Отиди на
Форум "Наука"

Генетиката в помощ на историята: сарматският произход на българи и славяни


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 часа, Южняк said:

Та, образците от ряхово, македония и самоводене образуват клада, въпреки че са от различни епохи и географски локации. В тази клада попадаме и ние, съвременните българи, като при самоводене очевидно липсва славянския компонент (защо липсва?

Това с "клада" е доста проблематично и въпросително.

Човеко аз си мислех че ти си по-професионален в тая област, а ти ще се окажеш обикновен дилетант и координатор.

Точно генфанката с нищо не те беше засегнала, не виждам що така грозно се нахвърли.

Това за предполагаемия прабългарин от Самоводене - аз съм тоя който най-много го твърди това. А това че бил куманин, аварин, половец или друго - това са опити за замазване на положението.

Исторически сведения ни говорят за близост на прабългари и авари. Аварите вече ги знаем откъде са. Другото е въпрос на време.

Между другото Румен да ти отнеме администраторските привилегии, щото ти много се изтърва.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мале, то всичко много хубаво, но не бях попадал до момента на такава простащина в този форум. Претенциите за Ентелегентност до небето, но на практика просто чалга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно е това с резултатите постнати от Атома. Оказва се, че българите живели в земите на черноморската степ са контактували не само със съседите си на запад, ами и с тези на изток. Даже носят техни гени... Какво чудо на чудесата... 

Все си мислех, че е съществувала невидима преграда предпазваща степните арийци от покварата и разложението на Изтока, а то какво се оказа... 

За информация на любителите на чистата трако-арийска раса, усуните са поредното иранско племе покорено от хунну в тяхното придвижване на запад. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, новорегистриран3 said:

Интересно е това с резултатите постнати от Атома.

И Атом и Южняка ползват един уеб сайт, казват му Глобал-25 калкулатор.
Накратко:  вземат се данните на примерно 3-4 хиляди човека, прави се изчисление за ПСА (принципните компоненти)  . И после тези данни се ползват наготово ( в Глобал-25) за визуализация и за изчисляване на близоста между тези или онези..
В общи линии тоя калкулатор работи и дава добра приблизителна оценка, но за финни изчисления или за такива по-редки случаи като траки и прабългари - просто забравете..  Никой сериозен учен в момента не ползва Глобал-25 и няма да тръгне да го ползва.  Това са форумни изобретения на други форумци от големия свят.   Сериозните учени в тая област знаят как да изчисляват грешките и отклонението .  Аз се отнасям доста скептично към Глобал-25,  въпреки че в повечето случаи информацията им е прилична...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да поясня още малко по тая история с Глобал-25.  
-Защо са 25? - Защото се ползват първите 25 принципни компонента при изчисленията.
- Много или малко са тези 25? - Зависи .  Щото има и други подобни калкулатори само с 12 компонента.
-Добра или лоша е тая система с Глобал 25?  -Ами пак отговора е че зависи.. Щото по всичките реномирани научни изследвания се публикуват данните само по първите 5 компонента, а в тоя смисъл Глобал 25 може да отчете без проблем и по 25-та компонента, стига някой да има желание да го погледне...

-А колко са другите компоненти?  Истината е че можем да отчетем  премного компоненти, почти до към 1 милион..  Но много от тези компоненти се съвпадат, припокриват или липсват, не са представени в огромната маса от данни.  Затова се работи само с главните компоненти, принципните, тези които са най-много представени и се срещат у най-голяма част от населенията.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, новорегистриран3 said:

Интересно е това с резултатите постнати от Атома. Оказва се, че българите живели в земите на черноморската степ са контактували не само със съседите си на запад, ами и с тези на изток. Даже носят техни гени... Какво чудо на чудесата... 

Все си мислех, че е съществувала невидима преграда предпазваща степните арийци от покварата и разложението на Изтока, а то какво се оказа... 

За информация на любителите на чистата трако-арийска раса, усуните са поредното иранско племе покорено от хунну в тяхното придвижване на запад. 

Какво им е попречило на усуните да си останат усуни? Трябва ли да се ребрандират на българи тези "родоотстъпници". Малка шегичка. :)

 

 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, БатеВаньо said:

Какво им е попречило на усуните да си останат усуни? Трябва ли да се ребрандират на българи тези "родоотстъпници". Малка шегичка. :)

Както правилно загатваш, явно е имало сила, която ги е накарала да се преместят на запад... Коя е тази "сила" може всеки да се досети. А че черноморската степ е един своеобразен melting pot https://en.wikipedia.org/wiki/Melting_pot за номадите май вече е вън от съмнение. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, _magotin_ said:

Като оборите изводите на Райх за "кавказизацията" в реферирани публикации или поне като достигнете броя на публикациите на Нешева, заповядайте пак да фантазирате за "ядро от Монголия". Монголия Ви се дощяла. Ами фантазирайте си колкото искате, всеки има право на фантазии, но в науката играта приключи, "Британика" си поправи статията за българите, не знам как ще върнете любимата Ви Монголия обратно? Ще наблюдаваме усилията Ви с интерес! В науката се уважават даже и неправилните статии, обогатяват историографския преглед на работите.
....
Прабългарите не са били единствено малък елит, защото всички средновековни проби носят много силен сигнал от тях - кавказки сигнал. Днешните българи са най-големите кавказоиди в Европа и това Райх го обясни много, много отдавна. Сега, Вие си фантазирайте за Монголия и малък елит, не пречите на никой. Даже ни радвате, хубаво е да има веселие в живота.

Интересно че си вярвяте.. не знам дали Маготин си вярва, но интересното е че Вие си вярвате. Известана скромност не би ви навредила, ако Ви е известен смисълът на думата.

 

Относно Дейвид Райх - вятър го вее на бял кон..  - е, да. Дейвид (Райх?) "вятър го веел на бял кон", Маготин "си вярвал", Южняка - за Южняка да не говорим. Погледнах профила Ви и виждам, че сте ме наругал стотина пъти, после спрях да ги броя.  В общи линии сте се настанили във всяка от темите, които съм отворил някога и 70% от постингите ви са ругатни. Без някога да сме разменили и дума, без да съм ви казал и копче. Някакъв трол ли сте? Или 5 годишен? Гледам, сега започнахте и Райх, някак интимно, на малко име -  "Дейвид вятър го вее на бял кон" =- ами уважаеми, Вие сте един невъзпитан мегаломан. Ако модерирах ефективно форума отдаявна да не беше останала и следа от постингите Ви - те са иосновно тролене и ломотене по "Южняка" - не помня да сме се запознавали, за да ми говорите на ти. Тъй като съм се оттеглил, просто ще изтия два три от тях. За удоволствие.  Уважаеми, вее ви вятъра.

Редактирано от Южняк
простащини и мегаломания.
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

П.С. Нямам нищо против мегаломаните, стига да са възпитани. Нямам нищо против и невъзпитаните, стига да не са мегаломани. Но комбинацията, извинете, ме отвращава. Сега отивам да изтрия всички Ваши постинги, които открия в темата си, в които ме ругаете, все едно никога не са били (шегувам се, прекалено съм мързелив, за да го направя. ) Бъдете здрав и все така активен.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 1 час, новорегистриран3 said:

Както правилно загатваш, явно е имало сила, която ги е накарала да се преместят на запад... Коя е тази "сила" може всеки да се досети. А че черноморската степ е един своеобразен melting pot https://en.wikipedia.org/wiki/Melting_pot за номадите май вече е вън от съмнение. 

няма усунски компонент в самоводене. Поне така изглежда. Аварският не може да бъде изключен, но не изглежда най вероятния, по няколко причини. Аз поне не бързам да го изключа (аварският компонент). Но, има няколко но-та. Ранните авари им липсва ясно един компонент, който самоводене притежава. Компонентът е от далечния изток, но не е този, който носят ранните авари. Тъй като в самоводене е близо 9%, а в ранните авари 6%, малко вероятно е самоводене да са го получили от аварите - не и от тези, секвенсирани до тук. 2. Късните авари имат славянски компонент, както и средните. Малко странно е самоводене да наследи от аварите само аварския компонент, но не и славянския, защото самоводене няма славянски компонент. Това не ми изглежда особено възможно. 3. Нито ранните, нито средните, нито късните авари нямат кавказкия компонент, който има самоводене, при когото надхвърля 39% от общия му геном. При отсъствието на ясен компонент, това е просто *много*. Но да оставим много ли е или малко. Няма секвениран авар - ни ранен, ни среден, ни късен, с толкова голям кавказки компионент. Всичко това прави аварската връзка въпросителна, без да я изключва, като аз не бързам да я отхвърля изобщо. Но до тук такава връзка поставя въпроси относно днк-то на самоводене, за които нямам лесни отговори. Извън аварите, за далекоизточния компонент у самоводене има и други, далекоизточни, варианти.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Така, оставям ви на тантин и генефан, те ще ви обяснят останалото, вкл за южняка, дейвид райх, прабългарите и въобще всичко под небето, без изключение. За мен беше удоволствие.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

П.С. С колегите сме предали 100-на прабългарски генома от ранна плиска и разградски некрополи, с криви глави, без глави, монголоиди, такива със синдром на даун , с трепанации, ритуално посечени, урели в леглото до жените си от старост - всички възможни варианти, за които сме се сетили. Без изключение. Изследването продължава с пълна пара, надеждите ми се да има поне 10 секвенирани генома - скоро. не сме единствените на опашката, а забавянето беше по прич1ини далеч отвъд компетенцията ми. Сега се работи активно, и ако няма второ прекъсване, ще имаме още много секвенирани прабъллгарски геноми, както и, естесвено, изследване, посветено специално на тях. Което винаги е било целта ми, от самото начало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Южняк said:

няма усунски компонент в самоводене. Поне така изглежда. Аварският не може да бъде изключен, но не изглежда най вероятния, по няколко причини. Аз поне не бързам да го изключа (аварският компонент). Но, има няколко но-та. Ранните авари им липсва ясно един компонент, който самоводене притежава. Компонентът е от далечния изток, но не е този, който носят ранните авари. Тъй като в самоводене е близо 9%, а в ранните авари 6%, малко вероятно е самоводене да са го получили от аварите - не и от тези, секвенсирани до тук. 2. Късните авари имат славянски компонент, както и средните. Малко странно е самоводене да наследи от аварите само аварския компонент, но не и славянския, защото самоводене няма славянски компонент. Това не ми изглежда особено възможно. 3. Нито ранните, нито средните, нито късните авари нямат кавказкия компонент, който има самоводене, при когото надхвърля 39% от общия му геном. При отсъствието на ясен компонент, това е просто *много*. Но да оставим много ли е или малко. Няма секвениран авар - ни ранен, ни среден, ни късен, с толкова голям кавказки компионент. Всичко това прави аварската връзка въпросителна, без да я изключва, като аз не бързам да я отхвърля изобщо. Но до тук такава връзка поставя въпроси относно днк-то на самоводене, за които нямам лесни отговори. Извън аварите, за далекоизточния компонент у самоводене има и други, далекоизточни, варианти.

Признавам си, че от генетика не разбирам и затова само пиша лаишки коментари и цъкам с палеца нагоре. Благодаря за разяснението! 

-----

Тъй и тъй сме на темета искам да попитам, а с хазарите как е положението? От беглите ми познания по археология знам, че трудно се различават българите от хазарите. Как стои положението с генетиката? 

П.П.

В предишни ваши постове пишете за далекоизточния компонент, и не какъв да е, а точно китайски. Има ли някакви нови данни по въпроса? Защото това обърква сметката българите да са се зародили в черноморската степ. 

Редактирано от новорегистриран3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Преди 13 минути, Южняк said:

П.С. С колегите сме предали 100-на прабългарски генома от ранна плиска и разградски некрополи, с криви глави, без глави, монголоиди, такива със синдром на даун , с трепанации, ритуално посечени, урели в леглото до жените си от старост - всички възможни варианти, за които сме се сетили. Без изключение. Изследването продължава с пълна пара, надеждите ми се да има поне 10 секвенирани генома - скоро. не сме единствените на опашката, а забавянето беше по прич1ини далеч отвъд компетенцията ми. Сега се работи активно, и ако няма второ прекъсване, ще имаме още много секвенирани прабъллгарски геноми, както и, естесвено, изследване, посветено специално на тях. Което винаги е било целта ми, от самото начало.

Ето това ни интересуваше. Хабенето на време и усилия в препирни с genefan, а изобщо пък да не говорим за спам-бота тантин, е напълно безсмислено занимание.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 3 минути, новорегистриран3 said:

Признавам си, че от генетика не разбирам и затова само пиша лаишки коментари и цъкам с палеца нагоре. Благодаря за разяснението! 

-----

Тъй и тъй сме на темета искам да попитам, а с хазарите как е положението? От беглите ми познания по археология знам, че трудно се различават българите от хазарите. Как стои положението с генетиката? 

официално секвенирани хазари няма. салтово-маяцк се групират тясно със съвременните осети и ранно-средновековните алани, но аз поне не знам какво е салтово-маяцк етнически. далекоизточният компонент на салтово е по-малък от този на самоводене, порадим което те не могат да са източника на компонента в самоводене. ППС Геномът на самоводене е прекрасен Толкова много в толкова малко!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Южняк said:

официално секвенирани хазари няма. салтово-маяцк се групират тясно със съвременните осети и ранно-средновековните алани, но аз поне не знам какво е салтово-маяцк етнически. далекоизточният компонент на салтово е по-малък от този на самоводене, порадим което те не могат да са източника на компонента в самоводене. ППС Геномът на самоводене е прекрасен Толкова много в толкова малко!

 

Благодаря за отговора! 

Изхождайки от написаното от Вас остават два възможни варианта:

1. българите си имат достатъчно количество далекоизточен ген (за мъка на феновете на трако-арийците);

2. маджарите и/или печенезите са оставили нещо след себе си. 

Лично клоня към първото, но все пак, аз нямам и базови познания по генетика, затова мнението ми по темата е без стойност. 

Редактирано от новорегистриран3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, Южняк said:

П.С. Нямам нищо против мегаломаните, стига да са възпитани. Нямам нищо против и невъзпитаните, стига да не са мегаломани. Но комбинацията, извинете, ме отвращава. Сега отивам да изтрия всички Ваши постинги, които открия в темата си, в които ме ругаете, все едно никога не са били (шегувам се, прекалено съм мързелив, за да го направя. ) Бъдете здрав и все така активен.

Ужасен си Южняко :) , най-смисления ми пост така го редактира, така го нашари в червено, че сега хората да не могат да проумеят кое е от мен, кое е от теб. 
Нищо де, добре поне че отбираш къде е шегата и къде почва истината.  Мегаломанщината настрана..  Ние сме скромни,  вероятно това се е наследило по тракийската компонента..  Траките не изглежда да са били мегаломани, дори и императори да са ставали. 
Виж Александър Македонски си е мегаломан отвсякъде.  
Така де,  все пак не е красиво така да се редактират чуждите постове.. Не е възпитано.. Помислете си,  щото вие си позволявате да говорите за възпитание.. И особено след предните ви постове по генфанката, направо да не повярва човек..   Щеше да е по-добре да си поредактирате и предните постове ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Между другото: тука в тоя форум изглежда да е единственото останало свясно място дето може да се говори за популационна генетика. Имаше още 1-2 форума, дето вече ги няма.  Ген-фенката е от малкото хора дето разбират по въпроса и дето от много години се занимава с такива неща. Южняка вместо да се възползва от средата за сериозни дискусии предпочита да си прави селфи презентации пред некомпетентна аудитория.  Да ме поправи генфен ако се лъжа, възможно е да има и другаде подобни дискусии?  Ще е интересно да се видят и други мнения. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tantin said:

Дейвид вятър го вее на бял кон" =- ами уважаеми, Вие сте един невъзпитан мегаломан. Ако модерирах ефективно форума отдаявна да не беше останала и следа от постингите Ви - те са иосновно тролене и ломотене по "Южняка" - не помня да сме се запознавали, за да ми говорите на ти. Тъй като съм се оттеглил, просто ще изтия два три от тях. За удоволствие.  Уважаеми, вее ви вятъра.

Редактирано Преди 1 час от Южняк
простащини и мегаломания.

Нека сме честни сега.. Що се обиждате на тема Дейвид ?  Ами че човека върши премного работа, отвсякъде го канят и слушат, неговата база данни е референтна точка за всяка публикация... Но и той залита в една или друга посока като всички хора.  Предните им публикации бяха в защита на Ямненската хипотеза и теорията на Гимбутас. А с последната им публикация почти се обърнаха на 180 градуса.  Ако това не е смяна на посоката на вятъра, как по-красиво да го наречем?  Вие поне сте в час.. Вероятно Дейвид ви е някакъв началник, разбирам че трябва да му пазите авторитета, обаче ние сме зрители, ние сме в публиката . Няма спор че шоуто е голямо, но малцина осъзнават какъв обрат направи Дейвид.. Чисто и просто неговото име седи под научни публикации, дето се изключват напълно една спрямо друга.. Но човека знае как да маневрира и винаги ще излезе чист от подобни ситуации.. Няма лошо. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, tantin said:

последната им публикация почти се обърнаха на 180 градуса

Понякога така се получава в науката - новите данни опровергават стари изводи или поне ги разклащат. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Южняк said:

П.С. Нямам нищо против мегаломаните, стига да са възпитани. Нямам нищо против и невъзпитаните, стига да не са мегаломани. Но комбинацията, извинете, ме отвращава. Сега отивам да изтрия всички Ваши постинги, които открия в темата си, в които ме ругаете, все едно никога не са били (шегувам се, прекалено съм мързелив, за да го направя. ) Бъдете здрав и все така активен.

Човече, ти сам се афишира като супер простак и невъзпитан, нито Тинтин, нито аз сме те нападали с отвратителни лични обиди. Ако не можеш да понасяш критики за каквото си писал, направи си един блог и не давай на никой друг да пише. Това е форум и всеки има право на мнение. Бановете пък са за такива като теб!
Ако бях мръсник като теб, щях да докладвам на Райх ( с когото имаме връзка), че злоупотребяваш с името му и разгласяваш предварителните данни, за които нямаш право преди публикацията. Но както виждам, теб така или иначе те изхвърлиха от там, както и от работа с Археологическия музей по уж съвместен проект. Можеш да си ги пишеш после каквито си искаш, но съавтор с Райх и други признати генетици няма да бъдеш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, genefan said:

щях да докладвам на Райх ( с когото имаме връзка), че злоупотребяваш с името му и разгласяваш предварителните данни, за които нямаш право преди публикацията. Но както виждам, теб така или иначе те изхвърлиха от там, както и от работа с Археологическия музей по уж съвместен проект. Можеш да си ги пишеш после каквито си искаш, но съавтор с Райх и други признати генетици няма да бъдеш.

 

@genefan, спрете се. Не сте допринесли с нищо за изследването на интерсуващи ни геноми. От години яростно защитавате предпоставени тези, позволявате си да критикувате и поставяте под съмнение определени резултати. При това без да имате нужните познания за конкретните исторически събития и археологически култури.

Редактирано от tervel
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, tervel said:

 

@genefan, спрете се. Не сте допринесли с нищо за изследването на интерсуващи ни геноми. От години яростно защитавате предпоставени тези, позволявате си да критикувате и поставяте под съмнение определени резултати. При това без да имате нужните познания за конкретните исторически събития и археологически култури.

Ще говоря каквото си искам, всеки има право да не се съглакява, а не да обижда. Следя от години всички гететични изследвания и форуми, това което даже професионални генетици не правят и ивам право на пълно информирано мнение.

А относно преценката на археолозите за тези уж прабългарски проби, дадох ви ясни връзки, това не съм си го измислила аз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, genefan said:

Следя от години всички гететични изследвания и форуми, това което даже професионални генетици не правят и ивам право на пълно информирано мнение.

 

Не бих се съгласил. Вие изказвате мнения с половинчата информираност. Едно е да изказвате "информирано" мнение за генетика на съвременни народи, а съвсем друго за народи свързани с някоя археологическа култура от преди дванадесет века. При това го правите без да имате нужните знания в областта на историческата наука и археологията. Защитавате изводите породени от половинчатата ви информираност неотстъпчиво и на всичкото отгоре обявявате опонентите ви за мекерета. Е как да не му кипне на човек... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, tervel said:

 

Не бих се съгласил. Вие изказвате мнения с половинчата информираност. Едно е да изказвате "информирано" мнение за генетика на съвременни народи, а съвсем друго за народи свързани с някоя археологическа култура от преди дванадесет века. При това го правите без да имате нужните знания в областта на историческата наука и археологията. Защитавате изводите породени от половинчатата ви информираност неотстъпчиво и на всичкото отгоре обявявате опонентите ви за мекерета. Е как да не му кипне на човек... 

Да,  в горния спор съобщавах само факти. Това не е професионален форум и такива генетици и историци има тук много малко. Доколкото знам, Южняка също нито е професионален генетик  (да назнайват от биоинформатика и да ползват готови програми го могат повечето в ИТ), нито историк. Значи ли, че всички останали само ще козируват и няма са изказват мнение.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...