Отиди на
Форум "Наука"

Генетиката в помощ на историята: сарматският произход на българи и славяни


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 час, Стоян Денев said:

Само дето пробата е датирана поне два века преди Филип Македонски.

А за грешката в датировката? Тези методи за датирането винаги са с накаква точност +/-.

2 века не са толкова много при тези оценки. Значи ако датировката е точна - това е по-близо до

времето на големия персийски поход на Дарий.

Преди 1 час, Стоян Денев said:

Урги са сарматско племе, за него се предполага, че е участвало в познатите на Рим сармати, за които има данни, че са заселвани като федерати,

На картата на Пьотингер има обозначени поне 10 сарматски народи. Този ми звучи най-близо до казаното от теб:

image.png.8d4be200042be3ecf92cc81d3fc31d93.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, tantin said:

А за грешката в датировката? Тези методи за датирането винаги са с накаква точност +/-.

2 века не са толкова много при тези оценки. Значи ако датировката е точна - това е по-близо до

времето на големия персийски поход на Дарий.

На картата на Пьотингер има обозначени поне 10 сарматски народи. Този ми звучи най-близо до казаното от теб:

image.png.8d4be200042be3ecf92cc81d3fc31d93.png

Въпросната проба е на жена, близоста с минойците е само предположена от PCA, за да я докажа ще трябва да тествам това предположение, не мисля да го правя, защото нямам време за ефимерни проби. Относителната грешка при нейното датиране е +/- 50 години. Зад всяка армия има друга армия от жени, но възможността да се свърже такова погребение на такова място с армията на Дарий клони към 0. Тази проба е публикувана в изследване, в което дори не е спомената и не е използвана в изходните данни публикувани в изследването. За това я приемам за ефимерна.

Нерде Тит Ливий нерде Пойтингер. Аз съм последният човек, който ще се осланя дори на признати извори. Ако бяхте прочели какво съм написал изобщо нямаше да дълбаете за резултата загатващ среден Днепър. Много е важно, когато се ползват инструменти да се знае теорията, която стои зад тях. За да успея да направя граф на примесите с участие на черняховските скити с добра оценка, съм използвал всички снипове. Това намаля вероятността за вярност много. Според теорията, трябва резултата да е еднакъв за произволно подбрани групи от снипове, така се намалява възможността за грешен извод. Затова ви намеквам вече за последен път, тълкувате без да сте дори отворили документацията.

п.п. Разликата между племена и народи е ОГРОМНА, пък били те и термини лишени от каква да е конкретика.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Стоян Денев said:

...ще трябва да тествам това предположение, не мисля да го правя, защото нямам време за ефимерни проби.

Относно тези тестове:  доколкото разбирам данните за генетическите тестове би трябвало да са достъпни някъде.  Отделно библиотеката със статистически функции е достъпна и документирана. Обаче стартирането на тези функции и графичното им извеждане или в таблица изискват или инсталация на множество програми, или да се ползват някакви Р-графични платформи.  Тоест без някакво програмиране или конфигурация на системи не виждам как това ще стане. Има някакви уеб интерфейси, но те едва ли ще вършат работа за проверки където трябвало да има 22 ГБ РАМ памет. Ако може да  споделиш малко практически инструкции за най-лесно правене на такива проверки, примерни за съвсем малък брой 2 или 3 проби, как може да се стартира това, стъпка по стъпка. По възможност без да инсталираме линукси и другите специализирани софтури.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Стоян Денев said:

За това казвам, че сте болни от нихилизъм. За да обясни над 40 превода от Кртит, американски математик работи с месеци да докаже миграция от Варна в Крит. За да обясните сходство в мечове, вие сте готови да си представите не търговия а миграция. Май си загубих времето тук.

Еми някои може  да са болни от нихилизъм, а други със сигурност страдат тежко от автохтонизъм...

Никой не изключва възможността във Варна да е стананал големия потоп и от там да са се разселили по целия свят кроманьонците. Интересна хипотеза, и ако американските математици я изчислят може и да се получи добра приказка.
Иначе Порожанов предполага подобно преселение на север не само заради мечовете, а и заради други неща, като архитектура, бронзови слитъци и други подобни. Тоест търговия и пътешествия със сигурност е имало, и със сигурнсот те са правени от хора, които са обикаляли новите места, запознавали са се и някои от тях може и да са се преселвали. Сигурното е, че не можем да кажем, че преселението е било единствено еднопосочно тоест от великата Тракия към останалия свят, а е било и обратно.

Културата Варна е доста отдалечена в хронологически аспект от траките. След като Варна запада се случват климатични катаклизми, обезлюдяване, изоставяне на старите селища, след това има нови пришълци носещи коренно различни култури от степите и Среден Дунав.

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, tantin said:

Относно тези тестове:  доколкото разбирам данните за генетическите тестове би трябвало да са достъпни някъде.  Отделно библиотеката със статистически функции е достъпна и документирана. Обаче стартирането на тези функции и графичното им извеждане или в таблица изискват или инсталация на множество програми, или да се ползват някакви Р-графични платформи.  Тоест без някакво програмиране или конфигурация на системи не виждам как това ще стане. Има някакви уеб интерфейси, но те едва ли ще вършат работа за проверки където трябвало да има 22 ГБ РАМ памет. Ако може да  споделиш малко практически инструкции за най-лесно правене на такива проверки, примерни за съвсем малък брой 2 или 3 проби, как може да се стартира това, стъпка по стъпка. По възможност без да инсталираме линукси и другите специализирани софтури.

В пърия ми коментар съм дал линк. Към R версията на admixtools:
https://uqrmaie1.github.io/admixtools/articles/admixtools.html

За да ги ползвате за windows ви трябва:
https://cloud.r-project.org/

Оригиналния набор от инструменти е тук:
https://github.com/DReichLab/AdmixTools

Данните можете да изтеглите от тук:
https://reich.hms.harvard.edu/allen-ancient-dna-resource-aadr-downloadable-genotypes-present-day-and-ancient-dna-data

Първична представа как да изровиш всичко което ти е нужно като знания можеш да придобиеш изчитайки този документ:
https://reich.hms.harvard.edu/sites/reich.hms.harvard.edu/files/inline-files/preprints202003.0237.v1.pdf

По-подробни инструкции за употреба и стъпки за постигане този работен граф мога да дам само за linux.
https://drive.google.com/file/d/1qxKmJOkNNXmqCjZcphAbzbswEs-idALj/view?usp=sharing

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като говорим за гените на сарматите, българите и местното балканско население от време оно, трябва много ясно да обясним какво се е случило с местното население, така че от преобладаващи хаплогрупи G при онези градили Варна, Караново и Стара Европа, днес да виждаме по тия земи много от северноафриканските Eb и индоевропийските R1а и R1b.

2138401700_StarevoKrsCriculturecirca5000to4500BCE.thumb.jpg.0d24e3cf5b2cd43c675df90367184708.jpg208765961_Starevoculture(c.8000to6500ybp).jpg.c735dffdb57cd40803b63b11b8e2b890.jpg

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, makebulgar said:

Еми някои може  да са болни от нихилизъм, а други със сигурност страдат тежко от автохтонизъм...

Никой не изключва възможността във Варна да е стананал големия потоп и от там да са се разселили по целия свят кроманьонците. Интересна хипотеза, и ако американските математици я изчислят може и да се получи добра приказка.
Иначе Порожанов предполага подобно преселение на север не само заради мечовете, а и заради други неща, като архитектура, бронзови слитъци и други подобни. Тоест търговия и пътешествия със сигурност е имало, и със сигурнсот те са правени от хора, които са обикаляли новите места, запознавали са се и някои от тях може и да са се преселвали. Сигурното е, че не можем да кажем, че преселението е било единствено еднопосочно тоест от великата Тракия към останалия свят, а е било и обратно.

Културата Варна е доста отдалечена в хронологически аспект от траките. След като Варна запада се случват климатични катаклизми, обезлюдяване, изоставяне на старите селища, след това има нови пришълци носещи коренно различни култури от степите и Среден Дунав.

 

Мита за потопа е на Смоленов и Даракчиев. Покачването на нивото на Черно море е доказано бавно. Връзка на културата Варна с траките не съм чел някой да е правил. В номеклатурата на базата Bulgaria_C и Bulgaria_Varna_C са различни популации има защо да са различни мога да те уверя. Кой къде е обикалял следва да се доказва. Сходствата в архитектурните стилове в България и стила появил се за първи път тук през неолита са изказани от Васил Николов, не мисля че е адекватно да му се вмени автохтонизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, makebulgar said:

Като говорим за гените на сарматите, българите и местното балканско население от време оно, трябва много ясно да обясним какво се е случило с местното население, така че от преобладаващи хаплогрупи G при онези градили Варна, Караново и Стара Европа, днес да виждаме по тия земи много от северноафриканските Eb и индоевропийските R1а и R1b.

Подобни генерализации на хаплотипове са подходящи за езотерични руски и про-руски блогчета. Не е адекватно да говориш за R1b като индоевропейска.

Villabruna 1 (individual I9030), a Western Hunter-Gatherer (WHG), found in an Epigravettian culture setting in the Cismon valley (modern Veneto, Italy), who lived circa 14000 BP and belonged to R1b1a.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Стоян Денев said:

Подобни генерализации на хаплотипове са подходящи за езотерични руски и про-руски блогчета. Не е адекватно да говориш за R1b като индоевропейска.

Villabruna 1 (individual I9030), a Western Hunter-Gatherer (WHG), found in an Epigravettian culture setting in the Cismon valley (modern Veneto, Italy), who lived circa 14000 BP and belonged to R1b1a.

 

Еми генерализираме, тъй като така е по-лесно за разбиране. Ето проучените хаплогрупи на културата Старчево, която предхожда Варна и е в началото на Стара Европа.

521380560_Starevoculture(c.8000to6500ybp).jpg.635e48574802655717111538c85478b1.jpg

1081947345_StarevoKrsCriculturecirca5000to4500BCE2.thumb.jpg.0708b28eb8f6b3f59b0d7f936a8dd6b5.jpg

 

Къде са степните индоевропейски R1a и R1b, които са най-популярни сред индоевропейските народи?

Или просто неолитните фермери са били леко избити или са измрели от чуми и глад?

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, makebulgar said:

Еми генерализираме, тъй като така е по-лесно за разбиране. Ето проучените хаплогрупи на културата Старчево, която предхожда Варна.

Да, добре. Сега отвори кой да е учебник по теория на вероятностите и прочети какъв е шанса за вярност на индукция по няколко проби от пул от десетки хиляди. После отвори кой да е учебник по популационна генетика и прочети какво представляват хаплотиповете и каквто представлява автозомното ДНК. После си купи "How to Prove It" на Daniel J. Velleman, прочети я и ще разбереш, че в момента доказа не нещо друго, а че си запознат със съдържанието на няколко руски сайта на тема езотерика.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Същата промяна се наблюдава и в митохондриалните хаплогрупи. При неолитчиците от Старчево групите V, K, J, T и U обхващат над 75% от проучените проби, докато при съвременните българи тези пет хаплогрупи са едва около 40%. Как може при това положение а се твърди че сме преки наследнии единствено на тези жени, и че не е имало преселения на други жени по тия земи!?!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Стоян Денев said:

и ще разбереш, че в момента доказа не нещо друго, а че си запознат със съдържанието на няколко руски сайта на тема езотерика.

Еми незнам дали са няколко руски сайта по езотерика. Аз си мисля че тия неща ги пишат в https://www.eupedia.com/ от където ги вадя.

Ако това е руски сайт за езотерика, добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Заключенията от Y-хроозомнитe и митохондриалните проучвания са, че неолитното население на Европа (което е оставило култури като Старчево, Караново и Варна) особено на Балканите е било избито или е измряло от глад и чуми, и било заменено с ново население, което идва от степите, а на Балканите и от юг. И това не е руска езотерика, а са изследвания на популациите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, makebulgar said:

Еми незнам дали са няколко руски сайта по езотерика. Аз си мисля че тия неща ги пишат в https://www.eupedia.com/ от където ги вадя.

Ако това е руски сайт за езотерика, добре.

Много добре знам от къде е картата. Много добре знам какви са индукциите. Много добре знам кой е автора на статиите в eupedia. Много лесно можеш да намериш оригиналните му статии, той дедукции не си позволява толкова фриволно. Дедукциите му не съвпадат с подмяна на населението. Изводите са за две демични дифузии, които никой освен няколко трола не си е позволил да преекспонира до степен за подмяна на население. Термина дифузия е коренно противоположен на термина геноцид. За да докажеш, че дадена популация не е търпяла дифузии както автохтонците, трябва да отречеш всичко доказано до сега. За да докажеш, че дадена популация е подменена, както твърдят дойдолозите, трябва да отречеш всичко доказано до сега. Света не е черно-бял. Не е въпрос на мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, makebulgar said:

Заключенията от Y-хроозомнитe и митохондриалните проучвания са, че неолитното население на Европа (което е оставило култури като Старчево, Караново и Варна) особено на Балканите е било избито или е измряло от глад и чуми, и било заменено с ново население, което идва от степите, а на Балканите и от юг. И това не е руска езотерика, а са изследвания на популациите.

Дай го това изследване. Цитирай го.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Стоян Денев said:

Термина дифузия е коренно противоположен на термина геноцид. За да докажеш, че дадена популация не е търпяла дифузии както автохтонците, трябва да отречеш всичко доказано до сега. За да докажеш, че дадена популация е подменена, както твърдят дойдолозите, трябва да отречеш всичко доказано до сега. Света не е черно-бял. Не е въпрос на мнение.

Гледай сега, термина дойдолози е много добър, и много ясно очертава идеологията ти.

Друг е въпроса дали наистина е имало дошляци на тия Балкани и в Европа като цяло. Ако отричаш дошлячеството на принципно ниво, значи трябва да приемем, че си неандерталец, тъй като знаем, че неандерталците са първите европейци и балканци. Ако е така, обясни процеса на дифузия, при който кроманьонците дифундират сред неандерталците и съответно след хилядолетие-две упорит секс, и дискриминация неандерталците изчезват. Това геноцид ли е с масово клане и канибализъм, или някакъв вирус е имало, който мори само определени генотипове и видове хоминиди.

Съвсем до скоро, до преди около 150 години войната с тотален геноцид над населението и с масови преселения беше основно средство за завладяване на територии и за налагане на нова власт. Но отричаме така да е било в далечното минало. По онова време значи хората са си дифундирали и с любов и секс са се претопявали, и никой не е клал никой друг, а разделението на езици е било само символично и хората са били толерантни към всеки чуждунец говорещ на неразбилраем език и водещ 1000 души армия жадуваща за плячка и жени.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Май имаме нов Илиан, с който е безсмислено да спориш, тъй като се мисли за най-умен от всички. Какво са Харвард и Макс Планк лабораториите пред неговите изчисления. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, makebulgar said:

Гледай сега, термина дойдолози е много добър, и много ясно очертава идеологията ти.

Друг е въпроса дали наистина е имало дошляци на тия Балкани и в Европа като цяло. Ако отричаш дошлячеството на принципно ниво, значи трябва да приемем, че си неандерталец, тъй като знаем, че неандерталците са първите европейци и балканци. Ако е така, обясни процеса на дифузия, при който кроманьонците дифундират сред неандерталците и съответно след хилядолетие-две упорит секс, и дискриминация неандерталците изчезват. Това геноцид ли е с масово клане и канибализъм, или някакъв вирус е имало, който мори само определени генотипове и видове хоминиди.

Съвсем до скоро, до преди около 150 години войната с тотален геноцид над населението и с масови преселения беше основно средство за завладяване на територии и за налагане на нова власт. Но отричаме така да е било в далечното минало. По онова време значи хората са си дифундирали и с любов и секс са се претопявали, и никой не е клал никой друг, а разделението на езици е било само символично и хората са били толерантни към всеки чуждунец говорещ на неразбилраем език и водещ 1000 души армия жадуваща за плячка и жени.

Гледам ама споменатото изследване от теб, го няма в текста. Продължавам да чакам. Каква част от генома на неандерталците е запазен можеш да намериш с goolge. Аз съм последния човек, който ще отрече демични дифузии, след като започнах с коментар в който съм представил доказателства за тях. Въпроса се свежда до приемственост. Аз такава ти доказах. Ти искаш да вмениш подмяна. Аз такава не мога да докажа експериментално. Така че продължавам да чакам изследването което спомена, за да се ограмотя.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, genefan said:

Май имаме нов Илиан, с който е безсмислено да спориш, тъй като се мисли за най-умен от всички. Какво са Харвард и Макс Планк лабораториите пред неговите изчисления. 

Всичко което знам по темата е точно от завеждащите тези лаборатории и техните трудове. За кой ли път и туловете и данните използвани при експериментите са публични. За да отречете доказатествата ми, поне трябва да опитате да намерите грешка. Може и да цитирате статия, която ги опровергава. Аз таква до сега не съм намерил. Продължавам да търся, от над 400 прочетени съм намерил само такива които бих цитирал. Чакам опровержение, защото аз се съмнявам във всичко. А вие вярвате на тролове. Щом чакам критика ви приемам за по-умни или поне по-начетени. Иначе изобщо нямаше да си губя времето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всички народи в  Европа са плод на demic diffusion, т.е. постепенно смесване. Само че колко пъти и къде е ставало това не може да се докаже опростенчески само с няколко смесвания. Трябват много проби от разни епохи. А обезлюдяване и подмяна на населението в един район е ставало многократно. Да си спомним последно какво става на Балканите след последните войни и прекрояване на границите. А бъдещето пък ще бъде на  cappuccino kids, когато се постигне световен demic diffusion.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Стоян Денев said:

Гледам ама споменатото изследване от теб, го няма в текста. Продължавам да чакам. Каква част от генома на неандерталците е запазен можеш да намериш с goolge. Аз съм последния човек, който ще отрече демични дифузии, след като започнах с коментар в който съм представил доказателства за тях. Въпроса се свежда до приемственост. Аз такава ти доказах. Ти искаш да вмениш подмяна. Аз такава не мога да докажа експериментално. Така че продължавам да чакам изследването което спомена, за да се ограмотя.

 

Тъй като явно обичаш дифузиите и математическите сметки обясни следната ситуация:

Имаме село някъде в Добруджа, северно от Варна, в което през неолита или бронзовата епоха мирно и спокойно си живеят петима мъже и пет жени с още 15 по-малки или по-големи деца - 7 момчета и 8 момичета. Но наблизо се заселват някакви степняци-конници, които не орат и жънат като селяните, а само си препускат по полето и си пасат конете и овцете. И тия конници веднъж поради това, че са основно мъже идват и нападат селото, избиват петимата мъже и 4 от дръзналите да воюват срещу тях момчета, отвличат три от жените и по-големите момичета, и убиват още три, изнасилват останалите жени и момичета, събират каквото може да ограбят и се прибират в своето си село някъде на север. След тази най-обикновена временна дифузия в нашето село са останали по-малко жени, които са оплодени с новите гени на степняците, а от старата генетична мъжка линия са останали само 3 малки момчета и едно неродено от бременна жена момче. Сметката накрая излиза, че при тази дифузия са изклани 75% от мъжете и момчетата, а жените са намалели с 46%. От живеещите в селото са останали само 7 жени и момичета и още три момчета и едно неродено момче. Популацията на селото е намаляла с 60%.

Какъв ще е извода от подобна така наречена дифузия. Можем ли да наречем геноцид подобна дифузия, особено ако тя се повтаря често през годината, а не е единичен случай през няколко години. 

И най-важното, това че са останали няколко момчета и жени от старите гени, означава ли, че онези конници с новите гени от съседното село не са дошли и не са се заселили там от другаде?!

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 36 минути, Стоян Денев said:

Въпроса се свежда до приемственост. Аз такава ти доказах

 

Преди 28 минути, Стоян Денев said:

За да отречете доказатествата ми, поне трябва да опитате да намерите грешка.

 

Вижте, не е нужно човек да намира грешка във вашата работа.  Изказвате хипотеза за приемственост между древното население на балканите и днешната популация при непълни данни. Това е хубаво, но все още не е доказателство. Причината е елементарна и не виждам защо се сърдите.  Питах ви по горе, но не ми отговорихте. Сигурен ли сте, че ако направите изчисления един път върху частични данни от римското изследване (без имперска епоха, късна античност и средновековие) и втори път с пълния обем данни ще имате едни и същи изводи от двете изчисления?

При нас дупката без данни е много по-голяма в сравнение с хипотетичен "римски модел" без имперски, късно античен и средновековен период.   При нас липсва късния бронз, желязото, антиката, късната антика и цялото средновековие. Ако има някакви проби, то те са единични е вие сам отказвате да работите с тях. 

 

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, makebulgar said:

 

Тъй като явно обичаш дифузиите и математическите сметки обясни следната ситуация:

Имаме село някъде в Добруджа, северно от Варна, в което мирно и спокойно си живеят петима мъже и пет жени с още 15 по-малки или по-големи деца - 7 момчета и 8 момичета. Но наблизо се заселват някакви степняци-конници, които не орат и жънат като селяните, а само си препускат по полето и си пасат конете и овцете. И тия конници веднъж поради това, че са основно мъже идват и нападат селото, избиват петимата мъже и 4 от дръзналите да воюват срещу тях момчета, отвличат три от жените и по-големите момичета, и убиват още три, изнасилват останалите жени и момичета, събират каквото може да ограбят и се прибират в своето си село някъде на север. След тази най-обикновена временна дифузия в нашето село са останали по-малко жени, които са оплодени с новите гени на степняците, а от старата генетична мъжка линия са останали само 3 малки момчета и едно неродено от бременна жена момче. Сметката накрая излиза, че при тази дифузия са изклани 75% от мъжете и момчетата, а жените са намалели с 46%. От живеещите в селото са останали само 10 жени и момичета и още три момчета и едно неродено момче. Популацията на селото е намаляла с 48%.

Какъв ще е извода от подобна така наречена дифузия. Можем ли да наречем геноцид подобна дифузия, особено ако тя се повтаря често през годината, а не е единичен случай през няколко години. 

И най-важното, това че са останали няколко момчета и жени от старите гени, означава ли, че онези конници с новите гени от съседното село не са дошли и не са се заселили там от другаде?!

Сега аз мога да тръгна да търся доказателства от битките, и да ти цитирам, че ръкопашният бой води до неизлечими травми за победителите дори. Мога да ти цитирам учебници по веенен дрил, за да разбереш, колко е трудно да се пречупи човешката същност за да е склонна да извърши насилие по заповед. Мога да ти дам примери, че съвместното съжителство е най-нормално до преди века на пропагандата. Обаче тези теми не ме вълнуват, примера ти е нефелен, защото аз съм от Добруджа и само родовата ми памет стига да ти кажа, че търсиш "смесени" българи там където бяхме няколко български села преди освобождението. Така че в описания от теб сценарий от филм на ужасите няма грам достоверност. Такива зверства са описани, чак след като националните доктрини са били измислени. Преди това грабителските набези са представлявали плячкосване, никой не би си застрашил рода, извършвайки зверства над комшии. Но да оставим тези презумпции на страни. Аз съм споделил неопровержими доказатеслва за приемственост. Срещу тях вие разполагате с незначителна и пренебрежима следа от влияние от източна Азия, която обясних защо НЯМА значение. Спомена изследвания, държа да ги споделиш! Преди да започнеш да ми описваш дебилните си представи за миналото. Моля!

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Грабителствата и плячкосванията са ясни. През средновековието са описани много добре, и след тях грабителите дори отвличали стотици хиляди, или пък нападнатите сами се изселвали в по-мирни и защитени региони. Нашествениците не нападали само градвете, а и млките села. Това е много добре описано за римските земи.

 

А относно обезлюдяванията на Добруджа ето какво пише Хенриета Тодорова:

Цитирай

Що се отнася до Добруджа, то едва след 5200 cal. ВС тук климатичните условия стават благоприятни, благодарение на което тя бива постепенно неолитизирана и тук се развиват блестящите къснонеолитни и енеолитни култури, за които ще стане дума в следващия дял.

Обаче 1000 години по-късно, около 4200 cal. ВС, и тук става твърде горещо и преди всичко много сухо, което се отразява катастрофално на цялата екосистема. Праисторическите култури в Североизточна България, Югоизточна Румъния и Тракия загиват едновременно и настъпва тотален демогрофски колапс.

Най-горещо е между 4200 и 3500 cal. ВС, когато Добруджа е необитаема. Само на брега на морето, в полите на Медни рид, единични селища доживяват до около 4000 cal. ВС. Между 4200 и 3500 cal. ВС нивото на Световния океан се е покачвало над днешното и достига до +3 м, което онагледяват днешните коралови атоли в океана.

На сушата ингресията на Черно море личи от първата, днес незаливна, сухоземна тераса – тогавашен морски бряг. Черно море е навлизало в устията на реките, образувайки лимани и затлачвайки крайбрежните карстови извори.

С това загиват и последните крайбрежни енеолитни селища, чиито останки днес се намират под вода. И днешната делта на Дунава е била под вода, така че Добруджа е приличала по-скоро на полуостров. Дунавската делта е добила днешния си вид едва през 17–18 век сл. Хр.

Нa Балканския полуостров екологичната криза е била най-тежка по време на кулминацията на климатичния максимум (4600–3500 саl. ВС). Tогава температурите са достигали до +3°С над днешните, а дълготрайните суши са довели до загиването на високоразвитите енеолитни култури на полуострова.

Така южно от Родопите, около 4600 саl. ВС, първи са били пометени от екологичната криза енеолитните селищни системи в Тесалия (класическата фаза на култура Димини), Северна Егея и по поречията на реките Струма, Места и Вардар (култура Дикилиташ–Слатино–Галепсос), в Южна Албания (култура Камник–Малич Іа).

В Северозападна България загива и култура Градешница. По същото време на север от Родопите и в Добруджа климатът става особено благоприятен и се наблюдава демографски бум и бурен разцвет на културния комплекс Коджадермен-Гумелница–Караново VІ. Тогава възниква първата протоцивилизация Варна.

Около 4200 cal. BC идва ред и на тази част от Балканския полуостров. И тук под ударите на екологичната криза енеолитните култури колабират и земите им тотално се обезлюдяват.

Поленовите анализи от крайморските езера и от шелфа нагледно документират екологическата катастрофа с прекъсването на земеделието (отсъстват културни житни растения), което говори за дълбок демографски колапс.

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Atom said:

 

 

Вижте, не е нужно човек да намира грешка във вашата работа.  Изказвате хипотеза за приемственост между древното население на балканите и днешната популация при непълни данни. Това е хубаво, но все още не е доказателство. Причината е елементарна и не виждам защо се сърдите.  Питах ви по горе, но не ми отговорихте. Сигурен ли сте, че ако направите изчисления един път върху частични данни от римското изследване (без имперска епоха, късна античност и средновековие) и втори път с пълния обем данни ще имате едни и същи изводи от двете изчисления?

При нас дупката без данни е много по-голяма в сравнение с хипотетичен "римски модел" без имперски, късно античен и средновековен период.   При нас липсва късния бронз, желязото, антиката, късната антика и цялото средновековие. Ако има някакви проби, то те са единични е вие сам отказвате да работите с тях. 

 

Може би трябваше да отговоря само на вас. Рим представлява космополитно общество. Не тесногръдо пасторално общество като римската провинция. Огромна част от населението на италийския полуостров са внесени роби, което е документирано. Така че аз не бих си загубил времето да търся каква е приемствеността на италийската популация, бих се доверил на италианските генетици. Съвсем официално по думите на новия гранд дойдолог бяха ни подарени 500 проби за секвенсиране. Изпратихме едва 100, подбрани, не на стохастичен принцип. Съвсем официално преди да излязат резултатите от изследването ни се сервира хаплотип на едва една проба. Съвсем официално усунската манипулация разчита на незнанието ви, какво представляват стойностите на дрифт ребрата на граф на примесите. Само тези факти стигат да се докаже в съд, че определени лица саботират изследването пред очите ни. Така че аз не виждам, защо за вас е от ключово значение високата динамика на демичните процеси на италийския полуостров. Ако ще се прави паралел, той трябва да е с приемствеността в Галия. Каква е примествеността там вече се знае. Няма нито едно изследване, на нито една популация, което да отрича съществуването на местен субстрат. НИТО ЕДНО. Дори не съществува методология за изчисляване на демична дифузия без местен субстрат, като изключвам колониалните геноциди, които не ме интересува дали са съпроводени с насилие или са естествени и следствие от епидемии. Затова си позволявам конкретно да обвинявам в езотерика и манипулация, конкретни лица.

https://www.pnas.org/content/117/23/12791

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...