Отиди на
Форум "Наука"

Скито-сарматските военно-племенни обединения, известни с политонима хуни


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, _magotin_ said:

Това се нарича "argumentum ad hominem", подмяна на същностния разговор с обиди на опонента, елемнтарен трик за отвличане на вниманието.
Въпреки изписаните "кофи с мастило" по адрес на опонента, копнеещите за истината, спокойни читатели във форума така и не разбрахме как например траките или понтийските гърци са занесли неравноделните ритми в Кавказ, в Средна Азия и особено в Индия. Разбира се, лицето може да твърди после, че те са се изобретили сами по цялата тази ос, но този аргумент пада поради факта, че ако беше валиден, щеше да ги има на всяко място в света и особено в Европа, където музиката открай време е фокус на културния живот на народите.

Ако това-

"

  Цитирай

Версиите са много - по въпроса - откъде все пак произхождат неравноделните ритми и тактове в БГ-фолклора.

Само една "версия" е в състояние да обясни защо неравноделните ритми се срещат по остта България - Индия и това е "версията", че българите са най-автентичните сармати в Европа, със запазени архаични традиции като кучепочитанието и неравноделните ритми."

го перифразирам така/както и повечето участници биха го възприели,ако прочетат няколко твои поста/-

"кой си ти,че правиш подобни заключения?Аз съм всезнаещия,и аз казвам,кое е правилно,щото много съм учил и работил по въпроса,и ти нямаш нужните знания да ми опонираш"

Автоматично минава в графа  "argumentum ad hominem"

Така ,че-бъдете малко по-широко скроени,и няма да имате проблеми с подобни аргументи!?

Ако танците и песните  на народите се  вписват в темата----

Да минем по темата!?

 
Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
1 hour ago, ramus said:

 

Неравноделните ритми... не са музика. Авторът на горното писание, на което публикувах линк, не е взел предвид че и в индианските култури се срещат неравноделните ритми. Рядко - но се срещат. Още в шаманските звуци и ритми, дори и в африканските, в рядкото ехо достигнало до наши дни, са били налични неравноделните ритми и са били като част от определени ритуали. Предположително - така са и възникнали, както са и възникнали и равноделните. Музиката не се изобретява, тя съпровожда човешката цивилизация и е човешка уникалност, спрямо останалия "живот" на планетата (поне досега).

Кой, кога, къде и кога нещо бил "измислил" и дали това не може да се ползвало и за историческо проследяване - това не са сериозни казуси, за сериозни хора, разбиращи какво точно говорят, защото условностите и относителността на това, огромната отдалеченост във времето, определят всичко да е в зоната на предположенията. А тя - много често се превръща в нагласация и стъкмистика - за да може поредния някой си, да я ползва "да доказва неговото си".

В този смисъл - на историците запецнали в темата,  ви трябва да си доказвате тезите и убежденията - типично по исторически. Заради това никой не се интересува от същността на въпроса за неравноделността на ритмите, както и дори нямате идея каква е разликата между ритъм, метрум, размер и такт (щото за разбирането на тия не е достатъчно само да се погледне в Уики). Кои  от тия - са неравноделни, кога и как се наричат...

Мене ме интересува ,до колко тази музика е близка до нашата,и евентуални паралели  с друга музика,която използва подобни неравноделни тактове....или както там е терминологията...Тоест-тази музика и танци близки ли са въобще до нашите ,и колко?....Благодаря предварително!?

Мен лично най ме впечатли финала  на втория,и особено на третия клип,въпреки ,че качеството е ужасно.Но аз нямам нужните познания за категорична оценка!

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз наистина незнаех, че най-автентичните сармати, първоначално са резидирали в Индия. ?

Ето, вече ще знам. Излиза, че по маркера музикален фолклор, братята ромляни са ни наистина братя и няма за какво да се притесняваме за в бъдеще с демографията на БГ. Дет' се вика, те са маята, солта и хляба и в миналото и в бъдещето на българите, ...

и на един куп други народи.

Те индийците имат един супер херос, небезизвестния примрандрат бахубали. Та , ей къдей Балгеуия и Бахубали. Има някаква прилика сякаш. :) дори и на Авитохоли може да се натъмани.

 

все ми се струваше, че циганската музика доби популярност в последните 20 години, с бума на чалгата, но в края на краищата това може да е процес за връщане към корените ни, към индийските сауромати.

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Янков said:

 

 Така че да ти отговоря с един въпрос - можеш ли да представиш, каквото и да е доказателство.......,  българите по времето на Аспарух са слушали същата народна музика, със същите неравноделни ритми, каквато слушаме и ние днес?

 

 

 

 

Цитирай

Това разбира се няма научна тежест,но ако на теб не ти стига-на мен ми е достатъчно!

Един поздрав от мен,за разведряване на обстановката.....

...Не става въпрос точно за това хоро,разбира се-то е ,щото ми харесва!

Става дума за Еркеч!?

"В допълнение ще цитирам проф. И. Гълъбов, който разглежда формите ВЪХЕЛО и НИСЕБАР в еркèчкия говор и счита, lazar_01%20(1).jpgче еркèчани „са научили имената на горните селища не от техните гръцки обитатели, а чрез посредничеството на друго население, в чийто говор са се пазили още горните имена с неизпаднали носови съгласни”. Гълъбов стига до извода, че тези примери „са ценни и в друго отношение - край останалите архаични черти, както в говора, така и в етнографията на селото, те свидетелстват за население, което се е запазило от по-дълбоки промени и размествания от своето установяване в тези места”.  От изложените факти може да бъде извършен категоричният извод: няма никакво съмнение, че Еркèч е древно българско село, което съхранява през вековете елементи от езика и бита на  установилите се по тези места древни българи"

http://www.bulgariasega.com/sviat_novini/24891.html?print=

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 20.07.2018 г. at 1:31, _magotin_ said:

Докторатът на Нешева, голямото изследване на евразийския геном, сега и румънското проучване за Добруджа - генетиката доказва, че прабългарите са преките предци на една голяма част от днешното българско население, което чувствително се различава от траките, без разбира се да се отрича известен принос на завареното население. Днешните българи са несравнимо по-близо до прабългарите, отколкото до траките, и това е научно установената истина. 

Може ли подробности ? Това е, направо бомба.:ag: Ще раздруса основите на бая съседски доктрини.:al: Еле па румънците,пак "неувязочка: при тях, па нема власи:ag:

Моля модераторите да почистят темата, и да продължим по-същество.

Link to comment
Share on other sites

On ‎20‎.‎7‎.‎2018‎ г. at 1:31, _magotin_ said:

Докторатът на Нешева, голямото изследване на евразийския геном, сега и румънското проучване за Добруджа - генетиката доказва, че прабългарите са преките предци на една голяма част от днешното българско население, което чувствително се различава от траките, без разбира се да се отрича известен принос на завареното население. Днешните българи са несравнимо по-близо до прабългарите, отколкото до траките, и това е научно установената истина. 

 

Дано се намери модератор с достойнство и да пусне този ми отговор.... а дано ама надали :) 

Маготин, това, което си написал е тежка форма на некомпетентност.

Българите са толкова далеч от траките ( ако приемем че 3000г преди новата ера са траки) колкото подхожда на 5000г отдалеченост във времето.

Самата Нешева казва че тази отдалеченост се отдава на голямата времева дистанция

Близостта на българите с населението от балканския Бронз е вече общоизвестна и напъни като твоя са комични

Освен това разбери че заради непоносимост към точно такива истини модераторите на този форум са ми наложили бан и не е достойно да ме репликираш, след катоне  мога да ти отговоря

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, bulgaroid said:

Може ли подробности ? Това е, направо бомба.:ag: Ще раздруса основите на бая съседски доктрини.:al: Еле па румънците,пак "неувязочка: при тях, па нема власи:ag:

Моля модераторите да почистят темата, и да продължим по-същество.

Първо администраторите да пуснат водата в темата, после ще продължим разговора.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 19 часа, Бобо said:

Брееейййй!Никой не ми влиза в положение....?

 

А на мен тука ми беше надеждата-като последна инстанция....!......

Явно имате по-важни дела....!??

Айде стига спам с тези хора тук.

Пусни отделна тема, щом държиш.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 20.07.2018 г. at 13:36, ramus said:

Извинете, но е налице проблем. Както и по-горе, на друг форумен корифей, и тук се намесвам само за да отбележа някои основни положения.

 - Проблем е, че използвате множествено число и се явявате говорител на някаква несъществуваща "група" единомислещи.

Да ви напомня, че там където много хора мислят еднакво - не може да има познание, защото нито един от тях не мисли. Мисленето е едно, но продуктите на мисленето се определят строго индивидуално, според качествата и особеностите на "мислещия". така, че - ако има "еднаквомислещи", намя мислещи.

 - четенето на текст, не е еквивалентен на прочита му. Доколко "прочита" на текст, може да се нарече "разбиране" е вече доста условен казус.

Коректно би било да започнете своите последни думи примерно така: "аз лично, разбрах от прочетеното, че трудолюбието ...". Това не пречи нищо такова, аз лично, да НЕ съм написал. Което е и пример как личното пристрастие изкривява възприятията, и така - интерпретацията, само и само да докара до нужното съответствие за 'четящия'.

С няколкото си кратки обмени на думички, вие сам направихте блестящ пример за пристрастие и ролята му за... "научното ви мнение". Пристрастието може да даде тласък, да подаде нужния мотив - да "изградите, с много усилия и труд научното си мнение. Но това с нищо не променя неговата ограниченост именно поради ПРИСТРАСТИЕ.

Не Пишещия тия думички анонимник, в някакъв си форум, е проблема в случая, а това че съвсем открито вие сте под силно влияние на пристрастие. Има хора при които това влияние е по-малко, при други - е повече. Имат си корелация сред други техни психични и характерови особености, които в случая не са важни и не ги коментирам.

Пристрастието най-често се проявява като 'предпочитание'. Затова вежливо и предпазливо ви "проверих" с въпроса - защо имате точно предпочитание към определено обяснение, с идеята че "то единствено обяснява"... Вие, разбира се не ми отговорихте, но и не го очаквах.

Излишно е да реагирате гневно или негативно - за мен това няма никакво значение, но ако ви е възможно спестете си го, защото така още повече засилвате изкривяването във възприятието и това рязко и директно се отразява в интерпретирането на това, което сега пиша. После - отново ще напишете нещо, което вие сте прочели, а не защото аз съм го написал... И така тече едно разминаване... сякаш до безкрай. Това се случва непрекъснато из всички теми и раздели... ( с много малко изключения ).

С нищо не ви заплашва да осмислите това, което пиша в момента. Това само би ви донесло евентуални ползи, в случай че го вникнете и се опитате да го вземете предвид. Пак повтарям че за мен това няма никакво значение, нито имам нужда да ви убеждавам в нещо, нито имам отговорността да го правя или пък нещо ще спечеля или играя еговите си игри. Това си е само за вас самия. Ако вие имате наистина задълбочено отношение към онова "на което сте посветили живота си" би имало смисъл да преодолеете силния ограничителен момент на пристрастието... Така бихте си дали възможност да издигнете труда си на съвсем ново ниво... Според мен - го заслужавате и единствено от вас зависи.

Опитайте да запазите спокойствие, ако са налични негативни реакции, оставете ги да отшумят. Ако не се фиксирате в тях, те имат простото свойство да си отидат със скоростта с която са се появили. Чак тогава си давате шанс да погледнете възможно повече трезво... Това са поне базови умения, а се чудя защо толкова хора дори насред форума си създават проблеми на себе си, които се отразяват и в комуникацията помежду им.

Налице са множество от стратегии и прийоми, в теоретичен принципен, и практически план - за измъкване от влиянието на пристрастието. Това само показва, че много хора са забелязали колко вредно е неговото влияние, особено когато става въпрос за ПОЗНАНИЕ... Това че в личния живот всеки човек живее и се основава на пристрастия, няма особено значение и е просто част от живота на средностатистическата човешка личност. Но когато се касае за ... ПОЗНАНИЕ - вече пристрастието се явява ограничение и  става важно да се реализира начин да се преодолее и/или заобиколи. (като това никак не е лесна задача, но поне издава сериозно отношение и разбиране към проблема)

ей, не се сдържа да поспамиш и в тази тема /макар че тук си имаме зачислен штатен шут илиан/. И понеже ме мързи да те трия, налагам ти безсрочен преглед на менията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Бобо said:

Ти знаеш ли кво е СПАМ?

  


Във форумите спама не се наказва от закона, а от правилата им. Обикновено спамерите по форумите са флудъри с претенции, ниско образование и съответно защитават теории или имат много въпроси и мнения с които искат да си докажат теориите. В случая единия се опитва чрез философстване върху опонентите да покаже как те грешат и че принципно са субективни и затова и грешни. И съответно пълни темите с философски флуд. Другия следва идеология и от там троли темите целейки да докаже, че идеологията която следва е вярна, въпреки че учените са я отхвърлили. Не е специалист в генетиката, а е само доктор по физика, но тук се опитва да преподава генетика все едно има професорска титла по генетика от Оксфорд. А последния флудър зафлуди темата с въпросите си за народните танци. Темата за танците е интересна, но отклонява напълно вниманието от основния въпрос за скитите, сарматите и хуните. Затова и му беше препоръчано да отвори нова тема. 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Бобо said:

Аз не разбирам проблема на официалната история с траките.....Тоест-разбирам го, но той не е породен от противоречие с науката! Навярно има някаква политика тука..... 

Еми проблем за науката няма. Проблемът е при лаиците, които се опитват да се правят на учени и да преобръщат науката. И го правят основно по политически (националистически/патриотични) подбуди. Като се почне от Раковски и се мине през Г.Ценов за да достигнем до днешния П.Серафимов всички са изявлени патриоти и националисти, които се борят с враговете на народа и се опитват да го пробудят. Но в опитите си спекулират с исторически факти, сведения и като цяло с науката история. Българите от 7 век не са наследници на античните траки. Сред съвремените българи има наследници на балканско население, но те са наследници не по прабългарска линия, а по линия на асимилираното ромейско население с тракийски, гръцки, и друг балкански произход.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, makebulgar said:

Еми проблем за науката няма. Проблемът е при лаиците, които се опитват да се правят на учени и да преобръщат науката. И го правят основно по политически (националистически/патриотични) подбуди. Като се почне от Раковски и се мине през Г.Ценов за да достигнем до днешния П.Серафимов всички са изявлени патриоти и националисти, които се борят с враговете на народа и се опитват да го пробудят. Но в опитите си спекулират с исторически факти, сведения и като цяло с науката история. Българите от 7 век не са наследници на античните траки. Сред съвремените българи има наследници на балканско население, но те са наследници не по прабългарска линия, а по линия на асимилираното ромейско население с тракийски, гръцки, и друг балкански произход.

Патриоти и националисти...Колко да са патриоти тези, които повтарят като папагали любими антибългарски тези на "науката" у комшиите от времето на Тито и Чаушеско? Или направо наливат вода в мелницата на новия македонизъм - тракедонизма, който цели да отслабва българската идентичност и да всява объркване и разделение сред народа?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, makebulgar said:


. Темата за танците е интересна......

Те това ме интересуваше,но не мисля,че е редно аз да отварям нова тема във форум Наука,отдел История,просто щото нито имам време нито ниво за да я развия.Мислех си ,че въпроса ми е елементарен за вас,и очаквах бързи отговори,дори предположих някои от тях,а вместо това-правила,правила,претенции и пренебрежение.

Споко ,не съм се засегнал..

Ако на някой му е станал интересен въпроса ми-може да отвори нова тема,но не би било редно да се подмине и евентуално коментиране на траките като вероятен носител на тези неща,колкото и да ви е неприятно,или да противоречи на убежденията ви.Разбира се-вариантите са много,но не съм аз човека,който ще ги коментира.

За мен приоритет имат траките,или някое от племената което е минавало за тракийско, в предвид това кои са понтийците.

А също така,и историческите податки  по темата, на които обърна внимание и авторката на статията по въпроса,/която статия качих тука./

Авторката ви е колежка !

Хорцата може и да ви се струват смешни като аргумент,но докато науката история не стане наистина интердисциплинарна,ще е просто една маша на политиката!!!!

ПП-Същото е и с факта,на който Овидий е обърнал внимание,че гетите кимат за да и не наобратно.Сам по себе си нищо не означава,въпреки ,че трудно може да мине за случайност,след като и ние днес все още правим това,на същата територия/айде -да кажем близка територия/,и наоколо никой друг не прави така/освен пак в едни територии дет са си били наши етнически/

Това не са доказателства!!!!!!!

Но най-малкото са повод ,да се търсят такива!....

Предполагам ,сарматите също са "един от основните заподозрени"

Спирам вече!Ще гледам да не ви преча!

Редактирано от Бобо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎22‎.‎7‎.‎2018‎ г. at 5:33, bulgaroid said:

Може ли подробности ? Това е, направо бомба.:ag: Ще раздруса основите на бая съседски доктрини.:al: Еле па румънците,пак "неувязочка: при тях, па нема власи:ag:

Моля модераторите да почистят темата, и да продължим по-същество.

Това, ако не ме лъже паметта, се пусна във форума преди 4-5 месеца, и се изговори. Имаше линкове. Аз лично разглеждах линка към форума и общо взето не беше нещо неочаквано.

Най-вероятно щом не си ги видял, си пропуснал някоя друга тема или постовете са били зачистени.

изводите там са такива, каквито са в поста на _маготин_ + корекциите от поста на ilianm, на текущата форумна страница.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, _magotin_ said:

Патриоти и националисти...Колко да са патриоти тези, които повтарят като папагали любими антибългарски тези на "науката" у комшиите от времето на Тито и Чаушеско? Или направо наливат вода в мелницата на новия македонизъм - тракедонизма, който цели да отслабва българската идентичност и да всява объркване и разделение сред народа?

Това е повод за притеснение. Може би не толкова за българите в БГ, колкото до поддържане на българската идентичност в Македония.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Между другото византийските автори познават повече от добре старите скито-сарматски племена.Но кой знае защо не определят хуните като такива.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 22 часа, Бобо said:

ПП-Същото е и с факта,на който Овидий е обърнал внимание,че гетите кимат за да и не наобратно.Сам по себе си нищо не означава,въпреки ,че трудно може да мине за случайност,след като и ние днес все още правим това,на същата територия/айде -да кажем близка територия/,и наоколо никой друг не прави така/освен пак в едни територии дет са си били наши етнически/

кимането наобратно също е присъщо на доста племена в античността. Има го дори при гърците, а и в... Индия, разбира се.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

Между другото византийските автори познават повече от добре старите скито-сарматски племена.Но кой знае защо не определят хуните като такива.

Познават ги от хрониките, а не лично.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 20 минути, makebulgar said:

Познават ги от хрониките, а не лично.

Това не се отнася за Приск да речем.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Last roman said:

кимането наобратно също е присъщо на доста племена в античността. Има го дори при гърците, а и в... Индия, разбира се.

 

Преди 39 минути, Last roman said:

кимането наобратно също е присъщо на доста племена в античността. Има го дори при гърците, а и в... Индия, разбира се.

И при Албанците!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, resavsky said:

Това не се отнася за Приск да речем.

Приск познава лично хуни и Атила, но използва като обобщаващо за тях названието скити. Защото произлизат и живеят в географията Скития. Не е познавал херодотовите скити или скитите живеещи в Добруджа векове по-рано. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, makebulgar said:

Приск познава лично хуни и Атила, но използва като обобщаващо за тях названието скити. Защото произлизат и живеят в географията Скития. Не е познавал херодотовите скити или скитите живеещи в Добруджа векове по-рано. 

Е,но той не употребява ли и термини "скитски език" и "скитски обичаи",които нямат връзка само с географията.

Разбира се,този език и обичаи може да нямат и нищо общо с езика и обичаите на херодотовите скити,но поне към този момент Приск е разграничавал скитски език и обичаи...,ако това означава нещо...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 6 минути, Бобо said:

Е,но той не употребява ли и термини "скитски език" и "скитски обичаи",които нямат връзка само с географията.

Разбира се,този език и обичаи може да нямат и нищо общо с езика и обичаите на херодотовите скити,но поне към този момент Приск е разграничавал скитски език и обичаи...,ако това означава нещо...

Не Приск изрично си пише че в лагера на Атила се говорят три езика:хунски,готски и латински.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, resavsky said:

Не Приск изрично си пише че в лагера на Атила се говорят три езика:хунски,готски и латински.

"Скитите,ОСВЕН СВОЯ варварски език,употребяват също и езика на хуните,готите,или пък на авзоните"

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj_juDE0bfcAhUuxKYKHeV_D3sQFjAAegQIARAB&url=http%3A%2F%2Fmacedonia.kroraina.com%2Fgibi%2F1%2Findex.html&usg=AOvVaw0I7_Tn_mdWV8C5u3hkviTO

Не,че е нещо фрапиращо,но бъркаш..?,поне според превода в ГИБИ...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...