Отиди на
Форум "Наука"

Скито-сарматските военно-племенни обединения, известни с политонима хуни


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, resavsky said:

И ще ти дам един жокер : при същинските хуни няма ИЧД.

За сюнну не е харктерна тази практика, но пък е широко разпространена сред хионити, алхони и ефталити. 

 

Че е имало монголоиди (от фино-угорски тип най-вероятно) в цялата паплач увлечана от хуните е търде вероятно, но дали хунският елит е бил изявено монголоиден само Бог знае. Възможно е Йорданес с цялата си омраза към хуните да прехвърля най-грозните черти (в неговите очи) на една част от военно-племенния им съюз към техния предводител. 

Удмурти

1035402-_141.jpg

1035402-_142.jpg

 

Мансийци

Famille_de_Vogoules_82.JPG

Редактирано от tervel
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,9k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 5 минути, Авитохол_165 said:

При сюнну няма ИЧД. При хуните си има. Теорията за връзка между сюнну и хуни е като теорията за тюркския произход на прабългарите, само че още по-бедна откъм аргументи.

Така е. Същинските сюнну и хуните нямат нищо общо. Надеждата е в някой подчинен на сюнну народ и аз съм търсил съвпадения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, Last roman said:

Ксенофонт е ходил в Тракия и доста добре е описал маймънджулъците им. Това с 'циганите-траки', разбира се е ебавка с автохтонците, но прилики в разбойническия манталитет и на двата етноса има. А и 'циганин' си е по-скоро състояние на духа и такива хора си ги има във всяко едно общество ;)

 

Еее не си прав, по-скоро гледай съвременните чеченци, докато не срещат организирана и огромна сила тоя манталитет им върши идеална работа. Чеченците например два пъти са яли калая ама качественно,спасяват ги високите планини дето по 200-300 години ближат рани. Траките са същите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Янков said:

 Да, ама не, както казваше другаря Бочаров. Просто от изток идват племена, които избутват други племена от дотогавашните им местообитания, те на свой ред също избутват други в посока на запад и т.н. Накрая хуните завладяват всички. Голям Великотракийски план-заговор за спасение на "братята" траки от римски гнет е нямало.

 Аспарух и той се е оттеглял от натиска на хазарите и идея си е нямал че участва в такъв велик план.

Може,но според археологията ,на север от Черно море-говоря конкретно за черняховци си има достатъчно паплач-гъстотата на поселенията им е направо в огромни размери!Черняховци се появяват след римската инвазия!!!Ама щот кат замирише,макар и малко на траки/въпреки ,че тяхно участие в черняхово се отрича тотално/-и сичко що мърда идва от изток...А в причерноморските степи си има достатъчно народ вкаран в относително малка територия по тогавашни стандарти!!!Може спокойно да се предположи и един натиск от вътре навънка,а не само от изток на запад.Не знам ,дали народи идват,или става въпрос за борба за надмощие на народи съжителстващи на една относително малка територия??

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Бобо said:

Може,но според археологията ,на север от Черно море-говоря конкретно за черняховци си има достатъчно паплач-гъстотата на поселенията им е направо в огромни размери!Черняховци се появяват след римската инвазия!!!Ама щот кат замирише,макар и малко на траки/въпреки ,че тяхно участие в черняхово се отрича тотално/-и сичко що мърда идва от изток...А в причерноморските степи си има достатъчно народ вкаран в относително малка територия по тогавашни стандарти!!!Може спокойно да се предположи и един натиск от вътре навънка,а не само от изток на запад.Не знам ,дали народи идват,или става въпрос за борба за надмощие на народи съжителстващи на една относително малка територия??

Ааа, изобщо имаш ли представа кои са тия черняховци?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 27 минути, Авитохол_165 said:

При сюнну няма ИЧД. При хуните си има. Теорията за връзка между сюнну и хуни е като теорията за тюркския произход на прабългарите, само че още по-бедна откъм аргументи.

Бъркаш ги с по късните авари.При хуните по скоро няма ИЧД.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, resavsky said:

Бъркаш ги с по късните авари.При хуните по скоро няма ИЧД.

Моля те да приключим темата, не си прав. Незнам защо се заблуждаваш така, но ти препоръчвам прегледай пак информацията, ще си откриеш грешката.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 13 минути, bulgaroid said:

Моля те да приключим темата, не си прав. Незнам защо се заблуждаваш така, но ти препоръчвам прегледай пак информацията, ще си откриеш грешката.

Можем да поговорим тогава за нещо което го няма в Дунавска България :така наречените хунски котли.Просто ги няма тука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, resavsky said:

Можем да поговорим тогава за нещо което го няма в Дунавска България :така наречените хунски котли.Просто ги няма тука.

Еее, дойдохме си на думата.:DВ момента се шегуваш нали, или аз съм пророк, само едно две съобщения по нагоре:ag: Точно на теб да обеснявам дето сме говорили по темата,цели книги и изследвания се размятаха,ако не помниш? Давай с нещо друго, или по-лесно ще е да публикуваме некое друго иследване и да ги сравним? Ти едно и аз едно като начало! Котлите не са доказателство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Бобо said:

Е,тогава ще ми обясниш, какво точно означава"синтез на късноримски,сарматски и готски традиции"/Р.Рашев/"?

Дай да видим ти какво мислиш по темата,кой са черняховци според теб?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 минути, bulgaroid said:

Еее, дойдохме си на думата.:DВ момента се шегуваш нали, или аз съм пророк, само едно две съобщения по нагоре:ag: Точно на теб да обеснявам дето сме говорили по темата,цели книги и изследвания се размятаха,ако не помниш? Давай с нещо друго, или по-лесно ще е да публикуваме некое друго иследване и да ги сравним? Ти едно и аз едно като начало! Котлите не са доказателство.

Нещо друго:патриарх Николай Мистик.Не казва вие сте отломка от хуните а от аварите.Константин Багренородни също не казва че българите са добре познатие хуни а някакъв нов народ изскочил от черноморските степи.На който даже името не знаят точно докато не минават Дунав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, resavsky said:

Нещо друго:патриарх Николай Мистик.Не казва вие сте отломка от хуните а от аварите.Константин Багренородни също не казва че българите са добре познатие хуни а някакъв нов народ изскочил от черноморските степи.На който даже името не знаят точно докато не минават Дунав. 

Тези късни автори дали са знаели за онези българи от 5 и 6 век за които знаем, че вършеят от враме на време из Балканите!?

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

300-400 години след първите споменавания на българите в Европа не е ли малко късно! През последните 20 години на 5 век българите са споменати поне 5 пъти с името си във връзка със събития случващи се на територията или по границите на Империята, тъй че едва ли са били толкова непознати на ромеите. Късните спрямо тези сведения твърдения на Николай Мистик и Константин Багренородни, явно показват ограничените им познания по история. 
 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, resavsky said:

Нещо друго:патриарх Николай Мистик.Не казва вие сте отломка от хуните а от аварите.Константин Багренородни също не казва че българите са добре познатие хуни а някакъв нов народ изскочил от черноморските степи.На който даже името не знаят точно докато не минават Дунав.

Гледам макето ти е отговорил, а Багренородни определено лъже,ако не е чел за разни българи дето тероризират Тракия и даже вадят Ираклий и Юстиниан от говната. Поне да бяха отворили Теофан Изповедник,дето в VIII в. бърка все още хуни и българи и изобщо не се притеснява да нарича хуните българи и обратно, и това изобщо не му пречи да ги мрази нейстово. И не, не е вярно ,че Теофан е писал ,че за българите никой не е чувал,чувал е и още как само 20 г. преди това те са съюзници на Византия ама това явно не се брой или още са били хуни?:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами Теофан си е написал "новопоявил се народ". Обаче трябва да погледнем и от друга гледна точка -какво означава новопоявил се за него? Минали са колко -200-300 години от първото споменаване на българи, така че за него може да сме новопоявил се народ. Както е модерно да се казва - тинейджъри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, resavsky said:

Можем да поговорим тогава за нещо което го няма в Дунавска България :така наречените хунски котли.Просто ги няма тука.

Не знам има ли ги или няма, но последните остатъци от баш хуните, водени от Денгизих и Ернах, се претопяват в нашите земи - в Мизия и Добруджа.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 13 минути, Авитохол_165 said:

Не знам има ли ги или няма, но последните остатъци от баш хуните, водени от Денгизих и Ернах, се претопяват в нашите земи - в Мизия и Добруджа.

Може и да се претопяват но не и в българите.Между впрочем  Добруджа археологически следи от хуни не са открити.Има учени които смята че след смъртта на Атила основния хунски масив се оттегля по средното течение на Днепър.

Редактирано от resavsky
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 58 минути, Янков said:

Ами Теофан си е написал "новопоявил се народ". Обаче трябва да погледнем и от друга гледна точка -какво означава новопоявил се за него? Минали са колко -200-300 години от първото споменаване на българи, така че за него може да сме новопоявил се народ. Както е модерно да се казва - тинейджъри.

Ами не е, тука има цяла тема по въпроса защо така и кой как превежда. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, Авитохол_165 said:

Не знам има ли ги или няма, но последните остатъци от баш хуните, водени от Денгизих и Ернах, се претопяват в нашите земи - в Мизия и Добруджа.

Не е вярно, Хуните владеят Мизия и Добруджа до ако не ме лъже паметта 470 или 475 може и да бъркам. Но е там някъде после се изтеглят окончателно в Украйна и Влахия. В 480 вече българите са съюзници на Византия или хуните има ги и в двата варианта.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Именно присъствие на хуните и да е имало в Добруджа е било съвсем мимолетно.Въобще за никакво претопяване не става въпрос.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, resavsky said:

Именно присъствие на хуните и да е имало в Добруджа е било съвсем мимолетно.Въобще за никакво претопяване не става въпрос.

Аз не споря, кой ще ги претопява? Трябва да е луд, те едвам са ги изгонили. Опасността изобщо не е отминала както се разбира много скоро, кой разорява Източна Европа ?Чак аварите като идват опасността намалява но аварите и подчинените им кутригури се оказват достойна замяна. И вече всичко идва по 2.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...