Отиди на
Форум "Наука"

Дали, кога и защо се славянизира България?


Recommended Posts

  • Модератор История

Славяните разбира се че говорят на славянски.Българите обаче си говорят на български.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 1,1k
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
On 17.02.2017 г. at 21:56, bulgaroid said:

А фактите какви са?

Ето един

" Документ представляет из себя текст на смеси старо-славянского и неизвестного языка. Второй язык отождествлялся с тюркским[8], венгерским[9] и иранским[10][11] языками. Споры о переводе продолжаются до нашего времени. "

 

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Пандора said:

Ето един

" Документ представляет из себя текст на смеси старо-славянского и неизвестного языка. Второй язык отождествлялся с тюркским[8], венгерским[9] и иранским[10][11] языками. Споры о переводе продолжаются до нашего времени. "

 

Именникът чудесно се връзва с теорията на Курта - прабългарите,  възприели културата и езика на Аварския хаганат (славянския ) създават текст отчасти на славянски, отчасти на тюркски - от влиянието на Западнотюркския хаганат. Също съотватства на историческя факт, че  племената на Велика България преди създаването и са били над 70 години части от двата хаганата, преобърнали историите на Европа и Азия.

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Пандора said:

Ето един

" Документ представляет из себя текст на смеси старо-славянского и неизвестного языка. Второй язык отождествлялся с тюркским[8], венгерским[9] и иранским[10][11] языками. Споры о переводе продолжаются до нашего времени. "

Чудесен факт. Вие как го тълкувате?

Последният владетел от Именника управлява през 766 г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, resavsky said:

Но все пак никъде не е казано че преди да дойдат Климент и компания в България се е говорело на славянски език.Никъде.

Явно така са си говорели, ама българославянско койне. То пък било източно-европейско койне още от хуните. И така се обясняват странните имена на готите и взривното разпространение на славянския. Просто са говорели на развален български.:) И да не забравим ,че половината ни език е с средноазиатски пройзход което значи ,че хуните са събрали още навалица по пътя към Европа и са получили българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Пандора said:

Ето един

" Документ представляет из себя текст на смеси старо-славянского и неизвестного языка. Второй язык отождествлялся с тюркским[8], венгерским[9] и иранским[10][11] языками. Споры о переводе продолжаются до нашего времени. "

 

И какво значи това според теб? Като думата сурва използвана и до днес в чувашия. И не е от тюрски пройзход,

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, bulgaroid said:

И какво значи това според теб? Като думата сурва използвана и до днес в чувашия. И не е от тюрски пройзход,

Ми не е. Гръцка е.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 8 часа, Doris said:

Именникът чудесно се връзва с теорията на Курта - прабългарите,  възприели културата и езика на Аварския хаганат (славянския ) създават текст отчасти на славянски, отчасти на тюркски - от влиянието на Западнотюркския хаганат. Също съотватства на историческя факт, че  племената на Велика България преди създаването и са били над 70 години части от двата хаганата, преобърнали историите на Европа и Азия.

 

За над 70 г. да се възприеме език тюркски? Няма начин. 

 

Пък и втория език на Именника никой не може го установи какъв е, засега :)

 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 11 часа, resavsky said:

Но все пак никъде не е казано че преди да дойдат Климент и компания в България се е говорело на славянски език.Никъде.

Но и никъде не е казано, че българите са си сменили езика! Този процес е изключено да остане незабелязан. В крайна сметка никой не обяснява какъв е езикът им, защото никой не се занимава с този въпрос. 

Нещо повече такъв процес не само не може да остане извън вниманието на хронистите, защото той е МАЩАБЕН. Според мен обаче той е и невъзможен, имайки предвид данните, с които разполагаме. Не е възможно да накараш народ да говори на нов език и да не остане някъде стария. 

Всичко говори за това, че делото на Борис, Климент и останалите е свързано със създаване и разпространение на писменост, но не и на нов език. На писменост за този език, на литература, чрез която се приобщава към християнския свят, и то не само се приобщава, ами става един от водещите му елементи поради мащабността на държавата. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Perkūnas said:

Ми не е. Гръцка е.

Ми едва ли, значи силен, могъщ, в смисъл силна, добра година. А също и зелен, сочен. Смисъла е ясен. Не знаех че има гръцка версия. Пройзхода е ирански:116:от "сура":baby:

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, bulgaroid said:

Ми едва ли, значи силен, могъщ, в смисъл силна, добра година. А също и зелен, сочен. Смисъла е ясен. Не знаех че има гръцка версия. Пройзхода е ирански:116:от "сура":baby:

И в кой речник или в кои диалектни материали е отбелязано това значение? Цитати моля.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
  • Глобален Модератор
Преди 6 минути, nik1 said:

Аха, и на втория ти линк излиза като илюстрация български сурвакарчета...

А за Sorbus излиза пък някакъв храст, дето няма нищо общо с дряна. Така че за мен това гръцко обяснение е пълен т.шак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Perkūnas said:

И в кой речник или в кои диалектни материали е отбелязано това значение? Цитати моля.

Oт интернет, там го намерих на руски.Те откъде го взимат незнам. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има и гръцки  сурвакари :animatedwink:

(Тези на първата картинка какви са според теб?)

 

Преди 41 минути, Aspandiat said:

за мен това гръцко обяснение е пълен т.шак.

Разни хора, разни идеали Аспи.. 

За мен ще е по т.шак да се приеме че гръцката дума за дрян,  "Σούρβα" (дрян), има ирано-манано-не знам-си-какъв-прабългарски произход :animatedwink:

(и речнникът не го видяхме нещо, да не е от Петър Добрев пак?)

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Aspandiat said:

Аха, и на втория ти линк излиза като илюстрация български сурвакарчета...

А за Sorbus излиза пък някакъв храст, дето няма нищо общо с дряна. Така че за мен това гръцко обяснение е пълен т.шак.

И на мен така ми излиза.Тъкмо търсих това растение какво общо може да има? Ами няма. И като знам че гръцкия е 30% славянски май направих връзката, те са го откраднали.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, nik1 said:

Има и гръцки  сурвакари :animatedwink:

https://www.google.bg/search?q=Σούρβα&rlz=1C1AVSU_enBG358BG382&tbm=isch&imgil=biNbCr7gte8_JM%3A%3BswcKlgDOkOcouM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.slideshare.net%252Faggelab%252Fss-12994910&source=iu&pf=m&fir=biNbCr7gte8_JM%3A%2CswcKlgDOkOcouM%2C_&usg=__xkjEtek2pH3K7kb2cByHWm-QUq4%3D#imgrc=WRIqs0wLzPPyWM:

 

Разни хора, разни идеали Аспи.. 

За мен ще е по т.шак да се приеме че гръцката дума за дрян,  "Σούρβα" (дрян), има ирано-манано-не знам си какъв-прабългарски произход :animatedwink:

(и речнникът не го видяхме нещо, да не е от Петър Добрев пак?)

 

 

Нещо си се объркал  Sansuyu, е вид дрян, на гръцки също и  κερασιά нещо не си приличат.с Σούρβα Я виж пак?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ПС

Името "смокиня" което не произлиза от името на фикуса, а от името  на "горски плод", "ягода" в славянския език, и тя ли пълен т..шак?

И това ли т..шак? https://ru.wikipedia.org/wiki/Дыня

Не виждам някакъв проблем "дрянът" да e етомологически свързан със sorbus-a -  храсти, с малки плодове, т.и има подобие, ама това си е мое мнение.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, bulgaroid said:

И на мен така ми излиза.Тъкмо търсих това растение какво общо може да има? Ами няма. И като знам че гръцкия е 30% славянски май направих връзката, те са го откраднали.

Е вие съвсем изперкахте по тоя иранизъм?

Как да няма връзка между дрянът и сорбуса? Има прилики 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, nik1 said:

Е вие съвсем изперкахте по тоя иранизъм?

Как да няма връзка между дрянът и сорбуса? Има прилики 

Не няма. Дори името на дряна е друго.

 

Преди 13 минути, bulgaroid said:

κερασιά

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 58 минути, Aspandiat said:

Аха, и на втория ти линк излиза като илюстрация български сурвакарчета...

А за Sorbus излиза пък някакъв храст, дето няма нищо общо с дряна. Така че за мен това гръцко обяснение е пълен т.шак.

От въртенето в кръг има някаква полза. Сега пък сурва стана гръцко. А гръцките сурвакарчета какво рецитират "Дрян, дрян.." Не е зле някой да преведе това  http://www.paliouria.gr/page23.aspx

Само не разбирам как от Именника се озовахме на "сурва". Коледарски обичаи имат много народи, но подобни термини като в Именника -няма никъде, поне за сега.

Преди 16 часа, КГ125 said:

Хм, а дали не е дошла в гръцкия отнейде? 

Кога - преди или след новата ера ?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...