Отиди на
Форум "Наука"

Историята на нациите в епоха на глобализация


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 10 часа, Atom said:

Експертизата на повечето от управляващите е леко казано съмнителна,  а екипите им, съветниците и т.н. са от същото тесто. 

Добре е да са доктори и теоретично подготвени, но според мен особено важно в икономиката е опитът в практиката, тоест да имаш поглед върху това как ще се реализира една теоретична програма в реалността. Ама нашите екипи може и на това да не отговарят

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 607
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 10 минути, Пандора said:

Абе може и да са имали и да са си рекли " Да награбим по-скоро повече за нас преди кризата".

Нямаха вярвай ми.

На 60+ години един кеф му остава на човека властта....Ако имаш роднини на подобна възраст гледай бабите на 60, 70, 80 години са много по-жизнести от дядовците. Жените поне в ежедневието трябва да контактуват с редица народ и то на различна възраст са много по реалистични....Докато дядовците седят на пейките разказват си разни глупости за войниклъка и други работи, понякога изпъшкат, че еееей спомняте ли си когато Стоичков беше така и така, но катастрофира с това булгаррено...И ако се обадеш, че дядо той не Стичков беше ами.....те прекъсват АБЕ ТИ КАКВО ЗНАЕШ!!!! Те и това не си спомнят какво са обядвали преди един час.....

И с такива бяха пълни всички ЦК и Политбюра в соцстраните.....:bg:

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Skubi said:

Жените поне в ежедневието трябва да контактуват с редица народ и то на различна възраст са много по реалистични

Е това поне обяснява феминистката концепция за увеличаване процентното участие на жените в управлението в ЕС. Забелязвам, че други квоти изпилним-неизпълним с тази се справяме успешно. Поне някаква полза да има и от нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Atom said:

Колко доктора (PhD) работят в нашата администрация? В Правителството доколкото знам даже няма отдел за икономически анализи и прогнози. Имаше преди години към МФ, но го закриха.

Ама нали това казвам. Ресурси от кадри има, но те не им трябват за да съблюдават интересите си.Ако искат да оправят икономиката имаме експерти.Но управляващите се ръководят от своята изгода за това не им трябват специалисти.

Тука имаме противоречие на интересите на управляващи и народ.Та за какво са им доктори и икономически отдели на елита, те си знаят как да крадят. Икономиката не им е приоритет, ако беше ,нямаше да задигат еврофондове и ЕС да ни ги спира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Пандора said:

Е това поне обяснява феминистката концепция за увеличаване процентното участие на жените в управлението в ЕС. Забелязвам, че други квоти изпилним-неизпълним с тази се справяме успешно. Поне някаква полза да има и от нас.

Képtalálat a következőre: „ferfi - nöi lelek”

Според теб коя щучка моделира мъжете?:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10/1/2017 at 6:09, vvarbanov said:

те си знаят как да крадят. Икономиката не им е приоритет, ако беше ,нямаше да задигат еврофондове и ЕС да ни ги спира.

А и тук си иска добро познание. То за това нашият протест беше с мото "за нов морал", защото не е въпросът в експертите, а в желанието и интересите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Б. Киров said:

8582.jpg.7f32e28baefe9c6876d6a9b525cad52b.jpg

Майка Ти Те почва, жената Те довършва....Ако имаш дъщеря, Тя единственно Те обожава....Но всичките Те въртят около пръстите си като броеница....:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Skubi said:

Майка Ти Те почва, жената Те довършва....Ако имаш дъщеря, Тя единственно Те обожава....Но всичките Те въртят около пръстите си като броеница..

Ами съпротивлявайте се де...Имаше  такова предаване "Нарисувай се..." сам.

liubo-ganev.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Пандора said:

Ами съпротивлявайте се де...Имаше  такова предаване "Нарисувай се..." сам.

liubo-ganev.jpg

Ами виж го. И него жена му го стриже....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще сложа тук цитат от статията за Каталуния, която е постната в съседната тема - частта за каталунския език. Въпросът е интересен за мен във връзка с протичане на някои процеси при глобализация - налагане на общи традиции, използване предимно на един общ език и др.

Каталунският език

"

Един от митовете за каталунския език е, че той е диалект на кастилския (испанския), което обаче изобщо не е вярно. Езикът има само някои прилики с кастилския, както има с френския и италианския, което е нормално, доколкото са в една езикова група и с близка география. Думите, значението и произношението са в огромна степен различни. Глаголите са различни и с различни корени, макар да има сходни. Има и капани – такива глаголи, които се изписват еднакво, но в различните езици имат напълно друго значение (напр. acostar на кастилски е лягам, докато на каталунски е да донеса нещо по-близо). Ако искам да кажа простичкото как се казвам – на кастилски ще е Me llamo Yovko или Mi nombre es Yovko, а на каталунски Em dic Yovko (произнася се ам дик Йовко) или ако спазим горния конструкт El meu nom és Yovko (обърнете внимание на членуването). Кастилският е еволюирал и се е опростил значително в доста отношения заради по-масовата му употреба, докато каталунският е останал по-близо до древността и корените, носи по-сложна граматика.

Живо доказателство, че каталунският е различен език, е, че говорещите кастилски не могат да говорят каталунски. Разбират по смисъл думите, които са сходни, но дотам. По същия начин испанците и италианците се разбират в прилична степен дори и всеки да говори на своя език – това не означава, че единият език е диалект на другия, нали?

В моят курс по каталунски със съпругата ми бяхме единствените, на които кастилският не им е майчин език или поне не основен. Нещо повече – нашият кастилски беше ужасно базов. И макар да учехме нов език (каталунски), чрез друг език, който не владеем добре (кастилския), ние завършихме сред отличниците, докато на доста курсисти с роден кастилски им беше трудно да достигнат дори средни резултати. Иначе казано познанията по кастилски не носеха някакво предимство.

Сега тук по-веселото е, че самият каталунски има поне три диалекта, без да броим валенсианския, който си е всъщност каталунски с някои дребни разлики. Но пък тук ще вземем да вбесим валенсианците, затова млъквам!

Така или иначе темата за езика е чувствителна за каталунците – те си го обичат много, изстрадали са възможността да го говорят и имат всички основания да го пазят като репер на своята културна идентичност. Това е тяхно право, достойно за уважение от всички ни!

http://www.memoriabg.com/2017/10/01/kakvo-iskat-kataluncite/

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Skubi said:

Ами виж го. И него жена му го стриже.

А-а, знам ли аз, кой кого :ab:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 9/28/2017 at 19:33, Б. Киров said:

А и нациите които сега гледаме като еталон - скандинавци например, не винаги са били толкова социални и емпатични, ако си помислим какъв път са извървели от времената на свирепите викинги, доста дълъг е и като време.

Ние българите имаме прекъсвана история, не само като държава, но и като нация и народ, това трябва да си го платим, независимо че не е наша вината. На всичко отгоре, като много млада държава и нация, непрекъснато проявяваме някаква трудно обяснима за мен тенденция в кратки периоди да "обръщаме" социалната пирамида на обратно и да изхвърляме на бунището старите си елити - веднъж това се случва след Освобождението, Атом го отбеляза, че старите български елити в Османската империя не вземат след това активно участие в обществения живот, после имаме падането на монархията, още една коренна "чистка" на тънкия пласт от интелектуалци, държавници и предприемачи, и още веднъж преди 27 години, когато социалната пирамида се преобърна из основи. За някакви стотина години три елитни революции, твърде много ми изглежда - на всеки 3-4 десетилетия, едно поколение. В такава ситуация е трудно да се формират трайни и стабилни обществени ценности и норми, на практика невъзможно е, според мен.

Прав си , искам да поясня някои неща за викингите и скандинавците

Днешата скандинавска народопсихология в която хората се стработват много успешно в екипи, и разчитат един на друг (не закъсяват за срещи, не прецакват другарчето) ,  подтискат си негативните емоции, толерантни са един към друг,  и могат да проявяват т.н. емпатично мислене, има корените си в свързаната с морето викингската култура, Тази народопсихология може да се нарече "викингска".

Забележка: Много тези особености могат да се създадват и при други условия, при други и народи /наборът от нродописхологични особености е краен, но условията които могат да породят тези особености са различни -примерите с MON, institutional  collectivism и други са показателни/

При скандинавците няма прекъсвания и хиатуси поне в народопсихологичен план - от лодкари и морски търговци и воини, и бедни рибари стават търговци, работници и служители в индустриалните компании, в големите ферми, на корабите, в търговските кантори, Всички тези особености се запазват и дори развиват. Тези "нови" вигинги трябва да може да комуникират и да се сработват  успешно с  различни хора,  затова скандинавците запазват и/или развиват особеностите на своята оригинална "викингска" народопсихология.

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 10/1/2017 at 15:41, Atom said:

Експертизата на повечето от управляващите е леко казано съмнителна,  а екипите им, съветниците и т.н. са от същото тесто. 

Това е хронична болест на българските правителства от Освобождението до наши дни - липса на експертност и актуална достоверна информация, както и на качествени анализатори на информация. Интересувал съм се от възможностите на българската дипломация и канали за външна информация преди 9.9.44 и бях неприятно изненадан да установя, че и тогава е било така. Доколкото е имало качествени анализатори, те не са работели за българските правителства, а за чужди, или частно за частни лица. Буров го пише съвсем директно в мемоарите си - неговото банково разузнаване, работещо лично за него, е било по-информирано и по-силно от полицейските служби. А от професионалните политици преди социализма, ако се вгледате внимателно, той може би единствен, изключвайки царя, може да бъде наречен професионалист в добиване и анализиране на информация - като образование, опит и умствен капацитет. Много бяха превъзнасяни комунистическите разузнавателни служби от някои хора, но не мисля, че те бяха на високо ниво като възможности за събиране на достоверна информация, анализирането й, както и за правене на адекватни изводи от тази информация. Но всичко това е история, макар че от нея могат да се извлекат много ценни поуки. Сега нещата във политиката и вземането на решения изискват, според мен, задължително висок професионализъм и образование от управляващите, който обаче е само върха на айсберга. Зад тези фигури в проспериращите нации и държави има цели екипи, институции от квалифицирани професионалисти и страшно много техника - използат се изкуствен интелект и суперкомютри, тенденцията е да става все по-масиран този процес. Ако ние като държава, поне в регионален мащаб, не изградим подобно отношение към управлението и информацията, ще си останем овчарчето Калитко в Европа, гарантирано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Това е хронична болест на българските правителства от Освобождението до наши дни - липса на експертност и актуална достоверна информация, както и на качествени анализатори на информация. Интересувал съм се от възможностите на българската дипломация и канали за външна информация преди 9.9.44 и бях неприятно изненадан да установя, че и тогава е било така. Доколкото е имало качествени анализатори, те не са работели за българските правителства, а за чужди, или частно за частни лица. Буров го пише съвсем директно в мемоарите си - неговото банково разузнаване, работещо лично за него, е било по-информирано и по-силно от полицейските служби. А от професионалните политици преди социализма, ако се вгледате внимателно, той може би единствен, изключвайки царя, може да бъде наречен професионалист в добиване и анализиране на информация - като образование, опит и умствен капацитет. Много бяха превъзнасяни комунистическите разузнавателни служби от някои хора, но не мисля, че те бяха на високо ниво като възможности за събиране на достоверна информация, анализирането й, както и за правене на адекватни изводи от тази информация. Но всичко това е история, макар че от нея могат да се извлекат много ценни поуки. Сега нещата във политиката и вземането на решения изискват, според мен, задължително висок професионализъм и образование от управляващите, който обаче е само върха на айсберга. Зад тези фигури в проспериращите нации и държави има цели екипи, институции от квалифицирани професионалисти и страшно много техника - използат се изкуствен интелект и суперкомютри, тенденцията е да става все по-масиран този процес. Ако ние като държава, поне в регионален мащаб, не изградим подобно отношение към управлението и информацията, ще си останем овчарчето Калитко в Европа, гарантирано.

Драх.. ти и съвпадението, "говорим за вълка, а той е в кошарата :)

В клуб Политика съм разнищил мисля въпроса как за малко да се сдобием с учебни самолети за 100++ милиона долара единият

Пълен непрофесионализъм в събиране на информацията, ако не и нещо по-лошо (корупция) .Аз успях да намеря информацията без да ми плащат, вярно, че има много опит в събиране и анализрането на различни видове информация в частния сектор..

ОТ

Оказа че самата Швеция е отказала да продаде Грипени на Белгия, ние щяхме да ги купим на доверие, само защото никой не си направил труда да прочете че Швеция е неутрална страна,  и има императиви в своето законодателство, които забраняват продажбата на всякви (any) военни материали на страни, който са в конфликт или война, (При война или конфликт щесе лишим от поддръжката и ремонти, които се извършат в Швеция (опитът на Унгария и Чехия е такъв), от резервни части, от консумартиви, от въоръжение, от подоговтка на допълнителни пилоти, от тренажери - можем да разчитаме само на сосвени запаси и ресури, но всъщност нямаме ресурси и инфраструктури за ремонтите, така че каквито и запаси да имаме, ние сме прецакани)

Цитирай

Sweden pulls out of Belgian fighter battle
By: Valerie Insinna, July 10, 2017 (Photo Credit: Saab)
WASHINGTON — Sweden will not put forward Saab’s Gripen E for Belgium’s fighter contest, the country’s defense ministry announced Monday.

In a notice explaining the decision, the Swedish Defense Materiel Administration, or FMV, said the government was not prepared to provide the operational support required by the Belgian government, which is seeking out 34 new fighters to replace its fleet of 54 F-16s.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, nik1 said:

Пълен непрофесионализъм в събиране на информацията, ако не и нещо по-лошо (корупция) .Аз успях да намеря информацията без да ми плащат, вярно, че има много опит в събиране и анализрането на различни видове информация в частния сектор..

Според мен частният сектор е по-ефективен в събиране и анализ на информация, по простата причина, че за частния сектор, това е въпрос на живот и смърт - ако е недостатъчна или грешна информацията в една корпорация например и нейните служители не съумяват да я анализират добре, такава корпорация става жертва на конкуренцията, в държавните агенции винаги има спасителна мрежа, някой друг, държавата, поема негативите и ги разпределя по етажите си. Има и още нещо, свободните и независими /това винаги е относително, но все пак/ медии могат да изградят компетентни авализатори и капацитети в лицето на своите автори. Някои от най-добрите познавачи в областта на политиката и икономиката са автори в такива медии. Ако в една държава по една или друга причина медиите са рупор за пропаганда, за такива автори няма поле за изява, те отиват да пишат някъде другаде или въобще не пишат, но от това губи обществото в съответната държава, защото е неинформирано и неадекватно на динамиката на събитията.

Следя СНН от години, от абсолютен лидер през 80-те и 90-те години на 20 век, тази информационна корпорация западна изключително много и в момента е нещо като пропаганден рупор на Демократическата партия, зад която стоят нейните холивудски собственици, от телевизията на Тед Търнър няма и помен, големите репортери изчезнаха, неколцината останали "динозаври" от старата школа са приели новите методи да бъдат рупор на чужди идеи, с една дума, телевизията е по-слаба като професионализъм от такива конкуренти като Евронюз, Дойче веле, ББС и дори Ал Джазира, фирми и брандове които я следваха по петите през 90-те, но бяха далече зад нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, nik1 said:

При скандинавците няма прекъсвания и хиатуси поне в народопсихологичен план - от лодкари и морски търговци и воини, и бедни рибари стават търговци, работници и служители в индустриалните компании, в големите ферми, на корабите, в търговските кантори, Всички тези особености се запазват и дори развиват. Тези "нови" вигинги трябва да може да комуникират и да се сработват  успешно с  различни хора,  затова скандинавците запазват и/или развиват особеностите на своята оригинална "викингска" народопсихология.

Така е, но е въпрос да мислим за нас в същия дух на мисли - какво в народопсихологията може да продължим и използваме, кое да тушираме. Вярно е, че българите трудно се сработват в екип и предпочитат да се развиват индивидуално, или просто така са по-успешни. Българският модел може да е построен, така че да има множество  успяващи в избрани области.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, Б. Киров said:

Сега нещата във политиката и вземането на решения изискват, според мен, задължително висок професионализъм и образование от управляващите, който обаче е само върха на айсберга. Зад тези фигури в проспериращите нации и държави има цели екипи, институции от квалифицирани професионалисти и страшно много техника - използат се изкуствен интелект и суперкомютри, тенденцията е да става все по-масиран този процес. Ако ние като държава, поне в регионален мащаб, не изградим подобно отношение към управлението и информацията, ще си останем овчарчето Калитко в Европа, гарантирано.

Това може да се случи, ако се разделим с азиатския принцип "вождът винаги е прав", за което за съжаление се иска време, а много не разполагаме с него.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Музея на Втората световна война в Гданск е открит през март и представя по интересен начин полския прочит за тази война.

18.jpg

09.jpg

13.jpg

Хирошима и Нагасаки също присъстват

42.jpg

В двора се демонстрира реална картина на бомбардиран град

46.jpg

 

От тук

https://varlamov.ru/2591527.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

 

Immigration in the National Interest

 

I know the response of open-border enthusiasts: they plead that we need a steady supply of cheap unskilled labor because there are “jobs that no American will do.” But that just isn’t so. There is no job Americans won’t do. In fact, there’s no industry in America in which the majority of workers are not natural-born Americans—not landscapers, not construction workers, not ski instructors, not lifeguards, not resort workers, not childcare workers—not a single job that over-educated elites associate with immigrants. The simple fact is, if the wage is decent and the employer obeys the law, Americans will do any job. And for tough, dangerous, and physically demanding jobs, maybe working folks do deserve a bit of a raise.

......

An obvious compromise, then, is to pair any attempt to codify DACA with reform of the green card system to protect American workers. A stand-alone amnesty will not do. Nor will an amnesty with vague promises of “border security,” which never seem to materialize or get funded once the pressure is off Congress. But if we codify DACA along with the reforms in the RAISE Act, we will protect working Americans from the worst consequences of President Obama’s irresponsible decision.

.....

Immigration has emerged in recent years as a kind of acid test for our leaders—a test they’ve mostly failed. Our cosmopolitan elite—in both parties—has pursued a radical immigration policy that’s inconsistent with our history and our political tradition. They’ve celebrated the American idea, yet undermined the actual American people of the here and now. They’ve forgotten that the Declaration speaks of “one people” and the Constitution of “We the People.” At the same time, they’ve enriched themselves and improved their quality of life, while creating a new class of forgotten men.

There’s probably no issue that calls more for an “America first” approach than immigration. After all, the guidepost of our immigration policy should be putting Americans first—not foreigners and not a tiny elite. Our immigration policy should serve the “wealth and strength” of our people, as Madison said in that first Congress. It should not divide our nation, impoverish our workers, or promote hyphenated Americanism.

Citizenship is the most cherished thing our nation can bestow. Our governing class ought to treat it as something special. We ought to put the interests of our citizens first and welcome those foreigners best prepared to handle the duties of citizenship and contribute positively to our country. When we do, our fellow Americans will begin to trust us once again.

https://imprimis.hillsdale.edu/immigration-national-interest/?appeal_code=MK1017EM6&utm_campaign=imprimis&utm_source=housefile&utm_medium=email&utm_content=oct_2017_immigration&_hsenc=p2ANqtz-8SXfWhWxy5bC-Tom8ay_oVMmlSTafiagur2LkkvNwdwFZ6_fKue4pPbuq9BjXZF8_1kbfiWXv04wQ0jjy6TLjVIYxxyg&_hsmi=57602260

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 05.10.2017 at 18:59, Пандора said:

Музея на Втората световна война в Гданск е открит през март и представя по интересен начин полския прочит за тази война.

18.jpg

...

Интересно има ли я тази картина в музея на Втората Световна Война в Гданск ?

3d59e2562f7c913b07faa698893_prev.jpg

Все пак преди да започне една война се сключват договори.

1430911421_144468619.png.410b61829fb0fcc0089a51ec2ba6e1bb.png

 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10/22/2017 at 15:04, Du6ko said:

Интересно има ли я тази картина в музея на Втората Световна Война в Гданск

Нямам представа , защото не съм била там. Това е поглед за войната първо на създателите на музея, второ на блогъра, който е постнал няколко снимки. Всеки може да създаде свой поглед, виждане представени с конкретна инсталация. Преди не гледах с охота на такива музеи, но сега си мисля /може би това е от възрастта/, че е хубаво все пак човек по някакъв начин да си прави равносметка. Музеят, като художествено решение , смятам е впечатляващ. Що се отнася до "истините" не съм сигурна, че един музей ще стигне. Освен това ме провокира да си представя музей на социализма, някои може би биха го нарекли, на тоталитаризма.

http://www.lostbulgaria.com/?cat=207

Пионерчета и други подобни неща. Децата не знаят какво е представлявало, а документи има.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 10/22/2017 at 7:47, Skubi said:

 Идат вече, идат

Ако трябва да мислим за събитията от две гледни точки - нови мигранти и коренно население, то САЩ по принцип са в болшинството си по-ранни или по-късни мигранти, а самото коренно население е събрано в резерватите и като че ли няма някаква постепенна последователна приемственост. В Европа от древни времена колонистите създават култура, превръщат се в коренно население и в момента на упадък, новите пришълци приемат заварената култура или част от нея и я развиват в някаква посока.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...