхната липса в България е многозначителен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе, има котли и в България - навремето Вера Ковачева написа цяла дисертация за котлите. Но не са същите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

днес тези котли ги има във всяко западноевропейско домакинство, познати като холандска пещ.

българските котли са глинени, познати като каленик или гювеч.

Това е технология за готвене, до която различните общества рано или късно, стигат независимо едни от други.

Интересното е, че не е установено, кои са хуните, но се знае че котлите са техен подпис. :)

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 52 минути, БатеВаньо said:

днес тези котли ги има във всяко западноевропейско домакинство, познати като холандска пещ.

българските котли са глинени, познати като каленик или гювеч.

Това е технология за готвене, до която различните общества рано или късно, стигат независимо едни от други.

Интересното е, че не е установено, кои са хуните, но се знае че котлите са техен подпис. :)

Да но хунските котли са бронзови /в огромното си болшинство/ и са страшно специфични.Защо хуните са ползвали точно такива котли - ами все едно да питаш защо само баварците носят кожени къси гащи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

А това че древните автори често наричали българите хуни.Това може и да е така но касае изворите преди 7 век.Когато българите преминават Дунав и византийците ги опознават по добре изведнъж спират да ги наричат хуни.В една друга тема съм го писал че има поне десет изрични сведения за произхода на българите и те са категорични:по произход са скити.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кое огромно болшинство,каква запазена марка?Реално в Евразия са намерени над 200 котли, те биват десетки видове,не ми се изпада в подробности. MErdyHunAnabasisCauldrons.jpg

Въпросните хунски ,котли са около 20 и са намерени из цяла Евразия, нали не приемаме,че хуните са обитавали навсякъде от тундрата до Индия? Запазена марка не са в никакъв случай, просто по време на миграцията са донесени в Европа използвани са и при амортизация или други щети са изоставени,като цяло хуните явно не са можели да произведат такива котли и с времето са ги изгубили. Още повече ,технологията на точно тези котли е китайска, преживява бум долу горе по същото време и после отмира по някаква причина,така,че най-вероятно по търговските пътища са разпространени въпросните котли. Защо точно да са хунски никой не може да обясни.Такива котли са използвани точно през периода на много места в Евразия. 

 

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, resavsky said:

А това че древните автори често наричали българите хуни.Това може и да е така но касае изворите преди 7 век.Когато българите преминават Дунав и византийците ги опознават по добре изведнъж спират да ги наричат хуни.В една друга тема съм го писал че има поне десет изрични сведения за произхода на българите и те са категорични:по произход са скити.

През 5-то столетие, в сравнително кратък период от време е било въпрос на престиж, за врагове и съюзници, да громят хуните или да се родеят с тях. Това е противник или съюзник, който е развалил идилията в средиземноморския свят и близкият изток.

Затова за лукавите ромски хрьоникьори, всичко живо на север от Хема е било хун, което се е било превърнало вече, в нарицателно за кръвожаден, леко вулгарен варварин.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно по тази тема се говори няколко пъти,как точно китайска технология и изработка се превръщат в хунски, това явно не е от значение.Защо са намерени такива котли в крайния север и далеч на изток явно също не е от значение,едно си баба знае едно си бае. Изработка на подобен котел е изисквало специфична огромна пещ, каквато няма намерена в Европа а ако имаше досега щеше да се знае за нея.Самата изработка и оформление са нетипични за хуните и нямат връзка с тяхното изкуство. Въпросните котли са били обект на търговия и са явно високо ценени от номадите,затова явно те са си набавяли от тях колкото могат повече,още повече ,че цената е била огромна и само богати племена са се сдобивали с подобен котел. Не казвам че в Сердна Азия няма котли,има. Но конкретния тип е просто с изключителна изработка и качество и явно е предпочитан. В някакъв момент котлите вече не са налични и просто изчезват от археологическите пластове. Тука всички питат ама защо няма хунски котли в България, а кой каза ,че няма ? Хуни и българи никога не са се задържали дълго под Дунава,но във Влахия има както и в Унгария и Северното Черноморие,а къде аджеба живеят българите? Кога всъщност те прехвърлят Дунав?

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, resavsky said:

А това че древните автори често наричали българите хуни.Това може и да е така но касае изворите преди 7 век.Когато българите преминават Дунав и византийците ги опознават по добре изведнъж спират да ги наричат хуни.В една друга тема съм го писал че има поне десет изрични сведения за произхода на българите и те са категорични:по произход са скити.

Чак пък изведнъж, до 500г. имаме само хуни,около 500г. до около 600г. се говори за хунобългари,както и за българи и хуни, след около 600г.вече преобладават българите,прехода е постепенен и отнема около 100 години. Няма да се учудя ако случая е подобен със сарматския където имаме много племена и в един момент те всички се превръщат в алани.Каква е причината не се знае но подобни неща се случват непрекъснато. А това за скитите изобщо няма да го коментирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 минути, БатеВаньо said:

През 5-то столетие, в сравнително кратък период от време е било въпрос на престиж, за врагове и съюзници, да громят хуните или да се родеят с тях. Това е противник или съюзник, който е развалил идилията в средиземноморския свят и близкият изток.

Затова за лукавите ромски хрьоникьори, всичко живо на север от Хема е било хун, което се е било превърнало вече, в нарицателно за кръвожаден, леко вулгарен варварин.

Ами не е вярно,точно тогава империята участва директно в повечето събития и византийците са наясно кой какъв е. Аз не случайно предложих на ресавски да сравним археологията защото тя не лъже,и той отказа защото знае,че тогава нещата стават очевадни. Сега тука ми разтягате лукуми и се мъкнете вода от десет кладенеца. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎5‎.‎8‎.‎2018‎ г. at 15:51, Бобо said:

Не,че искам да продължавам безсмислени спорове,но аз винаги се стремя да не говоря празни приказки.Та това го слагам просто за протокола!

https://btvnovinite.bg/lifestyle/liubopitno/unikalna-nahodka-razkri-imeto-na-parvija-plovdivski-kmet-snimki.html

Първият управител на града под римско управление е пряк наследник на тракийската царска династия на Одрисите. Градоначалникът е бил и главен жрец на римската провинция Тракия и по негово време Филипопол е обявен за метрополия.

 

2111236039.jpg
 

 

Надписът преобръща представите за датировката на Античния театър в Пловдив. Съоръжението е построено не при император Траян, както се смяташе досега, а поне 20-30 години по-рано.

Наследниците на Одриската царска династия са управлявали Филипопол чак до 4 век след Христа, а градът е влязъл доброволно в рамките на Римската империя, като съюзен град. Новите разкрития показват, че древният Пловдив е бил най-значимият градски център в древна Тракия преди присъединяването към Рим.!

 

 

Пловдив е пример за това, как голям и важен град, може да избегне кръвопролитие, благодарение на космополитните си управници. Този град не е завладяван. Той е поставен пред избор и затова има през целия период контуинитед. Влиза в българската държава доброволно и филипополци се вливат в българската народност моменталически. Те не са нито роми, нито гърци. Те са филипополци, каквито са цяла южна българия днес. Тоест днешни българи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Хайде стига глупости нямало гърци във Филипопол.Града си е доминиращо гръцки чак до средата на 19 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 56 минути, bulgaroid said:

Ами не е вярно,точно тогава империята участва директно в повечето събития и византийците са наясно кой какъв е. Аз не случайно предложих на ресавски да сравним археологията защото тя не лъже,и той отказа защото знае,че тогава нещата стават очевадни. Сега тука ми разтягате лукуми и се мъкнете вода от десет кладенеца. 

Е кое им е очевидното?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 40 минути, resavsky said:

Хайде стига глупости нямало гърци във Филипопол.Града си е доминиращо гръцки чак до средата на 19 век.

Само отявлен тракедонист може да твърди, че във Филибето е нямало гърци. Кой е посрещнал Маламир през 9 век? Кои е изклал Калоян през 1205г., ако е нямало гърци? Марсианци във Филибето? А стенописите на гръцки, а борбите на нашите дядовци срещу гръкоманите? Ей, това тракедонизмът всякакви глупости е способен да наплоди! Нали има османски тефтери, г-н Ваньо, сигурно дори Вие сте чувал за османските регистри докъм края на 18 век, а там 2/3 от населението, което не е турско, се е самоопределило като гърци?!
Не бил завладяван!? Ами прегледайте пресата, ако не Ви се четат извори. Не просто е завладяван, а е многократно РАЗОРЯВАН, още като се почне от готите през 251, дето е изклано цялото население, мине се през авари на път за Константинопол, след това няколко пъти българи и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, _magotin_ said:

Само отявлен тракедонист може да твърди, че във Филибето е нямало гърци. Кой е посрещнал Маламир през 9 век? Кои е изклал Калоян през 1205г., ако е нямало гърци? Марсианци във Филибето? А стенописите на гръцки, а борбите на нашите дядовци срещу гръкоманите? Ей, това тракедонизмът всякакви глупости е способен да наплоди! Нали има османски тефтери, г-н Ваньо, сигурно дори Вие сте чувал за османските регистри, а там 2/3 от населението се е самоопределило като гърци?!

Пък после ние се смеем на фиромците...........

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...